რატომ არ გაახსენდათ დიდი შვიდეულის საგარეო საქმეთა მინისტრებს საქართველო ტორონტოში 2018 წლის 23 აპრილის შეხვედრის დროს?
დიდი შვიდეულის შეხვედრები ყოველთვის ექცევა მსოფლიოს ყურადღების ცენტრში. ეს სავსებით გასაგებია, რადგან ეს ჯგუფი წარმოადგენს მსოფლიოს მოვლენების მართვის ერთ-ერთ მძლავრ ბერკეტს. მისი გადაწყვეტილებები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს საერთაშორისო ურთიერთობათა სისტემაზე, მათ მიერ ერთობლივად მიღებული დოკუმენტები უაღრესად მნიშვნელოვანია და იქ ნებისმიერი ქვეყნის პრობლემების ასახვა დიპლომატიის სერიოზულ მიღწევას წარმოადგენს. ამასთან, დიდი შვიდეულის გადაწყვეტილებებს საფუძლად უდევს და ამყარებს ფასეულობათა და თანამშრომლობის პრინციპების ზიარი სისტემა.
ბოლო შეხვედრა ტორონტოში საკმაოდ ნაყოფიერი გამოდგა. იგი ჩატარდა ორ პარალელურ ფორმატში. საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების მინისტრებმა მიიღეს ერთობლივი განცხადება ორი თანმხელბი დოკუმენტით, სადაც ასახულია დიდი შვიდეულის ვალდებულებები ორი მიმართულებით: ა)დემოკრატიის დაცვა - რეაგირება საგარეო საფრთხეებზე და ბ)ინდივიდუალი უცხოური ტერორისტების შეკავება (იხ:https://www.canada.ca/en/global-affairs/news/2018/04/g7-ministerial-meeting-building-a-more-peaceful-and-secure-world.html). საგარეო საქმეთა მინისტრებმა 23 აპრილს ასევე მიიღეს ერთობლივი კომუნიკე, რომელიც წარმოადგენს ოთხ თავად დაჯგუფებულ 61-პუნქტიან დოკუმენტს და მოიცავს მსოფლიო დღის წესრიგის პრაქტიკულად ყველა საკითხს (იხ: https://g7.gc.ca/en/g7-presidency/themes/building-peaceful-secure-world/g7-ministerial-meeting/g7-foreign-ministers-joint-communique/).
ჩვენთვის განსაკუთრებით საინტერესოა ერთობლივი კომუნიკეს პირველი თავი - წესებზე დაფუძნებული საერთაშორისო დღის წესრიგი, სადაც, სხვა საკითხებთან ერთად, საუბარია რუსეთის აგრესიულ პოლიტიკაზე სამეზობლოში, კონკრეტულად კი, უკრაინაში. დოკუმენტის მე-17 პუნქტში ვკითხულობთ: „ჩვენ ვადასტურებთ ჩვენს მხარდაჭერას უკრაინის სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. ეს მოიცავს რუსეთის მიერ უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფის არცნობას. ჩვენ ვწუხვართ ნახევარკუნძულზე ადამიანის უფლებების დაცვის გაუარესების და ყირიმში რუსეთის მიერ მოსახლეობის წინააღმდეგ განხორციელებული დარღვევების გამო. ჩვენ მხარს ვუჭერთ აღმოსავლეთ უკრაინაში კონფლიქტის მოგვარების მიზნით განხორციელებულ ძალისხმევას როგორც ნორმანდიის ფორმატში, ისე ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის მხრიდან. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ კონფლიქტის მდგრადი მოგვარების ერთადერთ გზას წარმოადგენს მინსკის შეთანხმებების სრულად განხორციელება. კონფლიქტში რუსეთის პასუხისმგებლობის გათვალისწინებით, ჩვენ მოვუწოდებთ რუსეთს დონბასში უსაფრთხოების მდგომარეობის დაუყოვნებლივი სტაბილიზებისაკენ. ვიმეორებთ, რომ დონბასთან დაკავშირებული ეკონომიკური სანქციების ხანგრძლივობა პირდაპირ უკავშირდება რუსეთის მიერ მინსკის შეთანხმების სრულ და შეუქცევად განხორციელებას. ეს სანქციები შეიძლება გაუქმდეს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ რუსეთი ნამდვილად შეასრულებს თავის ვალდებულებებს, მაგრამ ჩვენ ასევე მზად ვართ გავატაროთ უფრო მკაცრი ზომები, თუ ამას მოითხოვს რუსეთის ქმედებები“.
