აფხაზეთში უსაფრთხოების სფეროზე რუსეთის გავლენა იზრდება
2017 წლის 11 ოქტომბერს აფხაზეთში სეპარატისტული რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების დაარსების 25 წლისთავი აღნიშნეს. საზეიმო განწყობების მიუხედავად, აფხაზური საზოგადოებისა და პოლიტიკური ელიტის ნაწილი მიიჩნევს, რომ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ აფხაზეთში უსაფრთხოების სფეროში აფხაზების გავლენის ხარისხი იკლებს, რუსეთის კონტროლი კი ყოველწლიურად იზრდება. რუსეთის მზარდი აქტიურობა რამდენიმე მიმართულებით შეიმჩნევა, განსაკუთრებით – თავდაცვის, საპოლიციო და დე ფაქტო საზღვარზე კონტროლის უზრუნველყოფის სფეროში.
რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზა და რუსი გენერლები
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ აფხაზეთში თავდაცვის სფეროში რუსეთის ინტერესების დაცვას და აფხაზეთის სეპარატისტული რესპუბლიკის უსაფრთხოებას რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზა უზრუნველყოფს, რომელსაც 2017 წლიდან იგორ ეგოროვი მეთაურობს. მე-7 სამხედრო ბაზა რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის დაქვემდებარებაშია, რომელსაც 2016 წლიდან ალექსანდრ დვორნიკოვი ხელმძღვანელობს. დანიშვნამდე დვორნიკოვი სირიაში რუსეთის შეიარაღებული დაჯგუფების მეთაური იყო. სამხრეთის სამხედრო ოლქი 2010 წლიდან არსებობს და რუსეთის სამხრეთი საზღვრის დაცვის ფუნქცია აკისრია. სამხედრო ოლქის შეიარაღებული ძალები აფხაზეთის გარდა განთავსებულია ცხინვალის რეგიონის ტერიტორიაზეც. სამხედრო ოლქის ოპერატიულ დაქვემდებარებაშია რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოც, რომელიც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში 2009 წლიდან საქმიანობს.
დვორნიკოვი უშუალოდ კურირებს აფხაზეთში თავდაცვის სფეროში მიმდინარე პროცესებს და პროექტებს, რომელთა ინსპექტირებაც მისი უშუალო მოვალეობაა. იგი ხშირად სტუმრობს აფხაზეთს. მაგ., 2017 წლის მაისში დვორნიკოვმა აფხაზეთში რუსულ სამხედრო ბაზაზე არსებული ინფრასტრუქტურა და ინფრასტრუქტურული პროექტები, ასევე სამხედრო ტექნიკის მდგომარეობა შეამოწმა.
რუსი სამხედროების გავლენის ხარისხი მაღალია უშუალოდ აფხაზეთის შეიარაღებულ ძალებზეც. რუსეთის ფედერაციის წარმომადგენლებს აფხაზეთის შეიარაღებულ ძალებში მაღალი თანამდებობები უკავიათ. ამ მხრივ უნდა გამოვარჩიოთ ანატოლი ხრულიოვი, რომელიც 2015 წლის 18 მაისიდან აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე და გენერალური შტაბის უფროსია. იგი 2008 წლის აგვისტოს ომის პერიოდში ჩრდილოეთ კავკასიის სამხედრო ოლქის 58-ე საერთო-საჯარისო არმიის მეთაური იყო. 2008 წლის 9 აგვისტოს ქართული მხრიდან საარტილერიო სროლების შედეგად ხრულიოვი მძიმედ დაიჭრა.
საპოლიციო სფეროს კონტროლი
ადგილობრივი საზოგადოებისა და პოლიტიკური ჯგუფების ერთი ნაწილის წინააღმდეგობის მიუხედავად, აფხაზეთის სამართალდამცავ სფეროში რუსეთის როლი სულ უფრო იზრდება. ამ მხრივ მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო რუსეთის ფედერაციისა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის ჩამოყალიბება, რომლის შესახებ შეთანხმებასაც 2017 წლის 18 მაისს ქ. სოჭში რუსეთის შს მინისტრის მოადგილემ იგორ ზუბოვმა და აფხაზეთის დე ფაქტო შს მინისტრმა ასლან კობახიამ მოაწერეს ხელი. ცენტრის მიზანია რუსი და აფხაზი სამართალდამცავი ორგანოების საქმიანობის კოორდინაცია ორგანიზებული დანაშაულისა და სხვა საშიში ტიპის დანაშაულთან ბრძოლაში. დასახული მიზნის მისაღწევად ცენტრმა დანაშაულთან დაკავშირებული ინფორმაციის აღრიცხვა, ანალიზი და გაცვლა უნდა უზრუნველყოს.
