ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების სფეროზე რუსეთის გავლენა იზრდება: მხარდაჭერა სრული ინტეგრაციის სანაცვლოდ
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების სფეროზე რუსეთის კონტროლი ყოველწლიურად იზრდება. კრემლის გავლენის ხარისხი განსაკუთრებით მაღალია ცხინვალის რეგიონში, რომლის ლიდერებიც რუსეთთან გაერთიანების შესახებ ღიად საუბრობენ. ბოლო პერიოდში განვითარებული მოვლენები ცხადყოფს, რომ ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების სფეროზე სრულ პასუხისმგებლობას რუსეთი იღებს.
რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზა და სამხედრო სფეროში ინტეგრაცია
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ ცხინვალის რეგიონში თავდაცვის სფეროში რუსეთის ინტერესების დაცვას და ცხინვალის რეგიონის უსაფრთხოებას რუსეთის მე–4 სამხედრო ბაზა უზრუნველყოფს. 2016 წლის სექტემბრიდან ბაზის მეთაური ალექსანდრ კრავცოვია. რუსეთის მე–4 სამხედრო ბაზა ცხინვალის რეგიონში 2009 წლიდან არსებობს და მის შემადგენლობაში დაახლოებით 4 000 სამხედროა.
რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზა, აფხაზეთის ტერიტორიაზე მოქმედი რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის მსგავსად, რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის დაქვემდებარებაშია, რომელსაც 2016 წლიდან ალექსანდრ დვორნიკოვი ხელმძღვანელობს. დვორნიკოვი უშუალოდ კურირებს ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთში თავდაცვის სფეროში მიმდინარე პროცესებს და პროექტებს, რომელთა ინსპექტირებაც მისი პირდაპირი მოვალეობაა.
მხარეების მიერ ბოლო პერიოდში გადადგმული ნაბიჯები მიუთითებს, რომ ცხინვალის რეგიონს საკუთარი არალეგიტიმური სამხედრო დანაყოფები უახლოეს მომავალში აღარ ეყოლება. 2017 წლის 31 მარტს რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრებმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას სეპარატისტული რესპუბლიკის ცალკეული საჯარისო დანაყოფების რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში გაერთიანების შესახებ. ახალი შეთანხმების ძალით, ცხინვალის რეგიონის სამხედრო მოსამსახურეები რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზაზე სამსახურსაც შეძლებენ.
ცხინვალის რეგიონის შეიარაღებული ძალების სრულ გაუქმებამდე რუსი სამხედროები მაღალ თანამდებობებს ინარჩუნებენ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეიარაღებულ ძალებში. ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე და გენერალური შტაბის უფროსი, აფხაზეთის მსგავსად, რუსეთის წარმომადგენელია. ვიქტორ ფედოროვი, რომელიც 2011 წლის ივნისიდან ცხინვალში ცხოვრობს, გენშტაბის უფროსად დანიშვნამდე ცხინვალის რეგიონის შეიარაღებულ ძალებში სხვადასხვა თანამდებობებზე მუშაობდა.
რუსეთის სამართალდამცავ სისტემაში ინტეგრაცია
აფხაზეთისგან განსხვავებით, სადაც უსაფრთხოების სფეროში რუსეთთან ერთობლივი პროექტების განხორციელებას საზოგადოებისა და პოლიტიკოსების ნაწილი ღიად აკრიტიკებს, ცხინვალის რეგიონში ადგილობრივი სამართალდამცავი სტრუქტურების რუსეთის სამართალდამცავ სისტემაში ინტეგრაციას დიდი მხარდაჭერა აქვს. ამიტომაც სამართალდამცავ სფეროში კრემლს გაცილებით მეტი უფლებამოსილება აქვს მინიჭებული ცხინვალის რეგიონში, ვიდრე აფხაზეთში. რუსეთთან ინტეგრაციის მაღალ ხარისხზე მიუთითებს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს სამინისტროს გადაწყვეტილებაც, 2019 წლისთვის შს სამინისტროს თანამშრომლების რაოდენობა 1600-დან 1150-მდე შეამციროს.
