რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ახალი კონცეფცია და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები
2023 წლის 31 მარტს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის ახალი კონცეფცია დაამტკიცა. კონცეფციაში საუბარია რუსეთის მიერ ოკუპირებულ საქართველოს რეგიონებზეც. სტატიაში განვიხილავთ იმ ცვლილებებს, რომლებიც ახალ კონცეფციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით შეიმჩნევა.
რუსეთის საგარეო პოლიტიკის კონცეფციები
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ რუსეთმა საგარეო პოლიტიკის სულ ექვსი კონცეფცია მიიღო. ოკუპირებული რეგიონების შესახებ ჩანაწერი კი 2013 წლიდან ჩნდება.
ბორის ელცინის პრეზიდენტობის პერიოდში კონცეფცია ერთხელ, 1993 წლის 23 აპრილს, მიიღეს, როდესაც საბჭოთა კავშირის დაშლის ადრეულ წლებში რუსეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტებში აშშ-თან ჯერ კიდევ პარტნიორული ურთიერთობის განვითარებაც შედიოდა.
ვლადიმერ პუტინის პრეზიდენტობის პირველივე წელს, 2000 წლის 28 ივნისს, ახალი კონცეფცია მიიღეს, რომელიც 1990-იან წლებში დასავლეთთან ჩამოყალიბებული ურთიერთობების ფორმით, იმედგაცრუებას ასახავდა. რუსეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტად საერთაშორისო ურთიერთობების მულტიპოლარული სისტემის ჩამოყალიბება დასახელდა. პუტინის ეპოქაში მიღებული ყველა შემდგომი კონცეფცია იდეურად ამ კონცეფციის სულისკვეთებას იზიარებს, სადაც უფრო მკვეთრად არის საუბარი დასავლეთთან დაპირისპირებაზე და რუსეთის გამორჩეულ როლზე გლობალურ პოლიტიკაში.
შემდგომი კონცეფცია დიმიტრი მედვედევის პრეზიდენტობის პერიოდში, რუსეთ-საქართველოს ომამდე, 2008 წლის 15 ივლისს, მიიღეს. ამ პერიოდში რუსეთ-საქართველოს დაძაბული ურთიერთობების მიუხედავად, კონფლიქტებთან მიმართებით, რუსეთი დსთ-ის სივრცეში კონფლიქტების მშვიდობიანი გადაჭრის მხარდამჭერად გამოდის და მოლაპარაკების პროცესსა და მშვიდობის დაცვის საქმეში შუამავლად წარმოაჩენს თავს. ამ დროს საქართველო ჯერ კიდევ დსთ-ის წევრია.
ოკუპირებული რეგიონები საგარეო პოლიტიკის კონცეფციებში
რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების შესახებ ჩანაწერი 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ ვლადიმერ პუტინის პრეზიდენტობის პერიოდში მიღებულ კონცეფციებში (2013 წლის 12 თებერვალი, 2016 წლის 30 ნოემბერი, 2023 წლის 31 მარტი)  მას შემდეგ ჩნდება, რაც კრემლმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების დამოუკიდებლობა აღიარა (2008 წლის 26 აგვისტო).
2013 წლის კონცეფცია
ოკუპირებული რეგიონების შესახებ ჩანაწერი (თავი IV, რეგიონული პრიორიტეტები, 51-ე მუხლი) პირველად 2013 წელს მიღებულ კონცეფციაში ჩნდება. ამ მუხლის  მიხედვით, „რუსეთის პრიორიტეტად რჩება თანამედროვე დემოკრატიულ სახელმწიფოებად ჩამოყალიბებაში, საერთაშორისო პოზიციების გამყარებაში, საიმედო უსაფრთხოების უზრუნველყოფასა და სოციალურ-ეკონომიკურ აღდგენაში აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების მხარდაჭერა“. 52-ე მუხლშიც საუბარი იყო საქართველოსთან ურთიერთობის ნორმალიზებისადმი ინტერესზე მხოლოდ იმ სფეროებში, რომლებშიც მზად იყო ქართული მხარე, სამხრეთ კავკასიაში ჩამოყალიბებული პოლიტიკური რეალობის გათვალისწინებით. ეს კი, მოსკოვის ხედვით, საქართველოს მიერ რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლობის ცნობის ფაქტის აღიარებას გულისხმობდა.
