ელექტროენერგიით ვაჭრობა: 2016 წლის წარმატებები, 2017 წლის რეალობა და შემდგომი პერსპეკქივები - Bitcoin-ის გავლენა (ნაწილი მეორე)
ავტორი: ვალერი ჩეჩელაშვილი, რონდელის ბლოგის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი
სხვადასხვა წყაროს თანახმად, საქართველო არის ერთ-ერთი ლიდერი ქვეყანა Bitcoin-ის წარმოების მხრივ და, შესაბამისად, მსოფლიო წარმოების ფრიად მნიშვნელოვან ნაწილს - 15 %-ს ფარავს (იხ.: http://cbw.ge/business/georgia-among-three-countries-largest-number-bitcoin-miners/, http://forbes.ge/news/3175/Three-Countries-With-the-Largest-Number-of-Bitcoin-Miners). ამასთან, წყაროები ასახელებენ მხოლოდ კომპანია “Bitfury”-ს, რომელიც ყველაზე ძლიერი მოთამაშეა არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ, როგორც ირკვევა, ერთ-ერთი უმსხვილესია მსოფლიოშიც, თუმცა საქართველოში Bitcoin-ს სხვა არაერთი კომპანია მოიპოვებს.
უნდა ითქვას, რომ ამ მხრივ არსებული ინფორმაცია ერთობ წინააღმდეგობრივია, მაგრამ სამი გარემოება ეჭვს არ იწვევს: ა) Bitcoin-ის წარმოებისთვის მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობა ყოველწლიურად სწრაფად იზრდება; ბ) ასეთი ჭარბი მოხმარება უკვე გახდა სერიოზული მსჯელობის საგანი რიგ ქვეყნებში, მაგალითად, ჩინეთსა და ისლანდიაში; გ) საქართველო ნამდვილად არის Bitcoin-ს წარმოების თვალსაზრისით ერთ-ერთი ლიდერი მსოფლიოში.
საინფორმაციო რესურსმა Forbes.ge-მ საერთოდ პირველ ადგილზე გაიყვანა საქართველო. საიტზე აღნიშნულია, რომ საქართველო, ჩინეთი და აშშ ერთად აწარმოებენ Bitcoin-ის 80%-ს (იხ.:http://forbes.ge/news/3175/Three-Countries-With-the-Largest-Number-of-Bitcoin-Miners).
ცხადია, წარმოებული რაოდენობიდან გამომდინარე Bitcoin-ების დიდი ნაწილი ელექტრონული ვაჭრობის პლატფორმების მეშვეობით გადის საერთაშორისო ბაზარზე, ანუ ექსპორტზე. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს ფაქტი ჩვენს სტატისტიკას არ აქვს ასახული საქართველოს ექსპორტის სტრუქტურაში.
უნდა ვივარაუდოთ, რომ ეს მნიშვნელოვანი ციფრია, რომელიც ხელს უწყობს ვალუტის შემოდინებას ქვეყანაში და, შესაბამისად, სავაჭრო ბალანსის გაჯანსაღებასა და ლარის გამყარებას. შეიძლება გამოითქვას ვარაუდი, რომ 2017 წელს წარმოებული Bitcoin-ის რაოდენობა აღემატება დამატებით იმპორტირებული ელექრტოენერგიის მოცულობას, ანუ $66 მილიონს. ამ შეფასებას ამყარებს შემდეგი გარემოებები, რაც ბლოგის პირველ ნაწილში დადასტურებულია შესაბამისი ცხრილებით: 2016 წელს საქართველო იყო ელექტროენერგიის ნეტო-ექსპორტიორი, ხოლო 2017 წლის მშპ-ის ზრდა მნიშვნელოვნად ჩამორჩებოდა ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდას.
