ახალი რუსული შეიარაღება კავკასიაში და მისი გავლენა საქართველოს ევროატლანტიკურ მისწრაფებებზე
2016 წლის 12 ოქტომბერს სომხეთის პარლამენტმა კავკასიაში ერთობლივი საჰაერო თავდაცვის სისტემის შექმნის შესახებ რუსეთ-სომხეთის შეთანხმების რატიფიკაცია მოახდინა. საკუთარი ქვეყნის პარლამენტს ანალოგიური თხოვნით მიმართა ვლადიმერ პუტინმაც.
შეთანხმება ითვალისწინებს ერთიანი სისტემის შექმნას, რომელიც მხარეებს შესაძლებლობას მისცემს გაცვალონ ინფორმაცია და გამოიყენონ ერთმანეთის საშუალებები. სომხეთის თავდაცვის მინისტრის განცხადებით, შეთანხმების თანახმად, სომხეთს შეეძლება საკუთარი საჰაერო სივრცის უსაფრთხოების მიზნით გამოიყენოს რუსული რადარები, S300 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემები და Mig 29 ტიპის ავიაგამანადგურებლების ის სამი ესკადრილია, რომლებიც სომხეთშია განლაგებული. აღსანიშნავია, რომ შეთანხმება არ ეხება მთიანი ყარაბაღის საჰაერო სივრცეს, რომლის დაცვა და გაკონტროლება სომხეთს მხოლოდ საკუთარი ძალებით მოუწევს.
თავის მხრივ, რუსეთს ეს და სხვა ანალოგიური შეთანხმებები, რომლებიც გააფორმა ბელარუსთან და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან (ყაზახეთი, ტაჯიკეთი და ყირგიზეთი), საშუალებას აძლევს გააფართოვოს საჰაერო თავდაცვის პერიმეტრი და საკუთარ საზღვრებიდან რაც შეიძლება შორს გადასწიოს.
განსხვავებით ყაზახეთისა და ბელარუსისაგან, სომხეთს რუსეთთან საერთო საზღვარი არ აქვს, მათ შორის მდებარეობს საქართველო. დასავლეთ საქართველოს საჰაერო სივრცის უმეტესი ნაწილის კონტროლს რუსეთი აფხაზეთში განთავსებული S300 სისტემებით ახდენს, რომელიც იქ 2010 წელს განალაგა. გიუმრიში (საქართველოს საზღვრიდან 40 კილომეტრში) განთავსებულ სისტემებთან ერთად, რუსეთს საშუალება ექნება საქართველოს საჰაერო სივრცის დიდი ნაწილი გააკონტროლოს.
2016 წლის 30 ნოემბერს ხელი მოეწერა მეორე ხელშეკრულებას რუსეთსა და სომხეთს შორის ერთობლივი შეიარაღებული ძალების შექმნის შესახებ.
ერთობლივი შეიარაღებული ძალების მიზანია ხელშეკრულების ხელმომწერ რომელიმე მხარეზე თავდასხმის ერთობლივად მოგერიება, ასევე მხარეების სახმელეთო საზღვრების დაცვა. მშვიდობის დროს ერთობლივ ჯგუფს სომხეთის გენერალური შტაბის ოფიცერი უხელმძღვანელებს, ომის დროს კი იგი, შესაძლოა, რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის დაქვემდებარებაში გადავიდეს.
ხელშეკრულების ტექსტი საჯარო არ გამხდარა, თუმცა, რუსი და სომეხი კომენტატორების ცნობით, მისი პირობების თანახმად სომხეთზე თავდასხმის შემთხვევაში რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქი (სახმელეთო ჯარები, შავი ზღვის ფლოტი, კასპიის ფლოტილია, სამხედრო-საჰაერო ძალები) მონაწილეობას მიიღებს ამ ქვეყნის დაცვაში. ხელშეკრულება გაფორმდა ხუთი წლის ვადით. აღსანიშნავია, რომ ასეთივე ხელშეკრულება რუსეთს ბელარუსთანაც აქვს გაფორმებული.
რაც შეეხება მთიან ყარაბაღს, ამ შემთხვევაშიც ამ ტერიტორიის დაცვა მხოლოდ სომხეთის ვალდებულებაა. რუსეთი ვალდებულებას იღებს, რომ სომხეთთან სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობა შიდა ბაზრის ფასებით განახორციელოს. აღსანიშნავია, რომ დღეისათვის რუსეთის სამხედრო სასწავლებლებში 250 სომეხი მომავალი ოფიცერი სწავლობს, იმდენივე, რამდენიც სომხეთის ორივე სამხედრო აკადემიაში.
