აშშ, ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგი, 2021 წლის გამოწვევები და საქართველო
დავით ნატროშვილი, კონტრიბუტორი, საერთაშორისო უსაფრთხოების და თავდაცვის კვლევების მაგისტრი, კავკასიის უნივერსიტეტი
2021 წლის 9 აპრილს აშშ-ის ეროვნული დაზვერვის სამსახურმა, რომელიც 18 სააგენტოს საქმიანობას უწევს კოორდინაციას (ე.წ. Intelligence Community), საფრთხეების შეფასების წლიური ანგარიში გამოაქვეყნა. 27-გვერდიან დოკუმენტში ასახულია უსაფრთხოების ყველა ის გამოწვევა, რომლის წინაშეც, შესაძლოა, აშშ მომდევნო 1 წლის მანძილზე დადგეს.
მნიშვნელოვანია იმის გაცნობიერება, რომ ეს საფრთხეები არა მხოლოდ აშშ-ის ეროვნულ უსაფრთხოებას ემუქრება, არამედ – ზოგადად ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგის სტაბილურობას, რომლის შენარჩუნების მთავარი გარანტი დღეს ამერიკაა.
ეჭვს გარეშეა, რომ ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგის შესუსტება დოკუმენტში წარმოდგენილი ნეგატიური ტენდენციების გაძლიერების ფონზე, უარყოფითად აისახება ყველა იმ აქტორზე, ვისთვისაც დღეს მოქმედი საერთაშორისო ინსტიტუტები, ლიბერალური წესები და ნორმები დაცულობის ერთგვარ გარანტიას წარმოადგენს, მათ შორის, ისეთ ქვეყნებზეც, რომლებმაც სწორედ აღნიშნული წესრიგის პირობებში მოიპოვეს და ინარჩუნებენ დამოუკიდებლობას.
ამ კუთხით თუ შევხედავთ, ეროვნული დაზვერვის სამსახურის საფრთხეების შეფასების დოკუმენტში ბევრ ისეთ საკითხს აღმოვაჩენთ, რომელიც საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოებისთვისაც აქტუალურია. გარდა იმისა, რომ ეს საფრთხეები მიმართულია საერთაშორისო ურთიერთობებში საქართველოს მთავარი მხარდამჭერის, მისი სტრატეგიული პარტნიორის – აშშ-ის წინააღმდეგ და საერთაშორისო სისტემაში მისი გავლენის შესუსტებას ემსახურება, ისინი ასევე მნიშვნელოვან ცვლილებებს იწვევენ უსაფრთხოების გარემოში, რომელიც პერსპექტივაში შესაძლოა ისეთი ფორმით ჩამოყალიბდეს, რომ გაართულოს ჩვენი ეროვნული მიზნების და ამოცანების რეალიზება.
საფრთხეები და გამოწვევები 2021 წელს
დაზვერვის დოკუმენტში წარმოდგენილი საფრთხეების სპექტრი ფართოა და მოიცავს საფრთხეების როგორც ტრადიციულ, ისე არატრადიციულ ფორმებს, დაწყებული დღევანდელი მსოფლიოს ავტორიტარული რეჟიმებით და მათი რევიზიონისტული საგარეო პოლიტიკით, გაგრძელებული ტრანსნაციონალური გამოწვევებით და დამთავრებული რეგიონალური არასტაბილურობით და კონფლიქტებით.
ჩინეთი
დაზვერვის ანალიტიკოსების შეფასებით, ამერიკისთვის და ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგისთვის ნომერ პირველ გამოწვევას დღეს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა და გლობალური ძალაუფლებისაკენ მისი სწრაფვა წარმოადგენს. ჩინეთის სამხედრო-პოლიტიკური და ეკონომიკური გავლენის ზრდას ვაშინგტონი აწყდება როგორც რეგიონალურ, ისე გლობალურ დონეზე. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ 2021 წელს ჩინეთი კვლავ გააგრძელებს რეგიონში ძალის დემონსტრირებას იმისთვის, რომ მეზობლებს საკუთარი უპირატესობა აგრძნობინოს. ამ პოლიტიკის შედეგად, ჩინეთის სამეზობლოში შესაძლოა დაძაბულობის ახალი კერები გაჩნდეს ან უკვე არსებული გაძლიერდეს.