საინტერესოა, სინამდვილეში ქვეყანაში მოხმარებული ელექტროენერგიის რა ხვედრითი წილი მოდის Bitcoin-ის წარმოებაზე? რიგი მონაცემებით, ეს რაოდენობა ფრიად მნიშვნელოვანია (იხ.:http://bizzone.info/energy/2018/1518568899.php). საქართველოში წარმოებული Bitcoin-ების რა რაოდენობა იყიდება საერთაშორისო ბაზარზე? ეს და სხვა კითხვები ელოდება პასუხებს.
მსოფლიოში Bitcoin-ის წარმოებაზე იხარჯება დაახლოებით $1.5 მილიარდი ღირებულების ელექტროენერგია, უპირატესად ელექტროენერგიის დაბალი ღირებულების ქვეყნებში (იხ.:https://hackernoon.com/does-bitcoin-mining-really-consume-more-electricities-than-entire-countries-fde32e152941). იმავე წყაროს ინფორმაციით, საქართველოში წარმოებული ელექტროენერგიის რაოდენობა მხოლოდ 1.5-ჯერ აღემატება Bitcoin-ის წარმოებისათვის მსოფლიოში დახარჯულ ელექტროენერგიას.
შესაბამისად, თუ საქართველოს ხვედრითი წილი Bitcoin-ის მსოფლიო წარმოებაში არის 15%-ი, ამ მიზნებისათვის ჩვენს ქვეყანაში მოხმარებული ელექტროენერგიის ფასი უნდა იყოს დაახლოებით $225 მილიონი. ეს ძალიან დიდი მოცულობაა და საჭიროებს დაზუსტებას. მაგრამ თუ ეს მეტ-ნაკლებად ასახავს რეალობას, მაშინ რა რაოდენობის Bitcoin-ები იწარმოება ყოველწლიურად საქართველოში და რა რაოდენობით გადის Bitcoin-ი ექსპორტზე?
რა თქმა უნდა, სახელმწიფომ უნდა შეუწყოს ხელი თანამედროვე ტექნოლოგიური დარგების განვითარებას. ამასთან, ამ დარგის განვითარებით დაკავებული მეწარმეებიც დაინტერესებული უნდა იყვნენ ქვეყნის მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების გაჯანსაღებით, რაც, საბოლოო ჯამში, მათ კეთილდღეობაზეც აისახება.
სამართლებრივი სისტემის სტაბილურობა, გასაგები და გამჭვირვალე თამაშის წესები ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტორებია ბიზნესის განვითარებისათვის. როგორც ზემოთ აღინიშნა, მთავრობა ხელს უნდა უწყობდეს ბიზნესის განვითარებას; მას არ უნდა შეეძლოს დადგენილი შეღავათიანი პირობების ცალმხრივად შეცვლა. ეს ყოვლად დაუშვებელია. ამასთან, Bitcoin-ის წარმოებისა და ვაჭრობის სახით საქმე გვაქვს აბსოლუტურად ახალ, უნიკალურ მოვლენასთან. იგი აგრესიულად შემოიჭრა ეკონომიკურ ურთიერთობებში და მისი გავლენა ეკონომიკურ პროცესებზე დღეს და მომავალში კარგად შეფასებული არ არის. აგრეთვე არ არის ჩამოყალიბებული შესაბამისი რეგულატორული მექანიზმები, ქვეყნებში დაიწყო ამ თემების აქტიური განხილვა, ეს კარგად ჩანს ჩინეთისა და ისლანდიის მაგალითზე (იხ. ბლოგის პირველი ნაწილი). ერთი რამ ცხადია, რომ როგორც სახელმწიფო, ისე ბიზნესი უნდა იყოს დაინტერესებული მდგრადი, გასაგები და სამართლიანი რეგულატორული მექანიზმების ჩამოყალიბებით.
