6 მთავარი გზავნილი ევროკავშირის 2021 მიმართვიდან - (უმნიშვნელო აქცენტი გაფართოებაზე?)
2021 წლის 16 სექტემბერს ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლეიენმა ქ. სტრასბურგში, ევროპარლამენტის დარბაზში, ყოველწლიური მიმართვა წაიკითხა. პრეზიდენტების ეს მიმართვა აღიქმება, როგორც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პოლიტიკური მოვლენა, ერთგვარ momento veritas ევროკავშირისათვის. მიუხედავად პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვებისა, ევროპარლამენტში ხალხმრავლობა იყო. პრეზიდენტმა გულწრფელად გამოხატა საკუთარი ემოციები, ჰქონდა პოეტური გადახვევებიც და ამით თავის სიტყვას მეტი სიცოცხლე შესძინა.
წლევანდელი მიმართვა თალიბანის მიერ ავღანეთის აღებიდან ზუსტად 1 თვის თავზე წარმოითქვა და განსაკუთრებული ყურადღება მიიპყრო. პრეზიდენტმა ერთსაათიან მიმართვაში 6 მთავარი გზავნილი გააჟღერა, თუმცა საკმაოდ მცირე ყურადღება დაუთმო ევროკავშირის გაფართოების პერსპექტივებს.
გასაკვირი არ არის, რომ პრეზიდენტის მთავარი აქცენტი იყო ევროკავშირის კოვიდპანდემიასთან ბრძოლის ძალისხმევაზე. მართლაც, მიუხედავად თავდაპირველი დაბრკოლებებისა, ვაქცინის გამოყენებისა და დისტრიბუციის მონიტორინგი საკმაოდ ეფექტურად წარიმართა. ევროკავშირის მოსახლეობის ვაქცინაციის პროცენტული მაჩვენებელიც მნიშვნელოვნად გაიზარდა და, პრინციპში, მიაღწია კიდეც გაერთიანების მიზანს, რომ აეცრა მოსახლეობის 70% (თუმცა რუმინეთს და ბულგარეთს ვაქცინაციის მეტად დაბალი მაჩვენებლები აქვთ). კლიმატურ ცვლილებებთან დაკავშირებით პრეზიდენტი მიესალმა რამდენიმე თვის წინ მიღებულ იურიდიულად სავალდებულო გადაწყვეტილებას, რომ ევროკავშირის წევრი ქვეყნები 2030 წლისათვის 55%-ით შეამცირებენ სათბური გაზების გამონაბოლქვს. დამატებით, პრეზიდენტი მოსახლეობას დაჰპირდა, რომ 2027 წლისათვის 4 მილიარდით გაზრდიდა კლიმატის ბიუჯეტს. ფონ დერ ლეიენმა საკმაოდ თამამი დამოკიდებულება გამოავლინა ევროკავშირის თავდაცვის შესაძლებლობების მიმართ და წარმოადინა რამდენიმე ინიციატივა, მათ შორის, დამატებითი ღირებულების გადასახადის მოხსნა იმ კომპანიებისთვის, რომელთაგანაც ევროკავშირი შეიძენს თავდაცვით შეიარაღებებს (ევროკავშირში წარმოებულს). ასევე წარადგინა ინიციატივა ევროპის კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკის შექმნის შესახებ. პრეზიდენტის თქმით, კიდევ უფრო მეტი უნდა გაკეთდეს და ამ თვალსაზრისით გამოყო 2 მოვლენა: ევროკავშირის და ნატოს ერთობლივი განცხადება, რომელსაც უახლოეს მომავალში უნდა ველოდოთ და ევროკავშირის თავდაცვისადმი მიძღვნილი სამიტი საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან ერთად, რომელიც ევროკავშირის „სტრატეგიული ავტონომიის“ კონცეფციის ავტორია.
