რამდენიმე მოსაზრება „გაზპრომთან“ დადებული ხელშეკრულების თაობაზე
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა დავოსში სავსებით სამართლიანად განაცხადა, რომ „გაზპრომთან“ დადებულ ხელშეკრულებაში საზეიმო არაფერია. იქვე დასძინა, რომ არსებულ პირობებში ეს იყო საუკეთესო შესაძლებელი გამოსავალი.
საერთაშორისო მოლაპარაკებებში წარმატების მიღწევა, რა თქმა უნდა, დამოკიდებულია მომლაპარაკებლის ხელოვნებაზეც, მაგრამ არანაკლებ მნიშვნელოვანია მოლაპარაკებების მოლოდინში ხელსაყრელი, მომგებიანი პოზიციის ჩამოყალიბება. ეს რთული ამოცანაა, მოითხოვს სახელმწიფო უწყებებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობას, მრავალი მიმართულებით კარგად კოორდინირებულ, მათ შორის სინქრონულ ქმედებებს, დარგში არსებული საერთაშორისო სამართლებრივი დოკუმენტების ანალიზს, პირადი კონტაქტების გამოყენებას და ა.შ. ამ საქმიანობაში ვლინდება დიპლომატიის ხელოვნება. ამიტომ არასრულფასოვნად მომზადებული მოლაპარეკების პოზიცია (negotiating position) განაპირობებს არასახარბიელო შედეგს. ასეთ დროს ვითარების გამოსასწორებლად შეიძლება მთავარი მომლაპარაკებლის ცოდნა, გამოცდილება და ხელოვნება საკმარისი არც აღმოჩნდეს.
თუ ჩვენი დელეგაცია არ იყო კმაყოფილი მოლაპარაკების მოლოდინში ჩამოყალიბებული საკუთარი პოზიციით, შეიძლებოდა გამოეყენებინა დროის გაყვანის რამდენიმე ხერხი. მაგალითად, უარი ეთქვა მოლაპარაკების „დიაგონალურ“ ფორმატზე და მოლაპარაკების მხარედ საქართველოს მხრიდან დაესახელებინა ნავთობისა და გაზის კორპორაცია. საჭიროების შემთხვევაში, ენერგეტიკის სამინისტროს შეეძლო არ დაემტკიცებინა მიღწეული შეთანხმების ტექსტი ან გაეტანა ის მთავრობის სხდომაზე და ა. შ. ხოლო თუ საქართველოს მხრიდან მოლაპარაკებებში მაინცდამაინც ენერგეტიკის მინისტრს უნდა მიეღო მონაწილეობა, მაშინ მოლაპარაკებაში მის პარტნიორად „გაზპრომის“ ხელმძღვანელი უნდა მოგვეთხოვა. ბატონი მილერის გადატვირთული გრაფიკი ამ შემთხვევაში ჩვენს უპირატესობად გარდაიქმნებოდა.
საინტერესოა, ვინ უმზადებდა ენერგეტიკის მინისტრს მოლაპარაკების პოზიციას და რატომ გაიფლანგა ჩვენ ხელთ არსებული უპირატესობა. უპირატესობაზე იმოტომ ვამახველებ ყურადღებას, რომ არსებობდა წლების განმავლობაში მოქმედი ხელშეკრულება, რომლის პირობების შეცვლით დაინტერესებული იყო რუსეთი, სომხეთი და არა - საქართველო. შესაბამისად, ამ ცვლილებებისათვის არგუმენტები რუსეთს უნდა წარმოედგინა. არგუმენტები, რომლებიც საქართველოსათვის უნდა ყოფილიყო, უარეს შემთხვევაში, გასაგები და, უკეთეს შეთხვევაში, მომგებიანი. თუ ასეთი არგუმენტები რუსეთს არ წარმოუდგენია, იბადება კითხვა: ვინ მოუმზადა ენერგეტიკის მინისტრს მოლაპარაკების პოზიცია, ვინ ჩააყენა იგი ისეთ მდგომარეობაში, რომლის საუკეთესო შესაძლებელი შედეგი საზეიმო არ არის?
