ქალბატონ სალომე ზურაბიშვილს საშუალება ეძლევა 2019 წელს უზრუნველყოს საქართველოს მნიშვნელოვანი დიპლომატიური წარმატება საფრანგეთში
2018 / 12 / 24
2018 წელი წარსულს ბარდება - ხიფათებით და წინააღმდეგობებით აღსავსე.  უკრაინული და ქართული დიპლომატიისათვის იგი ფრიად რთული იყო.
საერთაშორისო ურთიერთობების დღის წესრიგი მრავალი საინტერესო მოვლენით იყო დახუნძლული, მაგრამ ორი მაინც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო. მსოფლიო ლიდერთა ეს ორი ყოველწლიური შეკრება ტრადიციულად გამოირჩევა გავლენის მაღალი დონითა და ხარისხით საერთაშორისო თანამშრომლობის მთელ სისტემაზე. ეს იყო ტორონტოში 22-24 აპრილის G7-ის წევრ სახელმწიფოთა საგარეო საქმეთა  და უშიშროების საკითხებზე პასუხისმგებელი მინისტრების შეხვედრა და იმავე ფორმატის სახელმწიფოთა და მთავრობების მეთაურთა შეხვედრა შარლევუაში, კვებეკი, 8-9 ივნისს. G7-ში ჩამოყალიბებული პრაქტიკის თანახმად, 2018 წელს ორივე შეხვედრა გაიმართა კანადაში, თავმჯდომარე ქვეყნის ტერიტორიაზე.
უკრაინის დიპლომატიის უპირობო გამარჯვებად შეიძლება ჩაითვალოს ის გარემოება, რომ საგარეო საქმეთა მინისტრი პ. კლიმკინი  მიწვეული იყო ტორონტოს შეხვედრაზე, სადაც სპეციალურ სესიაზე განიხილებოდა რეგიონში რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის საკითხი. მოლაპარაკების შედეგად შეთანხმდა შესაბამისი ტექსტი, რომელიც აისახა ჯერ G7 საგარეო საქმეთა მინისტრების ტორონტოს შეხვედრის დოკუმენტში, შემდეგ კი შარლევუას G7 სამიტის დასკვნით კომუნიკეში.
სამწუხაროდ, საქართველო ამ პროცესის მიღმა აღმოჩნდა. როგორც შედეგი, G7-ის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა დაგმეს რუსეთის აგრესიული ქმედებები რეგიონში, მაგრამ საქართველოს მოხსენიება ამ კონტექსტში დაავიწყდათ. ამ ვითარების გამოსწორებაზე არავის უზრუნია 44 დღის განმავლობაში. ზუსტად ეს ინტერვალი იყო ტორონტოსა და შარლევუაში გამართულ შეხვედრებს შორის. გამოსწორების  შესაძლებლობები კი ნამდვილად არსებობდა.
ზუსტად ამ ინტერვალში, კერძოდ კი 20-21 მაისს, გაიმართა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ვიზიტი ვაშინგტონში. მნიშვნელოვანია, რომ ამ ვიზიტის შედეგად საქართველომ მიიღო შთამბეჭდავი დახმარების დაპირება. მაგალითად, ამაზე პირდაპირ და მკაფიოდ განაცხადა სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ ვაშინგტონში 2018 წლის 21 მაისს, როდესაც სიტყვით მიმართა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ყოველწლიური საბჭოს სხდომას: „შეერთებული შტატები ცალსახად გმობს საქართველოს მიწების ოკუპაციას რუსეთის მიერ... რუსეთის ძალისმიერი შემოჭრა საქართველოში საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების აშკარა დარღვევაა“. (იხ.:). ეს პრინციპული მიდგომა, სამწუხაროდ, ვერ იქნა გადატანილი შარლევუას დასკვნით დოკუმენტებში.
ამ კონტექსტში აგრეთვე უნდა გავიხსენოთ უკრაინის პრეზიდენტის პ. პოროშენკოს შეთავაზება, გამოთქმული პრემიერ-მინისტრ გ. კვირიკაშვილის უკრაინაში ოფიციალური ვიზიტის დროს. ეს შეთავაზება ეხებოდა ორივე ქვეყნის მტრული სახელმწიფოს - რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლის კოორდინირების გაძლიერებას. იმ რუსეთის, რომელიც ახდენს საქართველოსა და უკრაინის ტერიტორიების მნიშვნელოვანი ნაწილის ოკუპაციასა და ანექსიას. და, სხვათა შორის, არა მხოლოდ ამ ქვეყნების. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მაშინდელმა ხელმძღვანელობამ ამ შემოთავაზებას ყურადღება არ მიაქცია. აქედან გამომდინარე, ხელიდან გამოგვეცალა ოკუპანტ ქვეყანასთან ბრძოლაში საქართველოს პოზიციის გაძლიერების მორიგი შანსი. ჩვენ ამ პრობლემაზე ვწერდით ორ ბლოგში, რომლებიც მივუძღვენით, შესაბამისად, შეხვედრებს ტორონტოსა და შერლევუაში.
