„არჩევნები“ აფხაზეთში: ახალი „პრეზიდენტის“ რევანში და გამოწვევები
2020 წლის 22 მარტს აფხაზეთში ვადამდელი არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. პროგნოზები გამართლდა და „არჩევნებში“ გაერთიანებული ოპოზიციური ძალების ლიდერმა ასლან ბჟანიამ გაიმარჯვა. ბჟანიამ ხმების 56.5% მიიღო, ყოფილმა დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა ადგურ არძინბამ - 35.42%, ყოფილმა დე ფაქტო შს მინისტრმა ლეონიდ ძაპშბამ - 2.22%. „არჩევნებში“ მონაწილეობა 95 109 ამომრჩეველმა მიიღო, რაც საერთო ამომრჩეველის 71.56%-ია. ბჟანია აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შესრულებას 23 აპრილიდან შეუდგება.
ფოტო: apsnypress.info
ბჟანიას გამარჯვება ყოფილ პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბასა და მის მოსკოველ კურატორებზე 2014 წლის მოვლენებისთვის ერთგვარი რევანშია, როდესაც ხაჯიმბას მომხრეებმა ანქვაბს გადადგომა აიძულეს. ბჟანია მაშინ ანქვაბის გუნდის წევრი იყო. რევანშის სიმბოლური გამოხატულება ბჟანიას მიერ ალექსანდრე ანქვაბის პრემიერ-მინისტრად დასახელებაა. ანქვაბი ბჟანიას საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელიც იყო. მან თავად ასაკობრივი შეზღუდვის გამო ვერ შეძლო არჩევნებში მონაწილეობა.
რატომ ჩატარდა ვადამდელი „არჩევნები“
ვადამდელი „არჩევნები“ მას შემდეგ ჩატარდა, რაც მოქმედი დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა შიდა პოლიტიკური ზეწოლისა და აფხაზეთის რუსი კურატორების (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევი და პრეზიდენტის თანაშემწე ვლადისლავ სურკოვი) შუამავლობის შედეგად იძულებული გახდა 12 იანვარს თანამდებობიდან გადამდგარიყო. მის გადადგომას რამდენიმე ფაქტორმა შეუწყო ხელი. ხაჯიმბამ „საპრეზიდენტო“ პერიოდში (2014-2019 წლები) ვერ შეძლო შიდა პოლიტიკური სტაბილურობის უზრუნველყოფა. კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა 2019 წლის არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში მისი გამარჯვების ლეგიტიმურობა. მისი მმართველობის დროს კრიმინოგენური ვითარება ისე გაუარესდა, რომ მისი ხელისუფლება აფხაზეთში რუსეთის „ელჩმაც“ კი გააკრიტიკა. მას მხარდამჭერები მოაკლდნენ, როგორც აფხაზეთში, ასევე მოსკოვში. 9-12 იანვრის კრიზისის პერიოდში ხაჯიმბას მომხრეებმა, როგორც პარლამენტში, ასევე მთავრობასა და ძალოვან უწყებებში, პასიურობა გამოავლინეს. მის სისუსტეზე ის ფაქტიც მიუთითებს, რომ 9 იანვარს „პრეზიდენტის“ ადმინისტრაციის შენობის შტურმით აღება 200-მდე ადამიანმა მოახერხა.
ხაჯიმბა - რუსეთის ფავორიტი
ვლადისლავ არძინბას გარდაცვალების შემდეგ ხაჯიმბა კრემლის ფავორიტი აფხაზი პოლიტიკოსი გახდა. თუმცა, პუტინის მხარდაჭერის მიუხედავად, ხაჯიმბა პირველი მცდელობით ვერ გახდა დე ფაქტო პრეზიდენტი. მან წარმატებას მხოლოდ მეოთხე მცდელობით, 2014 წელს ჩატარებულ ვადამდელ „არჩევნებში“, მიაღწია. ვადამდელი „არჩევნები“ კი მას შემდეგ ჩატარდა, რაც 2014 წლის მაისში განვითარებული შიდა პოლიტიკური კრიზისის შედეგად, დე ფაქტო პრეზიდენტ ალექსანდრე ანქვაბს ხაჯიმბას ლიდერობით ოპოზიცია დაუპირისპირდა. კრიზისის მოსაგვარებლად სოხუმს მაშინაც სურკოვი და ნურგალიევი ეწვივნენ. კრემლიდან მოვლენილმა შუამავლებმა ანქვაბი გადადგომის აუცილებლობაში დაარწმუნეს.
