ვის გამოუტანა განაჩენი მოსამართლემ: ნავალნის, პუტინს თუ რუსეთს?!
2021 წლის 2 თებერვალს მოსამართლე რეპნიკოვამ 2 წელი და 8 თვე მიუსაჯა ალექსეი ნავალნის, რომელიც სასჯელს შრომა-გასწორების კოლონიაში მოიხდის. ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ მანამდე მოსამართლე ოკუნევამ უარი განაცხადა ამ ფარსში მონაწილეობაზე. მისი სახელი მაშინვე გაქრა სასამართლოს ვებგვერდიდან (გულწრფელად გეტყვით, ასეთი გვერდის არსებობაც კი გამიკვირდა იმ ფონზე, როდესაც მოსკოვის ხიმკის „მილიციის“ რაიგანყოფილების კედლებს იაგოდას და სხვა ჯალათების ფოტოები ამშვენებს), ხოლო სასამართლოს თავმჯდომარემ დაწერა განცხადება გადადგომის შესახებ.
რაც არ უნდა რიტორიკულად ჟღერდეს, ყველა საფუძველი გვაქვს, დავსვათ შეკითხვა: ვის გამოუტანა განაჩენი მოსამართლე რეპნიკოვამ: ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის, რუსეთის „სამუდამო“ პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს თუ 145-მილიონიან რუსეთს?
პრინციპში, განაჩენი ალექსეი ნავალნის თავად ვლადიმერ პუტინმა და მისმა სისტემამ გამოუტანა, როდესაც მოწამვლის გზით მისი მკვლელობა გადაწყვიტა. საბედნიეროდ (ვისთვის – როგორ?!), ნავალნი გადარჩა. საერთაშორისო გამოძიებამ, მიუხედავად რუსეთის ხელისუფლების დიდი წინააღმდეგობისა, საკმარისზე მეტი მტკიცებულება მოაგროვა იმის დასადასტურებლად, რომ მოწამვლის დროს გამოყენებული იყო ავად სახსენებელი ნივთიერება „ნოვიჩოკი“ და ამ ოპერაციის შემსრულებლების ვინაობის დადგენით ყველა გზა კრემლისკენ მიდიოდა.
როდესაც ნავალნის ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღითიდღე უმჯობესდებოდა, რუსეთის ხელისუფლებაში ალბათ მხოლოდ იმის იმედი რჩებოდათ, რომ ის უკან აღარ დაბრუნდებოდა და ევროპიდან გააგრძელებდა კრემლის კრიტიკას. ამ ფუჭი იმედების გასამყარებლად სულ უფრო ძლიერდებოდა მუქარა რუსეთის მსჯავრის აღსრულების ფედერალური სამსახურის მხრიდან. მათი მტკიცებით, ნავალნი უხეშად არღვევდა პირობითი სასჯელით გათვალისწინებული სავალდებულო გამოცხადების რეგულაციებს და რუსეთში ჩასვლის შემთხვევაში, მას აუცილებლად შეეფარდებოდა პატიმრობა.
ნავალნი მართლაც იდგა არჩევანის წინაშე: მან იცოდა, რომ რუსეთში დაბრუნებისთანავე დააპატიმრებდნენ. შესაბამისად, მას შეეძლო, მისივე სიტყვებით, „მოეწყო შედარებით მომცრო ზომის ბუნკერი გერმანიაში“ და იქ გამაგრებულიყო, ან დაბრუნებულიყო რუსეთში, გაეწირა თავი უმძიმესი გამოცდისთვის და იქ მიეღო უმკაცრესი სასჯელი. როგორც ყველამ ვნახეთ, მან აირჩია რთული, მაგრამ მისი ამბიციის მქონე პოლიტიკოსისთვის ერთადერთი მართებული გადაწყვეტილება.
მოხდა ის, რასაც პრაქტიკულად ყველა ელოდა. ბრალდებისთვის, რომელიც ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულმა სასამართლომ 2017 წელს სამართლებრივად სრულიად უსაფუძვლოდ მიიჩნია, ნავალნის პირობითი სასჯელი 2.8-წლიანი პატიმრობით შეეცვალა.
