თალიბანი 2.0 ქაბულში: გამოწვევები და მოლოდინი რეგიონის ქვეყნებში
მაშ ასე, 20-წლიანი პაუზის შემდეგ თალიბანი ქაბულში დაბრუნდა. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ მსოფლიო ჯერ კიდევ სერიოზულ შოკშია, თუ რაოდენ სწრაფად შეძლო თალიბანმა ავღანეთის არმიის დამარცხება, ლეგიტიმური ხელისუფლების განდევნა და, პრაქტიკულად, მთელი ავღანეთის ტერიტორიაზე (ფანჯშირის ხეობაში ჯერ კიდევ გამაგრებულია ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი ამრულა სალეჰი და ლეგენდარული აჰმად შაჰ მასუდის შვილი აჰმად მასუდი, რომლებიც არ აღიარებენ თალიბანს და მედგარ წინააღმდეგობასაც უწევენ თალიბანის მრავალრიცხოვან ძალებს ხეობის მისადგომებთან) კონტროლის დამყარება.
ყველაზე მწვავედ და ინტენსიურად, რა თქმა უნდა, განიხილება ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის გადაწყვეტილება სამხედრო კონტინგენტის გაყვანის ვადების 11 სექტემბრიდან 31 აგვისტოზე გადმოწევის თაობაზე, ხოლო უშუალოდ ჯარების, ამერიკის მოქალაქეების და ავღანელი თარჯიმნების ევაკუაციის ბოლო ფაზა სერიოზული კრიტიკის ქარცეცხლში მოჰყვა როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. ქაოსი, პანიკა და ემოციურად უმძიმესი კადრები ქაბულის აეროპორტიდან კიდევ ბევრჯერ შეგვხვდება მსოფლიოს წამყვანი გამოცემების პირველ გვერდებზე და სოციალურ ქსელებში, მაგრამ ტერორისტული დაჯგუფება აისის-ხორასანის მიერ განხორციელებული ტერაქტი, რომელმაც 13 ამერიკელი სამხედროს სიცოცხლე იმსხვერპლა, ხოლო ჯამში 200-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა, შეიძლება ითქვას, იყო ყველაზე მძიმე დარტყმა როგორც მოქმედი ადმინისტრაციისთვის, ისე, ზოგადად, ავღანეთში 20-წლიანი საერთაშორისო უსაფრთხოების ოპერაციისთვის.
აშშ-ს პარტნიორებთან ურთიერთობებზე, უფრო მეტად კი მის საშინაო პოლიტიკაზე  გავლენას ავღანეთიდან ჯარების გამოყვანის პროცესის ბოლო ფაზა აუცილებლად იქონიებს (წლების მანძილზე აშშ ამცირებდა თავის კონტინგენტს და 20-წლიანი ომის ბოლო ეტაპზე აშშ-ს მხოლოდ 2500 სამხედრო ჰყავდა ავღანეთში). როგორც აღვნიშნეთ, ავღანეთში მყოფი ათასობით ამერიკელი კონტრაქტორის და 2 ათეული წლის მანძილზე ამერიკელებთან და კოალიციასთან მომუშავე ავღანელი თარჯიმნების და მათი ოჯახის წევრების ევაკუაცია განსაკუთრებით პრობლემური გამოდგა. ათეულობით ამერიკელი და ათასობით ავღანელი ჯერ კიდევ რჩება ავღანეთში. თუმცა, ოფიციალური ვაშინგტონი აცხადებს, რომ მას აქვს თალიბებთან შეთანხმება ამ ადამიანების ქვეყნიდან შეუფერხებლად გასვლის თაობაზე.
