ჯო ბაიდენი არა მხოლოდ ამერიკის, არამედ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე გამოცდილი პოლიტიკოსია. 1973 წელს, 30 წლის ასაკში, ის ამერიკის ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე ახალგაზრდა სენატორი გახდა. სენატში ბაიდენმა 2009 წლამდე დაჰყო, სადაც მრავალი წლის განმავლობაში საგარეო კომიტეტს თავმჯდომარეობდა. ამას მოჰყვა ორი ვადით აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტის თანამდებობაზე მოღვაწეობა. 2021 წლის 20 იანვარს კი, 78 წლის ასაკში, ჯო ბაიდენი აშშ-ის ისტორიაში ყველაზე ხანდაზმულ პრეზიდენტად მოგვევლინა. ის გარემოებები, რომლებშიც ბაიდენს პრეზიდენტობის დაწყება უწევს ნებისმიერ ლიდერს ურთულეს ვითარებაში ჩააყენებდა. შევეცდები მოკლედ ჩამოვთვალო ის მთავარი გამოწვევები, რომლებიც პრეზიდენტ ბაიდენს მემკვიდრეობით ერგო.
კოვიდ19-ის პანდემია: ვირუსის გლობალურმა გავრცელებამ შეერთებული შტატები უფრო მეტად დააზარალა, ვიდრე რომელიმე სხვა განვითარებული ქვეყანა. პანდემიამ უკვე იმსხვერპლა 400.000-ზე მეტი ამერიკელი, რასაც ყოველდღე ემატება იმაზე მეტი გარდაცვლილი, რაც შეერთებულმა შტატებმა 2001 წლის 11 სექტემბრის ტერაქტის დღეს ან იაპონიის მიერ პერლ-ჰარბორზე თავდასხმისას დაკარგა. პანდემიის ეკონომიკური შედეგები მოიცავს რეცესიას და მილიონობით უმუშევარს აჩენს, რასაც უკვე მოჰყვება სოციალური დაძაბულობა. ის, თუ რამდენად სწრაფად მოხდება ვაქცინაცია, განსაზღვრავს დამატებითი ეკონომიკური ზარალის მასშტაბს, თუმცა ფასი, რომლის გადახდა უკვე უწევს ამერიკას, ააშკარავებს, რომ ამერიკა ყველაზე ღრმა ეკონომიკური კრიზისის წინაშეა, რაც კი განუცდია გასული ათწლეულების განმავლობაში.
პოლარიზაცია: შესაძლოა, პანდემიაზე უფრო დიდი გამოწვევა იყოს ის შიდა დაპირისპირება, რომელიც პოლიტიკურ ნიადაგზე ამერიკულ საზოგადოებაში წარმოიშვა ყველაფრის დონალდ ტრამპისთვის დაბრალება უსამართლო იქნებოდა - საზოგადოება მანამდეც იყო მკვეთრად გაყოფილი ბევრ საკითხთან დაკავშირებით. თუმცა ტრამპმა პოლარიზაციის გაღრმავებას ყოველმხრივ შეუწყო ხელი ხელისუფლებაში ყოფნისას და განსაკუთრებით - არჩევნების წაგების შემდეგ, როცა მან უარი თქვა მარცხის აღიარებაზე და დაარწმუნა თავისი მომხრეების ნაწილი, რომ არჩევნები გაყალბებული იყო. ეს იმის მიუხედავად, რომ ყველა დონის საარჩევნო ადმინისტრაციამ და თავად საარჩევნო კოლეგიამ ბაიდენის გამარჯვება კანონიერად ცნო, ხოლო სასამართლოებმა (მათ შორის, უზენაესმა, რომელის წევრთა უმრავლესობა კონსერვატიულია, ხოლო ორი - უშუალოდ ტრამპის დანიშნული) ტრამპის გუნდის მრავალი ათეული საჩივრის პასუხად ნათლად თქვეს, რომ საარჩევნო პროცესის გაყალბების არანაირი სამხილი არ არსებობს. მეტიც, იგივე დაადასტურა თავად ტრამპის იუსტიციის დეპარტამენტმა, რომლისგანაც ტრამპი დაჟინებით მოითხოვდა „გაყალბების“ გამოძიებას. ამის გამო გენერალურ პროკურორ უილიამ ბარს საბოლოოდ გადადგომა მოუწია.
