საით მიდის ეკონომიკური პოლიტიკა?
თანამედროვე მსოფლიოში შეუძლებელია მოიძებნოს ისეთი ქვეყანა, სადაც არ არის მეტ-ნაკლებად მწვავე დაპირისპირება ეკონომიკური პოლიტიკის შემმუშავებლებსა და მეცნიერ-ეკონომისტებს შორის. გამონაკლისი არც პოსტკომუნისტური საქართველოა. ამ ვითარებაში პასუხი უნდა გაეცეს იმ კითხვას, თუ რის გამო წარმოიქმნა ეს კონფლიქტი.
პრობლემის არსი იმაში მდგომარეობს, რომ ეკონომიკური პოლიტიკა არც თუ იშვიათად არა მარტო დაცილებულია ეკონომიკურ მეცნიერებებს, არამედ, ცალკეული შემთხვევებში, ეწინააღმდეგება კიდეც მის ელემენტარულ დებულებეს. ასეთ ეკონომიკურ პოლიტიკას კი, რომელიც არ არის ეკონომიკურ მეცნიერებასთან შესაბამისობაში “არაეკონომიკურ ეკონომიკურ პოლიტიკას”, ანუ, შემოკლებით “არაეკონომიკურ პოლიტიკას” ვუწოდებთ.
იმისთვის, რომ გავერკვეთ, თუ რა არის არაეკონომიკური პოლიტიკის გაბატონების ძირითადი წყარო, საჭიროა განვიხილოთ სამი ტიპი:
პირველი ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკის დროს ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელი პირები არ ითვალისწინებენ ეკონომიკური მეცნიერების მიერ შექმნილ ცოდნას;
მეორე ტიპის არაეკონომიკურ პოლიტიკას მაშინ აქვს ადგილი, როცა ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელი პირები ითვალისწინებენ ეკონომიკური მეცნიერების მიერ შექმნილ ცოდნას, თუმცა თავადვე ეს ცოდნა თავად არის მცდარი;
მესამე ტიპის არაეკონომიკურ პოლიტიკას კი წარმოადგენს ის შემთხვევა, როცა რომელიმე მნიშვნელოვანი ეკონომიკური მოვლენა ჯერჯერობით შესწავლილი არ აქვს ეკონომიკურ მეცნიერებას, ამიტომ ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელ პირებს, ძალიანაც რომ უნდოდეთ, მაინც ვერ გამოიყენებენ ჯერ არ არსებულ ცოდნას.
თავის მხრივ, პირველი ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკა შესაძლოა გამოწვეულ იყოს შემდეგი მიზეზებით:
- ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელები არ არიან პროფესიონალი ეკონომისტები ან არიან ძალზედ დაბალკვალიფიციური ეკონომისტები და, შესაბამისად, ჯეროვნად არ იცნობენ ეკონომიკური მეცნიერების არა მარტო მიღწევებს არამედ, ხანდახან მის საფუძვლებსაც კი;
- ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელები შეიძლება იყვნენ საკმაოდ კვალიფიციური ეკონომისტები, მაგრამ არანაირად არ აწყობდეთ ეკონომიკურ პოლიტიკაში ეკონომიკური მეცნიერების მიღწევების ასახვა.
საყურადღებოა, რომ არც თუ იშვიათად, პოლიტიკოსები ქვეყანას უყურებენ როგორც კომპანიას, რის გამოც ითვლება, რომ ეკონომიკური პოლიტიკის განმსაზღვრელ თანამდებობებზე უნდა დაინიშნონ მენეჯერები და არა პროფესიონალი ეკონომისტები ეკონომიკაში ნობელის პრემიის ლაურეატის პოლ კრუგმანის ცნობილ სტატიაში „ქვეყანა არ არის კომპანია“ თვალნათლივ არის ნაჩვენები ის მარტივი ჭეშმარიტება, რომ ქვეყანასა და კომპანიას შორის პრინციპული ხასიათის განსხვავებაა, სამწუხაროდ, პოლიტიკოსების დიდ ნაწილს გაცნობიერებული არ აქვს. სინამდვილეში მენეჯერების (რომ არაფერი ვთქვათ თავად ბიზნესმენებზე) ადგილი არა პოლიტიკაში, არამედ ბიზნესშია.
როცა ეკონომიკაში პოლიტიკური გადაწყვეტილების მიღების უფლების მქონე მმართველ პირებს არ აქვთ სპეციალური ეკონომიკური განათლება, მათი ეს მდგომარეობა, როგორც წესი, კომპენსირდება იმ პირების პროფესიონალიზმით, რომლებიც ამ მმართველი პირებისათვის ამზადებენ გადაწყვეტილებების პროექტებს. თუმცა ამ შემთხვევაშიც სავსებით შესაძლებელია ისეთი სიტუაცია შეიქმნას, როცა მმართველი პირები მათთვის მომზადებული ხსენებული პროექტების მიუხედავად გადაწყვეტილების მიღებისას იხელმძღვანელებენ მისი მხოლოდ და მხოლოდ პოლიტიკური მიზანშეწონილობით.