ასეა თუ ისე, აშშ-ს, ნატოს და ზოგადად დემოკრატიული თანამეგობრობის 20-წლიანი ყოფნა ავღანეთში დასრულებულია, დასავლური საელჩოები და საკონსულოები ავღანეთიდან ევაკუირებულია და ახლა მიდის აქტიური მსჯელობა, როგორ გააგრძელონ ურთიერთობა ავღანეთის ახალ თალიბურ მმართველობასთან, რომელიც ამ დრომდე აღიარებულია ტერორისტულ ორგანიზაციად. როგორც ჩანს, ჯერჯერობით არც აშშ და არც მისი დასავლელი პარტნიორები არ ჩქარობენ თალიბანის აღიარებას და არიან დაკვირვების რეჟიმში. უმაღლესი რანგის პოლიტიკოსები და დიპლომატები აკეთებენ განცხადებებს, რომ დააკვირდებიან თალიბანის მმართველობას. ისინი მოელიან, რომ თალიბანი დაიცავს საერთაშორისოდ აღიარებულ ადამიანის ძირითად უფლებებს, არ შეავიწროებს ავღანელ ქალებს, არ შეუშლის ავღანელ ბავშვებს განათლების მიღებაში და ხელს შეუწყობს ინკლუზიური მთავრობის ჩამოყალიბებას, რომელშიც კაცებთან ერთად წარმოდგენილი იქნებიან ქალებიც. ნეტარ არიან მორწმუნენი! მით უმეტეს, რომ თალიბანის პირველმა გადაწყვეტილებებმა ქალების მთავრობაში არშეყვანის, სკოლაში გოგონებისთვის შეზღუდვების კვლავ დაწესების, შარიათის კანონებით გადაწყვეტილების მიღების, მუსიკის აკრძალვის და ა.შ., პრაქტიკულად დაასამარა მათი იმედი, რომელსაც ღიად გამოხატავდნენ  ოფიციალურ განცხადებებში.
მანამდე კი აშშ-მ გაყინა ავღანეთის კუთვნილი 9 მილიარდი დოლარი, რომელიც ამერიკულ ბანკებშია განთავსებული, აკრძალა ავღანეთში ფულის გადაგზავნა და შეაჩერა ფინანსური დახმარების ყველა პროექტი, რომელიც ამ დრომდე ხორციელდებოდა. მხოლოდ ავღანეთის უსაფრთხოებაზე  ყოველწლიურად 1.5 მილიარდი დოლარი იყო განსაზღვრული. ცხადია, აშშ არ იქნება ერთადერთი, ვინც ამგვარ ზომებს გაატარებს თალიბანის ხელისუფლების წინააღმდეგ. შედეგად, 40-მილიონიან ავღანეთს, რომელიც მნიშვნელოვანწილად იყო დამოკიდებული საერთაშორისო დახმარებაზე, სერიოზულად გაუჭირდება ფინანსური თვალსაზრისით. შედეგად, კიდევ უფრო მეტად გაიზრდება ნარკოტიკის არალეგალური ვაჭრობიდან მიღებული შემოსავლების ხვედრითი წილი ავღანურ ეკონომიკაში, გაიზრდება იარაღის და ადამიანების ტრეფიკინგის მასშტაბები და ბოლო, მაგრამ არა უმნიშვნელო -  თალიბანის შიგნით არსებული შეიარაღებული დაჯგუფებები აუცილებლად დაიწყებენ ფიქრს მეზობელ ქვეყნებში საკუთარი გავლენების გავრცელებასა და პოზიციების განმტკიცებაზე.
ასე რომ, რაც არ უნდა აქტუალური იყოს აშშ-სა და ევროპისთვის ავღანეთიდან მომავალი ახალი საფრთხეები, როგორც თალიბანის ხელისუფლებაში მოსვლის თვალსაზრისით, ისე ავღანეთში მოქმედი ისლამური სახელმწიფოსა და ალ-კაიდას გაძლიერებით, ყველაზე მეტი საფიქრალი და სამუშაო ახლა სწორედ მეზობელ სახელმწიფოებს აქვთ.
