საქართველოს სატრანზიტო შესაძლებლობები, სიახლეები და გამოწვევები პანდემიის ფონზე
დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ ახალგაზრდა ქართულმა სახელმწიფომ საკუთარი პოლიტიკური იდენტობის ძიება დაიწყო, რომელიც მას ხელს შეუწყობდა ეკონომიკური და პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსვლაში და მის მნიშვნელობას გაზრდიდა მეზობელი და არამეზობელი სახელმწიფოებისთვის. ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენისა და ტრასეკას ამოქმედების შემდგომ ქვეყნის პოლიტიკურმა ელიტამ საქართველოს სატრანზიტო პოტენციალი ქვეყნისთვის ერთ-ერთ აუცილებელ და მნიშვნელოვან კომპონენტად გამოაცხადა, რომელსაც დიდი როლი უნდა ეთამაშა მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებაში. ფორმულა მარტივი იყო - საქართველო ხდებოდა და უნდა გამხდარიყო სხვა ქვეყნებისთვის საჭირო, ხოლო ეს საჭიროება უნდა ტრანსფორმირებულიყო შემოსავალსა და უსაფრთხოებაში.
რეალურად, ნავთობსადენებმა და გეოგრაფიულმა მდებარეობამ ნამდვილად შეიტანა გარკვეული წვლილი ქვეყნის ეკონომიკური და ენერგეტიკული განვითარების სფეროში, თუმცა, ცხადი გახდა, რომ ეს არ იყო საკმარისი ინსტრუმენტი სამომავლო გრადაციისთვის. საჭირო იყო საქართველოს უფრო მეტი სატრანსპორტო და ეკონომიკური ინტეგრაცია ფართო რეგიონალურ ჭრილში. სწორედ ამის გამო, ჯერ კიდევ 1996 წელს, სულეიმან დემირელისა და ედუარდ შევარდნაძის შეხვედრის დროს, გამოითქვა მზადყოფნა, რომ მუშაობა დაწყებულიყო თურქეთთან ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტზე, ცოტა მოგვიანებით გაჩნდა ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის აშენების კონტურებიც. გასული საუკუნის ბოლოსა და ახლის დასაწყისში საქართველოს ნამდვილად არ ჰქონდა შესაძლებლობა მასშტაბური პროექტების განხორციელებისა, ამას ემატებოდა წინააღმდეგობა სამეზობლოში ბაქო-თბილისი-ყარსის (BTK) მშენებლობისდა გამო. მიუხედავად ამისა, საქართველომ, თურქეთმა და აზერბაიჯანმა 2007 წელს მაინც დაიწყეს ერთობლივი რკინიგზის მშენებლობა, რომელსაც რეგიონალური თანამშრომლობისთვის ახალი სული უნდა შთაებერა. მიუხედავად იმისა, რომ რკინიგზის დასრულება რამდენჯერმე გადაიდო, მისი გახსნის ოფიციალური ცერემონია 2017 წელს გაიმართა. იმ დროისთვის ოთხი წელი იყო გასული ჩინეთის ლიდერის სი ძინფინგის მიერ „ერთი სარტყელი - ერთი გზის ინიციატივის“ გამოცხადებიდან.
რკინის აბრეშუმის გზა და პანდემია
მას შემდეგ, რაც ჩინური გლობალური ინიციატივის კონტურები საჯარო გახდა, ბევრმა სახელმწიფომ მოინდომა პროექტში აქტიურად მონაწილეობა. გამონაკლისი არც სამხრეთ კავკასიის ქვეყნები და თურქეთი იყო. 2015 წელს, G20-ის სამიტისას, თურქეთმა და ჩინეთმა ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის მემორანდუმს, რომლის მთავარი მიზანი „შუა კორიდორისა“ და „ერთი სარტყელი - ერთი გზის ინიციატივის“ დაახლოება იყო. ორი წლის თავზე, პეკინში, საერთაშორისო ფორუმზე გამოსვლისას, პრეზიდენტმა ერდოღანმა მკაფიო აქცენტები გააკეთა ზემოხსენებული ორი პროექტის თანამშრომლობის აუცილებლობაზე.