ქვემოთ არის მოყვანილი მოსაზრებები, თუ რა დაუჯდება ქვეყანას ასეთი არაკომპეტენტური დამოკიდებულება.
როგორც ენერგეტიკის სამინისტრო აცხადებს, შარშანწინ და შარშან საქართველომ სომხეთში დაახლოებით 2 მილიარდი კუბური მეტრი აირის გატარებისათვის ტრანზიტის საფასურად მიიღო 200 მლნ. კუბური მეტრი აირი. „გაზპრომი“ 1000 კუბურ მეტრს $185-ად გვპირდება. იმისათვის, რომ ამ ფასად შევიძინოთ 200 მლნ.კუბური მეტრი აირი, საჭიროა $ 37 მლნ. თუ ამ თანხას მივიღებთ ტრანზიტში, არც წავაგებთ და არც მოვიგებთ. თუ ამ ფასად შევძლებთ შევისყოდოთ დამატებით 200 მლნ. კუბურ მეტრზე მეტი აირი აზერბაიჯანიდან ან ირანიდან, მაშინ ფინანსურად მოვიგებთ, თანაც ამაღლდება ჩვენი დამოუკიდებლობის ხარისხი. თუ მიღებული თანხა ამისათვის საკმარისი არ აღმოჩნდება, მაშინ წავაგებთ.
თუ ვივარაუდებთ, რომ შარშან საქართველომ სომხეთისათვის 2 მლრდ. კუბური მეტრი აირი გაატარა, ხოლო ტრანზიტის მანძილი შეადგენს 221 კმ.-ს, გამოდის, რომ $ 37 მილიონის მისაღებად 1000 კუბ.მეტრი აირის 100 კილომეტრზე გატარების სატრანზიტო ტარიფი დაახლოებით უნდა შეადგენდეს $8.37-ს.
საოცარ დამთხვევას წარმოადგენს ის გარემოება, რომ უკრაინა საკუთარი ტერიტორიის გავლით სამართლიან სატრანზიტო ტარიფად რუსული აირისთვის $ 7.9 - ს მიიჩნევს. „გაზპრომი“ კი იხდის $2.5-ს და არ ეთანხმება სატრანზიტო ღირებულების ზრდას. ამ საკითხზე მოსალოდნელია გაიმართოს ხანგრძლივი სამართლებრივი დავა ევროპულ სასამართლოებში უკრაინასა და რუსეთის შესაბამის უწყებებს შორის. აღნიშნულიდან გამომდინარე საეჭვოა, რომ „გაზპრომს“ დაეშვა საქართველოსთან დადებულ ხელშეკრულებაში თავისთვის საზიანო პრეცედენტი. სავარაუდოდ, უკრაინის მაგალითზე დაყრდნობით, ის შემოგვთავაზებდა სატრანზიტო ფასს $ 2-3 ოდენობით, რაც წლიურად $ 8.84-13.26 მილიონს ნიშნავს. თან „გაზპრომმა“ გაამაგრა საკუთარი პოზიცია კარგი ფასის - $ 185-ის შემოთავაზებით, რაც, სხვათა შორის, ნაკლებია, ვიდრე ზოგიერთი ევროპული ქვეყნისათვის შეთავაზებული ფასი.
ალბათ, ჩვენს დელეგაციას იმასაც ეუბნებოდენ, რომ ეს ფასი საუკეთესოა, თუ არ მივიღებთ მხედველობაში რუსეთის მიერ ევრაზიული კავშირის წევრი ქვეყნებისათვის პოლიტიკური მოსაზრებებით შეთავაზებულ უფრო უკეთეს ფასს. იმედია, ამ საკითხებზე ჩატარდა კონსულტაციები უკრაინის დელეგაციასთან დავოსში შეხვედრის დროს. უკრაინელებს აქვთ გამოცდილება, რომელიც ჩვენ ახლა ძალიან გვჭირდება. პოზიციების შეჯერება სასარგებლო იქნებოდა ორივე მხარესათვის. უკრაინელ სპეციალისტებს ყოველთვის აინტერესებდათ, თუ როგორ მოახერხა საქართველომ „გაზპრომის“ დათანხმება სატრანზიტო ღირებულების აირით გადახდაზე ...