დღეს ჩვენ გვაქვს საშუალება გამოვასწოროთ 2018 წელს დაშვებული შეცდომები. შარშანდელმა ნეგატიურმა გამოცდილებამ უკვალოდ არ უნდა ჩაიაროს. წელს ყოველმხრივ უნდა გავაძლიეროთ წნეხი რუსეთზე და ხელი შევუწყოთ როგორც საერთაშორისო თანამეგობრობის პოზიციის კონსოლიდაციას ოკუპანტი რუსეთის წინააღმდეგ, ასევე საქართველოს უფრო ძლიერად წარმოჩენას საერთაშორისო ურთიერთობათა სისტემაში. საბოლოო მიზანს კი წარმოადგენს დეოკუპაციის პერსპექტივების გამყარება.
ამ თვალსაზრისით, ჩვენ ხელს გვიწყობს რამდენიმე მნიშვნელოვანი გარემოება. პირველი: რუსეთი განაგრძობს აგრესიულ პოლიტიკას რეგიონში და, უფრო მეტიც, ამკაცრებს მას (მაგალითად, ქერჩის ყურეს მიმდებარე წყლებში უკრაინის ხომალდებზე 25 ნოემბერს მიტანილი სამხედრო იერიში), რაც აძლიერებს G7-ის დღის წესრიგში რეგიონში რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის საკითხის შენარჩუნების აუცილებლობას. ეს გამომდინარეობს დიპლომატიის ორი ფუნდამენტური პრინციპიდან, რითაც ხელმძღვანელობს ცივილიზებული სამყაროს დიპლომატია - მდგრადობა და მემკვიდრეობითობა; მეორე: 2019 წლის პირველი იანვრიდან G7-ის თავმჯდომარეობა გადადის საფრანგეთზე და მესამე: ქალბატონ სალომე ზურაბიშვილის კავშირები საფრანგეთთან და ფრანგულ დიპლომატიასთან საყოველთაოდ ცნობილია.
2019 წელს საფრანგეთში -  G7-ის თავმჯდომარე სახელმწიფოში ხელთ გვაქვს სერიოზული დიპლომატიური გარღვევისთვის საჭირო ყველა აუცილებელი წინაპირობა. ამისათვის საჭიროა პროგრამა-მინიმუმის და პროგრამა-მაქსიმუმის ჩამოყალიბება და შესაბამისი სამოქმედო გეგმის შემუშავება. ეს გეგმა უნდა ეყრდნობოდეს არსებულ მატერიალურ და ადამიანურ რესურსებს და აყალიბებდეს ამოცანებს საქართველოს დიპლომატიური კორპუსისათვის. ამასთან, პირველადი ანალიზი ადასტურებს, რომ სერიოზული დამატებითი მატერიალური რესურსები საჭირო არ იქნება.
პროგრამა-მინიმუმი: საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი (უკეთესი იქნება, თუ თავის უკრაინელ კოლეგასთან ერთად) მონაწილეობას იღებს G7-ის საგარეო საქმეთა მინისტრების სპეციალურ სესიაში. მიზანი: რეგიონში რუსეთის აგრესიულ პოლიტიკასთან დაკავშირებით ტექსტის მომზადება მინისტრების შეხვედრის დოკუმენტისათვის, შემდგომში მისი სამიტის დოკუმენტებში გადატანით, ტორონტოსა და შარლევუას შეხვედრების ანალოგიით.
პროგრამა მაქსიმუმი: საქართველოს პრეზიდენტი იღებს მოწვევას სახელმწიფოს/მთავრობის მეთაურთა შეხვედრაზე. ეს შეესაბამება G7-ის ტრადიციებს. შარლევუაში, მაგალითად, მიწვეულები იყვნენ არგენტინის, მარშალის კუნძულების, კენიის, სენეგალის, სეიშელის კუნძულების, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის პრეზიდენტები, ნორვეგიის, იამაიკის, ბანგლადეშის პრემიერ-მინისტრები და ა.შ.