წყარო: Nikkei Asia
უნდა ითქვას, რომ თურქი ჟურნალისტები და მკვლევრები საკმაოდ კარგ პოლიტიკურ და ეკონომიკურ „ბრენდირებას“ უწევენ ბაქო-თბილისი-ყარსის მაგისტრალს. თურქულ გამოცემებსა და სტატიებში ხშირად გამოიყენება ტერმინი „რკინის აბრეშუმის გზა“, სადაც “BTK” მთავარ ინსტრუმენტად არის გამოყენებული. „რკინის აბრეშუმის გზა“ გრძელვადიან პერსპექტივაში თურქეთს, საქართველოსა და აზერბაიჯანს დამატებით შესაძლებლობებს უხსნის, განახორციელონ ახალი სატრანსპორტო პროექტები აღმოსავლეთსა და დასავლეთს შორის. ცნობისთვის, ამჟამად სარკინიგზო გადაზიდვები ევროპასა და ჩინეთს შორის უმეტესწილად ტრანსციმბირის მაგისტრალით ხორციელდება. თუ წინა წლებში საკონტეინერო გადაზიდვების სუბსიდირება პოლიტიკური მოტივებით ხდებოდა, გლობალური პანდემიის პირობებში ახალი რეალობა მივიღეთ. კერძოდ, მიუხედავად სატრანსპორტო სექტორში არსებული მთელი რიგი პრობლემებისა, პანდემიისას სარკინიგზო გადაზიდვები აღმოჩნდა შედარებით სწრაფი და ეფექტური საშუალება. სწორედ ამას უკავშირებს ჩინური და ევროპული მხარეები ევროპასა და ჩინეთს შორის გაზრდილ საკონტეინერო გადაზიდვებს.
პრობლემები BTK-ის ქართულ მონაკვეთზე
მაშინ, როდესაც ქვეყნის პოლიტიკურ ელიტას სატრანზიტო ფუნქცია ლამის სახელმწიფოს ერთ-ერთ მთავარ იდეად აქვს გამოცხადებული, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა ჯერ კიდევ სატესტო რეჟიმში მუშაობს. „საქართველოს რკინიგზის“ ხელმძღვანელის დავით ფერაძის ინფორმაციით, რკინიგზა საბოლოო ექსპლუატაციაში 2022 წლის ბოლოსკენ შევა. საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, 2020 წლის იანვარ-ოქტომბერში ჩინეთიდან შუა დერეფნის მიმართულებით გადაიზიდა 2342 TEU, რაც, წინა წლებთან შედარებით, 35,1 %-ით მეტია. ამასთან, 2020 წლის 23 დეკემბერს ისტორიაში პირველად თურქეთში დატვირთული, საექსპორტოდ გამზადებული საქონელი საქართველოს გავლით ჩინეთში, შაანსის პროვინციის ცენტრალურ ქალაქ სიანში, ჩავიდა. ინფორმაცია მართლაც სასიხარულოა და დამატებით იმედს აჩენს კონტინენტთაშორის გადაზიდვებში, თუმცა პრობლემურია ამ ტვირთის დაყოვნების დრო ქართულ მონაკვეთზე. როგორც სარკინიგზო დარგის სპეციალისტები აცხადებენ, შემადგენლობამ საქართველოს ტერიტორიაზე 21 საათი დაჰყო, რაც ტექნიკური მიზეზებით აიხსნება. სახელდობრ, საქართველოში შემადგენლობა ორ ნაწილად გაიყო, რათა მისი გადატვირთვა მომხდარიყო შედარებით ფართო ლიანდებზე მდგომ ელმავლებზე, ეს ორი შემადგენლობა თბილისში გაერთიანდა და ისე წავიდა აზერბაიჯანის მიმართულებით. თურქეთიდან სიანამდე 8000 კმ-ზე ცოტა მეტია გასავლელი, რასაც შემადგენლობა დაახლოებით 12 დღეს ანდომებს, აქედან დაახლოებით ერთი სრული დღე საქართველოში ჩერდება, რადგან ქართული მონაკვეთი რთულ რელიეფზეა და ამ დროისთვის საქართველოში არსებული ელმავლები ვერ უზრუნველყოფენ გაყოფის გარეშე შემადგენლობის გაწევას.
„ქაოსი კიბეა“ - პანდემია ახალ შესაძლებლობებს აჩენს
გლობალურმა პანდემიამ, ერთი მხრივ, სერიოზული პრობლემები შექმნა მსოფლიო ეკონომიკაში, თუმცა, მეორე მხრივ, მან მცირე შესაძლებლობებიც გააჩინა, განსაკუთრებით, გადაზიდვების მიმართულებით. კერძოდ, ევროპასა და ჩინეთს შორის გაზრდილმა სარკინიგზო გადაზიდვებმა ყაზახეთ-ჩინეთის საზღვარზე ერთგვარი საცობი შექმნა კონტეინერებისა. მსოფლიოში ცნობილი სარკინიგზო ვებპორტალის „railfright.com” მიხედვით, ყაზახეთ-ჩინეთის საზღვარზე, უფრო კონკრეტულად, ალაშაქოუ/დოსტიკის მონაკვეთზე, მოჭარბებული ტვირთნაკადის გამო, ზოგიერთმა კომპანიამ ტრაილერებით გადაზიდვა დაიწყო, რამაც უზარმაზარი საცობი შექმნა და მათ სატვირთო მანქანების გადაადგილების შეზღუდვა მოუწიათ. ალანშაქოუ/დოსტიკის მონაკვეთზე შექმნილი მდგომარეობა კარგად აჩვენებს იმ შესაძლებლობას, რაც ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის ეფექტური მენეჯმენტისა და ტექნიკური საშუალების გაუმჯობესების შემთხვევაში შეიძლება მიიღოს.