Bitcoin-ის წარმოებისა და ვაჭრობის ბიზნესი უკვე მყარად დგას ფეხზე საქართველოში. კარგი იქნება, თუ შესაბამისი კომპანიები გამოაქვეყნებენ მონაცემებს საკუთარი ეკონომიკური საქმიანობის შესახებ, მაგალითად, წლიურ ბალანსს. ეს დააკმაყოფილებდა საზოგადოებაში არსებულ ინტერესს და ბოლოს მოუღებდა ამ თემასთან დაკავშირებულ სხვადასხვა სახის სპეკულაციას.
ალბათ უნდა დაიწყოს დიალოგი მთავრობასა და Bitcoin-ის წარმოებისა და ვაჭრობის ბიზნესით დაკავებულ მეწარმეთა შორის. ეს აუცილებლობა უკვე წარმოიქმნა. მიზანი - ურთიერთმისაღები, გრძელვადიანი გადაწყვეტილებების მიღება. როგორც ვარიანტი, შესაძლოა შეთანხმდეს, მაგალითად, ხუთწლიანი ეტაპობრივი გეგმა, რომლის განხორციელების შედეგად Bitcoin-ის წარმოება დაბრუნდება ჩვენი ქვეყნის ჩვეულებრივ სამართლებრივ სივრცეში, რომელიც, სხვათა შორის, მიჩნეულია ერთ-ერთ საუკეთესოდ მსოფლიოში. 2018 წლის მონაცემებით საქართველომ 2.12 პუნქტით გაიუმჯობესა მაჩვენებელი და ქვეყნების ჩამონათვალში დაიკავა საპატიო მეცხრე ადგილი (იხ.: http://www.doingbusiness.org/~/media/WBG/DoingBusiness/Documents/Annual-Reports/English/DB2018-Full-Report.pdf).
ეს ეტაპობრივი გეგმა შეიძლება შეიცავდეს ხუთწლიან პერიოდზე გათვლილი ელექტროენერგიის საფასურის, მიწის მოხმარების და საგადასახადო შეღავათების ეტაპობრივ, თანდათანობით გაუქმებას. უპრიანია, მთავრობის მხრიდან ამ მოლაპარაკებების ფუნქცია დაეკისროს საქართველოს ბიზნესომბუდსმენს. ეს პროცესი დაადასტურებს სახელმწიფოსა და ბიზნესის პარტნიორობის განმტკიცებას და მოგვცემს საშუალებას გარკვეული პერიოდის შემდეგ სამართლიანი გადაწყვეტილებები მივიღოთ, რომლებიც ხელს შეუწყობს როგორც ბიზნესის განვითარებას, ასევე ქვეყნის მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების გაჯანსაღებას.
ნათელია, რომ ქართველი ენერგეტიკოსების ძალისხმევით მიღწეული წარმატებები შესანარჩუნებელი და შემდგომში გასავითარებელია. არსებობს შესაბამისი საპროექტო და საინვესტიციო გეგმები. 2016-2025 წლებში დაგეგმილია 52 ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობა და ექსპლუატაციაში გაშვება. შესაბამისად, 2025 წლისათვის საერთო გენერაციის სიმძლავრე 2015 წელს არსებული 3,718.16 მგვტ-დან 6,680.51 მგვტ-მდე გაიზრდება. (იხ.:http://gnerc.org/files/wliuri%20angariSi/anual%20report%202015_opt.pdf). ამ გეგმის ნაწილი უკვე განხორციელდა 2016 წელს. ექსპლუატაციაში შევიდა მცირე სიმძლავრის 4 ჰიდროელექტროსადგური (ჯამში 8.7 მგვტ.) და ერთი საშუალო სიმძლავრის ელექტროსადგური (108 მგვტ.), 1 თბოელექტროსადგური (13.2 მგვტ.) და 1 ქარის ელექტროსადგური (20.7 მგვტ.), რომელთა ჯამური დადგმული სიმძლავრე 150.6 მგვტ-ია (წყარო: http://gnerc.org/files/wliuri%20angariSi/ANNUAL%20REPORT%202016_opt.pdf). ზუსტად ამ შთამბეჭდავი გეგმების განხორციელებამ უზრუნველყო 2016 წელს ელექტროენერგიაზე 6,2%-მდე გაზრდილი მოთხოვნის დაკმაყოფილება.