მაშინაც კი, როცა ეკონომიკაში პოლიტიკური გადაწყვეტილების მიღების უფლების მქონე მმართველ პირებს აქვთ სპეციალური ეკონომიკური განათლება, ხშირია შემთხვევები, როცა ისინიც გადაწყვეტილების მიიღებისას ხელმძღვანელობენ არა იმდენად ეკონომიკური მეცნიერების მიერ დაგროვილი ცოდნით, არამედ მხოლოდ და მხოლოდ პოლიტიკური მიზანშეწონილობით.
ეს ფენომენი, როცა ეკონომიკური პოლიტიკის შემუშავებისას ეკონომიკურ მეცნიერებასთან შედარებით პოლიტიკურ მიზანშეწონილობას ენიჭება უპირატესობა ახსნილია საყოველთაოდ ცნობილი „საზოგადოებრივი არჩევანის“ თეორიის მიერ.
მეორე ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკის გამომწვევი მიზეზი თავად ეკონომიკური მეცნიერების მიერ დაშვებული შეცდომებია. ეკონომიკაში ნობელის პრემიის ლაურეატის ჯოზეფ სტიგლიცის თანახმად, ამის თვალსაჩინო მაგალითია 2007-2009 წლების გლობალური ფინანსური და ეკონომიკური კრიზისი. კერძოდ, ეკონომიკური მეცნიერების მიერ ეკონომიკის რეგულირებისადმი შემუშავებული მიდგომები, სამწუხაროდ, მცდარი აღმოჩნდა ეკონომიკურ მეცნიერებასა და ეკონომიკურ პოლიტიკას (უფრო ზუსტად, კი საჯარო პოლიტიკას) შორის მიმართება შეიძლება შევადაროთ ბიოლოგიასა და მედიცინას, ან ფიზიკასა და ინჟინერიას შორის არსებულ კავშირს, რის საფუძველზეც კეთდება დასკვნა, რომ, თუ რაიმე შეცდომა იქნა დაშვებული მედიცინაში, ეს ბიოლოგიის ბრალი არ არის, ისევე როგორც ინჟინერიაში დაშვებული შეცდომის გამო ფიზიკის დადანაშაულება გაუმართლებელია. ჩემი აზრით, ამგვარი ინტერპრეტაცია აშკარად არ არის მართებული, რადგანაც თუ შეცდომის სათავე, მაგალითად, ბიოლოგიაში აღმოჩნდა, ის შესაბამისად აისახება მედიცინაშიც.
მესამე ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკის თვალსაჩინო მაგალითია მბრძანებლური ეკონომიკიდან საბაზროზე გადასვლა, შესაბამისი ეკონომიკური თეორიის არ არსებობის პირობებში.
არანაკლებ საყურადღებოა კრიპტოვალუტის მსოფლიოში გავრცელების ფენომენი, ისე, რომ ეკონომიკურ მეცნიერებას მის შესახებ მეტ-ნაკლებად დასაბუთებული თეორია ჯერ-ჯერობით არ შეუქმნია. ეკონომიკის დარგში ნობელის პრემიის ლაურეატის რობერტ შილერის თანახმად კრიპტოვალუტის ემისიის ეკონომიკური მექანიზმი დღემდე ბუნდოვანია. ამის მიუხედავად, საერთაშორისო სავალუტო ფოდის ყოფილი მმართველი დირექტორი, ამჟამად კი ევროპის ცენტრალური ბანკის პრეზიდენტი ქრისტინ ლაგარდი ოპტიმისტურად უყურებს კრიპტოვალუტის მომავალს. რაც ქმნის იმის საფრთხეს, რომ კრიპტოვალუტის მიმართ მესამე ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკა ჩამოყალიბდეს.
საყურადღებოა, რომ ეკონომიკის პოსტკომუნისტური ტრანსფორმაციის საწყის ეტაპზე ადგილი ჰქონდა მესამე ტიპის არაეკონომიკურ პოლიტიკას, ხოლო საბაზრო ეკონომიკაზე გარდამავალი პერიოდის დასრულების შემდეგ, როგორც წესი, წინა პლანზე გამოდის პირველი ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკა. ეს პოსტკომუნისტური საქართველოს გამოცდილებითაც დასტურდება.
