რატომ არ გაამართლა ჩვენი მოლოდინი შარლევუაში (კანადა) დიდი შვიდეულის სამიტის შედეგებმა?
დღევანდელი „დიდი შვიდეული“ თავდაპირველად დაფუძნებული იყო ექვსი სახელმწიფოს ერთ ჯგუფში გაერთიანებით (აშშ, იაპონია, გერმანია, დიდი ბრიტანეთი, საფრანგეთი და იტალია) და მხოლოდ 1977 წლიდან, კანადის მიერთების შემდეგ გვევლინება შვიდეულის ჯგუფად.
1997 წელს შვიდეულის ჯგუფმა კარი გაუხსნა რუსეთს და გაერთიანება რვიანის ჯგუფად გარდაიქმნა. ეს მოხდა მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ კრემლის აგრესიული პოლიტიკის მიუხედავად, რაც აშკარად ვერ ეთავსებოდა საყოველთაოდ აღიარებულ საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა და პრინციპების სისტემას.
დიდი შვიდეულის წევრებს მაშინ ჯერ კიდევ ჰქონდათ ილუზია, რომ შესაძლებელი იყო რუსეთის ინტეგრირება დასავლეთის ფასეულობათა სისტემაში, რაც თავისთავად წაადგებოდა რუსეთის სამეზობლო სივრცესაც. 2008 წლის აგვისტოში რუსეთი შემოიჭრა საქართველოში და მოახდინა ჩვენი ტერიტორიის 20 %-ის ოკუპაცია. ამის მიუხედავად, რუსეთი დარჩა რვიანის ჯგუფის (ან როგორც ასევე უწოდებენ, დიდ რვიანის/შვიდიანის) ფორმატში და მხოლოდ 2014 წლის მარტში, რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიისა და აღმოსავლეთ უკრაინაში გაჩაღებული ომის შემდეგ, გარიცხეს იგი ამ ფორმატიდან. ამრიგად, დღეს აღდგა შვიდეულის ჯგუფის სტატუს-კვო.
შვიდეულის ჯგუფი წარმოადგენს მსოფლიოში მრავალმხრივი თანამშრომლობის ყველაზე გავლენიან ფორმატს. მასში წარმოდგენილია გაეროს უშიშროების საბჭოს ხუთი მუდმივი წევრიდან სამი (გარდა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკისა და რუსეთის ფედერაციისა). 2018 წლის აპრილის საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, შვიდეულის ჯგუფის ჯამური შიდა ეროვნული პროდუქტი თითქმის 40 ტრილიონ აშშ დოლარს აღწევს, რაც მსოფლიოს შესაბამისი მაჩვენებლის თითქმის ნახევარია (წყარო: http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2018/01/weodata/weorept.aspx). შვიდეულის ჯგუფის გადაწყვეტილებები დიდ გავლენას ახდენს საერთაშორისო ურთიერთობათა სისტემაზე და ამდენად, ნებისმიერი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, როდესაც მისი ინტერესები დაცულია შვიდეულის ჯგუფის დოკუმენტებში.
2018 წლის 14 მაისს გამოქვეყნებულ ჩემს ბლოგში „რატომ არ გაახსენდათ დიდი შვიდეულის საგარეო საქმეთა მინისტრებს საქართველო ტორონტოში 2018 წლის 23 აპრილის შეხვედრის დროს?“ გამოვთქვამდით იმედს, რომ შარლევუას დოკუმენტში საქართველოს ინტერესები ჯეროვნად იქნებოდა დაცული. ამისათვის ხელი ვაშინგტონში პრემიერ-მინისტრის ვიზიტსაც უნდა შეეწყო, რომელიც 2018 წლის 20-25 მაისს გაიმართა.
სამწუხაროდ, ჩვენი მოლოდინი არ გამართლდა. შარლევუას რვიანის ჯგუფის სამიტის კომუნიკეში ლაპარაკია რუსეთის აგრესიულ ქმედებებზე, მათ შორის სამეზობლოში, გამოხატულია უკრაინის მხარდაჭერა და არც ერთი სიტყვით არ არის ნახსენები საქართველო და მისი პრობლემები მოსკოვთან. თითქოს საქართველო არ ყოფილიყოს რუსეთის მეზობელი ან ამ უკანასკნელს არ დაეპყროს ჩვენი ტერიტორიის 20%.
დოკუმენტის მე-17 პუნქტში ვკითხულობთ:
17. „...ჩვენ კიდევ ერთხელ ვგმობთ ყირიმის უკანონო ანექსიას და კვლავაც ვადასტურებთ უკრაინის სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში მისი ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ ჩვენს მტკიცე მხარდაჭერას. ჩვენ ერთგული ვრჩებით ჩვენი ვალდებულებისა, რომ დავეხმაროთ უკრაინას დასახული ამბიციური და აუცილებელი რეფორმების დღის წესრიგის განხორციელებაში. ვადასტურებთ, რომ სანქციების გაგრძელება პირდაპირ უკავშირდება რუსეთის მიერ მინსკის შეთანხმებების თანახმად აღებული ვალდებულებების სრულ შესრულებასა და უკრაინის სუვერენიტეტის პატივისცემას. ჩვენ მთლიანად ვუჭერთ მხარს ნორმანდიის ფორმატისა და ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ფარგლებში აღმოსავლეთ უკრაინაში კონფლიქტის მოგვარებისთვის განხორციელებულ ძალისხმევას. თუ მისი ქმედებები ასე მოითხოვს, ასევე მზად ვართ მივიღოთ შეზღუდვის შემდგომი ზომები, რაც გაუზრდის რუსეთს დაკისრებულ საზღაურს. ჩვენ კვლავაც ვრჩებით რუსული სამოქალაქო საზოგადოებისა და ხალხთა შორის კონტაქტების განვითარების მხარდამჭერად.
