საქართველო-ევროკავშირის სექტორული დიალოგი უმაღლეს დონეზე
21 ნოემბერს ბრიუსელში გაიმართა უმაღლეს დონეზე საქართველო-ევროკავშირის სექტორული დიალოგის პირველი შეხვედრა. რას გულისხმობდა და რა მიზანს ემსახურებოდა ეს შეხვედრა? ბრიუსელში გამგზავრების წინ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა საქართველო-ევროკავშირის მაღალი დონის დიალოგს უწოდა „უპრეცედენტო თავისი შინაარსით“ და აღნიშნა, რომ ევროკავშირს ამგვარი ფორმატი აღმოსავლეთ პარტნიორობის არც ერთ ქვეყანასთან არ აქვს.
რას წარმოადგენს უმაღლეს დონეზე სექტორული დიალოგის ფორმატი?
ევროკავშირთან თანამშრომლობის ეს ფორმატი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან მხოლოდ საქართველოს აქვს და გულისხმობს ევროკომისიის წევრებთან (პრეზიდენტთან და კომისრებთან) საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების უმაღლესი წარმომადგენლების (პრემიერი და დარგობრივი მინისტრები) დიალოგს ცალკეულ სექტორებში თანამშრომლობის საკითხებზე. ასოცირების შესახებ შეთანხმების მე-5, მე-6 და მე-7 კარები სწორედ ამ საკითხებს (22 სექტორში თანამშრომლობას) მოიცავს. გარდა ამისა, ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება (ასოცირების შეთანხმების მე-4 კარი) მოიცავს ვაჭრობასთან დაკავშირებულ საკითხებს. ყველა ეს თემა ევროკომისიის, როგორც ევროკავშირის აღმასრულებელი ინსტიტუტის, ან ექსკლუზიური, ან ზიარი კომპეტენციის საგანია, ამიტომ ევროკომისიას შეუძლია მესამე ქვეყანასთან ამ თემებზე დიალოგის პირდაპირ გამართვა (ევროკავშირის საბჭოსა და წევრი ქვეყნების გარეშე). ევროკომისიასთან უმაღლეს დონეზე დიალოგს დიდი მნიშვნელობა აქვს ევროკავშირთან სექტორული თანამშრომლობის უფრო გაღრმავებისა და უკეთ მუშაობისთვის.
აქვს თუ არა ამ ფორმატს რაიმე ანალოგი სხვა ქვეყნებთან მიმართებით? თავად ფორმატი არ არის ახალი და ევროკავშირი მას ათამდე ქვეყანასთან იყენებს, ძირითადად მათთან, ვისთანაც სტრატეგიული პარტნიორობა აკავშირებს და ვინც მისი მსხვილი ეკონომიკური პარტნიორია. ასეთი ქვეყნების რიგს განეკუთვნება ჩინეთი, ბრაზილია, ინდოეთი, იაპონია, თურქეთი და სხვა. მართალია, ზოგიერთთან დიალოგი უფრო ფართო (სამიტის) სახითაა წარმოდგენილი (ინდოეთი, ბრაზილია), სადაც ევროკავშირის წევრი ქვეყნების სახელმწიფოს მეთაურები და მინისტრებიც იღებენ მონაწილეობას, მაგრამ ჩინეთთან ევროკავშირს (სამიტებისგან განცალკევებით)  საქართველოსთან არსებულის მსგავსი ფორმატი აქვს. ასეთ ფორმატში მხარეები აანალიზებენ ვაჭრობის, მრეწველობის, სოფლის მეურნეობის, თევზჭერის, კონკურენციის, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვისა და სხვა სფეროებში თანამშრომლობის შედეგებს. მხარეები ათანხმებენ განხილულ სექტორებში თანამშრომლობის უფრო გაღრმავების სამუშაო გეგმებს, აძლევენ დავალებებს დაქვემდებარებულ უწყებებს და უწევენ მონიტორინგს მიღწეულ პროგრესს.