ერთობლივი შეიარაღებული ძალები პირველად 2000 წელს შეიქმნა და მასში შედიოდნენ რუსეთის 102-ე სამხედრო ბაზის (გიუმრი) და სომხეთის მე-5 კორპუსის ჯარისკაცები. ბაზის შეიარაღებაა: 100 T72 ტიპის ტანკი, 150 BMP2 და BTR70/80 ჯავშნიანი მანქანები, BM-21 გრადის BM-30 სმერჩის სარაკეტო სისტემები, MI24 ტიპის საბრძოლო ვერტმფრენები.
2016 წლის სექტემბერში სომხეთის დამოუკიდებლობის 25 წლის აღსანიშნავად გამართულ პარადზე სომხეთმა პირველად გამოიყვანა ისკანდერის ტიპის სარაკეტო სისტემის ელემენტები, რითაც დაადასტურა, რომ მან ნამდვილად შეიძინა ეს რაკეტა რუსეთისაგან. ისკანდერი ერთ-ერთი ყველაზე თანამედროვე მოკლერადიუსიანი (საერთაშორისო ხელშეკრულებით, რუსეთს და ამერიკას აკრძალული აქვთ 500-5500 კმ. რადიუსის რაკეტების წარმოება) ბალისტიკური რაკეტაა. აღსანიშნავია, რომ ისკანდერის ტიპის რაკეტა, დიდი ალბათობით, მანამდეც იყო გიუმრიში მდებარე რუსული სამხედრო ბაზის არსენალში.
აღსანიშნავია, რომ ცივი ომის დასრულების შემდეგ ისკანდერის ტიპის რაკეტებისა და თანამედროვე ჰაერსაწინააღმდეგო საშუალებების ეს კომბინაცია პირველად კალინინგრადის ოლქში გამოჩნდა და ნატოს დიდი შეშფოთება გამოიწვია. ნატომ მიიჩნია, რომ რუსეთის მიზანი იყო ნატოსათვის შეექმნა ე.წ. „შეუღწეველი ზონა“ (A2AD Anti Access Area Denial სამხედრო ტაქტიკაა, რომლის მიზანია, მტერს არ მისცეს საშუალება გადაადგილდეს მოცემულ არეალში (Anti Access) ან შეუზღუდოს ამა თუ იმ ტერიტორიაზე მოქმედების თავისუფლება (Area Denial)). კალინინგრადის ირგვლივ შექმნილმა რუსულმა ჰაერსაწინააღმდეგო (ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემა S300-ს და მისი მოდერნიზებულ ვერსიას S400-ს შეუძლია აღმოაჩინოს და გაანადგურეს მოწინააღმდეგის თვითმფრინავი ან რაკეტა 150-400კმ. (მოდიფიკაციის მიხედვით) რადიუსში) და გემსაწინააღმდეგო რაკეტებმა და ისკანდერის ტიპის რაკეტებმა შექმნეს ზონა, რომელშიც რისკის გარეშე ვერ შევიდოდა ნატოს ვერც ერთი საზღვაო თუ საჰაერო ხომალდი. შესაბამისად, გაძნელდებოდა ბალტიისპირეთის ქვეყნებისათვის დახმარება რუსეთის მხრიდან აგრესიის შემთხვევაში. ეს კი, „რენდ კორპორეიშენის“ შეფასებით, ნიშნავს, რომ რუსეთს სულ 36-დან 60 საათამდე დასჭირდება ლიტვის ან ესტონეთის ოკუპაციისათვის. იმისათვის, რომ ეს საფრთხე გაანეიტრალოს, ნატო რეგულარულად ზრდის უშუალოდ ბალტიის ქვეყნებში განლაგებული სამხედრო ძალების რაოდენობას.
მოწინააღმდეგისთვის ტერიტორიის შეზღუდვის ტაქტიკამ კარგად იმუშავა სირიაშიც. რუსეთმა იქაც განათავსა S400 სისტემები. მართალია, დასავლელი მოკავშირეების წინააღმდეგ რუსეთს ჰაერსაწინააღმდეგო რაკეტები არ გამოუყენებია, მაგრამ რუსული თვითმფრინავის ჩამოგდებასთან დაკავშირებული ცნობილი ინციდენტის შემდეგ თურქეთი ვეღარ ბედავდა სირიაში საკუთარი ბომბდამშენების გამოყენებას. ცნობილია ისიც, რომ რუსეთმა სირიაში აქტიურად გამოიყენა როგორც ისკანდერის, ისე სხვა ტიპის რაკეტები.
