ევროპის ენერგოუსაფრთხოება – რა ეტაპზეა სტრატეგიული ამოცანა?
გასული წელი ევროკავშირის სახელმწიფოებისთვის საკმაოდ მძიმე აღმოჩნდა, რაც, ცხადია, მოსალოდნელიც იყო. მათ, ერთი მხრივ, უწევდათ უკრაინისთვის მონეტარული და სამხედრო დახმარების გაწევა, ხოლო, მეორე მხრივ, საკუთარ გამოწვევებთან ბრძოლა, როგორიც იყო მზარდი ინფლაცია, შენელებული ეკონომიკური ზრდა, ეროვნული ვალუტის გაუფასურება, შეფერხებები ინდუსტრიულ წარმოებაში, მიწოდების ჯაჭვებით გამოწვეული პრობლემები და სხვა. რუსულ ენერგორესურსებზე მაღალი დამოკიდებულების გამო, ცხადია, ევროპა ნებისმიერი გარე შოკის მიმართ საკმაოდ მოწყვლადი აღმოჩნდა. მის წინაშე მდგარი პრობლემების მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი კი რუსული აგრესიის შემდეგ ენერგორესურსების რადიკალურად გაზრდილი ფასები იყო, რამაც ეკონომიკის თითქმის ყველა სექტორზე იქონია პირდაპირი თუ ირიბი გავლენა. ამგვარად, 2022 წელს ევროგაერთიანების მთავარი ამოცანა კრემლის ენერგეტიკულ რესურსებზე დამოკიდებულების რადიკალური შემცირება და ამ კუთხით ბაზრების დივერსიფიცირება იყო. საინტერესოა განვიხილოთ რა ეტაპზეა ევროპის ენერგოდამოუკიდებლობის სტრატეგიული მიზანი, რა შედეგებს მიაღწია მან გასული წლის განმავლობაში და როგორია ბლოკის გრძელვადიანი მოქმედების სტრატეგია.
ევროპის ენერგოდამოუკიდებლობის შედეგები 2022 წელს
უკრაინაში რუსეთის შეჭრამდე, 2021 წელს, ევროკავშირის სახელმწიფოებმა ჯამურად 155 მილიარდი კუბური მეტრი რუსული გაზი იყიდეს, რაც ევროგაერთიანების მთლიანი იმპორტის დაახლოებით 45%-ს შეადგენდა. სხვადასხვა ენერგეტიკული რესურსების მიწოდების მხრივ, რუსეთი ევროპისთვის ასევე მნიშვნელოვანი პარტნიორი იყო, მაგალითად, 2021 წელს ევროპამ რუსეთისგან შეიძინა 108 მილიონი ტონა ნედლი ნავთობი, 91 მილიონი ტონა ნავთობპროდუქტები და 51 მილიონი ტონა ქვანახშირი. რუსულ ენერგორესურსებზე დამოკიდებულება განსაკუთრებით მაღალია ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში, სადაც 18 ბირთვული ბლოკი ფუნქციონირებს, აქედან ექვსი მდებარეობს ჩეხეთში, ოთხ-ოთხი – უნგრეთსა და სლოვაკეთში, ხოლო ორ-ორი – ფინეთსა და ბულგარეთში. ისინი დამოკიდებული არიან რუსულ სერვისებსა და რუსული სახელმწიფო ატომური ენერგეტიკული კორპორაცია „როსატომის“ მიერ მიწოდებულ საწვავის ელემენტებზე.
