რუსული ოპოზიციის გეოპოლიტიკური ხედვა
ალექსეი ნავალნის გარშემო შეკრებილმა რუსმა ოპოზიციონერებმა მცირე ხნის წინ ერთ დოკუმენტში ჩამოაყალიბეს საკუთარი ხედვა, თუ როგორი უნდა იყოს მომავალი რუსეთი. „ალექსეი ნავალნის პროგრამად“ წოდებული ეს ტექსტი რვა თავისა და ამ თავების რვა რეზიუმისგან შედგება. პროგრამა შეადგინა ნავალნიმ და მასთან ერთად მომუშავე „ექსპერტთა საბჭომ“, რომელშიც შევიდნენ ეკონომისტები, იურისტები და ცნობილი მწერალი ბორის აკუნინი.
ეს სტატია ეძღვნება ნავალნის პროგრამის იმ ნაწილებს, სადაც ავტორები წარმოადგენენ რუსეთის, როგორც საერთაშორისო მოთამაშის შესახებ საკუთარ ხედვას.
დღეისათვის სრულიად გაურკვეველია როდესმე მიეცემა თუ არა ნავალნის ან მის გუნდს საკუთარი ხედვების პრაქტიკაში გამოყენების საშუალება, ამჟამად კი მათი შანსები არც ისე მაღალი ჩანს. ამასთან, მომავალში ისინი რომც მოვიდნენ ხელისუფლებაში, მათი რეალური ქმედებები საერთაშორისო არენაზე შეიძლება სრულიად განსხვავებული აღმოჩნდეს იმ შეხედულებებისგან, რასაც დღეს სთავაზობენ საზოგადოებას.
ამ ორი წუხილისგან პირველის პასუხად ვიტყვი რომ იმის მიუხედავად, რას ვფიქრობთ ნავალნისა და მისი გუნდის თუ მათი პოლიტიკური შანსების შესახებ, ფაქტია, რომ ამჟამად რუსეთში ისინი არიან ერთადერთი სერიოზული პოლიტიკური დასი, რომელიც რეალურად ისახავს მიზნად იყოს მმართველი რეჟიმის ალტერნატივა. აქედან გამომდინარე, მათი მოსაზრებები რუსეთის სამომავლო საგარეო პოლიტიკის შესახებ, სულ მცირე, საინტერესოა. ჩემი პასუხი მეორე წუხილზე არის რომ თუკი ნავალნის გუნდი მომავალში შეცვლის თავის ახლანდელ პოზიციას საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით, ეს აუცილებლად უნდა აღვნიშნოთ, მაგრამ ეს არ ნიშნავს რომ ამჟამად არ უნდა მივაქციოთ ყურადღება იმას თუ რა არის მათი ეს ახლანდელი პოზიცია. პირიქით, ის გვაძლევს ჩვენ ათვლის წერტილს, რომელსაც შეგვეძლება შევადაროთ ნავალნის პოლიტიკური ჯგუფის გეოპოლიტიკური მიდგომების შესაძლო სამომავლო ცვლილებები.
დიდი სახელმწიფოს გადარჩენა ეკონომიკური აღმავლობის მეშვეობით
ოპოზიციის წევრების შეშფოთების ერთ-ერთი მთავარი საგანია რუსეთის მიმდინარე ეროვნული დასუსტება ეკონომიკური სტაგნაციის, ცუდი მმართველობისა და განვითარების ნაკლებობის შედეგად. მათი გაცხადებული მიზანია ამ დეგრადირების შეჩერება და ამით რუსეთის, როგორც დიდი სახელმწიფოს [великая держава], სტატუსის შენარჩუნება.
გამოქვეყნებულ პროგრამაში ისინი ამას პირდაპირ ამბობენ: „დიდი სახელმწიფოს სტატუსი სამუდამოდ დაიკარგება, თუკი რუსეთი არ დაამტკიცებს საკუთარ ეკონომიკურ სიცოცხლისუნარიანობას“. პროგრამის სხვა ნაწილში ავტორები იმეორებენ ამ აზრს: „თანამედროვე სამყაროში მხოლოდ ეკონომიკურ სიცოცხლისუნარიანობას შეუძლია ქვეყნისთვის დიდი და დამოუკიდებელი სახელმწიფოს სტატუსის უზრუნველყოფა“.