ვინ და ვინ შეხვდა ბრიუსელში და რა საკითხები განიხილეს?
საქართველოს დელეგაციას, რომელსაც პრემიერ-მინისტრი ხელმძღვანელობდა, შვიდი დარგობრივი მინისტრი და დაახლოებით ამდენივე მინისტრის მოადგილე ესწრებოდა. ევროკომისიის მხარეს კი 11 ევროკომისარი და თავად ევროკომისიის პრეზიდენტი წარმოადგენდნენ.  განსახილველი თემები დაიყო სამ კლასტერად:
• ეკონომიკა
• განათლება და კულტურა
• იუსტიცია, თავისუფლება და უსაფრთხოება
უფრო კონკრეტულად კი, შეხვედრამ მოიცვა ვაჭრობა, სოფლის მეურნეობა, ტრანსპორტი, ენერგეტიკა, რეგიონული განვითარება, განათლება და კულტურა. განხილვის საგანი იყო თანამშრომლობა ევროკავშირის ისეთ ინსტიტუტებთან, როგორიცაა ევროჯასტი და ევროპოლი, საარბიტრაჟო სასამართლო საქართველოში, უვიზო მიმოსვლა, ტექნიკური დახმარება და სხვა.
რა შედეგი და გაგრძელება ექნება ამ დიალოგს? დიალოგის შედეგად მხარეებმა მიიღეს გადაწყვეტილებები კონკრეტულ სექტორებში მუშა ჯგუფების ჩამოყალიბების შესახებ, რომლებიც მიღებული შენიშვნებისა და მოსაზრებების საფუძველზე შეიმუშავებენ სამოქმედო გეგმებს. ამ გეგმების შეთანხმების შემდეგ შესაბამის უწყებებს დაევალებათ საკითხების დამუშავება და საჭირო ქმედებების განხორციელება.
საქართველოსა და ევროკავშირს შეთანხმებული აქვთ ასოცირების დღის წესრიგი - საშუალოვადიანი პროგრამული დოკუმენტი. საკითხავია, ხომ არ მოხდება ამ დოკუმენტის საკითხებისა თუ ასოცირების ქვეკომიტეტებში გამართული დიალოგის დუბლირება ახალ სამუშაო ჯგუფებში? ამ კითხვაზე საგარეო საქმეთა სამინისტროს კომპეტენტური პირები აცხადებენ, რომ უმაღლესი დონის დიალოგის მიზანია არსებული ფორმატების „კომპლემენტირება“, ანუ მათში თავისუფალი ადგილების შევსება და არავითარ შემთხვევაში - მათი დუბლირება. დიალოგის ფორმატი მხოლოდ გააძლიერებს ჩამოთვლილი მიმართულებებით თანამშრომლობას, ხოლო გადაწყვეტილებების ხორცშესხმისათვის შესაძლოა გამოდგეს ყველა სახის, მათ შორის, უკვე არსებული ფორმატები, რითაც ბიუროკრატიული აპარატის ზრდის საფრთხე მინიმუმამდე შემცირდება.
თანამშრომლობის რა ფორმატები არსებობს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის?
