L'Europe pourra-t-elle éviter le “déjà vu” ? (საფრანგეთი, ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარე და დაძაბულობა აღმოსავლეთ ევროპაში)
ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარის სტატუსი როტაციის პრინციპით ყოველ ექვს თვეში ერთხელ გადადის პოლიტიკური ბლოკის წევრ სახელმწიფოებზე. 2022 წლის პირველი იანვრიდან, 14 წლიანი პაუზის შემდეგ, საფრანგეთი სათავეში ჩაუდგა ამ ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და საპასუხისმგებლო მოვალეობას იმ რეალობაში, როდესაც ევროკავშირს აქვს რთული საშინაო და საგარეო გამოწვევები. საფრანგეთისთვის საბჭოს თავმჯდომარეობა რაიმე ახალ სირთულეს არ წარმოადგენს, რადგან სახელმწიფო ამ როლს მეცამეტედ იტვირთავს, როგორც ევროკავშირის ერთ-ერთი დამფუძნებელი წევრი. მიუხედავად ამისა, პოლიტიკური პრიორიტეტები, არსებულ დაბრკოლებებთან ერთად, შეცვლილია და საფრანგეთს მის ლიდერთან - ემანუელ მაკრონთან ერთად აქვს ამბიციური გეგმები, რათა წინ წამოწიოს ევროპის „სტრატეგიული ავტონომიის“ იდეა დევიზით - „აღდგენა, მედეგობა, ერთობა“.
საფრანგეთის ევროკავშირის საბჭოს საპრეზიდენტო პროგრამა ემყარება სამ მნიშვნელოვან ელემენტს, რომელიც ევროკომისიის 2022 წლის სამოქმედო პროგრამასთან მოდის თანხვედრაში. პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს ევროპის, როგორც სუვერენული ერთობის იდეა, სადაც პოლიტიკური ბლოკი ერთიანი ღირებულებების გათვალისწინებით გააძლიერებს შენგენის ზონას, გააკონტროლებს მიგრაციის პოლიტიკასა და ევროკავშირის საზღვარს, განავითარებს ევროპის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკას, რაც ხელს შეუწყობს ევროკავშირის მეზობელი სახელმწიფოების განვითარებასა და პოლიტიკურ სტაბილურობას. საფრანგეთი, სამეზობლო პოლიტიკის თვალსაზრისით, ხაზს უსვამს ევროკავშირის აქტიურ ჩართულობას დასავლეთ ბალკანეთის რეგიონსა და აფრიკის კონტინენტზე. გარდა ამისა, საფრანგეთის ერთ-ერთ უმთავრეს ამბიციას წარმოადგენს ე.წ. ევროპული (ეკონომიკური) ზრდის მოდელის შექმნა, სადაც ევროპა გადაიქცევა წარმოების, სამუშაო ადგილების შექმნის, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების კონტინენტად. ეკონომიკური განვითარების აღნიშნული მოდელი აუცილებელია შეესაბამებოდეს ევროკავშირის კლიმატური და ციფრული ტრანზიციის მიზნებს. საფრანგეთის ხელისუფლებას წინ აქვს წამოწეული ჰუმანური ევროპის იდეა, რაც გულისხმობს ევროკავშირის მოქალაქეების აზრისა და იდეების მხედველობაში მიღებას, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცვას, რომლებიც ემყარება საერთო ევროპულ ღირებულებებს, ასევე, კულტურის, მეცნიერებისა და განათლების პრიორიტეტად დასახვას მომავალი თაობებისათვის.
