დასავლეთი vs რუსეთი: ისევ გადატვირთვა?!
როგორც მოგეხსენებათ, ივნისი საერთაშორისო ურთიერთობებში უაღრესად დატვირთული და საინტერესო გამოდგა. კორნუოლსა და ბრიუსელში გამართული შეხვედრების დროს და მათ შედეგად მიღებულ გადაწყვეტილებებში, შემაჯამებელ განცხადებებსა და კომუნიკეებში მკაფიოდ გამოიკვეთა მთელი რიგი უმნიშვნელოვანესი საკითხებისა, რომლებთან დაკავშირებითაც იყო სრული ურთიერთგაგება და ერთსულოვნება, მათ შორის, პანდემიასთან ბრძოლაში ძალისხმევის გაძლიერებაზე, გლობალური ეკონომიკის გამოცოცხლების მიზნით დამატებითი ღონისძიებების და ინვესტიციების განხორციელებაზე, კლიმატურ ცვლილებებთან წარმატებით გამკლავებისთვის აუცილებელი, გადაუდებელი, მოკლევადიანი და საშუალოვადიანი შეთანხმებული ნაბიჯების გადადგმაზე. თუმცა თავადაც შენიშნავდით, რომ სამიტებამდეც და მათი მიმდინარეობის დროსაც იყო 3 მთავარი საკითხი,  რომელთა მიმართაც მსოფლიოში განსაკუთრებული ინტერესი გამოიკვეთა, კერძოდ:
• აშშ დაბრუნდა - მოკავშირეებს შორის ურთიერთობები ტრადიციულ დონეს უბრუნდება და ტრანსატლანტიკურ კავშირებს აღარაფერი ემუქრება;
• ჩინეთი წარმოადგენს სისტემურ გამოწვევას, მაგრამ მსოფლიო ცივი ომისთვის მზად არ არის;
• რუსეთის ავტორიტარული მმართველი ვლადიმერ პუტინი საკუთარი ქმედებებით ქვეყნის შიგნით და გარეთ სულ უფრო მეტად დისტანცირდება დემოკრატიული სამყაროსგან, მაგრამ საუბარი მასთან ბირთვულ და კიბერუსაფრთხოებაზე, აგრეთვე კლიმატურ ცვლილებებსა და რეგიონულ კონფლიქტებზე მნიშვნელოვანია.
პრეზიდენტ ბაიდენის პირველი ევროპული ტურნეს დროს დემოკრატიული სამყაროს ლიდერები გამოკვეთილად და დემონსტრაციულად მიესალმებოდნენ აშშ-ს, როგორც გლობალური ლიდერის, დაბრუნებას. ეს თვალშისაცემი იყო როგორც ნატოს, ისე აშშ-ევროკავშირის სამიტზე.
აღსანიშნავია, რომ პირველად დიდი შვიდეულისა და ნატოს ისტორიაში შემაჯამებელ დოკუმენტებში მოხვდა ჩინეთი. სამიტების მონაწილეებმა დაადასტურეს მზაობა ჩინეთთან კონსტრუქციული დიალოგის გაგრძელების, აგრეთვე სამართლიანი და ურთიერთმომგებიანი ურთიერთობების განვითარებისთვის. ამავე დროს, მათ ყურადღება გაამახვილეს  ჩინეთის მხრიდან ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე სინძიანში, ტიბეტსა და ჰონკონგში, აგრეთვე ხაზი გაესვა ტაივანსა და სამხრეთ ჩინეთის ზღვაში ჩინეთის მხრიდან განხორციელებული ქმედებების პროვოკაციულობას და მათ მიუღებლობას. როგორც მოსალოდნელი იყო, ჩინეთის საპასუხო რეაქცია იყო საკმაოდ ხისტი. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ჩინეთის ხელისუფლების განსაკუთრებული უკმაყოფილება გამოიწვია ნატოს პოზიციამ.
