ასოცირებული ტრიო და მისი მომავალი
ევროკავშირთან ასოცირებულმა სამმა სახელმწიფომ - საქართველომ, მოლდოვამ და უკრაინამ - სამოქალაქო და ექსპერტთა საზოგადოების რამდენიმეწლიანი რჩევისა და ადვოკატირების შემდეგ სამმხრივი თანამშრომლობა წამოიწყო.
მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ ამ სამი ასოცირებული ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოების ექვსმა პლატფორმამ 2019 წლის დეკემბერში ბრიუსელში ხელი მოაწერა შეთანხმებას, რაც მიზნად ისახავდა გაერთიანებული ძალებით მიეცათ ბიძგი საკუთარი ხელისუფლებებისათვის, დამყარებულიყო ერთმანეთის მხარდაჭერასა და კოორდინაციაზე დაფუძნებული რეგიონული თანამშრომლობა (Višegrad-4 ფორმატის მსგავსი). ასეთ თანამშრომლობას ხელი უნდა შეეწყო მათი ევროინტეგრაციისათვის და გაეღრმავებინა სავაჭრო და პოლიტიკური თანამშრომლობა, მათ შორის ისეთ საკითხებში, როგორებიცაა უსაფრთხოება და სექტორთაშორისი თანამშრომლობა.
სამმა ქვეყანამ, რომლებსაც ახლა უკვე ხშირად მოიხსენიებენ, როგორც „ასოცირებულ ტრიოს“ (ტერმინი ლიტველ ევროპარლამენტარ ანდრიუს კუბილიუსს მიეწერება), საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი 2021 წლის 17 მაისს გააფორმა. მემორანდუმი „ევროინტეგრაციის საკითხებში თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ - ასოცირების ტრიო“ აწესებს დიალოგს საქართველოს, მოლდოვისა და უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის ევროინტეგრაციასთან დაკავშირებულ საერთო ინტერესის, მათ შორის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფარგლებში თანამშრომლობის საკითხზეც. მემორანდუმით დადგენილი თანამშრომლობის ფორმა ჯერ კიდევ შორს არის იმ ამბიციისაგან, რის შთაგონებასაც სამოქალაქო საზოგადოება საკუთარ სახელისუფლებო სტრუქტურებში ცდილობს. მემორანდუმი ნაკლებად ეხება ტრიოს წევრთა შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო რეჟიმის დაფუძნებას, ის მეტად არის მიმართული ევროკავშირთან ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხებში კონსულტაციებისა და ერთობლივი ჩართულობის მხარდაჭერისკენ. მიუხედავად ამისა, მას შეუძლია ხელი შეუწყოს ვაჭრობაზე, უსაფრთხოებასა (კერძოდ, ჰიბრიდულ საფრთხეებზე) და, ასევე, სექტორულ თანამშრომლობაზე (ენერგეტიკა, ტრანსპორტი და სხვ.) ორიენტირებული ბლოკის შექმნას სამი ასოცირებული სახელმწიფოს ჩართულობით. ტრიოს სახელმწიფოებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება კი უდავოდ გაზრდის მათ შანსებს ევროკავშირში შემდგომი ინტეგრაციისთვის.
აღნიშნულ პროცესში მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ტრიოს საპრეზიდენტო სამიტით გადაიდგა, რომელიც ბათუმში (საქართველო) 2021 წლის 20 ივლისს გაიმართა ევროკავშირის მონაწილეობით უმაღლეს დონეზე, კერძოდ, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის ჩართულობით. სამიტის დეკლარაციამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა სამი სახელმწიფოს სწრაფვა, გააძლიერონ და განამტკიცონ თავიანთი თანამშრომლობა ევროკავშირში გაწევრიანების მიმართულებით. მათ ასევე აიღეს ვალდებულება, იმუშაონ საერთო ინტერესის სფეროების „კონკრეტულ პრიორიტეტებზე“, რათა განამტკიცონ პოლიტიკური დიალოგი და ხელი შეუწყონ ევროკავშირთან პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ინტეგრაციას სატრანსპორტო, მწვანე ეკონომიკის, ციფრული ტრანსფორმაციის, მწვანე ენერგეტიკის, სამართლისა და საშინაო საქმეების, სტრატეგიული კომუნიკაციის და ჯანდაცვის საკითხებში. დეკლარაციის თანახმად, პროგრესი მათ ურთიერთობებში გამოიკვეთება ინსტიტუციების გარდაქმნითა და მათი კანონმდებლობების ევროკავშირის კანონმდებლობასთან მიახლოებით. სამივე სახელმწიფოს მდგრადობის გაზრდა ხაზს უსვამს CSDP-ის, ჰიბრიდული საფრთხეების, მათ შორის კიბერუსაფრთხოების, და სტრატეგიული კომუნიკაციის კოორდინაციის საკითხებში ევროკავშირთან მათი მჭიდრო თანამშრომლობის აუცილებლობას. სამიტის დეკლარაციაში ხაზგასმულია, რომ ამ სამი სახელმწიფოსთვის ევროინტეგრაციას არ აქვს ალტერნატივა და ისინი გაერთიანებული იდგებიან ევროკავშირის მიერ მათი ევროპული პერსპექტივის აღიარების მიღწევის პროცესში. ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას აღიარა და მხარი დაუჭირა ამ სამმხრივი თანამშრომლობის დაწყებას. ეს ფაქტი იმის იმედსაც გვაძლევს, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატის მიღმა ტრიოსა და ევროკავშირს შორის დიალოგის დამყარება შესაძლებელია. ოთხმხრივი დიალოგი შეიძლება ჩატარდეს მაღალ (სახელმწიფოთა და მთავრობათა მეთაურთა) და მინისტრების დონეზე. მომავალში „ტრიოსა“ და ევროკავშირს შორის ურთიერთქმედება ასევე შეიძლება ჩამოყალიბდეს ექსკლუზიური ფორმატის შექმნით.
