სამხედრო ხარჯების ზრდა და რუსეთთან ურთიერთობა: აზერბაიჯანი სომხეთზე უპირატესობის მოპოვებას ცდილობს
1994 წელს მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტში ცეცხლის შეწყვეტის შემდეგ სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის საზღვრისპირა რაიონებში სხვადასხვა მასშტაბის სამხედრო დაპირისპირება არასოდეს შეწყვეტილა. თუმცა, ბოლო წლებში მეზობლებს შორის ურთიერთობა განსაკუთრებით დაიძაბა. 2016 წელს მომხდარ სამხედრო  დაპირისპირებას, მისი მასშტაბებიდან გამომდინარე, ომის („ოთხდღიანი ომი“) კვალიფიკაციაც კი მისცეს. ბაქოს შეფასებით, „ოთხდღიან ომში“ წარმატებამ დაადასტურა, რომ ბოლო წლებში სამხედრო სფეროში გადადგმულმა ნაბიჯებმა სასურველი შედეგი გამოიღო, რამაც გრძელვადიან პერსპექტივაში კონფლიქტის აზერბაიჯანის სასარგებლოდ გადაწყვეტა უნდა უზრუნველყოს. აზერბაიჯანის საბოლოო მიზანი მთიანი ყარაბაღისა და სომხეთის მიერ ოკუპირებული შვიდი აზერბაიჯანული რაიონის დაბრუნებაა.
აზერბაიჯანმა სომხეთთან დაკავშირებით სამხედრო–პოლიტიკური ბალანსის თავის სასარგებლოდ შეცვლისა და შესაძლო სამხედრო დაპირისპირებებში წარმატების მიღწევის მიზნით სწრაფი ტემპებით გაზარდა სამხედრო ხარჯები და საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსი და სხვადასხვა ქვეყანასთან სამხედრო სფეროში ორმხრივი თანამშრომლობა განავითარა. ბოლო წლებში განსაკუთრებით შესამჩნევი გახდა სომხეთის სტრატეგიულ მოკავშირე რუსეთთან აზერბაიჯანის სამხედრო თანამშრომლობის განვითარების ტემპები.
სამხედრო ბიუჯეტის ზრდა
1994 წელს მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტში მარცხის აღიარება გარდაუვალი იყო, რაც აზერბაიჯანის სამხედრო წარუმატებლობებმა და საერთაშორისო ენერგო პროექტებში აზერბაიჯანის მონაწილეობის პერსპექტივამაც დააჩქარა. ბაქომ ლოდინის პოლიტიკა აირჩია.
სომხეთზე სამხედრო უპირატესობის მოსაპოვებლად აზერბაიჯანმა ენერგოპროექტების განხორციელებისაგან მიღებული შემოსავლები სამხედრო პოტენციალის გაზრდისკენ მიმართა. სამხედრო ხარჯების ზრდის ტენდენცია შესამჩნევი გახდა 2006 წლიდან, როდესაც ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენისა და ბაქო-თბილისი-ერზერუმის გაზსადენით ექსპორტირებული რესურსები შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო გახდა.
აზერბაიჯანის სამხედრო ბიუჯეტის ზუსტად განსაზღვრა შეუძლებელია, რადგან სამხედრო ხარჯები, თავდაცვითი ხარჯების მუხლის გარდა, „სხვა ხარჯების“ ან „სპეციალური თავდაცვითი პროექტების“ მუხლშია გაწერილი, რაც განსხვავდება წლების მიხედვით. 2006 წელს, ნავთობდოლარების წყალობით, აზერბაიჯანის მიერ უსაფრთხოების სფეროსთვის გამოყოფილი ბიუჯეტი გაორმაგდა, თუ 2005 წელს ბიუჯეტი 644 მლნ. აშშ დოლარი იყო, 2006 წელს – 1 მლრდ. 322 მლნ. აშშ დოლარი გახდა. 2009-2010 წლებში მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გამო ზრდა შეფერხდა, თუმცა 2011 წელს უსაფრთხოების სფეროს ბიუჯეტი კვლავ გაორმაგდა და 3 მლრდ. 79 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა.