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის ხელშეწყობის  მიზნით უკვე შემოღებულია დიალოგის მრავალი ფორმატი, მათ შორის, ასოცირების ინსტიტუტების სახელით ცნობილი ორმხრივი ფორმატები - ასოცირების საბჭო, ასოცირების კომიტეტი, ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტი, ქვეკომიტეტები (ვაჭრობისა და მდგრადი განვითარების, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული საკითხების, გეოგრაფიული დასახელებების, სამართლიანობის, თავისუფლებისა და უსაფრთხოების და ა.შ.). ამ ერთობლივი ინსტიტუტების მიზნები და ფუნქციონირების წესები გაწერილია შეთანხმების მე-8 კარში (უფრო დაწვრილებით კი, მხარეების მიერ მიღებულ განაწესებში). მათი ძირითადი მიზანია ორივე ხელმომწერი მხარის მიერ ასოცირების შესახებ შეთანხმების  განხორციელების მონიტორინგი და მისი დებულებების შემდგომი განვითარება, თუ ასეთ  საჭიროებას დაინახავენ. უკვე 11 წელია მოქმედებს ადამიანის უფლებების სფეროში დიალოგი, რომელსაც, როგორც წესი, საქართველოდან მინისტრის მოადგილე უძღვება, ევროკომისიის მხრიდან კი - საგარეო ქმედების სამსახურის აღმოსავლეთ პარტნიორობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი. 2012 წლიდან მოქმედებს სავიზო ლიბერალიზაციის დიალოგის ფორმატი, რომელშიც სხვადასხვა დროს სხვადასხვა დონის სახელმწიფო მოხელეები მონაწილეობდნენ. საქართველომ ამ ფორმატის გამოყენებით მიიღო უვიზო მიმოსვლის უფლება ევროკავშირთან (2017), მაგრამ აღნიშნული ფორმატი ამით არ ამოწურულა და კვლავ განაგრძობს იმ პირობების შესრულების მონიტორინგს, რომელიც ევროკავშირში ჩვენი მოქალაქეების უვიზო მიმოსვლას უკავშირდება. 2017 წელს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის დაფუძნდა სტრატეგიული უსაფრთხოების საკითხებზე მაღალი დონის თანამშრომლობის დიალოგი, რომელიც ყოველწლიურად გაიმართება (საქართველოს მხრიდან) საგარეო საქმეთა მინისტრის/მოადგილის და საგარეო ქმედების სამსახურის (ევროკავშირის მხრიდან) ხელმძღვანელობის დონეზე. საქართველოს მაღალი რანგის პირები ასევე პერიოდულად ატარებენ შეხვედრებს ევროკავშირის საბჭოს სამუშაო ჯგუფებთან.
რა ფორმატები აქვთ აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნებს?
საკმარისია განვიხილოთ უკრაინისა და მოლდოვის შემთხვევები, რადგან აღმოსავლეთ პარტნიორობის დანარჩენ სამ ქვეყანას (სომხეთს, აზერბაიჯანსა და ბელარუსს) არ შეიძლება ჰქონდეს არც ასოცირების ინსტიტუტები და არც პოლიტიკური დიალოგის ასეთი მრავალფეროვანი მაღალი დონის ფორმატები. თუმცა, პარტნიორობისა და თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებით ამ ქვეყნებთან (და სომხეთთან დადებული ახალი „ფართო“ შეთანხმებით) მოქმედებს ე.წ.  თანამშრომლობის ინსტიტუტები, პოლიტიკური დიალოგისა და  სექტორული თანამშრომლობის საკითხების განსახილველად. უკრაინის ევროკავშირთან თანამშრომლობის ფორმატები საკმაოდ ნაირსახოვანია. რა თქმა უნდა, მათ, საქართველოს მსგავსად, აქვთ ასოცირების ინსტიტუტები. მათი სავიზო დიალოგის ფორმატი გულისხმობს იუსტიციისა და შინაგან საქმეთა მინისტრებთან ყოველწლიურ შეხვედრას (რომლის ვალდებულებაც ჩვენ არ გვაქვს), ასევე საგარეო საქმეთა მინისტრების ორმხრივ შეხვედრას წელიწადში ორჯერ. უკრაინის მთავრობას ევროკავშირთან წელიწადში ორჯერ აქვს შეხვედრა პოლიტიკური დირექტორების დონეზე; ევროკავშირის საბჭოს აღმოსავლეთ ევროპის სამუშაო ჯგუფთან (COEST), ევროკავშირის საბჭოს ეუთოსა და ევროსაბჭოს სამუშაო ჯგუფთან, ევროკავშირის პოლიტიკურ და უსაფრთხოების კომიტეტთან (PSC) (კვარტალში ერთხელ), განიარაღებისა და იარაღის კონტროლის ჯგუფთან, ასევე ჩვეულებრივი შეიარაღების საკითხების სამუშაო ჯგუფთან (COARM) - წელიწადში ორჯერ. აღსანიშნავია, რომ უკრაინის პოლიტიკური დიალოგი ევროკავშირის საბჭოსთან ჩვენზე უფრო ფართო არეალს მოიცავს და მათთან შეხვედრების პერიოდულობაც მეტად ხშირია. რაც შეეხება სექტორულ თანამშრომლობას, უკრაინა ამ მიმართულებით დიალოგს ძირითადად ასოცირების ქვეკომიტეტების ფარგლებში მართავს. თუმცა ასოცირების შეთანხმებით, ევროკავშირსა და უკრაინას შორის დაფუძნებულია უკრაინა-ევროკავშირის სამიტები, რომლებიც წელიწადში ერთხელ ტარდება. ასეთი სამიტები ევროკავშირსა და საქართველოს შორის არ ტარდება. სამიტების დროს ასევე ეთმობა ადგილი სექტორული თანამშრომლობის საკითხების უმაღლეს დონეზე განხილვას.