მთავარი სარკინიგზო ხაზები ჩინეთსა და ევროპას შორის
წყარო: unespac.org
ნახჩევანის ე.წ კორიდორი და ჩავუშოღლუს „წამოცდენა“
ნახჩევანის ექსკლავი ყარაბაღის ომის შემდგომ მოკლებული იყო სატრანსპორტო კავშირს დანარჩენ აზერბაიჯანთან. იმ ტერიტორიაზე მცხოვრებ აზერბაიჯანელებს ბაქოში მოსახვედრად უნდა გაევლოთ ირანის ან/და თურქეთი-საქართველოს ტერიტორია, თუმცა, ეს მდგომარეობა, სავარაუდოდ, შეიცვლება. კერძოდ, ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე სომხები იღებენ ვალდებულებას, გახსნან სახელმწიფო საზღვარი და სპეციალური კორიდორით გაატარონ აზერბაიჯანული ტვირთები ნახჩევანის მიმართულებით. რამდენიმე კვირის წინ თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ ჩინელებსა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებს აქვთ შესაძლებლობა, გამოიყენონ ყარაბაღის გავლით გამავალი ახალი სატრანსპორტო დერეფანი, რომელიც, მისი ვარაუდით, ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ შეიქმნება. ჩავუშოღლუს განცხადების შემდგომ სააგენტოებმა გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ პროექტს თურქეთსა და აზერბაიჯანს შორის, რომელიც ნახჩევანს გაივლის, „თურქეთის კარი/კარიბჭე“ ერქმევა და ხელს შეუწყობს ცენტრალურ აზიასთან და ჩინეთთან კომუნიკაციას. ავტორი ასევე ლაპარაკობს BTK-ის შესახებ და ფიქრობს, რომ ამ პროექტების ინტეგრირება,გარკვეულწილად, შესაძლებელია.
წყარო: Eurasianet
საგულისხმოა, რომ ახლო პერსპექტივაში საკმაოდ ბუნდოვანია, თუ როგორ და რა პირობებში ამოქმედდება ყარაბაღისა და ნახჩევანის დამაკავშირებელი გზა, ასევე ნებისმიერი კერძო თუ სახელმწიფო კომპანია დაინტერესებულია სტაბილურობითა და მდგრადობით გადაზიდვების დროს. ამასთან, მთიანი ყარაბაღის გეოგრაფია დამატებით არის სერიოზული გამოწვევა. ამრიგად, ცოტა რთულად აღსაქმელია ახლო მომავალში რაიმე გარღვევა ამ მიმართულებით. ამავდროულად, ჩავუშოღლოს „წამოცდენა“ ყურადღების მიღმა არ უნდა დარჩეს. აუცილებელია ამ დრომდე შეჩერებული ანაკლიის პორტის მშენებლობის განახლება და ბაქო-თბილისი-ყარსის ქართულ მონაკვეთზე იმ ტექნიკური პრობლემების მოგვარება, რომელიც ხელს უშლის საქართველოს კიდევ უფრო აქტიურად ჩაერთოს ევროპასა და ჩინეთს შორის გადაზიდვების პროცესში.

Georgia's transit opportunities, novelties and challenges against the backdrop of the pandemic
After gaining independence, the young Georgian state began to search for a political identity which would help it recover from the economic and political crisis and increase its importance to neighboring and non-neighboring states. Following the launch of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the TRACECA, the country's political elite declared Georgia's transit potential as one of the most essential and important components, playing a major role in promoting peace and stability. The recipe was simple: Georgia was becoming and would become essential for other countries, and this reliance was to be converted into income and security benefits.
The pipelines and geographical location did indeed make some contribution to the country’s economic and energy development; however, that this was not a sufficient enough tool for future advancement quickly became evident. Additional connectivity and economic integration in a wider regional context were necessary. Precisely for that purpose, during the meeting of Süleyman Demirel and Eduard Shevardnadze in 1996, the idea to start working on the Baku-Tbilisi-Kars project with Turkey was endorsed, and a little later, the outlines of the construction of the Anaklia deep-water port also emerged. At the end of the last century and the beginning of the new, Georgia really had no opportunity to implement large-scale projects. Moreover, there was growing opposition in the neighborhood to the construction of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK). Nevertheless, Georgia, Turkey, and Azerbaijan began construction of the joint railway in 2007 to breathe new life into the regional cooperation, and although the completion of the railway was delayed several times, the official opening ceremony was held in 2017, four years after Chinese leader Xi Jinping announced the “Belt and Road Initiative.”