ტრამპის ბრალდებები და ბოლოს მისი მოწოდებები 6 იანვარს კაპიტოლიუმის შტურმით დაგვირგვინდა, რასაც არა მარტო მსხვერპლი მოჰყვა, არამედ ალბათ სამოქალაქო ომის შემდეგ ყველაზე დიდი ზიანი მიაყენა ამერიკულ დემოკრატიას და მის საერთაშორისო რეპუტაციას.
რადიკალ მემარჯვენეებთან ერთად დაპირისპირებაზე პასუხისმგებლობის თავისი წილი ულტრამემარცხენეებმაც უნდა აიღონ - რესპუბლიკური და დემოკრატიული პარტიების ეს ორი უკიდურესი ფრთა დიდი ხანია მხოლოდ აძლიერებს ერთმანეთს. ნებისმიერ სხვა ქვეყანაში, სადაც არაა დამკვიდრებული მკაცრად ორპარტიული სისტემა, ამ ორივე დაჯგუფებას საკუთარი პარტიები ექნებოდათ, თანაც, ალბათ, რამდენიმე - მემარცხენეები სოციალისტური მიმდინარეობის პარტიას შექმნიდნენ (თავისი უფრო რადიკალური განშტოებებით), ხოლო მემარჯვენე ნაციონალისტები - საკუთარს. „პატრიოტთა პარტიის“ დაარსების შესაძლებლობა უკვე გააჟღერეს ტრამპის მომხრეებმა. თუ აღმოჩნდა, რომ შემდეგი საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის რესპუბლიკური პარტიის ისტებლიშმენტი საბოლოოდ გაემიჯნა ტრამპს, სრულიად შესაძლებელია, რომ რესპუბლიკურ პარტიას ერთი არცთუ უმნიშვნელო ნაწილი გამოეყოს. 2016 წელს სწორედ მსგავსი საშიშროების თავიდან ასაცილებლად რესპუბლიკელთა ისტებლიშმენტი ტრამპს - მათთვის სრულიად უცხო ფიგურას დანებდა, რომელსაც არაორაზროვნად ჰქონდა ნათქვამი, რომ პრაიმერის წაგების შემთხვევაში ის დამოუკიდებელ კანდიდატად გავიდოდა. ეს რესპუბლიკელებს არჩევნებში გამარჯვების შანსს არ დაუტოვებდა. როგორც აღმოჩნდა, რესპუბლიკურ პარტიას 2016 წლის გამარჯვება ძვირად დაუჯდა და ახლა მისი ერთიანობის შენარჩუნება ფრიად სათუოა.
არც დემოკრატიული პარტიის შიგნითაა სრული ჰარმონია - 2016 წლის არჩევნების წინ დემოკრატების ლიდერებმა უარი თქვეს პარტიის მემარცხენე კანდიდატების მხარდაჭერაზე და ისტებლიშმენტის წარმომადგენელს - ჰილარი კლინტონს მიემხრნენ. მართალია სანდერსი და უორენი თავად ულტრარადიკალები არ იყვნენ, მაგრამ მათი უკიდურესი მემარცხენე მხარდამჭერებისთვის კლინტონი მიუღებელი ფიგურა აღმოჩნდა. რამდენადაც ულოგიკო არ უნდა იყოს, ტრამპის გამარჯვება სწორედ ამ კატეგორიის ხალხმა გადაწყვიტა (არჩევნებზე არმისვლით). დღეს ვითარება მხოლოდ მცირედაა შეცვლილი - მართალია, მემარცხენეებმა ამჯერად ხმა მისცეს ბაიდნს, რომელიც ისტებლიშმენტის წარმომადგენელია და თავად ყოველთვის დემოკრატთა ზომიერ ფრთას მიეკუთვნებოდა, მაგრამ მის მიმართ შეგუება მემარცხენე დემოკრატებს შორის უპირობო ვერ იქნება. ალბათ ამით იყო განპირობებული პრეზიდენტის რანგში ბაიდენის მიერ ხელმოწერილი პირველივე განკარგულებები (მინიმალური ხელფასის გაზრდა, კისტოუნის მილსადენის მშენებლობის შეჩერება და ა.შ.), რომლებიც სწორედ პარტიის მემარცხენე ფრთის გულის მოგებას ემსახურებოდა.