ვინ არის ასლან ბჟანია
ასლან ბჟანია აფხაზეთის რიგით მე-5 დე ფაქტო პრეზიდენტია. იგი 1963 წელს ოჩამჩირის რაიონის სოფელ ტამიშში დაიბადა. 1991 წელს საბჭოთა კავშირის სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის უმაღლესი კურსები გაიარა. 1991-1992 წლებში მუშაობდა აფხაზეთის უშიშროების კომიტეტში, 1992-1993 წლებში კი – აფხაზეთის უშიშროების სამსახურში. 1994 წლიდან ბჟანია საცხოვრებლად მოსკოვში გადავიდა და კომერციული საქმიანობა დაიწყო. 2010 წელს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა სერგეი ბაღაფშმა ბჟანია უშიშროების სამსახურის უფროსად დანიშნა. ბჟანიამ აღნიშნული თანამდებობა 2011 წლის საპრეზიდენტო „არჩევნების“ შემდეგაც შეინარჩუნა, როდესაც დე ფაქტო პრეზიდენტი ანქვაბი გახდა. 2014 წელს ბჟანიას გენერალ-მაიორის წოდება ანქვაბმა მიანიჭა. 2014 წელს, ანქვაბის ვადამდე გადადგომის შემდეგ, ბჟანია ხაჯიმბას არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნებში (2014 წლის აგვისტო) დაუპირისპირდა და ხმების 35.9% მიიღო, ხაჯიმბამ – 50.1%. ამის შემდეგ ბჟანია ოპოზიციურ ძალთა გაერთიანების თავმჯდომარე გახდა და 2017 წელს დე ფაქტო პარლამენტის დეპუტატადაც აირჩიეს. 2019 წელს ბჟანიამ მონაწილეობა ვერ მიიღო მორიგ არალეგიტიმურ საპრეზიდენტო არჩევნებში, რომელშიც ხაჯიმბამ მეორე ტურში გაიმარჯვა, რადგან გავრცელებული მოსაზრებით, პოლიტიკიდან მისი ჩამოშორების მიზნით, იგი სოჭში ვიზიტის დროს მოწამლეს.
ბჟანიას გამოწვევები
ბჟანიას მთავარი გამოწვევა აფხაზეთში არსებული კრიმინოგენური ვითარების გაუმჯობესება იქნება. ხაჯიმბას კრიტიკის მთავარი საგანი სწორედ კრიმინალური ავტორიტეტების გავლენის ზრდა იყო. ამ მხრივ ბჟანიასთვის ყველაფერი ცუდად დაიწყო. არჩევნების მეორე დღესვე, 23 მარტს, გუდაუთაში, აფხაზეთის „გმირი“ ვალერიან აიბა ჩაცხრილეს.
ბჟანიას გამარჯვება მალევე მიულოცა დამარცხებულმა კანდიდატებმა და პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა ვალერი ბგანბამაც. თუმცა, ბჟანიასთვის გამოწვევა იქნება შიდა სტაბილურობის მიღწევა. არძინბას შემდგომი აფხაზური პოლიტიკა ხაჯიმბას მომხრეებსა და მის მოწინააღმდეგეებს შორის დაპირისპირებით ხასიათდება. არჩევნების შედეგები კი ცხადყოფს, რომ ბჟანიას მოწინააღმდეგეების რაოდენობა არ არის მცირე, რაც მომავალში პოლიტიკური არასტაბილურობის ხელშემწყობი ფაქტორი შეიძლება გახდეს.