რეგიონალურ და გლობალურ დონეზე გავლენების გაზრდისთვის, სამხედრო-დიპლომატიური ბერკეტების გარდა, ჩინეთს არსენალში აგრეთვე აქვს ე.წ. „ვაქცინის დიპლომატია“ და „ერთი სარტყელი, ერთი გზის ინიციატივა“, რომელიც ხელს უწყობს ჩინეთის ეკონომიკური, პოლიტიკური და სამხედრო ძლიერების ზრდას საზღვარგარეთ. ჩინეთის მომძლავრება სულ უფრო და უფრო ხელშესახები ხდება ასევე კოსმოსსა და კიბერტექნოლოგიების სფეროში, რომელსაც ეს უკანასკნელი აქტიურად იყენებს ქვეყნის შიგნით და გარეთ იდეოლოგიური კონტროლისთვის და ტექნოლოგიებზე დამყარებული ავტორიტარიზმის გასაძლიერებლად. საგულისხმოა, რომ ჩინეთი აქტიურად ცდილობს ადამიანის უფლებების სფეროში ახალი საერთაშორისო ნორმების დამკვიდრებას, რომლის მიზანია საერთაშორისო საზოგადოების თვალში, „სახელმწიფო ინტერესის” (Raison d’État) სახელით, ადამიანის უფლებათა ხელყოფის გამართლება.
რუსეთი
კიდევ ერთი რევიზიონისტი სახელმწიფო, რომელიც არსებული საერთაშორისო წესრიგის გადასინჯვას ესწრაფვის, რუსეთია. იგი ცდილობს თავი დაიმკვიდროს, როგორც გლობალური დღის წესრიგის შემოქმედმა და მულტიპოლარული მსოფლიოს ერთ-ერთმა მთავარმა მოთამაშემ. ამ მიზნის მისაღწევად, დოკუმენტის ავტორების თანახმად, რუსეთი 2021 წელს ტაქტიკათა ნაირსახეობას გამოიყენებს – ეცდება, შეარყიოს აშშ-ის გავლენა მსოფლიოში, დაამკვიდროს ახალი საერთაშორისო ნორმები, შეიძინოს ახალი მოკავშირეები, გათიშოს დასავლეთის ქვეყნები და დაასუსტოს დასავლური კავშირები. მოსკოვი ეცდება, ვაშინგტონთან მიაღწიოს შეთანხმებას შიდა საქმეებში ჩაურევლების და გავლენის სფეროების აღიარების შესახებ, განსაკუთრებით, ყოფილი საბჭოთა კავშირის ტერიტორიაზე.
რეგიონალურ და გლობალურ დონეზე საკუთარი პოზიციების გაძლიერების მიზნით რუსეთი ეცდება გამოიყენოს გავლენის ოპერაციები, დაზვერვა, ერთობლივი სამხედრო წვრთნები, მოხალისეები, მკვლელობები, იარაღით ვაჭრობა, ენერგორესურსებით მანიპულაცია და სხვ. აღნიშნულ ქმედებების არეალს წარმოადგენს ახლო აღმოსავლეთი და ჩრდილოეთ აფრიკა, სადაც მოსკოვი ესწრაფვის, წარმოჩინდეს, როგორც შეუცვლელი მედიატორი (სირია, ლიბია), ლათინური ამერიკა, სადაც იარაღით ვაჭრობის გზით და ენერგოშეთანხმებებით ცდილობს შეღწევას, ყოფილი საბჭოთა კავშირის ტერიტორია, სადაც, დოკუმენტის ავტორების შეფასებით, რუსეთს საკუთარი გავლენის გასაზრდელად ხელსაყრელი პოზიციები აქვს, განსაკუთრებით, კავკასიაში, ბელარუსსა და უკრაინაში.
კიდევ ერთი მიმართულება, სადაც რუსეთი ამერიკისთვის სერიოზულ საფრთხეს ქმნის, არის დაზვერვა. დოკუმენტის თანახმად, მოსკოვი აქტიურად იყენებს დაზვერვის სამსახურებს და გავლენის სხვადასხვა მექანიზმს იმისთვის, რომ განხეთქილება შეიტანოს დასავლელ მოკავშირეებში, შეინარჩუნოს გავლენა პოსტსაბჭოთა სივრცეზე და გაზარდოს საკუთარი გავლენა მსოფლიოში ამერიკის პოზიციების შესუსტების ხარჯზე.
