ბოლტონის ვიზიტი მოსკოვში - რას უნდა ველოდოთ აშშ-რუსეთის ურთიერთობებში?!
2018 წლის 22-23 ოქტომბერს მოსკოვში ვიზიტით იმყოფებოდა აშშ-ის პრეზიდენტის მრჩეველი ეროვნული უშიშროების საკითხებში ჯონ ბოლტონი, სადაც იგი შეხვდა რუსეთის პრეზიდენტს, საგარეო საქმეთა მინისტრს, თავდაცვის მინისტრს და უშიშროების საბჭოს მდივანს. (მოსკოვში გამართულ პრეს-კონფერენციაზე ბოლტონმა ახსენა, რომ მას ასევე ჰქონდა შეხვედრა რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწესთან, აშშ-ში რუსეთის ფედერაციის ყოფილ ელჩთან იური უშაკოვთან. ამ შეხვედრის პრესრელიზი არ გავრცელებულა.) ამ ჩამონათვალის მიღმა, პრინციპში, არ დარჩენილა არც ერთი მაღალი დონის ოფიციალური პირი, რომელსაც საგარეო პოლიტიკაზე სერიოზული გავლენა აქვს, რაც თავისთავად მეტყველებს ვიზიტის მნიშვნელობაზე.
თუმცა, ვიდრე ვიზიტის მიმოხილვაზე გადავიდოდეთ, მცირე ყურადღება დავუთმოთ იმას, თუ რა როლს ასრულებს ბოლტონი და ეროვნული უშიშროების საბჭოს ოფისი პრეზიდენტ ტრამპის ადმინისტრაციაში.
აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭოს ოფისის ფუნქციები მხოლოდ უწყებათაშორისი კოორდინაციითა ან/და ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვით არ შემოიფარგლება. მე-20 საუკუნის 70-იანი წლებიდან მოყოლებული, მას შემდეგ, რაც აშშ-ის პრეზიდენტის მრჩევლად ეროვნული უშიშროების საკითხებში ჯერ ჰენრი კისინჯერი, ხოლო შემდეგ კი, ზბიგნევ ბზეჟინსკი მუშაობდა, ეროვნული უშიშროების საბჭოს ოფისი, პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, უშუალოდ ერთვება ხოლმე უცხოეთის ქვეყნებთან მოლაპარაკებების პროცესში. შესაბამისად, ასეთ შემთხვევებში ხშირად სწორედ ეს ოფისი ასრულებს წამყვან როლს სტრატეგიის შემუშავებისა და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, რა თქმა უნდა, სახელმწიფო დეპარტამენტთან, თავდაცვის დეპარტამენტსა და სხვა შესაბამის უწყებებთან კოორდინაციით.
ზუსტად ასეა ახლაც, რადგან რუსეთთან მიმართებით აშშ-ის საგარეო პოლიტიკის შემუშავებაში, გადაწყვეტილებების მიღებასა და უშუალოდ მოლაპარაკებების პროცესში წამყვან როლს სწორედ ჯონ ბოლტონი და მისი ოფისი ასრულებს. ამასთან, ბევრი თანხმდება იმაზეც, რომ დღეისათვის სწორედ ეროვნული უშიშროების საბჭოს ოფისში მუშაობენ რუსეთის საუკეთესო ექსპერტები.
აღსანიშნავია, რომ ბოლტონს მხოლოდ რუსეთის მიმართულებით არ აქვს წამყვანი როლი დაკისრებული. იგი, ალბათ, ყველაზე გავლენიანი ფიგურაა პრეზიდენტ ტრამპის ადმინისტრაციაში, იმ პირებს შორის, რომლებსაც საგარეო პოლიტიკის საკითხებზე გადაწყვეტილებების მიღების კომპეტენცია აქვთ. ეს შეფასება კიდევ უფრო დამაჯერებელი გახდება, თუკი აქვე გავიხსენებთ პრეზიდენტ ტრამპის სულ ცოტა ხნის წინანდელ ინტერვიუს, სადაც მან თავდაცვის მდივნის მიერ პოსტის შესაძლო დატოვებაზე ისაუბრა. ამასთან, ბოლტონი ითვლება ე.წ. ქორად, რომელსაც ყველაზე პრინციპული პოზიცია აქვს აშშ-ის საგარეო პოლიტიკის ყველა საკვანძო საკითხზე, იქნება ეს ირანი, ჩრდილოეთი კორეა თუ რუსეთის ფედერაცია.
