საფრთხე, რომელიც რუსეთ-უკრაინის ომის შემდეგ შეიძლება დაემუქროს რუსეთის მეზობლებს
რუსეთი ამჟამად გამანადგურებელ სამხედრო და გეოპოლიტიკურ მარცხს განიცდის. სრულიად შესაძლებელია, რომ ამ მარცხის შედეგად რუსეთს აღარ ჰქონდეს უნარი ან ნება გააგრძელოს თავისი აგრესიული გეოსტრატეგია, მაგრამ ჩვენ ეს ჯერ ზუსტად არ ვიცით. თუკი უკრაინასთან ომის შემდეგ რუსეთი კვლავაც იქნება აქტიურად მტრული სახელმწიფო, აშშ და ევროპული ქვეყნები მზად უნდა იყვნენ მოსკოვის შესაძლო ახალი აგრესიული ნაბიჯებისთვის. ეს პრობლემა განსაკუთრებით მწვავე იქნებოდა რუსეთის სამეზობლოში, უფრო მეტად კი, ბელარუსისა და საქართველოს შემთხვევაში.
უკრაინაში სამხედრო აგრესია არის რუსეთის უფრო ფართო სისტემატური გეოსტრატეგიული ძალისხმევის შემადგენელი ნაწილი. ეს სისტემატური ძალისხმევა ორი ზოგადი მიმართულებით ხორციელდება.
ერთ მიმართულებას ეკუთვნის რუსეთის მოქმედებები აშშ-ისა და მისი დემოკრატიული მოკავშირეების საერთაშორისო ლიდერობის წინააღმდეგ. ცივი ომის პერიოდისგან განსხვავებით, თანამედროვე რუსეთს აღარ აქვს უნარი იბრძოლოს საკუთარი მსოფლიო პირველობისთვის. ამიტომ მისი მიზანია ამერიკის პირველობის დასრულება. მოსკოვის დაუფარავად გამოთქმული მიზანია აშშ-ის ამჟამინდელი ლიდერობა ჩაანაცვლოს იმით, რასაც კრემლის ბინადრები „პოლიცენტრულ“ მსოფლიოს ეძახიან.
ეს ნიშნავს მსოფლიოს, სადაც პირველობა არ აქვს არცერთ სახელმწიფოს ან ალიანსს. ამის ნაცვლად, არსებობს რამდენიმე დიდი სახელმწიფო, თითო მათგანი გავლენის გეოგრაფიული სფეროთი, რომლებსაც ერთმანეთთან მტრობისა და თანამშრომლობის ცვალებადი ურთიერთობები აქვთ. ბოლოს ასეთი სისტემა პირველი მსოფლიო ომის წინა წლებში არსებულა.
რუსეთის გეოსტრატეგიული ძალისხმევის მეორე ზოგადი მიმართულება არის მოსკოვის მცდელობა აღადგინოს, რაიმე ახალი ფორმით, თავისი დაკარგული იმპერია. სწორედ ამ მიზნის მისაღწევად საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომი ათწლეულები რუსეთმა თავისი მეზობლების სუვერენიტეტის მოშლის მცდელობებში გაატარა.
იმპერიის აღდგენის ამ პროექტში უკრაინას ცენტრალური ადგილი უკავია. ამ ქვეყნის ზომისა და განლაგების, ასევე სხვა გეოგრაფიული, დემოგრაფიული და ეკონომიკური ფაქტების გამო რუსული იმპერია ვერ შედგება უკრაინისა ან მისი ტერიტორიის დიდი ნაწილის გარეშე. 2013-2021 წლებში მოსკოვის პოლიტიკური, ძირგამომთხრელი და დიპლომატიური ტიპის ქმედებები უკრაინის გეოპოლიტიკური მომავლის გასაკონტროლებლად ერთი მეორის მიყოლებით დამარცხდა. ამის შედეგად ცხადი გახდა, რომ უკრაინაში მისი მიზნების მიღწევა კრემლს მხოლოდ სამხედრო გზით თუ შეეძლო.