„გაზპრომთან“ გამართული მოლაპარაკებების შედეგად რუსეთთან ერთად გამოვლინდა კიდევ ერთი უპირობო გამარჯვებული - სომხეთი. „გაზპრომთან“ საქართველოს მიერ დადებული ხელშეკრულების შედეგად სომხეთში ბუნებრივი აირის ფასი უკვე გაიაფდა. სომხეთი ამას მხოლოდ რუსეთს უმადლის, რომელმაც „ურჩი ქართველები“ მოარჯულა და თავის მოკავშირეს - სომხეთს - ფასის შემცირებაში ხელი შეუწყო. ჩვენს დამსახურებას სომხეთი ვერ ხედავს, უფრო სწორად, ჩვენ არაფერი გავაკეთეთ, რომ ეს ერევნისათვის დაგვენახებინა. შესაბამისად, ორმხრივ ურთიერთობებში სომხეთთან ამ რესურსს ჩვენ ვერ გამოვიყენებთ.
მოსალოდნელია, რომ მოვლენების ასეთი განვითარების შედეგად, რადგან ფასი გაიაფდა, აირის მოხმარებამ სომხეთში მოიმატოს. ჩვენი სატრანზიტო შემოსავალიც ვალუტაში გაიზრდება. მაგრამ ის, რა თქმა უნდა, ვერ გადაფარავს ხელშეკრულების ახალი პირობებით განსაზღვრულ დანაკარგებს. თანაც საეჭვოა, რომ მომავალ წლებში „გაზპრომმა“ შეგვინარჩუნოს ფასი $ 185 1000 კუბურ მეტრზე. აქვე აღვნიშნავთ, რომ თუ „გაზპრომმა“ შეცვალა საქართველოსთვის შეღავათიანი ფასი, ეს შეიძლება გახდეს ჩვენი მხრიდან ხელშეკრულების გადახედვის სერიოზული საბაბი.
თუ რუსეთის მთავარი არგუმენტი იყო ხელშეკრულების მონეტარიზაცია, ჩვენი პოზიცია უნდა ჩამოყალიბებულიყო შემდეგნაირად: საქართველომ უნდა მიიღოს იმ ოდენობის სატრანზიტო შემოსავალი, რომ მოახერხოს ამ თანხით „გაზპრომისაგან“ სომხეთში მიწოდებული აირის 10%-ის მოცულობის შეძენა. უნდა ჩამოგვეყალიბებინა კორელაცია აირის ფასსა და ტრანზიტის ღირებულებას შორის; ამ კორელაციაში უნდა ყოფილიყო გათვალისწინებული სომხეთში მიწოდებული აირის ოდენობის დინამიკა.
აქ სიმარტივისათვის არ ვიღებთ მხედველობაში აირის ტრანზიტის თვითღირებულების ხარჯებს. თუმცა აღსანიშნავია, რომ ჩვენს დელეგაციას უნდა ესარგებლა იმ გარემოებით, რომ ჩრდილოეთ -სამხრეთის გაზსადენი გადის მაღალმთიან რეგიონში. შესაბამისად, მისი მომსახურება, მაგალითად, უკრაინის ტერიტორიაზე გამავალ მილსადენთან შედარებით, უფრო რთულია და ძვირი.
დამატებით არგუმენტად უნდა მოგვეყვანა მოსახლეობის, არასამთავრობო სექტორისა და ოპოზიციის მკვეთრად ნეგატიური რეაქცია. ეს ის შემთხვევაა, როდესაც მთავრობამ შეიძლება ძლიერი ოპოზიციის არსებობა თავის სასარგებლოდ გამოიყენოს. ამ თვალსაზრისით, ერთი - ორი კარგად ორგანიზებული საპროტესტო აქცია გაამყარებდა ჩვენი დელეგაციის პოზიციას მოლაპარაკებებზე.
