მოლდოვას გაზის კრიზისი-რუსეთის კიდევ ერთი პოლიტიკური შანტაჟი
ეთერ გლურჯიძე,  კონტრიბუტორი პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ესტონეთის დილომატიის სკოლისა და ჩრდილოეთი ჩინეთის ტექნოლოგიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული
მოლდოვის ენერგოკრიზისი - რუსეთის კიდევ ერთი პოლიტიკური შანტაჟი
30 ოქტომბერს მოლდოვის მთავრობამ ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა, მას შემდეგ, რაც ვერ შეძლო გაზპრომთან ახალი ხელშეკრულების დადება. უკრაინასა და რუმინეთს შორის მოქცეული პატარა ქვეყანა, 2.6 მილიონი მოსახლეობით, დიდი ხანია ექსკლუზიურად რუსეთიდან იღებს ბუნებრივ აირს. თუმცა, სექტემბერში, გაზპრომთან ხელშეკრულების ვადის გასვლის შემდეგ, რუსულმა კომპანიამ მოლდოვას კუბურ მეტრ ბუნებრივ აირზე ფასი 250 აშშ დოლარიდან 800 აშშ დოლარამდე გაუზარდა. ასეთი მაღალი ფასის გადახდას კი მოლდოვა ვერ შეძლებდა. მოსკოვის ოფიციალური მიზეზი ბაზარზე „ბუნებრივი აირის მზარდი ფასები“ და მოლდოვასა და გაზპრომს შორის დადებული ხელშეკრულების ვადის გასვლა იყო.
ოქტომბერში მოლდოვა იმედოვნებდა წინა ხელშეკრულების გახანგრძლივებას, მაგრამ მხარეებმა ეს ვერ შეძლეს, რადგან მოსკოვი აცხადებდა, რომ მოლდოვას გაზპრომის 709 აშშ დოლარის ოდენობის ვალი ჰქონდა. კომპანიამ კიშინეუ გააფრთხილა კიდეც, რომ ვალის გადაუხდელობის შემთხვევაში, მოლდოვას შეუჩერდებოდა ბუნებრივი აირის მიწოდება, რაც მოლდოველებს დიდ გაურკვევლობაში ჩააგდებდა ცივი ზამთრის მოლოდინში.
პოლიტიკური შანტაჟი
მოლდოვის ენერგოკრიზისი დაემთხვა რუსეთსა და მის მოკავშირე ბელარუსს შორის ენერგოგარიგებას დაბალ ტარიფზე. ნოემბრის დასაწყისში ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ მოსკოვთან ევროპულ ბაზართან შედარებით 7-10-ჯერ უფრო ნაკლებ ფასზე მორიგება შეძლო. ამავდროულად, სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ვუჩიჩმაც განაცხადა, რომ ის „მომგებიან ფასებს“ მოელის მოსკოვისგან, მიუხედავად ბუნებრივი აირის გაზრდილი ფასებისა. მაშინ, როდესაც კრემლი გულუხვ ფასდაკლებებს სთავაზობს მეგობარი ქვეყნების მთავრობებს, ცხადია, მოსკოვის ზეწოლას მოლდოვაზე, ძირითადად, პოლიტიკური მოტივი აქვს.
მოლდოვას ამჟამად მართავს პრეზიდენტ მაია სანდუს პროდასავლური მთავრობა. სანდუმ 2020 წლის ნოემბრის არჩევნებში პრორუს კანდიდატ იგორ დოდონის წინააღმდეგ გაიმარჯვა, რის შემდეგაც ქვეყნის პირველმა ქალმა პრეზიდენტმა მთავარ მიზნად დაისახა მოლდოვის ევროკავშირთან ინტეგრაცია. თებერვალში მისმა რეფორმისტულმა პარტიამ „მოქმედება და სოლიდარობა“ იგორ დოდონის სოციალისტური პარტია დაამარცხა და უმრავლესობა მოიპოვა მოლდოვის საპარლამენტო არჩევნებში, რამაც ისევ გააღიზიანა კრემლი. 2016-2020 წლებში, დოდონის მმართველობის დროს, რუსეთს კიშინეუსთვის არასდროს უთქვამს უარი გაზის შეღავათიან ფასებზე. მას შემდეგ კი, რაც ახალმა მთავრობამ ცხადად დაიწყო „უალტერნატივო“ ევროპული ინტეგრაციისკენ სწრაფვა, რუსეთმა შეწყვიტა ბუნებრივი აირის იაფად შეთავაზება.