ცუდი ამბები რუსეთის ხელისუფლებისთვის ნავალნის რუსეთში დაბრუნებით არ დასრულებულა. მოსკოვის ერთ-ერთ ყველაზე მკაცრ ციხეში, „მატროსკაია ტიშინაში“, ეტაპირების შემდეგ ნავალნის გუნდმა „იუთუბზე“ ატვირთა ფილმი, რომელიც აღწერს გელენჯიკში ვლადიმერ პუტინის 1.5-მილიარდ დოლარად შეფასებულ სასახლეს. ნახვის რაოდენობამ 100 მილიონს გადააჭარბა, რითაც თავად ნავალნიც კი სასიამოვნოდ განცვიფრებული იყო. პუტინი იძულებული შეიქნა, სასახლე „თავის თავზე აეღო“ მისი უახლოესი გარემოცვის წევრს, მილიარდერ არკადი როტენბერგს. ჩემი აზრით, ეს გადაწყვეტილება იყო დაგვიანებული და ძალიან არადამაჯერებელი.
ნავალნის აეროპორტში დაპატიმრებას და მისთვის 30-დღიანი პატიმრობის მისჯამ უაღრესად კრიტიკული დამოკიდებულება გამოიწვია მთელ რუსეთში. თუ აქამდე მხოლოდ შორეული ხაბაროვსკი ინარჩუნებდა (მინდა გითხრათ, სასწაულებრივად, თუმცა ძალიან სიმპტომატურად) საპროტესტო მუხტს, ნავალნის მოწოდებაზე, გაეპროტესტებინათ ქვეყანაში არსებული კორუფცია, კლეპტოკრატია და განუკითხაობა, უფრო ზუსტად კი სპეცსამსახურების, ძალოვანი სტრუქტურების, შეიარაღებული ფორმირება „როსგვარდიას“ და კადიროვის კრიმინალური დაჯგუფების ძალაზე დამყარებული რეჟიმის მმართველობა, 23 იანვარს რუსეთის 100-მდე ქალაქში 100-დან 200 ათასამდე ადამიანი გამოვიდა საპროტესტო აქციებზე. მიუხედავად ყინვისა, მიუხედავად „ომონის“ მხრიდან გამოჩენილი სისასტიკისა, ხალხი აღარ შეუშინდა სისტემას. დაიჭირეს ათასობით ადამიანი, მაგრამ განმეორებით აქციაზე, 30 იანვარს ისევ ათეულ ათასობით ადამიანი გამოვიდა ქუჩებში. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ გამოკითხვების თანახმად, დემონსტრანტების უმეტესობას შეადგენდნენ 18-დან 35-წლამდე ადამიანები. რაც ყველაზე ნიშანდობლივია, დემონსტრანტთა 40%-ზე მეტი პირველად გამოვიდა საპროტესტო აქციაზე. საინტერესო ფაქტია, რომ მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგში აქციებზე გამოსულთა 5% საერთოდ არ ენდობა პირადად ნავალნის (https://www.svoboda.org/a/31080892.html), ხოლო 55-60% (https://www.svoboda.org/a/31080892.html) - ნაწილობრივ. მიუხედავად ამისა, მათ საჭიროდ ჩათვალეს გამოსულიყვნენ აქციაზე, რომ გაეპროტესტებინათ ქვეყანაში არსებული უმძიმეს მდგომარეობა.
რუსეთის ხელისუფლება, როგორც 23 და 30 იანვარს, ისე 2 თებერვალს საპროტესტო აქციების დაშლის დროს გამოირჩეოდა განსაკუთრებული სისასტიკით. თუ რატომ ასეთი ბრუტალური მეთოდები, ეს საუკეთესოდ თავად ნავალნიმ ახსნა სასამართლოზე: „იჭერენ ერთს, რათა დააშინონ მილიონები“.
ნავალნისთვის პატიმრობის მისჯამ უაღრესად ნეგატიური რეაქცია გამოიწვია დემოკრატიულ თანამეგობრობაში. აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა მკაცრად დაგმო რუსეთის ხელისუფლების ქმედება და მოითხოვა როგორც ნავალნის, ისე ათასობით უკანონოდ დაპატიმრებული ადამიანის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება. ანალოგიური მოთხოვნებით და მწვავე კრიტიკული განცხადებებით გამოვიდნენ გერმანიის კანცლერი მერკელი, ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი ჯონსონი, საფრანგეთის პრეზიდენტი მაკრონი, ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტი ბორელი და მსოფლიოს სხვა ლიდერები.
