რა საკითხები განიხილეს პუტინი-ერდოღანის შეხვედრისას?
5 აგვისტოს ქ. სოჭში პუტინი-ერდოღანის მორიგი შეხვედრა გაიმართა, მეორე ასეთი შეხვედრა ბოლო 3 კვირის განმავლობაში (წინა შეხვედრა იყო 19 ივლისს ქ. თეირანში რუსეთ-ირან-თურქეთის სამიტის ფარგლებში).
შეხვედრას ფონად ჰქონდა რუსეთისთვის მნიშვნელოვნად გართულებული ვითარება უკრაინასთან ომში, როდესაც მოსკოვი ცდილობს ტაიმ-აუტის (ცეცხლის შეწყვეტის დროებითი შეთანხმების მიღწევას შემდგომი შეტევებისთვის ძალების მოსაკრებად) აღებას და თან დაწესებული სანქციებისთვის გვერდის ავლის გზებს ეძებს. თავის მხრივ, თურქეთს სურს სამხედრო ოპერაციის ჩატარება სირიაში და პარალელურად თავისი ეკონომიკური პრობლემების (80%-იანი ოფიციალური ინფლაცია, უმუშევრობა, ეროვნული ვალუტის დევალვაცია, მაღალი დეფიციტი და ა.შ.) მოგვარებასაც ცდილობს.
რა საკითხები განიხილეს პუტინმა და ერდოღანმა ამ 4-საათიან შეხვედრაზე და რას უნდა ველოდოთ მომავალში?
პუტინი-ერდოღანის შეხვედრა სოჭში
მოლაპარაკებების პოლიტიკური ნაწილი
ანკარა რჩება თითქმის ერთადერთ ძლიერ აქტორად რეგიონში, რომელმაც კარგი ურთიერთობები შეინარჩუნა როგორც რუსეთთან, ისე უკრაინასთან და, ამდენად, ორივე მხარესთან შეუძლია ლაპარაკი.
რუსეთს სურს თურქეთის ამ დიპლომატიური შესაძლებლობების გამოყენება საერთაშორისო არენაზე საკუთარი მიზნების მისაღწევად: უკრაინასთან ომმა აჩვენა, რომ მას სჭირდება გარკვეული ხნით შესვენება ძალების მოსაკრებად და ახალი შეტევების მოსამზადებლად.
აღსანიშნავია, რომ ანკარის შესაძლებლობები, დაითანხმოს უკრაინა სტატუს-კვოს შენარჩუნებაზე და კონფლიქტის გაყინვაზე, შეზღუდულია.
თავის მხრივ, ანკარას უნდა მოსკოვმა აუნთოს „მწვანე შუქი“, რომ ჩრდილოეთ სირიაში პროქურთული YPG-ის („ხალხთა დაცვის ნაწილები“, რასაც ანკარა თურქეთში მოქმედი ტერორისტული ორგანიზაციის PKK-ს - „ქურთისტანის მუშათა პარტიის“ გაგრძელებად მიიჩნევს) წინააღმდეგ მორიგი სამხედრო ოპერაცია დაიწყოს, რაც მოახლოებული არჩევნების ფონზე თურქეთის ხელისუფლებას ნაციონალისტურად განწყობილი ამომრჩევლების ხმების მობილიზაციაში დაეხმარებოდა. თურქეთმა ამაზე თანხმობა დღემდე ვერ მიიღო ვერც აშშ-სგან, ვერც ირანისგან და ვერც რუსეთისგან (ამ ორი უკანასკნელისგან ასეთი თანხმობის მიღებას თეირანში ჩატარებული სამიტზეც ცდილობდა).
სოჭის შეხვედრის წინ კრემლმა მოუწოდა თურქეთს, არ მოეხდინა სირიის „დესტაბილიზაცია“. ამასთან, რუსეთმა მიანიშნა, რომ ანკარისთვის საჭიროა დიალოგი დაიწყოს ასადის რეჟიმთან. მართლაც, 11 აგვისტოს მრავალი წლის შემდეგ პირველად შედგა საუბარი თურქეთისა და სირიის საგარეო საქმეთა მინისტრებს შორის (ეს იმ ფონზე, როდესაც თურქეთი წლების განმავლობაში არ ცნობს ასადის რეჟიმს და შეწყვეტილი აქვს მასთან დიპლომატიური ურთიერთობები).