ტენდენცია იმედისმომცემია და ტრიო რეალური რეგიონული თანამშრომლობისკენაა მიმართული. ამ სამ ქვეყანას ევროკავშირთან სასაქონლო და მომსახურებით ვაჭრობის პრაქტიკულად ისეთივე პირობები აქვს, როგორიც ევროკავშირის უკვე აღიარებულ პოტენციურ და ფაქტობრივ კანდიდატ დასავლეთ ბალკანეთის (WB) ქვეყნებს. ტრიოს ქვეყნებს ჯერჯერობით არ ჩამოუყალიბებიათ მსგავსი შიდარეგიონული ზონა და საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვას შორის არსებული სავაჭრო პროცესი 1994 წლის დსთ-ისა და თავისუფალი ვაჭრობის (FTA) ორმხრივ შეთანხმებებს ეფუძნება. ზემოხსენებული შეთანხმებები არ არის ღრმა და ყოვლისმომცველი, შესაბამისად, არ ითვალისწინებს მათ შორის არასატარიფო ბარიერების მოხსნას. ასოცირების ხელშეკრულებები, როდესაც საქმე ევროკავშირთან ვაჭრობას ეხება, არ ცნობენ წარმოშობის წესების დიაგონალურ კუმულაციას აღნიშნულ სამ ქვეყანას შორის. სამივე სახელმწიფო მონაწილეობას იღებს ისეთ ფართო რეგიონულ ფორმატებში, როგორებიცაა სუამი (GUAM) და ბისეკი (BSEC), თუმცა არც ერთი მათგანის ორიენტირს არ წარმოადგენს ევროინტეგრაციის საკითხები.
ტრიოს ქმედებებიდან გამომდინარე, ძალზე მიზანშეწონილი იქნებოდა თანამშრომლობისა და გამოცდილების გაცვლის განსაკუთრებული ფორმატის შექმნა და საერთო მიზნების მისაღწევად ერთმანეთის გვერდში დგომა. ამგვარ პრაქტიკას იყენებდნენ/იყენებენ სხვადასხვა დროს ევროკავშირის წევრობის მსურველი სახელმწიფოები, როგორებიც არიან: „ვიშეგრადის ოთხეული“, ბალტიის ზღვის ქვეყნების საბჭო, რეგიონული თანამშრომლობის საბჭო (RCC) და ცენტრალური ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ზონა (CEFTA) ბალკანეთში. ყველა ეს ფორმატი შეიქმნა ევროპული ინტეგრაციის ორმხრივად განმტკიცების და მეტად მჭიდრო თანამშრომლობისა და ინტეგრაციის განვითარებისათვის კონკრეტული რეგიონის „ევროკავშირის ასპირანტ“ ქვეყნებს შორის. მოლდოვა, უკრაინა და საქართველო ის სამი ქვეყანაა, რომლებსაც ევროკავშირთან ინტეგრაციის საკითხების შესახებ თანამშრომლობისთვის რეგიონული ფორმატი/პლატფორმა/ორგანიზაცია ესაჭიროებათ. ფორმატი გააერთიანებს ზემოხსენებული ქვეყნების ძალისხმევას ევროპული ღირებულებების შემდგომი მიღებისა და მეტად ღრმა პოლიტიკური, ეკონომიკური, უსაფრთხოებისა და სხვა სახის (მათ შორის, მეტად ფართო სექტორული) თანამშრომლობის/ინტეგრაციის დამყარებისათვის. ასოცირებული ტრიოს ინტეგრაცია მიმზიდველ საერთო ბაზარს შექმნის ერთობლივი ინსტიტუტებით, რომელთაც შეეძლებათ მომავალში ევროკავშირთან მოლაპარაკებები აწარმოონ, 1992 წელს ევროკავშირსა და ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციას შორის შექმნილი ევროპის ეკონომიკური არეალის (EEA) მსგავსი ფორმით ინტეგრაციის განსავითარებლად.

