ვაქცინის დიპლომატია - ახალი შესაძლებლობა გლობალური ავტორიტარული გავლენისთვის
ოსო ძამუკაშვილი, კონტრიბუტორი პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ცენტრალური და აღმოსავლეთი ევროპისმცოდნეობის სპეციალისტი, გლაზგოს უნივერსიტეტის მაგისტრანტ
კოვიდ-19-მა მსოფლიოს გარშემო, ჯამში, 2.5 მილიონზე მეტი ადამიანი იმსხვერპლა. მაშინ, როდესაც ვირუსი კვლავ ვრცელდება, ვაქცინები მსოფლიოს ყველაზე მოთხოვნადი პროდუქცია გახდა. Economist Intelligence Unit-ის (EIU) წინასწარი გამოთვლებით, განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში ზრდასრული მოსახლეობის აცრა  2022 წლისთვის უნდა დამთავრდეს. ეს თარიღი მნიშვნელოვნად განსხვავდება დაბალი და საშუალოშემოსავლიანი ქვეყნებისათვის, რომლებშიც ვაქცინაციის პერიოდი, სავარაუდოდ, 2024 წლამდე გასტანს. აქედან გამომდინარე, გლობალური მასშტაბით ვაქცინაციასთან დაკავშირებით ქვეყნებს შორის არსებობს მკაფიო განსხვავება.  დასავლეთის მიერ ვაქცინის ღარიბ ქვეყნებში მიწოდების მცდელობები, რომელიც ძირითადად დამოკიდებულია ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო) მიერ შექმნილ „კოვაქსის“ პლატფორმაზე, განსაკუთრებული წარმატებით არ გამოირჩევა. სწორედ ამიტომ განაცხადა ორგანიზაციამ, რომ მსოფლიო „მორალურად კატასტროფული კრახის“ წინაშე დგას. ასეთ კრიტიკულ სიტუაციაში ავტორიტარული ქვეყნებისათვის, როგორებიცაა რუსეთი და ჩინეთი, ვაქცინის მიწოდებამ შექმნა ამ ქვეყნების გლობალური გავლენის გაზრდის შესაძლებლობა. მათ უკვე დაიწყეს ვაქცინების გამოყენება საკუთარი ავტორიტარული ინტერესებისა და რბილი ძალის გასაფართოებლად.
„ხელსაყრელ დროსა და ადგილზე“
რუსეთმა და ჩინეთმა საკუთარი რბილი ძალის გასაზრდელად ჯერ კიდევ 2020 წელს დაიწყეს ვირუსით დაზარალებული ქვეყნებისთვის დამცავი პირბადეებისა და აღჭურვილობის მიწოდება. დღეს კი ორივე ქვეყანამ ვაქცინის მიწოდება ე.წ. ტრანზაქციული მიდგომით დაიწყო. მათი მიზანია ტრადიციული პოლიტიკური ალიანსების გასაძლიერებლად და ახალი კავშირების დასამყარებლად ვაქცინის მიწოდებაზე ხელშეკრულებების დადება. ამასთანავე, დასავლური ვაქცინების წარმოებასთან დაკავშირებულმა პრობლემებმა ღარიბ ქვეყნებს უბიძგა დასახმარებლად მიემართათ მოსკოვისა და პეკინისათვის.
მცირეშემოსავლიანმა ქვეყნებმა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ დამტკიცებული დოზების მიღება სცადეს, რომლებიც ჯერჯერობით მხოლოდ დასავლეთში შექმნილი ვაქცინები - „ფაიცერი“ და „ასტრაზენეკაა“. თუმცა, რიგ ქვეყნებში დოზების მიწოდების შეყოვნებამ დიდი უკმაყოფილება გამოიწვია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც უფრო მდიდარმა ქვეყნებმა საჭიროზე მეტი რაოდენობის დოზები შეუკვეთეს. დასავლურმა ქვეყნებმა გარკვეულწილად ვერ შეძლეს წარმატებით გაეგზავნათ საჭირო დოზები საზღვარგარეთ და ხშირად ქცეულან კრიტიკის საგნად „ვაქცინების ნაციონალიზმის“ ბრალდებით.  მცირე ეკონომიკის ბევრი ქვეყანა მზადაა მიიღოს ის, რასაც მას სთავაზობენ აღმოსავლელი დონორები, რომლებიც „გაუმაძღარი დასავლური მდიდარი ქვეყნების“ მიმართ ჩამოყალიბებულ ნეგატიურ განწყობებს თავიანთ სასიკეთოდ იყენებენ და პოლიტიკური კეთილგანწყობის მოსაპოვებლად მზად არიან დახმარებისთვის. მაშასადამე, რუსეთმა და ჩინეთმა გამონახეს ხელსაყრელი მომენტი, რომ „განვითარებადი სამყაროს მფარველებად“ წარმოჩნდნენ და მსოფლიოს სხვადასხვა ნაწილში გრძელვადიანი გავლენა მოიპოვონ.