სამართალდამცავ სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯია 2016 წლის 4 ივლისს რუსეთის ფედერაციისა და ცხინვალის რეგიონის შინაგან საქმეთა სამინისტროების ერთობლივი საინფორმაციო–საკოორდინაციო ცენტრის ჩამოყალიბების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა. რუსეთის მხრიდან შეთანხმებას ხელი მოაწერა რუსეთის შს მინისტრის მოადგილემ იგორ ზუბოვმა, რომელიც რუსეთის შს სამინისტროს მხრიდან საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
ზუბოვის შეფასებით, ცენტრი სამართლებრივად დამოუკიდებელი სამსახური იქნება, პრაქტიკულად კი - საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომლის პირველი უფროსიც ადგილობრივი იქნება. ცენტრის მიზანია რუსი და ოსი სამართალდამცავი ორგანოების საქმიანობის კოორდინაცია ორგანიზებული დანაშაულისა და სხვა საშიში ტიპის დანაშაულთან ბრძოლაში. დასახული მიზნის მისაღწევად ცენტრმა დანაშაულთან დაკავშირებული ინფორმაციის აღრიცხვა, ანალიზი და გაცვლა უნდა უზრუნველყოს. ცენტრის საქმიანობას მთლიანად რუსული მხარე დააფინანსებს.
აფხაზეთში მსგავსი ცენტრის ჩამოყალიბებისადმი არსებული ნეგატიური განწყობების მიუხედავად, ცენტრი მუშაობას უკვე შეუდგა და მას ხელმძღვანელიც დაუნიშნეს. ცხინვალის რეგიონში კი, ჯერჯერობით მოსამზადებელი სამუშაოები მიმდინარეობს. 2017 წლის 26 ივნისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტთან შეხვედრაზე ზუბოვმა განაცხადა, რომ „ცხინვალში საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის შექმნა გადაწყვეტილი საკითხია“. ზუბოვის თქმით, ცენტრის გასახსნელად დაფინანსება არსებობს, რომელიც 2017 წლის ბოლომდე უნდა აითვისონ, რაც შენობის კაპიტალურ რემონტს და ცენტრის თანამედროვე ტექნოლოგიით აღჭურვას მოხმარდება.
ცენტრში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს სამინისტროს 23 თანამშრომელი და რუსეთის შს სამინისტროს 7 თანამშრომელი იმუშავებს. საინტერესოა, რომ აფხაზეთში ცენტრის ფორმირებისადმი არსებული უკმაყოფილების გამო, ცენტრში მხოლოდ 20 თანამშრომელი (10-10 ორივე მხრიდან) იქნება დასაქმებული. ამავე დროს ცხინვალის შემთხვევაში შეთანხმებაში მითითებულია, რომ ცენტრის სამუშაო ენა რუსული იქნება. აფხაზეთისგან განსხვავებით, ცხინვალის რეგიონში ცენტრის ოფიცრებს იარაღის შენახვის, ტარებისა და გამოყენების უფლებაც ექნებათ და ასევე შეეძლებათ ოპერატიული და სამძებრო საქმიანობის განხორციელება.
ცენტრის ამოქმედების შეფერხების გამო, 2017 წლის ოქტომბერში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს სამინისტროში ახალი კოლეგიაც კი შეიქმნა, რომელმაც ცენტრის ფორმირებასთან დაკავშირებული საკითხები უნდა მოაგვაროს.
საოკუპაციო ხაზის გამაგრება
2009 წლის 30 აპრილს რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის ლიდერებს შორის ხელი მოეწერა შეთანხმებას „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის დაცვის ერთობლივი ღონისძიებების შესახებ“. რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს პასუხისმგებლობაში ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საზღვრის 467.4 კილომეტრიანი მონაკვეთის „დაცვა“ შედის, მათ შორის საქართველოსთან „საზღვრის“ - 391.4 კმ.-ის.