2016 წლის კონცეფცია
ოკუპირებულ რეგიონებთან მიმართებით 2016 წლის კონცეფციაში 2013 წლის კონცეფციის ანალოგიური ჩანაწერია (თავი IV, რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის რეგიონული პრიორიტეტები, 57-ე მუხლი).
2023 წლის კონცეფცია
2023 წლის ახალ კონცეფციაში ოკუპირებულ რეგიონებთან მიმართებით ჩანაწერში ცვლილებებია. ამჯერად რუსეთი პრიორიტეტულ მნიშვნელობას (თავი V, რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის რეგიონული მიმართულებები, ახლო საზღვარგარეთი, 49-ე მუხლი, მე-8 პუნქტი) ანიჭებს „აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების ყოვლისმომცველ მხარდაჭერას, ამ ქვეყნების ხალხების მიერ რუსეთთან ინტეგრაციის გაღრმავების სასარგებლოდ გაკეთებული ნებაყოფლობითი არჩევანის, რომელიც საერთაშორისო სამართალზეა დაფუძნებული, რეალიზებაში“.
ოკუპირებული რეგიონები ნახსენებია კიდევ ერთ ადგილას (თავი IV, რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტული მიმართულებები, საერთაშორისო ეკონომიკური თანამშრომლობა და საერთაშორისო განვითარების ხელშეწყობა, მე-40 მუხლი), სადაც მოკავშირე სახელმწიფოების, მათ შორის აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას პრიორიტეტული მნიშვნელობა ენიჭება.
დოკუმენტში, ძველი კონცეფციებისგან განსხვავებით, პირდაპირ არ არის ნახსენები საქართველო, თუმცა დოკუმენტში ასევე წერია, რომ მოსკოვი აპირებს შეინარჩუნოს ურთიერთობა იმ ქვეყნებთან, რომლებიც „რუსეთის ფედერაციის მიმართ კონსტრუქციულ პოლიტიკას ატარებენ.“ კონცეფციაში ასევე მითითებულია, რომ მოსკოვი უზრუნველყოფს სტაბილურობას „ახლო საზღვარგარეთში“, მათ შორის ხელს შეუშლის „ფერადი რევოლუციების ინსპირირების“ მცდელობებს. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს გარდა, კონცეფციაში პირდაპირ არ არის ნახსენები ზოგიერთი სხვა პოსტსაბჭოთა ქვეყანაც, მათ შორის უკრაინა და რუსეთის მოკავშირეები, მაგ.: ყაზახეთი, სომხეთი და ყირგიზეთი.
ჰუმანიტარული პოლიტიკის კონცეფცია
აქვე უნდა ითქვას, რომ ოკუპირებული რეგიონები მოხსენიებულია რუსეთის კიდევ ერთ კონცეფციაში - საზღვარგარეთ რუსეთის ჰუმანიტარული პოლიტიკის კონცეფცია, რომელიც 2022 წლის 5 სექტემბერს დაამტკიცეს. დოკუმენტის 26-ე გვერდზე ნახსენებია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან, თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხიც. კონცეფციის მიხედვით, პრიორიტეტულ ამოცანად რჩება აფხაზეთთან, ცხინვალის რეგიონთან, დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებთან, დსთ-ის ქვეყნებთან თანამშრომლობის გაღრმავება კულტურის, განათლების, მეცნიერების, სპორტის, ახალგაზრდული პოლიტიკისა და ტურიზმის სფეროში (94-ე მუხლი).
რა შეფასებები გაკეთდა ოკუპირებულ რეგიონებში
კონცეფციის გამოქვეყნებას ოკუპირებულ რეგიონებში განსაკუთრებული გამოხმაურება არ მოჰყოლია. ძირითადად დე ფაქტო საგარეო უწყებების წარმომადგენლებმა გააკეთეს განცხადებები.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის ახსარ ჯიოევის შეფასებით, ცხინვალი კმაყოფილია, რომ კონცეფციაში ცხინვალის რეგიონთან და აფხაზეთთან ურთიერთობების სტრატეგიული დაგეგმარების საკითხი ასახულია. მისი თქმით, „რუსეთის მიერ ჩვენი რესპუბლიკის საერთაშორისო და სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაში მხარდაჭერა, უსაფრთხოებისა და ინტეგრაციული პროცესების გამყარება, უდავოდ მნიშვნელოვანია, რაც არსებული ორმაგი სახელშეკრულებო-სამართლებრივი ბაზიდან გამომდინარეობს“.