რუსეთის პოლიტიკური მოტივაცია აშკარაა და მოლდოვის დამოკიდებულება რუსულ ენერგიაზე მოსკოვს ხელს აძლევს მოლაპარაკებებში. მაშინ, როდესაც მოლდოვის ეროვნული გაზის კომპანიის - მოლდოვაგაზის - 50 პროცენტი გაზპრომს ეკუთვნის, მოლდოვას თითქმის არ გააჩნია ბუნებრივი აირის ალტერნატიული წყარო. ამავდროულად, ქვეყნის ელექტროენერგიის დაახლოებით 80 პროცენტი გამომუშავდება რუსეთის კუთვნილი სადგურიდან, რომელიც სეპარატისტულ ტრანსნისტრიაში მდებარეობს. ჩამოთვლილი ფაქტორები მოლდოვის ენერგოუსაფრთხოებაზე რუსეთის ბერკეტებს მნიშვნელოვნად აძლიერებს.
რუსეთის დომინირება ევროპის გაზსადენების ქსელზე (წყარო: Southfront)
კრემლის წარმომადგენლებმა მრავალჯერ უარყვეს, რომ მოლდოვის წინააღმდეგ პოლიტიკურ წნეხს იყენებდნენ და აღნიშნეს, რომ ქვეყანასთან ახალი შეთანხმება „ექსკლუზიურად კომერციული“ მიზეზების გამო ვერ დაიდო. მიუხედავად ამისა, ცხადია, რომ მოსკოვი საკუთარ ენერგოექსპორტს პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად იყენებს. რუსეთმა ადრეც არაერთხელ სცადა ენერგიის „პოლიტიკური შანტაჟისთვის“ გამოყენება და ამის მრავალი მაგალითიც არსებობს. მაგალითად, 2014 წელს მოსკოვმა კიევს 2013 წლის უკრაინა-რუსეთის სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ ბუნებრივ აირზე ფასდაკლება შეუჩერა და მიზეზად ქვეყნის ვალი დაასახელა.
მოლდოვის ენერგოკრიზისით კრემლს შესაძლოა სურდა მოლდოვის ენერგიის მესამე პაკეტის რეფორმების შეფერხება  და ქვეყნის ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ძირის გამოთხრა. მოლდოვის პარლამენტის წევრმა დუმიტრუ ალაიბამ აღნიშნა, რომ მოსკოვმა კიშინეუს იაფი ბუნებრივი აირის მისაღებად „თავისუფალ ვაჭრობაზე უარის თქმა“ მოსთხოვა.  ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებამ, რომელსაც ევროკავშირმა და მოლდოვამ 2014 წელს მოაწერეს ხელი, მოლდოვის ევროკავშირთან დაახლოებაში დიდ როლს თამაშობს. ამის შედეგად, დღეისათვის მოლდოვის ექსპორტის 70 პროცენტი, რომელიც მოიცავს ელექტროდანადგარებსა და ღვინოს, ევროკავშირის ბაზარზე იგზავნება.
მოლდოვის მთავრობაზე ზეწოლით მოსკოვს შესაძლოა ასევე ეცადა პროევროპული მთავრობის მიმართ საზოგადოებრივი უკმაყოფილების გაზრდა. ეს ხელს მისცემდა არჩევნებში დამარცხებულ პრორუსულ პარტიებს მოლდოველების თვალში ცუდად წარმოეჩინათ ენერგოკრიზისის საქმეში  მთავრობის წარუმატებლობა და ამით  პოლიტიკური დივიდენდები მიეღოთ.
დავითი ცდილობს გოლიათთან შებრძოლებას
გაზპრომის მხრიდან გაზრდილი ზეწოლისა და კომპრომისის არჩევანის წინაშე მდგარი მოლდოვის მთავრობა ეცადა  გადაჭრის შესაძლო გზების მოძიებას, რადგან დილემა, რომლის წინაშეც ქვეყანა აღმოჩნდა, უკიდურესად რთული იყო როგორც პოლიტიკურად და სოციალურად, ისე ეკონომიკურად. მიუხედავად მოლდოვის პოზიციისა, რომ ეს არ არის არჩევანი იაფ გაზსა და ბრიუსელთან უფრო მჭიდრო ურთიერთობებს შორის, გაზპრომმა განაცხადა, რომ კიშინეუს შეუძლია უკეთესი ენერგოგარიგების მიღწევა, ევროკავშირის მხარდაჭერის პოლიტიკის დათმობის სანაცვლოდ. ევროკავშირის ოფიციალურ წარმომადგენლებთან ინტენსიური შეხვედრების შემდეგ მაია სანდუმ კავშირს ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისკენ მოუწოდა.