ამრიგად, ზემოთქმულიდან გამომდინარე გთავაზობთ რამდენიმე დასკვნას:
- აირის სტაბილური ფასის პირობებში ტრანზიტის ღირებულება სტაბილურია; აირის ფასის ზრდის პროპორციულად უნდა იზრდებოდეს ტრანზიტის ღირებულებაც.
- თუ „გაზპრომთან“ ორწლიანი ხელშეკრულების დადება გარდაუვალია, მისი მოქმედების ამოწურვის მოლოდინში აუცილებლად უნდა მოხდეს მოლაპარაკების ახალი რაუნდის ინიცირება და ხელშეკრულების პირობების გადახედვა.
- თუ კონტრაქტი იდება ორი წლით და მეორე წელს პირობები საქართველოსათვის მნიშვნელოვნად გაუარესდება, ეს შეიძლება გახდეს კონტრაქტის გადახედვის საბაბი. მით უმეტეს, რომ პრეცედენტი არსებობს.
- ყვალაფერთან ერთად, მთავრობის დაინტერესება ამ კონტრაქტის დადებით შეიძლება განპირობებული ყოფილიყო ლარის გაუფასურების ფონზე სავალუტო შემოსავლების გაზრდის სურვილით.
- უკეთესია კუთვნილი თანხა ჩაირიცხოს პირდაპირ მთავრობის ანგარიშზე, ყოველგვარი საშუამოვლო იურიდიული პირების გვერდის ავლით; ეს გამორიცხავს კორუფციის შესაძლებლობას.

Observations on the Agreement Reached with Gazprom
The Georgian Prime Minister quite rightly stated in Davos that the agreement with Gazprom was “nothing to celebrate”. He went on to say that it was the best possible option in the current circumstances.
Achieving success in international negotiations depends, of course, on the art of negotiating. No less important, however, is the taking and upholding of a favorable and beneficial position. This is a complex task that requires close cooperation between government departments and well-coordinated activity in many directions, analysis of relevant legislative instruments, the use of personal contacts, and more. The art of diplomacy manifests itself in this process. Therefore, an inadequately prepared negotiating position predetermines an unfavorable outcome. In the conditions described, the negotiator’s knowledge, experience and skills might not suffice to remedy the situation.
If our delegation, in anticipation of the negotiations, was not satisfied with its established position, it could have chosen instead to temporize. For example, it could have rejected the “diagonal” format for negotiations and named the “Oil and Gas Corporation” as a party on behalf of Georgia. If necessary, the Ministry of Energy could have failed to approve the text of the reached agreement, or submitted it to a government session. And if the negotiations necessarily required the participation of the Energy Minister, we could have requested the other negotiating party to be represented by Gazprom’s CEO. Mr. Miller’s tight schedule would have been an advantage for us in such a case.
One may wonder who was in charge of preparing the negotiating position for the Energy Minister and why Georgia was deprived of the advantage it possessed. Attention is focused on that lost advantage because Russia and Armenia, rather than Georgia, were interested in changing the terms of a contract which had been operational for years. Thus, Russia should have brought the arguments for the change to the bargaining table, which should have been at worst understandable for Georgia, or at best – beneficial. If Russia failed to offer such arguments, the question may arise: who prepared the negotiating position for the Energy Minister? Who put him in a position where the best possible outcome was “nothing to celebrate”?
Following are a number of observations regarding the price Georgia will likely have to pay for its incompetence.
As the Energy Ministry states, in 2015-2016, Georgia received from Gazprom approximately 200 billion cubic meters of gas as the cost of transit to Armenia of 2 billion cubic meters of gas. Now, Gazprom is offering gas for US$185 per 1,000 cubic meters. For the acquisition of 200 billion cubic meters of gas at that price, Georgia will need US$37 million. If we receive this amount, Georgia will neither lose nor win. If Georgia manages to buy more than 200 mln cubic meters of gas from Azerbaijan or Iran for the same amount of money, it will financially gain; at that, the country’s level of independence would also increase. Should the amount prove insufficient, Georgia will lose.
