რუსეთის იმპერიალიზმთან ბრძოლის მეორე რაუნდი, რომლის მოგება შესაძლებელია
არსებობს ერთგვარი მსგავსება 1917 და 1991 წლების შემდგომ ისტორიულ პერიოდებს შორის: რუსეთის აშენებული იმპერია იმსხვრევა. ამ იმპერიის ბირთვი მაშინვე იწყებს მცდელობას დაიბრუნოს დაკარგული ქვეყნები. მართალია, მოცემულ ორ პერიოდში კონკრეტული პოლიტიკური ფორმულები განსხვავებულია, მაგრამ არსი იგივეა - ამ ქვეყნების ნამდვილი დამოუკიდებლობის არდაშვება. ახლადგანთავისუფლებული სახელმწიფოები წინააღმდეგობას უწევენ მათ სუვერენიტეტზე რუსეთის თავდასხმას, თუმცა ხელს უშლით როგორც მათი ახალშობილი სახელმწიფო ინსტიტუტების სისუსტე, ისე მუდმივი შიდა დაპირისპირება. ზოგ შემთხვევაში ამ ქვეყნებს სურთ და შეუძლიათ ერთმანეთის მხარდაჭერა, თუმცა ზედმეტად ხშირად ეს ასე არ არის. ფსონები ძალიან მაღალია. შესაძლო მარცხის შედეგები ახლად აღდგენილი სახელმწიფოებისთვის უმძიმესია.
რუსეთმა მოიგო ეს ბრძოლა 1918-1921 წლებში, ხოლო ეპილოგის სახით 1940 წელს ბალტიის სამი ქვეყნის ოკუპაცია დაამატა. მეორე მსოფლიო ომის დასასრულს მხოლოდ ფინეთი დარჩა სრულად თავისუფალი, თუმცა - დაკარგული ტერიტორიებით. ის, რის წინაშეც რუსეთის მეზობლები ახლა დგანან, არის ამ ბრძოლის „მეორე რაუნდი“. თუმცა, მსგავსებათა მიუხედავად, ამ ორ „რაუნდს“ შორის არის საკვანძო განსხვავებებიც. საფრთხე, რომელშიც არიან აღდგენილი სახელმწიფოები, ნამდვილად სერიოზულია, მაგრამ ეს განსხვავებები მათ აძლევს რეალისტურ შანსს ამჯერად მაინც შეინარჩუნონ თავისუფლება.
ბალტიის სამი ქვეყნის ოკუპაცია, 1940
დროის სხვაობა
ერთი აშკარა სხვაობა ისაა, რომ ბოლშევიკურმა რუსეთმა ძალიან სწრაფად შეძლო კონტროლის აღდგენა დაკარგული ტერიტორიების უმეტესობაზე - ამისთვის მას მხოლოდ ოთხი წელი დასჭირდა. ცხადია,1991 წლის შემდეგ მოვლენები სხვაგვარად განვითარდა, რისი ძირითადი მიზეზიც არის განსხვავება 1917 და 1991 წლების შემდგომ პერიოდებში რუსეთში არსებულ პოლიტიკურ ვითარებაში. მას შემდეგ რაც ბოლშევიკებმა ძალაუფლება მოიპოვეს, მათ მალევე დააწესეს ძლიერი ტოტალიტარული რეჟიმი. განსხვავებული აზრი იდევნებოდა, ხოლო რესურსები ხმარდებოდა სტრატეგიულ საჭიროებებს - დაუნდობლად და სისხლიანად, თუმცა ეფექტიანად. ამის გარდა, ბოლშევიკების იდეოლოგია ეხმარებოდა მათ ჰყოლოდათ დიდი მეხუთე კოლონები იმ ქვეყნებში, რომელთა ოკუპაციასაც გეგმავდნენ. ამ ფაქტორებმა ხელი შეუწყო ბოლშევიკებს, რომ ხელახლა შედარებით სწრაფად დაეპყროთ რუსეთის იმპერიის ყოფილი კოლონიები.
