პუტინის წინასაარჩევნო ეკონომიკური დაპირებები: მითი და რეალობა
წინასაარჩევნო პერიოდში სხვადასხვაგვარი პოლიტიკური, ეკონომიკური თუ სოციალური ხასიათის დაპირებები ჩვეულებრივი მოვლენაა ნებისმიერ ქვეყანაში. რაც უფრო მაღალი ხარისხის დემოკრატიაა ქვეყანაში, რაც უფრო მაღალია საზოგადოების განვითარების და ამომრჩევლის განათლების დონე, მით უფრო რთულია პოლიტიკური პარტიისთვის საფუძველს მოკლებული დაპირებების მიცემა. შესაბამისად, წინასაარჩევნო კონკურენციაც უფრო მაღალ პროფესიონალურ დონეზე მიმდინარეობს.
პოლიტიკური ოპონენტების დისკუსიების პროფესიონალური დონე აგრეთვე დამოკიდებულია პოლიტიკური კონკურენციის ხარისხზე. სხვა სიტყვებით, პოლიტიკური სივრცის მონოპოლიზირების შემთხვევაში დომინანტი პოლიტიკური ძალა დიდად არ იწუხებს თავს დაპირებების რეალისტურობის ანალიზით. მაგალითად, ჩრდილოეთ კორეაში ლიდერი ამბობს ყველაფერს, რაც მოუვა თავში, საზოგადოება უკრავს ტაშს. თუ დანაპირები ვერ შესრულდა, ეს გარე მტრების ბრალია. თუ საჭიროა - აგრეთვე შიდა მტრებისაც.
იმას, რაც ხდება რუსეთში, უშუალო გავლენა აქვს საქართველოზე. რა თქმა უნდა, საგარეო-პოლიტიკური პრიორიტეტების განსაზღვრისას ჩვენ უნდა გავითვალისწინოთ რუსეთში მიმდინარე მოვლენები და, ზოგადად, რუსეთის ფაქტორი. აქედან გამომდინარე საქართველოს უშუალო ინტერესს წარმოადგენს როგორ ხედავს და აფასებს რუსეთის ხელმძღვანელობა საკუთარ პერსპექტივებს, საკუთარ ადგილს საერთაშორისო ურთიერთობათა სისტემაში, რეგიონულ პოლიტიკას, ეკონომიკის განვითარების ტენდენციებს და მიზნებს - ანუ რა ფაქტორებზე აგებს რუსეთი საერთაშორისო არენაზე საკუთარი გავლენის ზრდის რწმენას.
უკვე ყველა დარწმუნდა, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი არჩევნების შედეგად კრემლს არ დატოვებს. ეს შესაძლოა რამდენიმე მიზეზმა გამოიწვიოს: ა) ბიოლოგიური ფაქტორმა, ბ) შიდა გადატრიალებამ, გ) ძირეულმა გეოპოლიტიკურმა რყევებმა, სახალხო აჯანყებამ და ა.შ. პირველი ღვთის ნებაა, მეორე - ნაკლებად შესაძლებელი, გამომდინარე რუსეთის რეჟიმის ბუნებიდან, რომელიც დამყარებულია ძალოვანი უწყებების, განსაკუთრებით - უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის შეუზღუდავ უფლებებზე. თუმცა საბჭოთა კავშირსა და რუმინეთში ამგვარი ვითარება იყო და ეს ქვეყნები ვერ ასცდნენ მესამე ვარიანტს.
ამ სფეროში პროგნოზირება რთული საქმეა, თუმცა ერთი რამ შეიძლება დღესაც ითქვას: პრეზიდენტ პუტინის მეორე ექვსწლიანი საპრეზიდენტო ვადა იქნება გაცილებით რთული და გამოწვევებით სავსე. როგორი ხედვა აქვს ამ ვითარებიდან გამომდინარე რუსეთის ხელმძღვანელს, რას სთავაზობს იგი საკუთარ საზოგადოებას და ამომრჩეველს?
ამ ფუნდამენტურ კითხვაზე პასუხის გასაცემად აუცილებელია გავაანალიზოთ პუტინის 1 მარტის ყოველწლიური მიმართვა სახელმწიფო სათათბიროსადმი, რომელიც პრაქტიკულად წარმოადგენდა მის წინასაარჩევნო პროგრამის.
