მზარდი დაძაბულობა რუსეთსა და ბალტიის ქვეყნებს შორის: კრემლი ნატოს წევრებს ემუქრება
რუსეთის ხელისუფლებამ უკრაინის ანექსიის გეგმა სისრულეში ჯერ ვერ მოყვანა, თუმცა ევროპას უკვე ახალი კონფლიქტის კერების გაჩაღებით ემუქრება. ამჯერად კრემლმა მიზანში ამოიღო ლიეტუვა, რომელმაც ევროკავშირის მიერ სანქცირებული რუსული საქონლის საკუთარი ტერიტორიის გავლით რუსეთის ექსკლავის, კალინინგრადის ოლქისკენ, გატარება აკრძალა. ეს მხოლოდ ერთი მიზეზია, რის გამოც რუსეთი ვილნიუსს დაუპირისპირდა. უფრო ფართო კუთხით თუ შევხედავთ სიტუაციას, კრემლის ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსთან კონფრონტაციის ახალი ხაზი სწორედ ლიეტუვაზე გადის. რუსეთის მხრიდან ლიეტუვის, როგორც ნატოს წევრი ქვეყნის მისამართით სამხედრო რიტორიკითა და ულტიმატუმის ენით საუბარი ალიანსისთვის გამოწვევაა.
საგულისხმოა, რომ ლიეტუვასთან ბოლოდროინდელი დაძაბულობის პარალელურად გაძლიერდა მოლოდინი, რომ შესაძლოა, ნატოს ე.წ. „აქილევსის ქუსლი“ - სუვალკის დერეფანი (Suwalki Gap) რუსეთის მორიგი სამიზნე აღმოჩნდეს. ლიეტუვასა და პოლონეთს შორის მოქცეული დერეფნის დაუფლების შემთხვევაში, რუსეთი პირდაპირ სახმელეთო კავშირს დაამყარებს კალინინგრადთან, მოკავშირე ბელარუსის ტერიტორიის გავლით. სუვალკის მიმართულებით არსებულ საფრთხეზე ბალტიის ქვეყნებში დიდი ხანია საუბრობენ, თუმცა ამჯერად ლიეტუვის მისამართით რუსეთის მუქარა საგანგაშო სიგნალად იქცა.
ლიეტუვა-რუსეთს შორის დაძაბულობის მზარდი ტენდენცია
რუსეთსა და ლიეტუვას შორის ღია დაპირისპირება კალინინგრადის მიმართულებით რუსული ტვირთების ტრანზიტის შეჩერებას მოჰყვა. რუსული ექსკლავი კალინინგრადი, სადაც ნახევარ მილიონამდე ადამიანი ცხოვრობს, ლიეტუვასა და პოლონეთს შორის მდებარეობს, რომელსაც რუსეთი ლიეტუვის ტერიტორიაზე გამავალი რკინიგზითა და მილსადენებით ამარაგებს. 18 ივნისიდან, ლიეტუვამ რუსეთის წინააღმდეგ ევროკავშირის მიერ დაწესებული სანქციების შესაბამისად, საკუთარი ტერიტორიის გავლით, კალინინგრადის რეგიონში და უკუმიმართულებით, რუსული სარკინიგზო ტვირთების ტრანზიტი აკრძალა. აკრძალვა შეეხო მხოლოდ იმ კატეგორიის ტვირთის გატარებას, რომელიც ევროკავშირის მიერ არის სანქცირებული, მათ შორისაა ქვანახშირი, ფერადი მეტალები, სამშენებლო მასალა და ახალი ტექნოლოგიები. აღნიშნული საქონელი რუსეთსა და კალინინგრადს შორის გადაზიდული ტვირთების დაახლოებით 50%-ს შეადგენს. 10 აგვისტოს შემდეგ შეზღუდვები შეიძლება ნავთობპროდუქტების ტრანსპორტირებასაც შეეხოს. რაც შეეხება მგზავრთა სარკინიგზო გადაყვანას, პროცესი შეფერხების გარეშე მიმდინარეობს.