დიდი შვიდეულის ლიდერებმა რუსეთთან მიმართებაშიც პრინციპულად გაუსვეს ხაზი, რომ რუსეთმა უნდა გაიყვანოს საკუთარი ჯარები ყირიმიდან და აღმოსავლეთ უკრაინიდან და რომ ის წარმოადგენს არა მედიატორს, არამედ კონკრეტულ მხარეს ამ შეიარაღებულ კონფლიქტში. თუმცა აქაც ნიშანდობლივი იყო, რომ უძლიერესი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ლიდერები მზად არიან რუსეთთან დიალოგისთვის.
ნატოს შემაჯამებელ კომუნიკეში კვლავ იქნა გამოყენებული ძალიან მკაცრი „ვორდინგი“ რუსეთთან დაკავშირებით, თუმცა ამავე დროს ითქვა, რომ ალიანსი დაინტერესებულია რიგ საკითხებში რუსეთთან საქმიანი და შედეგზე ორიენტირებული დიალოგის წარმართვით. აღნიშნულის გათვალისწინებით და მაღალი რანგის ანონიმურ წყაროებზე დაყრდნობით, ახლო მომავალში შესაძლოა კვლავ იყოს განხილული ნატო-რუსეთის კომისიის სხდომის გამართვა.
ივნისის სამიტების კულმინაციას წარმოადგენდა პრეზიდენტ ბაიდენის შეხვედრა ვლადიმერ პუტინთან ჟენევაში. პირისპირ და გაფართოებულ ფორმატში გამართული შეხვედრების შემდეგ ორივე მხარე კმაყოფილი ჩანდა. ვლადიმერ პუტინისთვის მთავარი შედეგი იყო იზოლაციის გარღვევა, უფრო ზუსტად კი საშინაო მოხმარებისთვის საკუთარი თავის წარმოჩენა, როგორც ლიდერის, რომელთანაც საუბარი და ურთიერთობების ნორმალიზება სურთ თავად დემოკრატიული სამყაროს პირველ პირებს. პრეზიდენტ ბაიდენისთვის კი მნიშვნელოვანი იყო იმის დაფიქსირება, რომ მან, რაც სათქმელი იყო,  ყველაფერი უთხრა თავის ვიზავის (ადამიანის უფლებების დარღვევა რუსეთში, კონფლიქტის ესკალაცია უკრაინასთან, აშშ-ს საქმეებში ჩარევა და ა.შ.). შემაჯამებელი პრესკონფერენციის დროს აშშ-ს პრეზიდენტმა ასევე გამოკვეთა რამდენიმე მნიშვნელოვანი თემა, რომელზეც ჰქონდა საუბარი პუტინთან და რომელზეც შესაძლოა დაიწყოს დიალოგი ახლო მომავალში. ესენია:
• სტრატეგიული სტაბილურობის დიალოგის დაწყება;
• კიბერუსაფრთხოების თემებზე შესაძლო ფორმატების შემუშავებაზე კომუნიკაცია;
• პატიმრობაში მყოფი აშშ-ს მოქალაქეების სამშობლოში დაბრუნებაზე ორი ქვეყნის უწყებებს შორის კონტაქტის დამყარება;
• კლიმატის ცვლილების პრობლემაზე თანამშრომლობა;
• ირანის ბირთვულ პროგრამასა და ავღანეთში სტაბილურობის შენარჩუნების პრობლემებზე შესაძლო კოორდინაცია.
აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტ ბაიდენის ვლადიმერ პუტინთან შეხვედრას ექსპერტულ წრეებში უფრო სკეპტიკურად უყურებდნენ, ვიდრე ოპტიმიზმით. გამოგიტყდებით, მეც პირველებს, ანუ სკეპტიკოსების ნაწილს მივეკუთვნებოდი. არა იმიტომ, რომ მე დიალოგის წინააღმდეგი ვარ, პირიქით, მომხრეც ვარ, მხოლოდ ძალის პოზიციიდან, რაც არის ერთადერთი გზა რუსეთთან ურთიერთობაში წარმატების მისაღწევად. ყველას გვახსოვს, რა შედეგები მოჰყვა პუტინთან 2000-იან წლებში ცივილიზებული ურთიერთობის აწყობისა და შემდგომ პერიოდში აშშ-ს ადმინისტრაციის ცნობილ გადატვირთვის მცდელობას. თავისი წილი პასუხისმგებლობა ეკისრება ევროპელ ლიდერებს შორის „დიალოგის დაწყების“ წლების მანძილზე არსებულ მუდმივ ცდუნებას, რომელიც, პირველ რიგში, ყოველთვის განპირობებულია ეროვნული ეკონომიკური და ფინანსური ინტერესებით.