ნავალნის გუნდისთვის ეკონომიკური რეაბილიტაცია არის არა მხოლოდ რუსეთის მოსახლეობის ცხოვრების დონის ამაღლების, არამედ ასევე მსოფლიოს სახელმწიფოთა შორის რუსეთის პოზიციების გაძლიერების საშუალება. ამჟამად, მათი აზრით, ეს პოზიციები ზიანდება პუტინის მმართველობის პირობებში არსებული სტაგნაციისა და განუვითარებლობის გამო. რუსეთის სტატუსის გაძლიერების სურვილს ოპოზიციონერები ნათლად ამჟღავნებენ: „რუსეთი უნდა იყოს ევროპისა და აზიის მოწინავე ქვეყანა. ის უნდა აფართოებდეს საკუთარ გავლენას ეკონომიკური ძლიერების და კულტურული ექსპანსიის, მათ შორის, მთელ მსოფლიოში რუსული ენის მხარდაჭერის მეშვეობით“.
ეკონომიკური აღმავლობა დასავლეთთან ურთიერთობის გაუმჯობესების გზით
სასურველი ეკონომიკური განვითარების მისაღწევად რუსი ოპოზიციონერები საკუთარ პროგრამაში რუსეთის შიგნით გადასადგმელ სხვადასხვა აუცილებელ ნაბიჯზე ლაპარაკობენ, მაგრამ ერთ-ერთი საკვანძო წინაპირობა, მათი აზრით, არის დასავლეთთან არსებული კონფრონტაციის შეჩერება. როგორც პროგრამის ავტორები მოხდენილად ამბობენ, „რუსეთმა უნდა დაიბრუნოს მშვიდობისმოყვარე ქვეყნის რეპუტაცია და ეს მშვიდობისმოყვარეობა უნდა ჩააყენოს ეკონომიკური განვითარების სამსახურში“.
ამ „მშვიდობისმოყვარეობის“ ელემენტებად პროგრამაში დასახელებულია დაძაბულობის შემცირება ევროკავშირთან, ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და უკრაინასთან და, ასევე, რუსეთის მიერ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით გათვალისწინებული ვალდებულებების კვლავ შესრულება. პროგრამა გვპირდება უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის შეჩერებას, რის შედეგადაც მისი ავტორები ელიან „სანქციების მოხსნას, რომლებიც ხელს უშლიან ჩვენს მეწარმეებს ივაჭრონ გარე სამყაროსთან და აიღონ იაფი სესხები მსოფლიოს ფინანსურ ბაზრებზე“.
გაუგებარია, რამდენად სერიოზულია პროგრამაში ჩაწერილი ეს დებულებები, თუ გავითვალისწინებთ ალექსეი ნავალნის უარს დაასრულოს ყირიმის უკანონო რუსული ოკუპაცია იმ შემთხვევაში, თუკი ხელისუფლებაში მოვა. ეს ოკუპაცია ნამდვილად არღვევს რუსეთის მიერ ხელმოწერილ საერთაშორისო ხელშეკრულებებს. ამასთანავე, აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა რექს ტილერსონმა ცოტა ხნის წინ განმარტა, რომ „ყირიმთან დაკავშირებული სანქციები ძალაში დარჩება მანამ, სანამ რუსეთი დაუბრუნებს უკრაინას სრულ კონტროლს [ყირიმის] ნახევარკუნძულზე“. და ამავე დროს დანამდვილებით შეიძლება ითქვას, რომ ყირიმის დეოკუპაციის გარეშე რუსეთსა და უკრაინას შორის ურთიერთობების სრულად ნორმალიზება შეუძლებელია.
დასავლეთთან დაძაბულობის განმუხტვის კიდევ ერთი ელემენტი, რომელიც ჩაწერილია ნავალნის პროგრამაში, არის „უარის თქმა მთელ მსოფლიოში დიქტატორული და უუნარო რეჟიმების მხარდაჭერაზე“. ტექსტში დამატებით დაზუსტებულია, რომ „ბაშარ ასადის რეჟიმის და სხვა ამგვარი რეჟიმების პოლიტიკური მხარდაჭერა არ არის რუსეთის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტი“.