მოლდოვას პრაქტიკულად  ყველა ის ფორმატი ჰქონდა, რაც ევროკავშირთან საქართველოს აქვს, გარდა უსაფრთხოების სფეროში სტრატეგიული დიალოგისა. ეს დანაკლისი, შესაძლოა კომპენსირდებოდეს იმით, რომ  მოლდოვა მონაწილეობს საბაჟოსა და საზღვრის დაცვის საკითხებში სამმხრივ კონსულტაციებში უკრაინასა და ევროკავშირთან. თუმცა უმაღლეს დონეზე სექტორული დიალოგის შემოღების შემდგომ ჩვენს ქვეყანას ევროკავშირთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის შესაძლებლობა გაუჩნდა.
რატომ საქართველოსთან?
ალბათ, მნიშვნელოვანია იმის დადგენა, თუ რატომ დააწესა ევროკავშირმა თანამშრომლობის ასეთი ფორმატი საქართველოსთან, როცა სექტორული თანამშრომლობის დიალოგის შესაძლებლობები ასოცირების ინსტიტუტების ფორმატშიც არსებობს. ამის მიზეზი, პირველ რიგში, ისაა, რომ ასოცირების ინსტიტუტების ფარგლებში არ ხდება მთლიანად ევროკომისიასთან შეხვედრა და სექტორული თანამშრომლობის მიმართულებები ძირითადად გენერალური დირექტორების დონეზეა წარმოდგენილი. ასოცირების საბჭოს შეხვედრებზე დიდი დრო მიაქვს ასევე პოლიტიკური დიალოგის  საკითხებს (ადამიანის უფლებები, უსაფრთხოება) და ნაკლები დრო რჩება სექტორების მიმართულებით უფრო ინტენსიური განხილვებისთვის. გარდა ამისა, საქართველო, რომელსაც არ აქვს სამიტების ინსტიტუციური ჩარჩო ევროკავშირთან, უკრაინასთან შედარებით ნაკლებად პრივილიგირებულად გამოიყურებოდა მაშინ, როდესაც ქვეყანას ევროპული ინტეგრაციის მიმართ უკრაინაზე დიდი ამბიცია ჰქონდა. ასევე მეტად ფასდება საქართველოს პროგრესი ასოცირების შეთანხმების პოლიტიკურ საკითხებშიც, რასაც მეტ ყურადღებას უთმობენ უკრაინასთან გამართული სამიტები. მეორე მხრივ, აშკარაა, რომ ქვეყანას ესაჭიროება მეტი ყურადღება სწორედ დარგების განსავითარებლად, რომ უფრო მეტად მოხდეს ფუნქციური და სექტორული ინტეგრირება ევროკავშირის სხვადასხვა პოლიტიკაში. ამ ფორმატის შექმნის მიზეზი სწორედ ეს ორი ფაქტორია - საქართველოს წინსვლის უფრო მეტად დაფასება და სექტორული ინტეგრაციის უფრო მეტად ხელშეწყობა.