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური განცხადებით, კალინინგრადის ოლქში ტვირთების გადაზიდვასთან დაკავშირებით ქვეყანას არანაირი ცალმხრივი შეზღუდვა არ დაუწესებია, რამდენადაც ეს რუსეთის წინააღმდეგ ევროკავშირის მიერ დაწესებული სანქციების მე-4 პაკეტის ნაწილია. ლიეტუვის განმარტებით, რუსეთის პრეტენზიები კალინინგრადის სარკინიგზო ბლოკადის შესახებ სიცრუეა, რადგან რუსეთს კალინინგრადში საქონლის გადაზიდვა საზღვაო და საჰაერო გზით კვლავ შეუძლია. ლიეტუვის პოზიცია ევროკავშირის უმაღლესმა კომისარმა ჯოზეფ ბორელმაც დაადასტურა, რომლის თქმით, ლიეტუვა მხოლოდ ევროკავშირის სანქციებს ასრულებს.
20 ივნისს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ლიეტუვისგან მოითხოვა, დაუყოვნებლივ გააუქმოს კალინინგრადის ოლქში ტვირთების ტრანზიტის აკრძალვა. კრემლმა ლიეტუვის ეს ნაბიჯი „უკანონოდ“, „უპრეცედენტოდ“, „ღია მტრულ აქტად“ შეაფასა და დაიმუქრა, რომ თუ ტვირთის ტრანზიტი სრული მოცულობით არ აღდგება, რუსეთი საპასუხო ზომებს მიიღებს „სახელმწიფო ინტერესების დასაცავად“.
21 ივნისს რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა, ნიკოლაი პატრუშევმა ასევე განაცხადა, რომ კალინინგრადის ბლოკადაზე რუსეთის პასუხი სერიოზული იქნება და მას ლიეტუვის მოსახლეობა იგრძნობს. პატრუშევმა ლიეტუვის მიერ რუსული საქონლის დიდი ჯგუფის ტრანზიტის შეჩერება დასავლეთის უპრეცედენტო პოლიტიკურ, საინფორმაციო და ეკონომიკურ ზეწოლას დაუკავშირა და იქვე დასძინა, რომ ნატო აძლიერებს სამხედრო და სადაზვერვო წარმომადგენლობას რუსეთის ჩრდილო-დასავლეთ საზღვრებთან, რაც რეგიონში სიტუაციას ძაბავს. მისი თქმით, რუსეთის საზღვრების დაცვა უნდა გაძლიერდეს ახალი საფრთხეების, მათ შორის ფინეთისა და შვედეთის ნატოში შესაძლო შესვლის გათვალისწინებით.
საინტერესოა, რომ რუსეთ-ლიეტუვის ბოლოდროინდელი დაძაბულობა წინ უძღოდა ნატოს მადრიდის სამიტს (28-30 ივნისი). მიუხედავად იმისა, რომ ნატოში ჯერ არ მიუღიათ გადაწყვეტილება შვედეთისა და ფინეთის გაწევრიანებასთან დაკავშირებით, ოფიციალური პირები მიანიშნებენ, რომ ალიანსი მნიშვნელოვნად გააძლიერებს საკუთარ ძალებს ბალტიის ქვეყნებსა და ევროკავშირის აღმოსავლეთ საზღვრის გასწვრივ რუსეთისგან მომდინარე აგრესიის შესაჩერებლად.
ბუნებრივია, ეს საკითხი ზედმეტად აშფოთებს კრემლს და ცდილობს, მორიგი გამოწვევის წინაშე დააყენოს ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი. რუსეთმა, ლიეტუვის გამოყენებით, ნატოსთან კონფრონტაციის ახალ სტრატეგიას მიმართა და ლიეტუვას დამოუკიდებლობის აღიარების გაუქმებით დაემუქრა. მაისის ბოლოს რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატმა, ევგენი ფედოროვმა რუსეთის სახელმწიფო დუმას წარუდგინა კანონპროექტი „ლიეტუვის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღიარების“ დადგენილების გაუქმების შესახებ იმ მოტივით, რომ ის არაკონსტიტუციური ორგანოს მიერ იყო მიღებული, სსრკ კონსტიტუციის რამდენიმე მუხლის მოთხოვნათა დარღვევით. ფედოროვის განცხადებით, რუსეთს შეუძლია შეცვალოს გადაწყვეტილება ლიეტუვის, ლატვიისა და ესტონეთის დამოუკიდებლობის აღიარების თაობაზე, რაც აიძულებს ნატოს გამორიცხოს ეს ქვეყნები ალიანსიდან. როგორც მან განმარტა, რუსეთის მიერ ბალტიის ქვეყნების დამოუკიდებლობის აღიარების გადაწყვეტილების გაუქმება სამართლებრივ საფუძველს შექმნის, რაც ალიანსს აიძულებს 1997 წლის საზღვრებს დაუბრუნდეს. ეს ინიციიატივა ლიეტუვას საკმაოდ ძაბავს, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსისთვის კი მსგავსი გადაწყვეტილება, შესაძლოა, მორიგ თავსატეხად იქცეს.