If we suppose that last year Georgia transited to Armenia 2 billion cubic meters of gas, while the transit distance makes 221 km, it appears that in order to receive US$37 million, the transit tariff of 1000 cubic meters of gas per 100 km should be approximately US$8.37.
Interestingly, this figure is in full correlation with Ukraine’s position, as it deems US$7.90 to be the fair tariff for transit of Russian gas across its territory. Yet Gazprom pays US$2.5 and is against increasing the tariff. A prolonged judicial process between the respective agencies of Russia and Ukraine is expected in European courts but, based on the above, it is unlikely that Gazprom would allow for a harmful precedent to be set in the agreement made with Georgia. Supposedly, based on the Ukrainian case, Gazprom would offer the transit price at the rate of US$2-3, making an annual US$8.84 - 13.26 million. Additionally, Gazprom has consolidated its position, offering US$185 for 1000 cubic meters as a “good” price that actually is lower than the price offered to some European countries.
Our delegation was presumably also told that the price was the best, unless the better price offered by Russia, for political reasons, to Eurasian Economic Union Member States is taken into account. Consultations with the Ukrainian delegation were hopefully held during the meeting in Davos because the Ukrainians have the experience that we so urgently need now. The comparing of positions would be useful for both parties. Ukrainian experts have always been interested how Georgia once managed to persuade Gazprom to agree to a payment of transit fee in kind...
In the negotiations held with Gazprom, another unconditional winner – Armenia – has been revealed as, with the agreement, the price of natural gas in Armenia was reduced. Armenia now feels obliged only to Russia, which has managed to subdue the “stubborn Georgians” and assisted its ally, Armenia, in reducing the gas price. Armenia fails to see Georgia’s good will in these developments, or, rather, we have done nothing much to show it to Yerevan. Accordingly, we cannot use this resource in our bilateral relations with Armenia.
It is expected that, as a result of such developments, and given the price reduction, the consumption of gas in Armenia will increase. Our transit revenue in currency will also grow. However, it will not be enough to cover the losses conditioned by the new contractual terms. In addition, it is doubtful that Gazprom will retain the price of US$185 per 1000 cubic meters of gas. And if Gazprom changes the price which is favorable for Georgia, the agreement may need to be revised on our part.
Where Russia’s major argument was monetization of the contract, our position should have been established as follows: Georgia should receive such transit revenue that would enable it to purchase from Gazprom 10 percent of the amount of gas transited to Armenia; a correlation between the gas price and transit tariff should have been established and in this correlation, the dynamics of the amount of gas delivered to Armenia should have been taken into account.
For the sake of simplicity, we do not take into consideration the prime cost of gas transit. However, our delegation should have taken advantage of the fact that the north-southern gas pipeline runs through a mountainous area - meaning that maintenance, as compared with the pipeline going through Ukraine, for example, is more complex and costly.
The negative responses from the population, the non-governmental sector and the opposition should have been taken into account as an additional argument. In such cases a government can turn strong opposition to its own advantage. In this respect, a couple of well-organized protest demonstrations would have strengthened the negotiating position of our delegation.
Conclusions / Recommendations
- If the transit tariff, in conditions of stable gas pricing, is truly stable; the transit tariff should be concurrently raised in proportion to the gas price increase.
- Where the conclusion of a two-year contract with Gazprom is inevitable, a new round of negotiations should necessarily be initiated and the contractual terms revised pending expiry.
- Where the contract is concluded for two years and the contractual terms of the second year are essentially worsened for Georgia, it might become necessary to revise the contract, especially as such a precedent has already been set.
- In addition to the above the Georgian government’s interest in agreeing to the contract might have been conditioned by the need to increase currency revenues against the background of national currency devaluation.
- Better financial resources within the contract should be transferred directly to the government’s account without intermediate legal persons so as to eliminate the possibility of corruption.