საფრანგეთის ამბიციურ გეგმებს ევროკავშირის მოქალაქეთა ნაწილი პოზიტიურად აფასებს. მათ აქვთ მოლოდინი, რომ ევროპული ბლოკი შეძლებს „სტრატეგიული ავტონომიის“ მოპოვებას ცვალებად საერთაშორისო პოლიტიკურ გარემოში. თუმცა, ბევრი იმასაც აღნიშნავს, რომ საფრანგეთის და უფრო მეტად კი, სახელმწიფოს პრეზიდენტის ემანუელ მაკრონის აქტიური ჩართულობა ევროპულ საქმეებში განპირობებულია საფრანგეთში მოახლოებული საპრეზიდენტო არჩევნებით. აქვე უნდა ითქვას, რომ ფრანგულ პოლიტიკურ ველზე სწორედ ემანუელ მაკრონი არის ყველაზე უფრო პროევროპული კანდიდატი, რომელსაც ჯერ ღიად არ განუცხადებია, ხელმეორედ იყრის თუ არა კენჭს 2022 წლის 10-24 აპრილის საპრეზიდენტო არჩევნებში. საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგები განაპირობებს არა მხოლოდ ქვეყნის, არამედ ევროკავშირის სამომავლო განვითარების პერსპექტივებსაც მაშინ, როდესაც სხვა ევროპული სახელმწიფოების მსგავსად, საფრანგეთში მძვინვარებს პოლიტიკური პოლარიზაციის ფენომენი იდეოლოგიურ ჭრილში. ერიკ ზემურისა და მარინ ლე პენის ულტრამემარჯვენე იდეები საფრთხეს შეუქმნის ევროკავშირის შიდა სახელმწიფოებრივ ერთიანობასა და ევროპის უსაფრთხოების პოლიტიკას.
საფრანგეთმა ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარის პოზიცია ბოლოს 2008 წლის მეორე ნახევარში დაიკავა. იმ პერიოდში ქვეყანას სათავეში პრეზიდენტი ნიკოლა სარკოზი ედგა, რომელიც გამოირჩეოდა აქტიური საგარეო პოლიტიკით ახლო აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის რეგიონში. მის სახელს უკავშირდება აქტიური მოლაპარაკებების წარმოება „ბარსელონას პროცესის“ ფარგლებში, რომელთა შედეგადაც, 2008 წელს საფუძველი ჩაეყარა ევროკავშირის ხმელთაშუაზღვის აუზის ქვეყნებთან თანამშრომლობის ახალ ფორმატს - „ხმელთაშუაზღვის კავშირს“. ამან, თავის მხრივ, ხელი შეუწყო ახალი ფორმატის - Euro-Mediterranean Partnership-ის - შექმნას. ისტორიული კავშირების გათვალისწინებით, საფრანგეთის საგარეო-პოლიტიკური ვექტორი ნაკლებ ინტერესს იჩენდა პოსტსაბჭოთა სახელმწიფოებისა და აღმოსავლეთ ევროპის მიმართ. შესაბამისად, საფრანგეთის პრეზიდენტობის დროს ნაკლები აქცენტი კეთდებოდა ამჟამინდელი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებზე და ძირითადი ყურადღება აღმოსავლეთით მიმართული იყო რუსეთის ფედერაციისაკენ. რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის 5-დღიანმა ომმა, საბედნიეროდ თუ საუბედუროდ, ფრანგული მხარის ყურადღება მიიპყრო, თუმცა ეს ყოველივე განპირობებული იყო იმით, რომ ისევ და ისევ ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარის პოზიციას საფრანგეთი იკავებდა. ნებსით თუ უნებლიედ, ფრანგული მხარე აღმოჩნდა კონფლიქტის მედიაციის მთავარ მონაწილედ, რასაც მოჰყვა „მედვედევ-სარკოზის“ 6 პუნქტიანი გეგმის ჩამოყალიბება და ჟენევის მოლაპარაკებების დაწყება. ქართულ და რუსულ მხარეებს შორის ცეცხლის შეწყვეტა აღიქვეს პოზიტიურ მოვლენად, ხოლო ნიკოლა სარკოზის პოლიტიკური „წონა“ და საფრანგეთის როლი საერთაშორისო მასშტაბით გაიზარდა.