დე ფაქტო პარლამენტის სპიკერის ალან ალბოროვის შეფასებით, 49-ე მუხლში ინტეგრაციულ პროცესებთან დაკავშირებით ჩამოყალიბებული თეზისი სრულად შეესაბამება ცხინვალის რეგიონის განვითარების კონცეფციას.
თავისი მოსაზრება გამოთქვა დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საინფორმაციო-ანალიტიკური სამმართველოს უფროსმა, ექსპერტმა იური ვაზაგოვმა, რომლის შეფასებითაც, კონცეფციაში ასახულია ყველაზე მნიშვნელოვანი ასპექტები, რომლებიც დე ფაქტო რესპუბლიკაში აწუხებთ: უსაფრთხოებასთან, ინტეგრაციული პროცესების გაღრმავებასა და სოციალურ-ეკონომიკურ მხარდაჭერასთან დაკავშირებული საკითხები.
ცხინვალის რეგიონთან შედარებით, ნაკლები ენთუზიაზმი შეინიშნება აფხაზეთში. აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებიდან ზოგადი შეფასება მხოლოდ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ გააკეთა. არძინბას თქმით, აფხაზეთი მიესალმება იმ ფაქტს, რომ განახლებულ კონცეფციაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან ურთიერთობის გააქტიურებას და მზად არის უფრო მეტად გააღრმაოს ძმური ურთიერთობა რუსეთთან.
კონცეფცია შეაფასა დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩმა კან ტანიამაც. მისი თქმით, „თუ ქრონოლოგიას შევხედავთ, დავინახავთ, რომ სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობები რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ახალ დონეზე ადის“. ტანიას შეფასებით, „ეს დოკუმენტი ჩვენი ურთიერთობის განვითარებისა და გაღრმავებისთვის დამატებითი იმპულსი გახდება, რადგან უფრო ფართო საკითხებს მოიცავს.“ სხვა მხრივ, აფხაზურ საზოგადოებაში, დე ფაქტო ხელისუფლებასა თუ მედიაში ამ საკითხს განსაკუთრებული გამოხმაურება არ გამოუწვევია, რაც შეიძლება კონცეფციაში სიტყვა „ინტეგრაციის“ ხსენებით არის განპირობებული. ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსეთს სტრატეგიულ პარტნიორად და უსაფრთხოების ერთადერთ საიმედო გარანტად მიიჩნევენ, მაგრამ, ცხინვალის რეგიონისგან განსხვავებით, რუსეთის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სამართლებრივ სივრცეში უფრო მეტ ინტეგრაციას „დამოუკიდებლობის“ დაკარგვის ტოლფასად აღიქვამენ.
• ამ ეტაპზე რთულია ვისაუბროთ, თუ რა გავლენას მოახდენს კონცეფციაში ასახული ხედვები რუსეთის რეალურ საგარეო პოლიტიკურ ნაბიჯებზე. თუმცა, 2013 და 2016 წლების კონცეფციებისგან განსხვავებით, 2023 წლის კონცეფციაში ოკუპირებული რეგიონების ინტეგრაციის პრიორიტეტად დასახვა მიუთითებს, რომ მოსკოვის ინტერესში ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად განვითარების მხარდაჭერაზე მეტად, როგორც ეს წინა კონცეფციებში იყო, მათი რუსეთის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სამართლებრივ სივრცეში მეტი ინტეგრაცია შედის.
• ბოლო პერიოდში, განსაკუთრებით უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის ფონზე, მოსკოვის მხრიდან გაძლიერდა ზეწოლა, რომ აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ რამდენიმე საკითხში („ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემა, „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღება, რუსეთის მოქალაქეებისთვის უძრავი ქონების შეძენის უფლების მიცემა, ენერგოობიექტების რუსეთისთვის გადაცემა და ა.შ.) რუსეთის სასარგებლო გადაწყვეტილება მიიღოს. რუსეთის მოთხოვნები აფხაზურ საზოგადოებასა და პოლიტიკურ ელიტაში განსაკუთრებული მხარდაჭერით არ სარგებლობს, რადგან მსგავს საკითხებში დათმობა „აფხაზური სუვერენიტეტის“ შელახვის მცდელობად აღიქმება. ამიტომაც კონცეფციაში სიტყვა „ინტეგრაციის“ ხსენებამ გარკვეული შიში წარმოშვა და ჯერჯერობით კონცეფციის ეს ნაწილი ფართო განხილვის საგნად არ ქცეულა აფხაზეთში. მაშინ, როდესაც ცხინვალის რეგიონის შემთხვევაში, ინტეგრაციული პროცესები ადგილობრივი საზოგადოებისა და დე ფაქტო პოლიტიკური ელიტის დაკვეთაც არის და რაიმე სახის წინააღმდეგობასაც არ იწვევს.