2022 წელს ევროპამ მნიშვნელოვნად შეამცირა საკუთარი ენერგოდამოკიდებულება რუსეთზე, რასაც ხელი შეუწყო თავად კრემლის გადაწყვეტილებებმაც, კერძოდ, მყიდველებისთვის გაზის საფასურის რუბლში გადახდის ვალდებულებამ და „ნორდსტრიმ 1“ გაზსადენით გაზის მიწოდების შეჩერებამ, რამაც, საბოლოო ჯამში, რუსული ბუნებრივი აირის ექსპორტი ევროპაში 80 მილიარდი კბ/მეტრით შეამცირა. ევროპის ენერგოდამოუკიდებლობის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა ევროკავშირის სანქციებმაც. მაგალითად, სანქციების მეხუთე და მეექვსე პაკეტებით დაწესებული ემბარგო რუსულ ქვანახშირსა და ნედლ ნავთობზე, ასევე დიდი შვიდეულისა და ევროკავშირის გადაწყვეტილება რუსულ ნავთობზე სარეალიზაციო ფასის ზედა ლიმიტის დაწესების თაობაზე, რომელიც 60 აშშ დოლარით განისაზღვრა. ამრიგად, დასავლეთის გადაწყვეტილებების შედეგია, რომ მიმდინარე ეტაპზე რუსული ენერგოპროდუქტების წილი ევროპის ბაზარზე ბოლო ათწლეულების ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა.
ცხადია, 2022 წლის განმავლობაში ევროპის სტრატეგიული ამოცანა ბუნებრივი აირის მომწოდებლების დივერსიფიცირება იყო და ამ მხრივ ხელშესახებ შედეგებსაც მიაღწია. გასულ წელს ევროპამ გაზარდა გაზმომარაგება აზერბაიჯანიდან, 11.4 მილიარდ კბ/მეტრამდე, მაშინ, როდესაც 2021 წელს ეს მაჩვენებელი 8.1 მილიარდი კბ/მეტრი იყო. ამასთან ერთად, გასული წლის ივლისში აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა და ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა მოაწერეს ხელი ხელშეკრულებას, რომელიც 2027 წლამდე ევროპაში აზერბაიჯანული გაზის იმპორტის გაორმაგებას ითვალისწინებს. გასული წლის 15 ნოემბერს რუსულმა სახელმწიფო კომპანია „გაზპრომმა“ გააფორმა კონტრაქტი აზერბაიჯანულ სოკართან, 2023 წლის მარტამდე 1 მლრდ კუბური მეტრი გაზის მიწოდების თაობაზე. როგორც ჩანს, აზერბაიჯანს რუსული გაზი შიდა მოხმარების დასაკმაყოფილებლად სჭირდებოდა, რათა გამოეთავისუფლებინა გაზის რეზერვები და ბრიუსელთან დადებული ხელშეკრულება ბუნებრივი აირის მიწოდების გაზრდის თაობაზე წლის ბოლომდე შეესრულებინა. რაც შეეხება, გრძელვადიან სტრატეგიას, ამ კუთხით აზერბაიჯანს ჯერ კიდევ ბევრი აქვს სამუშაო, რაც მოიცავს როგორც ბუნებრივი აირის ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებასა და შიდა მოპოვების ზრდას, ასევე კასპიის რეგიონის ქვეყნებთან თანამშრომლობას, რათა ევროპაში გაზის მიწოდების გაორმაგების მიზნები შეასრულოს. ამ კუთხით რუსეთთან გრძელვადიან თანამშრომლობაზე საუბარი არ არის და სანქციების ვითარებაში აზერბაიჯანის ამ პირობაზე დათანხმება ნაკლებ სავარაუდოა.
ბუნებრივი აირის მიწოდება ასევე გაიზარდა ნორვეგიიდან, 82-დან 90 მილიარდ კბ/მეტრამდე. ცალკეულმა ქვეყნებმა გააფორმეს ინდივიდუალური კონტრაქტები ალჟირთან, კატართან, ეგვიპტესთან და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებთან. აღსანიშნავია გერმანიის მაგალითი, რომელიც ევროპაში ყველაზე მეტად იყო დამოკიდებული რუსულ გაზზე, ხოლო ახლა მისგან სრულად აქვს მოპოვებული ენერგოდამოუკიდებლობა. მნიშვნელოვანი წარმატებაა ისიც, რომ 2022 წელს ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა ბუნებრივი აირის მოხმარება  დაახლოებით 12%-ით შეამცირეს. ამგვარად, რუსული გეგმები და წლების გამოცდილება, როდესაც კრემლი ენერგეტიკულ რესურსებს პოლიტიკურ-ეკონომიკური შანტაჟის იარაღად იყენებდა, უბრალოდ ჩამოიშალა.