ცენტრის დაფუძნების შეთანხმების რატიფიკაცია აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტმა 2017 წლის 26 ივლისს მოახდინა. გადაწყვეტილებას 34 დეპუტატიდან მხოლოდ 23-მა დაუჭირა მხარი, 9 წინააღმდეგი იყო, ორი კი სხდომას არ ესწრებოდა. ცენტრის დაფუძნების საკითხმა აფხაზურ საზოგადოებაში დიდი ვნებათაღელვა გამოიწვია. ცენტრის დაფუძნების მოწინააღმდეგეები აცხადებდნენ, რომ „ერთობლივი ცენტრის დაფუძნებით ხელისუფლებამ უარი თქვა აფხაზეთის დამოუკიდებლობაზე“. მომხრეების შეფასებით კი, ცენტრის საქმიანობა, რომელსაც „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის“ ჩატარების უფლება არ ექნება, საქმიანობა კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლას გაააქტიურებს. ცენტრის შექმნის მომხრეებს არსებული ნეგატიური განწყობების გათვალისწინება მოუწიათ, რის შედეგადაც ცენტრის თანამშრომლების რაოდენობა 20-მდე შემცირდა. ორივე მხარეს 10-10 თანამშრომელი ეყოლება.
2017 წლის 9 სექტემბერს ცენტრის დირექტორად ბესლან ფარულუა დაინიშნა, რომელიც მანამდე აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შს მინისტრის მოადგილე იყო. შეთანხმების მიხედვით, ცენტრის დირექტორის მოადგილე რუსეთის შს სამინისტროს წარმომადგენელი იქნება. არსებული ინფორმაციით, სამი წლის შემდეგ ცენტრის დირექტორი რუსეთის წარმომადგენელი გახდება, მოადგილე კი აფხაზეთის მხრიდან დაინიშნება. ფარულუას კანდიდატურა 2017 წლის აგვისტოში აფხაზეთში რუსეთის შს მინისტრის მოადგილის იგორ ზუბოვის ვიზიტის დროს შეათანხმეს. ზუბოვი რუსეთის მხრიდან აფხაზეთში საპოლიციო სფეროს კურირებს. იგი ხშირად ხვდება აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერებს, მათ შორის – ძალოვანი უწყების წარმომადგენლებს.
რუსეთი მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობაში საკადრო პოლიტიკის საპოლიციო მიმართულებით განხორციელებაზეც. მაგ., რუსეთის მხრიდან აფხაზეთში არსებული კრიმინოგენური ვითარების კრიტიკას დე ფაქტო რესპუბლიკის ახალი შს მინისტრის დანიშვნა მოჰყვა. 2017 წლის ზაფხულში აფხაზეთში რუსი ტურისტის მკვლელობის ერთი ფაქტი და თავდასხმის არაერთი შემთხვევა დაფიქსირდა. ამ საკითხზე აფხაზეთში რუსეთის დე ფაქტო ელჩმა სემიონ გრეგორიევმა კრიტიკული შენიშვნებიც გამოთქვა, კერძოდ, მან განაცხადა, რომ აფხაზური ხელისუფლებისათვის პრიორიტეტეული ამოცანა უნდა ყოფილიყო რუსი ტურისტების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. გრეგორიევის განცხადებამ აფხაზური საზოგადოების უკმაყოფილება გამოიწვია და მას შიდა საქმეებში ჩარევაშიც დასდეს ბრალი. რუსული მხარის უკმაყოფილებას საბოლოო ჯამში 2017 წლის 12 ოქტომბერს შს ახალი მინისტრის – გარი არშბას დანიშვნა მოჰყვა. არშბა წლების განმავლობაში რუსეთის შს სამინისტროსა და აფხაზეთის დე ფაქტო შს სამინისტროში სხვადასხვა თანამდებობაზე მუშაობდა. ბოლოს, 2013 წლიდან დე ფაქტო მინისტრად დანიშვნამდე, რუსეთის შს სამინისტროს მთავარ სამმართველოში ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალურ ოლქში სხვადასხვა თანამდებობებზე მუშაობდა.
დე ფაქტო საზღვრის კონტროლი
2009 წლის 30 აპრილს რუსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტებს შორის ხელი მოეწერა შეთანხმებას „აფხაზეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის დაცვის ერთობლივი ღონისძიებების შესახებ“. ეს დღე აფხაზეთში რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს დაფუძნების დღედ ითვლება (ამ დღეს დაიწყო საქმიანობა აფხაზეთში რუსეთის დე ფაქტო საელჩომაც). სამმართველოს მოვალეობაა ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საზღვაო და სახმელეთო საზღვრის დაცვა.
