გადამწყვეტი ბრძოლა უკრაინის ეკლესიის დამოუკიდებლობისთვის
2014 წელს უკრაინაში განვითარებული „ევრომაიდნის“ მოვლენების, რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიისა და აღმოსავლეთ უკრაინაში შეიარაღებული დაპირისპირების დაწყების შედეგად, უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიებს შორის დაპირისპირება გამწვავდა. 2018 წელს განვითარებული მოვლენების საფუძველზე შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ბრძოლა დამოუკიდებელი უკრაინული ეკლესიის შესაქმნელად კიდევ უფრო გამწვავდება, რაც არა მხოლოდ მართლმადიდებელ სამყაროში გამოიწვევს დაპირისპირებას, არამედ მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ცვლილებების წინაპირობაც გახდება.
კონსტანტინოპოლიდან მოსკოვამდე
კიევის რუსეთში ქრისტიანობა ოფიციალურ რელიგიად 988 წელს გამოცხადდა, ახლად შექმნილი მართლმადიდებელი ეკლესია, ანუ კიევის მიტროპოლია კი, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დაექვემდებარა. 1686 წელს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა კიევის მიტროპოლია მოსკოვის საპატრიარქოს შემადგენლობაში აღიარა, რომელსაც ავტოკეფალია კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ 1593 წელს მიანიჭა. უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში არსებული დაპირისპირებაც სწორედ ამ ისტორიული გადაწყვეტილებიდან იღებს სათავეს.
სამი მართლმადიდებელი ეკლესია
ამჟამად უკრაინაში სამი ძირითადი მართლმადიდებელი ეკლესიაა:
- უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია. ეკლესიას ხშირად მოიხსენიებენ, როგორც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქო, რათა იგი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოსგან განასხვავონ;
- უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქო;
- უკრაინის ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესია.
მართლმადიდებელ ეკლესიებს შორის ერთადერთი განსხვავება მათი სტატუსია მსოფლიო მართლმადიდებლობაში. კანონიკურად მხოლოდ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის გავლენის ქვეშ მყოფი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქო მიიჩნევა.
უკრაინაში მართლმადიდებლების პირველი ინსტიტუციური გაყოფა 1990 წელს უკრაინის ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმიანობის აღდგენამ გამოიწვია. ამავე წელს, რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის გადაწყვეტილებით, ადგილობრივ დონეზე არსებული მოთხოვნის საპასუხოდ, უკრაინის საეგზარქოსოს დამოუკიდებლობა და ადმინისტრაციულ საკითხებში მაღალი დონის თვითმმართველობა მიენიჭა. ახალი სტატუსის მიუხედავად, უკრაინის დამოუკიდებელი ეკლესიის შექმნის მომხრეებმა 1992 წელს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიიდან გამოყოფისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოს შექმნის შესახებ განაცხადეს. შედეგად, 1992 წლიდან უკრაინაში სამი მართლმადიდებელი ეკლესია მოღვაწეობს.
„ეროვნული“და „ანტიეროვნული“ ეკლესია
„ეროვნულს“ მიაკუთვნებენ უკრაინის ავტოკეფალიურ მართლმადიდებელ ეკლესიას და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოს. ეს ეკლესიები ეროვნული იდეების მატარებლებად ითვლებიან, რომლებიც უკრაინელი ერის ფორმირების პროცესში გავლენიან სულიერ ძალას წარმოადგენენ და უკრაინაში რუსეთის რელიგიური და პოლიტიკური გავლენის შესამცირებლად იბრძვიან.
მოსკოვის საპატრიარქოსთან სუბორდინაციის გამო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს „ანტიეროვნულად“ მიიჩნევენ. მისი ოპონენტების აზრით, ეკლესია პოლიტიკური თვალსაზრისით ანტიუკრაინულია და უკრაინაფობიური სენტიმენტებით გამოირჩევა. მათი შეფასებით, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია, სლავური კულტურული და სულიერი ერთობის პროპაგანდის გზით, უკრაინაში ერისა და სახელმწიფოს მშენებლობის ხელშეშლას ცდილობს.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია „ევრომაიდნის“ შემდეგ
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს აზრით, 2014 წლიდან, „ევრომაიდნის“ შემდეგ, მათი ეკლესიის მიმართ დისკრიმინაციამ და მათი კუთვნილი შენობების წინააღმდეგ თავდასხმის ფაქტებმა მასობრივი და სისტემური ხასიათი მიიღო არა მხოლოდ ნაციონალისტურად განწყობილ უკრაინის დასავლეთ რეგიონებში, არამედ ცენტრალურ ნაწილშიც.