ამჟამად რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ კრახის გზაზეა. დასავლეთის დახმარების შედეგად, 2022 წლის 24 თებერვლიდან უკრაინის სამხედრო შესაძლებლობები გაიზარდა, რუსეთის კი პირიქით – დრამატულად დაზიანდა. მიმდინარე ომის მთელი დინამიკა აჩვენებს, რომ ახალი უკრაინული შეტევები, რომლებიც რუსული ოკუპაციის ქვეშ დარჩენილ ტერიტორიებს გაათავისუფლებენ, დროის ამბავია, თანაც, სავარაუდოდ, არც ისე ხანგრძლივის.
მას შემდეგ, რაც მოსკოვის სამხედრო კრახი უკრაინაში ბოლომდე მივა, საკვანძო კითხვა იქნება, რა შედეგებს გამოიწვევს ეს რუსეთის შიგნით. ამ კითხვაზე ზუსტი პასუხის გაცემა ამჟამად შეუძლებელია. შეიძლება მოხდეს რეჟიმის ცვლილებაც და ხანგრძლივი შიდა არეულობაც. ასეთი სცენარები რუსეთის ახლანდელ აგრესიულ გეოსტრატეგიას ბოლოს მოუღებს – ან სამუდამოდ, ან დროებით მაინც. მაგრამ თუკი არცერთი ეს სცენარი არ განვითარდება, რუსეთის ბრძოლა დასავლეთისა და მეზობელთა სუვერენიტეტის წინააღმდეგ გაგრძელდება.
ასეთ შემთხვევაში, ძალიან დასუსტებული რუსეთიც დასავლური ქვეყნებისა და მათი დემოკრატიული სისტემების წინააღმდეგ ძირგამომთხრელ ქმედებებს გააგრძელებდა. ის ასევე კვლავ იმოქმედებდა დასავლური ინტერესების წინააღმდეგ სხვადასხვა გეოგრაფიულ თეატრზე, აფრიკის, კარიბის ზღვის რეგიონის, ახლო აღმოსავლეთისა და დასავლეთი ბალკანეთის ჩათვლით. მაგრამ ყველაზე სახიფათო არეალი ისევ რუსეთის სამეზობლო იქნებოდა. ბელარუსს და საქართველოს ასეთ შემთხვევაში განსაკუთრებით დიდი საფრთხე დაემუქრებოდა.
მართალია, რუსეთის მცდელობა აღადგინოს იმპერია ვერ იქნება საბოლოოდ წარმატებული უკრაინის დაპყრობის გარეშე, მოსკოვმა შეიძლება გათვალოს, თუნდაც შეცდომით, რომ მას შეუძლია მომდევნო რამდენიმე წელი მოემზადოს, შემდეგ კი ისევ უკრაინის წინააღმდეგ აგრესია სცადოს. ამასობაში კი ყურადღებას ის უფრო სუსტ სამიზნეებს დაუთმობდა.
ამგვარი სამიზნე დამარცხებული რუსეთისთვის არც ისე ბევრი იქნებოდა. ესტონეთს, ლატვიასა და ლიეტუვას ნატოს წევრობა დაიცავს. მოლდოვა რუსეთისთვის ისევ გეოგრაფიულად მიუწვდომელი დარჩება. აზერბაიჯანი თურქეთის ოფიციალური მოკავშირეა. ყაზახეთი დაცულია მის მიმართ ჩინეთის ინტერესით, რომლის უგულებელყოფას მოსკოვი ვერ გაბედავს.
ბელარუსი და საქართველო კი, მათი ახლანდელი მდგომარეობის გამო, რუსეთის წინაშე ძალიან მოწყვლადი იქნებოდნენ. ბელარუსი ლუკაშენკომ საერთაშორისო იზოლაციისთვის გაწირა, ხოლო რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს ქვეყნის ტერიტორიაზე მოქმედების თავისუფლება მისცა. საქართველოში კრიტიკული და სწრაფი დემოკრატიული უკუსვლაა, მისი მმართველი რეჟიმი კი დაკავებულია ანტიდასავლური და ანტიუკრაინული რიტორიკით და თან უარს ამბობს რუსეთის ინტერესების წინააღმდეგ იმოქმედოს.