აშკარაა, რომ საქართველოს პრობლემატიკაც სრულად შეესატყვისება მოყვანილი პარაგრაფის სულისკვეთებას და მისი ასახვა დოკუმენტში რთული არ იქნებოდა არც პოლიტიკურად და არც ტექნიკურად.
ეს დებულებები დიდი შვიდეულის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა შეათანხმეს უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ პავლო კლიმკინთან, რომელიც დაესწრო შეხვედრის სპეციალურ სხდომას. ეს თავისთავად წარმოადგენს უკრაინის დიპლომატიის სერიოზულ გამარჯვებას.
სხვა მიზეზებთან ერთად, რა თქმა უნდა, ამ გარემოებამაც განაპირობა დიდი შვიდეულის ტორონტოს შეხვედრით რუსეთის უკიდურესი გაღიზიანება. ტორონტოს შეხვედრას რუსეთში უწოდეს იმ „რუსოფობების“ შეხვედრა, რომლებსაც რუსეთთან დაკავშირებული თემების გარდა სერიოზულად განსახილველიც კი არაფერი ჰქონდათ (იხ.: http://www.mk.ru/politics/2018/04/24/lavrov-rasskazal-o-rusofobskikh-posidelkakh-chlenov-g7-v-toronto.html), რაც, რა თქმა უნდა, მტკნარი სიცრუეა. ტორონტოს შეხვედრის მნიშვნელობაზე ჩვენ ამ წერილის დასაწყისში მოგახსენეთ...
საქართველოზე დოკუმენტში არაფერია ნათქვამი. ბუნებრივია, ჩვენს დელეგაციას არც სხდომებში მიუღია მონაწილეობა.
საინტერესოა, იყო თუ არა შესაძლებელი ჩვენი წარმომადგენლის დასწრება ტორონტოს შეხვედრებზე ან თუნდაც მონაწილეობის გარეშე დოკუმენტში საქართველოსათვის სასარგებლო ჩანაწერის ლობირება? ვფიქრობ, შესაძლებელი იყო. ამ მოსაზრების გასამყარებლად მოვიყვან რამდენიმე არგუმენტს:
პირველი. საქართველოს კონტექსტი უფრო კარგად დაასაბუთებდა დიდი შვიდეულის პოზიციას რუსეთის მიმართ, იგი შექმნიდა რუსეთის მიერ საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა და პრინციპების რღვევის მთლიან და არა ეპიზოდურ სურათს. რუსეთის მიერ უკრაინის აღმოსავლეთში გაჩაღებული ომი რიგით მეორეა ევროპაში 21-ე საუკუნეში. პირველი იყო 2008 წელს საქართველოს წინააღმდეგ. ამის დავიწყება არ შეიძლება. კომპლექსური მიდგომა კი რუსეთის მიმართ პოზიციას უფრო მართებულად აყალიბებს.
მეორე. გარკვეული ხნის წინ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის კიევში ოფიციალური ვიზიტის დროს უკრაინის პრეზიდენტმა შემოგვთავაზა რუსეთთან დაკავშირებით პოზიციების აქტიური შეჯერება, სანქციების კომპონენტის ჩათვლით. ჩვენ რომ ეს შეთავაზება გამოგვეყენებინა, აქტიურად გვემუშავა უკრაინის დიპლომატიასთან და მიგვენიჭებინა უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრისათვის შესაბამისი უფლებები, იგი დაიცავდა ჩვენს პოზიციებს ტორონტოში. ასეთი პოზიცია მისი ავტორიტეტის გამყარებასაც შეუწყობდა ხელს.