იანვარში რუსეთის მთავრობაში აფხაზეთის კურატორები შეიცვალნენ. ბჟანიას მოუწევს, როგორც ახალ კურატორებთან ურთიერთობის აწყობა, ასევე ხაჯიმბას მოსკოველ მხარდამჭერებთან ურთიერთობის დალაგებაც, რომლებიც სხვადასხვა უწყებაში კვლავაც ინარჩუნებენ პოზიციებს.
ბჟანიას მმართველობის გამოწვევა მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობაც იქნება. ბჟანიას მომხრეები დარწმუნებული არიან, რომ იგი 2019 წელს მოწამლეს, რათა მას 2019 წლის საპრეზიდენტო „არჩევნებში“ მონაწილეობა არ მიეღო. 22 მარტის ვადამდელ „არჩევნებამდეც“ იგი შეუძლოდ გახდა და მას მკურნალობის კურსის გავლა რუსეთში მოუწია. ამ შემთხვევაში მან მოასწრო გამოჯანმრთელება და „არჩევნებში“ მონაწილეობის მიღება. თუმცა, როგორც ჩანს, იგი სრულად გამოჯანმრთელებული არ არის, რაც პოლიტიკური სტაბილურობისთვის გამოწვევა იქნება.
რა იცვლება რუსეთისთვის
ბჟანიას „დამაჯერებელი“ გამარჯვება მიულოცა ვლადიმერ პუტინმა. მიუხედავად იმისა, რომ ვლადისლავ არძინბას შემდეგ რუსეთი პირდაპირ თუ ირიბად მხარს ხაჯიმბას უჭერდა, მოსკოვში დარწმუნებული არიან, რომ ბჟანია ან ნებისმიერი სხვა კანდიდატი საგარეო-პოლიტიკურ ვექტორს ვერ შეცვლის. კრემლში აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტების პრორუსულ განწყობებში ეჭვი არ ეპარებათ. აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერების პრორუსული ორიენტაციის შენარჩუნების გარანტი აფხაზეთში განლაგებული რუსეთის სამხედრო ბაზები და საქართველოს დე ფაქტო ადმინისტრაციულ საზღვარზე განლაგებული რუსი მესაზღვრეებიც არიან.
იქნება თუ არა დიალოგი თბილისთან
ბჟანია და მისი გუნდის წამყვანი ფიგურები ძველი თაობის წარმომადგენლები არიან, რომლებსაც ქართულ მხარესთან ურთიერთობა 1990-იან წლებამდეც ჰქონდათ. მათი ხედვები თბილისთან დიალოგის საკითხზე განსხვავდება ომის შემდგომი თაობის ხედვებისგან, რომელიც უფრო რადიკალურია თბილისთან ურთიერთობის საკითხში.
წინასაარჩევნო პერიოდში ბჟანიამ საქართველოსთან პირდაპირი დიალოგის შესაძლებლობაზე ისაუბრა, რაც აფხაზური საზოგადოების ნაწილმა მწვავედ მიიღო, რადგან ბევრს მიაჩნია, რომ დიალოგი მხოლოდ მას შემდეგ შეიძლება დაიწყოს, რაც საქართველო აფხაზეთის დამოუკიდებლობას აღიარებს.
თბილისთან დიალოგის საკითხზე ბჟანიამ „არჩევნებში“ გამარჯვების შემდეგადაც ისაუბრა. მისი თქმით:
- ქართველები და ქართული სახელმწიფო ჩვენი მეზობლები არიან.
- გვსურს თუ არ გვსურს, ჩვენ გვაქვს კონტაქტები საქართველოსა და აფხაზეთის მოქალაქეების დონეზე. ბევრი ჩვენი მოქალაქე, სამწუხაროდ, იძულებულია იქ (საქართველოში) წავიდეს კვალიფიციური სამედიცინო დახმარების მისაღებად. ხდება ისე, რომ აფხაზეთის ტერიტორიაზე ჩადიან დანაშაულს და იმალებიან საქართველოში, ხდება პირიქითაც. ერთობლივად ხდება ენგურჰესის ექსპლუატაცია. მსგავსი საკითხების გადაწყვეტისა და მიმდინარე საკითხების განხილვისათვის მოლაპარაკებისა და კონტაქტების ფორმატი შესაძლოა სხვანაირი იყოს. ეს შეიძლება იყოს არა ისეთი მოშორებული ადგილი, როგორიც ჟენევაა. აქვე, საზღვარზე, ან სადმე ახლოს შეიძლება მსგავსი საკითხების განხილვა.