მეზობლებთან მიმართებით უნდა ითქვას, რომ თითოეულ მათგანს, ზოგს მეტად, ზოგს ნაკლებად, ჰქონდა წინასწარი თადარიგი დაჭერილი თალიბანის ხელისუფლებაში მოსვლასთან დაკავშირებით. როდესაც თალიბანის ხელისუფლებაში დაბრუნებასა და ახალ ურთიერთობებზეა საუბარი, პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, განიხილება პაკისტანი, რომელმაც პრაქტიკულად 2001 წლიდან, როდესაც დაიწყო ომი ტერორიზმის წინააღმდეგ, ქაბულიდან ხელისუფლების გაქცევამდე ორმაგი თამაში ითამაშა თალიბანთან მიმართებით. საექსპერტო წრეებში თალიბანის ქაბულში დაბრუნებას პაკისტანის არანაკლებ გამარჯვებად მიიჩნევენ, ვიდრე თავად თალიბანისას. მართალია, ერთ დროს პაკისტანი ითვლებოდა აშშ-ს მთავარ დასაყრდენად და პარტნიორად თალიბანის, აისისის და ალ-კაიდას წინააღმდეგ ბრძოლაში, მაგრამ ღია საიდუმლოა, რომ პარალელურად პაკისტანის უსაფრთხოების სამსახური I.S.I. აქტიურად მუშაობდა თალიბანთან, უზრუნველყოფდა ფინანსურად, ეხმარებოდა ადამიანური რესურსით და აძლევდა პაკისტანის ტერიტორიაზე თალიბებს თავშესაფარს ძალების მოსაკრებად და იარების მოსაშუშებლად. პაკისტანს ძალიან მჭიდრო ურთიერთობა ჰქონდა და ახლა მით უმეტეს აქვს თალიბანის ყველაზე გავლენიან ლიდერებთან. მათ შორის არის, პირველ რიგში, ხალილ ჰაქანი, რომელიც მოიაზრება თალიბანის ხელისუფლების უსაფრთხოების ხელმძღვანელად. ის, შეიძლება ითქვას, პაკისტანის პროტეჟე და მისი მთავარი საყრდენია თალიბანის ხელმძღვანელობაში. ჰაქანი ხშირად სტუმრობდა პაკისტანის სპეც.სამსახურების ოფისებს სხვადასხვა ქალაქში და ჰქონდა პირდაპირი კომუნიკაცია პაკისტანის მაღალი რანგის თანამდებობის პირებთან. თალიბანის ლიდერი აბდულ ღანი ბარადარი პაკისტანური პასპორტით ჩადიოდა კატარში მოლაპარაკებებზე, ჩინეთში საგარეო საქმეთა მინისტრ ვან ისთან შეხვედრაზე და ა.შ.
პაკისტანსა და აშშ-ს შორის ურთიერთობების გაცივება დაიწყო მას შემდეგ, რაც 2011 წელს ამერიკელებმა პაკისტანის ქალაქ აბოტაბადში მოკლეს უსამა ბინ ლადენი. ოპერაცია პაკისტანის სპეც.სამსახურებთან შეთანხმების გარეშე ჩატარდა, რამაც  პაკისტანის ხელისუფლების უკიდურესად ნეგატიური რეაქცია გამოიწვია. მართალია, პაკისტანის ბირთვული პროგრამის ფარგლებში აშშ განაგრძობს მასთან თანამშრომლობას, კერძოდ, ენერგეტიკის დეპარტამენტი უწევს დახმარებას პაკისტანს ბირთვული იარაღისა და გახლეჩადი მასალების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კუთხით, მაგრამ, სხვა მხრივ, პაკისტანის აშშ-სთან ურთიერთობებს ძალიან რთულია უწოდო პარტნიორული და სამოკავშირო.
პაკისტანს თავისი ინტერესები აქვს ავღანეთში თალიბების ხელისუფლებაში მოსვლის თვალსაზრისით. ერთ-ერთი პირველი და უმთავრესი მისთვის ინდოეთის ავღანეთში ყოფნის შესუსტება და გავლენების მოპოვების აღკვეთაა. ამიტომაც იყო, როდესაც დასავლურ სახელმწიფოებთან ერთად ინდოეთმაც მიიღო გადაწყვეტილება საელჩოს დახურვის თაობაზე, პაკისტანი ზეიმობდა, როგორც კიდევ ერთ გამარჯვებას თავის ისტორიულ მოწინააღმდეგეზე.