გარედან დაუცველი და შიგნიდან დამპალი ბელარუსი და საქართველო ადვილად შეიძლება მოხვდნენ მოსკოვის ხელში, თუკი უკრაინასთან ომის დასრულების შემდეგ რუსეთს რაიმე სერიოზული გეოსტრატეგიული ძალისხმევა კვლავაც შეეძლება. სრულიად შესაძლებელია, რომ რუსეთს ამის უნარი აღარ ჰქონდეს, მაგრამ ეს ჯერ ზუსტად ცნობილი არაა, ხოლო პოტენციური რისკი იმდენად სერიოზულია, რომ მისი იგნორირება არ შეიძლება.
რუსეთის მიერ ამ ორი ქვეყნიდან რომელიმეს ბოლომდე გაკონტროლება დასავლეთის ინტერესებს სერიოზულად დააზიანებდა. მოსკოვის იმპერიაში ბელარუსის სრული ინტეგრაცია გააუარესებდა ნატოს ჩრდილო-აღმოსავლეთი ფლანგისა და უკრაინის სტრატეგიულ მდგომარეობას. საქართველოზე კონტროლი რუსეთს საშუალებას მისცემდა აღიდგინოს თავისი შერყეული პოზიცია სომხეთში, სადაც ნიკოლ ფაშინიანის ხელისუფლება ცდილობს მისი სრული დომინირებიდან გამოსვლის დაწყებას. ერთდროულად საქართველოსა და სომხეთზე რუსეთის სტრატეგიული კონტროლი ჩაკეტავდა ყველა შესაძლო კომუნიკაციას, ერთი მხრივ, აზერბაიჯანსა და, მეორე მხრივ, თურქეთსა და ევროპას შორის. ის ასევე მოსკოვს გადაულოცავდა კონტროლს ყაზახეთიდან და ცენტრალური აზიიდან ევროპაში მიმავალ გზებზე, ისევე, როგორც სამხრეთ კავკასიის სატრანსპორტო დერეფანზე გამავალ ყველა კომუნიკაციაზე.
დღეისთვის მოსკოვის მზადყოფნა, გადადგას დრამატული ნაბიჯები სამხედრო და ძირგამომთხრელი მეთოდების გამოყენებით, ყველასათვის ცხადი უნდა იყოს. მართალია, უკრაინაში მოახლოებულმა მარცხმა კრემლის ამჟამინდელი რეჟიმი შეიძლება დაასრულოს, ამერიკელები და ევროპელები ასევე მზად უნდა იყვნენ საპირისპირო ვარიანტისთვისაც, როდესაც განცდილი სამხედრო, დიპლომატიური და ეკონომიკური კატასტროფის მიუხედავად, რუსეთი შეინარჩუნებს უნარსა და ნებას გააგრძელოს თავისი აგრესიული გეოსტრატეგია.
ბელარუსი ამ ეტაპზე შეიძლება უკვე დაკარგული აღმოჩნდეს, მაგრამ საქართველოში კვლავ არსებობს სამოქალაქო საზოგადოება, კრიტიკული მედია და პოლიტიკური ოპოზიცია, რომელიც ჯერ არ არის ბოლომდე ჩახშობილი. დასავლეთს ჯერ კიდევ აქვს დრო შეიმუშაოს სტრატეგია, რომ არ დაუშვას საქართველო მოსკოვის ხელში ჩავარდეს, მაგრამ ეს დრო შეიძლება ძალიან შეზღუდული იყოს.

The Danger Russia’s Neighbors May Face after the Russo-Ukrainian War
Russia is now in the process of sustaining a crushing military and geopolitical defeat. It is quite possible that this defeat will ultimately leave Russia unable or unwilling to keep up the pursuit of its aggressive geostrategy. This is not certain, however. If Russia remains an actively hostile power after its current war with Ukraine is over, the United States and Europe will need to be prepared to face the new aggressive moves Moscow might contemplate. This issue would be especially acute in Russia’s neighborhood, particularly in the case of Belarus and Georgia.
The Russian invasion of Ukraine is an integral part of wider geostrategic efforts systematically conducted by Russia. These systematic efforts are exercised in two general directions.
One direction involves Russian efforts targeting the international leadership of the US and its democratic allies. Unlike the Cold War period, Russia is no longer capable of contending for its own global preeminence. It is therefore striving to at least remove American preeminence. Moscow’s explicitly stated goal is to replace the current US leadership with what inhabitants of the Kremlin call a ‘polycentric’ world.