არსებული გამოწვევები და სამომავლო პროგნოზები
ენერგოდამოუკიდებლობის მიმართულებით 2022 წელს გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯების მიუხედავად, ევროპაში კვლავ არსებობს გარკვეული საფრთხეები და გამოწვევები. საერთაშორისო ენერგეტიკული სააგენტოს (IEA) ცნობებით, არსებულ ენერგეტიკულ საფრთხეებს ჯერჯერობით არ ჩაუვლია, რადგან ფასები კვლავ მერყევი და მგრძნობიარეა, ასევე გარკვეულ ქვეყნებს ჯერ კიდევ აქვთ სერიოზული პრობლემები გაზზე დამოკიდებულ ინდუსტრიულ სექტორებში. მათი ვარაუდით, 2023 წელს შესაძლოა რუსეთიდან ევროპაში გამავალი ისედაც მცირე რაოდენობის ბუნებრივი აირის ნაკადების (წლიურად დაახლოებით 20 მილიარდი კბ/მეტრი) კიდევ უფრო შემცირება და სრულიად შეწყვეტაც კი, რაც საქმეს კიდევ უფრო გაართულებს. გარდა ამისა, IEA-ის მონაცემების თანახმად, ევროკავშირის გაზის დეფიციტი 2023 წელს 57 მილიარდი კბ/მეტრი გაზი იქნება, რაც მთლიანი მოხმარების დაახლოებით 14.5%-ია. მათი გათვლებით, ევროკავშირში ბუნებრივი აირის მთლიანი მოთხოვნა 392 მილიარდი კბ/მეტრი იქნება. აქედან გამომდინარე, ექსპერტები ევროკავშირის გაზის მოხმარების 13-20%-ით შემცირების აუცილებლობას ხედავენ.
რუსული გაზის მიწოდების მკვეთრი შემცირების ფონზე ევროპისთვის გათხევადებული ბუნებრივი აირი მისი ერთ-ერთი ალტერნატივაა და ცდილობს მომწოდებლების მოძიებას, სადაც მისი მთავარი კონკურენტები აზიური სახელმწიფოები არიან, მათ შორის, თხევადი გაზის ყველაზე მსხვილი მომხმარებლები არიან ჩინეთი და ინდო-წყნარი ოკეანის სხვა სახელმწიფოები. აზიის ქვეყნები უფრო მეტად არიან დამოკიდებული თხევად გაზზე, ვიდრე ევროპა, რომელიც რუსეთისგან უწყვეტად იღებდა შედარებით იაფ ბუნებრივ აირს. ცხადია, რუსული გაზის ჩანაცვლების მიზნით ევროპაში თხევად გაზზე მოთხოვნა მკვეთრად გაიზარდა. ამგვარად, ევროპა კონკურენციას უწევს აზიურ სახელმწიფოებს თხევადი გაზის შესყიდვაში, რაც, ცხადია, პირველ რიგში, კონკურენტული ფასის გადახდას გულისხმობს. 2022 წელს, ევროპამ რუსულ გაზზე დამოკიდებულების შემცირების პარალელურად, შეამცირა ჩინური თხევადი ბუნებრივი აირის შესყიდვაც და გასულ წელს, 2021 წელთან შედარებით, 22 მილიარდი კბ/მეტრი თხევადი გაზით ნაკლები იყიდა ჩინეთისგან, თუმცა გაზარდა აშშ-დან და გასულ წელს თხევადი გაზის ამერიკულმა მწარმოებლებმა ევროპაში, 2021 წელთან შედარებით, 137%-ით გაზარდეს გაყიდვები.