პრემიერ-მინისტრის აშშ-ში ვიზიტის დროს საქართველომ დიდი მხარდაჭერა მიიღო, განსაკუთრებით აღსანიშნავია რუსეთის ჯარის საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიიდან გაყვანის მოთხოვნის მხარდაჭერა. 21 მაისს საქართველო-აშშ-ის სტრატეგიული პარტნიორობის საბჭოს ყოველწლიური სხდომის გახსნისას სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ განაცხადა: „შეერთებული შტატები ცალსახად გმობს რუსეთის მიერ საქართველოს მიწების ოკუპაციას. რუსეთის ძალისმიერი შემოჭრა არის საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების თვალნათელი დარღვევა" (წყარო: https://www.rferl.org/a/pompeo-calls-for-russian-troop-pullout-from-georgia/29240854.html).
ამ განცხადების ფონზე სავარაუდოა, რომ სახელმწიფო მდივანთან საუბრებისას შარლევუა ნახსენები საერთოდ არ ყოფილა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შეიძლებოდა მიგვეღო სამიტის კომუნიკეს ჩვენთვის ხელსაყრელი რედაქცია, მაგალითად, ასეთი:
17. ... ჩვენ კიდევ ერთხელ ვგმობთ აფხაზეთის, საქართველო, და სამხრეთ ოსეთის, საქართველო, ოკუპაციას, ყირიმის, უკრაინა, უკანონო ანექსიას და კვლავ ვადასტურებთ უკრაინასა და საქართველოს სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობისადმი ჩვენს მტკიცე მხარდაჭერას. ჩვენ ერთგული ვრჩებით ჩვენი ვალდებულების, მხარი დავუჭიროთ საქართველოს და დავეხმაროთ უკრაინას დასახული ამბიციური და აუცილებელი რეფორმების დღის წესრიგის განხორციელებაში. ვადასტურებთ, რომ სანქციების გაგრძელება პირდაპირ უკავშირდება რუსეთის მიერ 2008 წლის 16 აგვისტოს საქართველო რუსეთის ცეცხლის შეწყვეტის და მინსკის შეთანხმებების თანახმად აღებული ვალდებულებების სრულ შესრულებასა და უკრაინისა და საქართველოს სუვერენიტეტის პატივისცემას. ჩვენ მთლიანად ვუჭერთ მხარს ჟენევას ფორმატში საქართველოში არსებული კონფლიქტების მოგვარების პროცესს, ასევე ნორმანდიის ფორმატსა და ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ფარგლებში აღმოსავლეთ უკრაინაში კონფლიქტის მოგვარებისათვის განხორციელებულ ძალისხმევას. თუ მისი ქმედებები ასე მოითხოვს, ასევე მზად ვართ მივიღოთ შემდგომი შეზღუდვების ზომები, რაც გაუზრდის რუსეთს დაკისრებულ საზღაურს. ჩვენ კვლავაც ვრჩებით რუსული სამოქალაქო საზოგადოებისა და ხალხთა შორის კონტაქტების განვითარების მხარდამჭერად (იტალიკით გამოვყოფთ ჩვენ მიერ შეტანილ ცვლილებებს არსებულ დოკუმენტში).
სამწუხაროდ, ყოველივე ამის გამო, სავარაუდოდ, რუსეთს გაუძლიერდებოდა განცდა, რომ საერთაშორისო სანქციების გაუქმება დაკავშირებულია მხოლოდ მის მოქმედებებთან აღმოსავლეთ უკრაინაში. ეს კი გაზრდის რუსეთის მოქმედების რესურსს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და, შესაბამისად, უფრო გაართულებს ჩვენს მდგომარეობას. ამგვარი ვითარება გამოსასწორებელია.
დღეს შვიდეულის ჯგუფის თავმჯდომარეობა ჩაიბარა საფრანგეთმა. შემდეგი სამიტისათვის ვითარება უნდა შეიცვალოს, რისთვისაც საჭიროა ჩვენი (ქართული) მხარის აქტიური ურთიერთქმედება უკრაინის დიპლომატიასთან და გააქტიურება შვიდეულის ჯგუფის დედაქალაქებში, განსაკუთრებით კი - პარიზში.

Why Did the Results of the G7 Summit in Charlevoix not Meet Our Expectations?
The current G7 was originally founded through the formation of a single group by six countries (USA, Japan, Germany, UK, France and Italy) while only after 1977, when Canada joined, the group turned into the G7.