ირანი და ჩრდილოეთი კორეა
დაზვერვის დოკუმენტში ასევე საუბარია ირანის და ჩრდილოეთ კორეის, როგორც რეგიონალური საფრთხეების შესახებ. დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ 2021 წელს ირანი და ჩრდ. კორეა კვლავ ეცდებიან, პირდაპირი და არაპირდაპირი გზებით შეარყიონ ამერიკის გავლენა, მათ შორის, ამერიკის მოკავშირეებზე სამხედრო მუქარის და მიმდინარე კონფლიქტებში ანტიამერიკული პოზიციების დაჭერის გზით. ორივე ქვეყანა, განსაკუთრებით კი ირანი, ეცდება გამოიყენოს კიბერტექნოლოგიები და სადაზვერვო საშუალებები იმისთვის, რომ დააზიანოს ამერიკის და მისი მოკავშირეების კრიტიკული ინფრასტრუქტურა, მოიპოვოს საჭირო ინფორმაცია, გავლენა მოახდინოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე ვაშინგტონში.
განსხვავებით ირანისგან, ჩრდილოეთი კორეა ამერიკისა და მისი მოკავშირეებისათვის დამატებით მნიშვნელოვან ბირთვულ საფრთხეს წარმოადგენს. ჩრდ. კორეის ლიდერი დარწმუნებულია, რომ მისი სახელმწიფოს სუვერენიტეტის უზრუნველყოფის მთავარი გარანტი ბირთვული შეიარაღებაა და არ წყვეტს შორ რადიუსზე მოქმედი რაკეტების განვითარებაზე მუშაობას.
ტრანსნაციონალური საფრთხეები
დოკუმენტი ყურადღებას ამახვილებს ასევე ტრანსნაციონალურ საფრთხეებსა და გამოწვევებზე, რომლებსაც თავიანთი მასშტაბებიდან გამომდინარე შეუძლიათ შეცვალონ საერთაშორისო ურთიერთობების დღის წესრიგი.
ნომერ პირველ ტრანსნაციონალურ საფრთხედ დასახელებულია კოვიდ-19-ის პანდემია, რომელიც ხასიათდება შორს მიმავალი შედეგებით და გარდა უშუალოდ ჯანდაცვის სფეროში წარმოქმნილი პრობლემებისა, ასევე აჩენს გეოპოლიტიკურ დაძაბულობას დიდ სახელმწიფოებს შორის, რომლებიც, პანდემიით გამოწვეული სირთულეების ფონზე, ერთმანეთს უპირატესობის მოპოვებასა და გავლენების გაზრდაში ეჯიბრებიან.
ცალკეულ ქვეყნებში პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური პრობლემები წარმოქმნის და აღრმავებს უკვე არსებულ არასტაბილურობას. ზოგიერთი ქვეყანა შეიძლება დადგეს ფინანსური და ჰუმანიტარული კრიზისების წინაშე, რაც, თავის მხრივ, ზრდის მიგრაციის, ხელისუფლების ჩამოშლის და შიდა კონფლიქტების რისკებს. პანდემია გავლენას ახდენს ასევე უსაფრთხოების დღის წესრიგსა და პრიორიტეტებზე. თავდაცვის სფეროში დანახარჯების შემცირება უარყოფითად აისახება გაეროს სამშვიდობო ოპერაციებზე, კონტრტერორისტულ ღონისძიებებზე და სხვ. რაც, დოკუმენტის ავტორების თანახმად, სამომავლოდ გაართულებს კონფლიქტების მართვას.
სხვა ტრანსნაციონალური საფრთხეებიდან და გამოწვევებიდან აღსანიშნავია კლიმატური ცვლილებები, ორგანიზებული დანაშაული, მიგრაციები, გლობალური ტერორიზმი და კიბერტექნოლოგიების განვითარება ავტორიტარული სახელმწიფოების მიერ, რომლებიც თავის თავში შეიცავს სოციალური და ეკონომიკური უთანასწორობის, ადამიანთა მასობრივი გადაადგილების, დიდ სახელმწიფოებს შორის გეოპოლიტიკური წინააღმდეგობების გაღრმავების, ექსტრემიზმის აღზევების და შიდა სახელმწიფოებრივი კონფლიქტების, ასევე მოსახლეობაზე კონტროლის გამკაცრების რისკებს.