რაც შეეხება უშუალოდ მის ვიზიტს მოსკოვში, სავარაუდოდ, ეს იყო ერთ-ერთი ყველაზე რთული და არასასიამოვნო ვიზიტი ოფიციალური მოსკოვისთვის, რომელიც დატვირთული იყო მკაფიო პოლიტიკური გზავნილებით.
ვიზიტამდე გაირკვა, რომ ბოლტონი მოსკოვის შემდეგ, ბაქოს, ერევანსა და თბილისს ეწვეოდა, რაც არცთუ სასიამოვნო ამბავია რუსეთის ფედერაციისთვის, რომელიც აპრიორი უარყოფითად არის განწყობილი თავის უშუალო სამეზობლოში აშშ-ის დიპლომატიური აქტიურობის მიმართ.
ბოლტონმა მოსკოვში ვიზიტისას პატივი მიაგო ცნობილი რუსი პოლიტიკოსის ბორის ნემცოვის ხსოვნას, რომელიც 2015 წლის 27 თებერვალ მოსკოვის ცენტრში მოკლეს. ეს მკვლელობა, რამდენიმე ანალოგიურ შემთხვევასთან ერთად, პუტინის რეჟიმის დროს მომხდარი „პოლიტიკური მკვლელობების“ რიცხვშია.
წინასწარ გაცხადდა, თუ რა იქნებოდა ბოლტონის ვიზიტის მთავარი თემა, რაც ასევე უსიამოვნო უნდა ყოფილიყო მოსკოვისთვის. ვიზიტამდე ცოტა ხნით ადრე პრეზიდენტმა ტრამპმა განაცხადა, რომ აშშ მცირე და საშუალო რადიუსზე მოქმედი რაკეტების ლიკვიდაციის შესახებ შეთანხმებიდან (INF) გამოსვლას განიხილავდა.
INF-ის შეთანხმებას, რომელიც კრძალავს მცირე (500-დან 1000 კმ-მდე) და საშუალო (1000-დან 5 500 კმ-მდე) სიშორის სახმელეთო ბაზირების რაკეტების გამოყენებას, რეიგანმა და გორბაჩოვმა 1987 წლის 8 დეკემბერს მოაწერეს ხელი, რის საფუძველზეც დაახლოებით 2700 რაკეტა და გამშვები მოწყობილობა განადგურდა.
სწორედ INF-ის თემა იყო მთავარი მოსკოვში გამართულ შეხვედრებზე, რომლებიც საკმაოდ რთულად წარიმართა. ბოლტონის პირველივე შეხვედრა, გამართული რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანთან,დაახლოებით 5 საათს გაგრძელდა. რუსეთის ოფიციალურ პირებთან გამართულ შეხვედრებზე ბოლტონმა განიხილა საერთაშორისო პოლიტიკის ისეთი მწვავე საკითხები, როგორიცაა ირანი, სირია, უკრაინა და ჩრდილოეთ კორეა. რუსეთში აშშ-ის საელჩოს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან შეხვედრაზე კავკასიის თემაზეც ისაუბრეს. რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრაზე, პუტინის ინიციატივით, გადაწყდა, რომ მისი და პრეზიდენტ ტრამპის მორიგი შეხვედრა 11 ნოემბერს პარიზში გაიმართება, სადაც ისინი მონაწილეობას მიიღებენ პირველი მსოფლიო ომის დასრულებიდან 100 წლისთავთან დაკავშირებულ ღონისძიებაში.
აღსანიშნავია, რომ ბოლტონი შეეცადა ფართო საზოგადოებისთვის მკაფიოდ განემარტა აშშ-ის პოზიცია INF-ის შეთანხმებიდან გამოსვლისა და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხების თაობაზე. სავარაუდოდ, სწორედ ამ მიზნით, მანმოსკოვში ვიზიტის პერიოდში მისცა ორი ინტერვიუ (kommersant.ru და echo.msk.ru) და ასევე, პრეზიდენტ პუტინთან შეხვედრის შემდეგ გამართა პრეს-კონფერენცია, რაც უჩვეულოდ დიდი საჯარო აქტივობაა მაღალი რანგის ოფიციალური პირისთვის.