2014 წელს სამხედრო ხარჯების გაზრდასთან დაკავშირებით აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადა: „ეს არის ჩვენი პრიორიტეტი და ჩვენ გავაგრძელებთ სამხედრო ხარჯების გაზრდას“. სტოკჰოლმის მშვიდობის პრობლემების კვლევის საერთაშორისო ინსტიტუტის (SIPRI) მონაცემებით, 2005-2015 წლებში აზერბაიჯანის სამხედრო ხარჯები 10-ჯერ გაიზარდა და 2015 წელს 4.8 მლრდ. აშშ დოლარის მიაღწია, მაშინ როცა იმავე წელს სომხეთის ხარჯები მხოლოდ 447 მლნ. აშშ დოლარი იყო.
2016-2017 წლებში აზერბაიჯანის მიერ უსაფრთხოების სფეროსთვის გამოყოფილი ხარჯები, ნავთობზე დაბალი ფასების გამო, შემცირდა, თუმცა სომხეთის ხარჯებთან შედარებით, მაინც შთამბეჭდავად გამოიყურება. 2017 წელს აზერბაიჯანის თავდაცვითი ბიუჯეტი 1.55 მლრდ. აშშ დოლარია, სომხეთის სამხედრო ხარჯები კი - 440 მლნ. აშშ დოლარი.
2006 წლიდან გაზრდილმა შემოსავლებმა აზერბაიჯანს იარაღის მსოფლიო ბაზარზე გასვლის შესაძლებლობაც მისცა. არსებული მონაცემებით, იარაღის იმპორტი 2006-2010 და 2011-2016 წლებში 217%-ით გაიზარდა. SIPRI-ის მონაცემებით, 2012-2016 წლებში აზერბაიჯანის იმპორტი 20-ჯერ მეტი იყო, ვიდრე სომხეთისა.
სამხედრო მრეწველობის განვითარება
სამხედრო პროდუქციის იმპორტის პარალელურად, აზერბაიჯანმა საკუთარი სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის განვითარებაც დაიწყო, რაზეც პასუხისმგებელი 2005 წელს შექმნილი თავდაცვითი მრეწველობის სამინისტრო გახდა. 2017 წლის ივნისში ქ. შირვანში საბრძოლო მასალების საწარმოს გახსნაზე ილჰამ ალიევმა განაცხადა, რომ აზერბაიჯანში უკვე 30-მდე სამხედრო საწარმო ფუნქციონირებს და 1200-ზე მეტი დასახელების სამხედრო პროდუქტი იწარმოება. საკუთარი მიღწევის პოპულარიზაციისთვის აზერბაიჯანი პერიოდულად სამხედრო ტექნიკის საერთაშორისო გამოფენებსაც აწყობს.
სამხედრო მრეწველობის განვითარებისა და თანამედროვე შეიარაღების შემოტანისათვის აზერბაიჯანი აქტიურად თანამშრომლობს პარტნიორ ქვეყნებთან, მათ შორის, ისრაელის კომპანიებთან, რომელთანაც თანამშრომლობამ სკანდალური სახეც კი მიიღო, როდესაც 2017 წლის აგვისტოში ებრაულ კომპანიას „Aeronautics Defence Systems“ ბრალი დასდეს, რომ 7 ივლისს, ბაქოში, უპილოტო საფრენი აპარატების შესყიდვის ხელშეკრულების გაფორმების ბოლო ეტაპზე, კომპანიას სომხურ სამხედრო პოზიციაზე ე.წ. „თვითმკვლელი დრონით“ დარტყმის განხორციელება სთხოვეს. აზერბაიჯანი უპილოტო საფრენ აპარატებს თავადაც აწარმოებს, რომლებსაც აქტიურად იყენებს სომხეთთან დაპირისპირებაში. ამ მხრივ, 2016 წლის აპრილის „ოთდღიანი ომი“ გამორჩეული შემთხვევა იყო.
ისრაელის გარდა, აზერბაიჯანი აქტიურად თანამშრომლობს ბელარუსთან, უკრაინასთან და თურქეთთან. ბოლო წლებში განსაკუთრებით ინტენსიური გახდა რუსეთთან თანამშრომლობა, რაც სომხეთისათვის ეჭვებისა და შეშფოთების საგანი გახდა.