როგორ შეიძლება განვითარდეს მოვლენები უახლოეს პერიოდში რუსეთში და რუსეთსა და დასავლეთს შორის ისედაც უაღრესად დაძაბულ ურთიერთობებში?
რუსეთში გამართულმა აქციებმა ერთმნიშვნელოვნად აჩვენა, რომ საზოგადოებაში აკუმულირებულია ძალიან სერიოზული საპროტესტო მუხტი, რომელიც არამხოლოდ ნავალნის დაპატიმრების შედეგად არის წარმოქმნილი და რომელიც აუცილებლად კიდევ უფრო მეტად გაიზრდება ა.წ. შემოდგომაზე დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნებისთვის. მნიშვნელოვანი როლი ხელისუფლებისადმი უარყოფითი დამოკიდებულების ზრდაში უკანასკნელი წლების განმავლობაში რადიკალურად გაუარესებულმა ეკონომიკურმა მდგომარეობამ გამოიწვია. გარდა ამისა, სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის კუთხით რუსეთში შექმნილმა ვითარებამ ძალიან ბევრს მძიმე საბჭოთა წარსულის მოგონებები გაუცოცხლა. რაც ყველაზე მთავარია, რუსეთის მოქალაქეები უბრალოდ დაიღალნენ უცვლელად ერთი და იმავე პრეზიდენტის ცქერით და კიდევ უფრო გამწარდნენ, როდესაც მისი „უკვდავყოფის“ რეალობის წინაშე აღმოჩნდნენ. მათ აღარ სურთ ისეთი პრეზიდენტის მმართველობის ქვეშ ყოფნა, რომელიც პრაქტიკულად კეთროვანია დემოკრატიულ თანამეგობრობაში და მისი ქმედებების გამო რუსეთის მიმართ მსოფლიოში დამოკიდებულება დღითიდღე უარესდება. როგორც ჩანს, „მეფე ვლადიმერი - რუსული მიწების შემომკრების“ ლეგენდას ექსპლოატაციის ვადა ეწურება და არსებობს ყველა პირობა იმისთვის, რომ ვლადიმერ პუტინი ისტორიაში ისე შევიდეს, როგორც ალექსეი ნავალნიმ მას უწინასწარმეტყველა - „ვლადიმერ - ტრუსების მწამლავი“ (მე მაინც იმედი მაქვს, რომ ის აუცილებლად ჰააგის ტრიბუნალში ამოყოფს თავს).
ასეთი ლიდერი, სისტემის თავი, გნებავთ, „მაფიის ბოსი“, შეიძლება საფრთხე გახდეს თავად სისტემისთვის და კორუფციული გარიგეგებებით ზღაპრულად გამდიდრებული ოლიგარქებისთვის, რაც მათ ცვლილებაზე ფიქრისკენ უბიძგებს, მაგრამ ამისთვის საჭიროა, რომ დემოკრატიულმა თანამეგობრობამ იმოქმედოს სწრაფად და ეფექტურად. ამერიკული „ატალანტიკური საბჭოს“ უფროსი მკვლევრების, ცნობილი ამერიკელი დიპლომატის დენიელ ფრიდისა და ასევე ცნობილი ექსპერტის ანდრეს უმლანდის შეფასებით, დასავლეთმა დაუყოვნებლივ უნდა მიაყენოს გადამწყვეტი დარტყმა პუტინის უახლოეს გარემოცვას სანქციების დაწესებით. მათი აზრით, ამ სიაში შესაძლოა შევიდნენ თუნდაც ის ადამიანები, რომელთა სიაც გამოაქვეყნა ლონდონში განთავსებულმა „ანტიკორუფციულმა ფონდმა“. სიის სათავეშია ცნობილი ოლიგარქი რომან აბრამოვიჩი. პირველ შვიდეულში შედიან აგრეთვე: „ვითიბი“ ბანკის პრეზიდენტი ანდრეი კოსტინი, უშიშროების პირველი პირების პატურშევისა და ბორტნიკოვის შვილები (პატრუშევის შვილი სოფლის მეურნეობის მინისტრია, ხოლო ბორტნიკოვის - „ვითიბი“ ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი), ყოფილი პირველი ვიცე-პრემიერი იგორ შუვალოვი, ჯანდაცვის მინისტრი მიხეილ მურაშკო და რუსული პროპაგანდისტული მანქანის ყველაზე გამორჩეული სახე - ვლადიმერ სოლოვიოვი.
