რას უნდა ველოდოთ ნატოს სამიტისგან
2021 წლის 14 ივნისს ბრიუსელში ჩატარდება ნატოს სახელმწიფოს მეთაურების 31-ე სამიტი. წლებია ნატოს წევრი ქვეყნების ლიდერების შეხვედრები დიდ ინტერესს იწვევს საქართველოში, რადგან უკვე დიდი ხანია, რაც ამ ორგანიზაციაში გაწევრიანება და ამგვარად უსაფრთხოების გარანტიების მოპოვება ჩვენი ქვეყნის სტრატეგიულ ამოცანადაა აღიარებული.
უკვე აშკარაა, რომ საქართველო ბრიუსელის შეხვედრისგან ბევრს არაფერს უნდა ელოდოს. ამის პირველი ნიშანი, ალბათ, ის იყო, რომ ამჯერად საქართველო სამიტზე არც კი მიუწვევიათ.
მიუხედავად მრავალწლიანი მჭიდრო თანამშრომლობისა, დღეს ნატოს წევრ ქვეყნებს შორის საქართველოს ნატოში გაწევრიანების და თუნდაც გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის (მაპი) მინიჭებაზე უფრო მეტი სკეპტიციზმია, ვიდრე 2008 წლის აპრილის ბუქარესტის სამიტისას იყო, როცა საქართველოს (და უკრაინას) უარი უთხრეს მაპზე, რომელიც, მრავალი ექსპერტის აზრით, ქვეყანას დამსახურებული ჰქონდა. ბუქარესტის სამიტის დროს გერმანიის მიერ მაპის დაბლოკვის არგუმენტაცია სულ რამდენიმე თვეში გამოაშკარავდა, როგორც იმთავითვე მცდარი. კანცლერ ანგელა მერკელის პოზიცია ეყრდნობოდა მოსაზრებას, რომ საქართველოსა და უკრაინისთვის მაპის მინიჭება გამოიწვევდა რუსეთის აგრესიული ქმედებების პროვოცირებას. მალე კი გამოაშკარავდა, რომ სწორედ იმან, რასაც მაშინ გერმანია რუსეთის მიმართ კონსტრუქციულობის გამოხატულებად მიიჩნევდა, საქართველოს წინააღმდეგ პუტინის რეჟიმის სამხედრო აგრესიის პროვოცირება გამოიწვია, რადგან რუსეთი, როცა უთმობენ, ამას აღიქვამს არა კეთილ ნებად, არამედ - სისუსტის ნიშნად.
შესაძლოა, მაშინ ბერლინში, პარიზსა და სხვა დასავლურ დედაქალაქებში წინასწარ არ სცოდნოდათ, რომ დათმობის პოლიტიკა რუსეთს აგრესიისკენ უბიძგებდა, თუმცა ეს მათი სტრატეგიული ანალიზის ხარვეზებზე მიუთითებს. მაგალითად, საქართველოში კარგად გვესმოდა, რომ კოსოვოს აღიარების შემდეგ და საქართველოს დაუცველად დატოვების შემთხვევაში რუსეთი მოქმედებაზე გადავიდოდა. მართალია, მაპი არ წარმოადგენს დაცვის მექანიზმს, მაგრამ მისი არმიცემა საქართველოსთვის რუსეთმა ნატოს სისუსტედ აღიქვა და ივარაუდა, რომ მის აგრესიაზე საქართველოს საკითხზე გაყოფილი ალიანსისგან ნაკლებად იყო მოსალოდნელი ადეკვატური რეაქცია.
შემდგომ მოვლენებს ყველაფერი ბევრად უფრო აშკარა უნდა გაეხადა. ამის მიუხედავად, 2008 წლის რუსული აგრესიიდან ერთი წელიც არ იყო გასული, როდესაც ობამას ადმინისტრაციამ, ასევე კეთილი ნების გამოსახატად, მოსკოვს გაუარესებული ურთიერთობების ახალი ფურცლიდან დასაწყებად „გადატვირთვა“ შესთავაზა. რუსეთმა, უკვე ჩვეულებრივ, საკუთარი აგრესიის დაუსჯელად დატოვება მორიგ სისუსტედ და შესაძლებლობად აღიქვა და 2014 წელს მისი აგრესიის მსხვერპლი უკვე უკრაინა გახდა.