2023 წელს ევროპაში გაზის მოხმარება ბევრ ფაქტორზე იქნება დამოკიდებული, მათ შორის, ამინდსა და გაზის მარაგების მართვაზე. რამდენადაც ცნობილია, ამ ეტაპზე ევროკავშირის გაზის რეზერვების დაახლოებით 63%-ია შევსებული, რაც გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 30%-ით მეტია. 2022 წლის ზამთარში ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა დაზოგეს იმაზე მეტი ბუნებრივი აირი, ვიდრე ეს გაზის მოხმარების დაზოგვის გეგმით იყო გათვალისწინებული, რაც უმეტესად მაღალი ტემპერატურით იყო განპირობებული. თუმცა, მეორე მხრივ, თუკი ტემპერატურა მიმდინარე წლის ზამთრის პერიოდში მკვეთრად დაეცემა და ეს ხანგრძლივი პერიოდით მოხდება, შეიძლება გაზის მარაგები იმაზე სწრაფად ამოიწუროს, ვიდრე ეს გეგმით იქნება გათვალისწინებული. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ევროპა სრულად შეივსებს გაზის რეზერვებს, ეს საერთო მოთხოვნის დაახლოებით მეოთხედს დააკმაყოფილებს. ამგვარად, მიმდინარე წელს ევროპას კვლავ მოუწევს ენერგოუსაფრთხობასთან დაკავშირებულ საკითხებთან გამკლავება და სავარაუდოა, რომ იგი კვლავ იქნება მოწყვლადი ბუნებრივი აირის მიწოდების შეფერხებებისა თუ საერთო მოთხოვნის ცვლილებების მიმართ.
ამრიგად, არსებულ და სამომავლო ენერგეტიკულ გამოწვევებთან გასამკლავებლად ევროკავშირს ჯერ კიდევ ბევრი აქვს სამუშაო. მიუხედავად იმისა, რომ ცალკეულმა ქვეყნებმა ნახეს ბუნებრივი აირის პოტენციური მომწოდებლები, აუცილებელია, რომ ეს ნაბიჯები იყოს უფრო მეტად კოორდინირებული წევრ ქვეყნებს შორის. ამ თვალსაზრისით, ევროკომისიამ უკვე წარმოადგინა ევროკავშირის ენერგეტიკული პლატფორმის ინიციატივა, რომელიც გააერთიანებს ევროკავშირის გაზის მოთხოვნას, განახორციელებს ერთობლივ შესყიდვებს და უფრო ეფექტიანად გამოიყენებს ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას, მათ შორის – გათხევადებული ბუნებრივი აირის ტერმინალებს. ასევე შესაძლებელია ევროპის ქვეყანათა ჯგუფების ფორმირება და რეგიონული თანამშრომლობა გაზის შემსყიდველ კომპანიებთან საერთო თანამშრომლობის მიზნით.
2023 წელს მოსალოდნელი გაზის დეფიციტის შედარებით შემცირება, ცხადია, შესაძლებელია. საერთაშორისო ენერგეტიკული სააგენტოს მიხედვით, ამის მიღწევა სრულიად ლოგიკური ამოცანაა ენერგოეფექტიანობისა და განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარების გზით. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი როლი ექნება ატომური და ჰიდროელექტრო სადგურების ენერგიის გამომუშავებასაც, რომელიც 2022 წელს უკიდურესად დაბალ ნიშნულზე იყო, თუმცა მას რეალურად შეუძლია არსებული ენერგოდანაკლისის შემცირება. ორგანიზაციის რეკომენდაციები ასევე მოიცავს გათბობის საშუალებების სწრაფ ელექტრიფიკაციასა და მომხმარებელთა ქცევის შეცვლის წახალისებას.
სირთულეებთან ერთად, ცხადია, ეს არის ევროგაერთიანების შესაძლებლობა, დააჩქაროს ენერგეტიკული ტრანსფორმაცია ე.წ. მწვანე ტრანზიციის გზით. ბოლო წლების განმავლობაში იმდენად გაიზარდა განახლებადი ენერგიის წყაროების მნიშვნელობა ელექტროენერგიის წარმოებაში, რომ 2022 წელს ევროკავშირმა ქვანახშირის გამოყენებაც კი შეზღუდა. ეს შესაძლოა  კარგი წამახალისებელი ფაქტორი იყოს ამ მიმართულებით ინვესტიციების გაგრძელებისთვის. ამგვარად, რუსეთზე ენერგოდამოკიდებულების მკვეთრი შემცირების, მიწოდების ბაზრების დივერსიფიცირებისა და მწვანე ენერგეტიკული ინვესტიციების განხორციელების გზით ევროპას შეუძლია არა მხოლოდ მოსალოდნელი ენერგეტიკული სირთულეების გადალახვა, არამედ გრძელვადიანი და მდგრადი ენერგოსუვერენიტეტის მიღწევაც.