მესამე. ა.წ. 4 აპრილს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი სამუშაო ვიზიტით ვაშინგტონში იმყოფებოდა, სადაც, სხვა შეხვედრების პარალელურად, შეხვდა სახელმწიფო მდივნის თანაშემწეს, ბატონ ვეს მიჩელს (იხ.: http://www.mfa.gov.ge/News/%E2%80%8Bmikheil-janelidze-ashsh-is-sakhelmcifo-mdivnis-ta.aspx). ვფიქრობ, მხარეებს უნდა ემსჯელათ მომავალ შეხვედრაზეც ტორონტოში, რადგან ორივე მხარის ინტერესებშია სამეზობლოში რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის გამოაშკარავება და მისი შეკავება. საყურადღებოა, რომ 2017 წლის დეკემბერში დამტკიცებული აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგია ერთ კონტექსტში განიხილავს რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეს უკრაინისა და საქართველოს მიმართ (იხ.: http://nssarchive.us/wp-content/uploads/2017/12/2017.pdf, გვერდი 47).
მეოთხე. საქართველო შეუერთდა იმ სახელმწიფოთა არაფორმალურ კოალიციას, რომლებმაც „სკრიპალის საქმის“ შედეგად გააძევეს რუსი დიპლომატები. დარწმუნებული ვარ, გაერთიანებული სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ეწვია ჩვენს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საკუთარი მთავრობის პოზიციის განმარტებისა და საქართველოდან რუსი დიპლომატის გაძევების თხოვნით. საქართველომ სავსებით მართებულად გაიზიარა არგუმენტები და გადადგა შესაბამისი ნაბიჯი - გააძევა რუსი დიპლომატი. ვფიქრობ, ამ კონტექსტის გათვალისწინებით, გაერთიანებული სამეფოც გაიზიარებდა ჩვენს თხოვნას ტორონტოს შეხვედრის ფორმატსა და ერთობლივი კომუნიკეს შინაარსთან დაკავშირებით. თუ, რა თქმა უნდა, ასეთი თხოვნა იქნებოდა.
მეხუთე. საქართველოს ჰყავს გამოცდილი და მაღალკვალიფიციური საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩები ოთხივე ხსენებულ დედაქალაქში - ვაშინგტონში, ლონდონში, ოტავასა და კიევში. სავარაუდოდ, ტორონტოს შეხვედრის მოლოდინში მათი შესაძლებლობების გამოყენება არ მომხდარა. ყოველივე ამის შედეგად კი, ჩვენ ვერ გავხდით უკრაინის დიპლომატიის გამარჯვების თანამოზიარე.
ამ ვითარების გამოსწორება შესაძლებელია. დიდი შვიდეულის კანადის თავმჯდომარეობის მთავარი ღონისძიება - შეხვედრა სახელმწიფოების მეთაურთა დონეზე - დაგეგმილია 8-9 ივნისს კვებეკის რეგიონ შარლევუაში, კანადაში. აქტიური დიპლომატიური თამაშის პირობებში სავსებით დასაშვებია, რომ ამ შეხვედრის დასკვნით დოკუმენტში აისახოს საქართველოს მხარდაჭერის პოზიცია...

Why did the Foreign Ministers of G7 not remember Georgia during their 23 April 2018 Toronto Meeting?
The G7 meetings are always at the forefront of the world’s attention. This is entirely understandable, since this group represents one of the powerful formats leading developments in the world. Its decisions have significant influence on the international relations system. The documents jointly adopted by the group are highly important. The case of presenting the problems of any country in them is considered to be a serious diplomatic achievement. The decisions of the group are reinforced and strengthened by the fact that it is based upon the common system of values and principles of cooperation.
The latest meeting in Toronto turned out to be quite fruitful. It was held in two parallel formats. The Foreign and Defense Ministers adopted a joint statement with two attached documents, describing the obligations of the G7 in two directions: a) protecting democracy – reacting to external threats and b) deterring individual foreign terrorists (See: https://www.canada.ca/en/global-affairs/news/2018/04/g7-ministerial-meeting-building-a-more-peaceful-and-secure-world.html). On the other hand, on 23 April the Foreign Ministers adopted a joint communiqué. It is a 61-point document in four chapters, containing practically all issues on the world agenda (See: https://g7.gc.ca/en/g7-presidency/themes/building-peaceful-secure-world/g7-ministerial-meeting/g7-foreign-ministers-joint-communique/).