რეგიონალური არასტაბილურობა
აშშ-ის და ლიბერალური საერთაშორისო წესრიგისთვის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა 2021 წლის მანძილზე კვლავაც იქნება შეიარაღებული კონფლიქტები. ქვეყნის შიგნით დაპირისპირების და სამოქალაქო ომების მიზეზი შესაძლოა გახდეს ბრძოლა ძალაუფლებისა და რესურსებისთვის, ეთნიკური და იდეოლოგიური შუღლი, ხოლო ქვეყნებს შორის კონფლიქტების წარმოქმნის მიზეზი შესაძლოა იყოს სასაზღვრო დავები, მაგალითად, როგორც გასულ წელს ჩინეთსა და ინდოეთს შორის. ეს კი სამხედრო კონფრონტაციის მაღალ რისკს შეიცავს. აღნიშნული საფრთხის გეოგრაფიული არეალი ფართოა და ფაქტობრივად მთელ მსოფლიოს მოიცავს: ავღანეთი, ინდოეთი-პაკისტანი, ახლო აღმოსავლეთი, ერაყი, ლიბია, სირია, აზია, ლათინური ამერიკა და აფრიკა.
შეჯამების სახით ვიტყვით, რომ აშშ-ის ეროვნული დაზვერვის სამსახურის 2021 წლის საფრთხეების შეფასების დოკუმენტი საქართველოსთვის, სულ მცირე, ორ საყურადღებო მომენტს შეიცავს:
პირველი - საერთაშორისო სისტემაში მისი მთავარი მოკავშირის – აშშ-ის გავლენის შესუსტება ნეგატიურად აისახება საქართველოს საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ისეთ მნიშვნელოვან მიმართულებებზე, როგორიცაა არაღიარების პოლიტიკა, დეოკუპაცია, ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანება.
მეორე – ლიბერალური წესრიგის რღვევა და საერთაშორისო სისტემაში ავტორიტარული სახელმწიფოების გავლენის ზრდა სამომავლოდ მნიშვნელოვნად შეცვლის უსაფრთხოების გარემოს, რაც ბევრ სახელმწიფოს, მათ შორის პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს, ეგზისტენციური გამოწვევების წინაშე დააყენებს.

USA, Liberal International Order, Challenges of 2021, and Georgia
The U.S. National Intelligence Agency, which coordinates the activities of 18 agencies (the so-called Intelligence Community), released its annual threat assessment report on April 9, 2021. The 27-page document outlines all possible security challenges the United States may face over the next year.
It is important to understand that these threats challenge not only the national security of the United States, but also the stability of the liberal international order as a whole, the main guarantor of which is currently the United States.
There is no doubt that the weakening of the liberal international order, amid the intensification of negative trends described in the document, will have a negative impact on all actors for whom international institutions, liberal rules and norms are some sort of a security guarantee, including those countries which acquired and maintain their independence through the aforementioned order.
If we observe it from this perspective, the threat assessment document of the National Intelligence Service will contain many issues that are also relevant for the national security of Georgia. Besides them threatening Georgia's main supporter in international relations, its strategic partner the United States, and seeking to weaken its influence in the international system, these threats also bring about significant changes to the security environment, which may be shaped in such a way as to complicate the realization of our national goals and tasks.
Threats and challenges in 2021
The range of threats presented in the intelligence document is wide, and includes both traditional and non-traditional forms of threat: from the contemporary authoritarian regimes of the world and their revisionist foreign policy, to transnational challenges and regional instability and conflicts.
China
According to intelligence analysts, the number one challenge for the United States and the liberal international order today is the People's Republic of China and its quest for global power. Washington is facing the growing military-political and economic influence of China, both at the regional and global level. The document indicates that in 2021, China will continue to demonstrate its strength in the region to show the neighbors its own superiority. As a result of this policy, China's neighborhood may witness new hotspots of tension emerging, or existing ones exacerbated.
In addition to military-diplomatic leverage to increase regional and global influence, China, in its arsenal, also has so-called "Vaccine Diplomacy" and the "One Belt, One Road Initiative", which helps increase China's economic, political, and military strength oversees. China’s strength is also becoming more and more tangible in the field of space and cyber technology. China is actively using these tools inside and outside the country for ideological control and to strengthen its technology-based authoritarianism. It is noteworthy that China is actively seeking to establish new international human rights standards aimed at justifying human rights abuses in the eyes of the international community, through the excuse of “national interest” (Raison d’état).