2017 წლის მარტიდან ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო საზღვრის „დაცვას“ საქართველოს დანარჩენ რეგიონებთან სასაზღვრო სამმართველოს უფროსი, გენერალ-მაიორი ანატოლი უტკინი უზრუნველყოფს. 2017 წლის 30 ივნისს, ცხინვალის რეგიონის ახლად არჩეულმა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა შეხვედრა გამართა უტკინთან, რომელსაც საქართველოსთან სასაზღვრო უსაფრთხოების გაუმჯობესება მოსთხოვა, კერძოდ ბიბილოვის თქმით, ქართველების მიერ „საზღვრის დარღვევა“ სრულად უნდა აღმოიფხვრას. საოკუპაციო ხაზთან საქართველოს მოქალაქეებს სწორედ უტკინის სამსახური აკავებს. 2009 წლიდან მოყოლებული სამმართველომ ე.წ. საზღვრის კვეთის ბრალდებით 900-ზე მეტი საქართველოს მოქალაქე დააკავა და დააპატიმრა.
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ ე.წ. „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესის ფარგლებში სამმართველო უზრუნველყოფს საოკუპაციო ხაზზე მავთულხლართების, ღობეების, ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერების მონტაჟს, ტრანშეების გათხრას და ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლებას, რის შედეგადაც ოკუპაციის ფარგლებში ექცევა ის ტერიტორიებიც, რომლებსაც 2008 წლის ომის შემდეგ საქართველოს ხელისუფლება აკონტროლებდა.
საოკუპაციო ხაზი, რომელიც ფაქტობრივად რუსეთ-საქართველოს საზღვრად გადაიქცა, ბოლო პერიოდში კიდევ უფრო „დაცული“ გახდა. ცხინვალის რეგიონში ე.წ. სასაზღვრო ზონა შეიქმნა, სადაც ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის მოქალაქეებს შესვლა სპეციალური საშვებით შეუძლიათ. სასაზღვრო ზონის ფართობია 693 კვ./კმ., მინიმალური დაშორება საოკუპაციო ხაზსა და სასაზღვრო ზონის საზღვართან 100 მეტრია, მაქსიმალური კი - 8 კმ.
- 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარების შემდეგ, კრემლის პოლიტიკის მიზანია ცხინვალის რეგიონში მიმდინარე შიდა პროცესებზე, მათ შორის, თავდაცვის, საპოლიციო და დე ფაქტო საზღვრის დაცვის სფეროზე სრული კონტროლის დამყარება, რაშიც კრემლს ადგილობრივი არალეგიტიმური ხელისუფლების მხარდაჭერაც აქვს.
- ბოლო პერიოდში ცხინვალის რეგიონში კრემლის მიერ გადადგმული ნაბიჯები მიუთითებს, რომ ცხინვალის რეგიონის შეიარაღებული ძალებისა და სამართალდამცავების რუსეთის ანალოგიურ სტრუქტურებში სრული ან ნაწილობრივი ინტეგრაცია შეუქცევადი პროცესია.
- ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების სფეროში რუსეთის გავლენის ზრდას ხელს უწყობს რუსეთთან ინტეგრაციის საკითხზე სეპარატისტულ რესპუბლიკაში არსებული კონსენსუსი. თუმცა, ამავე დროს უნდა აღინიშნოს, რომ აფხაზეთში, სადაც ამ საკითხზე კონსენსუსი არ არსებობს, რუსეთის გავლენა მაინც მზარდია.
- ცხინვალის რეგიონში რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს საქმიანობის შედეგად საოკუპაციო ხაზი რუსეთ-საქართველოს დე ფაქტო საზღვრად გადაიქცა. საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ რუსი მესაზღვრეების საქმიანობა ყოველდღე უქმნის საფრთხეს საქართველოს მოქალაქეების, განსაკუთრებით, საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები ადამიანების უსაფრთხოებას, კერძო საკუთრებას და ეკონომიკურ საქმიანობას.