• ახალ კონცეფციაში გამოყენებულია ტერმინი „ახლო საზღვარგარეთი“, რაც არ იყო ნახსენები 2013 ან 2016 წლების კონცეფციებში. ტერმინი აქტიურად გამოიყენებოდა 1990-იან წლებში და ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებზე რუსეთის განსაკუთრებულ ინტერესებზე მიუთითებდა. ტერმინის ოფიციალურ დოკუმენტში დაბრუნება რუსეთის მხრიდან, შესაძლოა, იმის შეხსენება იყოს, რომ პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მიმართ მოსკოვი განსაკუთრებულ ინტერესებს ინარჩუნებს და ამ რეგიონში არ აპირებს გავლენის სხვა აქტორებისთვის გაზიარებას.

Russia’s New Foreign Policy Concept and the Occupied Regions of Georgia
On March 31, 2023, Russian President Vladimir Putin, approved a new foreign policy concept for the Russian Federation. The concept also refers to the Russian-occupied regions of Georgia. This article discusses changes observed in the new concept in the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region.
Russian Foreign Policy Concepts
Since the collapse of the Soviet Union, Russia has adopted a total of six concepts on the country’s foreign policy. References to Georgia’s occupied regions first appeared in 2013.
During the presidency of Boris Yeltsin, a concept was adopted only once, on April 23, 1993, when in the early years of the collapse of the Soviet Union, the development of partnership relations with the USA appeared among Russia's foreign policy priorities.
On June 28, 2000, in the first year of Vladimir Putin’s presidency, a new concept was adopted which reflected disappointment with the form of relations established with the West in the 1990s. The formation of a multipolar system of international relations was named the new priority of Russia's foreign policy, and all subsequent concepts adopted in the Putin era ideologically resonate with the spirit of this concept, seeing the confrontation with the West and the prominent role of Russia in world politics being ever more pronounced.
The next concept was adopted during the presidency of Dmitry Medvedev, on July 15, 2008, before the Russia-Georgia war. Despite the strained relations between Russia and Georgia in this period, Russia supports the peaceful resolution of conflicts in the CIS space and presents itself as a mediator in the negotiation process and peacekeeping. At this time, Georgia is still a CIS member.
The Occupied Regions in these Foreign Policy Concepts
A record about the Russian-occupied regions of Georgia appears in concepts adopted during the presidency of Vladimir Putin (February 12, 2013, November 30, 2016, March 31, 2023) following on from the 2008 Russian-Georgian war, when the Kremlin declared the independence of the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region (August 26, 2008).
Concept of 2013
A record on the occupied regions (Chapter IV, Regional Priorities, Article 51) appears for the first time in the concept adopted in 2013. According to the article, “assistance to the establishment of the Republic of Abkhazia and the Republic of South Ossetia as modern democratic states, the strengthening of their international positions, the provision of reliable security and socio-economic recovery, remains among Russia's priorities.” Article 52 also reads that Russia is interested in normalizing relations with Georgia only in those areas in which the Georgian side is ready, taking into account the political realities prevailing in the South Caucasus. In Moscow’s view, this meant that Georgia would accept Russia’s recognition of the independence of the occupied regions.
Concept of 2016
The 2016 concept contains a record similar to that of 2013 on the occupied regions (Chapter IV, Regional Priorities of the Foreign Policy of the Russian Federation, Article 57).
Concept of 2023
The new concept of 2023 contains an amendment to the record on the occupied regions. This time, Russia attaches priority importance to providing “comprehensive support to the republics of Abkhazia and South Ossetia and assistance in the implementation of the voluntary choice of the peoples of these states, based on international law, in favor of deepening integration with Russia.” (Chapter V, Regional Directions of External Politics of the Russian Federation, the Near Abroad, Article 49, Paragraph 8).
The occupied regions are also mentioned in Chapter IV, Priority Directions of the Foreign Policy of the Russian Federation, International Economic Cooperation and International Development Assistance, Article 40, where  priority is given to the socio-economic development of allied states, including Abkhazia and the Tskhinvali region.