- ქართულ და აფხაზურ სახელმწიფოებს შორის ორმხრივი მოლაპარაკებები, როგორც ჩანს, შეუძლებელია, ეს ქართული მხარის ბრალია, რადგან საქართველო არ აღიარებს აფხაზეთს. საქართველოში მიღებულია კანონები, რომლის მიხედვითაც, აფხაზეთის ტერიტორია ოკუპირებულ ტერიტორიად არის აღიარებული. სხვა მხრივ, ჩვენ ვიღებთ გარკვეულ სიგნალებს სხვადასხვა საზოგადოებრივი ინსტიტუტებიდან. ეს სიგნალები მოწმობს იმას, რომ გარკვეულ პოლიტიკურ ჯგუფებს საქართველოში სურთ უფრო ინტენსიური დიალოგის დაწყება.
- გალის რაიონში ქართველი ეროვნების მოქალაქეებისთვის მოქალაქეობის მინიჭების პრობლემა პოლიტიზებული იყო, რათა სიტუაციის დესტაბილიზაცია მომხდარიყო და საბოლოო ჯამში შეცვლილიყო ხელისუფლება. რაც 2014 წლის მაისში მოხდა კიდეც ოპოზიციის მხრიდან, რომელსაც ხაჯიმბა მეთაურობდა (ხაჯიმბას „პრეზიდენტობის“ დროს აფხაზეთში პასპორტების გამოცვლა დაიწყეს. ახალი პასპორტები აღარ მისცეს გალის იმ მაცხოვრებლებს, რომლებსაც საქართველოს მოქალაქეობა ჰქონდათ. მათი ძველი აფხაზური პასპორტები კი გააუქმეს).
ბჟანიას განცხადებები შესაძლოა ერთგვარი სიგნალი იყოს, რომ აფხაზური მხარე მზად არის ქართულ მხარესთან ურთიერთობის განსხვავებული ფორმატი შემუშავდეს, რაც მიმდინარე საკითხებზე მუდმივი კავშირების არსებობას რუსეთის შუამავლობის გარეშეც გულისხმობს. თუმცა, ბჟანიას მზაობას, დიდი ალბათობით, ხელს შეუშლის შიდა აფხაზური ზეწოლა და რუსეთი, რომელიც ქართულ-აფხაზური პირდაპირი ურთიერთობების განვითარებით არ არის დაინტერესებული.
უნდა აღინიშნოს, რომ აფხაზურ პოლიტიკაში მოდის ახალი თაობა, რომელიც უახლოეს ათ წელიწადში სრულად ჩაანაცვლებს ომამდელ თაობას. ახალი თაობა, რომელიც ომის შემდგომ აფხაზეთში დაიბადა, არ არის მზად თბილისთან დიალოგისთვის და მათ ხედვებში ანტიქართული განწყობები ჭარბობს. ამიტომაც ბჟანიას დე ფაქტო ხელისუფლებასთან სხვადასხვა ფორმატში ურთიერთობების განვითარებისათვის არსებული მცირე რესურსის გამოყენება, შესაძლოა, ჩვენი მხრიდან აფხაზებთან პირდაპირი კავშირების დამყარების ბოლო შესაძლებლობა იყოს. აფხაზური პოლიტიკიდან ბჟანიასა და ანქვაბის თაობის წასვლის შემდეგ კი რაიმე სახის კავშირების განვითარება, გაცილებით რთული ამოცანა იქნება.