For us, the first chapter of the joint communiqué is especially interesting – a rule-based international order where, among other issues, the talk is about aggressive policies of Russia in its neighborhood, more specifically in Ukraine. Point 17 of the document reads: “We reiterate our enduring support for Ukrainian sovereignty, independence and territorial integrity within its internationally recognized borders. This includes our non-recognition of Russia's violation of Ukraine's sovereignty and territorial integrity. We decry the degraded human rights situation in the peninsula, and the violations and abuses committed against its population by Russia in Crimea. We fully support the efforts within the Normandy format and of the Organization for Security and Co-operation in Europe for a solution to the conflict in eastern Ukraine. We are convinced that the only way a sustainable solution to the conflict can be reached is through the full implementation of the Minsk agreements. Given Russia's responsibility in the conflict, we urge Russia to stabilize the security situation in the Donbas without delay. We recall that the duration of Donbas-related economic sanctions is clearly linked to Russia's complete and irreversible implementation of the Minsk Agreements. These sanctions can be rolled back only if Russia truly fulfills its commitments, but we also stand ready to take further restrictive measures should Russia's actions so require.”
It is clear that Georgia’s problems fully meet the rhetoric of the presented paragraph and including them in the document would not be difficult either politically or technically.
The G7 Foreign Ministers agreed these clauses with the Foreign Minister of Ukraine, Mr. Pavlo Klimkin, who attended the special session of the meeting. This, in itself, represents a serious victory of the Ukrainian diplomacy.
Naturally, due to this reason among others, the Toronto meeting of the G7 caused serious Russian discontent. It was branded as a meeting of “rusophobes” which did not have any serious topics to consider other than Russia (See: http://www.mk.ru/politics/2018/04/24/lavrov-rasskazal-o-rusofobskikh-posidelkakh-chlenov-g7-v-toronto.html), which of course is a clear lie. We talked about this is the beginning of the letter…
The document says nothing about Georgia. Naturally, our delegation did not participate in the sessions either.
Was it possible for our representative to attend the Toronto meetings or, even without participation, lobby a clause that would be beneficial to Georgia? I believe it was possible to do so. I will present several arguments in defense of this position:
First. The context of Georgia would better argue in favor of the G7’s position towards Russia, as it would present a whole, not just episodic picture of Russia’s violations of the norms and principles of international law. The war waged by Russia in Eastern Ukraine is the second one in Europe in the 21st century. The first one was waged against Georgia in 2008. This cannot be forgotten. A complex approach presents the positions towards Russia more correctly.
Second. Some time ago, during the Georgian Prime Minister’s official visit in Kyiv, the President of Ukraine offered us to actively agree our positions towards Russia, including the component of sanctions. Had we utilized this proposition, worked actively with the Ukrainian diplomacy and delegated appropriate rights to the Ukrainian Foreign Minister, he would have defended our positions in Toronto. Such a standing would also work towards strengthening his own authority.
Third. On 4 April 2018, the Minister of Foreign Affairs of Georgia had a working visit in Washington, where, among other engagements, he met the Assistant Secretary of State, Wess Mitchell (See: http://www.mfa.gov.ge/News/%E2%80%8Bmikheil-janelidze-ashsh-is-sakhelmcifo-mdivnis-ta.aspx). I believe the parties should have discussed the upcoming meeting in Toronto as well, as it was in the interests of both of them to reveal as well as deter the aggressive policies of Russia in its neighborhood. It is notable that the 2017 December National Security Strategy of the United States puts the threat from Russia towards Ukraine and Georgia in the same context (See: http://nssarchive.us/wp-content/uploads/2017/12/2017.pdf, page 47).
Fourth. Georgia joined the informal coalition of countries that expelled Russian diplomats after the Skripal Case. I am convinced that the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom visited our Ministry of Foreign Affairs to explain the position of his government and request the expelling of Russian diplomats from Georgia. Georgia, entirely correctly, concurred with the arguments and took a consequent step – expelling a Russian diplomat. I believe, in this context, the United Kingdom would also have heeded our request regarding the format of the Toronto meeting as well as the content of the communiqué produced there, if, of course, such a request had been voiced.
Fifth. Georgia has experienced and highly qualified Ambassadors in all four capitals mentioned above – Washington, London, Ottawa and Kyiv. Their potential was probably not used fully in anticipation to the Toronto meeting.
As a result, we failed to become the participants of Ukraine’s diplomatic victory.
This situation can be righted. The main event of the Canadian Chairmanship of the G7 – a meeting on the level of the heads of states, is planned for 8-9 June in the Charlevoix region in Quebec, Canada. In case of active diplomatic efforts, it is entirely possible for a position supporting Georgia to be placed in its concluding document…