1991 წლის შემდგომ ვითარება სრულიად განსხვავებული იყო. რუსეთში არ იყო (და არც ახლა არის) რაიმე ძლიერი იდეოლოგია. ამასთანავე, ის დაუძლურებული იყო ხელოვნური საბჭოთა სოციალურ-ეკონომიკური სისტემის მსხვრევის შედეგად. მოსკოვმა ახალ სახელმწიფოებს ისეთი ზიანი მიაყენა, როგორიც შეძლო - თუ ჩეჩნეთს არ ჩავთვლით, ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითი ალბათ საქართველოა - თუმცა 1990-იან წლებში რუსეთს არ შეეძლო მათი სუვერენიტეტის სრული განადგურება.
ეროვნულ-სახელმწიფოებრივი იდენტობის დამკვიდრება
ბრძოლის ორ „რაუნდს“ შორის ამ პირველი განსხვავებიდან წარმოიშვა მეორე: ამჯერად აღდგენილ ქვეყნებს ჰქონდათ დრო სახელმწიფოებრივი მშენებლობისთვის. მართალია, ამ პროცესში რუსეთი მათ მუდმივად ხელს უშლიდა და აზიანებდა, მაგრამ მთელი ამ წლების მანძილზე ისინი არსებობდნენ და ვითარდებოდნენ. შედეგად, ეროვნულ სუვერენიტეტზე მიბმული იდენტობა ამ ქვეყნების მოსახლეობაში ამჯერად დამკვიდრდა იმდენად ძლიერად, როგორც ვერ მოესწრო 1918-1921 წლებში. იმპერიისგან განცალკევებულად დაიბადა და გაიზარდა მთელი ახალი თაობა.
კონტრარგუმენტის სახით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ბალტიის ქვეყნებსაც ჰქონდათ დრო 1918-1940 წლებში, თუმცა ამან ისინი ვერ გადაარჩინა. თუმცაღა, ამან გადაარჩინა ფინეთი. ასევე, ბალტიის ქვეყნების ოკუპაცია მოხდა სრულიად განსაკუთრებულ დროს, როდესაც საერთაშორისო სისტემა იწვოდა მეორე მსოფლიო ომის ცეცხლში, და ზუსტად იმ დღეებში, როდესაც 1940 წლის ივნისში საფრანგეთი ეცემოდა. დაბოლოს, სრულად ჩამოყალიბებული ეროვნულ-სახელმწიფოებრივი იდენტობის მქონე ქვეყნების დაპყრობა ნებისმიერ შემთხვევაში ძალიან რთული საქმეა, რასაც მოწმობს ბალტიის სამივე ქვეყანაში წლების მანძილზე არსებული ანტისაბჭოთა პარტიზანული მოძრაობები.
იმპერიის გამოფიტვა
მესამე განსხვავება მდგომარეობს თანამედროვე რუსეთის ფუნდამენტური ეროვნული რესურსის გამოფიტვაში. პირველ მსოფლიო ომამდე რუსეთი სწრაფად ვითარდებოდა და მას უზარმაზარი პოტენციალი ჰქონდა. 1980 წლებიდან მოყოლებული, ჩინეთის მსგავსად, მე-20 საუკუნის დასაწყისში რუსეთი ახდენდა მისი უზარმაზარი დემოგრაფიული რესურსის გადამუშავებას ინდუსტრიულ ძალაში. პირველი მსოფლიო ომის და შემდეგ რუსეთის სამოქალაქო ომის მიუხედავად, რუსეთს კვლავაც ჰქონდა ეს მასიური ფუნდამენტური ეროვნული რესურსი. ის შეირყა მხოლოდ ერთმანეთს მიყოლებული 1930-იანი წლების სოციალური გენოციდის ტალღების, მეორე მსოფლიო ომის და შემდგომ ათწლეულებში მახინჯი სოციალურ-ეკონომიკური ინჟინერიის შედეგად.
ბოლშევიკებმა გაანიავეს რუსეთის სიმდიდრე, უპირველეს ყოვლისა, მისი ადამიანური კაპიტალი, მაგრამ მათ ბევრი რამ ჰქონდათ გასანიავებელი. შესაბამისად, მათ ჰქონდათ ბევრი დრო 1918 წელს გათავისუფლებულ ქვეყნებზე თავდასხმისთვის. 1918-1921 წლებში დაცემულ სახელმწიფოებს იმ დროს რომც მოეხერხებინათ დამოუკიდებლობის შენარჩუნება, მოგვიანებით ეს ძნელი იქნებოდა. ამაზე მიანიშნებს მეორე მსოფლიო ომის დროს ბალტიის სამი ქვეყნის ოკუპაცია, პოლონეთის ვასალიზაცია და გააფთრებული შეტევა ფინეთზე.