პრეზიდენტის მიმართვის სტრუქტურა ძალიან ლოგიკურად იყო აწყობილი. პირველი ნაწილი დაეთმო არსებული ვითარების ანალიზს, პრობლემებსა და გამოწვევებს. მეორე - პრობლემების დაძლევის გზებს და სოციალურ საკითხებს, ხოლო მესამე - საერთაშორისო ვითარებას, რუსეთის ადგილს საერთაშორისო ურთიერთობების სისტემაში, პოზიციების გამყარებისა და გავლენის გაძლიერების ამოცანებს, რა თქმა უნდა, პირველ რიგში სამხედრო კომპონენტის გამოყენებით. ყურადღებას პირველ ორ ნაწილზე შევაჩერებთ.
პირველ ნაწილში მოყვანილი ფაქტები და მათი შეფასება იყო ზუსტი და ობიექტური, იყო კრიტიკული და ამ თვალსაზრისით ერთობ მოულოდნელი. მოხსენების დასაწყისშივეა აღნიშნული, რომ ტექნოლოგიურ ცვლილებათა სიჩქარე სწრაფად იკრებს ძალას და ვინც ამ სიჩქარეს მხარს ვერ აუბამს, უიმედო ჩამორჩენისთვისაა განწირული. საინტერესო დასკვნაა იმ სახელმწიფოს მეთაურის მხრიდან, რომლის აგრესიულმა პოლიტიკამ საერთაშორისო სანქციების ქვეშ მოაქცია საკუთარი ქვეყანა და, შესაბამისად, იგი მსოფლიოს ტექნოლოგიური პროგრესის გზას ჩამოაშორა.
ამ გამოწვევის დაძლევის მიზნით პუტინი სთავაზობს აუდიტორიას შემდეგ დასკვნას: უნდა გაფართოვდეს თავისუფლების სივრცე, გამყარდეს დემოკრატიის ინსტიტუტები, თვითმმარველობა, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტები, სასამართლოები, უნდა ვიყოთ მსოფლიოსთვის გახსნილი ქვეყანა. ამის მოსმენა უფრო მოსალოდნელი იყო ოპოზიციონერ გრიგორი იავლინსკისგან. პუტინი ტრიბუნიდან ისე ლაპარაკობდა, თითქოს წინა 18 წელი სხვა მართავდა რუსეთს, თითქოს სხვამ ჩამოაყალიბა ეკონომიკის მანკიერი, წიაღისეულის მოპოვებაზე დამოკიდებული ეკონომიკა, შეზღუდა სამოქალაქო თავისუფლებები, გააუქმა გუბერნატორების არჩევის წესი, დანერგა პოლიტიკური მოწინააღმდეგეების მკვლელობების, საერთოდ ტერორის პრაქტიკა ქვეყნის შიგნით და გარეთ და რუსეთი მთელ ცივილიზებულ სამყაროსთან დააპირისპირა.
ჩამორჩენა არის მთავარი გამოწვევა და მთავარი მტერი, - აღნიშნავს პუტინი და წარმოადგენს ჩამორჩენის აღმოფხვრის თავისებურ ხედვას. აქ იწყება ყველაზე საინტერესო. ეს ციტატა მთლიანად უნდა მოვიყვანოთ: „რუსეთმა არა მხოლოდ მყარად უნდა დაიკავოს ადგილი მსოფლიოს ხუთ ეკონომიკას შორის, არამედ მომავალი ათწლეულის შუა წლებისათვის უნდა გააორმაგოს მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე“.
გაოცებას იწვევს ასეთი თავდაჯერება. რუსეთის ეკონომიკა დღეს მსოფლიოში მეთორმეტე ადგილზეა, სამხრეთ კორეასა და ავსტრალიას შორის. თვალსაჩინოებისათვის განვიხილოთ ცხრილი, რომელიც შეგვიქმნის წარმოდგენას მსოფლიო წამყვანი ეკონომიკების დინამიკის თაობაზე.
მსოფლიო წამყვანი ეკონომიკების მოცულობა და ზრდის ტემპი (2017 წელი)
|
მთლიანი შიდა პროდუქტი (ტრილიონი $) |
მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდა (%) |
აშშ |
19,36 |
2,3 |
ჩინეთი |
11,93 |
6,5 |
იაპონია |
4,88 |
0,7 |
გერმანია |
3,65 |
1,8 |
საფრანგეთი |
2,57 |
დიდი ბრიტანეთი |
2,56 |
1,5 |
ინდოეთი |
2,43 |
7,4 |
ბრაზილია |
2,08 |
იტალია |
1,92 |
1,1 |
კანადა |
1,64 |
2,1 |
სამხრეთ კორეა |
1,52 |
3,0 |
რუსეთი |
1,46 |
1,6 |
ავსტრალია |
1,39 |
2,9 |
ესპანეთი |
1,30 |
2,5 |
მექსიკა |
1,14 |
1,9 |
ინდონეზია |
1,01 |
5,3 |
თურქეთი |
0,84 |
3,5 |
წყარო: http://www.imf.org/external/datamapper/[email protected]/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD
ზემოთ მოყვანილი ცხრილიდან ბევრი რამ ჩანს.