პაკისტანს ასევე აქვს ამბიცია, იყოს თალიბანის მოკავშირე და შუამავალი საერთაშორისო არენაზე. კერძოდ, მისი როლი შეიძლება მნიშვნელოვნად გაიზარდოს ჩინეთსა და თალიბანის მმართველობას შორის ურთიერთობების აწყობასა და თანამშრომლობის უზრუნველყოფაში და ნამდვილად აქვს ინტერესი ავღანეთთან მიმართებით. სხვების მსგავსად, ჩინეთიც ასევე დაუფარავად ზეიმობს აშშ-ს გასვლას ავღანეთიდან, მაგრამ ჩინეთი სულაც არ აპირებს შეავსოს ამერიკელების გასვლით შექმნილი ვაკუუმი ავღანეთში. უფრო მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ თალიბანის მოსვლას ჩინეთი პოზიტიური სიგნალებით შეხვდა, პეკინში ასევე სერიოზულად განიხილავენ გამოწვევებს, რომელიც ახლავს თალიბების გამარჯვებას. მათ შორის პირველი არის, რა თქმა უნდა, ისლამური რადიკალიზმი მის ტერიტორიაზე, კერძოდ, სინძიანის ავტონომიურ რეგიონში გავრცელების საშიშროება. ექსტრემისტული განწყობები ჩინეთის მუსლიმებით დასახლებულ რეგიონებში შეიძლება მნიშვნელოვნად გაძლიერდეს, თუ თალიბანი ვერ გააკონტროლებს მის ტერიტორიაზე სხვადასხვა შეიარაღებულ და ტერორისტულ ორგანიზაციებს. ჩინეთს ასევე სჭირდება უსაფრთხოების გარანტიები იმისათვის, რომ ავღანეთში განახორციელოს ინვესტიციები, მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტები ერთი სარტყელი, ერთი გზის ინიციატივის ფარგლებში და ჩაერთოს ავღანეთში არსებული მინერალური რესურსების, განსაკუთრებით, ლითიუმის მოპოვებით სამუშაოებში. ჩინელებს ჯერ კიდევ მძიმედ ახსოვთ, როგორ დახვრიტეს ტერორისტებმა ავღანეთში ჩინელი კონტრაქტორები. ასე რომ, პაკისტანს, რომელსაც, როგორც თავად პაკისტანელები ამბობენ, ისეთი მჭიდრო ურთიერთობა აქვს ჩინეთთან, როგორც ზედა და ქვედა ტუჩებს, შეუძლია მნიშვნელოვანი როლიც ითამაშოს და, ცხადია, დიდი სარგებელიც მიიღოს.
უფრო რთულად არის საქმე ირანთან მიმართებით. ირანის შიიტურ ხელისუფლებას არცთუ ისე დიდი ხნის წინ ძალიან სერიოზული დაპირისპირება ჰქონდა სუნიტურ თალიბანის მოძრაობასთან. 26 წლის წინ მაზარი შარიფში დახვრეტილი 11 ირანელი დიპლომატი და 1 ჟურნალისტის ტრაგიკული ისტორია ჯერ კიდევ კარგად ახსოვთ ირანელებს, რამაც ირანი თალიბების წინააღმდეგ თითქმის ომის მდგომარეობამდეც კი მიიყვანა, მაგრამ ბოლო წლების მანძილზე ვითარება შეიცვალა. ირანის ხელისუფლებამ გახსნა თალიბანთან საკომუნიკაციო არხები და საგრძნობლად შეარბილა ტონი თალიბანთან მიმართებით. უფრო მეტიც, ირანის აწ უკვე ყოფილმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჯავად ზარიფმა ქაბულის დაცემამდე დაახლოებით 1 თვით ადრე უმასპინძლა თალიბანის მაღალი რანგის დელეგაციას, ხოლო ირანის ახლადარჩეული პრეზიდენტი ებრაჰიმ რაისი ფაქტობრივად მიესალმა თალიბანის გამარჯვებას და, ცხადია, აშშ-ს ავღანეთიდან გასვლას. თავისი მჭიდრო კავშირები აქვს ირანის ისლამურ რევოლუციურ მცველთა კორპუსის საგარეო დანაყოფების ალ-ქუდსის ამჟამინდელ ხელმძღვანელს ისმაილ ხანს თალიბანთან. ის წლების მანძილზე აგროვებდა ავღანეთში ეთნიკურად ხაზარ შია მუსლიმ მებრძოლებს სირიაში საომრად. ამის გამო  აშშ და ავღანეთი ხშირად ადანაშაულებდნენ ირანს თალიბანთან თანამშრომლობაში.