ჟენევის შეხვედრიდან სულ რაღაც 10 დღეში, 26 ივნისს, გაიმართა ევროკავშირის სამიტი, რომელსაც წინ უსწრებდა ანგელა მერკელისა და ემანუელ მაკრონის ინიციატივა ევროკავშირ-რუსეთის სამიტის ჩატარებასთან დაკავშირებით. როგორც შემდეგ გაირკვა, ამ თემაზე საკმაოდ ცხარე კამათი გაიმართა. საერთო ჯამში 10 ევროპული ქვეყანა სხვადასხვა სიმძაფრით ეწინააღმდეგებოდა პუტინთან სამიტის ჩატარებას. თუმცა, პოლონეთის, ლიეტუვის, ლატვიისა და ესტონეთის პრინციპულ პოზიციას ჰქონდა გადამწყვეტი მნიშვნელობა. შედეგად, სამიტის გადაწყვეტილებებში არ არის ნახსენები რაიმე მაღალი დონის შეხვედრების ან პუტინთან სამიტის გამართვის გეგმების შესახებ.
ცხადია, გერმანელი და ფრანგი ლიდერების დღის წესრიგიდან ეს საკითხი ასე მარტივად არ მოიხსნება. 28 ივნისს ანგელა მერკელმა კვლავ ისაუბრა პუტინთან შეხვედრის აუცილებლობაზე. კერძოდ, მან აღნიშნა, რომ გერმანიის, საფრანგეთის, იტალიისა და ბალტიის ქვეყნებზე ჰიბრიდული თავდასხმების განხორციელებაზე ერთმანეთს შორის საუბარს აჯობებს ამ პრობლემების პირდაპირ რუსეთის პრეზიდენტთან წამოჭრა და დაფიქსირება, რომ ასეთ ფონზე ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობა ვერ შედგება. ანგელა მერკელს ხელისუფლებაში და პოლიტიკაში ყოფნის სულ რამდენიმე თვე დარჩა. მიუხედავად იმისა, რომ მან მიიღო ნორდსტრიმ 2-ზე აშშ-ს პრეზიდენტის გადაწყვეტილება სანქციების მოხსნის თაობაზე, გერმანიის წამავალი კანცლერი მაინც არ იშურებს ძალისხმევას, რომ რუსეთთან დიალოგის ფორმატი დაუტოვოს ევროპას და თავის მომავალ შემცვლელს. ამ ფონზე, საფრანგეთის პრეზიდენტის განცხადება, რომ მას არ სჭირდება ევროკავშირის სამიტები პუტინთან შესახვედრად, გაცილებით უფრო უწყინარად გამოიყურება. თუმცა, ვიდრე პრეზიდენტი იქნება, მისი მხრიდან სამიტის მოწვევის მცდელობებს მაინც უნდა ველოდოთ.