რუსეთთან თანამშრომლობის განვითარება
აზერბაიჯანში მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტში დამარცხებისა და კონფლიქტის „გაყინვის“ ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად რუსეთის პროსომხური პოზიცია მიიჩნევა. ამიტომაც, წლების შემდეგ, ბაქოსთვის აშკარა გახდა, რომ სამხედრო-პოლიტიკური ბალანსის აზერბაიჯანის სასარგებლოდ შესაცვლელად გადამწყვეტი ფაქტორი რუსეთთან ურთიერთობის გაღრმავება იქნებოდა. მოთმინებისა და „ხიზილალას“ დიპლომატიის საშუალებით აზერბაიჯანმა გარკვეული პერიოდის შემდეგ რუსეთის პოლიტიკურ და სამხედრო ელიტაში მომხრეები გაიჩინა. მაგ., სამხედრო თანამშრომლობის თემატიკაზე ბაქოს ხშირად სტუმრობს რუსეთის ვიცე-პრემიერი დიმიტრი როგოზინი, რომელიც აზერბაიჯანში იარაღის გაყიდვას და ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარებას ლობირებს. 2017 წლის 8 სექტემბერს ბაქოში რუსეთის გენშტაბის უფროსი ვალერი გერასიმოვიც იმყოფებოდა, რომელთანაც ილჰამ ალიევმა სამხედრო-ტექნიკური თანამშროლობის შემდგომი განვითარების საკითხები განიხილა.
ბაქოს პოლიტიკამ თავისი შედეგი გამოიღო და რუსეთი თავისი მოკავშირის, სომხეთის, ინტერესების საწინააღმდეგოდ აზერბაიჯანს საკუთარი იარაღით ამარაგებს. 2010 წლიდან აზერბაიჯანმა მხოლოდ რუსეთიდან 4 მლრდ. აშშ დოლარზე მეტი ღირებულების სამხედრო ტექნიკა შეიძინა. SIPRI-ის ინფორმაციით, 2011-2015 წლებში აზერბაიჯანზე მოდიოდა რუსეთის შეიარაღების ექსპორტის 5%, წინა წლებში კი ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 0.7% იყო. 2017 წელს, სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობის შეთანხმების საფუძველზე, რუსეთმა აზერბაიჯანს საბრძოლო მასალა და სხვადასხვა დანიშნულების სამხედრო ტექნიკა მიაწოდა (მათ შორის, ჯავშანტრანსპორტიორები, ტანკები, ქვეითი საბრძოლო მანქანები, ვერტმფრენები, ყუმბარმტყორცნები და სხვ.).
აზერბაიჯანის მიმართ რუსეთის მხრიდან გაჩენილი სიმპათიები განსაკუთრებული განხილვის საგანი გახდა სომხეთში 2016 წლის „ოთხდღიანი ომის“ შემდეგ. „ოთხდღიანი ომის“ შედეგად აზერბაიჯანულმა მხარემ მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონის ჩრდილოეთისა და სამხრეთის მიმართულებით გარკვეული ტერიტორიები დაიკავა, რომელსაც 1994 წლიდან სომხური მხარე აკონტროლებდა. სომხეთში ფართოდ არის გავრცელებული მოსაზრება, რომ 2016 წლის აპრილში რუსეთმა სომხეთს უღალატა და აზერბაიჯანის პირისპირ მარტო დატოვა. ერევნის აზრით, რუსეთის მიერ აზერბაიჯანის იარაღით მომარაგება სომხეთ-რუსეთის სტრატეგიული თანამშრომლობის სულისკვეთებას ეწინააღმდეგება. ოთხდღიანმა ომმა“ სომხეთს სხვა პარტნიორებისა თუ მოკავშირეების მიმართაც გაუჩინა გარკვეული უნდობლობა. ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირსა და კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში მოკავშირეებმა, ბელარუსმა და ყაზახეთმა, „ოთხდღიანი ომის“ მიმართ თავისი პოზიციით აჩვენეს, რომ აზერბაიჯანი უფრო მნიშვნელოვანი პარტნიორია, ვიდრე სომხეთი.
სომხეთში მიაჩნიათ, რომ „ოთხდღიანი ომის“ შემდეგ რუსეთის მიმართ გაჩენილი ეჭვების მიუხედავად, მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის შემდეგ შექმნილი გეოპოლიტიკური ვითარებიდან გამომდინარე, სომხეთის უსაფრთხოების ხარისხის გაზრდა მხოლოდ რუსეთთან დაახლოების გზით არის შესაძლებელი. ამიტომაც, სომხეთ-რუსეთის ისედაც მჭიდრო სამხედრო-პოლიტიკური თანამშრომლობა „ოთხდღიანი ომის“ შემდეგ ახალ ეტაპზე გადავიდა. მაგ., 2016 წელს მხარეები კავკასიაში ერთობლივი საჰაერო თავდაცვითი სივრცის შექმნასა და რუსეთისა და სომხეთის სამხედრო დაჯგუფების შექმნაზე შეთანხმდნენ. ამავე დროს სომხეთმა რუსეთისგან ბალისტიკური რაკეტები „ისკანდერიც“ მიიღო.