შეხვედრის შემდეგ გავრცელებულ ერთობლივ განცხადებაში ნათქვამია, რომ მხარეები იმუშავებენ ტერორისტული ორგანიზაციების წინააღმდეგ სირიაში. თუმცა, აქ არის ერთი მნიშვნელოვანი მომენტი: რუსეთი და თურქეთი სირიაში მოქმედ სხვადასხვა ორგანიზაციებს მიიჩნევენ ტერორისტებად და ასეთი განცხადებებიც არაერთხელ გაუკეთებიათ, რასაც არასოდეს მოჰყოლია კონკრეტული შედეგი.
შეხვედრის წინ კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტებს შორის საუბარი სამხედრო-ტექნიკურ თანამშრომლობასაც შეეხებოდა. თუმცა, ზემოხსენებულ ერთობლივ განცხადებაში არაფერია ნათქვამი ამ საკითხზე. ასეთი საკითხი თეირანის სამიტის წინაც დააყენა რუსეთმა დღის წესრიგში. მაშინ „ბაირაქთარების“ მწარმოებელი თურქული კომპანია Baykar-ის ხელმძღვანელობა იძულებული გახდა გაევრცელებინა განცხადებაა, რომ ისინი არ მიაწვდიდნენ რუსეთს უპილოტო საფრენ აპარატებს, რისი ინტერესიც რუსეთს უკრაინასთან მიმდინარე ომის ფონზე ნამდვილად აქვს.
ცხადია, მხარეებმა სოჭში გამართულ შეხვედრაზე კავკასიასთან დაკავშირებული საკითხებიც განიხილეს. საინტერესოა, რომ პუტინი-ერდოღანის შეხვედრის პარალელურად სოჭშივე გაიმართა თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრისა და დაზვერვის შეფის შეხვედრა ჩეჩნეთის ლიდერ კადიროვთან, რომელსაც თურქეთში მცხოვრებ ჩეჩენთა ლიკვიდაციის საქმეების გამო აქამდე ანკარასთან ძალზე დაძაბული ურთიერთობები ჰქონდა.
ასევე საინტერესოა, რომ პუტინი-ერდოღანის შეხვედრას უცნაურად დაემთხვა სომხურ-აზერბაიჯანული დაპირისპირების მორიგი გამძაფრება. ამიტომ ბევრი (განსაკუთრებით, სომხეთში) ეჭვობს, რომ მხარეებმა შესაძლოა მიაღწიეს გარკვეულ გარიგებას ამ საკითხზე.
მოლაპარაკებების ეკონომიკური ნაწილი
ეკონომიკურ ბლოკში მხარეებმა რამდენიმე საკითხზე ისაუბრეს, კერძოდ:
- ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისეთ სფეროებში, როგორებიცაა ვაჭრობა, ენერგომატარებლები, ტრანსპორტი, სოფლის მეურნეობა, მრეწველობა და ფინანსები (თურქეთი არ არის მიერთებული დასავლეთის მიერ რუსეთისთვის დაწესებულ სანქციებს). ბოლო პერიოდში თურქეთში დაფუძნდა მრავალი რუსული კომპანია, 2022 წლის პირველ ნახევარში ორ ქვეყანას შორის ტვირთბრუნვა 40%-ით გაიზარდა. ეს ის საკითხებია, რაზეც უკრაინასა და დასავლეთში ეჭვობენ, რომ მოსკოვი შესაძლოა ცდილობდეს თურქეთის საშუალებით მისთვის დაწესებული სანქციებისთვის გვერდის ავლას. შეხვედრის შემდეგ ერდოღანმა განაცხადა, რომ 5 თურქული ბანკი ჩაერთო რუსული MIR-ის გადახდის სისტემაში. ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ რუსეთს სურს თურქული ნავთობგადამამუშავებელ სექტორში (ქარხნები, ტერმინალები და რეზერვუარები) წილების შეძენა იმ მიზნით, რომ შენიღბონ რუსული ნავთობის წარმომავლობა მისი შემდგომი რეექსპორტისას ევროპის ქვეყნებში. რუსეთს ასევე უნდა თურქეთის სახელმწიფო ბანკებში რუსული ბანკებისთვის საკორესპონდენტო ანგარიშების გახსნა. ეს ის საკითხებია, რომელზეც დათანხმების შემთხვევაში თურქეთმა შესაძლოა მიიღოს მეორადი გვერდითი სანქციები, რაც მის ეკონომიკურ პრობლემებს კიდევ უფრო გაართულებს. ამიტომ ბუნებრივია, იგი ძალზე ფრთხილია ამ საკითხის მიმართ;
- შავ ზღვაზე ე.წ. „ხორბლის კორიდორის“ (თურქეთი და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნები დიდად არიან დამოკიდებული რუსეთიდან და უკრაინიდან ექსპორტირებულ ხორბალზე) ფუნქციონირებაზე. ეს თემა ბევრი ღარიბი ქვეყნისთვის არის არა მხოლოდ ეკონომიკური, არამედ პოლიტიკური სტაბილურობის საკითხიც;
- რუსული ბუნებრივი აირის ექსპორტზე (ანკარა ბუნებრივი აირის 45%-ს რუსეთიდან იღებს). ანკარა დათანხმდა რუსული გაზის საფასურის ნაწილი რუბლით გადაიხადოს. ეს ის პირობაა, რასაც მოსკოვი დიდი ხნის განმავლობაში ითხოვს ევროპელებისგან. ზოგადად, მხარეებს უკვე დიდი ხანია სურთ ეროვნული ვალუტით აწარმოონ ორმხრივი ვაჭრობა. თურქეთს, რომელსაც ეკონომიკური პრობლემების ფონზე უცხოური ვალუტის მნიშვნელოვანი დეფიციტი აქვს, ეკონომიკურად აწყობს ასეთი ანგარიშსწორება (მით უმეტეს, მოახლოებული შემოდგომა-ზამთრის სეზონზე). მაგრამ მეორე საკითხია, რომ ასეთ გადაწყვეტილებას შესაძლოა თავისი პოლიტიკური ფასიც ჰქონდეს. აქვე უნდა აღნიშნოს, რომ ამ საკითხზე პუტინი-ერდოღანის გარიგების დეტალები (რა ნაწილი იქნება გადახდილი რუბლებში, ტექნიკურად როგორ მოხდება ანგარიშსწორება და ა.შ.) უცნობია;
აქუიუს მშენებარე ატომური ელექტროსადგური
თურქეთის ხმელთაშუაზღვისპირეთში
- „როსატომის“ მიერ თურქეთში აქუიუს ატომური ელექტროსადგურის მშენებლობაზე, რომელმაც უნდა მოახდინოს ამ ქვეყნისთვის საჭირო ენერგიის 10%-ის გამომუშავება. ამ მშენებლობის მიზნით რუსეთმა სოლიდური თანხა (3 მლრდ აშშ დოლარი) უკვე გადარიცხა თურქეთში და კიდევ აპირებს საერთო ჯამში 15 მლრდ აშშ დოლარის გადარიცხვას. ამან ხელი შეუწყო თურქული ლირის კურსის გამყარებას. აქვე ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ გადარიცხვების პარალელურად გაჩნდა ეჭვები, რომ ეს ოპერაციები შესაძლოა გამოიყენებოდეს რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციებისთვის გვერდის ასავლელად.