და მაინც, რა მოხდება ახლო მომავალში? ვიხილავთ თუ არა ისევ დასავლეთსა და რუსეთს შორის მორიგი გადატვირთვის მცდელობას? იმედი მაქვს, რომ: 1. არა; 2. არა იმ ფორმით, როგორც ამ დრომდე იყო; 3. არა საქართველოს, უკრაინის და სხვა პარტნიორების ინტერესების ხარჯზე; 4. აშშ-ში პოლიტიკური სისტემა გამართულად იმუშავებს და ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე გადადგამს შემდგომ ნაბიჯებს; 5. ვერ მოხერხდება პოლონეთის და ბალტიის ქვეყნების გადარწმუნება. შესაძლოა, პარადოქსულად მოგეჩვენოთ და ირონიულადაც ჟღერდეს, მაგრამ წამგებიანი გადატვირთვის არდაშვებაში ყველაზე მეტად მაინც... თავად რუსეთის იმედი მაქვს. გულწრფელად გეტყვით, გამიხარდა კიდეც, როდესაც გავეცანი ს.ლავროვის ვრცელ სტატიას, სახელწოდებით „კანონის, უფლებებისა და წესების შესახებ“. როდესაც რუსეთის პირველი დიპლომატი დემოკრატიული ქვეყნების ლიდერებს, სხვა ბევრ პრეტენზიასთან ერთად, „თავქარიანი 90-იანების გაგებით“ აზროვნებასა და გაეროსა და ეუთოს პრინციპების სრულ უგულებელყოფაში ადანაშაულებს, ვრწმუნდები, რომ 100 წლის წინ დიდი ბრიტანეთის საგარეო მდივნის სერ ოსტინ ჩემბერლენის სახელზე გაგზავნილი ნოტის, ისტორიაში ცნობილი სახელწოდებით „ჩვენი პასუხი ჩემბერლენს“, აზროვნებიდან რუსეთი არსად წასულა და არც წავა. რა თქმა უნდა, მან აგიტაცია/პროპაგანდაც დახვეწა, ევროპელებთან მისასვლელი შემოვლითი გზებიც კარგად ისწავლა და ბირთვული შეიარაღების ჟღარუნზეც არ ამბობს უარს, მაგრამ უახლოეს წარსულში მიღებული მძიმე გამოცდილების გათვალისწინებით მაინც ვიტოვებ იმედს, რომ დასავლეთსა და რუსეთს შორის მორიგი გადატვირთვის გადაწყვეტილებამდე ჯერ კიდევ საკმაოდ შორია.

The West vs Russia: The Reset once again?!
June turned out to be an extremely eventful and interesting month in international relations. During and after the meetings in Cornwall and Brussels, the decisions, briefs, and communiqués highlighted a number of key issues that were fully understood and agreed upon, including the consolidation of efforts to combat the pandemic; conducting additional measures and investments to revitalize the global economic development; and taking the necessary, urgent, short and medium-term coordinated steps to successfully tackle climate change. However, it was noticeable that during and before the summits there were three main issues that were of particular interest to the world, namely:
- The USA is back - Relations between the Allies are returning to the traditional level and transatlantic ties are no longer threatened;
- China represents a systemic challenge, but the world is not ready for a Cold War;
- Russia's authoritarian ruler, Vladimir Putin, is increasingly distancing himself from the democratic world through his actions at home and abroad, however, discussions with him about nuclear and cyber security, as well as climate change and regional conflicts, is important.
During President Biden's first European tour, the leaders of the Democratic world strongly and demonstratively welcomed the return of the United States as a global leader. This was vivid at both the NATO and US-EU summits.
It is noteworthy that for the first time in the history of G7 and NATO, China was included in the summary documents. The summit participants reaffirmed their readiness to continue a constructive dialogue with China, as well as to develop fair and mutually beneficial relations. At the same time, they highlighted the gross human rights violations committed by China in Xinjiang, Tibet, and Hong Kong, as well as the provocative and unacceptable actions taken by China in Taiwan and South China Sea. As expected, China's response was harsh, with the Chinese government particularly dissatisfied with NATO’s stance.
The leaders of the G7 also strongly stressed that Russia should withdraw its troops from Crimea and eastern Ukraine and that it is not a mediator, but an explicit side in this armed conflict. However, here also, the leaders of the countries with the strongest economies are ready to entertain dialogue with Russia.
The NATO summary communiqué once again used very harsh wording on Russia, but at the same time it pointed out that the Alliance was interested in conducting a business- and result-oriented dialogue with Russia on a number of issues. In view of the aforementioned, and based on high-ranking anonymous sources, a meeting of the NATO-Russia Commission may be considered again in the near future.