2009 წლიდან მოყოლებული სამმართველომ ათასობით საქართველოს მოქალაქე დააკავა ე.წ. სასაზღვრო რეჟიმის დარღვევისათვის. სამმართველო უშუალოდ მონაწილეობს საოკუპაციო ხაზზე არსებული საკონტროლო-გამშვები პუნქტების დახურვაში, ოკუპაციის ხაზის გასწვრივ ფიზიკური ბარიერების აღმართვასა და ე.წ. საზღვრის დემარკაციაში, რაც ნეგატიურად ყველაზე მეტად გალის ქართული მოსახლეობის ყოველდღიურ ყოფაზე მოქმედებს.
სამმართველოს უფროსი 2015 წლის 24 მარტიდან გენერალ-მაიორი დიმიტრი იუდინია, რომელიც ოკუპირებულ რეგიონში გამართული ყველა მნიშვნელოვანი ღონისძიების აქტიური მონაწილეა. მას ახლო სამსახურებრივი ურთიერთობა აკავშირებს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბასთან. იგი პერიოდულად ხვდება ხაჯიმბას და ოკუპირებულ რეგიონში არსებულ ოპერატიულ ვითარებას განიხილავს. მაგ., 2016 წლის აპრილში იუდინმა ხაჯიმბას ე.წ. ადმინისტრაციულ საზღვარზე საკონტროლო-გამშვებ პუნქტ „თაგილონის“ დახურვასთან დაკავშირებით არსებულ ვითარებასა და ჩასატარებელ სამუშაოზე მოახსენა. სასაზღვრო სამსახურის უფროსები უშუალოდ არიან ჩართული ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაში და აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერებთან ერთად საოკუპაციო ხაზის პერიოდულ ინსპექტირებასაც ეწევიან. ბოლო პერიოდში განხორციელებული ინფრასტრუქტურული პროექტები, როგორც დე ფაქტო საზღვრის გამაგრებას, ისე რუსი მესაზღვრეებისა და მათი ოჯახებისთვის საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებას ითვალისწინებს.
აფხაზეთში მოქმედი რუსეთის ძალოვანი უწყებების წარმომადგენლებიდან განსაკუთრებით დაფასებულები არიან მესაზღვრეები. 2010 წლის 30 აპრილს სოხუმში „გმირი მესაზღვრეების“ ქუჩაც კი გაიხსნა. სათანადოდ დაფასდა დაღუპული რუსი მესაზღვრეების საქმეც. მაგ., 2016 წლის 12 იანვარს სოხუმში მემორიალური დაფა გაუხსნეს სასაზღვრო სამმართველოს კინოლოგიური ჯგუფის უფროსს ანდრეი უდალცოვს, რომელიც 2015 წლის 12 იანვარს სამართლადამცავი ორგანოების ერთობლივი ოპერაციის დროს სოფ. რეფო-ეწერში, გალის რაიონში, ერთ-ერთ რუსულ სასაზღვრო პოსტზე დაიღუპა. სოხუმში გახსნილია რუსი მესაზღვრის, ვიცე-პოლკოვნიკ ვასილი კვიტკოს მემორიალიც. კვიტკო 2011 წლის 8 აპრილს მესაზღვრეთა რაზმთან ერთად ადგილის საინჟინრო დაზვერვას ახორციელებდა, როდესაც გალის რაიონის სოფ. ჭუბურხინჯში მიტოვებული სახლების დათვალიერებისას უცნობმა პირებმა ცეცხლი გაუხსნეს, რის შედეგადაც დაიღუპა.
- 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ, კრემლის პოლიტიკის მიზანია აფხაზეთში მიმდინარე შიდა პროცესებზე, მათ შორის თავდაცვის, საპოლიციო და დე ფაქტო საზღვრის დაცვის სფეროზე სრული კონტროლის დამყარება.
- აფხაზეთში სამხედრო, საპოლიციო და დე ფაქტო საზღვრის დაცვის მიმართულებას რუსეთის ძალოვანი უწყებების წარმომადგენლები კურირებენ, რომელთა გავლენითაც ადგილობრივ დონეზე მნიშვნელოვანი საკადრო გადაწყვეტილებები მიიღება.
- უსაფრთხოების სფეროში რუსეთის სულ უფრო მზარდი გავლენა აფხაზური საზოგადოებისა და პოლიტიკური ელიტის ნაწილის უკმაყოფილებას იწვევს, თუმცა 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ რეგიონში შექმნილი უსაფრთხოების გარემოს გათვალისწინებით, მათ ხელთ არსებული კრემლის პოლიტიკის საწინააღმდეგო ბერკეტები სუსტია და ნაკლებად ეფექტური.