რუმინეთი, უკრაინა და პოლონეთი პირველები იყვნენ, ვინც მოლდოვის პროდასავლურ მთავრობას დახმარების ხელი გაუწოდა. 25 ოქტომბერს გამართულ აუქციონზე მოლდოვამ პოლონური ნავთობისა და გაზის მომპოვებელი კომპანია (PGNiG) აირჩია. კომპანია, სავარაუდოდ, ერთ მილიონ კუბურ მეტრ ბუნებრივ აირს მიაწოდებს მოლდოვას. მოლდოვის მხრიდან ეს ნაბიჯი სიმბოლურია. მაშინ, როცა მოლდოვა დიდწილად რუსეთის ენერგიაზეა დამოკიდებული, დამოუკიდებელი მოლდოვის ისტორიაში ეს არის " გაზის ალტერნატიული წყაროს" შესყიდვის პირველი შემთხვევა.
უკრაინის მილსადენის ოპერატორმა (GTSOU), რომელიც კარგად იცნობს რუსეთის მანიპულაციის მექანიზმებსა და ენერგოპოლიტიკას, რომელიც მნიშვნელოვანი პოლიტიკური ბერკეტია, სოლიდარობის ნიშნად მოლდოვას 15 მილიონ კუბურ მეტრზე მეტი გაზი გაუგზავნა. როგორც GTSOU-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა სერგი მაკოგონმა განაცხადა, უკრაინამ ჯერ კიდევ 2015 წელს გამოცადა რუსეთთან „ენერგეტიკული განქორწინება“ და  მოლდოვისთვის სტაბილური მარშრუტის შესათავაზებლად მზადყოფნა გამოთქვა, რათა სრულად დაკმაყოფილდეს მოლდოვას ენერგომოთხოვნა.
ხუთ წელზე მეტი გავიდა მას შემდეგ, რაც მოლდოვა ცდილობს ენერგეტიკული იმპორტის დივერსიფიკაციას. მეზობელი რუმინეთის დახმარებით 2015 წელს აშენდა ახალი გაზსადენი. თუმცა, კრიზისის დროს ეს შესაძლებლობა შეზღუდული იყო, რადგან მილსადენი მხოლოდ მცირე ნაწილებს ამარაგებს, რაც მოიცავს მოლდოვის სამხრეთ საზღვარზე მდებარე ქალაქ უნგენს.
მოლდოვის პრემიერ-მინისტრი ნატალია გავრილიტა (მარცხნივ) ხვდება ევროკომისიის ხელმძღვანელს ურსულა ფონ დერ ლაიენს (მარჯვნივ) ბრიუსელში 27 ოქტომბერს (წყარო: რადიო თავისუფლება ევროპა)
27 ოქტომბერს ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა ოფიციალურად განაცხადა, რომ ევროკავშირი მოლდოვას 60 მილიონ ევროს მისცემს ბუნებრივი აირის შესაძენად. კომისიის წარმომადგენელმა დასძინა, რომ დამატებითი ფინანსური დახმარება შესაძლოა კიდევ იყოს საჭირო. იმის მიუხედავად, რომ ევროკავშირის მხარდაჭერა იყო დროული, ორგანიზაციამ მაინც ვერ შეძლო ბუნებრივ აირზე მოლდოვას მზარდი მოთხოვნის სრულად დაკმაყოფილება. შესაბამისად, გაურკვევლობაში მყოფ პროდასავლურ მოლდოვას 30 ოქტომბერს სხვა გზა არ ჰქონდა, გარდა იმისა, რომ გაზპრომთან კიდევ ერთხელ მოეწერა ხელი გაზის ხუთწლიან ხელშეკრულებაზე. 1 ნოემბერს გაზპრომმა განაცხადა, რომ „მოლდოვასთან კომერციული მოლაპარაკებები ორმხრივად მომგებიანი პირობებით დასრულდა“.