მიგრაციასთან დაკავშირებით ფონ დერ ლეიენს არ მორიდებია ეღიარებინა ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში არსებული უთანხმოება, რომელზეც ასე ხშირად აპელირებენ ევროკავშირის იდეის ოპონენტები. ამასთან, პრეზიდენტი კვლავ დარწმუნებული ჩანდა, რომ მიგრაციისა და თავშესაფრის ახალი პაქტი საუკეთესო შეთანხმებაა მიგრაციის ნაკადების სამართავად, მიუხედავად იმისა, რომ ამ პაქტის განხორციელება საკმაოდ ნელა მიმდინარეობს. ავღანეთში თალიბანის წარმატების შემდგომ ევროკავშირის პასუხმა კი კარგად აჩვენა, რომ ევროგაერთიანება ჯერ კიდევ შორს არის მიგრაციის ერთიანი მიდგომის ჩამოყალიბებისგან.
კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებით პრეზიდენტმა მკაცრად განაცხადა, რომ ევროკავშირი დარღვევებს არ შეიწყნარებს. მართალია, კონკრეტული ქვეყნები არ დაუსახელებია, მაგრამ ყველასთვის გასაგებია, თუ ვინ არიან enfants terribles. პრეზიდენტმა იმედით აღნიშნა, რომ დაიწყება კანონის უზენაესობის ყოველწლიური მონიტორინგის ანგარიშების გამოცემა, რომელიც 2022 წლიდან კონკრეტული რეკომენდაციებით წარედგინება წევრ ქვეყნებს. ფონ დერ ლეიენმა 2022 წელი ახალგაზრდობის წლად გამოაცხადა და წარადგინა ახალგაზრდების მობილობის ახალი პროგრამა - ალმა, რომელიც ნაკლები განათლება-ტრენინგის მქონე ახალგაზრდებს მისცემს შესაძლებლობას, დროებითი სამუშაოთი დასაქმდნენ ევროკავშირის სხვა წევრ ქვეყნებში. ევროკავშირი-ჩინეთის ურთიერთობებზე კი აღნიშნა, რომ „ევროპისთვის აზრს მოკლებულია, თუკი სრულყოფილ გზას ავაგებთ ჩინეთის საკუთრებაში არსებული სპილენძის მაღაროდან ჩინეთის საკუთრებაში არსებულ პორტს შორის“. მან აღნიშნა, რომ ევროკავშირი ინვესტიციებს უფრო ჭკვიანურად უნდა მიუდგეს და ამისთვის ე.წ. დამაკავშირებელი სტრატეგიის ახალი დოკუმენტის წარდგენის პირობა დადო.
ევროკომისიის პრეზიდენტს საგარეო პოლიტიკაზე მთავარი აქცენტი ნამდვილად არ ფრაზა - ევროკავშირის გაფართოება - ერთხელაც კი არ ყოფილა ნახსენები. დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნები კი, რომლებიც ასე გამალებით ესწრაფვიან პროგრესს ევროკავშირის გზაზე, გლობალური პარტნიორობის ნაწილში მოიხსენია. მართალია, ფონ დერ ლეიენმა ოპტიმიზმით აღნიშნა, რომ გეგმავს ვიზიტს დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებში, მაგრამ ბალკანეთის პოლიტიკურმა ლიდერებმა კარგად იციან, რომ პრეზიდენტის ვიზიტით ევროკავშირის გაფართოების თავსატეხი არ ამოიხსნება. რეალურად, ყველაზე მეტად საჭიროა ევროკავშირის მომავალ გაფართოებაზე ევროკავშირის წევრი ქვეყნების კონსენსუსის მიღწევა. თუმცა, პროგნოზები იმედისმომცემი არ არის: მას შემდეგ, რაც საბერძნეთსა და ჩრდილოეთ მაკედონიას შორის სახელთან დაკავშირებული რამდენიმე ათწლეულის კონფლიქტი გადაიჭრა, რამაც ჩრდილოთ მაკედონიას გზა გაუხსნა ნატოსა და ევროკავშირისაკენ, ახლა ბულგარეთი ბლოკავს ჩრდილოეთ მაკედონიის ევროკავშირში გაწევრიანებას ისტორიასთან და ენასთან დაკავშირებული საკითხების გამო. პოლიტიკური და, სავარაუდოდ, კონსტიტუციური კრიზისი, რომელიც ბულგარეთს 2021 წლის აპრილის საპარლამენტო არჩევნებიდან მოყოლებული აქვს, უფრო ნაკლებ შანსს იძლევა, რომ უახლოეს პერიოდში გამოსავალი მოიძებნება ვეტოს დასაძლევად. სერბეთს და მონტენეგროს რაც შეეხება, მართალია, მათი ევროკავშირის სტატუსი უფრო მაღალ ეტაპზეა, რადგან გაწევრიანების მოლაპარაკებები უკვე დაიწყეს, მაგრამ, ძირითადად, მართლმსაჯულებასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და კოსოვო-სერბეთის დიალოგის განვითარების ნელი ტემპის გამო პროგრესი საკმაოდ ნელა მიმდინარეობს.