მსოფლიოს წესრიგი და აშშ-ის გავლენის შესუსტება: ცივი ომის დასრულების შემდეგ არსებული შედარებითი სიმშვიდე უკვე დიდი ხანია წარსულშია: დღეს უკვე ნათელია, რომ ისლამური ექსტრემიზმი მსოფლიოს სტაბილურობისთვის და აშშ-ის ინტერესებისთვის არც ერთადერთ და არც ყველაზე დიდ გამოწვევას წარმოადგენს, როგორც ეს 1990-იანი წლებში და 2000-იანი წლების დასაწყისში მიაჩნდათ. მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ ალ ყაიდამ და შემდეგ ე.წ. „ისლამურმა ხალიფატმა“ (დაეშმა) საკმაო პრობლემები შეუქმნა როგორც ამერიკას, ისე მთელ მსოფლიოს. გლობალურ სტაბილურობაზე ყველაზე დიდი გავლენა, დიდი ალბათობით, მსოფლიოში დემოკრატიის უკუსვლამ და ავტორიტარული რეჟიმების გაძლიერებამ მოახდინა. უკვე მეორე ათწლეულია, რაც რუსეთი ღიად და აგრესიულად უპირისპირდება ცივი ომის შემდეგ შექმნილ საერთაშორისო წესრიგს, ხოლო გაძლიერებული ჩინეთი გლობალურ კონკურენციას უწევს აშშ-ს.
ამგვარ ვითარებაში ახალი, დემოკრატიული, სამართლიანი და მდგრადი მსოფლიო წესრიგის შენარჩუნება მხოლოდ ამერიკის ლიდერობით იქნებოდა შესაძლებელი, მაგრამ ამის ნაცვლად შეერთებულმა შტატებმა ჯერ კიდევ პრეზიდენტ ობამას დროს ნებაყოფლობით თქვა უარი საერთაშორისო პასუხისმგებლობაზე, რამაც კიდევ უფრო წაახალისა აშშ-ის მეტოქეების უფრო აგრესიული ქმედებები. 2000 წლიდან, პუტინის ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ნავთობის საერთაშორისო ფასების ზრდასთან ერთად, მუდმივად უფრო თავდაჯერებული და აგრესიული ხდებოდა რუსეთის საგარეო პოლიტიკა, რისი კულმინაციაც 2008 წლის საქართველოში განხორციელებული ომის სახით ვიხილეთ. პასუხად კი ობამამ პუტინს „გადატვირთვა“ შესთავაზა, რამაც ის კიდევ უფრო მეტად წააქეზა აგრესიული ქმედებებისკენ და 2014 წელს ყირიმის ანექსია და აღმოსავლეთ უკრაინაში ომის დაწყება გააბედინა.
