ჰელსინკის სამიტი და მისი ძირითადი შედეგები
ბოლო პერიოდში საერთაშორისო პოლიტიკის ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური თემაა ა.წ. 16 ივლისს გამართული ჰელსინკის სამიტი. შეხვედრა მართლაც მრავალმხრივ საყურადღებო და არაორდინარული იყო. ამის დასტურად იმის თქმაც საკმარისია, რომ ტრამპისა და პუტინის შეხვედრა, რომელსაც მხოლოდ თარჯიმნები ესწრებოდნენ, 2 საათზე მეტ ხანს გაგრძელდა. მხოლოდ ამის შემდეგ დაიწყო შეხვედრა საერთაშორისო პრაქტიკაში მიღებული ფორმატით, რომელშიც ორი ქვეყნის პრეზიდენტები უკვე თავიანთ დელეგაციებთან ერთად მონაწილეობდნენ.
ჰელსინკის სამიტმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ვაშინგტონსა და მოსკოვს საერთაშორისო პოლიტიკის ბევრ საკითხზე განსხვავებული პოზიციები აქვთ. როგორც მოსალოდნელი იყო, გამოჩნდა ისიც, რომ აშშ-რუსეთის ურთიერთობების გაუმჯობესება არ არის მარტივი საკითხი. ჰელსინკის სამიტზე არათუ მსგავსი რამ არ მომხდარა, არამედ პროცესიც კი არ დაწყებულა. რუსული მხარის გამოკვეთილი ინტერესის მიუხედავად, სამიტზე არც ერთობლივი დეკლარაცია მიუღიათ და მხოლოდ ერთობლივი პრესკონფერენციით შემოიფარგლნენ, რაც მხარეთა პოზიციებს შორის განსხვავების კიდევ ერთი მკაფიო დასტურია.
როგორც სამიტის დასრულების შემდეგ გაკეთებული კომენტარებიდან და გავრცელებული ინფორმაციიდან გამოჩნდა, შეხვედრაზე მრავალ საკითხზე ისაუბრეს. მათ შორის იყო საერთაშორისო პოლიტიკის ისეთი მწვავე და აქტუალური თემები, როგორიცაა აღმოსავლეთ უკრაინის პრობლემატიკა, ჩრდილოეთ კორეის ბირთვული განიარაღება, ირანის ბირთვული შეთანხმება და სხვა.
ამავე დროს, სამიტის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე გაკეთებული განცხადებებიდან გამოიკვეთა ორი შედარებით მსხვილი საკითხი, რომელიც მომავალში შესაძლოა აშშ-რუსეთის გარიგების საგანი გახდეს. ესენია: მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობისა და სირიის საკითხები. შესაბამისად, ქვემოთ ამ საკითხების უფრო დეტალურად განხილვას შევეცდებით.
მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობა
ვლ. პუტინმა პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ სტრატეგიული სტაბილურობისა და მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობის თაობაზე აშშ-ის მხარეს გადაეცა კონკრეტულ წინადადებათა პაკეტი. იგი, სავარაუდოდ, მოიცავს „სტრატეგიული შეტევითი შეიარაღების“ თაობაზე შეთანხმების გაგრძელების შეთავაზებას, რომელსაც ვადა 2021 წელს გასდის. ამასთან ერთად, უნდა ვივარაუდოთ, რომ ზემოხსენებულ პაკეტში შესულია მოსკოვის პოზიცია „ანტიბალისტიკური სარაკეტო“ (ABM) შეთანხმების თაობაზე, რომლიდანაც აშშ ჯერ კიდევ 2001 წელს, ჯორჯ ბუში უმცროსის ადმინისტრაციის დროს, გავიდა.
რუსეთი მიიჩნევს, რომ ABM-ის შეთანხმებიდან გასვლამ აშშ-ს მისცა შესაძლებლობა განეთავსებინა პოლონეთსა და რუმინეთში რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემები. მოსკოვის შეფასებით, ეს სისტემები მიმართულია რუსეთის წინააღმდეგ. შესაბამისად, იგი მუდმივად აყენებს საკითხს მათი გაუვნებელყოფისა და აშშ-ის ABM-ის შეთანხმებაში დაბრუნების თაობაზე.