იმაზე, თუ რამდენად ეფექტურად შეიძლება იმოქმედოს სანქციებმა, მრავლისმნახველ დენიელ ფრიდს ძალიან საინტერესო არგუმენტი აქვს: „როდესაც რეიგანმა საბჭოთა კავშირი „ბოროტების იმპერიად“ შერაცხა, ბევრმა არ მოუწონა მას ამერიკაში ეს ტერმინი. სამაგიეროდ, პოლონელი დისიდენტები, რომლებიც საპატიმროებში ისხდნენ, მიხვდნენ, რომ თავისუფალმა სამყარომ მათი ხმა გაიგო და ისინი მარტო არ არიან“.
არ შემიძლია არ დავეთანხმო დენიელ ფრიდს და მათაც, ვინც დაუყოვნებლივ მკაცრ გადაწყვეტილებებს უჭერს მხარს, ვინაიდან მხოლოდ და მხოლოდ მტკიცე გადაწყვეტილებების გზით ძალის გამოვლინება არის ის, რაც ესმის პუტინს და მის გარემოცვას.
ასე რომ, თუ რუსეთში პროცესები ისე გაგრძელდა, რისი მომსწრეც ახალ ვართ, ხოლო თავისუფალი სამყარო იქნება მტკიცე და შეუვალი თავის პოზიციებსა და მოქმედებებში, მოსამართლე რეპნიკოვას მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იქნება განაჩენი რუსეთის პრეზიდენტისთვის, ტრამპლინი რუსეთის ხელისუფლების მწვერვალისკენ - ალექსეი ნავალნისთვის (თუ ის საპატიმროს ცოცხალი გადაურჩა) და ახალი ფურცელი მრავლისმნახველი რუსეთის ისტორიისთვის.

Who did the judge sentence: Navalny, Putin or Russia?
Judge Repnikova of Moscow's Simonov District Court, on February 2, 2021, sentenced Alexei Navalny to two years and eight months in prison. Navalny will serve his time in a corrective labor colony. It is worth noting that Judge Okuneva refused to participate in this farce, and as a consequence, her name was quickly taken down from the court website (to be honest, even the existence of such a website surprised me, while the walls of the RAI office of Moscow’s Khimki "militia" is decorated with photos of Iagoda and other butchers). Further, the chairman of the court resigned.
No matter how rhetorical it may sound, we have every reason to ask the question: who did Judge Repnikova sentence: the oppositionist Alexei Navalny, the "permanent" President of Russia Vladimir Putin, or entire Russia, with its 145 million population?
Actually, Alexei Navalny was sentenced by Vladimir Putin himself and his system when they decided to assassinate him through poisoning. Fortunately (or otherwise for some), Navalny survived. The international investigation, despite strong opposition from the Russian authorities, has accumulated more than enough evidence to prove that the substance "Novichok" was used in the poisoning, and in identifying the perpetrators of this operation, everything pointed towards the Kremlin.
As Navalny’s health improved day by day, the only hope left to the Russian authorities was that he would not return to his homeland and would instead continue to criticize Kremlin from the Europe. To supplement this futile hope, threats from the Russian Federal Penitentiary Service gradually intensified. They said Alexei Navalny had grossly violated the rules of mandatory check-in of his conditional sentence, and he would certainly be imprisoned upon his arrival in Russia.
Navalny was indeed facing a choice: knowing he would be arrested if he went back to Russia, he could, in his own words, "set up a relatively small bunker in Germany" and fortify himself there, or return to Russia, and subject himself to the harshest sentence. As we have all seen, he chose a difficult but in truth the only right decision for a politician of his ambitions.
Almost everyone anticipated what would come to be. For the charges, found by the European Court of Human Rights to be legally unfounded in 2017, Alexei Navalny’s conditional sentence was replaced with 2.8 years of imprisonment.
The bad news for the Russian authorities did not end with Navalny returning to Russia. After Navalny was transferred to one of Moscow's toughest prisons “Matrosskaya Tishina”, his team uploaded a video to YouTube investigating Vladimir Putin's $1.5 billion palace in Gelendzhik. The number of views exceeded 100 million, which surprised even Navalny himself. Putin was forced to make an uncomfortable decision. As a result, the ownership of the palace was claimed by a member of his closest entourage, billionaire Arkady Rotenberg. In my opinion, this decision was belated and very unconvincing.