The culmination of the June summits was President Biden's meeting with Vladimir Putin in Geneva. After tête-à-tête and expanded format meetings, both sides appeared satisfied. The main result for Vladimir Putin was to break the isolation, or more precisely to present himself as a leader with whom even the first persons of the democratic world want to deliberate and normalize relations. While it was important for President Biden to underscore that he had communicated to his counterpart everything that was necessary (human rights abuses in Russia, escalation of the conflict with Ukraine, interference in US affairs, etc.), during the concluding press conference, the US President also outlined some important topics he had discussed with Putin and on which he might start a dialogue in the near future, namely:
- Initiating a Strategic Stability Dialogue;
- Dialogue on the development of possible formats regarding cyber security issues;
- Establishing contacts between the agencies of the two countries on the repatriation of detained US citizens;
- Collaboration on climate change;
- Possible coordination on Iran's nuclear program and the issue of maintaining stability in Afghanistan.
It is noteworthy that the meeting of President Biden with Vladimir Putin was viewed in expert circles with more skepticism than optimism. I will admit, I was one of the skeptics. Not because I am against dialogue: on the contrary, I am in favor of it when it is from a position of strength, which is the only way to succeed when dealing with Russia. We all remember the consequences of trying to establish a civilized relationship with Putin in the 2000s, and the US administration’s famous subsequent attempt to reset. Over the years, the constant temptation among the European leaders for "initiating dialogue" is also partially to blame, primarily driven by national economic and financial interests.
Just 10 days after the Geneva meeting, on June 26, the EU summit was held, preceded by the initiative of Angela Merkel and Emmanuel Macron to hold an EU-Russia summit. As it became known later, there was a rather heated debate on this topic. A total of 10 European countries to various degrees opposed holding a summit with Putin. But it was the principled positions of Poland, Lithuania, Latvia, and Estonia that made the biggest impact, and, as a result, the summit decisions did not mention any plans for high-level meetings or the holding of a summit with Putin.
Clearly, this issue will not be removed so easily from the agenda of the German and French leaders. On June 28, Angela Merkel spoke again about the need to meet with Putin. In particular, she noted that instead of talking to each other about the hybrid attacks perpetrated against Germany, France, Italy, and the Baltic states, it would be better to raise these issues directly with the Russian President and emphasize that mutually beneficial cooperation cannot be established on such a basis. Merkel has only a few months left in power and politics. Although she received the decision of the US President to lift sanctions related to Nordstream 2, the outgoing German Chancellor is sparing no effort to leave Europe and her future successor with a format of dialogue with Russia. Against this background, the French president's statement that he does not need EU summits to meet with Putin seems much more harmless. However, while he is the president, we should still anticipate attempts by him to convene a summit.
What will happen in the near future? Will we see another attempted reset between the West and Russia? I hope, 1. No; 2. Not in the form it was before; 3. Not at the expense of the interests of Georgia, Ukraine, and other partners; 4. The political system in the United States will function properly and take further steps in the interests of national security; 5. It will not be possible to convince Poland and the Baltic states to change their stance.
It may seem paradoxical and may sound ironic, but in preventing a detrimental reset, I place my bet most of all on Russia itself. To be honest, I was even happy when I read an extensive article by S. Lavrov entitled "On Law, Rights, and Rules." When the first Russian diplomat accuses the leaders of democracies, among many other claims, of "having the mindset of the reckless 90s" and completely disregarding the principles of the UN and the OSCE, I became convinced that Russia has not and will not overcome the mindset reflected in the diplomatic note addressed to British Foreign Secretary Sir Austin Chamberlain 100 years ago, known in history as "Our answer to Chamberlain". Of course, it has refined agitation / propaganda, it has learned well alternative routes to reach the Europeans, and it does not shy from flexing its nuclear weapons either, but given the painful experience of the recent past, I still hope that the decision about a reset between the West and Russia is still far away.