საქართველოში 1992 წლის დასაწყისში დაიწყო რადიკალური ეკონომიკური რეფორმების გატარება „შოკური თერაპიის“ ცნობილი მეთოდის პოლონური ვერსიით. კერძოდ, გამოყენებულ იქნა ე.წ. „ბალცეროვიჩის გეგმა“, რომელიც ატარებს მისი შემმუშავებლის, გასული საუკუნის 80-იანი წლების ბოლოსა და 90-იანი წლების დასაწყისში პოლონეთის ვიცე-პრემიერისა და ფინანსთა მინისტრის ლეშეკ ბალცეროვიჩის სახელს.
საქართველოსთვის „ბალცეროვიჩის გეგმა“, სამწუხაროდ, თავიდანვე განწირული იყო წარუმატებლობისთვის, რადგან იმ დროისათვის საქართველოს პოლონეთისა და რუსეთისგან განსხვავებით, „შოკური თერაპიის“ ერთ-ერთი უმთავრესი ინსტრუმენტი - საკუთარი ვალუტა - არ გააჩნდა.
2003 წლის ე.წ. „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ საქართველოში მთავრობის მოწვევით მოსკოვიდან ჩამოსული ბ-ნი კახა ბენდუქიძის სახელთან არის დაკავშირებული ლიბერტარიანისტული შეხედულებების გაბატონება საქართველოს მთავრობის ეკონომიკურ პოლიტიკაში. ქართული ლიბერტარიანიზმის ეკონომიკური პოლიტიკა დაეფუძვნა ბიზნესის დაწყებისათვის საჭირო ლიცენზიებისა და ნებართვების დიდი რაოდენობის გაუქმებას, საგადასახადო ტვირთის შემსუბუქებას, და სხვ.
ლიბერტარიანიზმად შერაცხული რეფორმების პარალელურად, „ნაციონალური მოძრაობის“ მთავრობა ხელყოფდა ადამიანის უფლებებს, ზღუდავდა მედიის თავისუფლებას სისტემატურად არღვევდა საკუთრების უფლებას, რითაც განახორციელა საკუთრების იძულებითი გადანაწილება. ამ მომენტების გათვალისწინებით, სამწუხაროდ, მაშინდელი მთავრობის მიერ გატარებული რეფორმების ფასადი ლიბერტარიანულ ხასიათს ატარებდა, თუმცა, როგორც ჩემი, ისე ზოგიერთი მკვლევრის შეფასებით, შინაარსით ისინი ნეობოლშევიკური იყო. აშკარაა, რომ ქართული ლიბერტარიანიზმი თავისი არსით პირველი ტიპის არაეკონომიკური პოლიტიკაა.
2016 წლიდან საქართველოს მთავრობის ეკონომიკური პოლიტიკა „მთავრობის 4-პუნქტიანი გეგმას“ დაეფუძვნა, რომელიც ეკონომიკური პრიმიტივიზმის თვალსაჩინო მაგალითს წარმოადგენდა, რადგანაც ის საერთოდ არ ითვალისწინებდა ეკონომიკის რეალური სექტორის განვითარებას და ძირითადად ორიენტირებული იყო საქართველოში მხოლოდ ტურისტული ბიზნესის. ეკონომიკური პრიმიტივიზმის კიდევ უფრო მკაფიო მაგალითია 2015 წელს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შენობის პრივატიზაცია. შედეგად, სამინისტრო დღემდე იძულებულია შენობა დაიქირავოს.
ეკონომიკური განვითარების თანამედროვე ეტაპზე საქართველოსთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს ისეთი ეკონომიკური პოლიტიკის შემუშავებას და განხორციელებას, რომელიც დაუფუძვნება ეკონომიკური მეცნიერების მიღწევებს, რისთვისაც აუცილებელია მთავრობის ეკონომისტებთან ინტენსიური თანამშრომლობა.

Whither Economic Policy?
In the contemporary world, it is impossible to find a country that does not have a more-or-less severe confrontation between the economic policymakers and the academic economist. Post-Communist Georgia is no exception to this. In such a situation, the question of why this conflict has arisen in the first place must be answered.
The essence of the problem is that quite often economic policy is not simply distanced from economics but in certain cases, is even in conflict with its basic tenets. Such an economic policy, which is not in convergence with economics, we would call a “non-economic economic policy” or to make it even shorter – “non-economic policy.”
In order to determine the main source of the primacy of non-economic policy is, it is necessary to consider three types:
In terms of the first type of non-economic policy, those who determine the economic policies do not take the knowledge created by economic science into account.
The second type of non-economic policy takes place when the economic policymakers do heed the knowledge created by economic science, yet the knowledge itself is false.
The third type of non-economic policy is a case when economic science has not yet studied certain important economic phenomena, hence economic policymakers would be unable to utilize the hitherto non-existent knowledge, even if they were highly motivated to do so.