მართალია, რუსეთის აგრესიამ უკრაინის მიმართ აშშ-ის ადმინისტრაციაც და რუსეთის მიმართ ტრადიციულად ლოიალურად განწყობილი ევროპაც აიძულა, გადაეხედათ პუტინის მიმართ საკუთარი დამოკიდებულებისთვის - ცივი ომის დასრულების შემდეგ პირველად ვიხილეთ რუსეთის მიმართ დაწესებული სანქციები (მართალია, სუსტი) და შეცვლილი პოლიტიკა, 2016 წელს საპრეზიდენტო არჩევნებში ტრამპის გამარჯვებამ ვითარება კვლავ შეცვალა. მართალია, ტრამპს არ გაუუქმებია სანქციები, პირიქით, უკრაინამ და საქართველომ პირველად მიიღეს ამერიკული „ჯაველინები“, ასევე აშშ მიზანმიმართულად უპირისპირდებოდა „ნორდსტიმ-2“-ის პროექტს, მაგრამ უფრო დიდი სურათი იმაზე მეტყველებდა, რომ შეერთებული შტატები აღრმავებდა იზოლაციონიზმისკენ მოძრაობას. ისრაელის და არაბული ახლო აღმოსავლეთის რამდენიმე ქვეყნის გარდა, არ დარჩენილა აშშ-ის ტრადიციული მოკავშირე, ალიანსი ან სავაჭრო ბლოკი, რომელთან ურთიერთობებს ტრამპმა სერიოზული ზარალი არ მიაყენა. ლოზუნგს „America first!“ შედეგად მოჰყვა ქვეყნის ინტერესების მნიშვნელოვანად დაზარალება, როგორც ეს სამხრეთ აზიისა და წყნარი ოკეანეთის ქვეყნების სავაჭრო ბლოკიდან გასვლის შედეგად ვიხილეთ, როცა ამ უზარმაზარ რეგიონში და მსოფლიოს ყველაზე დიდ სავაჭრო გაერთიანებაში ლიდერობა ჩინეთს ერგო. ყველგან, სადაც საჭირო იყო ევროპელების ჭირვეულობის თუ განსხვავებული ინტერესის გამო არსებული პრობლემების მოგვარება, ტრამპმა ამისთვის მხოლოდ მეტი საბაბი გააჩინა. ერთ-ერთი ასეთი საქციელი ბრექსიტის ღია და დიპლომატიური თვალსაზრისით უპასუხისმგებლო მხარდაჭერა იყო. ევროპის დედაქალაქებში შეუმჩნეველი ვერ დარჩებოდა, რომ ტრამპის მსგავსად ევროკავშირის დასუსტებას მხოლოდ მოსკოვში გულშემატკივრობდნენ.
ამგვარად, ისევე, როგორც საშინაო საქმეებში, ბაიდენს ურთულესი ვითარება ხვდება საერთაშორისო ურთიერთობებშიც.
ბაიდენის საგარეო პოლიტიკა. იმაზე, თუ როგორი იქნება პრეზიდენტ ბაიდენის საგარეო პოლიტიკა, ამ ეტაპზე შეიძლება მხოლოდ ორი ნიშნით ვიმსჯელოთ: თეთრ სახლში მოსვლამდე გაკეთებული მისი განცხადებებით და იმ საგარეო-პოლიტიკური და ეროვნული უსაფრთხოების გუნდის მიხედვით, რომელიც მან სენატს დასამტკიცებლად წარუდგინა. თავად ბაიდენმა გარკვევით თქვა, რომ „ამერიკა ბრუნდება“ მსოფლიო ასპარეზზე.
ბაიდენის საგარეო-პოლიტიკური ლოზუნგი მის მიერ სახელმწიფო მდივნის თანამდებობაზე წარდგენილმა ენტონი ბლინკენმა მოკლედ ასე ჩამოაყალიბა: „ლიდერობა, თანამშრომლობა, დემოკრატია“. აქვე დავაზუსტებ, რომ „ლიდერობაში“ არ შეიძლება იგულისხმებოდეს ჰეგემონია - შეერთებულ შტატებს ამის არც შესაძლებლობა აქვს, არც მანდატი და არც სურვილი. საუბარია უნარზე, რომ სხვა საერთაშორისო მოთამაშეებს არ გაუჩნდეთ მუდმივი ცდუნება და შესაძლებლობა, რომ უხეშად დაარღვიონ საერთაშორისო ქცევის ნორმები და მოშალონ წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო სისტემა. ბლინკენი, ბაიდენის მსგავსად, დარწმუნებულია, რომ ამერიკის იზოლაციონიზმი ცუდია არა მხოლოდ მსოფლიოს სტაბილურობისთვის, არამედ აზიანებს თავად შეერთებული შტატების ძირეულ ეროვნულ ინტერესებს.