ამჯერად დრო რუსეთის წინააღმდეგ მუშაობს. ის ღრმად შერყეულია დემოგრაფიულად, სოციალურად და პოლიტიკურად, თანაც ტენდენცია არის უარესისკენ და არა პირიქით. კომუნისტებისგან განსხვავებით, პუტინის ან მისი მემკვიდრეების რეჟიმს არა აქვს ათწლეულები. სტალინის სსრკ 1939 წელს იყო ადრეულ ბოლშევიკებზე ბევრად უფრო ძლიერი, მაგრამ დღევანდელი რუსეთი 20 წლის შემდეგ უფრო ძლიერი ვერ იქნება. ამჯერად სუვერენიტეტისთვის მებრძოლი მისი მეზობლების წინაშეა არა თითქმის შეუჩერებელი მანქანა, არამედ გიგანტი თიხის ფეხებით. ეს გიგანტი კვლავაც ძალიან სახიფათოა, თუმცა ძირი გამოთხრილი აქვს.
სხვაგვარი დასავლეთი
დასავლეთი არის მეოთხე მნიშვნელოვანი ფაქტორი რომელიც ამჯერად განსხვავებულია. პირველი მსოფლიო ომის ბოლო წელიწადს და შემდგომ პერიოდში გამარჯვებული ქვეყნებისთვის პრიორიტეტული იყო გერმანიის საკითხი. რუსეთის ბოლშევიკური რეჟიმი ზოგადად მიუღებლად და სახიფათოდ იყო მიჩნეული, მაგრამ არ არსებობდა მასთან ქმედითი სახით დაპირისპირებისთვის საკმარისი პოლიტიკური ნება. ბოლშევიკების წინააღმდეგ გადადგმული ყველა ნაბიჯი იყო სუსტი და არასაკმარისი. მაშინაც კი, როდესაც 1920 წელს წითელი რუსეთის არმიები მიუახლოვდნენ ვარშავას - ევროპის ცენტრს - პოლონელებს მოუწიათ შეტევის საკუთარი ძალებით მოგერიება. ანტანტას სამხედრო ძალებს არ აღმოუჩენიათ მათთვის დახმარება რუსეთის ხელახალი ექსპანსიის შეჩერებისას. ამის გარდა, იმ დროს არ არსებობდა რაიმე მუდმივი სტრუქტურები, რომლებიც პირველ მსოფლიო ომში გამარჯვებულ ქვეყნებს ერთიან ალიანსში დატოვებდა.
ამჟამად დასავლეთი სხვაგვარია. მართალია, მას აქვს მძიმე პრობლემები, ხოლო მის ზოგ წარმომადგენელს არ ჰყოფნის პოლიტიკური ნება რუსეთის ექსპანსიონიზმთან დასაპირისპირებლად, მაგრამ ის ბევრად უფრო ერთიანია, ვიდრე პირველი მსოფლიო ომის შემდეგ. ამასთან, მის ერთიანობას აქვს ძლიერი ინსტიტუციური ფორმები ნატოსა და ევროკავშირის სახით.
დღეს ევროპას ობიექტურად არა აქვს აგრესიულ რუსეთზე უფრო დიდი გეოპოლიტიკური პრობლემა. მრავალწლიანი ძალისხმევის შემდეგ ვლადიმირ პუტინმა უკრაინაში შეჭრით მოახერხა ბოლოს და ბოლოს დასავლეთის ამაში დარწმუნება. ის აზრი, რომ აუცილებელია მოსკოვის იმპერიულ ამბიციებთან დაპირისპირება, დასავლეთში აღარ მიიჩნევა ალარმისტულად და გადანაცვლებულია მეინსტრიმში.