This would mean a world without a clearly preeminent power or alliance, with several great powers, each possessing a geographic sphere of influence, interacting with one another in shifting sets of hostility and cooperation. The last time such a system existed was in the years prior to World War I.
Another general direction of Russian geostrategic efforts is dedicated to Moscow’s attempt to rebuild its lost empire in some new form. Russia has spent the decades since the fall of the Soviet Union trying to undermine its neighbors’ sovereignty in service of this goal.
Ukraine is central to this Russian empire-rebuilding endeavor. Due to Ukraine’s size and location, as well as other geographic, demographic and economic facts, a Russian empire is not a viable project without Ukraine, or at least a large part of its territory. Once Moscow’s political, covert and diplomatic efforts to control Ukraine’s geopolitical future consecutively failed over the period of 2013-2021, it was only by military means that the Kremlin could hope to achieve its purposes in that country.
Russia’s war against Ukraine is now headed towards a disaster. Ukrainian military capabilities have grown since 24 February 2022 thanks to the Western support. The Russian ones, on the other hand, have degraded dramatically. The whole dynamic of the war clearly indicates that new Ukrainian offensives that will liberate remaining Russian-occupied territories are a matter of time, and probably not a very long one.
Once Moscow’s military disaster in Ukraine plays out to the full, a key question will be what consequences it will bring about within Russia. The answer to this question currently belongs to the realm of the unknown. Regime change and prolonged internal turmoil are both very possible. These scenarios could put an end to Russia’s current aggressive geostrategy – either permanently or at least for a while. If neither materializes, however, Russia’s struggle against the West and against its neighbors’ sovereignty could continue without pause.
In such case, even a severely weakened Russia would keep up its attempts at subversion against the Western states and their democratic systems. It would also continue to operate against Western interests in various geographic theaters, including in Africa, the Caribbean, the Middle East and the Western Balkans. Russia’s immediate neighborhood, however, would remain the most dangerous area. Belarus and Georgia in particular would be under the greatest threat in such a scenario.
Although Russia’s empire-rebuilding efforts cannot really succeed without the subjugation of Ukraine, Moscow might calculate, perhaps erroneously, that it can prepare for the next few years, and then make another attempt at Ukraine. In the meantime, it could concentrate on softer targets.
Such targets would not be in ample supply for a defeated Russia. Estonia, Latvia and Lithuania will be protected by their NATO membership. Moldova will remain geographically unreachable. Azerbaijan is Turkey’s treaty ally. Kazakhstan is protected by China’s interest in it, an interest Moscow will not dare to defy.
Belarus and Georgia, however, would be extremely vulnerable to Russia due to their current state. In Belarus, Lukashenko has doomed his country to international isolation while giving Russia full military access. Georgia is in a state of critical and rapid democratic backsliding, while its ruling regime combines anti-Western and anti-Ukrainian rhetoric with a refusal to oppose Russian interests.
Unprotected from without and rotten from within, both Belarus and Georgia are there for Moscow’s taking, if Russia emerges from its war with Ukraine capable of any serious geostrategic effort at all. While it is very possible that it will not, this is not presently certain, and the potential risk is too serious to ignore.
Complete subjugation of either country by Russia would seriously damage Western interests. The full integration of Belarus into Moscow’s empire would worsen the strategic position of NATO’s northeastern flank, as well as that of Ukraine. The subjugation of Georgia would allow Russia to restore its currently shaken position in Armenia, where Nikol Pashinyan’s administration is trying to start moving away from the Russian predominant influence. Russian strategic control of both Georgia and Armenia would cut all possible communication between Azerbaijan on the one hand and Turkey and Europe on the other. It would also give Moscow control over the routes connecting Kazakhstan and Central Asia to Europe, as well as over all communications running through the South Caucasus transportation corridor.
By now, Moscow’s willingness to make dramatic steps by military and covert means should be evident even to the most skeptical mind. While it might be likely that impending defeat in Ukraine will bring down the regime currently in the Kremlin, Americans and Europeans should also prepare for an opposing contingency, where, despite the military, diplomatic and economic catastrophe, Russia will remain willing and able to keep up its aggressive geostrategy.
Belarus may be too far gone at the current stage, but Georgia still retains civil society, critical media and political opposition that are not yet fully suppressed. There is still time for the West to generate a strategy to keep Georgia from falling under Moscow’s sway. This time, however, may be very limited.