ცხადია, ზემოაღნიშნული არ ნიშნავს, რომ ირანი დაუყოვნებლივ შეუდგება თალიბებთან მჭიდრო თანამშრომლობის განვითარებას და როგორც აღვნიშნეთ, ირანში უფრო მეტად შიშით და უნდობლობით უყურებენ თალიბანს. კერძოდ, მათ აქვთ ავღანეთიდან ტერორიზმის და ტრეფიკინგის გაძლიერების შიში, მაგრამ არის ასევე ძალიან კონკრეტული და პრაგმატული ინტერესები თალიბანთან ურთიერთობის ნორმალიზებისთვის.  საქმე ისაა, რომ აშშ-ს მხრიდან ირანის მიმართ სანქციების მაქსიმალური წნეხის მოქმედების პირობებში, ირანის სავაჭრო ურთიერთობებმა ავღანეთთან გარკვეული მნიშვნელობა შეიძინა. საკმარისია იმ ფაქტის ხსენება, რომ ირანსა და ავღანეთს შორის არანავთობპროდუქტებით ვაჭრობა ყოველწლიურად შეადგენდა 2 მილიარდ დოლარს. ასევე მნიშვნელოვანი იყო ავღანეთიდან ამერიკული დოლარის შემოდინება, რომელიც ყოველდღიურად 5 მილიონს აღემატებოდა. დაბოლოს, ირანს სერიოზული გეგმები ჰქონდა რეგიონული სატრანსპორტო-ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებასთან დაკავშირებით, რომელშიც ავღანეთიც მოიაზრებოდა. ავღანეთსა და ირანს შორის სარკინიგზო გზის პროექტიც კი განხორციელდა, რომელიც არცთუ ისე დიდი ხნის წინ დასრულდა. თალიბანის საერთაშორისო იზოლაციამ ამ ინტერესების რეალიზებას შესაძლოა სერიოზული პრობლემა შეუქმნას. კერძოდ, ძალიან მალე საგრძნობლად დაიკლებს სავალუტო შემოდინება ავღანეთიდან ირანში. მყარი ვალუტის ნაკლებობა აუცილებლად იმოქმედებს ავღანეთში ინფლაციის ზრდაზე, რაც, თავის მხრივ, გავლენას მოახდენს ირანიდან არანავთობროდუქტების შესყიდვის მოცულობაზე. ასევე, თალიბანის საერთაშორისო იზოლაციის პირობებში, სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებისთვის საფინანსო ინსტიტუტებიდან სესხების მიღებაზე საუბარი ძალიან რთული იქნება. ამდენად, რომ შევაჯამოთ, ირანში მაინც უფრო სიფრთხილით, გარკვეულწილად შიშით და უნდობლობით უყურებენ თალიბანის ხელისუფლებაში მოსვლას და რეგიონის სხვა ქვეყნების მსგავსად, მოლოდინის რეჟიმში იმყოფებიან.
თუ ვინმეს შეიძლება აღელვებდეს თალიბანის ქაბულში დაბრუნება, ეს არის ცენტრალური აზიის ქვეყნები. უნდა ითქვას, რომ ტაჯიკეთიუზბეკეთი და თურქმენეთი ასევე სერიოზულად ემზადებოდნენ თალიბების ხელისუფლებაში დაბრუნებისთვის. სხვების მსგავსად, ოფიციალურ ტაშკენტს და აშხაბადს ღიად ჰქონდათ გაცხადებული თალიბანის წარმომადგენლებთან შეხვედრებისა და კონტაქტების დამყარების შესახებ. თუმცა, ამავდროულად ისინი აქტიურად ამაგრებდნენ ავღანეთთან საზღვრის მთელ პერიმეტრზე უსაფრთხოების ძალებს. უზბეკეთმა მავთულხლართებიც გააბა, მასში დენიც გაატარა და დამატებით საზღვრის მონაკვეთებიც დანაღმა. უზბეკეთთან შედარებით, თურქმენეთისთვის საზღვრის გაკონტროლება უფრო რთულია, მაგრამ ყველაზე მწვავედ ეს პრობლემა ტაჯიკეთის წინაშე დგას, რომელსაც ცენტრალური აზიის ქვეყნებიდან ყველაზე დიდი საზღვარი აქვს ავღანეთთან. ზოგადად, ტაჯიკეთის პრეზიდენტი ემომალი რაჰმონი ყველაზე სერიოზულად აღიქვამს თალიბანს, როგორც გამოწვევას მისი უსაფრთხოებისთვის. დავიწყოთ იქიდან, რომ ავღანეთის მოსახლეობის 20%-ზე მეტს ეთნიკური ტაჯიკები წარმოადგენენ. გარდა ამისა, თუ არ ჩავთვლით ყირგიზეთს, ტაჯიკეთი ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან შედარებით, ყველაზე სუსტია ეკონომიკურადაც და სამხედრო შესაძლებლობების თვალსაზრისითაც. ასე რომ, როგორც დევნილების ნაკადის გაზრდის, ისე რადიკალური განწყობების, ტერორიზმის საფრთხის მატების და ნარკოტრეფიკინგის მასშტაბების გაფართოების კუთხით, ტაჯიკეთს ყველაზე მეტი საფუძველი აქვს ნერვიულობისთვის. თუმცა, თუ თალიბანი შეიცვალა, როგორც თავად ამტკიცებენ თალიბები, 20 წლის განმავლობაში ცენტრალური აზიის ქვეყნებშიც შეიცვლებოდა ვითარება. ამასთან, ავღანეთში ექსტრემისტული განწყობების გაძლიერება ცენტრალური აზიის ლიდერებმა შეიძლება საკუთარი ძალაუფლების განმტკიცებისთვისაც გამოიყენონ, რაც აქამდეც არაერთხელ მომხდარა ამ ქვეყნებში. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია რუსეთის ფაქტორიც, რომელიც კოლექტიური უსაფრთხოების ორგანიზაციის ფარგლებში და ორმხრივი ურთიერთობების ხაზითაც სერიოზულ სამხედრო მხარდაჭერას უზრუნველყოფს უზბეკეთისა და, განსაკუთრებით, ტაჯიკეთისთვის. ამასთან არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ საწყის ეტაპზე მაინც თალიბანი შეეცდება თავი წარმოაჩინოს, როგორც პარტნიორმა, რომელთანაც  თანამშრომლობა შეიძლება. შესაბამისად, პირველ ეტაპზე მისი ჭეშმარიტი სახის გამოვლინება და მეზობელ სახელმწიფოებში გააქტიურება მოსალოდნელი არ უნდა იყოს.