Russia
Another revisionist state seeking to transform the existing international order is Russia, which is trying to assert its role as the creator of the global agenda and one of the major players in the multipolar world. According to the authors of the document, to achieve this end, Russia will use a variety of tactics in 2021 – it will try to undermine US influence in the world, establish new international norms, acquire new allies, isolate Western countries, and weaken Western ties. Moscow will try to reach an agreement with Washington on non-interference in internal affairs and recognition of spheres of influence, particularly in the territory of the former Soviet Union.
In order to strengthen its position at the regional and global levels, Russia will try to use influence operations, intelligence, joint military exercises, volunteers, assassinations, arms trade, manipulation with energy resources, and more. The chosen focus for the aforementioned ​​activities is the Middle East; North Africa, where Moscow seeks to emerge as an irreplaceable mediator (Syria, Libya); Latin America, where it seeks to penetrate through the arms trade and energy deals; and within the territory of the former Soviet Union, where, according to the authors of the document, Russia has favorable positions to increase its influence, especially in the Caucasus, Belarus, and Ukraine.
Russia poses a serious threat to the United States in intelligence. According to the document, Moscow is actively using its intelligence services and various mechanisms of influence to create a schism between the Western allies, as well as to maintain its influence in the post-Soviet space and increase its authority in the world at the expense of weakening America's positions.
Iran and North Korea
The intelligence document also discusses Iran and North Korea as regional threats. The document reads that in 2021, Iran and the North Korea will continue to seek to undermine American influence via direct and indirect means, including through military threats against US allies and by taking anti-American positions in the ongoing conflicts. Both countries, especially Iran, will try to use cyber technologies and intelligence to damage the critical infrastructure of the United States and its allies, acquire the necessary information, and influence the decision-making process in Washington.
Unlike Iran, North Korea poses an additional significant nuclear threat to the United States and its allies. The North Korean leader is convinced that nuclear weapons are a guarantee of ensuring the sovereignty of his state, and he continues to work on the development of long-range missiles.
Transnational threats
The document also addresses transnational threats and challenges that, due to their scale, could alter the agenda of international relations.
The Covid-19 pandemic is listed as the number one transnational threat, which is characterized by far-reaching consequences and, in addition to direct health problems, also raises geopolitical tensions between large states, who compete to acquire advantage and influence in the face of difficulties caused by the pandemic.
In some countries, the economic problems caused by the pandemic are creating or exacerbating already existing instability. Some countries are facing financial and humanitarian crises, which in turn amplifies the risks of migration, collapse of government, and internal conflicts.
The pandemic also affects the security agenda and priorities. The reduction in defense spending has a negative impact on UN peacekeeping operations, counter-terrorism measures, and so on, which, according to the authors of the document, will complicate conflict management in future.
Among other transnational threats and challenges, climate change, organized crime, migration, global terrorism, and the development of cyber-technologies by authoritarian states are noteworthy. These threats carry the risks of social and economic inequality, mass displacement, deepening geopolitical tensions among large states, the rise of extremism, and increased intra-state conflicts, as well as tightening control over populations.
Regional instability
Armed conflicts will remain one of the main challenges for the US and the liberal international order in 2021. Struggles for power and resources, as well as ethnic and ideological strife may lead to conflicts within countries and civil wars, while conflicts between countries may be triggered by border disputes, such as the tension seen between China and India in the last year. This carries a high risk of military confrontation. The geographical area of ​​the aforementioned threat is wide and covers virtually the entire world: Afghanistan, India-Pakistan, the Middle East, Iraq, Libya, Syria, Asia, Latin America, a,nd Africa.
In summary, we will note that the US National Intelligence Agency's 2021 Threat Assessment Document contains at least two notable points for Georgia:
First - the weakening of the influence of its main ally, the United States, in the international system will have a negative impact on such important areas of Georgia's foreign and security policy as the policy of non-recognition, de-occupation, and NATO and EU membership.
Second - the disruption of the liberal order and the growing influence of authoritarian states in the international system will significantly change the security environment in the future, posing existential challenges to many states, including the post-Soviet ones.