საფრანგეთის მიერ წარმოებულ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკას გარკვეული კრიტიკა ახლდა 2008 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით. პოლიტიკურ ექსპერტთა და დიპლომატთა გარკვეულმა ნაწილმა ნიკოლა სარკოზის საგარეო პოლიტიკა, როგორც სამხრეთ, ისე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში, შეაფასა „მოუმწიფებლად“ და „იმპულსურად“. მართლაც, რუსეთ-საქართველოს ომის პერიოდში საფრანგეთს ზედაპირული დამოკიდებულება ჰქონდა აღმოსავლეთ ევროპის უსაფრთხოების მნიშვნელობაზე, შესაბამისად, მოუმზადებელი და სპონტანური იყო საპასუხო რეაქციაც მათი თავმჯდომარეობის პერიოდში.
დღესდღეობით, ახალი თავმჯდომარე ქვეყნის არსებობის პირობებში, გარკვეული მოლოდინი ჩნდება ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკაშიც. 2022 წლის პროგრამაში ვკითხულობთ, რომ „საფრანგეთი მხარს დაუჭერს აღმოსავლეთ პარტნიორობის 15 დეკემბრის სამიტზე განხილულ თითოეულ საკითხს. დაეხმარება ფორმატში არსებულ ქვეყნებს მათი მედეგობის, სტაბილურობისა და მდგრადი განვითარების პროცესში. ქვეყანა ასევე ღიად დაუჭერს მხარს ევროკავშირის საბჭოს პრეზიდენტის, ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში და ევროკომისიის მისწრაფებებსა და გეგმებს აღნიშნულ რეგიონში.“ ერთი მხრივ, საფრანგეთი კეთილგანწყობილია იმ პროცესების მიმართ, რაც თან ახლავს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატს. თუმცა, მეორე მხრივ, პროგრამაში ნაკლებად ვხედავთ რაიმე პათოსს და ინიციატივას, რომ ამ რეგიონის ქვეყნები საფრანგეთისათვის გახდებიან პრიორიტეტული. ოფიციალურ დოკუმენტში, გეოპოლიტიკური თვალსაზრისით, გაცილებით დიდია ინტერესი აფრიკის კონტინენტისა და წყნარი ოკეანის რეგიონისაკენ. მიუხედავად ემანუელ მაკრონის აქტიური ჩართულობისა აღმოსავლეთ ევროპის უსაფრთხოების საკითხებში, ფრანგული მხარე „მოკრძალებული“ რჩება, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარეობის პერიოდში.
2021 წლის ბოლოს განვითარებული მოვლენების მიხედვით ღიად შეიძლება ითქვას, რომ აღმოსავლეთ ევროპის საზღვრები საფრთხის წინაშე დგას. უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიების არეალში მობილიზებულია 100 000-მდე რუსი სამხედრო და ჯავშანტექნიკა. რუსეთის თავდაცვის მინისტრის ღია განცხადებით, პირველი დეკემბრიდან მიმდინარეობს სამხედროების რეგულარული წვრთნები. გარდა ამისა, საზარელია ის პოლიტიკური ნაბიჯი, რის შესახებაც რამდენიმე კვირის წინ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა ღიად განაცხადა. რუსეთი დასავლეთს მოუწოდებს, უარყოს 2008 წლის „ბუქარესტის სამიტზე“ დაფიქსირებული პოზიცია, რომ ადრე თუ გვიან საქართველო და უკრაინა გახდებიან ნატოს სრულფასოვანი წევრები. ასევე კიდევ უფრო აქტუალური ხდება ე.წ. „ნორმანდიის ფორმატის“ მნიშვნელობა, რომელშიც ჩართული არიან საფრანგეთის, გერმანიის, რუსეთისა და უკრაინის უმაღლესი პოლიტიკური პირები. ევროპის წამყვანი სახელმწიფოები სხვადასხვა ტიპის განცხადებებით მიმართავენ რუსეთს, რომ შეაჩეროს სამხედრო დაძაბულობა საგარეო პოლიტიკური პროცესების ესკალირებით. მიუხედავად უკრაინაში არსებული მდგომარეობისა, საფრანგეთის სამომავლო გეგმები ევროკავშირის ფორმატში აპათიური რჩება. მაღალია რისკი, რომ საფრანგეთისა და ევროპისათვის 2008 წლის სცენარი განმეორდეს. შესაბამისად, იბადება რელევანტური კითხვა: L'Europe pourra-t-elle éviter le "déjà vu” ?