მსოფლიოს ისტორია ნათლად აჩვენებს, რომ იმ პერიოდებში, როცა სამყარო ქაოსურ ომებში არ იყო ჩათრეული, ყოველთვის არსებობდა ლიდერი, რომლიც ძალით ან მოლაპარაკებით (უფრო ხშირად - ორივეს კომბინაციით) უზრუნველყოფდა მსოფლიო წესრიგს. ზოგჯერ მსოფლიო წესრიგს ერთზე მეტი მოთამაშე აყალიბებდა - როგორც ეს ორპოლუსიანი ცივი ომის ხანაში იყო. მაგრამ ყოველთვის, ამ წესრიგის არსს - მის მდგრადობას და სამართლიანობას - სწორედ იმ ეპოქის ლიდერი განსაზღვრავდა. მიუხედავად იმისა, რომ მსოფლიო არც ამერიკის ლიდერობის პირობებში ყოფილა ოდესმე იდეალურად ჰარმონიული და სრულად სამართლიანი, მაგრამ დღეს აშშ-ის ლიდერობას მხოლოდ ორი და ბევრად უარესი ალტერნატივა აქვს: ან ქაოსური საერთაშორისო სისტემა, ან ჩინეთის (და რეგიონული მასშტაბით - რუსეთის) მიერ განსაზღვრული ახალი წესრიგი.
კიდევ ერთი სენი, რომელიც ბოლო ათწლეულში განსაკუთრებით გავრცელდა, არის დასავლეთის დემოკრატიებში კორუფციის მასობრივი ექსპორტი რუსეთიდან და სხვა ავტორიტარული ქვეყნებიდან. არაერთი დასავლური ფინანსური ინსტიტუტი დიდი ხანია ამ ქვეყნებში უკანონო წარმოშობის ფულის გათეთრების მექანიზმად იქცა, მაშინ, როცა რუსეთის და სხვა რეჟიმების ლიდერებთან მჭიდროდ დაკავშირებული ოლიგარქები დასავლეთის ყველა სიკეთით სარგებლობენ. საუბარია ადამიანებზე, ვინც შინ აქტიურად უწყობენ ხელს საკუთარი ქვეყნების ძარცვას და თავისი ხალხის დემოკრატიული უფლებების ფეხქვეშ ძალადობრივად გათელვას. ამიტომ საერთაშორისო კორუფციასთან ბრძოლა ეროვნული უსაფრთხოების რანგში უნდა ავიდეს და ისეთივე მნიშვნელობა უნდა შეიძინოს, როგორც მსოფლიოში დემოკრატიის გამყარებამ.
ამგვარად, ბაიდენის პირველი რიგის ამოცანებში შედის ამერიკისთვის ლიდერის პოზიციის დაბრუნება. მან ამერიკის რწმენა უნდა დაუბრუნოს მოკავშირეებს და დაანახოს მოწინააღმდეგეებს, რომ საერთაშორისო ნორმების დარღვევას ან, სულ მცირე, აშშ-ის და მისი მოკავშირეების ინტერესების შელახვას შედეგები მოჰყვება. ამაში ბაიდენის გუნდის წევრებს ის გამოცდილებაც გამოადგებათ, რომელიც 2009 წლის „გადატვირთვის“ შედეგად მიიღეს და ასევე ის გართულებული ვითარება, რომელიც ტრამპის ერთდროულად პასიური და ქაოსური საგარეო პოლიტიკის შედეგად შეიქმნა.
მაგრამ ამ ყველაფრის გაკეთება რეალისტური იქნება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ბაიდენი (და მთელი ერი) შეძლებს მსოფლიოში შეერთებული შტატების ავტორიტეტის აღდგენას, რომელსაც ბოლო წლებში უპრეცედენტო ზიანი მიადგა. შეერთებული შტატების პარტნიორებმა უნდა დაინახონ, რომ ამერიკული საზოგადოების შიგნით გამთლიანების პროცესი მიმდინარეობს და რომ ოთხი წლის შემდეგ პრეზიდენტად ახალი იზოლაციონისტი პრეზიდენტი არ მოევლინებათ, რომელიც მოკავშირეებს ბედის ანაბარა დატოვებს. მსოფლიომ ასევე უნდა დაინახოს, რომ ამერიკას შეუძლია რეცესიიდან გამოსვლა და მსოფლიო ეკონომიკისთვის მამოძრავებელი ძალის როლის კვლავ შესრულება. მხოლოდ ამ შემთხვევაში ირწმუნებენ ამერიკის ლიდერად დაბრუნებას როგორც მისი ტრადიციული მოკავშირეები, ისე მეტოქეები.