მოქმედებათა გეგმა შესაძლოა შედგებოდეს შემდეგი კომპონენტებისგან:
• უკრაინასთან პოზიციის კოორდინირება. უკრაინასთან თანამშრომლობა დამატებით წონას შესძენს ჩვენს ქმედებებს საერთაშორისო არენაზე, გააძლიერებს საერთო პოზიციებს და მნიშვნელოვნად გაგვიადვილებს საქმეს. უკრაინასთან ერთად უნდა ჩამოვაყალიბოთ სასურველი ტექსტი შემდგომში მისი ჩართვით G7 - ის დოკუმენტებში (ეს სერიოზული სამუშაოა, დოკუმენტი უნდა შეიცავდეს როგორც საერთო გზავნილებს - ტერიტორიული მთლიანობა, სუვერენიტეტი, პარტნიორებისა და ალიანსების არჩევანის უფლება და ა.შ., ასევე კონკრეტულ მიდგომებს სანქციების გამკაცრებასთან დაკავშირებით; ცალკე უნდა იყოს გამოყოფილი ტეტუნაშვილი-ოთხოზორიას და ანალოგიური უკრაინული სიის საკითხი; უკრაინამ აუცილებლად უნდა დაიწყოს მუშაობა ამგვარ სიაზე, თუნდაც ქერჩის ინციდენტის საპასუხოდ და ა.შ.);
• ქართველი და უკრაინელი დიპლომატების ერთობლივი მუშაობა G7-ის წევრ სახელმწიფოთა შვიდ დედაქალაქში, ელჩების ერთობლივი ფორმალური და არაფორმალური შეხვედრები საგარეო საქმეთა სამინისტროებში, პრეზიდენტების/პრემიერ-მინისტრების ადმინისტრაციებში, პარლამენტებში და ა.შ.;
• კოორდინირებული მუშაობა თბილისსა და კიევში G7-ის ქვეყნების ელჩებთან;
• გარკვეულ ეტაპზე საქართველოსა და უკრაინის პრეზიდენტების სპეციალური წარმომადგენლების ინსტიტუტის ამოქმედება, მათი ვიზიტები, უკეთესია, თუ იქნება ერთობლივი, G7-ის წევრ სახელმწიფოთა 7 დედაქალაქში;
• როგორც გადამწყვეტი ფაქტორი - პრეზიდენტის ინსტიტუტის ამოქმედება შესაბამის ფორმატში და საჭირო ვითარებაში. როდის და როგორ - დრო გვიჩვენებს.
საქართველოს აქვს რესურსი და შესაძლებლობა, მიაღწიოს წარმატებას საგარეო პოლიტიკაში და შეუზღუდოს აგრესორს მანევრის ველი. ბუნებრივია, გასაგები მიზეზების გამო, ამის გაკეთება უფრო ადვილია უკრაინასთან ერთად...

Salome Zourabichvili Will Have the Opportunity to Secure Important Diplomatic Success for Georgia in France in 2019
2018 / 12 / 24
The year of 2018 is fading - dangerous and full of controversy. It was a rather complicated one for Ukrainian and Georgian diplomacy.
The agenda of international relations was loaded with many interesting events, but two of them carried particular importance. These two annual gatherings of world leaders were traditionally distinguished by the high quality and level of influence in the overall system of international cooperation. This was the meeting of the Ministers responsible for Foreign Affairs and Security Issues of the G7 Member States of April 22-24 in Toronto and the meeting of Heads of States and Governments of the same format in Charlevoix, Québec, June 8-9. According to the G7 practice, in 2018 both meetings were held in Canada, on the territory of the Presidency.
The fact that the Ukrainian Foreign Minister, Pavlo Klimkin, was invited to a Toronto meeting where a special session was devoted to Russia's aggressive policy in the region can be treated as an unconditional victory of Ukraine's diplomacy. As a result of the negotiations, a relevant text was agreed and reflected first in the document of the G7 Toronto Foreign Ministers meeting and then in the final communiqué of the G7 Summit meeting in Charlevoix.
Unfortunately, Georgia did not manage to secure its position in the process. As a result, G7 Foreign Ministers condemned Russia's aggressive actions in the region but Georgia was not mentioned in this context. No one cared to fix this situation in the timeline of 44 days. This was the interval between the meetings held in Toronto and Charlevoix. This was despite the fact that respective opportunities really existed.