The Highest Level Sectoral Dialogue between Georgia and the European Union
On November 21, first meeting of the Highest Level Sectoral Dialogue Between Georgia and the European Union was held in Brussels. What was the implication and the aim of the meeting? Prior to his departure to Brussels Minister of Foreign Affairs of Georgia called the high-level meeting between Georgia and the European Union “an unprecedented by nature”, and noted that no other Eastern Partnership country has a similar format of discussions.
What is the Highest Level Sectoral Dialogue format?
Out of the Eastern Partnership countries only Georgia has this setup of cooperation with the European Union and it implies the dialogue between the members of the executive branch of government of Georgia (the Prime Minister and the sectoral Ministers) with the members of the European Commission (President and Commissioners) on the issues of cooperation in separate sectors. The titles V, VI and VII of the Association Agreement contain exactly these issues (cooperation in 22 sectors). In addition, the Agreement on Deep and Comprehensive Trade Area (Title IV of the Association Agreement) includes trade-related issues. All these topics fall under, either exclusive or shared, competence of the European Commission as an executive Institution of the European Union, hence on these matters the European Commission may initiate direct (without the Council of the European Union and member states) dialogue with the third country. Discussion at the highest level with the European Commission is of great importance to further deepening and strengthening sectoral cooperation with the EU.
Does this format has any equivalence vis-à-vis other countries? The format itself is not new and the EU employs it in relations with about ten countries, mostly with strategic and major economic partners, such as China, Brazil, India, Japan, Turkey, and others. To be sure, dialogue with some (India, Brazil) have a broader nature (Summit) where, both heads of states and ministers of the EU member states participate. However, with China (Summits aside) the EU has a format similar that of Georgia. This type of format enables parties to analyze consequences of cooperation in trade, industry, agriculture, fishing, competition, intellectual property protection, and other fields. Parties contemplate road maps with the aim to further develop cooperation in the discussed areas, they also assign tasks to the subordinate bodies, and monitor achieved progress.
Who met in Brussels and what issues were discussed?
Headed by the Prime Minister Georgian delegation comprised seven sectoral ministers and approximately the same number of deputy ministers. The European Commission was represented by 11 European Commissioner and President of the European Commission himself. The topics discussed were divided into three clusters:
• Economy
• Education and culture
• Justice, freedom, and security
More specifically, the meeting covered trade, agriculture, transport, energy, regional development, education, and culture. The subject of the discussion was cooperation with the EU institutions, such as Eurojust and Europol, also, arbitration court in Georgia, visa free travel, technical assistance, etc.
What will be the result and proceedings of this dialogue? As a result of the meeting, parties have made decision to form working groups for specific sectors, who will be responsible for formulating action plans based on the received remarks and opinions. After these plans are agreed upon, the relevant agencies will be tasked to process details and take the necessary actions.
Georgia and the EU have agreed on the Association Agenda - medium-term schedule document. The question is, will the new working groups duplicate topics of this document or dialogues held in the association subcommittees? In response to this question the competent officials of the Ministry of Foreign Affairs declare that the goal of the highest level dialogue is to "complement" the existing formats, that is to say, fill-up hollow space and by no means duplicate them. The format of the dialogue will only augment cooperation in the aforementioned directions, with regard to the execution of decisions any kind of fora might be beneficial, including already existing setups, which will minimize risk of the rising bureaucratic apparatus.
What kind of cooperation formats exist between Georgia and the EU?