როგორც ჩანს, ევროკავშირი, რომელიც თავად ებრძვის ენერგეტიკულ კრიზისს, უძლურია შეამციროს რუსეთის ზეწოლა. აშშ-საც კი, რომელიც ეწინააღმდეგებოდა Nord Stream 2 მილსადენის მშენებლობას, რუსეთს კი სანქციების დაწესებას დაჰპირდა, თუ ის ევროპის წინააღმდეგ გაზს პოლიტიკურ ბერკეტად გამოიყენებდა, ჯერ არ გაუკეთებია ოფიციალური განცხადება.
სინამდვილეში, ენერგეტიკული კრიზისი მოლდოვაში არის ნათელი მაგალითი იმისა, თუ რამდენად ძლიერია ბერკეტი, რომელიც რუსეთმა წლების განმავლობაში მოიპოვა და რომელსაც იგი იყენებს პროდასავლური მთავრობების დისკრედიტაციისა და დემოკრატიულ ორბიტაზე გადასული ქვეყნების დასასჯელად. შედარებისთვის, ბელორუსმა, როგორც მოსკოვის ნამდვილმა „მეგობარმა“, ახლახან რუსეთისგან გაზი ბევრად უფრო იაფი ტარიფით მიიღო, ვიდრე ევროპის სხვა ქვეყნებმა.
მოლდოვის ენერგოკრიზისი ევროკავშირისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისათვის უნდა გახდეს ბიძგი, რათა სამომავლოდ უფრო დიდი მედეგობა გამოიჩინონ. ამ მხრივ, შეიძლება მისაბაძი მაგალითი იყოს უკრაინის „ენერგეტიკული განქორწინება“ რუსეთთან. ევროკავშირმა ხელი უნდა შეუწყოს მოლდოვას ბუნებრივი გაზის მიწოდების ჯაჭვის დივერსიფიკაციაში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის ფარგლებში და მხარი უნდა დაუჭიროს ალტერნატიული ენერგიის პროექტების განხორციელებას.

Eter Glurjidze, Contributing Researcher, Alumna of the Estonian School of Diplomacy and the North China University of Technology
Moldova’s gas crisis has been Russia’s yet another political blackmailing
On October 30, Moldova declared a one-month state of emergency after it failed to secure a new deal with Gazprom, its major gas supplier. A tiny country of 2.6 million people wedged between Romania and Ukraine has always had its natural gas exclusively imported from Russia. However, when the contract with Gazprom expired at the end of September, the Russian company raised the price from 250 USD to nearly 800 USD per thousand cubic meters, a rate Moldova would not be able to afford. The official reason from Moscow was the “rising gas prices” driven by the market and the expiration of Moldova’s contract with Gazprom.
In October, Moldova hoped to extend the energy contract under the previous terms. However, the two sides failed to seal the deal, with Russia showing unwillingness to extend the contract due to a missing debt payment of 709 million USD, which, according to Moscow, remains Moldova’s historical debt to Gazprom. The company forewarned that unless Chisinau paid back the debt, the company would shut off the gas, plunging Moldovans into uncertainty ahead of a cold winter.
Political Blackmailing
Moldova’s gas crisis came after Russia made a cheaper energy deal with its ally Belarus. At the beginning of November, Belarusian President Alyaksandr Lukashenka secured a 7-10 times lower price than European spot markets for next year. Similarly, Serbian President Aleksandar Vucic recently stated that he expects “the most advantageous rate” from Moscow amid the price surge. While the Kremlin made generous discounts to the governments of friendly countries, it seems that Moscow’s intentions to pressure Moldova are, for the most part, politically driven.
Moldova is currently run by Maia Sandu’s pro-western government. Sandu won the elections in November 2020 against pro-Russian Igor Dodon. Since then, the country’s first-ever female president has sought to gain Moldova’s closer integration with the European Union (EU). In February, her reformist Action and Solidarity Party (PAS) also won a clear majority in Moldova’s general election, defeating Igor Dodon’s Socialist Party, and irritating the Kremlin. During Dodon’s incumbency between 2016 and 2020, Russia never hesitated to issue generous gas deals to Chisinau, but since the new government has been pursuing European integration with “no alternative”, Moscow has shown reluctance to offer the country such reasonable deals.
Russia’s political motivations are pretty clear, and Moldova’s overdependence on its energy guarantees Moscow the upper hand in negotiations. While 50 per cent of Moldova’s national gas company Moldovagaz is owned by Gazprom, Moldova has almost no alternative gas supply. At the same time, approximately 80 per cent of the country’s electricity source is generated by a Russian-owned power plant in the breakaway region of Transnistria, which significantly boosts Russian leverage over Moldova’s energy security.