მოსკოვის ეს მცდელობა უშედეგოა, რადგან არც ბუშის და არც ობამას ადმინისტრაციას ეს საკითხი არ განუხილავთ. მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპის მიდგომები რუსეთთან მიმართებაში ბევრ საკითხზე განსხვავებულია მისი წინამორბედებისგან, უნდა ითქვას, რომ ABM-ის შეთანხმებაში დაბრუნება არც მისი პრეზიდენტობის პერიოდში განხილულა.
სირია
შეხვედრაზე ასადის თემა, სავარაუდოდ, არ განხილულა, რადგან ეს შეხვედრის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე სირიის თემაზე საუბრისას არც ტრამპს და არც პუტინს არ უხსენებიათ. მთავარი განსახილველი საკითხი, როგორც ჩანს, იყო ისრაელის უსაფრთხოების თემა, რომელიც უკავშირდება გოლანის მაღლობების კონტროლს და, ასევე, ირანის პოზიციების განმტკიცებას სირიაში.
პრეზიდენტმა პუტინმა პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, რომ „სირიის სამხრეთ-დასავლეთში, ე.წ სამხრეთის ზონაში, ტერორისტების სრული განადგურების შემდეგ, სიტუაცია გოლანის მაღლობებზე უნდა დაბრუნდეს სრულ შესაბამისობაში იმ პირობებთან, რომელსაც ისრაელისა და სირიის ჯარების დაშორიშორების თაობაზე 1974 წლის შეთანხმება ითვალისწინებს“.
ეს საკითხი რომ უმთავრესი იქნებოდა ჰელსინკის სამიტზე, წინასწარვე კარგად გამოჩნდა, როდესაც მოსკოვში გაიმართა მაღალი დონის კონსულტაციები როგორც ისრაელის, ისე ირანის მხარესთან.
როგორც ჩანს, ისრაელი არ არის კმაყოფილი შექმნილი ვითარებით. ჰელსინკის სამიტის დასრულებიდან მალევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ისრაელმა გოლანის მაღლობების მახლობლად სირიის სამხედრო თვითმფრინავი ჩამოაგდო.
ამასთან, ა.წ. 23 ივლისს თელ-ავივში ვიზიტით იმყოფებოდა რუსეთის დელეგაცია საგარეო საქმეთა მინისტრ ს. ლავროვის ხელმძღვანელობით, რომლის შემადგენლობაში რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი ვ. გერასიმოვიც იყო. დელეგაციამ შეხვედრა გამართა ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუსთან. ისრაელის მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ თავდაცვის მინისტრი, გენერალური შტაბის უფროსი, უშიშროების საბჭოს მდივანი და სხვა მაღალი დონის ოფიციალური პირები.
მოსკოვი, სავარაუდოდ, კარგად აცნობიერებს, რომ ისრაელის უსაფრთხოების საკითხი მისთვის სირიის პრობლემატიკაში ერთ-ერთი მთავარია. ცხადია, ისრაელი ამ საკითხშიც არ აპირებს უკან დახევას. ნაკლებად სავარაუდოა რაიმე სახის დათმობა ტრამპის მხრიდანაც, რომელიც ისრაელის ძალიან მტკიცე მხარდაჭერით გამოირჩევა. სადავოა ისიც, გააჩნია თუ არა მოსკოვს ისეთი მყარი ბერკეტი, რომლის მეშვეობითაც ირანს აიძულებდა სირიაში ისრაელის ინტერესების გათვალისწინებას.
სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები
ზემოხსენებულის გარდა, უშუალოდ შეხვედრიდან და მის შემდეგ განვითარებული პერიპეტიებიდან კიდევ რამდენიმე მნიშვნელოვანი დასკვნის გაკეთება შეიძლება.