2020 წლის აგვისტოში რუსეთის განცხადებას, რომ ის გახდებოდა პირველი ქვეყანა, რომელიც შექმნიდა კოვიდის საწინააღმდეგო ვაქცინას, არასაკმარისი ტესტების გამო, მსოფლიო დიდი უნდობლობით შეხვდა. დღეს სიტუაცია იმდენადაა შეცვლილი, რომ ვაქცინაზე „სპუტნიკ 5“ ძალიან დიდი მოთხოვნაა. ბევრი იმასაც კი ეჭვობს, თუ რამდენად შეძლებს რუსეთი დაპირებული ვაქცინების მიწოდებას. აღსანიშნავია, რომ რუსეთმა და ჩინეთმა ჯერჯერობით თავიანთი მოსახლეობის მხოლოდ 5%-ზე ნაკლები აცრეს, მაშინ, როდესაც დიდმა ბრიტანეთმა უკვე მოსახლეობის 36%-ის ვაქცინაცია მოახერხა, აშშ-მ - 30%-ისა, გერმანიამ, საფრანგეთმა და ევროკავშირის სხვა ქვეყნებმა კი - 11%-ის. მიუხედავად ამისა, რუსეთი უკვე დათანხმდა დაახლოებით 400 მილიონი დოზის ექსპორტირებას და აპირებს ამ რიცხვის კიდევ 350 მილიონით გაზრდას. ჩინეთშიც საკმაოდ მსგავსი მონაცემებია (იხ. რუკა 1). მოსკოვთან ხელშეკრულების თაობაზე ქვეყნების საგარეო წარმომადგენლები ოპტიმისტურად არიან განწყობილი და „სპუტნიკ 5-ის“ მიმართ კრიტიკა ჯერჯერობით არ გაჟღერებულა.
რუკა 1. რუსული და ჩინური ვაქცინების დისტრიბუცია მსოფლიოში თებერვლის მეორე ნახევრისთვის (წყარო: The Guardian).
ვაქცინის დოზები „მეგობრების შესაძენად“
კრემლისთვის „სპუტნიკ 5“ გახდა რბილი ძალის მოსაპოვებელი „ოქროს მაღარო“. მოსკოვმა, ევროკავშირთან და აშშ-სთან ალექსეი ნავალნის დევნის გამო ურთიერთობების გაუარესების შემდეგ,  საკუთარი ვაქცინების პოპულარიზება დაიწყო როგორც დასავლეთში, ისე სხვა ქვეყნებში. „სპუტნიკ 5-ის“ დასავლური ფარმაცევტული კომპანიების „საუკეთესო“ ალტერნატივად წარმოჩნდება. ევროკავშირის ზოგიერთმა ქვეყანამაც კი, როგორებიცაა უნგრეთი და სლოვაკეთი, დასავლური ვაქცინების შენელებული პროცესის გამო, რუსულ ვაქცინაზე გააკეთეს არჩევანი. სერბიამ კი, რუსული დოზების მიღების შემდეგ, მოსკოვთან „სპუტნიკ 5-ის“ საწარმოს ასაშენებლად ხელშეკრულება დადო. მეტიც, კრემლის სასიხარულოდ, რუსეთში ევროპელი დიპლომატები „სპუტნიკ 5-ით“ აიცრნენ. რუსეთიდან მილიონობით დოზას  ელიან ასევე ლათინურ ამერიკაში, აფრიკაში, ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებსა და ახლო აღმოსავლეთში. უნგრეთში კვლავ ელოდებიან ვაქცინას და პოზიტიურად არიან განწყობილი. უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა ვიქტორ ორბანმა განაცხადა, რომ „რუსები თავიანთ დანაპირებს ასრულებენ“.
რუსეთი და ჩინეთი იმ პირველ ქვეყნებს შორის არიან, რომლებმაც დიპლომატიის გზით დაიწყეს განვითარებადი ქვეყნებისთვის ვაქცინების მიწოდება. მათი სამიზნე ძირითადად საკუთარი სამეზობლო და ბუნებრივი რესურსებით მდიდარი ან გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის მქონე ქვეყნებია. მათი ვაქცინების დოზების მოლოდინშია მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური და სავაჭრო მდებარეობის მქონე დაახლოებით 50 ქვეყანა, მსოფლიოს თითქმის ყველა კონტინენტზე, დაწყებული ბრაზილიიდან, დამთავრებული ინდონეზიით. აღსანიშნავია, რომ ჩინური „სინოფარმი“ და „სინოვაკი“ ასევე შევიდა ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებშიც, რამაც პარტნიორ რუსეთთან ერთგვარი კონკურენციაც კი წარმოშვა (იხ. რუკა 1).
