რა გავლენას მოახდენს მერკელის პოლიტიკიდან წასვლა ევროკავშირის პოლიტიკაზე რუსეთისა და აღმოსავლეთის სამეზობლოს მიმართ?
გერმანია-რუსეთის ურთიერთობები ყოველთვის გადამწყვეტ როლს თამაშობდა რუსეთისა და აღმოსავლეთ სამეზობლოს მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკის ფორმირებაში. გერმანიის კანცლერი ანგელა მერკელი, ათ წელზე ცოტა მეტი ხნის განმავლობაში, 20-ჯერ ეწვია მოსკოვს დიპლომატიური ვიზიტით და ევროპის მთავარი წარმომადგენელი გახდა კრემლში. თავისი პოლიტიკური წონის წყალობით, მერკელმა დიდი გავლენა მოახდინა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის ჩამოყალიბებაზეც. მიუხედავად ამისა, 67 წლის ლიდერმა, რომელსაც 16 წლის განმავლობაში ეკავა კანცლერის პოსტი, ახლახან დატოვა პოლიტიკური სარბიელი.
მერკელის ადგილი დაიკავა სოციალ-დემოკრატმა ოლაფ შოლცმა. მისმა პარტიამ სექტემბრის საპარლამენტო არჩევნებში მერკელის ქრისტიან-დემოკრატების კავშირს მცირე სხვაობით გაუსწრო (სოციალ-დემოკრატებმა არჩევნებში მოიპოვეს 25.8 პროცენტი, ხოლო ქრისტიან-დემოკრატებმა 24.1 პროცენტი). მწვანეთა პარტიამ და თავისუფალმა დემოკრატებმა კი, შესაბამისად, მესამე და მეოთხე ადგილები დაიკავეს. დღეს გერმანიას ახალი კოალიციური მთავრობა ჰყავს, რომელსაც კანცლერი ოლაფ შოლცი უძღვება. მას შემდეგ, რაც ევროპის ერთ-ერთმა თვალსაჩინო ლიდერმა, რომელმაც საკვანძო როლი შეასრულა რუსეთისა და აღმოსავლეთ სამეზობლოს მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკის ჩამოყალიბებაში, პოლიტიკური არენა დატოვა, შესაძლოა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკაზე გერმანიის ახალი მთავრობის გავლენის ინტენსივობაც საგრძნობლად შეიცვალოს.
მერკელის პრაგმატული ორაზროვნება
ტრადიციული გერმანული „ოსტპოლიტიკა“ (აღმოსავლეთის პოლიტიკა) რუსეთს ყოველთვის მნიშვნელოვან ეკონომიკურ პარტნიორად განიხილავდა. გასული წლების განმავლობაში, მერკელის მმართველობის დროს, გერმანია-რუსეთის ურთიერთობები ნათელ წერტილად მოჩანდა რუსეთსა და დასავლეთს შორის გაუარესებული ურთიერთობების ფონზე. ამ თანამშრომლობამ დიდი გავლენა მოახდინა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკაზე რუსეთისა და აღმოსავლეთის სამეზობლო ქვეყნების მიმართ. მერკელის პრაგმატულ საგარეო პოლიტიკას, რომელიც ეკონომიკურ და ფინანსურ ინტერესებს ეფუძნებოდა, 2014 წელს უკრაინაში რუსეთის აგრესიის შემდეგაც კი არ განუცდია ცვლილება. მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევებსა და პოლიტიკური უსაფრთხოების პრობლემებს (რუსი ოპოზიციონერი ლიდერის ალექსეი ნავალნის პოლიტიკური რეპრესია და ყირიმის ანექსია) ევროკავშირსა და რუსეთს შორის ურთიერთობების მკვეთრი გაუარესება მოჰყვა, გერმანიის კანცლერი განაგრძობდა მოსკოვთან დიალოგს და კრემლთან კვლავ „შერჩევითი ურთიერთობების“ პოლიტიკას აწარმოებდა.
ამავდროულად, მერკელმა მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა უკრაინის საკითხის მოგვარების თვალსაზრისითაც, განსაკუთრებით, ნორმანდიის ფორმატის ფარგლებში, რომელიც მან საფრანგეთის, რუსეთისა და უკრაინის ლიდერებთან ერთად რუსეთის მიერ ოკუპირებულ დონბასის რეგიონში დაპირისპირების დასრულების მიზნით ჩამოაყალიბა. თუმცა იმის გამო, რომ მერკელის მცდელობები და მოსკოვის ინტერესები თანხვედრაში არ იყო, გერმანიის კანცლერმა რუსეთის წინააღმდეგ ევროკავშირის სანქციების დაწესებას დაუჭირა მხარი და ზეწოლაც კი მოახდინა, რომ ეს სანქციები მინსკის შეთანხმების შესრულებასთან ყოფილიყო დაკავშირებული. მერკელმა აქტიურად იმოქმედა ალექსეი ნავალნისთან დაკავშირებულ სიტუაციაშიც. იგი პირადად იყო ჩართული რუსი ოპოზიციონერი ლიდერის ბერლინში მკურნალობის საკითხის გადაწყვეტაში.