ბოლო წლებში გამწვავდა მრევლისთვის ბრძოლაც. „ევრომაიდნის“ შემდეგ სასულიერო პირებისა და მრევლის გარკვეული ნაწილი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებიდან გამოვიდა და „ეროვნული“ ეკლესიების იურისდიქციაში შევიდა. ოფიციალური მონაცემებით, 2018 წლის 1 იანვრისთვის უკრაინაში დარეგისტრირებული იყო, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს ჰყავდა 12 ათასი სამრევლო, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოს - 5 ათასი და უკრაინის ავტოკეფალიურ მართლმადიდებელ ეკლესიას - 1 000. აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებელი სოციოლოგიური ჯგუფების მონაცემების თანახმად, „ევრომაიდნის“ შემდეგ მრევლის რაოდენობით კიევის საპატრიარქომ მოსკოვის საპატრიარქოს გადაუსწრო და 2018 წლის აპრილისთვის უკრაინელი მართლმადიდებლების 43% მხარს კიევის საპატრიარქოს უჭერდა, 20% კი - მოსკოვის საპატრიარქოს.
„ეროვნული“ ეკლესიების გავლენის გაძლიერებას, სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერის გარდა, რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიციამაც შეუწყო ხელი. უკრაინული საკითხების მიმართ თავდაპირველი ფრთხილი პოლიტიკა 2015 წლიდან შეიცვალა, როდესაც რუსეთის პატრიარქმა კირილმა ღიად განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქო აღარ არის ვალდებული უკრაინის „უღმერთო“ ხელისუფლებას დაემორჩილოს. 2016 წლის ნოემბერში მოსკოვის პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ ისინი არასოდეს დათანხმდებიან მათი ეკლესიის წმინდა კანონიკური საზღვრების შეცვლას, რადგან კიევი მათთვის წმინდა რუსეთის სულიერი აკვანია, როგორც მცხეთაა ქართველებისათვის და კოსოვო სერბებისთვის.
კრემლთან ახლო ურთიერთობისა და „ევრომაიდნის“ მოვლენებზე გამოთქმული პოზიციის გამო უკრაინის მოსახლეობაში გაიზარდა აღქმა, რომ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია კრემლის პოლიტიკური ბრძოლის ინსტრუმენტი და რუსეთის მთავრობის ინტერესების გამტარებელია. 2018 წელი ამ მხრივ შეიძლება გარდამტეხი აღმოჩნდეს.
გადამწყვეტი ბრძოლა ავტოკეფალიისთვის
2018 წლის 28 ივლისს უკრაინაში კიევის რუსეთის გაქრისტიანების 1030-ე წლისთავი აღინიშნება. სწორედ ამ თარიღისთვის იმედოვნებს უკრაინის პრეზიდენტი პეტრე პოროშენკო, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოსა და უკრაინის ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანების საფუძველზე უკრაინის ახალ, ერთიან ეკლესიას ავტოკეფალიას მიანიჭებს. საინტერესოა, რომ პოროშენკო პრეზიდენტად არჩევამდე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს მრევლი იყო. თუმცა გაპრეზიდენტების შემდეგ იგი „ეროვნული“ ეკლესიების მხარდამჭერი გახდა.
პოროშენკომ ღიად განაცხადა, რომ მას უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საქმეში კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მხარდაჭერის იმედი აქვს. მან ერთიანი უკრაინული ეკლესიის მხარდაჭერა კონსტანტინოპოლის პატრიარქს 9 აპრილს სტამბოლში ვიზიტისას სთხოვა. 17 აპრილს პოროშენკომ განაცხადა, რომ უკრაინა პირველად არის ასე ახლოს საკუთარი დამოუკიდებელი ეკლესიის შექმნასთან. ამ განცხადებიდან რამდენიმე დღეში პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე როსტისლავ პავლენკომ სტამბოლში პირადად ჩაიტანა უკრაინის საერო და სასულიერო ხელისუფლების წარმომადგენლების თხოვნის წერილები.
როგორც ჩანს, უკრაინის ეკლესიის საკითხისადმი პოზიცია კონსტანტინოპოლის პატრიარქსაც შეეცვალა. თუ ადრე კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ამ საკითხის გამწვავებას არ ცდილობდა, ამჯერად მან ღიად განაცხადა, რომ ამ საკითხის შესახებ სხვა მართლმადიდებელ ეკლესიებთანაც იმსჯელებს. 2008 წელს, კიევის რუსეთის გაქრისტიანების 1 020-ე საიუბილეო ღონისძიებაზე, უკრაინის მაშინდელმა პრეზიდენტმა ვიქტორ იუშჩენკომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქს, ბართლომე I-ს სთხოვა დაელოცა დამოუკიდებელი უკრაინული ეკლესიის შექმნა, მაგრამ მაშინ ბართლომემ აშკარად არც უარყო და არც მხარი დაუჭირა გამოყოფის მოთხოვნას.