მოკლედ, რუსეთმა ყველანაირად აჩვენა, რომ ის არაა დაინტერესებული დასავლეთთან ურთიერთობების გამოსწორებით მაშინაც კი, როცა მისგან ცალმხრივ დათმობებს იღებს. ამის მიზეზი თავად რუსეთის პოლიტიკური სისტემის თავისებურებებშია, რომელთა გამო ხელისუფლება ვერ ფუნქციონირებს, თუ მას ძალაუფლების მონოპოლია არ აქვს (ეგრეთ წოდებული ძალაუფლების ვერტიკალი). ამას კი, სხვა ფაქტორებთან ერთად, რუსეთის მოსახლეობის წარმოდგენაში გარე მტრის და რეალურად არარსებული საფრთხის დამკვიდრება სჭირდება, რასაც პუტინის ხელისუფლება წლების განმავლობაში მეთოდურად აკეთებს.
უნდა ითქვას, რომ თუ 2021 წლის ნატოს სამიტი საქართველოსთვის ფუჭად ჩაივლის, ამის მიზეზების ნაწილი ჩვენს თავშიც უნდა ვეძიოთ. ნატოში ჩვენი გაწევრიანების მომხრეებს სკეპტიკოსების დასარწმუნებლად ძლიერი არგუმენტები სჭირდებათ. ამისთვის საქართველოს უნდა შეეძლოს დასავლელი პარტნიორების დაინტერესება ჩვენი გეოპოლიტიკური ფასეულობით, მაგალითად, ჩვენი უნარით, დავაკავშიროთ კასპიისა და შავი ზღვის რეგიონები. ასევე, საქართველოს განსჯიან მისი დემოკრატიული რეპუტაციის მიხედვით, თუმცა არსებობს პრეცედენტებიც, როცა ალიანსში დემოკრატიის იდეალისგან საკმაოდ შორს მდგომი ქვეყნებიც მიუღიათ (რაც სწორედ გეოპოლიტიკური მოსაზრებებით მოხდა).
სამწუხაროდ, ბრიუსელის სამიტის წინ საქართველოს არც ერთ ამ სფეროში განსაკუთრებული მიღწევებით არ შეუძლია თავის მოწონება. ის ფასეულობა, რომელიც საქართველომ საერთაშორისო ენერგეტიკულ პროექტებში მონაწილეობით შეიძინა, მსოფლიო ეკონომიკაში ნავთობის როლის შემცირებასთან ერთად ნაკლებად აქტუალური ხდება, ხოლო უდიდესი პოტენციალი, რომელიც მის რეგიონულ სატრანსპორტო ფუნქციას უკავშირდება, არარეალიზებული რჩება. ამისთვის საკმარისია სტრატეგიული მნიშვნელობის ანაკლიის პორტის პროექტის ფიასკოს გახსენება, რასაც თან ერთვის საქართველოს რკინიგზის (ბოლო დრომდე რეგიონული გადაზიდვების მონოპოლისტის) განუხრელი დეგრადირება, თან მაშინ, როცა გასულ წლებში აზერბაიჯანმაც და ყაზახეთმაც კასპიის ზღვაზე მნიშვნელოვანი საპორტო ინფრასტრუქტურა განავითარეს. სამწუხაროდ, სამხრეთ კავკასიის სატრანსპორტო დერეფანში, რომელსაც შეეძლო ჩვენთვის საერთაშორისო სტრატეგიული ფასეულობა შეეძინა, საქართველო სუსტ რგოლად ყალიბდება.
2012 წელს ხელისუფლების დემოკრატიული გზით გამოცვლის შემდეგ ჩვენს პარტნიორებს ჰქონდათ გარკვეული მოლოდინი, რომ საქართველო შეძლებდა დემოკრატიის ხარისხის გაზრდას, პირველ რიგში, კანონის უზენაესობის სფეროში არსებული ხარვეზების გამოსწორებით. მაშინ ხომ „ქართულმა ოცნებამ“ თავის წინასაარჩევნო კამპანიის მთავარ თემად სწორედ ადამიანის უფლებები და „სამართლიანობის აღდგენა“ აქცია, თუმცა დასავლეთში შეუმჩნეველი არ დარჩენილა, რომ ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოს დემოკრატიული რეიტინგი ჩამოქვეითდა (ახლა უკვე სამხრეთ კავკასიაშიც კი აღარ ვართ ლიდერის პოზიციაზე). მეტიც, წელს ევროკავშირის საბჭოს პრეზიდენტის შარლ მიშელის საგანგებო ვიზიტის მიზანი არა ევროკავშირში საქართველოს ინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა წარმოადგენდა, არამედ ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის შუამავლობა ქვეყნის ღრმა პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსაყვანად. ამ საკითხს (რომ ქართული დემოკრატიის ხარისხი დაქვეითებულია და საქართველოს ხელისუფლება ოპოზიციის ლიდერების პოლიტიკურ დევნას ეწევა) საქართველოსთვის მაპის შეთავაზების საწინააღმდეგოდ ახლახან გამოქვეყნებულ სტატიაში ცნობილი ანალიტიკოსი ჰენრიკ ლარსენი სრულიად კონკრეტულად ახსენებს (სტატიის სათაური მეტყველია: „რატომ არ უნდა მისცეს ნატომ საქართველოს და უკრაინას გაწევრიანების სამოქმედო გეგმა“.