მიუხედავად ამისა, ეკონომიკური ინტერესების გამო, გერმანია კვლავ პრაგმატულად უდგებოდა რუსეთთან ურთიერთობას და მოსკოვთან დიპლომატიური მიმოსვლაც გააძლიერა. მერკელის მმართველობის დროს, ბერლინმა სცადა მრავალმხრივი კონფლიქტების ორმხრივი დიალოგით მოგვარება და რუსეთთან თანხვედრის წერტილების გამონახვას დაჟინებით ცდილობდა. ანგელა მერკელი, მოსკოვში უკანასკნელი ვიზიტისას, კვლავ შეეცადა, ევროკავშირ-რუსეთს და გერმანია-რუსეთს შორის გაუარესებული ურთიერთობების ფონზე, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან საერთო ენა გამოენახა. ის ერთადერთი პოლიტიკოსი იყო, რომელმაც მოსკოვთან გამწვავებული ურთიერთობების პირობებში შეძლო კომუნიკაციის პირდაპირი არხის შენარჩუნება.
20 აგვისტოს, კრემლში შეხვედრის დროს, რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი თაიგულს გადასცემს გერმანიის კანცლერ ანგელა მერკელს (წყარო: ამერიკის ხმა)
ბერლინის დამოკიდებულება მოსკოვთან ყოველთვის განსაზღვრავდა რუსეთისა და აღმოსავლეთ სამეზობლოს მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკას. გერმანიამ აქტიურად შეუწყო ხელი ევროკავშირის პოლიტიკის ევოლუციას რუსეთთან მიმართებაში. შედეგად, 2016 წელს ევროპის საბჭომ რუსეთთან ურთიერთობის ხუთი პრინციპი შეიმუშავა. ევროკავშირის ქვეყნები შეთანხმდნენ, რომ რუსეთის მიერ საერთაშორისო სამართლის დარღვევებზე მკაცრი რეაგირება მოეხდინათ და ჰიბრიდული ომი შეეკავებინათ. თუმცა ევროპის საბჭო იმაზეც შეჯერდა, რომ მოსკოვთან კვლავ „შერჩევითი თანამშრომლობის“ პრაქტიკას გააგრძელებდა. აღსანიშნავია, რომ მერკელის საგარეო პოლიტიკის მსგავსად, ევროკავშირის რუსეთთან ურთიერთობის ხუთი პრინციპი აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების ინტერესებსაც მოიცავს და რუსეთის საზიანო ქმედებების მიმართ მედეგობის გასაზრდელად, წინა პლანზე აყენებს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებისთვის ევროკავშირის დახმარების საჭიროებას. ეს პრინციპები ევროკავშირის პოლიტიკის სამი პოსტულატის „უკუგდების, შეკავებისა და თანამშრომლობის“ მიხედვითაა შედგენილი და ბერლინის მიერ რუსეთისა და უკრაინის მიმართ შემუშავებულ პრაგმატულ, თუმცა ორაზროვან პოლიტიკას ეხმიანება.
რას უნდა მოველოდეთ?