“Elections” in Abkhazia: New “President’s” Revanche and Challenges
Snap illegitimate presidential elections were held in Abkhazia on March 22, 2020. The forecasts proved to be true and the leader of the united opposition forces, Aslan Bzhania, won the “elections.” Bzhania received 56.5% of the votes, the former de facto Vice Prime Minister and Minister of Economy, Adgur Ardzinba, got 35.43% and the former de facto Minister of Internal Affairs, Leonid Dzabshpa, received 2.22%. About 95,109 voters participated in the “elections” which is 71.56% of the overall number of voters. Bzhania will start his tenure as the de facto President of Abkhazia from April 23.
Bzhania’s victory is a sort of revanche on the former President, Raul Khajimba, and his curators from Moscow, for the events of 2014 when Khajimba’s supporters forced Alexandr Ankvab to resign. Bzhania was a member of Ankvab’s team at the time. A symbolic expression of this revanche is that Bzhania named Ankvab as his Prime Minister. Ankvab also led Bzhania’s election headquarters. He himself was unable to run for the office due to age limitations.
Why the Snap “Elections” were Held
Snap “elections” were held after the incumbent de facto President, Raul Khajimba, was forced to resign on January 12 following domestic political pressure and the mediation by Russian curators of Abkhazia (Deputy Head of the Security Council of Russia, Rashid Nurgaliyev, and Assistant to President, Vladislav Surkov). Several factors facilitated his resignation. Khajimba failed to ensure domestic political stability during his tenure as “president” (2014-2019). The validity of his victory in the second round of the 2019 illegitimate presidential elections was under question. The criminal situation worsened so much under his rule that even the “ambassador” of Russia to Abkhazia criticized his government. The number of his supporters shrunk, both in Abkhazia and Moscow. During the January 9-12 crisis, Khajimba’s supporters in Parliament, as well as in the Cabinet and law enforcement structures, remained passive. His weakness is further illustrated by the fact that about 200 people managed to storm the building of his “presidential” administration on January 9.
Khajimba – Russia’s Favorite
Khajimba became the Kremlin’s favorite Abkhaz politician after the passing of Vladislav Ardzinba. However, despite support from Putin, Khajimba failed to become president on several initial attempts. He only managed to achieve this on his fourth try in the snap “elections” held in 2014. These “elections” were called after the May 2014 domestic political crisis when the opposition forces led by Khajimba confronted the de facto President, Aleksandre Ankvab. It was Surkov and Nurgaliyev who visited Sokhumi to resolve the crisis that time around as well. Mediators from the Kremlin convinced Ankvab of the necessity of his resignation.
Who is Aslan Bzhania?
Aslan Bzhania is the fifth de facto President of Abkhazia. He was born in the village of Tamishi in the Ochamchire district in 1963. He took his higher courses of the State Security Committee of the USSR in 1991. He worked in the Abkhaz Security Committee from 1991-1992 and in the State Security Service of Abkhazia from 1992-1993. From 1994, Bzhania moved to Moscow and started commercial activities. In 2010, the de facto President of Abkhazia, Sergey Baghapsh, appointed him as the Head of the Security Service. Bzhania managed to keep this position after the 2011 presidential “elections” as well when Ankvab became the de facto president. In 2014, Ankvab granted Bzhania the title of Major General. In 2014, after Ankvab’s early resignation, Bzhania confronted Khajimba in illegitimate presidential elections (August 2014) and received 35.9% of the votes as opposed to Khajimba’s 50.1%. After this, Bzhania became the Chairman of the United Opposition forces and was elected as an MP of the de facto Parliament in 2017. In 2019, Bzhania was unable to participate in another round of illegitimate presidential elections which was won by Khajimba in the second round. According to a widespread view, Bzhania was poisoned during his visit to Sochi in order to remove him from political activity.
Bzhania’s Challenges
The main challenge for Bzhania will be to improve the current criminal situation in Abkhazia. The main point of criticism against Khajimba was the growing influence of criminal authorities. In this regard, things for Bzhania started on a bad footing. On the second day of the elections on March 23, the “hero” of Abkhazia, Valerian Aiba, was murdered in Gudauta.