- 2008 წლის შემდეგ ცხინვალის რეგიონში და ასევე აფხაზეთში უსაფრთხოების სფეროზე რუსეთის მზარდი კონტროლი და საოკუპაციო ხაზთან სამხედრო ინფრასტრუქტურის განვითარება საქართველოს უსაფრთხოებისთვის უმთავრეს გამოწვევას წარმოადგენს.

Russia’s Influence over the Field of Security in Tskhinvali Region is Growing: Support for Full Integration
After the 2008 Russia-Georgia War, the control of Russia over the security field in the occupied regions of Georgia is growing every year. The level of influence of the Kremlin is especially high in Tskhinvali region, leaders of which talk about merging with Russia openly. The events unfolding recently make it clear that Russia is taking full responsibility over the field of security in Tskhinvali region.
The Fourth Russian Military Base and the Integration in the Military Field
After the 2008 Russia-Georgia War, the protection of the interests of the Russian Federation in the field of defense in Tskhinvali region is ensured by the Fourth Russian Military Base. Aleksander Kravtsov has been commanding the base since September 2016. The Fourth Russian Military Base has been in Tskhinvali region since 2009 and it houses about 4,000 military personnel.
The Fourth Russian Military Base, much like the Seventh Russian Military Base operating in Abkhazia, is subject to the Southern Military District of the Russian Federation. The District has been headed by Aleksander Dvornikov since 2016. Dvornikov personally oversees the processes and projects taking place in the field of defense in Abkhazia and Tskhinvali region, inspecting them being his direct responsibility.
The steps recently taken by the parties indicate that Tskhinvali region will not be retaining its illegitimate military units for much longer. On 31 March 2017, the Minister of Defense of Russia and the de-facto Minister of Defense of Tskhinvali region signed an agreement on the incorporation of certain separatist military units into the armed forces of the Russian Federation. According to the new agreement, the soldiers of Tskhinvali region will now be able to serve on the Fourth Russian Military Base as well.
Before the full abolition of the Tskhinvali region armed forces, Russian militaries retain top positions in the de-facto armed forces of Tskhinvali region. The First Deputy de-facto Minister of Defense and the Head of the General Staff of Tskhinvali region is the representative of Russia, much like it is in Abkhazia as well. Before being appointed as the Head of the General Staff, Viktor Fedorov, who has been living in Tskhinvali since June 2011, worked on various positions in the armed forces of Tskhinvali region.
Integration in the Russian Law-Enforcement System
Unlike Abkhazia, where implementing joint projects in the field of security with Russia is openly criticized by parts of the public and political elite, in Tskhinvali region the integration of the local law-enforcement structures in the Russian law-enforcement system enjoys strong support. Hence, the Kremlin has taken over much more authorities in terms of law-enforcement in Tskhinvali, than it has in Abkhazia. The decision of the de-facto Ministry of Internal Affairs of Tskhinvali region to reduce the number of employees from 1,600 to 1,150 from 2019 also indicates a high level of integration with Russia.
Signing the agreement on creating the Joint Information-Coordination Center among the Ministries of Internal Affairs of Russia and Tskhinvali region, signed on 4 July 2016, is also a significant step towards deepening cooperation in the field of law enforcement. From the Russian side the agreement was signed by the Deputy Minister of Internal Affairs of Russia, Igor Zubov, who supervises the occupied regions of Georgia on the part of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation.
According to Zubov’s assessment, the Center will be a legally independent service, whilst practically it will be an international organization, the first head of the structure being a local person. The aim of the Center is to coordinate the work of the Russian and Ossetian law enforcement structures in terms of battling organized crime and other violent criminal activity. In order to achieve its goal the Center is expected to record, analyze and exchange the information connected with criminal activity. The work of the Center will entirely be funded by the Russian side.