მერკელის შემცვლელი ოლაფ შოლცი წინა სამთავრობო კოალიციის წევრი, ვიცეკანცლერი და ფინანსთა მინისტრი იყო. ჯერ კიდევ არჩევნებამდე, შოლცმა აღნიშნა, რომ მერკელის ეკონომიკურ თანამშრომლობასა და დიპლომატიურ კრიტიკაზე დაფუძნებული მიდგომიდან დიდად არ გადაუხვევდა. ამავდროულად, შოლცი რუსეთის მიერ უკრაინის საზღვრების დარღვევის და ევროპის უსაფრთხოების შერყევის მცდელობებს აკრიტიკებდა და ევროკავშირს რუსეთისა და აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნების მიმართ განახლებული „ოსტპოლიტიკის“ შემუშავებისკენ მოუწოდებდა. სექტემბერში შოლცმა, რომელსაც მაშინ გერმანიის ფინანსთა მინისტრის პოსტი ეკავა, განაცხადა, რომ რუსეთის მიმართაც იყო საჭირო ახალი სტრატეგიის შემუშავება. შოლცმა რუსეთთან ურთიერთობების გასაუმჯობესებლად საჭირო „დიალოგის ხიდებსა და არხებზეც“ გააკეთა განცხადება, თუმცა აღნიშნა, რომ რუსეთი „ევროპული ინტეგრაციის გაგრძელებას“ უნდა დათანხმდეს. ამ განცხადებით ნათელი გახდა, რომ რუსეთთან მიმართებაში გერმანიის პოლიტიკა, მერკელის პოლიტიკის მსგავსად, მეტწილად პრაგმატული მიდგომებით იქნება ნაკარნახევი. მეტიც, სოციალ-დემოკრატიული პარტია, რომელიც გერმანიის ახალ კოალიციურ მთავრობას უძღვება, რუსეთთან ისტორიულად მეგობრული ურთიერთობებით გამოირჩეოდა. ეს დამოკიდებულება ჯერ კიდევ ვილი ბრანდტის საბჭოთა კავშირთან „დაახლოების პოლიტიკიდან“ იღებს სათავეს.
ამასთანავე, შოლცი მხარს უჭერდა ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის გაზსადენის პროექტს, რომელიც გერმანიას 55 მილიარდი კუბური მეტრი რუსული ბუნებრივი აირით მოამარაგებს. ეს კიდევ ერთი ნიშანია იმისა, რომ გერმანიის საგარეო პოლიტიკაში დიდ ცვლილებებს არ უნდა ველოდოთ. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ მწვანეთა პარტია, რომელიც ახალი კოალიციური მთავრობის წევრია, მოსკოვის მიმართ საკმაოდ კრიტიკულადაა განწყობილი. პარტიის კანდიდატი ანალენა ბაეროკი, რომელიც ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის გაზსადენის მშენებლობას მკვეთრად ეწინააღმდეგებოდა, კრემლის დეზინფორმაციის კამპანიის სამიზნეც კი იყო. შესაძლოა, მწვანეებმა ბერლინის საგარეო პოლიტიკაზე საკმაოდ დიდი გავლენა მოიპოვონ იმ შემთხვევაში, თუ ისინი ქვეყნის საგარეო საქმეთა სამინისტროში მაღალ თანამდებობებს დაიკავებენ და ყურადღებას ეკონომიკური ინტერესების ნაცვლად, ადამიანის უფლებებსა და რუსეთის შიდაპოლიტიკურ მოვლენებზე გაამახვილებენ.
ოლაფ შოლცი (მარცხნიდან მეორე) თავისუფალი დემოკრატების, მწვანეებისა და სოციალ-დემოკრატების ლიდერებთან ერთად (წყარო: BBC)
ის, რამაც შეიძლება შოლცი მისი წინამორბედისგან თვალსაჩინოდ განასხვაოს, არის „აღმოსავლეთის პარტნიორობის განსავითარებლად“ ევროკავშირთან და მის წევრ ქვეყნებთან ერთად მუშაობის სურვილი. სოციალ-დემოკრატების, მწვანეებისა და თავისუფალი დემოკრატების მიერ შემუშავებულ გზამკვლევში –„ვცადოთ მეტის მიღწევა: ალიანსი თავისუფლების, სამართლიანობისა და მდგრადობისთვის“ – უკრაინას, მოლდოვასა და საქართველოს დიდი ყურადღება ეთმობა. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ იმ ქვეყნებს, რომლებიც ისწრაფვიან ევროკავშირში გაწევრიანებისკენ „ევროკავშირთან დაახლოება კანონის უზენაესობასა და საბაზრო ეკონომიკაზე დაფუძნებული თანამიმდევრული რეფორმების გზით უნდა შეეძლოთ“. ეს ახალი მიდგომა შესაძლოა, ევროინტეგრაციის გზაზე ახალ შესაძლებლობადაც კი იქცეს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებისთვის, განსაკუთრებით საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვისთვის, რომელთაც დემოკრატიული რეფორმების გასაგრძელებლად ახალი სტიმული სჭირდებათ.
შოლცს რუსეთთან და აღმოსავლეთის პარტნიორობის ქვეყნებთან ერთდროულად სურს „ხიდების გადება“. აქედან გამომდინარე, სავარაუდოდ, გერმანიასა და რუსეთს შორის ურთიერთობები კვლავ, მეტწილად, პრაგმატიზმზე იქნება დაფუძნებული. ისიც აღსანიშნავია, რომ გერმანიის ყოფილი კანცლერის გერჰარდ შროდერის დროიდან მოყოლებული, გერმანიასა და რუსეთს პრაქტიკული თანამშრომლობა აკავშირებდათ და ორ ქვეყანას შორის არასდროს გაწყვეტილა დიპლომატიური დიალოგი, მაშინაც კი, როცა პოლიტიკური მოვლენები მათ ურთიერთობებზე უარყოფით გავლენას ახდენდა.