• 2006 წლიდან აზერბაიჯანის სამხედრო ხარჯების განუხრელი ზრდის ტემპები და ადგილობრივი სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის განვითარება მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის დასრულების შემდეგ განხორციელებული ენერგოპროექტებიდან მიღებულმა შემოსავალმა უზრუნველყო.
• აზერბაიჯანის სამხედრო ხარჯების განუხრელი ზრდა სომხეთთან მიმართებაში სამხედრო და ფსიქოლოგიური უპირატესობის მოპოვებას ისახავს მიზნად, რამაც გრძელვადიან პერსპექტივაში სომხეთის მიერ ოკუპირებული რაიონების დაბრუნება უნდა უზრუნველყოს.
• სამხედრო სფეროში აზერბაიჯან-რუსეთის თანამშრომლობის განვითარების მიზანია სომხეთ-აზერბაიჯანის შესაძლო დაპირისპირებაში რუსეთის მხრიდან მინიმუმ  ნეიტრალური პოზიციის უზრუნველყოფა.
• სამხედრო ხარჯების მხრივ უპირატესობის მოპოვებამ და სომხეთის სტრატეგიულ მოკავშირე რუსეთთან ბოლო პერიოდში გააქტიურებულმა თანამშრომლობამ, სხვა ფაქტორებთან ერთად, სომხეთთან მცირემასშტაბიან ომში აზერბაიჯანის წარმატება განაპირობა. 2016 წლის 2-5 აპრილს „ოთხდღიან“ ომში აზერბაიჯანმა ორი გორაკი დაიბრუნა, რასაც უდიდესი სიმბოლური მნიშვნელობა ჰქონდა აზერბაიჯანისთვის. სომხეთისთვის მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის დასრულების შემდეგ ეს პირველი სერიოზული მარცხი იყო, რამაც სომხური არმიის უძლეველობის მითი შეარყია.
• რუსეთ-აზერბაიჯანის ბოლოდროინდელმა თანამშრომლობამ და „ოთხდღიან ომში“ რუსეთის საეჭვო პოზიციამ ერევანში რუსეთის მიმართ უნდობლობის გაღვივებას შეუწყო ხელი, მაგრამ რეგიონში არსებული გეოპოლიტიკური ვითარებიდან გამომდინარე, სომხეთს საგარეო პოლიტიკაში მანევრირებისათვის შეზღუდული რესურსი აქვს. სომხეთი იძულებული გახდა საკუთარი უსაფრთხოების ხარისხის გასაზრდელად კვლავ რუსეთისთვის მიემართა და სამხედრო სფეროში თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაეღრმავებინა.
• რუსეთის აზერბაიჯანთან თანამშრომლობა სომხეთთან სტრატეგიული ურთიერთობის კიდევ უფრო გაღრმავების ფონზე მიმდინარეობას. კონფლიქტის ორივე მხარესთან კავშირების გამყარება კი, მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის მოგვარების პროცესში მოსკოვს დასავლეთთან შედარებით უდავო უპირატესობას ანიჭებს, რაც სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე პროცესებზე მოსკოვის გავლენის შენარჩუნებას და გაზრდას უზრუნველყოფს.
• აზერბაიჯანის მხრიდან გაზრდილი სამხედრო რიტორიკისა და „ოთხდღიან ომში“ წარმატების მიუხედავად, უახლოეს პერიოდში „ოთხდღიანი ომის“ მსგავსი მასშტაბური დაპირისპირების განახლების ალბათობას მნიშვნელოვნად ამცირებს რეგიონში მიმდინარე ენერგოპროექტები. ნებისმიერი ფართომასშტაბიანი სამხედრო დაპირისპირება საფრთხეს შეუქმნის არა მხოლოდ უკვე არსებული ნავთობსადენებისა და გაზსადენის ფუნქციონირებას, არამედ ეჭვქვეშ დააყენებს სამხრეთის გაზის დერეფნის მომავალს, რომელმაც საქართველოს გავლით აზერბაიჯანული გაზის პირდაპირ ევროპაში ტრანსპორტირება უნდა უზრუნველყოს.