In order to support cooperation between Georgia and the EU many variety of formats for negotiation have already been introduced, including, those bilateral formats known as the association institutions – association council, association committee, association parliamentary committee, subcommittees (trade and sustainable development, sanitary and phytosanitary issues, geographical names, justice, freedom, and security etc.). Goals and ways of functioning of these joint institutions are provided in the title VIII of the agreement (more specifically, in rules of procedures adopted by the parties). Their main objective is to monitor the implementation of the Association Agreement by the both signatories and further develop its provisions if they deem it necessity. It has been 11 years since the dialogue in human rights domain was initiated, which from Georgian side is, principally, led by the deputy minister, and from the European Commission by the head of the Eastern Partnership Department of the External Action Service. The format of a visa liberalization dialogue is active since 2012, the status of government officials participating in it varied across the time. Through this platform Georgia achieved the right of visa-free travel with the European Union (2017). However, this format has not been extinguished by this achievement, to this date it continues monitoring fulfillment of those conditions that are related to visa-free travel of our citizens in the EU. In 2017, the EU and Georgia have established a high-level cooperation dialogue on strategic security issues, it will be held annually at the level of the Foreign Minister/Deputy Minister (Georgian side) and leadership of the External Action Service (EU side). At the same time, Georgian high ranking officials regularly hold meetings with the working groups of the Council of the European Union.
What kind of formats do other Eastern Partnership countries have?
It is sufficient to consider cases of Ukraine and Moldova, since the rest of the three Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, and Belarus) cannot have neither association institutions nor this kind of diversity of high level formats of political dialogue. However, via partnership and cooperation agreement (and a new "enhanced" agreement with Armenia) so called cooperation institutions are operational with these countries, in order to facilitate political dialogue and the discussion of sectoral cooperation issues. Cooperation formats between the EU and Ukraine are quite diverse. Of course, they, akin Georgia, have the association institutions. The format of their visa dialogue entails an annual meeting with the Ministers of Justice and Internal Affairs (we do not have this obligation), as well as a bilateral meeting between the Foreign Ministers twice per year. Ukrainian government has meetings with the European Union twice a year at the level of political directors; meeting also occur with Working Group on Eastern Europe (COEST) of the Council of the EU, Working Group on the OSCE and the Council of Europe of the Council of the EU, Political and Security Committee (PSC) of the EU (quarterly), Disarmament and Arms Control Group and Working Group on Conventional Arms Export (COARM) twice per year. It is noteworthy, that the political dialogue between Ukraine and the Council of the European Union covers a broader area than ours and also the cycle of meetings is more frequent. As for sectoral cooperation, here Ukraine is engaged in dialogue mainly within the framework of association subcommittees. However, Ukraine-EU summits, which are held once a year, which have been established between the EU and Ukraine by the Association Agreement also contain discussion on ​​the sectoral cooperation issues at the highest level. This kind of summits are not held between the EU and Georgia.
Moldova, up to date, had practically every format that Georgia currently has with the EU, except for a strategic dialogue in the security domain. This loss might be compensated by the fact that Moldova participates in the trilateral consultations on the customs and border security issues with Ukraine and the European Union. However, after the introduction of the sectoral dialogue at the highest level, a possibility has been opened for our country to get closer cooperation with the EU.
Why with Georgia?
Perhaps, it is important to understand why the EU has established such a format of cooperation with Georgia, while possibilities of sectoral cooperation dialogue had already existed within the format of  association institutions. The reason for this, above all, is that there is no meeting with the entire European Commission within the framework of the association institutions, and areas of sectoral cooperation are mainly represented at the level of General Directors or lower level management. Also, at the Association Council meetings a great deal of time is allocated for matters of political dialogue (human rights, security) and the remaining time is scarce to maintain intensive discussions on sectoral domains. In addition, Georgia, which does not have an institutional framework of summits with the European Union, looked less privileged than Ukraine, whereas the country has a greater ambition towards the European integration and the evaluation of Georgia's progress in the political matters of the Association Agreement is also superior. On the other hand, it is obvious that the country requires more diligence precisely for the development of the sectoral fields, in order to achieve even closer functional and sectoral integration into the various policies of the EU. Precisely these two factors - to appreciate more Georgia's progress and to further facilitate sectoral integration – were the underlying reasons for the creation of this