პოროშენკო იმედოვნებს, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მხარდაჭერით ახალი დამოუკიდებული უკრაინული ეკლესია შეიქმნება, რომელსაც შემდეგ სხვა მართლმადიდებელი ეკლესიებიც შეუერთდებიან. თავის მხრივ, რუსეთის ეკლესიის განცხადებით, არაკანონიკური ჯგუფებისთვის ავტოკეფალიის მინიჭება აუცილებლად გამოიწვევს მართლმადიდებელ სამყაროში განხეთქილებას.
კულუარული დიპლომატია მხარდაჭერის მოსაპოვებლად
უკრაინის ეკლესიის ბედის განსაზღვრაში მხარეები განსაკუთრებულ როლს ანიჭებენ საქართველოს ეკლესიის პოზიციას. სწორედ ამით შეიძლება აიხსნას მხარეების ბოლოდროინდელი ვიზიტები საქართველოში. უკრაინის ეკლესიის საკითხზე სასაუბროდ 4 ივნისს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოში რუსეთის ეკლესიის საგარეო ურთიერთობათა განყოფილების თავმჯდომარე, მიტროპოლიტი ილარიონი (ალფეევი) ორ თანმხლებ პირთან ერთად ჩამოვიდა. უკვე 16 ივნისს იმავე საკითხზე საკუთარი პოზიციის წარმოსადგენად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს მსოფლიო საპატრიარქოს ორი მიტროპოლიტი შეხვდა. ქართველი მღვდელმთავრების განცხადებით, ამ ეტაპზე საქართველოს ეკლესიას არანაირი გადაწყვეტილება არ მიუღია.
- 2014 წლიდან, „ევრომაიდნის“ მოვლენების შემდეგ, ერთი მხრივ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოსა და, მეორე მხრივ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის საპატრიარქოსა და უკრაინის ავტოკეფალიურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის არსებული დაპირისპირება კიდევ უფრო გამწვავდა. უკრაინის დამოუკიდებელი მართლმადიდებელი ეკლესიის შექმნის მოთხოვნა არა მარტო ტრადიციულად ნაციონალისტურად განწყობილ დასავლეთ რეგიონებში, არამედ უკრაინის დანარჩენ რეგიონებშიც გაძლიერდა. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს მომხრეების შემცირების ხარჯზე მნიშვნელოვნად გაიზარდა „ეროვნული“ ეკლესიების მრევლის რაოდენობაც.
- რუსეთის საერო და სასულიერო ხელისუფლების ანტიუკრაინული პოზიციის შედეგად, უკრაინის მოსახლეობასა და პოლიტიკურ ელიტაში „ეროვნული“ ეკლესიების მხარდაჭერა გაძლიერდა. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქო კი სულ უფრო „ანტიეროვნულ“ და „ანტისახელმწიფოებრივ“ ეკლესიად მიიჩნევა, რომელიც უკრაინაში კრემლის პოლიტიკის გამტარებლად ითვლება.
- უკრაინის მმართველი პოლიტიკური ელიტის აზრით, მხოლოდ უკრაინის ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესიის ფორმირების შედეგად არის შესაძლებელი უკრაინაში მოსკოვის გავლენის შემცირება. მათი ხედვით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რუსეთის საპატრიარქოს საქმიანობა ბარიერია უკრაინული სახელმწიფოსა და უკრაინული იდენტობის ჩამოყალიბებისათვის.
- რუსეთისთვის უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხი არა მხოლოდ რელიგიური, არამედ პოლიტიკური საკითხია. მოსკოვისთვის უკრაინა „რუსული სამყაროს“ განუყოფელი ნაწილია და, კრემლის ხედვით, უკრაინაზე გავლენის გარეშე რუსეთი ვერ იქნება ძლიერი სახელმწიფო. ამიტომაც უკრაინაში რუსეთის ეკლესიის წამყვანი როლი კრემლისთვის უკრაინაზე გავლენის შენარჩუნების სტრატეგიის ნაწილია.
- უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხის განხილვაში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გააქტიურება შეიძლება იყოს რუსეთსა და დასავლეთს შორის მიმდინარე მწვავე პოლიტიკური დაპირისპირების ერთგვარი გამოძახილი. უდავოა, რომ უკრაინის ავტოკეფალიური ეკლესიის შექმნა რუსეთის გავლენას პოსტსაბჭოთა სივრცეში დაასუსტებს და კრემლის „რუსული სამყაროს“ პროექტის განხორციელებას შეაფერხებს.
- უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხის ირგვლივ არსებული აზრთა სხვადასხვაობის დასტურია საქართველოში რუსეთისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოების წარმომადგენლების ვიზიტები, რაც საქართველოს საპატრიარქოსთვის მათი პოზიციების გაცნობას და საქართველოს ეკლესიის მხარდაჭერის მოპოვებას ისახავს მიზნად.

Decisive Struggle for the Independence of the Ukrainian Church
As a result of the 2014 Euromaidan events in Ukraine, the annexation of Crimea by the Russian Federation and the beginning of armed confrontations in Eastern Ukraine, the confrontation between various Orthodox churches in Ukraine deepened. Taking the events unfolding in 2018 into account, we can assume that the struggle for the creation of an independent Ukrainian Church will become more acute, which will not only cause confrontation in the Orthodox Christian world, but will also be a prerequisite for important geopolitical changes.
From Constantinople to Moscow
Kievan Rus established Christianity as its official religion in 988. The newly created Orthodox Church, or the Kyiv Metropoly, became subject to the Constantinople Patriarchate. In 1686, the Patriarch of Constantinople recognized the Kyiv Metropoly as a part of the Moscow Patriarchate, which was given autocephaly by the Constantinople Patriarchate in 1593. The confrontation in the Ukrainian Orthodox Church stems from precisely this historical decision.
Three Orthodox Churches
Currently, there are three major Orthodox churches in Ukraine:
- Ukrainian Orthodox Church. The Church is often referred to as Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate, in order to distinguish it from the Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate;
- Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate;
- Ukrainian Autocephalous Orthodox Church.
The only difference between these Orthodox Churches is their status in the world Orthodoxy. The only canonical one among the three is considered to be the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate, which is under the influence of the Russian Orthodox Church.
The first institutional division between the Orthodox Christians of Ukraine was caused by the restoration of the work of Ukrainian Autocephalous Orthodox Church back in 1990. In the same year, at the decision of the Russian Orthodox Church and in order to meet the demand on the local level, Ukrainian Exarchate received independence and a high level of autonomy in administrative affairs. Despite new status, the proponents of the creation of an independent Ukrainian Church, announced about their separation from Ukrainian Orthodox Church and the creation of Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate. As a result, three Orthodox Churches have been operating in Ukraine since 1992.
“National” and “Anti-National” Churches
Ukrainian Autocephalous Orthodox Church and Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate are in the category of “national” churches. These churches are considered to be the carriers of the national idea, representing a powerful spiritual force in the formation of the Ukrainian nation and fighting for the reduction of Russia’s religious and political influence in Ukraine.
Due to its subordination to the Moscow Patriarchate, Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate is considered to be “anti-national”. According to its opponents, politically the Church is anti-Ukrainian and is characterized with Ukraino-phobic sentiments. According to their assessment, the Russian Orthodox Church is trying to hinder nation and state building process in Ukraine by propagating the idea of Slavic cultural and spiritual unity.
Ukrainian Orthodox Church after Euromaidan
According to the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate, since 2014, after Euromaidan, the cases of discrimination directed against their church as well as attacks on the buildings owned by them, have become more widespread and systemic and not only in the nationalistic Western regions of Ukraine, but also in the central part of the country.
The struggle for the parishes has also become more acute in the past few years. After Euromaidan, some parts of clerics and parishes separated themselves from the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate and joined the jurisdiction of “national” churches. According to the official data, by January 1, 2018, it was registered in Ukraine that Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate had 12,000 parishes, Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate had 5,000 parishes and Ukrainian Autocephalous Orthodox Church had 1,000. It should be noted, that according to the data of independent social groups, after Euromaidan the Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate surpassed the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate in the number of supporters and by April 2018, 43% of Ukrainian Orthodox Christians were supporting Kyiv Patriarchate while 20% were supporting Moscow Patriarchate.
Apart from state support, the growth of the influence of “national” churches was also facilitated by the positions of the Russian Orthodox Church. Initial careful policy towards the Ukrainian issues changed in 2015, when the Russian Patriarch, Kiril, openly stated that Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate is no longer obligated to obey the “ungodly” government of Ukraine. In November 2016, Patriarch of Moscow, Kiril, stated that they will never agree to change the holy canonical borders of their church, as Kyiv for them is the cradle of holy Russia, as Mtskheta is for Georgians and Kosovo for Serbians.