ეჭვი არ მეპარება, რომ მრავალი პოლიტიკოსი თუ მათი მრჩეველი დასავლეთის არაერთ ქვეყანაში ისედაც არ იყო განსაკუთრებული ენთუზიაზმით აღსავსე საქართველოს გამო ახალი რისკების გაწევისა და პარალელურად რუსეთთან საკუთარი ფინანსური ინტერესების დაზიანების პერსპექტივის გამო. მაგრამ, სამწუხაროდ, ახლა მათ რეალური საბაბიც აქვთ, რომ საკუთარი პოზიცია უეჭველი არგუმენტებით გაამყარონ. როგორც ზემოთ აღვნიშნე, დემოკრატიის დეფიციტის მიუხედავად, ნატოში ქვეყნების გაწევრიანების პრეცედენტები არსებობს, ასევე - გერმანიისა, რომელიც 1955 წელს თავის აღმოსავლეთ ნაწილს ვერ აკონტროლებდა და არც მის დამოუკიდებლობას აღიარებდა. მაშინ დემოკრატიის ხარვეზები ამ ქვეყნების გეოპოლიტიკურმა ფასეულობამ გააწონასწორა. საქართველოს კი, დემოკრატიული უკუსვლის სანაცვლოდ, დღეს ბევრი არაფერი აქვს საჩვენებელი - როგორც უკვე ვახსენე, საკუთარი გეოპოლიტიკური (და გეოეკონომიკური) ფასეულობა მან თავადვე შეგნებულად და მიზანმიმართულად დაიყვანა მინიმუმამდე. ამგვარი პოლიტიკა „შეგნებული“ იმიტომ მგონია, რომ „პატარა სოფლის“ კონცეფცია, რომელიც არ უნდა ყოფილიყო „დასავლეთისა და რუსეთის დაპირისპირების საგანი“, დღევანდელი ხელისუფლების ლიდერებს თავიდანვე სამოქმედო გეგმად ჰქონდათ გამოცხადებული. სამწუხაროდ, ამ გეგმის შესრულება მხოლოდ მაშინ იქნებოდა შესაძლებელი, თუ საქართველო აქტიურად აღარ ეცდებოდა რეგიონული როლის შესრულებას, რადგან ამით დასავლეთისთვის (და თავისი უშუალო მეზობლებისთვის) უფრო ფასეული იქნებოდა.
ჩემი აზრით, დასკვნა განსაკუთრებით დამაიმედებელი არ არის: იმ დროს, როცა ნატოში ჩვენი გაწევრიანების მთავარ მომხრეებს და მოკავშირეებს უნდა ვამარაგებდეთ მტკიცე არგუმენტებით, თუ რატომ იმსახურებს საქართველო მაპს და საბოლოო ჯამში - ნატოში გაწევრიანებას, ჩვენ არაერთი ხელმოსაჭიდი საბაბი მივეცით ჩვენი ქვეყნის გაწევრიანების მოწინააღმდეგეებს. შედეგად, არ უნდა გაგვიკვირდეს, თუ ნატოს ბრიუსელის სამიტი საქართველოს არაფერ ღირებულს არ მოუტანს.

What Should Georgia Expect from the NATO Summit
On June 14, 2021, the 31st NATO Heads of State Summit will be held in Brussels. For years, meetings of the leaders of the NATO countries have been generating a keen interest in Georgia as membership in this organization and thus gaining security guarantees has for a long time now been acknowledged as a strategic goal for our country.
It is apparent, however, that Georgia should not expect much from the Brussels meeting. Probably the first sign to that end was that Georgia was not even invited to the Summit.
Despite of years of close cooperation, there is more skepticism today among the NATO members about Georgia’s membership in the alliance or even about the granting of the Membership Action Plan (MAP) than there was during the 2008 Bucharest Summit. In Bucharest, Georgia was denied the MAP (as was Ukraine) despite the opinion of many experts who believed that Georgia indeed deserved the plan. This is all happening despite the fact that the German argument to block the MAP was proven fundamentally wrong in just a few months. The position of Chancellor Merkel was based on the premise that offering the MAP to Georgia and Ukraine would provoke Russia’s aggressive response. As it soon became apparent, exactly what Germany considered as a constructive approach ended up provoking military aggression toward Georgia by Putin’s regime as Russia interprets concession as a sign of weakness and not as a gesture of good will.