კიდევ უფრო ნაკლები ყურადღება გამახვილდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებზე, რომლებიც პრეზიდენტმა უფრო ფართო - ევროკავშირის სამეზობლოს - კონტექსტში მოიხსენია. ფონ დერ ლეიენს არ უხსენებია ტრიოს ინიციატივა - სახელმწიფო დონის ფორმატი, რომელიც რამდენიმე თვის წინ ჩამოაყალიბეს საქართველომ, მოლდოვამ და უკრაინამ, რომ გაერთიანებული ძალებით შეძლონ ევროკავშირში ინტეგრაცია. სავარაუდოდ, რომ ყოფილიყო მეტი დიპლომატია და ლობირება, ევროკომისიის პრეზიდენტი უფრო თამამი იქნებოდა ამ 3 ქვეყნის მიმართ. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ტრიოს ჩამოყალიბებიდან ჯერჯერობით არც კონცეპტუალური და არც პრაქტიკული ნაბიჯები არ გადადგმულა, რაც დაეხმარებოდა ტრიოს იდეის განვითარებას ევროპულ თუ ადგილობრივ დონეზე. შესაბამისად, გასაკვირი არც უნდა იყოს, რომ ევროკავშირის გადაწყვეტილების მიმღები პირების დიდი ნაწილი ამ ფორმატს არ იცნობს, რამაც, სამწუხაროდ, შესაძლოა ამ სტრატეგიული იდეის გაუფასურებას შეუწყოს ხელი, თუკი ევროკავშირის პოლიტიკურ დედაქალაქში არ გააქტიურდება დიპლომატიური ძალისხმევა.
ნებისმიერ შემთხვევაში, თუკი ევროკავშირს აქვს ამბიცია, რომ იყოს გლობალური მოთამაშე, უფრო თამამი ნაბიჯები მოეთხოვება, რათა ნათლად წარმოაჩინოს მზადყოფნა და გრძელვადიანი ხედვა და დაეხმაროს თავის უშუალო სამეზობლოს ევროპულ პერსპექტივას. სამწუხაროდ, ამ მხრივ, წლევანდელი მიმართვა ხელიდან გაშვებულ შესაძლებლობა აღმოჩნდა.

Six Key Takeaways from State of the Union Address - Too Little on EU Enlargement?
On September 15, EU Commission chief Ursula von der Leyen delivered a much awaited State of the Union speech at the European Parliament’s official home of Strasbourg. This annual speech is considered as one of the biggest political momento veritas for the Union. Despite the pandemic related measures, the house was quite animated and the President put her best emotions – sometimes even with poetic references, to make her speech vivid.
This year’s address, delivered after exactly one month that Taliban took over Afghanistan, has been in a particular spotlight. In her one-hour long discourse, the Commission President outlined six key priorities for the year ahead, yet with too little attention on foreign affairs and EU enlargement.