პუტინის გეგმების განხორციელებას წინ ეღობება რამდენიმე სერიოზული ფაქტორი. ეს შეუძლებელია ეკონომიკის ძირეული სტრუქტურული რეფორმების გარაშე. მთავარი პრობლემა მდგომარეობს ფუნდამენტურ წინააღმდეგობაში რუსეთის ხელისუფლების ფილოსოფიისა და განვითარების შესაძლებლობებს შორის. საქმე ისაა, რომ ქვეყნის ეკონომიკის რეფორმირების, დემონოპოლიზაციისა და კონკურენციის პრინციპების თანმიმდევრული განხორციელების შედეგად დამოუკიდებელი ეკონომიკური სუბიექტების კლასის ფორმირებასთან ერთად შეუქცევადი გახდება პოლიტიკური სისტემის დემოკრატიზაციაზე საზოგადოების მოთხოვნის ზრდა.
თანდათანობით შეუძლებელი გახდება, რომ ადამიანთა ერთმა ჯგუფმა შეინარჩუნოს დომინირება პოლიტიკურ სივრცეში. ეკონომიკურად დამოუკიდებელი ამომრჩეველი თავისუფალი იქნება ხმის მიცემისას და საჭირო გახდება არჩევნებში პოლიტიკური კონკურენცია ამ პროცესში წარმატების გარანტიის გარეშე. ეს წარმოუდგენელია დღევანდელი რუსული ელიტის პირობებში.
რუსეთის ეკონომიკის რესურსები იწურება, ნავთობისა და გაზის ფასებმა პიკს მიაღწია და მომავალში თავს იჩენს მათი ვარდნის მყარი ტენდენცია. ამას განაპირობებს ასევე ფიქალის ნავთობისა და გაზის წარმოების უპრეცედენტო ზრდა და ტექნოლოგიური პროგრესით უზრუნველყოფილი ალტერნატიული ენერგეტიკის განვითარება.
რუსეთის ეკონომიკის სტრუქტურა ხისტია, თავისუფლების ხარისხი - დაბალი. თუ რუსეთმა არ გადადგა ქმედითი კომპრომისული ნაბიჯები, რომ თავი დააღწიოს საერთაშორისო იზოლიაციას, პუტინის წინასაარჩევნო დაპირებებს განხორციელება არ უწერია. ამ პირობითაც კი რუსეთის ეკონომიკის პირველ ხუთეულში შესვლა რთული წარმოსადგენია. მიმდინარე ტენდენციების შენარჩუნების შემთხვევაში, რუსეთი მეთორმეტე ადგილსაც ვერ შეინარჩუნებს. ცხრილი ნათლად გვიჩვენებს, რომ რამდენიმე წელიწადში რუსეთს გადაასწრებს ავსტრალია და ესპანეთი, შემდგომში - შესაძლოა მექსიკაც და ინდონეზიაც. ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ამას შეძლებს თურქეთი - დღეს მსოფლიოში მეჩვიდმეტე ადგილზე მდგომი ეკონომიკა.

Various political, economic and social promises in the pre-election period are a common occurrence in every country. The higher the level of democracy in the country, the higher the level of development and education of the society, the harder it is for a political party to make unfounded promises. Hence, the pre-election competition becomes more professional.
The level of professional discussions between the political opponents is also dependent upon the degree of political competition. In other words, in the case of the monopolization of the political space, the dominant party does not much bother to analyze how realistic its promises are. For example, in North Korea the leader says whatever comes to his mind and the society applauds. If the promises could not be fulfilled, it will be the fault of the external enemies. Internal enemies can also be blamed, if necessary.
What happens in Russia has direct influence on Georgia. Of course, in determining our foreign policy priorities, we should take the events unfolding in Russia and the Russian factor in general, into account. Hence the immediate interest of Georgia is how the Russian leadership sees and assesses its perspectives, its place in the international relations systems, regional policy, trends of economic development and goals – on which factors Russia bases its faith of boosting influence on the international arena.
Everyone has already seen that the President of Russia, Vladimir Putin, will not be leaving the Kremlin through elections. Rather, this could be caused by several factors: a) biological factors, b) domestic coup, c) root geopolitical fluctuations, popular uprising and so on. The first is god’s will, second is less likely, due to the nature of the Russian regime, which is based upon the unlimited power of the law enforcement structures, especially the Federal Security Service. However, the situations were similar in the Soviet Union and Romania as well, yet they were unable to avoid the third option.