გარდა ამისა, მედიაში გაიჟღერა მოსაზრებამ, რომ რუსეთს შეუძლია ტერიტორიული პრეტენზიებიც კი წაუყენოს ლიეტუვას. საუბარი ეხება კლაიპედის პორტს (გერმანიაში ცნობილი მემელის სახელით), რომელიც თავდაპირველად გერმანიას ეკუთვნოდა, მოგვიანებით - ლიეტუვას, ხოლო 1945 წლის პოტსდამის კონფერენციის საფუძველზე ის საბჭოთა კავშირს გადაეცა. გარკვეული დროის შემდეგ იოსებ სტალინმა კლაიპედა ლიეტუვას დაუბრუნა. ამჟამად კლაიპედის პორტის ფლობაზე საუბარი მიმართულია ვილნიუსის, როგორც ნატოს წევრი ქვეყნის, იმიჯის დაზიანებისკენ, რადგან ალიანსის წევრ ქვეყნებს ტერიტორიული დავები, როგორც წესი, ალიანსში მიწვევამდე უნდა ჰქონდეთ მოგვარებული.
სუვალკის დერეფანი - ნატოს „აქილევსის ქუსლი“
რუსეთის მუქარას ლიეტუვა მშვიდად შეხვდა. ღია სამხედრო აგრესიას ვილნიუსი ამ ეტაპზე ნაკლებად ელის, რადგან ლიეტუვა ნატოს წევრი სახელმწიფოა, მასზე თავდასხმა კი ალიანსის წესდების მე-5 მუხლის ამოქმედებას გამოიწვევს, რაც ორმხრივი თავდაცვის ვალდებულებას ნიშნავს. თუმცა, იმ ჰიპოთეზური სცენარის მიხედვით, თუ უკრაინაში პუტინის რეჟიმი გარკვეულ წარმატებას მიაღწევს, შესაძლოა, რუსეთი ვაბანკზე წავიდეს და ბალტიის ქვეყნების მიმართულებით ნატოს პროვოცირება გაბედოს. ბოლო წლების განმავლობაში ევროპელი დიპლომატები და სამხედრო ექსპერტები მუდმივად მიუთითებენ საფრთხეზე, რომ რუსეთთან კრიზისის შემთხვევაში, მოსკოვი ბალტიის ქვეყნების ნატოს დანარჩენი ნაწილისგან ჩამოშორებას სუვალკის დერეფნის ხელში ჩაგდების გზით შეეცდება. სუვალკის დერეფანი, რომლის სიგრძე 100 კილომეტრია, ლიეტუვასა და პოლონეთს შორის, სახელმწიფო საზღვრის გასწვრივ მდებარეობს და უაღრესად მნიშვნელოვან გეოსტრატეგიულ არეალს წარმოადგენს. მისი საშუალებით, ბელარუსი და კალინინგრადის ოლქი სახმელეთო გზით უკავშირდებიან ერთმანეთს. დასავლეთთან კონფლიქტის შემთხვევაში, რუსეთს შეუძლია სუვალკის დერეფანში ერთდროულად აღმოსავლეთიდან და დასავლეთიდან შეაღწიოს (კალინინგრადი და ბელარუსი) და ნატოს წევრ ქვეყნებს შორის ბარიერად აღიმართოს. ბუნებრივია, ეს ნაბიჯი გამოიწვევს დაპირისპირებას მოსკოვსა და ნატოს წევრებს შორის, რამაც, შესაძლოა, მსოფლიო ბირთვული დაპირისპირების ზღვარზეც კი მიიყვანოს.