Growth of Military Spending and Relations with Russia: Azerbaijan trying to Gain Advantage over Armenia
2017 / 10 / 06
After the 1994 ceasefire agreement in the Nagorno Karabakh conflict, the military confrontation of a varying scale between Azerbaijan and Armenia on the border regions has never really ceased. However, the relations between the neighbors has become especially tense for the past couple of years. The 2016 military confrontation was even qualified as a war (Four-Day War) due to its scale. According to the assessment of Baku, the success achieved in the Four-Day War has proved that the steps taken in the military field by Azerbaijan in recent years have achieved desired results, which should in the long-term perspective, ensure that the conflict is resolved in Azerbaijan’s favor. The ultimate goal of Azerbaijan is to reclaim Nagorno Karabakh and the seven regions around it occupied by Armenia.
In order to tip the military-political balance with regard to Armenia in its favor and achieve success in a possible military confrontation, Azerbaijan increased military spending with an accelerated pace, also improving its own military-industrial complex and the bilateral military cooperation with a number of countries. The accelerated pace of the development of military cooperation with Armenia’s strategic ally, Russia, has become more and more noticeable in recent years.
Growth of Military Budget
The recognition of the defeat in Nagorno Karabakh conflict in 1994 was unavoidable, and it was also accelerated by the military failures of Azerbaijan and the perspective of its participation in international energy projects. Baku chose the policy of waiting.
In order to gain military superiority over Armenia, Azerbaijan directed the revenues gathered from the implementation of energy projects towards boosting its military potential. The trend of growing military spending became apparent since 2006, when the resources exported through Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline became a significant source of income for Azerbaijan.
It is quite impossible to determine the exact military budget of Azerbaijan since apart from defense spending budget lines, military spending is also put down in lines such as “other expenses” or “special defense projects,” which differ from year to year. In 2006, with the help of petrodollars, the budget allocated for security reasons by Azerbaijan doubled. If the budget was USD 644 million in 2005, it increased to USD 1,322 million in 2006. The growth was hindered in 2009 due to the world financial crisis; however, the security budget doubled once again in 2011 and reached USD 3,079 million.
Regarding the growth of military spending, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, stated in 2014:  “this is our priority and we continue increasing the military spending.” According to the data of the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), Azerbaijan’s military spending increased tenfold in the period from 2005 to 2015, reaching USD 4.8 billion in 2015 whilst Armenia’s spending in the same field in the same year was just USD 447 million.
The spending allocated for the security field by Azerbaijan in 2016-2017 reduced due to the low prices on oil, however, compared to Armenia’s spending, it still looks quite impressive. The defense budget of Azerbaijan in 2017 is USD 1.55 billion, whilst in case of Armenia it is USD 440 million.
Increased revenues since 2006 also enabled Azerbaijan to enter the world weapons market. According to the existing data, weapons imports in 2006-2010 and 2011-2016 increased by 217%. According to SIPRI’s data, the imports of Azerbaijan in this regard was 20 times more than the imports of Armenia in the period from 2012-2016.
Development of Military Industry
Parallel to the imports of military products, Azerbaijan started developing its own military industrial complex, which was put under the authority of the Ministry of Defense Industry, created in 2005. In June 2017, at the opening of the factory of combat materials in Shirvan, Ilham Aliyev stated that about 30 military factories are operating in Azerbaijan already and over 1,200 types of military products are being manufactured. In order to popularize its achievements in this field, Azerbaijan periodically hosts international exhibitions of military technology.
In order to develop military industry and import modern weaponry Azerbaijan actively cooperates with partner countries, including the companies from Israel, dealings with which even became scandalous, when in August 2017, the Israeli company Aeronautics Defence Systems was accused that when signing the final stage of the agreement of the purchase of drones on 7 July, in Baku, the company was asked to conduct a strike on Armenian military position with the so-called suicide-drone. Azerbaijan manufactures drones itself as well, actively using them in its confrontation with Armenia. The April 2016 Four-Day War was an outstanding example in this regard.
Apart from Israel, Azerbaijan also actively cooperates with Belarus, Ukraine and Turkey. Cooperation with Russia has become especially intense in recent years. This has become a cause for concern and doubts for Armenia.