აშშ-ის პოზიცია INF-ის შეთანხმებიდან გასვლის თაობაზე საკმაოდ არგუმენტირებულია. კერძოდ:
- INF-ის შეთანხმება მხოლოდ აშშ-რუსეთს ეხება, თუმცა დღეისათვის მოკლე და საშუალო სიშორის რაკეტები სხვა ქვეყნებსაც აქვთ. ამ კონტექსტში, უპირველეს ყოვლისა, ჩინეთი სახელდება, ირანთან და ჩრდილოეთ კორეასთან ერთად. INF-ის შეთანხმების ორმხრივიდან მრავალმხრივ დოკუმენტად გადაკეთების შესაძლებლობა განიხილებოდა ჯორჯ ბუშის ადმინისტრაციის დროს 2001-2004 წლებში, თუმცა ეს ვერ მოხერხდა. დღისათვის ამის გაკეთება კიდევ უფრო რთულია, რადგან, მაგალითად, ჩინეთს შეიარაღებაში საკმაოდ დიდი რაოდენობით აქვს ისეთი მოდიფიკაციის რაკეტები, რომლებიც INF-ის შეთანხმებით უნდა განადგურდეს;
- INF-ის შეთანხმებას რუსეთი უკვე კარგა ხანია არღვევს, რადგან მას შეიარაღებაში აქვს სახმელეთო ბაზირების რაკეტა 9M729. ასეთი ბრალდება მოსკოვს პირველად აშშ-მ ობამას ადმინისტრაციის დროს წაუყენა და მოუწოდა დაეცვა შეთანხმება. იგივე განმეორდა ტრამპის ადმინისტრაციის დროსაც;
- INF-ის შეთანხმება ეხება მხოლოდ სახმელეთო ბაზირების რაკეტებს. იმავე მოდიფიკაციის რაკეტების სამხედრო გემებზე განთავსება შეთანხმებით არ რეგულირდება, რაც ერთგვარი შეუსაბამობაა. მაგალითად, დღეისათვის ბალტიის ზღვაში დისლოცირებულ აშშ-ის გემებზე განთავსებულია რაკეტები, რომელთა პოლონეთში ბაზირება INF-ის შეთანხმების დარღევად ჩაითვლებოდა, მიუხედავად იმისა, რომ რაკეტების დაფარვის არეალი ამით პრაქტიკულად არ იცვლება.
ბოლო ხანებში აშშ-ის საგარეო პოლიტიკის დინამიკიდან ჩანს, რომ ვაშინგტონის სტრატეგია რუსეთთან ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგის ჩამოყალიბების ინიციატივის დაბრუნებაა. პრინციპში, ვაშინგტონს დღეისათვის საერთაშორისო პოლიტიკაში არსებულ სხვა მნიშვნელოვან საკითხებშიც იგივე სტრატეგია აქვს. ამით რუსეთის ფედერაცია, რომელიც ბოლო ხანებში აქტიურად ცდილობს თავად განსაზღვროს საერთაშორისო ურთიერთობების დღის წესრიგი, ფრიად არაკომფორტულ პოზიციაში დგება.
ეს კარგად ჩანს თავად INF-ის მაგალითზე. კერძოდ, ამ შეთანხმების გაუქმება ნიშნავს „გამალებული შეიარაღების“ ეპოქაში დაბრუნებას, რადგან შემცირდება კიდევ ერთი შეთანხმების განახლების შანსები, რომელსაც ვადა 2021 წელს ეწურება. საუბარია START-ის შეთანხმებაზე, რომელიც არეგულირებს სტრატეგიული დანიშნულების შეტევით შეიარაღებასთან დაკავშირებულ საკითხებს, რაც აღნიშნა კიდეც ბოლტონმა მოსკოვში ვიზიტისას. „გამალებული შეიარაღების“ ეპოქაში დაბრუნება რუსეთს რომ არ აწყობს, საკუთარი არცთუ სახარბიელო ეკონომიკური მდგომარეობის გამო, ამას რუსეთის ყველაზე მთავარი პროპაგანდისტებიც კი აღიარებენ.