დადასტურდა, რომ აშშ-ის წინააღმდეგობა რუსეთთან ურთიერთობების დარეგულირების მიმართ ძალიან მაღალ დონეზეა. ტრამპის მიმართ მწვავე კრიტიკული განცხადება გაკეთდა არა მხოლოდ მისი ოპონენტების, არამედ რესპუბლიკელი კონგრესმენების მხრიდანაც. ისიც უნდა ითქვას, რომ ტელეკომპანია “FOX News”-იც კი, რომელიც ზოგადად რესპუბლიკელების და პირადად ტრამპის მხარდაჭერით გამოირჩევა, ამჯერად კრიტიკული იყო აშშ-ის პრეზიდენტის მიმართ.
სწორედ ამ კრიტიკის შედეგია, რომ ტრამპმა ჯერ გადათქვა პრესკონფერენციაზე გაკეთებული განცხადება 2016 წლის აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის ჩარევის თაობაზე, შემდეგ კი - რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრამ მომავალი წლისთვის გადაიწია, რომელიც როგორც თავდაპირველად დაანონსდა, ტრამპის მოწვევით ა.წ. შემოდგომაზე უნდა გამართულიყო ვაშინგტონში.
საქმე მხოლოდ პოლიტიკური ისტებლიშმენტისა და მედიასაშუალებების კრიტიკაში როდია. გამოკითხვების თანახმად, ტრამპის პოლიტიკას რუსეთის მიმართ ძალზე დაბალი მხარდაჭერა აქვს, რაც არ არის უმნიშვნელო ფაქტორი ა.წ. ნოემბერში დაგეგმილი კონგრესის შუალედური არჩევნების წინ.
რაც შეეხება რუსეთს, კარგად გამოჩნდა ერთი რამ: რუსეთი, მართალია, კვლავ ხმამაღლა აცხადებს, რომ დასავლურმა სანქციებმა მას ვერაფერი დააკლო და მომავალშიც არ აპირებს საკუთარი საგარეო-პოლიტიკური გადაწყვეტილებების გადახედვას, მაგრამ, როგორც მინიმუმ, აშკარად არაკომფორტულად გრძნობს თავს. შესაბამისად, იგი ცდილობს რამენაირად მოახერხოს გარღვევა, გააუმჯობესოს ურთიერთობები დასავლეთის ქვეყნებთან და, რაც მთავარია, მიაღწიოს მის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების მოხსნას. ეს, სავარაუდოდ, არ იქნება ადვილად შესასრულებელი ამოცანა, რადგან მოსკოვი უკრაინისა და ზოგადად საკუთარი საგარეო-პოლიტიკური ინტერესების საკითხში დათმობებზე წასვლას ჯერჯერობით არ აპირებს. ამდენად, დასავლეთისა და რუსეთის ურთიერთობებში გარღვევა ისევ ისე რთულად განსახორციელებელია, როგორც ჰელსინკის სამიტამდე იყო.

The Helsinki Summit and its General Results
In recent times, the Helsinki Summit held on July 16 has been a hot topic in international politics. The meeting was indeed noteworthy and unordinary. The simple fact that Presidents Trump and Putin met for over 2 hours behind closed doors with no one but translators present attests to this. Only after this did the meeting that involved each country’s delegations and actually resembled a more standard, internationally accepted format begin.
The Helsinki Summit confirmed once again that Washington and Moscow have quite differing views on many issues of international politics. As expected, it also became evident that improving US-Russia relations is no easy feat. Nothing of the sort happened at the Helsinki Summit and it didn’t even show any signs that this process could be underway. Despite the stated interest of Russia, there was no joint declaration made at the summit as it was limited to just a joint press conference, which once again highlighted the significant difference in positions.
It became evident from comments made after the summit and other publicized information that many issues were discussed at the summit. Among these were such major international matters such as the conflict in Eastern Ukraine, denuclearization of North Korea, the Iran Nuclear Deal and others.
Based on statements made during the press conference held after the summit, two major topics emerged, which could become subjects of US-Russia negotiations. They are: non-proliferation of weapons of mass destruction, and Syria. Below, we will try to evaluate these matters in more detail.