უკანასკნელი წლების განმავლობაში რუსეთმა კალინინგრადში შექმნა ძლიერი სამხედრო წარმომადგენლობა, განათავსა „ისკანდერის“ ტიპის ოპერატიულ-ტაქტიკური სარაკეტო კომპლექსები, ბალტიის ფლოტი და ათიათასობით ჯარისკაცი. 2017 და 2021 წლებში, რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სამხედრო წვრთნების დროს, არმიის დანაყოფებმა სუვალკის დერეფანზე კონტროლის მოპოვების სიმულაციური თამაშებიც კი ჩაატარეს. არსებული საფრთხის გათვალისწინებით, ნატოს წევრი სახელმწიფოები სამხედრო კონტინგენტს ზრდიან ბალტიის ქვეყნებში და მასშტაბურ სამხედრო წვრთნებსაც ატარებენ, მათ შორის, სუვალკის დერეფანში.
მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინაში განცდილი კოლოსალური სამხედრო დანაკარგების გამო ამ ეტაპზე რუსეთის ნატოსთან დაპირისპირების ალბათობა საკმაოდ დაბალია, სამხედრო ექსპერტები თანხმდებიან, რომ ამგვარი სცენარისთვის მზადყოფნა უნდა გაძლიერდეს, მათ შორის, ბალტიის ქვეყნების საჰაერო თავდაცვის გაძლიერებით, ასევე ლოკალურ სამხედრო ძალებსა და ალიანსის დანარჩენ წევრებს შორის უკეთესი ინტეგრაციის უზრუნველყოფით. ფაქტია, რომ უკრაინის ომის შედეგები დიდწილად განსაზღვრავს რუსეთის შემდგომ ნაბიჯებს ამ რეგიონისკენ. როგორც რუსეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი მიხაილ კასიანოვი ვარაუდობს, „თუ უკრაინა დაეცემა, შემდეგი ბალტიის ქვეყნები იქნებიან“.

Growing tensions between Russia and the Baltic States: the Kremlin threatens NATO members
The Russian officials have not yet fulfilled their plan to annex Ukraine; however, they are already threatening Europe with new hotbeds of conflict. This time, the Kremlin is targeting Lithuania, which has banned the rail transit of Russian goods through its own territory to the Russian exclave Kaliningrad. This is not the only reason Russia opposes Vilnius. If we look at the situation from a broader perspective, the Kremlin's new line of confrontation with the North Atlantic Treaty Organization runs through Lithuania. Russia's ultimatums and military rhetoric against Lithuania, who is a NATO member, poses a challenge to the Alliance.
In parallel with the recent tensions between Russia and Lithuania, expectations have been strengthened that Moscow’s next target may be the so-called NATO "Achilles heel" – the Suwalki Gap. If Russia manages to seize the corridor between Lithuania and Poland, Russia will establish a land connection with Kaliningrad via its ally Belarus. The possible threat of Russia invading the Suwalki Gap has long been talked about in the Baltic States, but this time, Russia's threat to Lithuania is setting off real alarms.
Growing tensions between Lithuania and Russia
The escalation between Russia and Lithuania followed the suspension of the rail transit of Russian cargo. Russia’s Kaliningrad exclave, where up to half a million people live, sandwiched between EU and NATO members Poland and Lithuania, receives supplies from Russia via rail and gas pipelines through Lithuania. On June 18, Lithuania prohibited the transit of all goods subject to EU sanctions, imposed on Russia for its invasion of Ukraine, via the rail link to and from Kaliningrad. The ban affects only sanctioned goods, such as steel and other metals, building materials and high-tech products. The mentioned categories of goods amount to a quarter of total Russian rail supplies to Kaliningrad, but after August 10, restrictions may also apply to the transportation of coal and other solid fuels. The transit of passengers and freight, the carriage of which is not restricted by the sanctions, continues.
The Lithuanian Foreign Ministry stated that the transit ban was enforced in conjunction with the EU sanctions and it has not imposed any unilateral measures on Russia. The Lithuanian authorities have rejected the complaints from Russian officials, saying no "blockade" is being imposed, as Moscow can still ship goods to Kaliningrad by sea and air. EU foreign policy chief Josep Borrell also confirmed that Lithuania was only applying EU sanctions when it decided to ban the transit of some goods to Kaliningrad.
On June 20, the Russian Foreign Ministry demanded Lithuania immediately lift the ban on the transit of goods. The Kremlin assessed Lithuania’s decision as “unprecedented”, “in violation of everything” and a “hostile action” and warned that if cargo transit between the Kaliningrad region and the rest of the Russian Federation via Lithuania is not fully restored, then Russia reserves the right to take action to protect its national interests.