შემდეგი ადგილი, სადაც რუსეთი ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემისა და რაკეტების განლაგებას გეგმავს, ყირიმის ნახევარკუნძულია.
თუ დავაკვირდებით ისკანდერის რაკეტებისა და ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების განლაგების გეოგრაფიას, ვნახავთ, რომ რუსეთი ამას ისეთ ადგილებში აკეთებს, სადაც ყველაზე უფრო მეტად მოელის ნატოსთან ან მის პარტნიორებთან კონფრონტაციის ესკალაციას. ლოგიკა მარტივია - იარაღისა და საშუალებების ეს კომბინაცია ძალიან გაურთულებს მოცემულ არეალში ნატოს საჰაერო და საზღვაო ძალების გადასროლას და გამოყენებას, არადა ნატოსა და ამერიკის სამხედრო უპირატესობა თითქმის მთლიანად ამ ორ კომპონენტს ემყარება.
რაც შეეხება სამხრეთ კავკასიას, რუსეთს კარგად უნდა ახსოვდეს აგვისტოს ომის დროს რა როლი შეასრულა თბილისის აეროპორტში დამჯდარმა ამერიკული სამხედრო-საჰაერო ფლოტის თვითმფრინავებმა. კრემლის მიზანი, როგორც ჩანს, სწორედ ამ „შეცდომის“ გამოსწორება და ომის შემთხვევაში ნატოს გემებისა და თვითმფრინავებისათვის საქართველოს ჩაკეტვაა.
თეორიულად ნატოს რუსეთის „შეზღუდული შეღწევის ზონის“ ტაქტიკის წინააღმდეგ შეუძლია ორიდან ერთი კონტრზომა გამოიყენოს: შექმნას ახალი რაკეტები, რომლებიც დაძლევს რუსულ ანტისაჰაერო-ანტისარაკეტო საშუალებებს, ან დაასწროს რუსეთს და იმ ტერიტორიაზე, რომლის ჩაკეტვასაც რუსეთი აპირებს, განათავსოს სახმელეთო-სამხედრო ბაზა. ნებისმიერ შემთხვევაში, შეზღუდული შეღწევის ზონის განეიტრალება ნატოს მხირდან ფსონების მნიშვნელოვნად აწევას მოითხოვს.
რუსეთის მიერ სამხრეთ კავკასიაში დამატებითი სარაკეტო და ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების გადმოსროლა, როგორც ჩანს, სწორედ ნატოსათვის ჩაკეტილი თუ შეზღუდული ზონის შექმნას ისახავს მიზნად და არა - თურქეთზე ან აზერბაიჯანზე ზეწოლას.
რუსეთმა იცის, რომ ნატოს ქვეყნებში ისედაც არ არის ერთსულოვნება საქართველოს შესაძლო გაწევრიანებასთან დაკავშირებით და მთავარ არგუმენტად სკეპტიკოსებს სწორედ საქართველოს სამხედრო დაცვის განსაკუთრებული სირთულე მოჰყავთ. რუსეთი, როგორც ჩანს, დარწმუნებულია, რომ ადგილზე ახალი სამხედრო სტატუს-კვოს შექმნით საქართველოს ნატოში გაწევრიანების პერსპექტივას კიდევ უფრო ბუნდოვანს გახდის.

New Russian Weaponry in the Caucasus and Its Impact on Georgia’s NATO Aspiration
On October 12, 2016, the Parliament of Armenia ratified the Armenian-Russian agreement on establishing a common air defense space in the Caucasus. President Putin asked the Russian Parliament to follow suit.
The Agreement establishes a unified system, allowing the sides to exchange information in real time and use each-others capabilities when necessary. “Armenia will be able to use Russian radars, S300 air defense systems, three squadrons of MIG29 fighters deployed in Armenia, etc.,” said the Minister of Defense of Armenia. The Agreement does not cover the airspace of Nagorno-Karabakh, and it remains Armenia’s responsibility to defend that area.
Russia has already established similar joint systems with Belarus and some Central Asian countries (Kazakhstan, Tajikistan and Kirgizstan). These agreements allow Russia to expand its air defense perimeter further from its national borders.