The Iron Silk Road and the pandemic
Since the outlines of the Chinese Global Initiative became public, many states have aimed to actively engage in the project. The countries of the South Caucasus and Turkey were no exception. At the G20 summit in 2015, Turkey and China signed a memorandum of cooperation aimed at bringing the “Middle Corridor” and “Belt and Road Initiative” closer together. Speaking at an international forum in Beijing two years later, President Erdogan strongly emphasized the need for cooperation between the two projects.
Source:Nikkei Asia
The Turkish journalists and researchers, to their credit, have done quite a good job in political and economic "branding" of the Baku-Tbilisi-Kars railway. The term "Iron Silk Road" is often used in Turkish publications and articles, focusing “BTK” as the main tool. In the long run, the “Iron Silk Road” opens up additional opportunities for Turkey, Georgia, and Azerbaijan to implement new transport projects between the East and West. Incidentally, currently, railway transportation between Europe and China is mostly done via the Trans-Siberian Railway. While, in previous years container shipping was subsidized by political motives, the global pandemic provided us with a new reality. In particular, despite a number of problems in the transportation sector, during the pandemic, the railway service proved to be a relatively fast and efficient means of transportation. Both the Chinese and European sides attribute precisely to that the increased volume of container shipping between Europe and China.
Problems in the Georgian section of BTK
While Georgia’s political elite has declared the transit function almost as a holistic idea of the nation, the Baku-Tbilisi-Kars railway is still operating in testing mode. According to the head of the Georgian Railway, Davit Peradze, the railway will be fully operational by the end of 2022. According to the Ministry of Economy of Georgia, 2342 TEUs were transported from China through the Middle Corridor in January-October 2020, which is 35.1% more than in previous years. In addition, on December 23, 2020, for the first time in history, exported goods from Turkey were transported through Georgia to China, to the capital of Shaanxi Province Xi'an. The information is indeed gratifying, and gives extra hope for intercontinental shipping, but the delay of this cargo in the Georgian section is problematic. According to railway specialists, the train spent 21 hours on Georgian territory for technical reasons: namely, the composition of the track in Georgia, divided into two parts, meant the cargo needed to be reloaded onto locomotives operating on a relatively wider track, in Tbilisi, from there continuing on its way to Azerbaijan. It is a little more than 8000 km from Turkey to Siana, which takes about 12 days for a train to cover, of that, it stops for about a full day in Georgia, because the Georgian section is on difficult terrain and at the moment locomotives in Georgia are not able to carry the composition without division.
"Chaos is a ladder" - the pandemic brings new opportunities
On the one hand, the global pandemic has created serious problems for the world economy; yet, on the other hand, certain opportunities have arisen, especially in the shipping area. In particular, increased railway traffic between Europe and China has created a kind of container congestion at the Kazakh-Chinese border. According to the world-famous railway web portal railfright.com, due to the increased volume of freight at the Kazakh-Chinese border, more specifically on the Alashankou/Dostyk section, some companies have started shipping via trailers, consequently creating huge traffic jams and forcing authorities to restrict the movement of trucks. The situation on the Alashankou/Dostyk section is a good indication of the opportunity that can be gained if the Baku-Tbilisi-Kars is effectively managed and its technical capacity were to improve.
Major railway routes connecting China to Europe
Source: unespac.org
The “Nakhchivan Corridor” and the “slip” of Chavushoglu
The Nakhichevan exclave was deprived of communication links with the rest of Azerbaijan after the Karabakh War. Azerbaijanis living in the area had to cross into Iranian or Turkish-Georgian territory to reach Baku, but this is likely to change. In particular, on the basis of a bilateral agreement, Armenians undertook the obligation to open the state border and let Azerbaijani cargo pass in the direction of Nakhchivan through a special corridor. A few weeks ago, the Turkish Foreign Minister also noted that the China and Central Asian states have the opportunity to use the new transport corridor through Karabakh, which he hopes will be created after the agreement enters into force. Following Chavushoglu's statement, the agencies reported that the project between Turkey and Azerbaijan, which will pass through Nakhchivan, will be called the "Turkish Gate" and will facilitate communication with Central Asia and China. The author also talks about the BTK and develops the idea that integrating these projects is, to some extent, possible.
Source: Eurasianet
It is noteworthy that in the near future, it is unclear how and under what conditions the road connecting Karabakh and Nakhchivan will be put into operation. Every private or state company is interested in stability and sustainability in shipping. Yet, the geography of Nagorno-Karabakh is an additional serious challenge, hence it is difficult to perceive any major advancement in this direction in the near future. At the same time, Chavushoghlu's "slip" should not be ignored. It is necessary to resume construction of the Anaklia port, which has been suspended thus far, and to solve the technical problems on the Georgian section of the Baku-Tbilisi-Kars track, which prevents Georgia from being more actively involved in the transportation process between Europe and China.