Due to proximity with the Kremlin and its stated positions about Euromaidan, perception grew in the Ukrainian public that the Russian Orthodox Church is an instrument for Kremlin’s political struggle and serves the interests of the Russian government. 2018 could be a turning point in this regard.
Decisive Struggle for Autocephaly
On 28 July, 2018, Ukraine will celebrate 1,030 years of Kievan Rus becoming Christian. For this date, the President of Ukraine, Petro Poroshenko, hopes that on the basis of the unification of Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate and Ukrainian Autocephalous Orthodox Church, the Patriarch of Constantinople will grant autocephaly to new, unified Ukrainian Church. It is interesting that before being elected President, Poroshenko belonged to the parish of the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate. However, after becoming President, he also became a supporter of “national” churches.
Poroshenko openly stated that in the issue of the autocephaly of the Ukrainian church, he counts on the support of the Patriarch of Constantinople. He offered the Patriarch of Constantinople to support the unified Ukrainian church during his visit to Istanbul on 9 April. On 17 April, Poroshenko stated that for the first time Ukraine is very close to creating its own independent church. Several days after this statement, the Deputy Head of the President’s Administration, Rostislav Pavlenko, personally delivered the request letters of the representatives of Ukraine’s national and spiritual leaders to Istanbul.
It would appear that the Patriarch of Constantinople has also changed his position towards the issue of the Ukrainian Church. If before the Patriarch of Constantinople tried not to inflame the issue, now he openly stated that he will discuss this issue with other Orthodox churches as well. In 2008, on the celebratory event of 1,020 of Kievan Rus becoming Christian, the then President of Ukraine, Viktor Yushchenko asked the Patriarch of Constantinople, Bartholomew I, to bless the creation of an independent Ukrainian Church; however, at that time Bartholomew I neither openly rejected, nor supported the idea of separation.
Poroshenko hopes that a new, independent Ukrainian Church will be created with the support of the Patriarch of Constantinople, who will later be joined by other Orthodox churches as well. On the other hand, according to the statement of the Russian Church, giving autocephaly to non-canonical groups will definitely cause discord in the Orthodox Christian world.
Backstage Diplomacy to Gather Support
In deciding the fate of the Ukrainian church, the parties pay special attention to the role of the Georgian Church. This could explain the recent visits of the parties to Georgia. On 4 June, the Head of Foreign Relations Department of the Russian Church, Metropolitan Ilarion (Alfeev) visited Georgia, together with two accompanying persons, to discuss the issue of the Ukrainian Church. On 16 June, two Metropolitans of the World Patriarchate met with the Patriarch of Georgia to present their own positions on the issue. According to the statements of Georgian clerics, the Georgian Church has not made any decision regarding this issue as of yet.
- Since 2014, after Euromaidan, the confrontation between the Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate on the one hand and the Ukrainian Orthodox Church Kyiv Patriarchate and Ukrainian Autocephalous Orthodox Church on the other became more acute. The demand for the creation of an independent Ukrainian Orthodox Church strengthened not only in traditionally nationalistic Western regions of Ukraine, but in other regions of the country as well. At the expense of the reduction of the number of supporters of Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate, the number of supporters of the “national” churches grew significantly.
- As a result of the anti-Ukrainian positions of Russian national and clerical leaders, support for “national” churches in the population and elites of Ukraine has strengthened, while Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate is increasingly considered to be “anti-national” and “anti-state,” implementing Kremlin’s policies in Ukraine.
- According to Ukraine’s governing political elite, only through the formation of autocephalous Ukrainian Orthodox Church can the influence of Moscow in Ukraine be reduced. According to them, the activities of Ukrainian Orthodox Church Moscow Patriarchate represent hindrance for the formation of the Ukrainian state and its national identity.
- For Russia, the issue of autocephaly of the Ukrainian church is not only religious, but also political. For Moscow, Ukraine is an integral part of the “Russian world” and according to the Kremlin, without influence over Ukraine Russia cannot be a powerful state. Hence, the leading role of the Russian Church in Ukraine is part of the Kremlin’s strategy for maintaining influence on the country.
- More active role of the Constantinople Patriarchate in the discussion of the issue of autocephaly for the Ukrainian Church can be an echo of a severe political confrontation between the West and Russia. It is beyond doubt that the creation of the autocephalous Ukrainian Church will weaken Russia’s influence in the post-Soviet space and hinder the implementation of the Kremlin’s “Russian world” project.
- The visits by the representatives of the Russian and Constantinople Patriarchates to Georgia is a confirmation of the difference of opinions regarding the issue of autocephaly of the Ukrainian Church, the reasons for the visit being to inform the Georgian Patriarchate of respective positions and gain its support.