On June 21, Nikolai Patrushev, Russia’s Security Council secretary, also declared that “appropriate measures” would be taken in the near future, “whose consequences will have a serious negative impact on the population of Lithuania.” Patrushev said he considers the ban of the transit of Russian goods by Lithuania as unprecedented political, informational and economic pressure from the West. He also noted that NATO is strengthening its military and intelligence presence along Russia's northwestern border, which is straining the situation in the region. Patrushev suggested that the protection of Russian borders should be strengthened, taking into account “new threats,” including the possible entry of Finland and Sweden into the North Atlantic Alliance.
Interestingly, recent Russia-Lithuania tensions preceded the NATO Madrid Summit (June 28-30). Before a final decision was made about the inclusion of Finland and Sweden in NATO, officials signaled that NATO would significantly bolster forces in the Baltic States and along the EU’s eastern frontier to suspend Russian aggression.
Naturally, this issue worries the Kremlin, and it is trying to challenge the North Atlantic Alliance. Russia has launched a new strategy of confrontation with NATO, using Lithuania, and has threatened to abolish its recognition of Vilnius’ independence. In late May, Russian MP Yevgeny Fedorov submitted a draft bill to the Russian State Duma repealing the resolution of the Soviet Union State Council “On Recognising the Independence of the Republic of Lithuania”. Fedorov claimed the resolution was illegal on the grounds that it was adopted by an unconstitutional body in violation of the requirements of several articles of the Constitution of the USSR. According to Fedorov, Russia could reverse its decision to recognize the independence of Lithuania, Latvia and Estonia, forcing NATO to exclude these countries from the alliance. As he explained, the repeal of the decision of Russia to recognize the independence of the Baltic States will create a legal basis which will force the Alliance to return to the borders of 1997. This initiative has naturally made Lithuania quite nervous. As for the North Atlantic Alliance, such a decision could become quite a puzzle to solve.
In addition, such opinion was voiced in the media that Russia may make territorial claims to Lithuania for the port of Klaipeda (known in Germany as Memel). The port of Klaipeda originally belonged to Germany, later to Lithuania, and on the basis of the 1945 Potsdam Conference, it was ceded to the Soviet Union. Some time later, Joseph Stalin decided to give it back to Lithuania as the legal successor to the Soviet Union. The current discussion about ownership of the port is aimed at damaging Vilnius’ reputation as a NATO member, because alliance member states usually have to resolve territorial disputes before being invited to join the alliance.
The Suwalki Gap NATO’s “Achilles Heel”
Lithuania responded to the Russian threat with calm. Vilnius is not expecting open military aggression at this stage, as Lithuania is a NATO member state, and an attack on it would lead to the enactment of Article 5 of NATO, which implies a collective defense commitment. However, according to the hypothetical scenario, if the Putin regime in Ukraine achieves some success, Russia may dare to provoke NATO in the direction of the Baltic States. For years, European diplomats, as well as military analysts, have expressed fears that in case of a crisis with Russia, Moscow could split the Baltic States from the rest of NATO by seizing the Suwalki Gap.
The Suwalki Gap (corridor), which is 100 kilometers long, is wedged between Lithuania and Poland, along the state border, and is an extremely important geostrategic area. Through this corridor, Belarus and Russia’s Kaliningrad exclave are connected by land. In case of a conflict with the West, Russia can invade the Suwalki Gap simultaneously from the West and East (Kaliningrad and Belarus) and cut off Lithuania, Latvia and Estonia from the rest of NATO.  This move would lead to a conflict between Moscow and NATO members that could even push the world to the brink of a nuclear confrontation.
In recent years, Russia has been establishing a strong military presence in Kaliningrad, spanning nuclear-capable Iskander-M ballistic missiles, its Baltic fleet, and tens of thousands of soldiers. In 2017 and 2021, joint Belarusian and Russian war games simulated a conflict under a scenario in which Russia takes over the Suwalki corridor. Given the existing threat, NATO member states are increasing their military presence in the Baltic States and are conducting large-scale military exercises, including in the Suwalki Gap.
Because of Russia’s colossal military losses in Ukraine, the chances of a confrontation between Russia and NATO are quite low at this stage. However, military experts agree that readiness for such a scenario should be strengthened, including bolstering the Baltic air defenses and ensuring better integration between local forces and the rest of the Alliance. The fact is that the consequences of the Ukrainian war will largely determine Russia's next steps in the region. As Mikhail Kasyanov, a former Russian prime minister under Putin suggests, “the Baltic States will be next if Ukraine falls”.