Unsurprisingly, the President’s key line was the EU’s response to the COVID pandemic. It is true that after initial obstacles, the use and destination of the vaccines produced inside the bloc was monitored more effectively and that the EU’s vaccination rate increased significantly, reaching the bloc’s goal of fully vaccinating 70 percent of adults (Romania and Bulgaria have the lowest vaccination rates). On the issue of climate change, she welcomed the adoption over the past few months of a legally binding obligation for EU member states to reduce net greenhouse emissions by 55% by 2030 as compared to 1990 levels. She further promised an increase in climate finance by EUR 4 billion by 2027. The President showed a bold attitude on EU defense capabilities and put forward a few initiatives such as waiving VAT when buying defense equipment developed and produced in Europe and the creation of a European Cyber Defense Policy. Insisting that more should be done, she announced two new measures: a forthcoming declaration from the EU and NATO, and a summit focused on European defense with the French President, Emmanuel Macron, who has been pioneering a concept of a “strategic autonomy” for the bloc. On migration, she did not shy away from recognizing the existing divisions among the member states that is skillfully exploited by opponents. She seemed still convinced that the New Pact on Migration and Asylum is the best tool to manage migration. However, progress on the proposed Pact is very slow. Besides, the Union’s response to the Taliban’s takeover of Afghanistan demonstrated that the EU is far from having a single approach on the issue of migration.
The Commission President warned that breaches of the rule of law cannot be tolerated. Although she did not spell out the concrete countries, we all know who are the Union’s enfants terribles. She promisingly announced, however, that the annual rule of law reports will come "with specific recommendations" to member states from 2022. Von der Leyen declared 2022 as the year of the youth and revealed a new mobility youth program called ALMA which will allow youngsters without education or training to find temporary work in other EU member states. Finally, on EU-China relations, noting that ‘it doesn’t make any sense for Europe if we build a perfect road between a copper mine that is Chinese-owned and a harbor that is Chinese-owned,’ she called for a smarter approach on investments and announced a new connectivity strategy to be presented soon.
Foreign policy was not the EU Commission Chief’s buzzword, certainly. The word enlargement was not mentioned even once. The Western Balkan (WB) countries, which are desperately looking for progress on their EU membership, were referred under the mantra of Global Partnerships. Optimistically, the President announced the visit to the WB to signal her commitment to the accession process but the WB leaders know well that it is not her visit that will solve the enlargement conundrum. What really matters is achieving a consensus by EU member states. However, trends do not seem encouraging. After solving the decades-long name dispute between Greece and North Macedonia, Bulgaria is now vetoing accession talks with North Macedonia due to history and language issues. the political and possibly also constitutional crisis that hit Bulgaria following the April 2021 elections make it even rather unlikely to find a meaningful solution anytime soon. Although Montenegro and Serbia are the most advanced, having started their accession talks, the pace on opening the chapters remains slow due to concerns related to the rule of law and the lack of progress on the Kosovo-Serbia dialogue
Even less attention was paid to EaP countries which were mentioned in the framework of a wider neighborhood without specifying any milestone. The Commission President made no single reference to the Trio initiative - the state level format that was recently formalized by Ukraine, Moldova and Georgia to advance these countries’ EU aspirations with joint efforts. While some might argue that with a bit more diplomacy and lobbying the Commission Chief could have been bolder vis-à-vis the Trio countries, it should be admitted that no conceptual underpinnings or practical action plans on the Trio initiative have so far been presented in Brussels. Thus, understandably a considerable part of EU stakeholders remains unaware of such a format, something that sadly may decrease the value of this strategic idea if diplomatic efforts do not step up in Europe’s political capital. In any case, the EU as well, if it has the ambition to be a global player, should show more leadership in order to envision the European future of its immediate neighborhood. Alas, this speech was a missed opportunity.