დასავლეთის ქმედებები რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ და მის საფრთხეში მყოფი მეზობლების დასახმარებლად ამ უკანასკნელთათვის ხშირად არასაკმარისად გამოიყურება და, ალბათ, სამართლიანადაც. მაგრამ ეს ქმედებები არსებობს და წარმოადგენს თანმიმდევრულ პოლიტიკას, რომლის მხარდაჭერა ძლიერდება რუსეთის ყოველ ახალ აგრესიულ ნაბიჯთან ერთად. ამის შედეგად საგარეო აგრესია დღევანდელი მოსკოვისთვის არის უფრო რთული და სარისკო, ვიდრე იყო 1918-1921 წლების საბჭოთა რუსეთისთვის.
ორთქლის მექანიკა
დაბოლოს, არსებობს სხვაობა კრემლის ახლანდელი და ერთი საუკუნის წინანდელი რეჟიმების მოსალოდნელ სიცოცხლის ხანგრძლივობას შორის. ბოლშევიკები წარმოადგენდნენ კლასიკურ ტოტალიტარულ რეჟიმს - სისტემას, რომელიც ცდილობს მის დაქვემდებარებაში მყოფი ადამიანების არა მხოლოდ ქმედებების, არამედ ფიქრების კონტროლსაც. ის ასევე მეტწილად ეფექტიანია იმ პირთა დაუნდობელ განადგურებაში, რომელთა გონების მონელებას ვერ ახერხებს. ამ თვისებების გამო, ეს სისტემა საკმაოდ გამძლეა და მისი ჩამოგდება მხოლოდ შიდა წინააღმდეგობით უაღრესად რთულია. როგორც წესი, ტოტალიტარული რეჟიმი ან საგარეო სამხედრო მარცხის შედეგად ნადგურდება, ანდა დიდი ხნის მანძილზე დეგრადირებს მანამდე ვიდრე დაეცემა ან ტრანსფორმირდება. ამიტომ, ბოლშევიკური რეჟიმის ბუნებიდან გამომდინარე, იმის მოლოდინი, რომ ის სწრაფადვე დაეცემოდა, ნაკლებად რეალისტური იყო.
პუტინის რეჟიმი არ არის ტოტალიტარული. მაგრამ ამავე დროს ის არც დემოკრატიულია. ამ უკანასკნელი ტიპის რეჟიმებს ასევე ახასიათებთ გამძლეობა, რადგან როდესაც ადამიანებს სძულთ საკუთარი ხელისუფლება, დემოკრატიის პირობებში მათ აქვთ არჩევნების გზით მისი შეცვლის იმედი. ამის გამო ისინი არ გრძნობენ აჯანყების საჭიროებას, რის შედეგადაც სახელმწიფო პოლიტიკურ სტაბილურობას ინარჩუნებს.
რუსეთი დღეს ავტორიტარულია, ნამდვილი არჩევნები იქ აღარ ტარდება. შედეგად, იქ არ არსებობს ის მექანიზმი, რომელიც დემოკრატიულ ქვეყნებს სტაბილურობის შენარჩუნებაში ეხმარება. რეჟიმის ლეგიტიმაციის ერთადერთი წყარო არის მისი წარმატება - გეოსტრატეგიული გამარჯვებები და მოსახლეობის ეკონომიკური სარგებელი. როგორც კი ეს წარმატება ირყევა, იწყება სახალხო უკმაყოფილების ორთქლის დაგროვება. ხოლო ამ ორთქლის გამოშვების მექანიზმი - დემოკრატიული არჩევნები - რუსეთში არ არსებობს. ისტორია, მათ შორის ბოლო წლების, გვთავაზობს მრავალ მაგალითს იმისა, თუ როგორ სრულდება ამგვარი პროცესი.
****
ჩვენ, რუსეთის მეზობლები, რომლებსაც მისი ექსპანსიონიზმი გვემუქრება, უდავოდ სერიოზულ საფრთხეში ვართ. ამის უგულებელყოფა ჩვენი ან ჩვენი პარტნიორების მხრიდან მძიმე შეცდომა იქნებოდა. თუმცა ჩვენი შანსი გავიმარჯვოთ ამ ბრძოლაში ამჯერად რეალისტურია. ჩვენ არ გვაქვს გავლენა რუსეთის შიგნით მიმდინარე პროცესებზე, რომლებმაც მომავალში შეიძლება ბოლო მოუღონ რუსეთის შეტევას მეზობლების სუვერენიტეტზე, მაგრამ ჩვენ ვაკონტროლებთ საკუთარ უნარს მანამდე მას წინააღმდეგობა გავუწიოთ. ჩვენ ქვეყნებს ევალებათ რუსეთის მეხუთე კოლონების შეკავება, საკუთარი სამხედრო შესაძლებლობების გაზრდა და პროდუქტიული პარტნიორობის გაძლიერება, როგორც ერთმანეთთან, ისე დასავლეთთან. ასეთ შემთხვევაში გვაქვს შანსი, რომ ამჯერად მაინც შევძლოთ ჩვენი თავისუფლების დაცვა. ეს არ არის ადვილი, მაგრამ სრულიად მიღწევადია.