- რუსეთი და თურქეთი მრავალ სფეროში განაგრძობენ თანამშრომლობას (ეკონომიკური სირთულეების ფონზე მათ ერთმანეთი განსაკუთრებით სჭირდებათ) და დიალოგს, მაგრამ ამ თანამშრომლობას თავისი ლიმიტი და „წითელი ხაზები“ აქვს და ეს, უპირველეს ყოვლისა, სამხედრო საკითხებს ეხება. თურქეთი, რუსეთთან თანამშრომლობის მიუხედავად, კვლავ რჩება ნატოს წევრ ქვეყნად და მხარს უჭერს უკრაინას (მათ შორის, სამხედრო თვალსაზრისითაც);
- მხარეებისთვის პრიორიტეტულია ეკონომიკური კავშირები და ვაჭრობა. თუმცა, ანკარას მოუწევს ძალზე ფრთხილი მოქმედება, რათა არ გადაკვეთოს დასავლეთის მიერ დაწესებული „წითელი ხაზები“ რუსეთთან მიმართებით, რასაც შეიძლება მეორადი სანქციების დაწესება მოჰყვეს (ამ მხრივ ანკარას მწარე გამოცდილება აქვს თურქულ სახელმწიფო ბანკ Halkbank-თან დაკავშირებით, რომელსაც ბრალად ედება აშშ-ის მიერ ირანის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციებისთვის გვერდის ავლა და რის გამოც ანკარის თავზე დიდი ხანია „დამოკლეს მახვილივით“ ჰკიდია სოლიდური ფინანსური ჯარიმების დაწესების საფრთხე);
- შესაძლოა, შემოდგომიდან კიდევ უფრო გაუარესდეს ეკონომიკური მდგომარეობა თურქეთსა და რუსეთში. ამიტომ მხარეებს შეიძლება გაეზარდოთ ცდუნება, რომ ორმხრივი ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობები გააღრმაონ;
- მოსკოვი ცდილობს უკრაინის ომში ტაიმ-აუტის აღებას და ამ საქმეში ანკარის გამოყენება უნდა, თუმცა, ანკარის შესაძლებლობები (გავლენის ხარისხი კიევზე) შეზღუდულია;
- ანკარის სურვილი, დაიწყოს სამხედრო ოპერაცია სირიაში, მრავალი რისკის შემცველია როგორც ადგილზე (ჩრდილოეთ სირიაში), ისე საერთაშორისო არენაზე. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ ანკარას არ შეუძლია მისი დაწყება სხვა აქტორების თანხმობის გარეშე (ანკარას საკუთარ ახლო სამეზობლოში ცალმხრივი სამხედრო ოპერაციების ჩატარების გამოცდილებაც აქვს).

What issues were discussed at the Putin-Erdogan meeting?
On August 5, another Putin-Erdogan meeting was held in Sochi, the second such meeting in the last three weeks (the previous meeting was held on July 19 in the framework of the Russia-Iran-Turkey summit in Tehran).
The meeting was held against the background of a substantially complicated situation for Russia in the war againstUkraine, with Moscow trying to take a time-out (a temporary ceasefire agreement so as to gather forces for further offensives),and looking for ways to circumvent the imposed sanctions. Adding to this, Turkey wants to conduct a military operation in Syria and is attempting to simultaneously solve its economic challenges (80% official inflation, unemployment, devaluation of the national currency, high deficit, etc.).
What issues did Putin and Erdogan discuss in this four-hour meeting, and what should we expect in the future?
Putin-Erdogan meeting in Sochi
The Political Part of the Negotiations
Ankara remains the only powerful actor in the region that has maintained good relations with both Russia and Ukraine and thus can talk to both sides.
Russia wants to use the diplomatic opportunity of Turkey to achieve its own goals in the international arena: the war with Ukraine has come to a stage that it needs to break off war faring for a while to gather forces and prepare for new attacks. Yet, Ankara's ability to convince Ukraine to maintain the status quo and freeze the conflict is limited.
In turn, Ankara wants Moscow to give a "green light" for it to start another military operation against the pro-Kurdish YPG ("People's Protection Units", which Ankara considers to be an extension of the terrorist organization PKK - "Kurdistan Workers' Party" operating in Turkey) in northern Syria. The aforementioned would help the Turkish authorities mobilize the votes of nationalist constituents in light of the upcoming elections. Until now, Turkey has not been able to get consent for the operation from either the USA, Iran, or Russia (Turkey tried to acquire such consent from Iran and Russia at the summit held in Tehran).
Ahead of the Sochi meeting, the Kremlin urged Turkey not to "destabilize" Syria. At the same time, it indicated that Ankara needs to start a dialogue with the Assad regime. Indeed, on August 11, for the first time in many years, a conversation between the foreign ministers of Turkey and Syria took place, this considering that Turkey has not recognized the Assad regime for years and had cut off diplomatic relations with its neighbor.
In a joint statement released after the meeting, it was notedthat the two sides will work against terrorist organizations in Syria. However, there is one important point: Russia and Turkey label different organizations operating in Syria to be terroristorganizations and have made similar statements multiple timesin the past, which have never resulted in concrete results.
Before the Sochi meeting, Kremlin press speaker Dimitri Peskov announced that the conversation between the presidents would also concern military-technical cooperation. However, the subsequent joint statement did not mention anything on the matter. Russia also put the issue on the agenda before the Tehran summit, yet, the management of Baykar, the Turkish company producing "Bayraktars", was forced to issue a statement saying that they would not supply Russia with unmanned aerial vehicles, in which Russia had an interest due to the current war with Ukraine.