Joe Biden is one of the most experienced politicians not just in America but in the whole world. He joined the Senate in 1973 at the age of 30, where he chaired the Foreign Relations Committee for many years. In 2009, he moved to the White House for two terms as Vice President. On January 20, 2021, at the age of 78, he became the oldest President in US history. However, the circumstances in which his presidency begins would pose a dire challenge to any leader. Below, I will discuss the main problems which President Biden has inherited.
The COVID-19 Pandemic: The global spread of the virus affected the United States more adversely than any other developed nation. The pandemic has already claimed more than 400,000 American lives, and the daily toll now exceeds the casualties of both Pearl Harbor and the 9/11 attacks. The economic implications of the pandemic include a recession and millions of lost jobs, which has already resulted in rising social tensions. The pace and efficacy of vaccination will determine the ultimate scale of the economic damage, but the price America has already paid demonstrates that the nation is facing the deepest economic crisis it has seen for decades.
Polarization: The deepening political rift within American society could prove a greater challenge than the pandemic. It would be unfair to put the blame solely on Donald Trump – society was divided on many issues long before he came along. However, Trump inflamed and exploited polarization in every way he could during his tenure, and especially after losing the election, when he refused to acknowledge his defeat and convinced his supporters that the vote was rigged. He did so despite the fact that electoral administrations at all levels, and the Electoral College, recognized Biden’s victory as lawful, while the courts (including the Supreme Court, which is majority conservative, with two justices appointed by Trump himself) ruled that there was no evidence of vote-rigging. The same was confirmed by the Justice Department, which Trump repeatedly asked to “investigate the fraud”. As a result, the Attorney General, William Barr, was forced to resign.
Trump’s claims and later his direct calls culminated in a mob storming the Capitol, not only leaving several people dead, but also resulting in the greatest harm ever inflicted on American democracy since the Civil War, as well on the international reputation of the nation.
Together with the far right, the radical left should take its fair share of responsibility for the polarization – the fringes of both parties have been empowering each other for years. In any other country, without the strict two-party system, both groups would have established their own political parties, perhaps even several. The left would have created a kind of a socialist party (with possible radical extensions); and the right nationalists would have formed their own. Trump has already stated the possibility of creating a “Patriot Party”. This sounds more like blackmail, but if the Republican establishment finally dares to break with Trump, it is quite possible that by the next election, a significant faction could leave the GOP and form their own party.  In 2016, the Republican establishment succumbed to Trump – an alien figure to them – to avoid precisely such a threat, as Trump had indicated in no uncertain terms that if he failed to win the nomination, he would run as independent. This would eliminate any chance the Republican party winning. Thus, the 2016 victory proved Pyrrhic, as the unity of the Republican party is in greater peril than ever.
The Democrats can also not boast internal harmony– before the 2016 election, their leaders refused to support the candidates from the left, and sided with the establishment representative, Hillary Clinton. Although Senators Sanders and Warren could not be described as ultra-radicals, their extreme left supporters could not bring themselves to vote for Clinton. As illogical as this may be, Trump owes his victory to this group of people, who punished their own party by staying at home on election day. Today, the situation has not changed much, although this time the left wing of the Democrats did vote for Biden, who is undoubtedly more “establishment” than any other candidate, and has always been a moderate. But the left’s loyalty is not unconditional. Perhaps this explains President Biden’s very first executive orders, directed at winning the hearts of the left, among them increasing the minimum wage, and shutting down the construction of the Keystone XL pipeline.
World Order and the Decline of the US Influence: The relative calm of the Post-Cold War period has been history for quite some time. Today, it is clear that Islamic extremism is neither the only nor the greatest threat to world stability and US interests, as some imagined in the 1990s and early 2000s. Despite huge problems created first by Al Qaeda and then by the “Islamic State” (Daesh), the greatest harm to global stability and US national security most likely was done by the weakening of democracy and the rise of authoritarian regimes worldwide. For the second decade, Russia is openly challenging the international order which emerged after the Cold War, while resurgent China is competing with the US globally.
In such circumstances, a democratic, just and stable world order can be maintained only with American leadership, but instead, the United States chose to decline the international responsibility, first during the Obama presidency, and later retreated into virtual isolationism under Trump. This only emboldened the rivals of the United States.