The Winnable Second Round of Russia’s Neighbors’ Struggle against Its Imperialism
There is a degree of haunting resemblance between the period after 1917 and the one since 1991. The empire built by Russia crumbles. Its core immediately launches an effort to take back the nations that broke away. Specific political formulas of such efforts differ in these two periods, but the essence is the same – prevent them from being truly independent. The newly liberated states resist the former master’s onslaught against their sovereignty. They are hampered by the weakness of their newborn institutions, and by infighting. Sometimes the resisting states are willing and able to help each other, but too often they aren’t. The stakes are very high. Consequences of a potential defeat for the newly restored nations are sickening.
Russia won the fight in 1918-1921, adding occupation of the three Baltic states in 1940 as an epilogue. By the end of World War II, only Finland stood completely free, if not completely whole. What Russia’s neighbors are going through right now is a ‘second round’ of this struggle. And, for all the similarities, there are crucial differences between it and the ‘first round’. The danger in which the restored nations find themselves is grave indeed, but these differences give them a real chance to preserve their freedom this time.
Occupation of the three Baltic States, 1940
A Difference of Timing
One obvious distinction is that under the Bolsheviks Russia managed to re-establish control over most of the lost territories very quickly – it took about four years. Obviously, this time things did not go like that.
The primary reason is the difference between political conditions in Russia in the years after 1917 on the one hand, and the period after 1991 on the other. After the Bolsheviks came to power, they quickly established an effective totalitarian regime. Dissent was crushed and resources directed for strategic purposes in an exceedingly ruthless, bloody, but efficient manner. Moreover, their ideology, powerful as young totalitarianisms usually are, helped the Bolsheviks in control of Russia build huge fifth columns in the nations they targeted for taking over. These factors contributed to their relatively quick recapture of most of the Russian Empire’s former colonies.
Situation after 1991 was very different. There was no strong ideology in Russia to build on (nor is there presently), and the country was weakened by the demise of the artificial Soviet socio-economic system. Moscow did as much damage to the new nations as it could, with Georgia perhaps the most vivid example, if we don’t count Chechnya; yet it was in no position to fully crush their sovereignty in the 1990s.
Entrenchment of the Nation-State Identity
From this reality was born the second crucial distinction between the two rounds of the struggle: this time the re-established states actually had some time for the nation-building. They have been constantly hampered and damaged by Russia in the process, but at least they remained in existence. This allowed their independent identities tied to the national sovereignty become entrenched in ways that were impossible in 1918-1921, with a whole new generation being born and grown up apart from the empire.
Of course, the counter-argument here can be that the Baltic states also got such time in 1918-1940, and it did not save them. But, first of all, it did save Finland. Second, the occupation of the Baltic states happened in the exceptional time when the international system was burning in the fire of World War II, and precisely at the moment when France was falling in June 1940. And third, taking over countries with a fully formed and entrenched nation-state identity is a difficult and messy affair in any case, as demonstrated by the years of the Baltic guerilla resistance movements.
The Empire’s Exhausted Vigor
The third difference lies in the erosion of the fundamental national resource of modern Russia. Prior to World War I, Russia was a rapidly developing country with enormous potential. Similarly to what has been going on in China since the 1980s, the early 20th century Russia was transforming its huge demographic resource into industrial power. It was caught by World War I in the middle of that road. Yet, despite the devastations of the Great War, and then the Russian Civil War, that massive fundamental national resource of Russia was still there. It took waves of social genocide in the 1930s, followed by World War II and the subsequent decades of ugly socio-economic engineering, to critically undermine that potential.