ასევე ძალზე მნიშვნელოვანია, რომ ამ გეგმებს თანმიმდევრულად უჭერენ მხარს სერიოზული საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები. მაგალითად, ახლახან ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა (EBRD) მიიღო გადაწყვეტილება „ნენსკრა-ჰიდროელექტროსადგურის“ მშენებლობის დაფინანსების თაობაზე, რისთვისაც დაამტკიცა $229 მილიონიანი სესხი. ეს იქნება 280 მეგავატის სიმძლავრის სადგური, რომელიც ყოველწლიურად 1,2 მილიარდ კილოვატ/საათ ელექტროენერგიას გამოიმუშავებს (იხ.: https://www.newsgeorgia.ge/ebrr-vydelil-kredit-na-stroitelstvo-nenskra-ges-v-svanetii).
ამ გეგმების განხორციელებისა და გაწონასწორებული რეგულატორული პოლიტიკის შედეგად ელექტროენერგეტიკა აუცილებლად შეიტანს მნიშვნელოვან წვლილს საქართველოს სავაჭრო ბალანსის გაჯანსაღებაში.

Trade of Electricity: Successes of 2016, Reality of 2017 and Future Prospects– the Impact of Bitcoin (Part Two)
2018 / 03 / 26
According to various sources, Georgia is one of the leading countries in Bitcoin mining and therefore, covers a substantial part of overall world mining of Bitcoin – about 15% (See:  http://cbw.ge/business/georgia-among-three-countries-largest-number-bitcoin-miners/,  http://forbes.ge/news/3175/Three-Countries-With-the-Largest-Number-of-Bitcoin-Miners). In addition, the sources talk about Bitfury Company only, which is apparently not only the biggest player in Georgia, but also one of the largest in the world, even though a large number of other companies also mine Bitcoin in Georgia.
It must be pointed out that the information in this regard is rather controversial and conflicting; however, three conditions are beyond doubt:  a) the amount of electricity used for Bitcoin mining is rapidly growing every year; b) such an excessive consumption has already become a subject of serious discussion in some countries such as China and Iceland; c) Georgia is indeed one of the leading countries in the world in Bitcoin mining.
Forbes.ge even put Georgia as the overall leader in this area. The website points out that Georgia, China and USA together mine about 80% of Bitcoin worldwide (See:  http://forbes.ge/news/3175/Three-Countries-With-the-Largest-Number-of-Bitcoin-Miners).
It is clear from the volume of mining that a large part of Bitcoins mined in Georgia goes to the international market through electronic trade platforms, which means it is exported. It should be pointed out that this fact is not recorded in the statistics of our export structure.
We must assume that the numbers are large, facilitating the inflow of foreign currency in our country, therefore making the trade balance healthier and the exchange rate of GEL stronger. It can also be theorized that the amount of Bitcoin mined in 2017 exceeds the volume of additional electricity imported in the country, which is USD 66 million. This assessment is reinforced by the factors presented in the respective tables in the first part of the blog:  in 2016, Georgia was a net exporter of electricity, whilst in 2017 GDP growth was much lower than the growth of electricity consumption.
It is interesting to know what the share of the electricity used in mining Bitcoin in overall consumption is. According to certain data, the volume is rather significant (See:  http://bizzone.info/energy/2018/1518568899.php). What Number of Bitcoins mined in Georgia is sold on the international market? This and other questions are waiting to be answered.
Electricity with the value of about USD 1.5 billion is spent throughout the world for mining Bitcoin, mainly in the countries where electricity is cheap (See:   https://hackernoon.com/does-bitcoin-mining-really-consume-more-electricities-than-entire-countries-fde32e152941). According to the same sources, the amount of electricity produced in Georgia is just 1.5 times bigger than the electricity spent throughout the world for mining Bitcoin.