Russia’s international behavior has been ever more assertive and aggressive since Putin came to power, enjoying the benefit of rising oil prices, which culminated in the 2008 August invasion of Georgia. In response, President Obama offered Putin a “Reset” as a goodwill gesture, which (not unexpectedly to Russia’s neighbors) was taken as a sign of weakness, emboldened him even more, and tempted him to invade Ukraine and annex Crimea in 2014.
Russian aggression toward Ukraine prompted the US Administration and even Europe’s traditionally loyal-toward-Russia governments to review their attitude toward Putin – for the first time since the end of the Cold War, sanctions (even if weak) were imposed on Russia, and their policies somewhat toughened. But the arrival of Trump in the Oval Office showed Putin that he did not have to fear any real implications for his mischief. Although Trump did not abolish the sanctions, and even sold Javelins to Ukraine and Georgia, as well as opposing Nord Stream-2, the larger picture suggested that the United States was sliding into isolationism. With the exception of Israel and some Arab countries, no traditional US partnership, alliance or trade block escaped unscathed by Trump. The slogan “America first!” resulted in considerable damage to America’s national interests, as in the case of the abandoned Asia-Pacific Trade Deal (the world’s largest trade block combining 29% of the global GDP) in which China has now taken leadership. Every time there was a need to sort out problems arising from selfishness or the diverging interests of America’s European partners, Trump gave them more pretext to be skeptical toward the US. He was right to demand the fulfilment of the 2% defense spending commitment from NATO partners, but everyone could see that his concern was not that allies did not do enough for NATO, but rather that he did not believe in the alliance altogether.  He also publicly supported Brexit, often breaching diplomatic etiquette, and it would be hard for many European capitals not to notice that apart from Trump, only Moscow cheered so enthusiastically the weakening of the European Union, though it did so in a more discreet way.
Thus, as domestically, Biden is facing monumental problems internationally.
Biden’s Foreign Policy: At this stage, one can judge the future of the Biden foreign policy only by the statements he made before his arrival in the White House and by the foreign and national security team which he has assembled. In Biden’s own words - “America is back” on the international stage.
Antony Blinken, Biden’s nominee for the job of the Secretary of State, formulated the future Administration’s foreign policy slogan as “leadership, cooperation, democracy”. It should be emphasized that by “leadership,” no-one means hegemony, as the United States has neither the capability for it, nor the mandate or desire. What this means is America’s capacity to ensure that other players are not constantly tempted to breach international norms and destroy the rules-based international system. Like Biden, Blinken is convinced that American isolationism is bad not just for global stability, but that it harms the fundamental national interests of the United States itself.
History clearly demonstrates that in times when the world was not plunged into chaotic wars, there was always a leader which either by force or by negotiation (mostly with a combination of both) ensured the world order. At times, the world order was formed by more than one player, as during the Cold War. But always the essence of the order, its stability and fairness, was ensured by the leader of the given era. Despite the fact that even though the world has never been ideally harmonious or entirely fair, even under American leadership, today, in the absence of it, there are only two, much worse, alternatives: a chaotic international order, or a Chinese-dominated new order (and regionally – by Russia).
Another disease which has been spreading in the West in the past decade is the massive export of corruption by Russia and a number of other authoritarian countries. Many Western financial institutions have been turned into laundromats for illegal money, while oligarchs with close ties to the most repressive regimes enjoy all the benefits of Western life. These are people who actively collaborate in looting their own countries and in ruthlessly suppressing the democratic right of their peoples. Therefore, the fight against international corruption and strengthening of democracy should be treated as a national security issue.
Thus, the return to international leadership is among Biden’s priority goals. He has to restore the allies’ faith in America, and show their adversaries that breaking international norms, and particularly assaulting the US and its allies’ interests, will have consequences. In this, the Biden team will benefit from its own experience of the 2009 “Reset”, and also from the aggravated situation which resulted from Trump’s simultaneously passive and chaotic foreign policy.
But all this will become realistic only after Biden (and the nation as a whole) restores America’s reputation, which has been badly damaged. Partners should see that American society has started healing and uniting, and that four years later they will not see another isolationist president which could leave them on their own. The world must see that America can overcome the recession and once again become an engine for the world economy. Only in this way will its traditional allies and opponents see that America is truly back.