Europe’s pipeline network dominated by Russian gas supply (Source: Southfront)
Kremlin officials have reinstated that a new deal was not negotiated due to “exclusively commercial” reasons and denied the involvement of any political pressure. Nevertheless, it is widely believed that Moscow has been using energy export for the sake of extracting political concessions. There are many examples where Russia used its energy as a tool for “political blackmailing”. In 2014, Moscow cancelled Ukraine's natural gas discount as agreed in the 2013 Ukrainian-Russian action plan, and similarly blamed the country’s debt to the company.
At the same time, the Kremlin might have attempted to insert its “sting” into Moldova’s energy sector reforms under the Third Energy Package to challenge the country’s Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union. It has been confirmed by Dumitru Alaiba, a member of the Moldovan parliament, that Chisinau could not “put the free-trade agreement on the table” to negotiate a cheaper gas price with Moscow. The DCFTA, which the EU and Moldova signed in 2014, has played an essential role in Moldova’s close linkages with the Union, and, as a result, 70 per cent of export products, including electrical machinery and wine, destined for the European market. Additionally, Moscow may have aimed to help prompt public disappointment towards the pro-EU incumbent party and to benefit the sidelined pro-Russian parties to undermine the image of the government’s management of the energy crisis in the eyes of Moldovans and once again emerge as significant forces.
“David tries to draw with Goliath”
Facing increased pressure and trade-offs from Gazprom, the Moldovan government has sought possible ways out, as the dilemma the country came into has been extremely difficult politically, socially and economically. Even though Moldova declared that it is not a choice between cheaper gas and closer relations with Brussels, Gazprom stated that Chisinau can get a better gas deal at the expense of giving up pro-EU policies. After a busy agenda with EU officials, Maia Sandu called for the Union to step up.
Romania, Ukraine and Poland were the first to give a helping hand to Moldova’s pro-Western government. During an auction on October 25, Moldova selected the Oil Mining and Gas Extraction (PGNiG) company, owned by the Polish state, which is expected to deliver one million cubic metres of natural gas. Symbolically, having been heavily dependent on Russian energy, this is “the first purchase of gas as an alternative source” in the history of independent Moldova.
Being familiar with Russian mechanisms of manipulation and use of energy politics as leverage, Ukraine's pipeline operator (GTSOU) sent Moldova over 15 million cubic meters of gas to demonstrate solidarity. As the GTSOU Chief Executive, Sergiy Makogon stated, Ukraine already experienced its own “energy divorce” with Russia back in 2015 and expressed readiness to offer Moldova a stable route to fully satisfy the demand for energy.
It has been more than five years since Moldova tried to diversify its energy imports, and with the assistance of its neighbour Romania, a new gas pipeline was built in 2015. However, this opportunity became limited during the crisis as it currently only supplies the small town of Ungheni, situated on Moldova’s southern border.
Moldovan Prime Minister Natalia Gavrilita (left) meets European Commission chief Ursula von der Leyen (right) in Brussels on October 27 (Source: Radio Freedom Europe)
On October 27, the European Commission President Ursula von der Leyen officially stated that the EU would grant Moldova 60 million EUR to buy its natural gas supply. The Commission official added that further financial assistance would follow. The EU's support has been timely, yet it has been unable to fully meet Moldova's increasing natural gas demand. Consequently, being in a quandary, on October 30, Moldova’s pro-western government had no other option but to once again sign another gas deal with Gazprom with a five-year term. On November 1, Gazprom stated that “commercial negotiations with Moldova ended with mutually beneficial terms”.
It seems that the EU, which itself is struggling with an energy crisis, is powerless to diminish the pressure from Russia. Even the US, which opposed the construction of the Nord Stream 2 pipeline and promised to sanction Russia should it be used as political leverage over Europe, has yet to make an official statement.
In fact, the energy crisis in Moldova is a clear demonstration of how powerful the leverage is that Russia has gained over years; the leverage it uses to discredit pro-western governments and punish countries shifting to the democratic orbit. As a comparison, Belarus, as a true “friend” of Moscow, recently secured gas from Russia at a much cheaper rate than any country in Europe.
The energy crisis in Moldova needs to be taken as momentum for the EU and Eastern Partnership countries to increase their resilience towards future shocks. In this regard, Ukraine’s energy divorce from Russia can be a role model. The EU should foster Moldova in diversifying its natural gas supply chain in the framework of the Eastern Partnership initiative, as well as support the implementation of alternative energy projects.