Despite the negative attitudes towards the formation of such a Center in Abkhazia, it has already started operating and the Head of the Center has already been appointed. In Tskhinvali region, there are still some preparatory works taking place. During his meeting with the de-facto President of Tskhinvali region on 26 June 2017, Zubov stated that “the creation of the Information-Coordination Center in Tskhinvali is a done deal”. According to Zubov’s statement, the funding for opening the Center already exists and it must be used up until the end of 2017, with money being spent on the capital rehabilitation of the building and equipping the Center with modern technologies.
The Center will employ 23 people from the de-facto Ministry of Internal Affairs of Tskhinvali region and seven people from the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation. It is interesting to note that due to the discontent with the formation of the Center in Abkhazia, it will have 20 employees (10 from each side) there. At the same time, in the case of Tskhinvali the agreement specifies that the working language of Center will be Russian. Unlike Abkhazia, the Officers of the Center in Tskhinvali region will also be authorized to hold, carry and use weapons, also being allowed to conduct operations and carry out investigations.
Due to the delays of the activation of the Center a new panel was created in the de-facto Ministry of Internal Affairs of Tskhinvali region in October 2017, tasked with resolving the issues connected with the creation of the Center.
Strengthening the Occupation Line
On 30 April 2009, an agreement was signed between the leaders of the Russian Federation and Tskhinvali region on the “Joint Measures for Protecting the State Border of South Ossetia”. It is the responsibility of the Border Police Department of the Federal Security Service of the Russian Federation to “protect” the 467.4 km de-facto border of the occupied Tskhinvali region, which also includes the 391.4 km “border” with Georgia.
Since March 2017, Major General Anatoly Utkin, the Head of the Border Police Department has been in charge of “protecting” the de-facto border of the occupied region with Georgia. On 30 June 2017, the newly elected de-facto President of Tskhinvali region, Anatoly Bibilov held a meeting with Utkin, demanding that he improve the border security with Georgia. More specifically, according to Bibilov, the “violation of borders” by the Georgians must be eradicated fully. It is Utkin’s structure that is arresting Georgians near the occupation line. Since 2009, his Department has arrested and detained over 900 Georgians with the charge of crossing the so-called border.
After 2008 Russia-Georgia War, in terms of the illegal process of “borderization”, the Department has been installing barbed wires, fences and so-called border demarcating banners, as well as digging the trenches and making anti-fire structures, as a result of which the land that has been controlled by the Government of Georgia since 2008 War end up within the occupied territories.
The occupation line, which has practically turned into Russia-Georgia border, has become even more “secure” lately. A so-called border zone has been created in Tskhinvali region, where the citizens of Tskhinvali region and Russia can only enter through special passes. The overall area of the border zone is 693 sq. kilometers. The minimum distance between the occupation line and the border zone is 100 meters whilst maximum is 8 kilometers.
- After the 2008 Russia-Georgia War and the recognition of the independence of Tskhinvali region by the Russian Federation, the aim of the Kremlin’s policy is to establish full control over the domestic processes taking place in Tskhinvali, including the fields of defense, policing and securing the de-facto border, in which the Kremlin has the support of the local illegitimate government as well.
- The recent steps taken by the Kremlin in Tskhinvali region indicate that the full or at least partial integration of the armed forces and law enforcement structures of Tskhinvali region into the corresponding structures of the Russian Federation is a practically irreversible process.
- The growth of the influence of Russia over the security field of Tskhinvali is further reinforced by the existing consensus in the separatist republic about the issue of integrating with Russia. However, at the same time it should also be noted that in Abkhazia, where there is no such consensus on the issue, the Russian influence has been growing regardless.
- The actions of the Border Police Department of the Federal Security Service of the Russian Federation have turned the occupation line into a de-facto Georgia-Russia border. The actions of the Russian border control forces on the occupation line endangers the security, private property and economic activity of the Georgian citizens, especially those living near the occupation line.
- The growing control over the field of security in both Abkhazia as well as Tskhinvali region exerted by Russia and the development of military infrastructure near the occupation line since 2008 is the main challenge for the security of Georgia.