Taliban 2.0 in Kabul: Challenges and Expectations within the Countries of the Region
So, after a 20-year pause, the Taliban is back in Kabul. It can be stated with confidence that the world is still in a state of serious shock by how fast the Taliban managed to defeat the Afghan army, expel the legitimate government and institute control over almost the entire territory of Afghanistan (the former Vice President, Amrullah Saleh, and the son of the legendary Ahmad Shah Massoud, Ahmad Massoud, are still holding out in the Panjshir Valley, refusing to recognize the Taliban and bravely resisting much more numerous Taliban forces at the outskirts of the valley).
Among the most hotly and intensively discussed topics is, of course, the decision by the President of the United States, Joe Biden, to move the date of the removal of US military personnel from Afghanistan from September 11 to August 31 while the last stage of the evacuation of the army, US citizens and Afghan interpreters has been subject to heavy criticism both within the United States itself as well as outside of it. Chaos, panic and heavily emotional camera shots from the Kabul airport will continue to be circulated on the front pages of the world’s leading publications and social media; however, the terrorist act performed by the ISIS-Khorasan terrorist group that took the lives of 13 US soldiers while killing more than 200 people in total was the heaviest blow both for the current US administration as well as for the 20-year international security operation in Afghanistan as a whole.
The last stage of the removal of US forces from Afghanistan will definitely influence its relations with its partners and, especially, its domestic politics (over the years, the US had been reducing its presence in Afghanistan while it only had 2,500 troops there at the last stage of the 20-year). As already pointed out, the evacuation of thousands of US contractors and Afghan interpreters (together with their families), who had been working with the Americans and the coalition, in general, over two decades, turned out to be especially problematic. Tens of US citizens and thousands of Afghans remain in Afghanistan. However, Washington states that it has an agreement with the Taliban for these people to leave the country without hindrance.
All of that notwithstanding, the 20-year presence of the US, NATO and the democratic community, in general, in Afghanistan is now concluded with the Western embassies and consulates evacuated from Afghanistan and discussions now underway about how to continue relations with the new Taliban government of Afghanistan as the Taliban is, to this day, recognized as a terrorist organization. It seems that neither the US nor its Western partners are in a hurry to recognize the Taliban and, hence, they remain in observation mode. Politicians and diplomats of the highest authority are stating that they will be observing how the Taliban governs. They expect that the Taliban will protect internationally recognized basic human rights, not hinder Afghan women, not stop Afghan children from getting an education and facilitate the creation of an inclusive government in which women will be represented together with men. Blessed are those who believe! Especially when the Taliban’s initial decisions to exclude women from the government, re-introduce restrictions in schools for girls, make decisions according to the Sharia and ban music, among others, have already practically buried the hopes expressed by the officials mentioned above in their statements.