- აფხაზეთში რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს საქმიანობა, რომელიც მასშტაბურ სამხედრო და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ახორციელებს საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს, ყოველდღე უქმნის საფრთხეს საქართველოს მოსახლეობას, განსაკუთრებით გალის რაიონში მცხოვრებ ქართულენოვან მოსახლეობას.

Russia’s Influence over the Field of Security in Abkhazia is Increasing
On 11 October 2017, the 25th anniversary of the establishment of the armed forces of the separatist republic of Abkhazia was celebrated. Despite festive mood, part of the Abkhazian public and the political elite believe that the level of influence of Abkhazians in the field of security of Abkhazia has been declining since the 2008 Russia-Georgia war, whilst the level of influence of Russia is increasing year-by-year. Russia’s growing activities are noticeable in several directions, especially in the fields of defense, policing and controlling the de-facto border.
Russia’s Seventh Military Base and Russian Generals
After 2008 Russia-Georgia war, the protection of the Russian interests in the defense field of Abkhazia and the security of the separatist republic of Abkhazia is being ensured by the Seventh Military Base of Russia, headed by Igor Egorov since 2017. The Seventh Military Base is subject to the Southern Military District of the Russian Federation, which is headed by Alexander Dvornikov since 2016. Before his appointment, Dvornikov was the leader of the Russian army military grouping in Syria. The Southern Military District exists since 2010 and is tasked with defending the southern border of the Russian Federation. Apart from Abkhazia, the forces of the District are also placed on the territory of the Tskhinvali region. The local Border Police Department of the Federal Security Service of the Russian Federation, working on the occupied Georgian territories since 2009, is also under the command of the Military District.
Dvornikov himself is looking after the processes and projects taking place in the field of defense in Abkhazia, monitoring of which is his direct responsibility. He visits Abkhazia quite often. For example, in May 2017 Dvornikov inspected the existing infrastructure as well as the infrastructural projects being implemented at the Russian base in Abkhazia, also checking the condition of military technologies placed there.
The level of influence of the Russian soldiers over the Abkhazian armed forces is also quite high. Representatives of the Russian Federation hold high-profile positions in the armed forces of Abkhazia. In this sense, we must single out Anatoly Khruliov, who has served as the Deputy Minister of Defense of the de-facto republic of Abkhazia since 18 May 2015, also occupying the position of the Chief of General Staff. During the August war of 2008, he headed the 58th Army of the North Caucasus Military District. On 9 August 2008, Khruliov sustained a heavy injury as a result of the shelling from the Georgian side.
Control of the Field of Policing
Despite the resistance from the local society and parts of the political groups, the role of Russia in the law enforcement structures of Abkhazia is steadily growing. In this regard, the formation of the Common Information-Coordination Center between the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation and the de-facto Ministry of Internal Affairs of Abkhazia was an important development. The agreement about the formation of this structure was signed on 18 May 2017 in Sochi, by the Deputy Minister of Internal Affairs of Russia, Igor Zubov and the de-facto Minister of Internal Affairs of Abkhazia, Aslan Kobakhia. The aim of the center is to coordinate the work of the Russian and Abkhazian law enforcement structures in terms of organized crime and combating other violent crimes. In order to achieve the proposed aim, the Center is set to ensure the recording, analysis and exchange of the information connected with criminal activity.
On 26 July 2017, the de-facto Parliament of Abkhazia ratified the foundational agreement of the Center. Only 23 out of 34 MPs supported the decision, with nine going against, whilst two were absent. The issue of the creation of the Center sparked a serious public concern in Abkhazia. The opponents of the creation of the Center were stating that “by founding a joint center the government renounced the independence of Abkhazia”. According to the supporters of the Center, on the other hand, the work of the structure, which will not have the authority to undertake investigations, will further activate the combat against crime. The proponents of the creation of the Center were forced to take the existing negative positions into account, which meant the reduction of the number of employees of the Center to 20 people. Each side will now have 10 employees.
Beslan Parulua was appointed on the position of the Director of the Center on 9 September 2017, previously serving as Deputy Minister of Internal Affairs of the de-facto republic of Abkhazia. According to the agreement, the Deputy Director of the Center will be the representative of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation. According to the current information, in three years, a representative of Russia will become the Director of the Center, whilst the deputy will be appointed by Abkhazia. Parulua’s candidacy was agreed during the August 2017 visit of the Deputy Minister of Internal Affairs of Russian Federation, Igor Zubov, to Abkhazia. Zubov oversees the field of policing in Abkhazia from the Russian side. He often meets with the de-facto leaders of Abkhazia, including the representatives of the law enforcement structures.