Making forecasts in this field is difficult; however, one thing can already be said today: the second six-year Presidential tenure of Vladimir Putin will be much more complicated and full of challenges. What vision does the leader of Russia have, given such a situation and what does he offer to his public and electorate?
In order to answer this fundamental question, it is necessary to analyze the 1 March 2018 annual address of Putin to the State Duma, which practically represented his pre-election program.
The structure of the Presidential address was constructed quite logically. The first part was allocated for the analysis of the existing situation, problems and challenges. The second one dealt with the ways of resolving the problems and social issues whilst the third one was about the international situation, Russia’s place in the international relations system, objectives of strengthening its positions and spreading influence, with the use of the military component first and foremost, of course. We will focus on the first two parts.
The facts and their assessments presented in the first part were accurate and objective, as well as critical, which is why it was quite unexpected. The very beginning of the address pointed out that the speed of technological changes is gaining strength quickly and whoever fails to keep up with it, is doomed to hopelessly lag behind. This is an interesting conclusion by the President of the country, whose aggressive policies put the country under international sanctions and hence, divorced it from the road of world technological progress.
In order to overcome this challenge, Putin offers the following conclusion to the audience: the space of freedom must be expanded, democratic institutions, self-governments, civil society institutions and courts strengthened – we must be a country which is open to the world. One would expect to hear this from the opposition politician Grigory Yavlinski. Putin spoke from the stage as if somebody else had been governing the country for the past 18 years and it was that somebody who formed the faulty economic model based on mining resources, restricted civil liberties, abolished the rule for electing the governors, implemented the practice of murdering political opponents and general terror within and outside the country, pitting Russia against the whole civilized world.
Backwardness is the main challenge and the biggest enemy – pointed out Putin, presenting his own view of how to overcome backwardness. Here starts the most interesting part. It must be quoted fully: “Russia not only needs to firmly assume its place among top five world economies, it must also double its GDP per capita in the middle of the next decade”.
Such confidence is quite awe-inspiring. Russia is currently the 12th largest economy in the world, between South Korea and Australia. For more clarity, let us look at the table, which will give us a general image of the dynamics of the world’s leading economies.
Size of Leading World Economies and their Growth Rate (2017)
GDP (USD Trillion) |
GDP Growth (%) |
USA |
19,36 |
2,3 |
China |
11,93 |
6,5 |
Japan |
4,88 |
0,7 |
Germany |
3,65 |
1,8 |
France |
2,57 |
UK |
2,56 |
1,5 |
India |
2,43 |
7,4 |
Brazil |
2,08 |
Italy |
1,92 |
1,1 |
Canada |
1,64 |
2,1 |
South Korea |
1,52 |
3,0 |
Russia |
1,46 |
1,6 |
Australia |
1,39 |
2,9 |
Spain |
1,30 |
2,5 |
Mexico |
1,14 |
1,9 |
Indonesia |
1,01 |
5,3 |
Turkey |
0,84 |
3,5 |
Source: http://www.imf.org/external/datamapper/[email protected]/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD
The table above shows many things.
Several important factors stand in the way of the implementation of Putin’s plans. It cannot be done without all-out structural reform of the economy. The main problem is the contradiction between the philosophy of the Russian government and the existing development opportunities. The issue is that as a result of reforming and de-monopolizing the economy of the country, as well as the thorough implementation of competition principles and the formation of independent economic subjects, the growth of the demand by the public on democratizing the political system will become irreversible.
Eventually it will become impossible for a single group of individuals to retain dominance on the political arena. Economically independent electorate will be free to vote as they please and political competition in elections will become a must, without any guarantees of gaining success in the process. This is unimaginable under the current Russian elite.
Russia’s economic resources are dwindling. The prices of oil and gas have reached their peak and will only show a strong trend of reduction in the future. This is also caused by the unprecedented growth in the production of shale oil and gas, as well as the development of alternative energy sources ensured by technological progress.
The structure of the Russian economy is rigid, degree of freedom low. If Russia does not take active compromise measures to avoid international isolation, Putin’s pre-election promises will not be fulfilled. Even if it manages to do that, it is difficult to imagine Russia entering the top five largest economies in the world. If the current trends continue, Russia will not even be able to retain the 12th place it now holds. The table clearly shows that Australia and Spain will overtake Russia in a few years, perhaps also followed by Mexico and Indonesia later on. It is unlikely that Turkey, currently occupying the 17th place on the list, will manage to do this.