მას შემდეგ, რაც ეს განმუხტვა მიღწეული იქნება, ნავალნის გუნდს ჩაფიქრებული აქვს სხვა საგარეო პოლიტიკური ნაბიჯებიც რუსეთის ეკონომიკის გასაძლიერებლად, სადაც შედის „რუსეთის უნიკალური გეოგრაფიული მდებარეობის“ გამოყენება ეკონომიკური ინტეგრაციისთვის როგორც ევროპასთან, ისე აღმოსავლეთ აზიასთან და „სრული მხარდაჭერა ჩვენი მაღალტექნოლოგიური პროდუქციის ექსპორტიორების საგარეო ბაზრებზე ექსპანსიას“.
ურთიერთობა რუსეთის მეზობლებთან
რუსი ოპოზიციონერები პირობას დებენ, რომ შეაჩერებენ „მთელ მსოფლიოში სეპარატისტული მოძრაობების, მეამბოხეთა დაჯგუფებების და ოპოზიციური პარტიების მხარდაჭერას“. ამავე დროს, მათი პროგრამა არაფერს ამბობს ასეთი მხარდაჭერის კონკრეტული შემთხვევების შესახებ, გარდა უკრაინისა, რომლის წინააღმდეგ აგრესიის შეჩერებაზე პროგრამაში წერია. თუმცა უკრაინის შემთხვევაშიც რუსი ოპოზიციონერების პოზიცია არ არის დამაკმაყოფილებელი.
ცხადია, რომ უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიაში ოპოზიციის წევრები გულისხმობენ მხოლოდ დონბასის ნაწილის ოკუპაციას, ხოლო ყირიმის ოკუპაციას ამ აგრესიის ნაწილად ისინი არ მიიჩნევენ. ამ თემაზე ზემოთ უკვე ნახსენები ნავალნის განცხადებების გარდა, მოცემულ პროგრამაშიც წერია, რომ რუსეთის პოზიცია ყირიმთან დაკავშირებით „იქნება განსაზღვრული ყირიმის ხალხთა უფლებით თავად გადაწყვიტონ საკუთარი ბედი“ . ფორმალისტური ენიდან თარგმანში ეს სინამდვილეში იმას ნიშნავს, რომ რუსული ოპოზიცია ისევე არ აპირებს ყირიმის დეოკუპაციას, როგორც პუტინის რეჟიმი.
რუსული ოპოზიციის პროგრამაში არსებული კიდევ ერთი საყურადღებო განცხადებაა მათი სურვილი, განახორციელონ „ეკონომიკური ინტეგრაცია პოსტსაბჭოთა სივრცეზე“. ამგვარი ინტეგრაციის ფორმატს პროგრამის ავტორები რატომღაც უწოდებენ „ევრაზეს“-ს [ЕвраЗЭС], რაც წარმოადგენს „ევრაზიული ეკონომიკური საზოგადოების“ აბრევიატურას - 2000-2014 წლებში რუსეთის გავლენის ქვეშ არსებული რეგიონული ორგანიზაციისა, რომელიც 2015 წლის 1 იანვარს ჩაანაცვლა მისმა მომდევნო ევოლუციურმა ფორმამ - „ევრაზიულმა ეკონომიკურმა კავშირმა“.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ევროკავშირთან ეკონომიკური ინტეგრაციის საბოლოო მიზნად ნავალნის გუნდი ასახელებს თავისუფალი ვაჭრობის ზონას არა ევროკავშირსა და უშუალოდ რუსეთს, არამედ ევროკავშირსა და „ევრაზეს“-ს შორის. ამგვარი განცხადება მიანიშნებს იმაზე, რომ რუსეთმა ჯერ თავის გარშემო უნდა განიმტკიცოს ეკონომიკური ინტეგრაციის ზონა, რომლის წევრები იქნებიან მისი პოსტსაბჭოთა მეზობლები, და უკვე შემდეგ განავითაროს ეკონომიკური თანამშრომლობა ევროკავშირთან - არა უბრალოდ ცალკე სახელმწიფოს, არამედ რეგიონული გავლენის სფეროს ლიდერის სტატუსით.