At the meeting, the parties also discussed issues related to the Caucasus region. It is interesting that in parallel to the Putin-Erdogan meeting, another meeting was held in Sochi between the foreign minister and the head of intelligence of Turkey, and the leader of Chechnya - Kadyrov, who had had tense relations with Ankara due to the assassinations of Chechens living in Turkey.
It is also interesting that the Putin-Erdogan meeting strangely coincided with another escalation of the Armenian-Azerbaijani conflict. Therefore, many (especially in Armenia) suspect that the parties may have reached some sort of an agreement on this issue.
The Economic Part of the Negotiations
On the economic side, the parties discussed several issues:
- Deepening of economic cooperation in areas such as trade, energy, transport, agriculture, industry, and finance – as Turkey has not joined the sanctions imposed by the West on Russia). Recently, many Russian companies have been established in Turkey, and in the first half of 2022, trade between the two countries increased by 40%. These are issues leading Ukraine and the West to suspect that Moscow may be trying to circumvent the imposed sanctions through Turkey. After the meeting, Erdogan announced that five Turkish banks had joined the Russian MIR payment system. It has also been reported that Russia wants to buy shares in the Turkish oil refining sector (factories, terminals, and reservoirs) to disguise the origin of Russian oil during its subsequent re-export to European countries. Russia also wants to open correspondent accounts for Russian banks in Turkish state banks. These are issues that, if agreed to, could result in secondary side sanctions for Turkey, which would further complicate its economic problems. Therefore, it is natural that Turkey is highly cautious about this matter;
- The Black Sea, the so-called "wheat corridor". Turkey and the countries of the Middle East are highly dependent on wheat exported from Russia and Ukraine, and, for many developingcountries, this issue is not only an economic matter but also a matter of political stability;
- Export of Russian natural gas. Ankara receives 45% of its natural gas from Russia. Ankara agreed to pay part of the total Russian gas cost in Rubles, a condition that Moscow has been demanding from the Europeans for a long time. In general, the parties have been wanting to conduct bilateral trade in national currency for a while. For Turkey, which has a significant shortage of foreign currency against the backdrop of its economic challenges, this arrangement is economically plausible, especially during the upcoming autumn-winter season. One issue they need to take into consideration, however, is that such a decision may have a political cost. It should be noted that the details of the Putin-Erdogan deal on this matter, what part will be paid in Rubles, how the payments will be made, etc., are unknown;
Akuyu nuclear power plant under construction in the Mediterranean region of Turkey
- "Rosatom" on the construction of the Akuyu nuclear power plant in Turkey, which should produce 10% of the energy needed for the country. For the construction of the plant, Russia has already transferred a substantial amount- USD 3 billion - to Turkey, and plans to transfer a total of USD 15 billion. This has helped to strengthen the Turkish Lira exchange rate. It should also be noted that with these transfers, suspicions arose that these operations might be used to circumvent the sanctions imposed on Russia.
Russia and Turkey continue to cooperate in many fields and remain open to dialogue. They especially need each other in the face of economic difficulties, but their cooperation has its limits and "red lines", and at the moment primarily concerns military matters. Turkey, despite cooperation with Russia, remains a member of NATO and supports Ukraine, including from a military perspective;
Economic ties and trade are a priority for both parties. However, Ankara will have to be very careful not to cross the "red lines" set by the West, which could lead to the imposition of secondary sanctions. In this regard, Ankara has a bitter experience with the Turkish state bank Halkbank, which is accused by the US ofhelping Iran to evade its own sanctions. Due to this previous experience, a substantial financial threat resembling “the sword of Damocles” has been hanging over Ankara's head for a whilenow;
It is possible that the economic situation in Turkey and Russia will worsen from autumn. Therefore, the parties may be tempted to deepen bilateral economic and trade relations;
Moscow is trying to take a time-out of the war with Ukraine and wants to use Ankara for this purpose. However, Ankara's maneuverability (degree of influence over Kyiv) is limited;
Ankara's desire to start a military operation in Syria carries many risks, both on the ground (in northern Syria) and in the international arena. However, this does not mean that Ankara cannot start the operation unilaterally, as Ankara has experience in conducting unilateral military operations in its immediate neighborhood.