ამ ეტაპისთვის შეუძლებელია რაიმე პროგნოზის გაკეთება პროცესების სამხედრო ესკალირებასთან დაკავშირებით, თუმცა ვარაუდი, რომ მაკრონის (ისევე, როგორც საფრანგეთის) 2022 წლის ევროპული პროგრამის რეალიზაცია შესაძლოა დაემსგავსოს სარკოზის 2008 წლის ინფანტილურ დამოკიდებულებას აღმოსავლეთ ევროპის მიმართ, საფუძველს ნამდვილად არ არის მოკლებული. უფრო მეტი აქტიურობა მართებს თავად აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატში მონაწილე ქვეყნებსაც მიმდინარე 6 თვის განმავლობაში, რათა საფრანგეთის დაინტერესება რეგიონის მიმართ უფრო მეტად გაიზარდოს როგორც სოციალურ-ეკონომიკური, ისე პოლიტიკური და უსაფრთხოების მიმართულებით. აუცილებელია ევროპის „სტრატეგიული ავტონომიის“ გეგმებში მყარად მოიაზრებოდეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების როლიც, რათა ფორმატის სახელმწიფოები გახდნენ ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკის ნაწილი.
- ქალბატონ სალომე ზურაბიშვილს საშუალება ეძლევა 2019 წელს უზრუნველყოს საქართველოს მნიშვნელოვანი დიპლომატიური წარმატება საფრანგეთში

L'Europe pourra-t-elle éviter le “déjà vu” ? (France, President of the Council of the European Union, and the Tensions in Eastern Europe)
The status of the President of the Council of the EU is rotated once every six months among the member states of the political bloc. From January 1, 2022, after a 14-year pause, France has again taken up one of the most difficult and responsible tasks at a time the EU is facing tough domestic and foreign challenges. While the presidency of the Council should not present any new difficulties for France, as the state is assuming this role for the 13th time as one of the founding members of the European Union, nevertheless, political priorities, along with existing obstacles, have changed, and France, along with its leader Emmanuel Macron, has ambitious plans to advance the idea of European "strategic autonomy" under the motto "recovery, strength and a sense of belonging".
The French Presidential Program of the Council of the EU is based on three important elements that coincide with the 2022 Action Plan of the European Commission. First of all, the idea a more sovereign Europe should be mentioned, in which the political bloc, in line with common values, will strengthen the Schengen Zone, oversee the migration policy and the EU border, and develop the European security and defense policy, contributing to the development and political stability of the neighboring countries. In terms of the neighborhood policy, France emphasizes the EU's active involvement in the Western Balkans and the African continent. In addition, one of France’s main ambitions is the creation of the so-called new European model for growth, transforming Europe into a continent of production, job creation, innovation, and technology. This model of economic development must be in line with the objectives of the EU climate and digital transition. The French government has put forward the idea of a humane Europe, which means taking into account the views and ideas of EU citizens, upholding the rule of law and human rights based on common European values, as well as prioritizing culture, science, and education for future generations.
France's ambitious plans are welcomed by some EU citizens, who expect the European bloc to attain "strategic autonomy" in a volatile international political environment. However, many also point out that the active involvement of France, and more so of the President of the State, Emmanuel Macron, in European affairs, is conditioned by the upcoming presidential elections in France. It should also be noted that it is Emmanuel Macron who is the most pro-European candidate in the French political field, and he has yet to openly state whether he will run again in the presidential elections of April 10-24, 2022. The results of the French presidential election will determine the future development prospects not only of the country, but also of the European Union, at a time when in France, as in other European countries, the phenomenon of political polarization is raging in ideological terms- and the far-right ideas of Eric Zemmour and Marine Le Pen will threaten the EU's internal state unity and European security policy.