მერკელის თანამდებობიდან წასვლის შემდეგ, გერმანია-ევროკავშირის რუსეთთან ურთიერთობების საფუძველი, დიდი ალბათობით, მკვეთრად არ შეიცვლება. შოლცს, პანდემიის შემდგომ პერიოდში, ეკონომიკური გაჯანსაღების სირთულეების გათვალისწინებით, სურვილის შემთხვევაშიც კი, გაუჭირდება მერკელისეული საგარეო პოლიტიკისგან გადახვევა. საერთო ჯამში, მოსალოდნელია, რომ ახალი მთავრობა უსაფრთხოებასა და ეკონომიკურ ინტერესებს შორის ბალანსს შეინარჩუნებს. ახალ მთავრობასა და მერკელის ადმინისტრაციას შორის განსხვავება კი, ძირითადად, ევროკავშირთან უფრო ახლო თანამშრომლობასა და რუსეთის აგრესიული საგარეო პოლიტიკისა და შიდა რეპრესიების მიმართ უფრო კრიტიკულ დამოკიდებულებაში გამომჟღავნდება. ამ მიდგომებმა ჯერ კიდევ ანგელა მერკელის დროს დაიწყო ჩამოყალიბება. მთავარ საკითხად რჩება ახალი მთავრობის ღირებულებებისადმი ერთგულება და მისი მზაობა, რომ რუსეთთან პრაგმატულ ურთიერთობებზე წინ დემოკრატია და ადამიანის უფლებები დააყენოს.

What Will the Post-Merkel Era Mean for the EU’s Russia and Eastern Neighbourhood Policy?
The relationship between Germany and Russia has always played a crucial role in the EU’s policies towards Russia and its Eastern Neighbourhood. In a little over a decade, German Chancellor Angela Merkel has made 20 diplomatic trips to Moscow, becoming the primary representative of Europe in the Kremlin. Due to her importance, she has also played a crucial role in shaping the EU’s foreign policy. But the 67-year-old Chancellor, who has been in office for 16 years, is now leaving the political stage.
Merkel will be succeeded by Olaf Scholz, whose Social Democratic Party (SPD) emerged with a slight lead (25.8 per cent) over Angela Merkel’s Christian Democratic Union (24.1 per cent) in the national elections in September. The Greens finished in third place, followed by the liberal Free Democratic Party (FDP). After two months of negotiation, Scholz  managed to secure an agreement to govern with the Greens and Free Democrats. Hence, by Christmas, Germany is expected to have a new government, with Scholz  taking over the Chancellor’s position. With one of Europe’s most significant leaders, one who has played a pivotal role in shaping EU’s Russia and Eastern Neighbourhood policy, now leaving the political stage, the new government’s influence on the Union’s policies might be witnessing important changes.
Merkel’s pragmatic ambiguity
Traditional German Ostpolitik has always seen Russia as an important economic partner. In the past few years, the relationship between Germany and Russia under the Merkel administration became a bright spot amid deteriorating relations between the West and Russia. These relations also largely impacted the EU’s Russia and Eastern Neighbourhood policies. Merkel’s foreign policy was based on pragmatism, namely economic and financial interests. This approach did not change even after the Russian aggression in Ukraine in 2014. While human rights issues and political security, such as the detention of Russian opposition leader Aleksey Navalny and the Crimea crisis, have led to the lowest point in EU-Russian relations, the German Chancellor persisted in promoting dialogue with Moscow and kept up “selective engagement” with the Kremlin.
At the same time, Merkel took an important part in the political settlement on Ukraine in the framework of a new summit - the Normandy Format, which, together with the leaders of France, Russia, and Ukraine, she set up to de-escalate and end the war in Donbas controlled by Russia-backed separatists. However, as Merkel’s attempts were not in line with Moscow’s interests, she then insisted on sanctions against Russia at the EU level and pushed the Union to link sanctions with the full implementation of the Minsk Agreements. Merkel also played a key role in the Navalny affair, and she was personally involved in offering treatment to the Russian dissident in Berlin.
Despite that, Germany remained pragmatic due to its economic interests, and strengthened coordination with Moscow through diplomatic exchanges. Berlin has sought to resolve multilateral conflicts through bilateral dialogue, looking for the broadest common ground with Russia through third-party issues. Even on her last trip to Moscow, Merkel once again sought direct contact with President Vladimir Putin amid steadily worsening EU-Russian and German-Russian relations. She was the only one in the EU who would and could do this, maintaining at least a direct channel of communication in an increasingly confrontational relationship.