To begin with, however, the US froze USD 9 billion belonging to Afghanistan, which was placed in US banks, prohibited money transfers to Afghanistan and halted all financial assistance projects that had been operating up until now. About USD 1.5 billion annually was designated for Afghanistan’s security alone. Of course, the US will not be the only one to take such measures against the Taliban government. As a result, Afghanistan, which has the population of about 40 million people and was largely dependent on international support, will have serious financial problems. This will cause the share of revenues from the illegal drug trade in the Afghan economy to increase with the scale of trade with weaponry and human trafficking also being bolstered and, last but not the least, the armed groups within the Taliban will definitely start thinking about spreading their influence and strengthening their positions in the neighboring states.
Hence, however important the new threats coming from Afghanistan may be for the US and Europe, whether it is the arrival of the Taliban in power or the strengthening of the Islamic State and Al-Qaeda operating in Afghanistan, it is the neighboring states that have the most thinking and work to do.
With regard to the neighbors, it must be pointed out that each one of them, some to a greater extent and others to a lesser extent, had been prepared for the arrival of the Taliban to power. When it comes to the return of the Taliban to power and new relations, the primary case for discussion is, of course, Pakistan which, beginning from 2001 when the war on terror began to the exile of the government from Kabul, was playing a double game with regard to the Taliban. Expert circles believe that the return of the Taliban to Kabul is no less of a victory for Pakistan than it is for the Taliban itself. Even though Pakistan was once considered the main US foothold and partner in its fight against the Taliban, ISIS and Al-Qaeda, it is still an open secret that the I.S.I. security service of Pakistan was actively working with the Taliban in parallel, supplying it with finances, manpower and providing shelter on the territory of Pakistan for gathering strength and healing wounds. Pakistan used to have and still has, especially now, close relations with the most influential leaders of the Taliban. The primary leader among them is Khalil Haqqani who is considered as the head of security of the Taliban government. He is, it can be stated, the protégé of Pakistan and its main foothold in the leadership of the Taliban. Haqqani often visited the offices of Pakistani special forces in various cities and had direct communications with high-ranking officials of Pakistan. The leader of the Taliban, Abdul Ghani Baradar, went to negotiations in Qatar as well as to meetings with the Chinese Foreign Minister, Wang Yi, in China with a Pakistani passport.
The chilling of relations between Pakistan and the United States started when the Americans killed Osama Bin Laden in the city of Abbottabad in Pakistan in 2011. The operation took place without prior arrangement and agreement with the Pakistani special forces and caused a severely negative reaction of the government of Pakistan. Despite the fact that the US continues cooperating with Pakistan on its nuclear program; more specifically, the US Department for Energy is assisting Pakistan in ensuring the safety of nuclear weapons and fissile materials, it is otherwise quite difficult to classify the currently existing relations between Pakistan and the US as a partnership or an alliance.
In terms of the Taliban coming to power in Afghanistan, Pakistan has its own interests. One of the main objectives for it is to weaken India’s presence in Afghanistan and stop it from acquiring influence. This is why when India, together with the Western states, decided to close down its embassy in Afghanistan, Pakistan celebrated this as yet another victory over its historical rival.
Pakistan also has an ambition to be an ally and mediator for the Taliban on the international arena. More specifically, its role could grow significantly in terms of building relations and cooperation between China and the Taliban which also determines its interest towards Afghanistan. Like others, China is also openly celebrating the US departure from Afghanistan, yet it does not plan to fill the vacuum left after this exit. Moreover, despite the fact that China responded to the Taliban’s arrival to power with positive signals, Beijing is also seriously considering the challenges associated with the victory of the Taliban. A primary challenge for China is, of course, Islamic radicalism on its own territory, specifically its spread to the autonomous region of Xinjiang. Extremist sentiments could be strengthened significantly in China’s regions settled by Muslims if the Taliban fails to control various armed and terrorist organizations on its territory. China also needs security guarantees in order to invest in Afghanistan, specifically in large infrastructural projects in terms of the One Belt, One Road initiative as well as getting involved in mining mineral resources in Afghanistan, most notably lithium. The Chinese still have bad memories of how the terrorists shot Chinese contractors in Afghanistan. Therefore, Pakistan, which claims to have, in its own words, as close of a relationship with China as the upper lip has with the lower one, can play an important role as well as benefit greatly.