ის, რომ რუსეთის მეზობლებმა შეიძლება ისურვონ ევროპული ინტეგრაცია პირდაპირ, მოსკოველი შუამავლების გარეშე, ნავალნის და მის გუნდს აზრად, როგორც ჩანს, არ მოსდით.
სეპარატიზმისადმი მხარდაჭერაზე და უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიაზე უარის თქმის და ყირიმის ოკუპაციის გაგრძელების კომბინირების მცდელობის გარდა ნავალნის პროგრამაში კიდევ ერთი წინააღმდეგობა შეინიშნება. ის თან მხარს უჭერს ინტეგრაციას პოსტსაბჭოთა სივრცეზე და თან მოითხოვს „სავიზო რეჟიმის შემოღებას ცენტრალური აზიის და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებთან“ (რომ დავაზუსტოთ - აზერბაიჯანთან და სომხეთთან, რადგან საქართველოსთან სავიზო რეჟიმი რუსეთმა ჯერ კიდევ 2000 წელს შემოიღო). პროგრამაში ხაზგასმულია, რომ „შრომითი მიგრანტები უნდა შემოდიოდნენ სამუშაო ვიზებით და არა უკონტროლოდ, როგორც ამჟამად ხდება“.
საინტერესოა რამდენად შესაძლებლად მიაჩნია ნავალნის ყაზახეთის ან სომხეთის მსგავს ქვეყნებთან ინტეგრაციის გაღრმავების კომბინირება მათთანვე ახალი სავიზო ბარიერების დაწესებასთან. ნებისმიერ შემთხვევაში, ეს ნიუანსი მიუთითებს ნავალნის აზროვნებაში წინააღმდეგობივ იმპულსებზე რუსეთის სამეზობლოსთან დაკავშირებით.
* * * *
რუსული ოპოზიციის ერთ-ერთი მთავარი დეკლარირებული მიზანია რუსეთის გლობალური პოზიციების გაუმჯობესება. მაშინ, როცა პუტინის ხელისუფლება ამ მიზნის განხორციელებას ცდილობს სამხედრო აგრესიის, უპრინციპო მტაცებლური დიპლომატიის და აქტიური ფარული/სადაზვერვო მოქმედებების გამოყენებით, ოპოზიციის კონცეფცია ამ შედეგის მიღწევას მსოფლიოში რუსეთის შეფარდებითი ეკონომიკური წონის გაზრდით გულისხმობს.
მაგრამ ტრადიციული რუსული სტრატეგიული ხედვების მემკვიდრეობა მაინც იჩენს თავს ნავალნის პროგრამაში. დოკუმენტი წარმოიდგენს რუსეთს, რომელიც მკაცრად იცავს საერთაშორისო წესებს და ამავე დროს განაგრძობს ყირიმის უკანონო ოკუპაციას. ის აცხადებს ევროპასთან ეკონომიკური ინტეგრაციის სურვილს, მაგრამ მიანიშნებს, რომ ამავე დროს რუსეთმა თავისი მეზობლები ეკონომიკური გავლენის საკუთარ სფეროში უნდა შემოიკრიბოს.
მთლიანობაში, მეზობლებთან ურთიერთობა არ არის პროგრამაში კარგად გააზრებული. ავტორების მოლოდინი, რომ ისინი შეძლებენ უკრაინასთან ურთიერთობების მოგვარებას ყირიმის დეოკუპაციის გარეშე არარეალისტურია. ამასთანავე, დოკუმენტი არაფერს ამბობს იმაზე, თუ როგორ უნდა გამოვიდეს რუსეთი საქართველოსა და მოლდოვაში თავისივე შექმნილი ვითარებიდან. გასაგებია, რომ ამჟამად რუსული ოპოზიციის წევრებისთვის შეიძლება პოლიტიკურად წამგებიანი იყოს ამ თემებზე ვრცლად საუბარი, მაგრამ პრობლემა ის არის, რომ ბუნდოვანება, რომელსაც ისინი ავლენენ ამ საკითხების მიმართ, შესაძლოა უფრო სერიოზული სამომავლო გაუგებრობების სიმპტომი იყოს.