At the time, Berlin, Paris and other Western capitals may not have known that the policy of compromise would prompt Russia to launch a war but this suggests a fault in their strategic thinking. In Georgia, we knew clearly that if the country were left unprotected after the recognition of Kosovo, Russia would spring into action.  It is true that the MAP does not constitute a defense mechanism but Russia interpreted its denial as NATO’s weakness and assumed it would be unlikely to get an adequate reaction to its aggression from NATO that had just displayed its division over the Georgian issue.
The consequent developments should have made it even clearer. Barely a year had passed since the 2008 Russian aggression when the Obama administration proposed a “reset” to Moscow as a gesture of good will in order to mend the complicated relations and start over with a blank page. However, when Russia saw that there was no price to pay for its actions, it again interpreted this as weakness with Ukraine becoming its target in 2014.
In other words, Russia has demonstrated in no uncertain terms that it is not interested in the repairing of its relations with the West even when it is offered unilateral concessions. The reason for this is in the peculiarities of Russia’s political system wherein the government cannot function properly unless it exercises a monopoly on power (which Mr. Putin has named the “Power Vertical”). This, among other factors, requires the belief by the Russians in an external enemy and the non-existing foreign threat which Mr. Putin’s government has been cultivating methodically.
But if, as expected, the 2021 NATO Summit delivers nothing to Georgia, we should look for a good share of reasons within ourselves. Our partners who support Georgia’s NATO membership require solid arguments in order to convince the skeptics. For this, Georgia needs to demonstrate to the West that out country possesses a certain geopolitical value such as, for instance, the ability to connect the greater Black Sea and the Caspian Sea regions. Not least, Georgia will also be judged by the quality of its democracy, even though there are precedents in the past when the alliance admitted countries that have been far from model democracies (as well a country – namely Germany – which did not control a large part of its territory and had not recognized its independence). However, in these cases the geopolitical considerations prevailed.
Unfortunately, Georgia is not able to boast about either of these issues at the Brussels Summit. Georgia’s value, which it acquired through its participation in international energy projects, is gradually diminishing with the declining prominence of oil in the world economy whereas its huge potential as a regional transportation hub remains unrealized. This is clearly demonstrated by the fiasco of the strategic Anaklia deep sea port project and the ongoing degradation of Georgian Railways (which until recently has been a regional monopolist). This is the case while Azerbaijan and Kazakhstan have built major seaport infrastructures on the Caspian. Thus, in the South Caucasus transport corridor, which could have given our country a strategic importance, Georgia is turning into the weakest link.
The democratic transfer of power in 2012 created an expectation that Georgia could improve the overall quality of its democracy by addressing the failings in the rule of law. After all, the Georgian Dream coalition had placed human rights and the “restoration of justice” at the heart of its election campaign. However, the West must have noticed that in the recent years Georgia’s democracy has declined in the international ratings (the country is not a leader even in the South Caucasus region anymore). Moreover, the recent visit to Georgia of the President of the Council of the European Union Mr. Charles Michel was dedicated to resolving a political crisis through mediation between the government and the opposition instead of discussing the issues concerning Georgia’s integration to the Union.
This argument (that Georgian democracy has declined) is used in the recent article by Henrik Larsen, entitled “Why NATO Should Not Offer Ukraine and Georgia the Membership Action Plan.”
I am certain that even before, many politicians and their advisors in the West were not particularly enthusiastic about taking commitments for Georgia and simultaneously risking their financial interests with Russia. Now, however sadly, they can claim an actual pretext in order to support their position. As already mentioned above, countries have been admitted to NATO in the past despite their checkered democratic record but this was made possible because of their geopolitical value. Georgia, meanwhile, cannot show much to compensate for its democratic decline – its geopolitical (and geoeconomic) position has been gradually degrading as well and apparently by its own design: the concept that “Georgia should no longer represent an issue of contention between Russia and the West” was declared by this government even before coming to power. Unfortunately, the only way to deliver on this promise would be possible if Georgia stopped trying to play a regional role which made it valuable for the West (and its immediate neighbors).
In my opinion, the conclusion is not very promising: while the advocates of Georgia’s NATO membership and our allies should be supplied with solid arguments as to why Georgia deserves the MAP and eventual membership in NATO, we have given convenient pretexts to our opponents. Thus, we should not be too surprised if the Brussels Summit does not deliver much to Georgia.