Hence, if the share of Georgia in overall world mining of Bitcoin in 15%, the cost of electricity spent in our country for Bitcoin mining must be about USD 225 million. This is a very large number, which needs to be specified. However, if it more-or-less describes the reality, what amount of Bitcoin is mined in Georgia every year and what amount goes on export?
Of course the state must facilitate the development of modern technologies. Having said that, the entrepreneurs occupied with developing this field must also be interested in making the macro-economic indicators of the country healthier, which will ultimately influence their welfare as well.
The stability of the legal system as well as clear and transparent rules of play are very important factors for the development of businesses. As already pointed out above, the government must be facilitating the development of businesses. It should not be able to unilaterally alter the preferential conditions that have been set. This is entirely unacceptable. At the same time, in the case of Bitcoin mining and trading, we are facing an entirely new, unique development. It has aggressively infiltrated the economic relations and its influence on the economic processes now and in the future has not been assessed properly. Respective regulatory mechanisms have not yet been formed either. States have already started discussing these issues, which is apparent by the examples of China and Iceland (See the first part of the blog). One thing is clear, that both the state as well as businesses must be interested in forming sustainable, clear and just regulatory mechanism in this field.
The business of mining and trading Bitcoin is already firmly onto its feet in Georgia. It would be good if respective companies published data about their economic activities, such as the annual balance. This would satisfy the interest of the public and do away with various types of speculations regarding these issues.
Perhaps a dialogue needs to be started between the government and the entrepreneurs occupied with mining and trading Bitcoin. Such a necessity has already arisen. The aim is to make mutually acceptable, long-term decisions. As one of the options, perhaps a five-year gradual plan could be agreed upon, as a result of which the mining of Bitcoin will return in the ordinary legal framework of our county, which, by the way, is considered to be one of the best in the world. According to the data of 2018, Georgia has improved its positions in this regard by 2.12 points and holds a solid 9th place in the list of assessed countries (See:  http://www.doingbusiness.org/~/media/WBG/DoingBusiness/Documents/Annual-Reports/English/DB2018-Full-Report.pdf).
This gradual plan may contain a stage-by-stage abolition of the preferential status on electricity prices, land usage and taxes, stretched out over five years. It would be appropriate if the government tasked the Business-Ombudsman with negotiating this deal. This will confirm the strengthening nature of the partnership between the government and the businesses and will allow us to make fair decisions after some time, facilitating both the development of businesses, as well as making the macro-economic indicators of our country healthier
It is clear that the success achieved through the efforts of Georgian energy experts needs to be maintained and further developed. There are respective project and investment plans in plance. The construction and launch of 52 HPPs are planned from 2016 to 2025. Hence, in by 2025, the overall annual electricity generation will increase from 3,718.6 megawatt in 2015 to 6,680.51 megawatt (See:  http://gnerc.org/files/wliuri%20angariSi/anual%20report%202015_opt.pdf). Part of this plan was already implemented in 2016. Four HPPs of small capacity (8.7 megawatts overall), one of medium capacity (108 megawatts), one thermal power plant (13.2 megawatts) and one wind power plant (20.7 megawatts) were launched, the overall production capacity of which is 150.6 megawatts (Source:  http://gnerc.org/files/wliuri%20angariSi/ANNUAL%20REPORT%202016_opt.pdf). The implementation of this impressive plan ensured that the 6.2% growth of the demand on electricity in 2016 was met.
It is also very important that these plans are consistently supported by serious international financial institutions. For example, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has recently made a decision on funding the Nenskra HPP, for which it confirmed a loan of USD 229 million. This will be a 280 megawatt HPP, which will generate overall 1.2 billion kW of electricity annually (See:   https://www.newsgeorgia.ge/ebrr-vydelil-kredit-na-stroitelstvo-nenskra-ges-v-svanetii).
As a result of implementing these plans and a balanced regulatory policy, electricity will definitely have a significant role in making Georgia’s trade balance healthier.