რუსეთისა და ჩინეთის მიზანია ვაქცინების გამოყენება არსებული ურთიერთობების გასაუმჯობესებლად და ახალი კავშირების დასამყარებლად. ჩინეთს სურს საკუთარი სტატუსის გაუმჯობესება და შორეულ ქვეყნებთან ახალი კავშირების დამყარება, საკუთარი სატრანსპორტო, ინფრასტრუქტურული და საინვესტიციო მიზნებისთვის. ამასობაში, წარმატებული „ვაქცინის დიპლომატია“ რუსეთის მთავრობისთვის ახალი შესაძლებლობაა, რომ ქვეყანამ ტექნოლოგიურად და სამეცნიერო თვალსაზრისით ერთ-ერთი ყველაზე დაწინაურებული გლობალური ძალის სტატუსი მიიღოს. მოსკოვსა და პეკინს სურთ საფუძველი მოიმზადონ სხვადასხვა ქვეყანაში გრძელვადიანი ბერკეტების შესაქმნელად. მათი დახმარების მიმღებ სახელმწიფოებს მომავალში გაუჭირდებათ წინააღმდეგობა გაუწიონ საკუთარი კოვიდ „დონორების“ დიპლომატიურ წნეხს.
მაშინ, როდესაც ჩინეთმა დასავლური ვაქცინების წინააღმდეგ დეზინფორმაციული კამპანია წამოიწყო, საერთაშორისო რუსული მედია და კრემლის მომხრე სოციალური ქსელები ხშირად ავრცელებენ მოსკოვის საქებარ სიტყვებს და დასავლური ვაქცინების დისტრიბუციის სირთულეებს უსვამენ ხაზს. რუსული ვაქცინის ექსპორტს აქტიურად აშუქებს რუსული სახელმწიფო მედია. ის გარემოება, რომ რუსეთი ერთ-ერთია იმ ხუთ ქვეყანას შორის, რომლებმაც ვაქცინის შექმნა მოახერხეს, კრემლს საშუალებას აძლევს საკუთარი თავი ტექნოლოგიურად დაწინაურებულ სახელმწიფოდ წარმოაჩინოს.
სურათი 1. დიდ ბრიტანეთში რუსეთის საელჩოს მიერ ტვიტერზე გამოქვეყნებული რუსული ვაქცინისთვის მიძღვნილი პოსტი (წყარო: ტვიტერი)
ვაქცინის დოზების ახალი მოკავშირეების შესაძენად გამოყენება ახალი სტრატეგია არაა და მე-19 საუკუნიდან იღებს სათავეს, როდესაც იმპერიებმა საკუთარ კოლონიებში ყვავილის წინააღმდეგ ვაქცინაციის კამპანია წამოიწყეს. მაშინ, როდესაც რუსეთსა და ჩინეთს არ შეუძლიათ ვაქცინებზე საკუთარი საშინაო მოთხოვნის დაკმაყოფილება, განაგრძობენ მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში დოზების ექსპორტირებას. გამალებული „ვაქცინის დიპლომატიის“ პირობებში, დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას, თუ რამდენად შეძლებენ მოსკოვი და პეკინი მილიონობით დოზის მიწოდებას.

Covid-19 has so far claimed more than 2.5 million lives around the world. While the virus continues to spread actively, vaccines have become the world’s most in-demand commodity. According to the Economist Intelligence Unit (EIU) projections, advanced economies will have most of their adult population vaccinated only by 2022. By contrast, this timeline extends to early 2024 for middle and low-income countries. Thus, there is a stark divide with regard to vaccine access globally. Western efforts to deliver doses to poorer countries have so far largely hinged on “Covax” – a scheme led by the World Health Organization (WTO) – with only limited success to date. As the organisation stated, the world is experiencing a “catastrophic moral failure”. In this critical situation, for autocracies such as Russia and China, vaccine distribution has opened up a new opportunity to bolster their global influence. The Kremlin and Beijing have already started to leverage vaccines to advance their own authoritarian interests abroad and expand their soft power.
“In the Right Place, at the Right Time”
While in 2020, Russia and China distributed face masks and protective equipment to hard-hit countries in order to boost their soft power, now, both states have adopted a transactional approach to vaccine distribution. Their goal is to achieve supply deals to revitalise traditional political alliances and establish new links. The production issues that challenge Western vaccine manufacturers have created a reasonable incentive for poorer states to turn to Moscow and Beijing.