ეკონომიკური მდგომარეობის გამოსწორება დასავლეთის სანქციების პირობებში რომ ძალიან რთულია, ამაზე დღეს უკვე არავინ დავობს. ეგ კი არა, რუსეთის ყოფილი ფინანსთა მინისტრის ალექსეი კუდრინის აზრით, რომელიც პუტინთან დაახლოებული პირია და ამჟამად აუდიტის სამსახურს ხელმძღვანელობს, თუ დასავლეთის მიერ დაწესებული სანქციები გამკაცრდება, მაშინ პუტინის მიერ დასახული მიზნები ეკონომიკაში ვერ შესრულდება. ეს განცხადება მან სულ ახლახან, 10 ოქტომბერს, გააკეთა წამყვან ბიზნესმენებთან შეხვედრაზე.
ამ თემასთან დაკავშირებით ისიც საინტერესოა, რომ ნოემბერში აშშ-მ უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება, თუ კონკრეტულად რა ტიპის ახალ სანქციებს უწესებს რუსეთს ე.წ. სოლსბერის შემთხვევის გამო. სხვათა შორის, ბოლტონს პრეს-კონფერენციაზე ამ თემაზეც დაუსვეს კითხვა , რაზეც მან უპასუხა, რომ ახალი სანქციების თაობაზე აშშ-ს ჯერ არ მიუღია საბოლოო გადაწყვეტილება. წინასწარი შეფასებებით, ახალი სანქციების პაკეტი რუსეთისთვის საკმაოდ მძიმე უნდა ყოფილიყო.
INF-ის შეთანხმების გაგრძელებისთვის კი რუსეთი უნდა წავიდეს დათმობებზე აშშ-სთან. თუ რა ტიპის იქნება ეს დათმობები, დამოკიდებულია კონკრეტულ თემაზე და, ამდენად, ძნელია ეს საკითხი ზოგად ჭრილში განვიხილოთ. თუმცა ერთი რამ ცხადია - პუტინის რუსეთისთვის დათმობებზე წასვლა მთლიანად არღვევს იმ საგარეო-პოლიტიკურ კონცეფციას, რომელიც განსაკუთრებით ყირიმის ანექსიის შემდეგ გამოიკვეთა. შესაბამისად, საფრთხის წინაშე დადგება საერთაშორისო ასპარეზზე სრულფასოვან და წამყვან მოთამაშედ დაბრუნების ამოცანაც, რასაც რუსეთის პოლიტიკური ელიტა სასიცოცხლო მნიშვნელობას ანიჭებს.

Bolton’s visit to Moscow– what to expect in U.S-Russia relations?
On October 22-23 2018 the U.S. National Security Advisor John Bolton visited Moscow, where he held meetings with the President of the Russian Federation, the Minister of Foreign Affairs, the Minister of Defence and the Secretary of Security Council. (During the press conference Bolton mentioned that he also held a meeting with Yury Ushakov - the Aide to the President of the Russian Federation and ex-ambassador to the United States. However, the press release of the meeting had not been released.) The fact that Bolton held meetings with nearly all high-level officials who have substantial influence on Russia’s foreign policy decision-making underscores the importance of the visit.
Before deliberating on the visit itself, it is worth briefly addressing the role of the office of the National Security Council and Bolton himself in President Trump’s Administration.
The functions of the office of the National Security Council are not limited only to intergovernmental coordination or/and national security policy planning. Since the 1970s, when Henry Kissinger and later Zbigniew Brzezinski served as National Security Advisers to the president, the office of the National Security Council has been directly engaged in international negotiations. Therefore, in such instances this office has a leading role in strategy shaping and decision making, in coordination with the State Department, the Department of Defense and other relevant agencies.
This is exactly what we see now as Bolton and his office play a central role in the formulation and decision-making process of U.S. foreign policy and in international negotiations on certain issues. Moreover, many agree that in the incumbent administration the best experts on Russia are employed by the office of the National Security Council.
Actually Bolton has critical influence not only on the issues related to US foreign policy regarding Russia. Presumably, in Trump’s administration Bolton is the most influential among those figures who have competence in foreign policy decision-making. The statement looks even more convincing if we recall that in his recent interview Donald Trump talked about the potential resignation of the Secretary of Defense. In addition, Bolton has a reputation as one of the most hawkish officials in the national security team of the incumbent administration and the main hard-liner on key issues of U.S foreign policy such as Iran, North Korea and the Russian Federation.
Specifically, regarding Bolton’s trip to Moscow, it should be mentioned that the visit was probably a difficult experience for Moscow, full of direct political messages.