Exactly in this interval, to be precise on May 20-21, the Prime Minister of Georgia visited Washington. It is important that Georgia received a pledge of impressive assistance as a result of this visit. For instance, the Secretary of State, Mike Pompeo, when addressing the annual US-Georgia Strategic Partnership Council meeting in Washington on May 21, 2018, underscored: "The United States unequivocally condemns Russia’s occupation on Georgian soil...  Russia's forcible invasion of Georgia is a clear violation of international peace and security." This principle approach, unfortunately, has not been reflected in the final documents of Charlevoix.
Ukraine’s President, Petro Poroshenko, proposed an offer to then Prime Minister Giorgi Kvirikashvili during his official visit to Ukraine which should also be treated in this context. This proposal was on enhancing resistance coordination against Russia - a hostile state for both countries in that Russia occupied and annexed a significant part of the territories of Georgia and Ukraine. And, by the way, not only territories of these countries. The then leadership of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia did not pay attention to this proposal. Therefore, we missed the chance to strengthen Georgia's position in the fight against the occupying power. We wrote about this problem in two blogs that we dedicated, correspondingly, to the meetings of Toronto and Charlevoix.
Today, we have the opportunity to correct the mistakes made in 2018. Last year's negative experience should not vanish without lessons learned. This year we have to strengthen pressure on Russia and support the process of the international community position's consolidation against Russia as an occupant as well as Georgia's stronger representation in the network of international relations with the ultimate goal of facilitating the prospects of de-occupation.
In this light, we can benefit from a number of important developments. First:  Russia continues its aggressive policy in the region and, moreover, bolsters it (for example, the attack on Ukrainian warships near the Kerch Strait on November 25). This enhances the need for maintaining the point of Russia’s aggressive policy in the G7 agenda. This stems from two fundamental principles of diplomacy applied in the civilized world - sustainability and continuity. Second:  From January 1, 2019, France will take over the chairmanship of the G7. And third:  Salome Zourabichvili's connections with France and French diplomacy are widely known.
In 2019, during the G7 chairmanship French period, we have all of the necessary preconditions for a serious diplomatic breakthrough. For this, it is vitally important to elaborate the program-minimum and program-maximum and develop a respective action plan. This plan should be based on existing material and human resources. It has to set concrete goals for Georgian diplomats. At the same time, initial analysis shows that no additional material resources will be needed.
Program Minimum:  The Minister of Foreign Affairs of Georgia (better together with his Ukrainian counterpart) takes part in the Special Session of the G7 Foreign Ministers. Objective:  To prepare a text condemning Russia’s aggressive policy in the region. The text to be included in the document of the Ministers meeting and later to be transferred to the G-7 Summit documents as happened in the case of Toronto and Charlevoix.
Program Maximum:  The President of Georgia receives an invitation to attend the meeting of heads of state / government. This corresponds to G7 traditions. For example, the presidents of Argentina, Marshall Islands, Kenya, Senegal, Seychelles and South Africa were invited to the Charlevoix Summit as were the Prime Ministers of Norway, Jamaica and Bangladesh, etc.
The Action Plan may be composed of the following components:
• Coordination of positions with Ukraine. Cooperation with Ukraine will add additional weight to our actions on the international arena, strengthening common positions and significantly simplifying the implementation of priorities. The draft text should be elaborated in close interaction with Ukraine, further to be included in G7 documents (this is a serious matter, the document should contain both general messages - territorial integrity, sovereignty, the right to choose partners and alliances, etc., and specific approaches to toughen sanctions; the Tatunashvili - Otkhozoria list should be part of the text as well as a respective Ukrainian list; Ukraine should immediately start to work on such a list; say, stemming from Russia’s military invasion or the attack on Ukrainian warships near the Kerch Strait etc.).
• Joint activities of Georgian and Ukrainian diplomats in the seven capitals of the G7 member states, joint formal and informal meetings of ambassadors in the Foreign Ministries, in the president / prime minister administrations, in parliaments and so on.
• Coordinated work with the ambassadors of the G7 countries in Tbilisi and Kyiv.
• Activating of the Institution of Special Representatives of the Presidents of Georgia and Ukraine at a certain stage; their visits, better if combined, to the seven capitals of the G7 member states.
• As a decisive factor – involvement of the two presidents in the process – in the appropriate format and in necessary circumstances. When and how - time will show.
Georgia has all of the necessary resources and opportunities to demonstrate success in foreign policy and diminish the abilities of the aggressor to maneuver. For obvious reasons, this goal is much easier to achieve in interaction with Ukraine ...