The first type of non-economic policy could arise due to the following reasons:
- The economic policymakers are not professional economists or are economists of extremely low qualification and, therefore, are not sufficiently familiar with the achievements of economic science but sometimes also even with the basics of economics.
- The economic policymakers may be sufficiently qualified economists but do not find it beneficial to reflect on the achievements of economics in economic policy.
It is noteworthy that politicians very often look at their country as though it were a company which is why it is considered that the key positions determining economic policy must be filled with managers rather than professional economists. A famous article by a Nobel Prize-winning economist, Paul Krugman, entitled A Country is not a Company, clearly shows that there are principled differences between a country and a company. Regrettably, a large number of politicians do not realize this. In reality, the place for managers (not to mention businessmen themselves) is in business, not in politics.
When the governing persons authorized to make political decisions in the field of economy do not possess a specified economic education, their lack of knowledge is usually compensated by the professionalism of the individuals who prepare draft decisions for the governors. However, even in this case, it is entirely possible to get a situation when the governors of economic policy, despite the abovementioned drafts, will only consider the political viability of their decisions when making them.
Even when the governing persons authorized to make decisions regarding economic policy do in fact have an economics education, it is still often times the case that they do not use the knowledge accumulated by economics when making decisions, but rather base them entirely on the considerations of political advisability.
This phenomenon of political viability being prioritized over economic science during the formulation of economic policy is explained by the world-renowned “Public Choice” theory.
The cause of the second type of non-economic policy are the mistakes made by economic science itself. According to the Nobel Prize-winning economist Joseph Stiglitz the 2007-2009 global financial and economic crisis is a clear example of this. More specifically, the approaches of economic science towards economic regulations turned out to be incorrect.
The connections between economic science and economic policy (or, more precisely, public policy) can be compared with the links between biology and medicine or physics and engineering on the basis of which a conclusion is reached that if a mistake is made in medicine, this is not the fault of biology, just as it would be unjustified to blame physics for the mistakes made in engineering. I believe that such an interpretation is not fully correct since if the root of the mistake turned out to be within biology, it would consequently show up in medicine as well.
A clear example of the third type of non-economic policy is the transition from a command economy to a market economy in the absence of an appropriate economic theory.
The phenomenon of the dissemination of cryptocurrencies around the world when economic science has yet to create a more-or-less grounded theory about it is no less noteworthy. According to the Nobel Prize-winning economist, Robert Shiller, the economic mechanism for the emission of cryptocurrencies remains unclear to this day. Despite this, the former Managing Director of the International Monetary Fund and the current President of the European Central Bank, Christine Lagarde, is optimistic about the future of cryptocurrencies. This creates a danger that the third type of non-economic policy will be formed with regard to cryptocurrencies.
It is notable that at the beginning of the post-Communist transformation of economies, the third-type of the non-economic policy was taking place before the period of transition to a market economy was concluded. Thereafter the first type of non-economic policy is brought to the forefront. This is confirmed by the experiences of post-Communist Georgia, too.
At the beginning of 1992, radical economic reforms started to be undertaken using the Polish version of the well-known “shock therapy.” More specifically, the so-called “Balcerowicz Plan” was used which owes its name to its author, the Vice Prime Minister and Minister of Finance of Poland at the end of the 1980s and the beginning of 1990s, Leszek Balcerowicz.
For Georgia, however, the “Balcerowicz Plan” was destined to fail from the outset since at that time, unlike Russia and Poland, Georgia did not have one of the main instruments of “shock therapy” – its own currency.
After the so-called Rose Revolution of 2003, the supremacy of Libertarian views in the economic policy of the Government of Georgia is connected to the name of Kakha Bendukidze who arrived in Georgia from Moscow at the invitation of the government. The economic policy of Georgian Libertarianism was based on the abolition of a large number of licenses and permits necessary for starting a business, the reduction of the tax burden and so on.
Parallel to the supposedly Libertarian reforms, the United National Movement government violated human rights, limited the independence of media and systematically violated property rights, by which it managed to perform a forced redistribution of property. Taking these factors into account, unfortunately, the reforms undertaken by the then Government of Georgia carried the façade of a libertarian nature, yet according to my position as well as that of other researchers, it was neo-Bolshevik with its content. It is clear that Georgian Libertarianism, with its essence, is a type one non-economic policy.
From 2016, the economic policy of the Government of Georgia was based on the “4-Point Plan of the Government” which was a clear example of economic primitivism as it did not at all envisage the development of the real sector of the economy and was mainly oriented on developing tourism in Georgia.
An even clearer example of economic primitivism is the privatization of the building of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia which took place in 2015. As a result, to this day the Ministry is forced to rent a building.
On the contemporary stage of economic development, it is especially important for Georgia to formulate and implement an economic policy that will be based on the achievements of economic science for which it is necessary for the government to intensively cooperate with economists.