Navalny's arrest at the airport and the decision to imprison him for 30 days triggered a highly critical attitude across Russia. Prior to this, only the distant Khabarovsk maintained the spark of protest (miraculously, but very symptomatically) responding to Navalny's call to protest corruption, kleptocracy and disorder in the country, or more precisely, the rule of the regime based on the special services, law enforcement agencies, the armed formation of the "Rosgvardia", and Kadyrov’s criminal gangs. Now, though, we saw 100 to 200 thousand people come out to protest in a hundred Russian cities on January 23. Despite the freezing weather and the cruelty exercised by the “Omon”, people were no longer afraid of the system. Thousands of people were arrested, but during the second protests on January 30, tens of thousands of people took to the streets again. According to the polls, most of the demonstrators were between the age of 18 and 35. Most notably, more than 40% of the demonstrators were protesting for the first time. Interestingly, the 5% of those who took part in the protests in Moscow and St. Petersburg do not trust Navalny personally (https://www.svoboda.org/a/31080892.html), while 55-60% (https://www.svoboda.org/a/31080892.html) only partially trust him. Nevertheless, they deemed it necessary to take part in the rally to protest the dire situation in the country.
The Russian authorities were particularly brutal during the dispersal of the protests on January 23 and 30, and again on February 2. The reasoning underpinning the methods of such brutality was best explained by Navalny himself in the court: "They catch one to intimidate millions."
The sentencing of Navalny has provoked a highly negative reaction among the democratic community. US Secretary of State Antony Blinken strongly condemned the actions of the Russian authorities and demanded the immediate release of both Navalny and thousands of illegally detained people. German Chancellor Angela Merkel, British Prime Minister Boris Johnson, French President Emmanuel Macron, European Commission Vice President Josep Borrell, and other world leaders have made similar demands and made sharply critical statements.
How might events unfold in the near future within Russia, and what will the impact be on the already extremely tense relations between Russia and the West?
Unequivocally, the rallies in Russia have shown that a very serious tendency to protest has been lit in society, which is not only the result of Navalny's arrest, and it will inevitably increase even more prior to the parliamentary elections scheduled for the fall. The radically deteriorating economic situation in recent years has played an important role in the growing negative attitudes towards the government. In addition, the restriction of freedom of speech in Russia has revived memories of a difficult Soviet past for many. Most importantly, the citizens of Russia have simply grown tired of the same president, and became even more bitter when confronted with the reality of his "immortalization." They no longer want to be ruled by a president who is practically a leper in a democratic community, and because of his actions, the attitude towards Russia in the world is deteriorating day by day. It seems that the legend of “King Vladimir - the Collector of Russian Lands" is coming to an end, and there are all the conditions for him to go down in history, as Alexei Navalny predicted, as "Vladimir - Poisoner of Russians" (I still hope that he will end up in the Hague tribunal).
Such a leader, the head of the system, the "mafia boss" if you will, can be a threat to the system itself, and the oligarchs fabulously enriched through corrupt deals are prompted to think about change. Yet, this requires the democratic community to act quickly and effectively. According to senior fellows at the Atlantic Council, the renowned American diplomat Daniel Fried and the expert Andreas Umland, the West should immediately deal a decisive blow to Putin’s closest circle by imposing sanctions. In their opinion, this list may even include people published by the London-based “Anti-Corruption Foundation”. The famous oligarch Roman Abramovich tops that list. The top seven also includes Andrei Kostin, President of VTB Bank; children of the security service leadership Patrushev and Bortnikov (Patrushev's son is the Minister of Agriculture, while Bortnikov’s son is the vice-president of VTB Bank); the former First Deputy Prime Minister Igor Shuvalov; Minister of Healthcare Mikhail Murashko, and the most prominent face of the Russian propaganda machine - Vladimir Solovyov.
As for how effective sanctions can be, the highly experienced Daniel Fried has a very interesting argument: "When Reagan labeled the Soviet Union an 'empire of evil,' many in America did not like the term. However, imprisoned Polish dissidents realized that the free world had heard their voice and they were not alone."
I cannot but agree with Daniel Fried, and those who support immediate tough actions, because Putin and his entourage only understand a show of strength through firm measures.
As such, if the processes in Russia continue as we are witnessing, and the free world is firm and steadfast in its positions and actions, the decision made by Judge Repnikova will be a verdict for the Russian president, a trampoline for Alexei Navalny (if he survives prison) to the top of the Russian government, and a new chapter in the rich history of Russia.