Russia also has a significant influence on the appointments in the de-facto government of Abkhazia in terms of policing. For example, the critique from Russia about the criminal situation in Abkhazia was followed by the appointment of a new Minister of Internal Affairs. One case of murder of the Russian tourist and multiple cases of attacks were recorded in Abkhazia in summer of 2017. The de-facto Ambassador of Russia to Abkhazia, Semyon Gregoriev expressed his critical remarks about this issue, stating that it should be a priority for the government of Abkhazia to ensure the safety of Russian tourists. Gregoriev’s statement caused discontent in the Abkhazian society and he was accused of interfering in the internal affairs of Abkhazia. The discontent from the Russian side was ultimately followed by the appointment of a new Minister of Internal Affairs, Gari Arshba on 21 October 2017. For years, Arshba worked for the Ministry of Internal Affairs of Russia as well as for the de-facto Ministry of Internal Affairs of Abkhazia. More recently, from 2013 until his appointment as Minister, he worked on various positions in the general headquarters of the Ministry of Internal Affairs of Russia in Northern Caucasus District.
Control of the De-Facto Border
0n 30 April 2009, an agreement was signed between the President of the Russian Federation and the de-facto President of Abkhazia “on the Joint Actions for Protecting the State Border of the Republic of Abkhazia”. This day is considered to be the day of the establishment of the Border Police Department of the Federal Security Service of the Russian Federation in Abkhazia (the de-facto embassy of Russia to Abkhazia started functioning on that day as well). The responsibility of the Department is to protect the land and maritime borders of the occupied region.
Since 2009, the Department has detained thousands of Georgian citizens for the violation of the so-called border regime. The Department is directly involved in closing down the crossing points on the occupation line, erecting physical barriers and the so-called border demarcation, which has a negative influence on the day-to-day life of the Georgian population of Gali in particular.
General-Major Dimitri Iudin has served as the Head of the Department since 24 March 2015, actively participating in all important events in the region. He has a very close professional relationship with the de-facto President of Abkhazia, Raul Khajimba. He periodically meets with Khajimba and discusses the operative situation in the occupied region. For example, in April 2016, Iudin informed Khajimba about the situation around the closing of the crossing point Tagiloni on the so-called administrative border and the works necessary for the closure. Heads of Border Police services are directly involved in the implementation of infrastructural projects and inspect the occupation line of Abkhazia periodically, together with the leaders of Abkhazia. The infrastructural projects implemented lately concern both the strengthening of the de-facto border, as well as improving the living conditions of Russian border police and their families.
Of the representatives of the Russian security forces in Abkhazia, the border police are the most appreciated ones. In 30 April 2010, even a street of Heroes of Border Police was opened in Sokhumi. The work of the deceased Russian border police members was also adequately appreciated. For example, 0n 12 January 2016, a memorial board was opened in Sokhumi for the Head of the Cynological group of the border police department, Andrei Udaltsev, who died on one of the Russian border-control posts on 12 January 2015, during the joint operation in the village of Refo-Etseri, in Gali district. Sokhumi also hosts a memorial dedicated to another Russian border police member, Vice-Colonel Vasili Kvitko. Kvitko was part of an engineering reconnaissance mission with other border police members on 8 April 2011 in the village of Tchuburkhinji in Gali district, when unidentified persons opened fire to the group when they were inspecting homes. As a result, he died.
Principal Conclusion
- After the 2008 Russia-Georgia war and the recognition of the independence of Abkhazia by the Russian Federation, the main aim of Kremlin’s policy is to exert full control over the domestic processes unfolding in Abkhazia, including the fields of defense, policing and protection of the de-facto border.
- In Abkhazia, the issues of military, policing and defense of the de-facto border are supervised by the representatives of the Russian security structures, who also influence important appointment decisions in these fields.
- The growing influence of Russia over the security of Abkhazia causes discontent among the people of Abkhazia and parts of its political elite; however, given the security environment formed in the region after 2008 Russia-Georgia war, their leverage to counter Kremlin’s policies is weak and marginally effective.
- The actions of the Border Police Department of the Federal Security Service of the Russian Federation, which is implementing large-scale military and civilian infrastructure projects near the occupation line, threatens the Georgian population almost every day, especially the Georgian speaking population of Gali district.
- The growing control over the field of security in both Abkhazia as well as Tskhinvali region exerted by Russia and the development of military infrastructure near the occupation line since 2008 is the main challenge for the security of Georgia.