The document, unlike the older concepts, does not directly mention Georgia, although it states that Moscow intends to maintain relations with countries which “pursue a constructive policy towards the Russian Federation.” The concept also indicates that Moscow will ensure stability “in the near abroad,” as well as prevent attempts to “inspire color revolutions.” In addition to Georgia, the concept also avoids directly mentioning other post-Soviet countries, among them Ukraine and Russia's allies Kazakhstan, Armenia and Kyrgyzstan.
Concept for Humanitarian Policy
The occupied regions are mentioned in another Russian concept - the Concept for Russia’s Humanitarian Policy Abroad, which was approved on September 5, 2022. Page 26 of the document also refers to the issue of deepening cooperation with Abkhazia and the Tskhinvali region. According to the concept, the priority task remains the deepening of cooperation with Abkhazia, the Tskhinvali region, the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics and CIS countries, in the field of culture, education, science, sports, youth policy and tourism (Article 94).
Assessments from the Occupied Regions
The publication of the concept did not elicit any special response in the occupied regions. Statements were made mainly by representatives of the de facto foreign ministry agencies.
According to the de facto Minister of Foreign Affairs of the Tskhinvali region, Akhsar Jioev, Tskhinvali is satisfied that the issue of strategic planning of relations with the Tskhinvali region and Abkhazia is reflected in the concept. “Russia's support in the international and socio-economic development of our republic and the strengthening of security and integration processes is undoubtedly important, stemming from the existing dual contractual and legal base,” Jioev said.
Alan Alborov, the Speaker of the de facto parliament, noted that the thesis formulated in Article 49 on integration processes fully coincides with the Tskhinvali region’s concept of development.
Head of the Information and Analytical Department of the de facto Presidential Administration, expert Yuri Vazagov, expressed his opinion, saying that the concept reflects the most important aspects which concern the de facto republic: issues related to security, deepening of integration processes and socio-economic support.
There is less enthusiasm in Abkhazia than in the Tskhinvali region. Of the members of de facto government of Abkhazia, only the de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, gave a general assessment, claiming that Abkhazia welcomes the fact that the updated concept attaches special importance to the activation of relations with Abkhazia and the Tskhinvali region. Ardzinba expressed his readiness to further deepen the fraternal relations with Russia.
The concept was also evaluated by the de facto Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs, Kan Tania. “If we look at the chronology, we see that interstate relations between Russia and Abkhazia are rising to a new level,” he said. According to Tanya, “this document will be an additional impetus for the development and strengthening  of our relations due to its broader agenda.”
The issue did not elicit any particular response from Abkhaz society, the de facto government or the media, which may be due to the fact that the concept mentions the word “integration.” In occupied Abkhazia, Russia is considered a strategic partner and the only reliable guarantor of security; however, unlike the Tskhinvali region, further integration into Russia's political, economic or legal space is perceived by Abkhazia as a loss of “independence.”
• At this stage, it is difficult to talk about the impact of the visions reflected in the concept on Russia's real foreign policy steps; however, unlike the 2013 and 2016 concepts, the integration of the occupied regions, set as a priority in the 2023 concept, indicates that Moscow is more interested in integrating the occupied regions into the political, economic and legal space of Russia than in supporting the development of these regions into independent states.
• Recently, especially against the backdrop of Russia's full-scale military aggression in Ukraine, Moscow has intensified its pressure on the de facto government of Abkhazia to take action on a number of issues (transfer of the Bichvinta state country house to Russia, adoption of the law on “foreign agents,” giving Russian citizens the right to purchase real estate, transfer of energy facilities to Russia, etc.), and to make decisions in favor of Russia. Russia's demands do not enjoy special support among Abkhaz society or the political elite there, since concessions in such matters are perceived as an attempt to undermine “Abkhaz sovereignty.” That is why the mention of the word “integration” in the concept caused some concern, and why, so far, this part of the concept has not become a subject of wide discussion in Abkhazia. In the Tskhinvali region, however, the integration process is demanded by both local society and the de facto political elite and does not see any kind of opposition.
• The term “near abroad” used in the new concept was not mentioned in the 2013 and 2016 concepts. The term was actively used in the 1990s and reflected Russia's special interests in the former Soviet republics. The return of the term to the official document may be a reminder from the Russian side that Moscow still has a special interest in the post-Soviet countries and does not intend to share its influence with other actors in the region.