მეზობელთა ინტერესების, საჭიროებებისა და პოლიტიკური იდენტობის უგულებელყოფა რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ძალიან ხანგრძლივი ტრადიციაა. ის შენარჩუნდა სხვადასხვა რუსული მმართველი რეჟიმების პირობებში. ფუნდამენტურად ახლებური ხედვის გარეშე რუსულმა ოპოზიციამ, ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში, შეიძლება არ მოიშალოს ეს უსიამოვნო ჩვევა, რაც დაპირისპირების მორიგი ციკლის მიზეზი გახდებოდა.

Geopolitical Vision of the Russian Opposition
The Russian political opposition group around Alexey Navalny has recently condensed its political platform into a single document. The text is titled “The Program of Alexey Navalny,” consists of eight chapters and their short summaries, and was developed by Navalny with participation of an “expert council” that includes economists, lawyers and a well-known writer Boris Akunin.
This article concerns the parts of Navalny’s program where its authors present their vision of Russia as an international player.
It is true that whether Navalny or his team will ever get the opportunity to implement their concepts is unclear. Presently their chances do not appear to be very rosy – Navalny has recently been barred from participating in the Russian presidential election on 18 March, his supporters having to content themselves with an election boycott and planned protest rallies. It is also true that even if the opposition did gain power in the future, their real actions on the international stage may be quite different from the vision they are now presenting.
My answer to the first of these concerns is that whatever we may think about the team gathered around Navalny and their political chances, the fact remains that at the moment they are the only significant political group in Russia that is seeking to be an actual alternative to the regime. This makes their views on what kind of foreign policy is desirable for Russia interesting. To the second concern I answer that whenever the Russian opposition members’ words or actions regarding foreign affairs deviate from their present stance, we, the observers, should take careful note, but this does not mean that we should not pay attention to what this present stance of theirs is. To the contrary, it offers us a point of reference to which we can compare possible future evolutions of Navalny’s political group’s geopolitical attitudes.
Salvation of the great power through economic recovery
A key concern for opposition members is the impending national weakening of Russia as a result of economic stagnation, mismanagement, and lack of meaningful development. Their declared purpose is to prevent this expected backsliding and keep Russia among the major powers.
They make this point clearly enough in their program, saying that “the status of a great power will be lost irrevocably if Russia does not prove its economic viability.” In another part of the program its authors reiterate this idea, arguing that “only economic viability can guarantee for the country the status of a great and independent power in the modern world.”
Economic rehabilitation and growth is, in the eyes of Navalny’s team, a means of not only improving the lot of Russian citizens, but also strengthening Russia’s position among the world’s nations, which they believe is being compromised as a result of developmental stagnation under Putin. And they do intend to strengthen this position: “Russia must be the leading country of Europe and Asia. The country must be broadening its influence through economic might and cultural expansion, including the support for the Russian language all over the world.”
Economic recovery through détente with the West
To achieve the desired economic viability the opposition proposes a number of measures within Russia, but one of the principle prerequisites it lists as required for achieving this purpose is a relief from the confrontation with the West. As the program’s authors deftly put it, “Russia must recover for itself an image of an amicable country and put this amicability in the service of economic development.”
As specific parts of such “amicability” the program names reduction of tensions in relations with the European Union, the United States, and Ukraine, as well as return to fulfilling Russia’s commitments in accordance with international treaties. The program promises to stop aggression against Ukraine, achieving “the lifting of sanctions that prevent our entrepreneurs from trading with the rest of the world and from taking cheap loans in the world’s financial markets.”
It is questionable how meaningful each of these pronouncements is given Navalny’s stated refusal to end Russia’s illegal occupation of Crimea if he comes to power. After all, this occupation certainly violates international treaties signed by Russia, U.S. Secretary of State Rex Tillerson recently clarified that "Crimea-related sanctions will remain in place until Russia returns full control of the peninsula to Ukraine," and it can be posited with certainty that without deoccupation of Crimea full normalization between Russia and Ukraine is flatly impossible.
Another measure to achieve détente listed in Navalny’s program is to “stop supporting dictatorial and unviable regimes all over the world.” It is specified in the text that “political support of Bashar Assad’s regime and other similar regimes is not a priority of the Russian foreign policy.”