Europe's Energy Security – How is the Strategic Goal Progressing?
Last year was a challenge for the European Union states. On the one hand, they had to provide monetary and military assistance to Ukraine, and on the other, they had to deal with their own internal issues, such as rising inflation, slowing economic growth, devaluation of the national currency, hardships in industrial production, supply chain disruptions, and so on. Due to Europe's high dependence on Russian energy resources, the union became vulnerable to external shocks. One of the main reasons for the above-mentioned problems was the rocketing prices of energy resources after Russia’s invasion of Ukraine, resulting in direct and indirect effects on almost all economic sectors. Thus, in 2022, the main goal of the European Union was to significantly reduce their dependence on the Kremlin's energy resources and to diversify their supply markets. Let’s take a look at how Europe's energy independence is progressing, what tangible results it achieved during the last year, and what the bloc's long-term strategy is.
Europe's Energy Independence Results in 2022
European Union countries imported a total of 155 billion cubic meters of Russian natural gas in 2021, prior to Russia's invasion of Ukraine, which was about 45% of the EU's total gas imports. Russia was also an important partner for Europe in supplying various other energy resources. In 2021, Europe bought 108 million tons of crude oil, 91 million tons of oil products and 51 million tons of coal from Russia. Dependence on Russian energy resources is particularly high in Central and Eastern Europe, where 18 nuclear power plants are operating, of which six are located in the Czech Republic, four each in Hungary and Slovakia, and two each in Finland and Bulgaria. They depend on Russian services and fuel elements supplied by the Russian state nuclear energy corporation “Rosatom”.
In 2022, Europe significantly reduced its energy dependence on Russia, although this process was also promoted by the Kremlin's own decisions, such as the obligation for gas buyers to pay in Rubles and the suspension of gas supplies through the Nord Stream 1 gas pipeline, which ultimately reduced Russian natural gas exports to Europe by 80 billion cubic meters. The EU sanctions also played an important role in Europe's energy independence, for example, the embargo on Russian coal and crude oil imposed by the fifth and sixth packages of sanctions, as well as the decision of the G7 states and the European Union to set an upper limit on the selling price of Russian crude oil, which was determined at 60 USD. Thus, as a result of Western decisions, the share of Russian energy products in the European market is at the lowest level in recent decades.
Europe's strategic goal during 2022 was to diversify its natural gas suppliers, and the bloc achieved tangible results in doing so. Last year, Europe increased its gas supply from Azerbaijan to 11.4 billion cubic meters, while in 2021 this figure was 8.1 billion cubic meters. Along with this, in July of last year, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, signed an agreement which envisages the doubling of Azerbaijani gas exports to Europe by 2027. On November 15, 2022, the Russian state company "Gazprom" signed a contract with Azerbaijan's Socar for the supply of 1 billion cubic meters of gas until March 2023. It is likely that Azerbaijan needed Russian gas to meet its domestic consumption, in order to release its gas reserves and fulfill its agreement with Brussels to increase natural gas supplies by the end of the year. In terms of the long-term strategy, Azerbaijan still has a lot of work to do, both in improving natural gas infrastructure and in increasing domestic production, as well as partnering with countries in the Caspian region to meet the goals of doubling gas supplies to Europe. At present, there is no talk of long-term cooperation with Russia, and with the sanctions in place, Azerbaijan is less likely to agree to such a condition.