Unlike Kazakhstan or Belarus, Russia has no common border with Armenia: Georgia is between the two. Most of western Georgia’s airspace is controlled by an S300 system deployed by Russia in Abkhazia in 2010. The Giumri Military Base, which hosts another S300 system, deployed in Armenia, is only 40 km away from the Georgian border. The two will allow Russia to control most of Georgia’s airspace.
On November 30, 2016, Russia and Armenia signed another military agreement, this time on creating a joint Russian-Armenian task force. The joint task force (JTF) is set up to repel aggression on any state party as well as to facilitate the defense of the land borders of Armenia. In peacetime, the JTF is led by an officer from the Armenian General Staff. During war, however, command may be transferred to Russia’s southern military command located in Rostov-on-Don.
The text of the agreement has never been made public, but both Russian and Armenian commentators stress that, if attacked, Armenia will be defended by the full force of the Southern Military District, including Russia’s Black Sea Fleet, Caspian Flotilla, Land and Air forces. The duration of the Agreement is five years. Russia has a similar agreement with Belarus.
As for Nagorno-Karabakh, again, its defense is solely Armenia’s responsibility. Russia is also obliged to provide Armenia with military supplies at domestic prices. There are about 250 Armenian future officers studying in the Russian military school, the same number as in both Armenian military academies.
The JTF was first set up in 2000 and comprised servicemen of the Russian 102nd (Giumri) Military Base, and Armenia’s 5th Corps. The 102nd Military Base is armed with 100 T72 tanks, 150 BMP2/BTR70/80 armored vehicles, BM21 GRAD and BM30 SMERCH multiple rocket launchers, MI24 attack helicopters, and more.
In September 2016, during a military parade in honor of the 25th anniversary of its independence, Armenia demonstrated elements of the Iskander missile system. After years of speculation, it was proof that Yerevan now has Russia’s most advanced short-range ballistic missile (the INF treaty prohibits US and Russia possessing missiles of a 500-5500 kilometer range). It is also believed that the Russian military base in Giumri also possesses these missiles.
Interestingly, after the end of the Cold War, it was in Kaliningrad that this combination of advanced air defense system and Iskander missiles was first deployed, and it immediately triggered deep concern in NATO. NATO analysts concluded that Russia was employing the Anti-Access Area Denial (A2AD) tactic. Air defense and anti-ship missiles, in addition to the ballistic missiles deployed in Kaliningrad, were meant to prevent or at least limit NATO’s ability to send additional forces for the defense of the Baltic countries if they were attacked or threatened by Russia. S300, and its modernized version S400, can detect and destroy enemy airplanes within up to a 400km radius. RAND Corporation analysts concluded that, if unaided, Lithuania or Estonia could resist full scale Russian aggression only for 36 to 60 hours.
Russia employed the A2AD tactic effectively in Syria. Although no Western planes were targeted, Turkey had to stop using its Air Force in Syria after its relations with Russia deteriorated seriously following the shooting down of a Russian military jet.
The next location where Russia is considering deploying Iskander missiles, together with an advanced air defense system, is Crimea.
In general, if you look at the places where Russia is deploying S300/400 in combination with an Iskander missile system, one can see that Moscow is doing so in the areas where the chances of an escalation of confrontation with NATO is the highest. Its logic is clear: these weapons would make it much harder for NATO to deploy its air and sea power. Obviously, air and sea power are the backbone of NATO’s military prowess.
As for the South Caucasus, Russian strategists should remember the impact the US military transport planes had when they landed in Tbilisi airport during the August War of 2008. The Kremlin’s goal is apparently to address this “shortcoming” and prevent NATO ships or planes from reaching Georgia in case of war.
Theoritically, there are countermeasures NATO can employ against the Russian A2AD tactic. It can build land-based military bases in the areas which Russia is trying to seal off, or it can develop more advanced missiles that can penetrate Russian air and missile defenses. However, using such tactics would mean a significant raising of the stakes by NATO allies.
It seems that deploying Iskander missiles and an advanced air defense system is aimed at preventing access for NATO in and around Georgia, rather than at putting pressure on Turkey or Azerbaijan.
Russia knows only too well that there is no consensus in the Alliance about Georgia’s membership. The extreme difficulty of defending Georgia militarily is the key argument of the sceptics. By creating a restricted access zone in Georgia for NATO’s ships and planes, Russia strenghtens sceptics’ arguments and aims to delay Georgia’s progress towards NATO even further.