The defeated candidate and the Acting President, Valeri Bganba, was quick to congratulate Bzhania on his victory. That said, it will be a challenge for Bzhania to ensure domestic stability. Politics in Abkhazia in the post-Ardzinba period are characterized by the confrontation between Khajimba’s supporters and his opponents. The results of the elections make it clear that the number of Bzhania’s opponents is not small and this is something which could facilitate political instability in future.
Curators of Abkhazia in the Russian government were changed in January. Bzhania will have to develop relations with the new curators and resolve the differences with Khajimba’s supporters in Moscow who still maintain positions in various structures.
Another challenge for Bzhania’s governance will be the condition of his health. Bzhania’s supporters are convinced that he was poisoned in 2019 so that he was unable to participate in the presidential elections that year. He was also ill prior to the March 22 snap “elections” and was forced to undergo treatment in Russia. This time, he managed to overcome his illness on time and participate in the “elections.” However, it would seem that he is not yet completely healthy which will be a challenge in terms of political stability.
What Changes for Russia?
Vladimir Putin congratulated Bzhania on his “solid” victory. Despite the fact that after Vladislav Ardzinba Russia used to support Khajimba directly or indirectly, Moscow is sure that Bzhania or any other candidate will not be able to alter the foreign policy course. The Kremlin has no doubts in the pro-Russian sentiments of the de facto presidents of Abkhazia. Russian military bases in Abkhazia and Russian border guards stationed on the de facto administrative border with Georgia are further guarantees that de facto leaders of Abkhazia will maintain their pro-Russian orientation.
Will there be Dialogue with Tbilisi?
Bzhania and the leading figures in his team represent the old generation which had relations with the Georgian side before the 1990s as well. Their views on dialogue with Tbilisi differ from those of the post-war generation who are more radical in that regard.
During his pre-election campaign, Bzhania talked about the possibility of direct dialogue with Georgia which was received by part of Abkhaz society quite painfully as many consider that dialogue can only begin after Georgia recognizes the independence of Abkhazia.
Bzhania also talked about the dialogue with Tbilisi after his “election” victory as well. According to him:
• Georgians and the Georgian state are our neighbors.
• Whether we want it or not, we have contacts on the level of Georgian and Abkhaz citizens. Many of our citizens are sadly forced to go there (Georgia) to seek qualified medical treatment. There are cases when crimes are committed in Abkhazia and criminals seek shelter in Georgia and vice versa. The Enguri HPP is exploited jointly. The format of negotiations and contacts for resolving such issues and addressing any current issues may be different. This could not be in a distant place like Geneva but here at the border or in some other place that is close.
• Bilateral negotiations between the Georgian and Abkhaz states appear to be impossible which is the fault of the Georgian side as it does not recognize Abkhazia. Georgia has adopted laws according to which the territory of Abkhazia is recognized as an occupied territory. Otherwise we are receiving certain signals from public institutions. These signals confirm that some political groups in Georgia want to launch a more intensive dialogue.
• The problem of granting citizenship to the ethnically Georgian population in the Gali District was politicized to destabilize the situation and ultimately change the government. This did take place in May 2014 by the opposition, headed by Khajimba (Abkhazia started changing passports under Khajimba’s presidency. New passports were no longer given to Gali District inhabitants who had Georgian citizenship. Their old Abkhazian passports were cancelled).
Bzhania’s statements could be a signal that the Abkhaz side is ready for a new format of relations with the Georgian side to be formulated which would mean the existence of constant contact regarding current issues without Russian mediation. However, Bzhania’s readiness will likely be thwarted by domestic Abkhaz pressure and Russia which is not interested in the development of direct Georgian-Abkhaz relations.
It must be pointed out that a new generation is coming into politics in Abkhazia, likely to replace the pre-war generation completely in the upcoming decade. The new generation, which was born in the post-war Abkhazia, is not ready for dialogue with Tbilisi and anti-Georgian sentiments abound among their views. Therefore, the usage of the limited resource of developing relations with Bzhania’s de facto government in various formats could be the last possibility for establishing direct contacts with Abkhazians. Developing any kinds of connections after the departure of Bzhania and Ankvab’s generation from Abkhazian politics will be a much more difficult task.