Non-Proliferation of Weapons of Mass Destruction
President Putin said at the press conference that the US side was given a package of specific proposals on matters of strategic stability and non-proliferation of weapons of mass destruction. It is likely to include an extension to an agreement on “Strategic Arms Reduction Treaty” which expires in 2021. In addition, it should be assumed that the aforementioned package also includes Moscow’s position on the “Antiballistic Missile” (ABM) agreement, which the US left back in 2001, during George W. Bush’s administration.
Russia believes that the absence of the ABM agreement allowed the United States to push for missile defense systems in Poland and Romania. Moscow estimates that these systems are directed against Russia. Consequently, it raises the issue of neutralizing this process and having the US return to the ABM agreement quite frequently.
Moscow’s attempts, however, have been so far unsuccessful because neither the Bush nor the Obama administrations considered this matter and despite the fact that Trump’s approach to Russia are quite different from his predecessors’, it should be noted that returning to the ABM agreement has not been considered during his presidency either.
Syria
It appears that the issue of Assad was not discussed at the meeting because neither Trump nor Putin made any mention of it during the press conference. The main issue was related to Israel’s security concerns with regards to control of the Golan Heights and the strengthening of Iran’s position in Syria.
President Putin said at the press conference that “Also, crushing terrorists in the southwest of Syria: The south of Syria should be brought to the full compliance with the treaty of 1974 about the separation of forces, about separation of forces of Israel and Syria. This will bring peace to Golan Heights.”
The fact that this issue would be front and center during the Helsinki Summit was evident even prior to the summit because Moscow held high-level consultations with Israel and the Iranian side.
Apparently, Israel is not satisfied with the situation, because shortly after the Helsinki Summit, it was reported that Israel downed a Syrian military plane near the Golan Heights.
In addition, a Russian delegation headed by Foreign Minister Sergei Lavrov and also including the Chief of the General Staff of the Armed Forces of Russia, Valery Gerasimov, visited Tel-Aviv on July 23. The delegation held a meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. The Israeli delegation also included the Defense Minister Avigdor Liberman, National Security Adviser Meir Ben-Shabbat and IDF Chief of Staff Gadi Eisenkot.
Moscow is apparently well aware that Israel’s security concern is one of the key issues in the Syrian crisis. It is also clear that Israel is not going to step back on this matter. It is also unlikely that any kind of concession can be received from President Trump, who is a staunch supporter of Israel. It is also debatable, whether Moscow has any solid leverage to force Iran to take Israel’s interests into consideration.
Other Important Issues
In addition to the aforementioned, there may be some other important conclusions that can be made from the summit itself and subsequent developments on the periphery.
It has been proved that there is high resistance in the US to normalization of relations with Russia. Not only members of the opposition, but also Republican congressmen who are typically hesitant to criticize the president, made sharp critical statements against him. It should be mentioned that even FOX News, which has a reputation for offering unwavering support to the Republican Party and Trump personally, was critical of the US president.
This criticism initially forced Trump to make a statement “clarifying” certain remarks he made at the press conference with Vladimir Putin on Russia’s meddling in the 2016 US presidential election, and subsequently it forced the American president to reschedule a meeting with Putin that should have been held in Washington in October at Trump’s invitation for next year.
Trump’s Russia policy has been criticized beyond political establishments and media outlets – according to polls, Trump’s Russia policy has little support, and this is no small matter ahead of the Congressional mid-term elections scheduled for November.
As for Russia, one thing has been clearly shown: Russia is still loudly declaring that Western sanctions have not hurt it and it is not going to revise its foreign policy decisions, but at a minimum, it is obviously uncomfortable. Consequently, Russia is trying to achieve some type of breakthrough, to improve relations with the West, and most importantly, get sanctions removed. This is not going to be an easy task, because Moscow is not going to make concessions in Ukraine, or in its foreign-policy interests in general. Thus, the prospect of a breakthrough in relations between the West and Russia looks as bleak after the Helsinki summit, as it did before it.