Once this desired détente is achieved, Navalny’s team intends to engage in other foreign political moves aimed at strengthening Russia’s economy. These moves include using “Russia’s unique geographic position” for economic integration with both Europe and East Asia, and “full support for the expansion of our high tech exporters to the foreign markets.”
Dealing with Russia’s neighbors
Navalny’s program pledges to “cease the support for the separatist movements, rebel groups and opposition parties all over the world.” It says nothing of specific cases of such support, however, with the exception of the promise to stop aggression against Ukraine. And yet, even in the Ukrainian case the Russian opposition’s stance is less than satisfactory.
It is clear that under “aggression against Ukraine” the Russian opposition means only the occupation of parts of the Donbass region. The occupation of Crimea is somehow not considered an element of this aggression. Besides Navalny’s statements referred to above, the program itself says that the Russian position regarding Crimea “will be defined by the recognition of the rights of the peoples of Crimea to decide their fate themselves,” which in translation from the formalistic language actually means that the Russian opposition has no more intention to de-occupy Crimea than Putin’s regime does.
Another significant statement in the Russian opposition’s program is its intention to pursue “economic integration in the post-Soviet space.” For some reason, the framework of such integration is designated there as “EvraZES” [ЕвраЗЭС], which is a Russian abbreviation for the Eurasian Economic Community – a Russian-led regional organization in 2000-2014 that was replaced on 1 January 2015 by its next evolutionary form called the Eurasian Economic Union.
It is notable that for the final goal of economic integration with the European Union, Navalny’s team sets a free trade zone not between the EU and Russia, but between the EU and “EvraZES”. The implication of such a stance is that Russia must first consolidate around itself an economic integration sphere that includes its post-Soviet neighbors, and then cooperate with the EU - not as a separate nation but as a leader of a regional zone of influence.
That Russia’s neighbors might want to proceed with their European integration directly, without intermediaries in Moscow, does not appear to occur to Navalny and his team.
Besides the attempt to combine rejection of support for separatism and aggression against Ukraine with keeping Crimea under the Russian control, there is another contradiction in Navalny’s program regarding Russia’s neighbors. While pushing for integration with the post-Soviet countries, even wishing to unite them into some kind of economic union, Navalny intends to “introduce visa regime with the countries of Central Asia and South Caucasus” (with Armenia and Azerbaijan, to be more precise - Russia introduced visa regime with Georgia back in 2000), stressing that “labor migrants must arrive through working visas, not uncontrollably as at present.”
Perhaps Navalny somehow deems it possible to combine deeper integration with countries like Kazakhstan or Armenia and new visa barriers with them, but in any case this nuance does betray contradictory impulses in his thinking about Russia’s neighbors.
* * * *
The primary foreign policy goal of the Russian opposition is to improve Russia’s global standing. While Putin’s government seeks to accomplish this through a combination of aggressive covert and military actions with opportunistic diplomacy, the opposition’s present concept envisions achieving the same end by increasing Russia’s relative economic standing in the world.
And yet, the legacy of the old ways lingers in Navalny’s program, causing inconsistencies. The document promises a Russia that strictly follows international rules while continuing its illegal occupation of Crimea. It declares a desire to engage in economic integration with Europe, but indicates the intention of doing so after consolidating Russia’s neighbors into its own economic sphere.
The program betrays a somewhat lazy thinking regarding relations with Russia’s neighbors. The expectation, entertained by the program’s authors, that they will be able to fully normalize relations with Ukraine without returning Crimea, is unrealistic. In addition, the document does not say anything about how Russia would disentangle itself from the mess it has created in countries like Georgia and Moldova, besides a single vague statement about ending the support for separatists “all over the world.” To be sure, it might be politically unwise for the Russian opposition members to expand on these matters at the moment, but the problem is that their ambiguity might be genuine.
Russian foreign policy has a very long tradition of disregarding the interests, intentions and political identities of its neighbors. This trend has been consistent under different Russian regimes. Unless the Russian opposition consciously employs a fresher view, it will probably continue this unpleasant habit, if it ever comes to power. Its potential failure to grasp how seriously Russia’s neighbors take their sovereignty could cause a new cycle of tension and conflict.