Natural gas supplies also increased from Norway, from 82 to 90 bcm. Certain countries signed individual contracts with Algeria, Qatar, Egypt and Central Asian states. It is worth mentioning the example of Germany, which was the most dependent in Europe on Russian gas: Now the country has gained full energy independence from Moscow. It is also an important mark of success that in 2022, the EU member states reduced natural gas consumption by about 12%. As such, Russia’s plans and decades of methodology, often seeing the Kremlin using energy resources as a tool for political-economic blackmail, have simply collapsed.
Current Challenges and Future Projections
In terms of energy independence, despite the important steps taken in 2022, there are still some risks and challenges ahead for Europe. According to the International Energy Agency (IEA), the current energy threats have not yet subsided, as prices are still volatile and sensitive, and certain countries still have serious problems in their gas-dependent industrial sectors. According to the IEA, in 2023, the already small amount of natural gas flows from Russia to Europe (about 20 billion bcm per year) may be further reduced, and even completely stopped, which will make circumstances even more difficult to handle. Additionally, as reported by the IEA, the EU gas deficit is projected to be 57 bcm in 2023, which is about 14.5% of the total consumption. According to their calculations, the total demand for natural gas in the European Union will be 392 billion cubic meters. Therefore, experts see the necessity to reduce EU gas consumption by 13-20%.
Along with the sharp decrease in Russian gas supplies, liquefied natural gas is one of the alternatives for Europe, and it is trying to find suppliers. Its main competitors are Asian states, with the largest consumers of liquefied gas the Chinese and other countries of the Indo-Pacific Ocean. Asian countries are more dependent on liquefied natural gas than Europe, which has continuously received relatively cheap natural gas from Russia. In order to replace Russian gas, the demand for liquefied gas in Europe has increased dramatically. Thus, Europe competes with Asian states in the purchase of liquefied gas, which means paying a competitive price for it. In 2022, while reducing dependence on Russian gas, Europe also reduced the purchase of Chinese liquefied natural gas and, last year, compared to 2021, it bought 22 billion cubic meters of liquefied gas less from China. However, it has increased purchases from the United States, and, last year, American producers of liquefied gas in Europe increased their sales by 137% compared to 2021.
Gas consumption in Europe in 2023 will depend on many factors, including the weather and the management of gas reserves. As far as it is known, currently, approximately 63% of the European Union gas reserves are filled, which is 30% more than in the same period last year. In the winter of 2022, the European Union member states saved more natural gas than was envisaged by the gas saving plan. This was mostly due to high temperatures. However, if the temperature falls sharply during the coming winter and the cold spell lasts a long time, it is possible to exhaust the gas reserves faster than foreseen. Even if Europe fully replenishes its own gas reserves, it will only meet about a quarter of the total demand. Thus, Europe will still have to deal with energy security issues this year, and is likely to remain vulnerable to natural gas supply disruptions or changes in overall demand.
The European Union still has a lot of work to do in order to tackle current and future energy challenges. Although individual countries have found potential suppliers of natural gas, it is crucial that these steps are more coordinated among the member states. In this regard, the European Commission has already presented the EU Energy Platform initiative, which will unify the EU's gas demand, carry out joint procurement, and make more efficient use of energy infrastructure, including LNG terminals. It is also possible to form groups of European countries and various forms of regional cooperation in order to collaborate with gas purchasing companies.
A relative reduction of the expected gas deficit in 2023 is clearly possible. According to the International Energy Agency, achieving this is perfectly logical, through the development of energy efficiency and renewable energy sources. Moreover, the power generation of nuclear and hydroelectric plants, which was at an extremely low level in 2022, will have an important role and can actually promote reduction of the current energy deficit. The agency’s recommendations also include the acceleration of heat electrification and encouraging changes in consumer behavior.
Along with the difficulties, it is clear that this is an opportunity for the European Union to accelerate the energy transformation process through green transition. In recent years, the importance of renewable energy sources in electricity production has increased so much that in 2022 the European Union even limited the use of coal. This may be a good incentive to continue investing in this sector. Thus, by drastically reducing energy dependence on Russia, diversifying supply markets and making more green energy investments, Europe will be able not only to overcome expected energy difficulties, but also to achieve long-term and sustainable energy sovereignty.