The Bolsheviks mismanaged and squandered Russia’s riches, first of all its human resources, but at least they had a lot to squander. Which means, they had a lot of time to attack the nations that had regained freedom in 1918. Even if the nations that fell in 1918-1921 had managed to keep their independence at that time, they would have trouble doing so later – a point vividly demonstrated during World War II by the occupation of the three Baltic states, vassalization of Poland and determined attack against Finland.
Presently time works against Russia: it is a deeply undermined country demographically, socially and politically, and the trend it towards worse, not better. Putin’s or his successors’ regime won’t get the decades that the Communists had. Unlike Stalin’s USSR in 1939 as compared to the early Bolsheviks, today’s Russia is not going to be more powerful 20 years later. This time, its neighbors defending their sovereignty are facing not a barely stoppable road roller, but a giant with feet of clay. That giant is very dangerous, but also very compromised.
A Different West
The fourth important factor that is different this time is the West. In the last year and immediate aftermath of World War I, the priority of the victorious powers was dealing with Germany. There was general understanding that the Bolshevik regime in Russia was unacceptable and dangerous, but there was not enough political will to confront it in a manner that actually would make a difference. All moves against the Bolsheviks were feeble and half-hearted. Even when in 1920 the Red Russian armies were at the doors of Warsaw – in the center of Europe - the Poles had to defeat that onslaught themselves. No Entente forces came to help them keep the re-expanding Russia in check. Besides, there were no permanent structures that would keep the victors in a single alliance after the war.
Now the West is different. True, it has a great number of apparently deteriorating problems, and its elements still have serious issues with generating political will to confront Russian expansionism. But it is incomparably more united than it was after World War I, and this unity has strong institutional forms.
With Germany this time being part of the solution, instead of the problem, Europe has no bigger geopolitical problem than aggressive Russia. After years of efforts, Vladimir Putin finally managed to sufficiently concentrate the Western minds with his invasion of Ukraine. The notion that Moscow’s imperial ambitions need to be confronted ceased being considered alarmist, and transferred into the mainstream.
The Western efforts to stop Russian aggression and help its hard-pressed neighbors are often insufficient in those neighbors’ eyes, and perhaps justly so. Yet these efforts do exist, and are coming as a coherent policy, which gets political boost with each new aggressive Russian move. This reality makes it much riskier and more complicated for Moscow to conduct foreign aggression, than it was for the Soviet Russia in 1918-1921.
Steam Mechanics
Last, but emphatically not least, there is the difference between the life expectancy of the Kremlin regimes now and a century ago. The Bolsheviks were a classical totalitarianism - a system that works hard to control not only its subjects’ actions, but also their genuine thoughts. It is also mostly effective in ruthless destruction of those individuals whose minds it cannot digest. These features make it quite resilient, and extremely difficult to overthrow through internal resistance alone. Totalitarian regimes either are destroyed through external military defeat, or slowly wither over many decades before falling or transforming. Due to the nature of the political regime established by the Bolsheviks, it was unrealistic to expect their quick fall.
Putin’s Russia is no totalitarianism. But nor is it a democracy. The latter type of political regime has a resilience of its own, because when people really hate their government in a democracy, they expect an opportunity to change it through elections, and thus feel no necessity to rebel, with the country remaining stable as a result. Russia is authoritarian, and does not hold real elections anymore. Consequently, the mechanism that helps democratic states remain stable does not exist there. The only source of popular legitimacy for the ruling regime is its success – geostrategic prowess and economic benefits for the population. Once that success dwindles, the steam of discontent begins to build up, without the discharge of democratic elections. History, including very recent one, has numerous examples of how this kind of story ultimately ends.
****
We – Russia’s neighbors targeted by its expansionism – are in grave danger, there is no question about that. Complacency on our part, or on the part of our partners, would be a grave mistake. Yet our chance to win, or at least survive the struggle is realistic this time. We have no influence on the processes within Russia that can, at some point, result in the end of its offensive against the neighbors’ sovereignty; but we do have control over our own capability to resist this offensive until the time when Moscow is no longer capable of keeping it up. We need to ‘dig in’, incessantly pushing back the fifth columns in our countries that Russia keeps bolstering, improving our military capabilities, and developing productive partnership with both our Western partners and each other. Then we can prevail this time around. It may not be easy, but it is very much doable.