The situation with regard to Iran is a more difficult one. Iran’s Shia government had a very serious confrontation with the Sunni Taliban movement not too long ago. The Iranians still remember the story of 11 Iranian diplomats and one journalist shot in Mazar-i-Sharif 26 years ago, almost bringing Iran to a state of war against the Taliban; however, the situation changed over the past couple of years. The government of Iran opened communication channels with the Taliban and significantly moderated its tone towards it. Moreover, the former Minister of Foreign Affairs of Iran, Javad Zarif, hosted a high-ranking delegation of the Taliban approximately one month before the fall of Kabul while the newly-elected President of Iran, Ebrahim Raisi, practically welcomed the Taliban’s victory and the exit of the United States from Afghanistan. The current leader of the external Al Quds unit of Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps, Ismail Khan, also has close contacts with the Taliban. For years, he gathered ethnically Khazar Shia Muslim fighters in Afghanistan to fight in Syria. Due to this, the US and Afghanistan often accused Iran of cooperating with the Taliban.
Of course, all of this does not mean that Iran will immediately start developing a close cooperation with the Taliban and, as pointed out, Iran looks at it more with fear and distrust. Namely, Iran has a fear of intensified terrorism and trafficking from Afghanistan but very specific and pragmatic reasons also exist for normalizing relations with the Taliban. The thing is that given the maximum pressure of sanctions from the US towards Iran, the latter’s trade relations with Afghanistan became somewhat more important. It is sufficient to remind everyone that the trade of non-oil products between Iran and Afghanistan was USD 2 billion annually. The inflow of dollars from Afghanistan was also important, exceeding USD 5 million per month. And finally, Iran had serious plans of implementing transport infrastructure projects of regional importance which covered Afghanistan as well. Even a railway project was implemented between Iran and Afghanistan which was concluded not too long ago. The international isolation of the Taliban could create serious problems for the actualization of these interests. More specifically, the currency flows from Afghanistan to Iran will soon reduce significantly. The lack of hard currency will necessarily influence the growth of inflation in Afghanistan which, in turn, will affect the volume of purchased non-oil products from Iran. Also, the isolation of Taliban will mean that getting loans from international financial institutions for implementing transport infrastructure projects will be quite difficult. Hence, to summarize, Iran still looks at the arrival of the Taliban to power more carefully with some fear and distrust and, like other countries of the region, remains in a state of observation and waiting.
If the return of the Taliban to Kabul may be worrying for someone, these are primarily the Central Asian states. It must be pointed out that Tajikistan, Uzbekistan and Turkmenistan were also seriously preparing for the return of the Taliban to power. Much like the others, Tashkent and Ashkhabad had officially disseminated information about meeting and contacting the representatives of the Taliban. However, at the same time, they had been actively strengthening their security forces along the entire stretch of their borders with Afghanistan. Uzbekistan even put up barbed wire, running electricity through them and introduced mines to certain stretches of the border. Compared to Uzbekistan, it is much more difficult for Turkmenistan to control its border; however, this problem is the most acute for Tajikistan which has the longest stretch of border with Afghanistan among the Central Asian states. In general, the President of Tajikistan, Emomali Rahmon, considers the Taliban to be the biggest challenge for its country’s security. To begin with, over 20% of the population of Afghanistan is ethnically Tajik. Apart from this, not counting Kyrgyzstan, Tajikistan is the weakest among the Central Asian states in terms of the economy as well as military capabilities. Therefore, Tajikistan has the most to worry about in terms of the growth of the flow of refugees, radical sentiments, increasing terrorist threats and expanding the trafficking of drugs. However, if the Taliban has changed, as members themselves claim, the situation in the Central Asian states has also changed over the past 20 years. Also, the strengthening of extremist sentiments in Afghanistan could also be used by Central Asian leaders to bolster their power, something which has happened before in these states. Apart from this, the factor of Russia is also important as it ensures serious support for Uzbekistan and, especially, Tajikistan both bilaterally as well as in terms of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). We must also not forget that at least at the initial stages, the Taliban will attempt to present itself as a partner with which cooperation is possible. Hence, it is not to be expected for it to reveal its true face at these initial stages and become more active in the neighboring states.