France last took over the presidency of the Council of the European Union in late 2008. At the time, the country was headed by President Nicolas Sarkozy, who had an active foreign policy in the Middle East and North Africa region. His name is associated with the active negotiations within the framework of the "Barcelona Process", which in 2008 resulted in the establishment of a new format of cooperation with the Mediterranean countries of the EU - the "Mediterranean Union". This in turn helped create a new format - the Euro-Mediterranean Partnership. Given its historical ties, the French foreign policy vector showed less interest towards the post-Soviet states and Eastern Europe. Consequently, during the French presidency, less emphasis was placed on the current Eastern Partnership countries, and to the east the main focus was on the Russian Federation. The five-day war between Russia and Georgia in 2008 attracted the attention of the French side, but only due to the fact that the position of the President of the EU Council was held by France. Willingly or unwillingly, the French side became the main player in the conflict mediation, which led to the drafting of a six-point plan by Medvedev-Sarkozy and the start of the Geneva Talks. The ceasefire between the Georgian and Russian sides was perceived as a positive development, while Nicolas Sarkozy's political "weight" and France's role increased internationally.
France's European Neighborhood Policy was subject to some criticism from 2008 to 2012. Some political experts and diplomats have described Nicolas Sarkozy's foreign policy in both the Southern and Eastern Partnership countries as "immature" and "impulsive". Indeed, during the Russo-Georgian war, France had a superficial view of the importance of Eastern European security, and was therefore unprepared and spontaneous in its response during its presidency.
Today, with the new presidency in place, some expectations are incipient in the EU's neighborhood policy as well. The 2022 program reads: "France will support every issue discussed at the December 15 Eastern Partnership Summit. It will assist countries of the format in the process of advancing their resilience, stability, and sustainable development. The country will also openly support the aspirations and plans of the President of the Council of the European Union, the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, as well as the European Commission vis-à-vis the region". On the one hand, France is sympathetic to the processes that accompany the Eastern Partnership format. However, on the other, we see little pathos or initiative in the program that would make the countries of this region a priority for France. In the official document, from a geopolitical point of view, there is much greater interest towards the African continent and the Pacific region. Despite Emmanuel Macron's active involvement in Eastern European security matters, the French side remains "modest" in taking effective steps during its presidency of the Council.
As the events of the end of 2021 illustrated, the borders of Eastern Europe are in danger. Up to 100,000 Russian military and armored vehicles are mobilized within the occupied territories of Ukraine. According to a public statement made by the Russian Defense Minister, regular military exercises have been underway since December 1. The political move, declared openly by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov a few weeks ago, is worrisome. Russia calls on the West to reject the position taken at the 2008 Bucharest Summit that sooner or later Georgia and Ukraine will become full members of NATO. The so-called "Normandy format", which includes high-ranking politicians from France, Germany, Russia, and Ukraine, is becoming even more vital. Leading European states have made various statements calling on Russia to end the military tensions through escalating foreign policy processes. Despite the situation in Ukraine, France's future plans in the EU format remain apathetic. There is a high risk that the 2008 scenario will repeat itself for France and Europe. Consequently, a relevant question emerges: L'Europe pourra-t-elle éviter le "déjà vu"?
It is impossible at this stage to make any predictions about the military escalation of the situation, although the assumption that the implementation of Macron’s (as well as France’s) 2022 European program may resemble Sarkozy's 2008 infantile attitude towards Eastern Europe is not unfounded. The Eastern Partnership countries must take more active steps in the next six months so as to increase France's interest towards the region’s socio-economic, political, and security situation. It is essential to firmly incorporate the role of the Eastern Partnership countries in the European “strategic autonomy” plans, so as to make the format states part of the EU's security and defense policy.
- Salome Zourabichvili Will Have the Opportunity to Secure Important Diplomatic Success for Georgia in France in 2019