Prior to the visit, Bolton announced that he was going to travel from Moscow to Baku, Yerevan and Tbilisi – likely unpleasant news for the Russian Federation considering the Kremlin’s negative stance towards U.S. diplomatic activities in its close neighborhood.
Bolton payed tribute to the Russian opposition leader Boris Nemtsov, laying flowers at the place where he was shot dead on February 27, 2015. This murder, together with some other similar cases, are considered as “political assassinations” conducted during Putin’s reign.
The major topic of negotiations, stated before the visit, was also an uncomfortable one for Moscow. Shortly before the visit President Trump announced that Washington was considering termination of the Intermediate-range Nuclear Force (INF) agreement.
The INF, signed on December 8, 1987 by President Ronald Reagan and the Soviet Union’s leader Mikhail Gorbachov bans short-range (500-1000 km.) and intermediate-range (1000-5500 km.) land-based missiles, and has resulted in the elimination of nearly 2700 missiles as well as their launchers.
Apparently, all meetings were dominated by very difficult discussions on the topic of the termination of the INF treaty. Bolton’s first meeting with Russian Security Council Secretary Nikolai Patrushev lasted nearly 5 hours. During the trip, Bolton discussed almost all difficult topics of international policy, such as Iran, Syria, Ukraine and North Korea. According to the US Embassy in Russia, the meeting with the Minister of Foreign Affairs of RF covered the situation in the Caucasus. At the meeting with the President of the Russian Federation, upon the initiative of Putin, the parties agreed to hold a Trump-Putin meeting, which will be held in Paris in November, on the sidelines of events to commemorate the centenary of the end of World War I.
Bolton made some attempts to clarify the US position regarding the INF treaty and some other important topics to the Russian audience. Presumably for that reason he gave these two interviews (kommersant.ru and echo.msk.ru) and held a press conference after the meeting with Putin: an unusually intensive level of publicity by a high-ranking official for such a short period of time.
The U.S. has well-founded arguments on the withdrawal from the INF treaty. In particular:
- The parties of the INF treaty are only US and Russia, while other countries have also developed and tested short and intermediate-range missiles. China along with Iran and North Korea are cited most often to validate this argument. The Bush Administration tried unsuccessfully to transform the treaty from bilateral into multilateral in 2001-2004. Nowadays this idea seems even more unrealistic as China possess a big stockpile of modified missiles which should be destroyed under INF provisions;
- Russia has for a long time been in violation of the INF treaty, possessing a land-launched cruise missile 9M729. This accusation was made during both the Obama and Trump administrations, who called on Russia to comply with the agreement;
- The INF treaty applies only to ground-launched systems, while both parties are free to deploy similar systems within the navy. For instance, the US. Navy ships deployed in Baltic sea are equipped with missiles which would be considered as a breach of the treaty if launched in nearby Poland.
The recent dynamics of US foreign policy show that Washington’s strategy aims to take back initiative in setting the agenda of bilateral relations with Russia. Generally, Trump’s administration has a similar strategy towards almost all important international relations issues. This strategy puts the Russian Federation in very uncomfortable position as Moscow has been trying recently to define the international relations agenda according to its own priorities.
The INF case is a good illustration of this. In particular, termination of the treaty may lead to a new arms race by limiting the chance of renewing the START treaty after its expiration in 2021. The topic of the START treaty, which regulates long-range nuclear weapons, was raised by Bolton during his visit. Even Russia’s most robust propagandists admit that returning to the arms race era is not in Russia’s interests, especially given its poor economic situation.
No one doubts that Western sanctions make it highly difficult for Russia to improve its economy. Moreover, according to the ex-Minister of Finance and current Chairman of the Accounts Chamber Aleksei Kudrin, the tightening of imposed sanctions will thwart Putin’s economic goals. This announcement was made just recently on October 10, during Kudrin’s meeting with leading businessmen.
In this context, the upcoming decision to be taken in November regarding a new wave of sanctions towards Russia over the Salisbury nerve agent attack, becomes tremendously important. When this question was raised during the press conference Bolton answered that no decision has been made yet. Initial speculations suggest that the new sanctions could be tough for Russia.
If Russia wants to extend the INF treaty it will need to make concessions towards the US. It is difficult to deliberate on the types of concessions as they derive from specific issues, but one thing is clear - the concessions will completely change the foreign political concept which has been developed by Moscow and put into effect especially after the annexation of Crimea. Therefore, the vital goal of the Russia’s political establishment to become a global power will be jeopardized.