Developing Cooperation with Russia
The main reason for the defeat of Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict and freezing of the conflict is considered to be the pro-Armenian position taken by Russia. Hence, after years, it became very clear for Baku that in order to change the military-political balance in favor of Azerbaijan, deepening the relations with Russia would be a decisive factor. Utilizing its patience and the “caviar” diplomacy Azerbaijan managed to find supporters in the political and military elites of Russia. For example, the Vice Prime Minister of Russia, Dmitri Rogozin, often visits Baku in terms of military cooperation, lobbying for selling the weaponry in Azerbaijan and development of bilateral cooperation. The Chief of the General Staff of the Armed Forces of Russia, Valeri Gerasimov, also visited Baku on 8 September 2017, discussing the issue of the future development of military-technical cooperation with Ilham Aliyev.
Policies of Baku have delivered a concrete result and now Russia is supplying Azerbaijan with the weaponry of Russian production, at the detriment of the interests of Armenia, its ally. Since 2010, Azerbaijan acquired USD 4 billion worth of military technology from Russia alone. According to SIPRI, Azerbaijan took up about 5% of Russia’s weapons exports in the period from 2011 to 2015 whilst in the years before it was just 0.7%. In 2017, based on the agreement on military-technical cooperation, Russia supplied Azerbaijan with combat materials and military technologies for various purposes (including armored transport vehicles, tanks, infantry combat machines, helicopters, grenade launchers and others).
The sympathies shown by Russia towards Azerbaijan became a subject for special discussions in Armenia after the Four-Day War. As a result of the Four-Day War, the Azeri side managed to occupy and hold certain territories north and south of the Nagorno Karabakh conflict zone, which were controlled by the Armenian side since 1994. The idea that in April 2016 Russia betrayed Armenia and left it alone against Azerbaijan is prevalent. According to Yerevan’s opinion, supplying Azerbaijan with weaponry goes against the strategic cooperation spirit that should exist between Armenia and Russia. The Four-Day War also created some mistrust in Armenia towards other partners and allies as well. The allies from the Eurasian Economic Union (EEU) and the Collective Security Treaty Organization (CSTO), such as Belarus and Kazakhstan showed with the positions adopted during the Four-Day War that Azerbaijan is a more important partner to them than Armenia.
Armenians believe that despite the doubts towards Russia after the Four-Day War, given the geopolitical situation created after the Nagorno Karabakh conflict it is only possible to increase the level of security of Armenia by approximating with Russia. Consequently, the already close military-political partnership between Armenia and Russia moved to a new stage since the Four-Day War. For example, in 2016 the two sides agreed on creating a common air defense area in the Caucasus as well as a Russian-Armenian military grouping. In addition, Armenia also received the Iskander ballistic missiles from Russia.
• The constant growth of the military spending of Azerbaijan since 2006 and the development of a local military industrial complex was due to the revenues from the energy projects implemented since the end of the Nagorno Karabakh conflict.
• The constant growth of the military spending of Azerbaijan as compared to Armenia aims to create a military as well as psychological superiority, which, in the long run, is supposed to ensure the return of the regions currently occupied by Armenia.
• The purpose of the development of Azerbaijan-Russia partnership in the military field is to ensure that in the case of Armenia-Azerbaijan confrontation Russia will hold at least a neutral position.
• Gaining superiority in terms of military spending and the recently activated partnership with Armenia’s strategic ally, Russia, among other factors, caused the success of Azerbaijan in a small scale war with Armenia. In a Four-Day War from 2 to 5 April 2016 Azerbaijan managed to take back two hills, which had a vital symbolic importance for Azerbaijan. This was the first serious defeat for the Armenian armed forces since the end of the Nagorno Karabakh conflict and hence it shattered the myth of the invincibility of the Armenian army.
• The recent partnership between Azerbaijan and Russia, as well as dubious position taken by Russia during the Four-Day War caused distrust in Yerevan towards Russia; however, given the geopolitical situation in the region, Armenia has limited resources for maneuvers in foreign policy. Armenia was forced to once again address Russia to increase its level of security and further deepen cooperation in the military field.
• The cooperation between Russia and Azerbaijan is moving forward parallel to deepening strategic ties with Armenia. Strengthening links with the both sides of the conflict, on the other hand, gives Russia a clear advantage over the West in terms of conflict resolution. This will ensure the maintenance and growth of Moscow’s influence on the processes taking place in South Caucasus.
• Despite strengthened military rhetoric from Azerbaijan, as well as the success in the Four-Day War, the energy projects being implemented in the region significantly decrease the possibility of the renewal of large-scale confrontations in the region. Any large-scale military confrontation will not only endanger the functioning of already existing oil and gas pipelines but also put the future of the Southern Gas Corridor under question, which is to transport Azeri gas straight to Europe, through Georgia.