Low-income countries have tried to secure doses that have been approved by the WHO, which has so far licensed vaccines developed in the West, such as Pfizer and AstraZeneca. Despite that, jab distribution delays have led to much resentment in a number of states, especially when the wealthier order more doses than their national demands require. While Western countries are somewhat failing to deliver awaited aid and are often criticised for their ‘vaccine nationalism’, many small countries are eager to accept what they are offered from other donors from the East. The latter take advantage of the resentment towards “greedy rich Western countries” and show readiness to earn some political goodwill. While Russia and China have found momentum to present themselves as “the saviours of the developing world”, they have actually set out to obtain long-term influence around the world.
Russia’s announcement in August 2020 as being the first country to authorise a Covid vaccine led to much scepticism due to the lack of testing. The situation then changed so rapidly that the demand for the Sputnik V vaccine has skyrocketed, and many even started to doubt whether Moscow will be able to deliver its promised doses. Russia and China have only vaccinated less than 5% of their populations, as opposed to around 36% in the UK, 30% in the US and 11% in Germany, France and other EU member states. Nevertheless, the Kremlin has agreed to supply about 400 million doses abroad and plans to deliver 350 million more. This is similar to the case of China (See Map 1). It is worth noting that foreign officials are optimistic about the deals with Moscow, which so far has not faced any criticism for delaying Sputnik V supplies.
Map 1. Russian and Chinese vaccine distribution around the world by mid-February (Source: The Guardian)
Vaccine Jabs to “Win Friends”
Sputnik V has become a soft power “gold mine” for the Kremlin. As relations with the EU and US have recently deteriorated upon the persecution of opposition figure Alexei Navalny, Moscow has started to actively promote its vaccines to both Western as well as non-Western states. Sputnik V has been marketed as “the best” alternative to western pharmaceutical companies. Even some of the EU member states, such as Hungary and Slovakia, have turned to Russia for emergency supplies to compensate for the plodding process of receiving jabs from the West. Serbia, after receiving Sputnik V jabs, has even negotiated with Moscow on building a manufacturing facility. Moreover, European diplomats in Russia started to be vaccinated with Sputnik V, which made desired headlines for the Kremlin. Millions of doses are expected by countries in Latin America, Africa, post-Soviet states and the Middle East. Hungary is still waiting for vaccines, yet remains optimistic about receiving them. Hungarian Prime Minister Viktor Orban stated, “the Russians are pretty much keeping their promises.”
Russia and China were among the first countries to make a diplomatic vaccine push, promising to help developing countries. They have targeted their neighbours and nations abound with natural resources or geopolitical importance. For example, Mexico, Brazil, Egypt and Serbia have been guaranteed millions of doses from both. Their queue of clients includes approximately 50 countries with important geopolitical and trade locations, spanning all continents, from Brazil to Indonesia. China’s Sinopharm and Sinovac vaccines have also entered post-Soviet states, which has even created a competition between partnering Moscow and Beijing (See Map 1).
Russia and China have set out to utilise vaccines to reinforce existing relationships and establish new linkages. Beijing is eager to repair its status and create new ties with overseas countries for its infrastructure and transport initiatives and FDI. Meanwhile, successful ‘vaccine diplomacy’ for Russia means an opportunity to rebrand itself as one of the most technologically and scientifically advanced powers in the world. Hence, Moscow and Beijing are keen to prepare the ground for long-term leverage to various countries around the world, which might then find it hard to resist possible diplomatic pressure from their Covid “donors” in the future.
While China has mounted a disinformation campaign to sow doubt about Western-made vaccines, Russian international media, as well as Kremlin-loyalist networks, have cited praise from abroad for Moscow and propagated difficulties pertaining to the distribution of Western vaccines. Russian Covid vaccine exports have been actively covered by Russian state TV. The fact that Russia is one of the five countries that have developed a vaccine gives a hand to the Kremlin to appear as a high-tech world power instead of a declining petrol pump.
Picture 1. A tweet of the Russian Embassy in the UK aimed at praising Russian Vaccine SputnikV (Source: Twitter)
Using vaccine jabs to win friends is not a new strategy, and it dates back to the 19th century when empires started smallpox vaccination campaigns for their colonies. While Russia and China cannot even meet the vaccine demands of their domestic markets, they still continue exporting to countries around the globe. In this heated period of ‘vaccine diplomacy’, the question remains as to whether Moscow and Beijing have overpromised and will be able to deliver the millions of orders currently on their waiting lists.