Russian President Vladimir Putin presents flowers to German Chancellor Angela Merkel during their meeting in the Kremlin on August 20 (Source: Voice of America)
Berlin’s stance toward Moscow has always been crucial to the EU’s Russia and Eastern Neighbourhood policies. Germany has strongly influenced the evolution of the EU’s policy towards Russia, resulting in the Five Guiding Principles which were outlined by the Council in March 2016. Even though the Council agreed to act tough on Russia’s infringements of international law, and to contain its hybrid warfare, it agreed to selectively engage with Moscow on issues of interest to the EU. Like Merkel’s foreign policy, the EU’s five principles also encompassed the interests of Eastern Partnership countries, among them Ukraine and Georgia, highlighting the need to assist Eastern Partnership states in strengthening resilience to Russian malign influence operations. Recently, these principles were further developed in an EU policy along three lines: “push back, constrain and engage,” which once again echoes Berlin’s pragmatic but ambiguous foreign policies towards Moscow and Ukraine.
What to expect?
Merkel’s successor Olaf Scholz  was part of the previous governing coalition, serving as Vice Chancellor and Minister of Finance. Before the elections, Scholz  had signalled that he would not veer far from Merkel’s approach of separating diplomatic criticism from economic cooperation. While Scholz  has been critical of Russia’s violation of Ukraine’s borders and its attempt to undermine security in Europe, he has proposed a renewed European ‘Ostpolitik’ to Russia and the EU’s eastern partners. In September, then-German Finance Minister Scholz  made a statement on the necessity for a new strategy for dealing with Russia. While Scholz  underlined the need for “bridges and channels for dialogue” for a better relationship, he emphasized that Russia needs to accept that “European integration will continue”. This statement shows that Germany’s future Russia policy will probably be similar to that of Merkel’s and will be influenced by pragmatic approaches. Furthermore, the Social Democrats who are to lead Germany’s coalition government have a friendly attitude towards Russia, rooted in Willy Brandt’s ‘Policy of Rapprochement’ towards the Soviet Union. Scholz  has also supported the Nord Stream 2 pipeline, which has the capacity to deliver 55 billion cubic metres of Russian natural gas to Germany every year. This is another signal that continuity is to be expected.
The Green Party, which is a coalition partner in the new government, is significantly more hawkish towards Moscow. According to the party, its candidate, Annalena Baerbock, who opposed the construction of the Nord Stream 2 pipeline, has been targeted by a Kremlin-backed disinformation campaign. The Greens could potentially influence Berlin’s foreign policy, should they gain a high-level position in the country’s foreign ministry, by spotlighting human rights and domestic developments in Russia, rather than economic interests.
Olaf Scholz  (second from left) with the leaders of the Free Democrats, Greens and Social Democrats (Source: BBC)
What might distinguish Scholz from his predecessor is his willingness to work together with the EU and its member states “to further develop the Eastern Partnership.” According to the roadmap ‘Dare to Make More Progress: Alliance for Freedom, Justice and Sustainability,’ which was recently agreed between the Social Democrats, Greens and Free Democrats, states such as Ukraine, Moldova and Georgia that are striving to join the EU “should be able to move closer through consistent reforms based on the rule of law and market economy”. This new stance could be a breakthrough for the Eastern Partnership countries, especially Georgia, Ukraine and Moldova, which need more tangible incentives to continue their commitment to democratic reforms.
While Scholz  aims to simultaneously construct bridges with Russia and Eastern Partnership countries, it is expected that the interaction between Germany and Russia will continue to be based on pragmatism. Since former German Chancellor Gerhard Schröder, Germany and Russia have been connected through practical cooperation. Diplomatic dialogues between Moscow and Berlin have never been disrupted, despite a series of events that had some negative impacts on the bilateral relationship.
After Merkel leaves office, the fundamentals of Germany’s as well as the EU’s relationship with the Kremlin are unlikely to change. Judging from the need for economic recovery in the post-pandemic era, Scholz will not find it easy to drastically shift Merkel's policies on Russia, and the new government will continue seeking a balance between security and economic interests. However, a noteworthy difference with the Merkel administration could be a renewed push for closer cooperation with the EU’s neighbours and a more critical stance towards Russia on its internal repressions and aggressive foreign policy. Strikingly, a more critical attitude was emerging even when Merkel was at the helm. The only question that remains is how important the value basis will be for the new government, and whether it will prioritise democracy and human rights over pragmatic relations with Russia remains to be seen.