Associated Trio, What is Next?
The three EU associated states of Georgia, Moldova, Ukraine, after several years of advice and nudging from the side of civil society and the expert community, have initiated a trilateral cooperation.
It is important to know that six civil society platforms of these three associated countries signed an agreement in Brussels in December 2019 which aimed to join efforts and push their governments to establish regional cooperation (similar to the Višegrad-4 format) mutually supporting and coordinating their work on European integration and deepening trade and political cooperation, including on issues of security and sectoral cooperation.
The three countries, frequently now mentioned as the “Associated Trio” (the term is credited to Lithuanian MEP Andrius Kubilius), signed a Memorandum of Understanding on May 17, 2021 between their Ministries of Foreign Affairs. The memorandum is entitled “On Establishing Enhanced Cooperation on European Integration – the “Association Trio”. It initiates dialogue between the foreign ministries of Georgia, Moldova and Ukraine on matters of common interest related to European integration, including cooperation within the Eastern Partnership. The form of cooperation established by the memorandum is still far from the ambition that civil society tried to inspire within their governments. The memorandum tells little about the extension of cooperation and a deep free trade regime among the Trio members themselves but looks more towards supporting consultations and mutual engagement in their bilateral cooperation with the EU. Still, it can help to initiate the creation of a block of the three associated states focused on trade, security (namely hybrid threats) and sectoral cooperation (energy, transport, other). The deepening of cooperation between the Trio states will certainly increase their chances for further integration with the EU.
An important step in this process was marked by the Trio’s presidential summit held in Batumi (Georgia) on July 20, 2021 with the EU’s participation at the highest level; namely, the President of the European Council. The summit declaration once again confirmed the will of the three countries to enhance and consolidate their cooperation for the sake of their joint advancement towards EU membership. They also committed to work on “concrete priorities” in the areas of common interest in order to enhance political dialogue and advance economic and political integration with the EU in the fields of transport, green economy, digital transformation, green energy, justice and home affairs, strategic communications and health care. Progress in their relations, according to the declaration, will be seen in the reform of institutions and the extensive approximation of legislations to the EU Acquis. Increasing the resilience of all three states stresses the need for their closer cooperation with the EU in CSDP issues, countering hybrid threats, including cyber security, and the coordination of efforts in strategic communication. The summit declaration stresses that European integration does not have an alternative for each of the three countries and that they will stand united in achieving the goal of the recognition of their European perspectives by the EU. The President of the European Council recognized and supported the initiation of this trilateral cooperation in his remarks at the summit. This also gives us hope as to the possibility of the establishment of a dialogue between the Trio and the EU outside of the EaP format. The quadrilateral dialogue may be conducted on the top (heads of states and governments) and ministerial levels. In the future, the interaction between the Trio and the EU can also develop into the creation of an exclusive format.
The trend is promising and the Trio is on its way towards creating real regional cooperation. The three countries have practically the same conditions in their trade in goods and services with the EU as the Western Balkan (WB) states, which are largely recognized as potential and actual candidates for EU membership. Indeed, the Trio countries have not yet established a similar intra-regional area and Georgia, Ukraine and Moldova’s trade with each other is based on the 1994 CIS FTA bilateral agreements. The aforementioned agreements are not deep and comprehensive and do not stipulate the removal of non-tariff barriers among themselves. The Association Agreements do not recognize a diagonal cumulation of the rules of origin between the three countries when they trade with the EU. All of the three countries participate in wider regional formats like GUAM and BSEC but none of two focuses on issues of European integration.
Looking beyond the present move for Trio is highly advisable in terms of establishing of an exclusive format for cooperation and exchange of experience and the mutual support of common objectives. Such a practice was/is widely used by countries aspiring to EU membership at different times such as the Višegrad 4, the Baltic Council, the Regional Cooperation Council (RCC) and the Central European Free Trade Area (CEFTA) in the Balkans. All of these formats have been created to mutually reinforce European integration and develop closer cooperation and integration among “EU aspirant” countries of a particular region. Political declarations and memorandums alone are not enough. Moldova, Ukraine and Georgia are three countries which need to establish a regional format/platform/organization for cooperation on European integration issues. The format would consolidate the efforts of the aforementioned countries to further adopt European values and establish deeper political, economic, security and other types (including wider sectoral) of cooperation/integration. The integration of the associated Trio will build an attractive common market with joint institutions able to negotiate the creation of an economic area with the EU in the future, similar to the European Economic Area (EEA) created between the EU and the European Free Trade Association (EFTA) back in 1992.