In 1997, the group opened its doors to Russia and became G8. This happened despite the aggressive policies exercised by the Kremlin against neighboring states, which was clearly incompatible with the recognized system of norms and principles of international law.
The G7 members at that time still entertained illusions that it was possible to integrate Russia in the Western system of values, which would consequently benefit Russia’s neighborhood as well. In August 2008, Russia invaded Georgia and occupied 20% of our territories. Despite this, Russia remained a part of the Group of Eight (also known as G8/G7) and only in March 2014, after Russia’s annexation of Crimea and launching a war in Eastern Ukraine, it was expelled from this format. Hence, the status-quo of the Group of Seven was reinstated.
The G7 is the most powerful multilateral cooperation format in the world. It brings together three of the five permanent members of the United Nations Security Council (excluding the People’s Republic of China and the Russian Federation). According to the April 2018 data of the International Monetary Fund, the combined GDPs of the G7 amounted to almost USD 40 trillion, which is about a half of the combined GDP of the world (Source:  http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2018/01/weodata/weorept.aspx). The decisions made by the G7 have big influence on the international relations system and hence, it is very important for any state, when its interests are upheld in the documents produced by G7.
In my 14 May 2018 blog titled Why did the Foreign Ministers of G7 not remember Georgia during their 23 April 2018 Toronto Meeting?” I expressed hope that the Charlevoix summit’s concluding document would appropriately uphold Georgian interests. This was also supposed to be facilitated by the 20-25 May 2018 visit of the Prime Minister of Georgia to Washington D.C.
Unfortunately, our expectations were not met. The Charlevoix G7 summit communiqué talks about Russia’s aggressive actions, including in its neighborhood, expresses support to Ukraine yet says not even a single word about Georgia and its problems with Moscow. As if Georgia is not in the Russian neighborhood or Russia has not occupied 20% of our territory.
Point 17 of the communiqué reads:
17. “…We reiterate our condemnation of the illegal annexation of Crimea and reaffirm our enduring support for Ukrainian sovereignty, independence and territorial integrity within its internationally-recognized borders. We maintain our commitment to assisting Ukraine in implementing its ambitious and necessary reform agenda. We recall that the continuation of sanctions is clearly linked to Russia’s failure to demonstrate complete implementation of its commitments in the Minsk Agreements and respect for Ukraine’s sovereignty and we fully support the efforts within the Normandy Format and of the Organization for Security and Cooperation in Europe for a solution to the conflict in Eastern Ukraine. Should its actions so require, we also stand ready to take further restrictive measures in order to increase costs on Russia. We remain committed to support Russian civil society and to engage and invest in people-to-people contact.” (Source:  https://www.reuters.com/article/us-g7-summit-communique-text/the-charlevoix-g7-summit-communique-idUSKCN1J5107).
During the Prime Minister’s visit to the US, Georgia received a lot of support. Especially notable was the support to the demand about Russia removing its armed forces from the occupied Georgian territories. On 21 May, at the opening of the annual US-Georgia Strategic Partnership Council, US Secretary of State Mike Pompeo stated:  “The United States unequivocally condemns Russia’s occupation on Georgian soil. Russia's forcible invasion of Georgia is a clear violation of international peace and security” (Source:  https://www.rferl.org/a/pompeo-calls-for-russian-troop-pullout-from-georgia/29240854.html).
Given this statement, we can assume that Charlevoix was not raised in the talks with the Secretary of State at all. If it had been, we could have gotten a version of the communiqué more favorable to us, looking, for example, like this:
“We reiterate our condemnation of the illegal occupation of Abkhazia, Georgia and South Ossetia, Georgia as well as the annexation of Crimea, Ukraine and reaffirm our enduring support for Georgian and Ukrainian sovereignty, independence and territorial integrity within its internationally-recognized borders. We maintain our commitment to supporting Georgia and assisting Ukraine in implementing its ambitious and necessary reform agenda. We recall that the continuation of sanctions is clearly linked to Russia’s failure to fully meet the obligations of the 16 August 2008 ceasefire agreement between Russia and Georgia as well as demonstrate complete implementation of its commitments in the Minsk Agreements and respect for Georgia’s and Ukraine’s sovereignty and we fully support the efforts of resolving the conflicts in Georgia within the Geneva format as well as the Normandy Format and of the Organization for Security and Cooperation in Europe for a solution to the conflict in Eastern Ukraine. Should its actions so require, we also stand ready to take further restrictive measures in order to increase costs on Russia. We remain committed to support Russian civil society and to engage and invest in people-to-people contact.”
Amendments made to the original communiqué by us are in italics.
Unfortunately, due to all this, Russia’s perception that the abolition of international sanctions is only connected to its actions in Eastern Ukraine, have probably been strengthened. This will increase its resources for additional action on the occupied territories of Georgia and hence, only worsen our situation. This needs to be remedied.
Today, France took over the chairmanship of the G7. The situation must change for the following summit, and for this to happen it is necessary for the Georgian side to actively work with Ukrainian diplomacy and be more active in the G7 capitals, especially in Paris.