10 წელი აღმოსავლეთ პარტნიორობის დაარსებიდან
2019 წლის 7 მაისს აღმოსავლეთ პარტნიორობას 10 წელი შეუსრულდა. „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივას“ ევროკავშირმა და აღმოსავლეთ ევროპის ექვსმა სახელმწიფომ საფუძველი 2009 წლის პრაღის სამიტზე მიღებული ერთობლივი დეკლარაციით ჩაუყარეს. მთავრი მიზანი იყო პარტნიორებს შორის პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრირებისთვის სათანადო პირობების შექმნა. მას უნდა გაემყარებინა რეგიონში სტაბილურობა და მრავალმხრივი თანამშრომლობა, გაეღრმავებინა კავშირი ქვეყნებს შორის, ხელი შეეწყო რეფორმებისთვის და დაეჩქარებინა რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება.
14 მაისს ბრიუსელში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის 10 წლისთავისადმი მიძღვნილ მაღალი დონის კონფერენციაზე, ევროკომისიის პრეზიდენტმა ჟან-კლოდ იუნკერმა ძირითად მიღწევათა შორის გამოყო სამი ქვეყნის მიერ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების გაფორმება და უვიზო მიმოსვლის დაწესება; რეგიონის ქვეყნებსა და ევროკავშირს შორის სავაჭრო ბრუნვის 75-პროცენტიანი ზრდა, 80 ათასზე მეტი ახალგაზრდის ევროკავშირის სასწავლო პროექტებში მონაწილეობა და ა.შ. გაფართოებისა და სამეზობლო საკითხებში ევროკომისარმა იოჰანეს ჰანმა ხაზი გაუსვა ევროკავშირის საფინანსო ინსტიტუტების მრავალმილიარდიან მონაწილეობას აღმოსავლეთ ევროპის სატრანსპორტო და ენერგეტიკული კავშირების განვითარების პროექტებში. აღმოსავლეთ პარტნიორობას ევროკავშირში „ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის“ „აღმოსავლეთ განზომილებად“ განიხილავენ. აღმოსავლეთ პარტნიორობა ცარიელ ადგილას არ შექმნილა - 2003 წლიდან მოქმედი ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის წიაღში აღმოცენდა.
ახალი პოლიტიკის სამსახურში ჩადგა როგორც სამეზობლო პოლიტიკის ფინანსური ინსტრუმენტი, ისე ამ პოლიტიკის პრინციპები. ამ ინიციატივის ავტორი თავად ევროკავშირი იყო. მისი შემუშავების პროცესში აღმოსავლეთ ევროპის მთავრობები მხოლოდ კონსულტაციების დონეზე მონაწილეობდნენ. ევროკავშირის საბჭოს დავალებით შვედეთისა და პოლონეთის მთავრობების მიერ 2007 წელს გაჟღერებული შეთავაზება ევროკომისიამ 2008 წელს თავის კომუნიკაციაში წარმოადგინა. კომუნიკაცია 2008 წლის 22 ივნისს ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა მოიწონეს, 2009 წლის პრაღის სამიტზე კი მისი ინიცირება მოხდა.
რატომ გამოეყო ევროპის სამეზობლო პოლიტიკას აღმოსავლეთევროპული მიმართულება?
ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკაში ევროკავშირის სამხრეთ და აღმოსავლეთ მეზობლების „ერთ კალათაში“ მოთავსება არ იყო სწორად გათვლილი ნაბიჯი და თანამშრომლობის ეს რეგიონული ფორმატი ადრე თუ გვიან აუცილებლად მოითხოვდა გადახედვას. სრულიად განსხვავებული გეოგრაფიული, პოლიტიკური, სოციალური, ისტორიული და კულტურული თავისებურებების მქონე ეს ორი რეგიონი არ შეიძლებოდა დიდხანს დარჩენილიყო ევროკავშირის ერთიანი მიდგომების ასპარეზად. ყოველგვარი გადაჭარბების გარეშე შეიძლება ითქვას, რომ აღმოსავლეთ ევროპის პოლიტიკური ტრანსფორმაცია და იქ ფუნქციური დემოკრატიის დამკვიდრება ძნელ, მაგრამ ბევრად უფრო პერსპექტიულ საქმედ ჩანდა, ვიდრე სამხრეთ ხმელთაშუა ზღვის ქვეყნებისა (ზოგის გამოკლებით).
აღმოსავლეთ პარტნიორობის შექმნით ევროკავშირმა შემდეგი სტრატეგიული ამოცანები გადაწყვიტა:
- გამოყო სივრცე ამ ორ რეგიონთან პოლიტიკის მიზნების, ტაქტიკური სვლებისა და ურთიერთობების შემდგომი განვითარებისთვის და ამით მოქმედების მეტი თავისუფლება მიიღო;
- შექმნა ორგანზომილებიანი ფორმატი - მრავალმხრივი და ორმხრივი თანამშრომლობისთვის. სამეზობლო პოლიტიკაში პარტნიორებთან ურთიერთობების „დიფერენცირება“ გარკვეულწილად იზღუდებოდა. აღმოსავლეთ პარტნიორობამ კი მრავალმხრივი და ორმხრივი ურთიერთობები განსხვავებულ სიბრტყეებში მოაქცია და ამით ცალკეულ, მეტად მოტივირებულ ქვეყნებთან განსხვავებული ტემპით დაახლოების პერსპექტივა გახსნა.
2009 წლისთვის ევროკავშირის წევრ ქვეყნებსა და ინსტიტუტებში უკვე ხედავდნენ აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის გაჩენილ განსხვავებებს, რაც ექვსივე სახელმწიფოსთან ურთიერთობების ერთი ტემპითა და მიმართულებით განვითარებისთვის მომავალში ბარიერებს შექმნიდა.
ევროკავშირისთვის მნიშვნელოვანია რეგიონული სტაბილურობის შენარჩუნება და თანამშრომლობის გაღრმავება სამეზობლოში, ამიტომ ამ ქვეყნებთან მრავალმხრივ ურთიერთობებს შიდარეგიონული ინტეგრაციის მიზანიც აქვს. თავად ევროკავშირისთვის უფრო მარტივია რეგიონის ქვეყნებთან ერთიანი პოლიტიკის გატარება, რაც ტრადიციულია მისი ინსტიტუტებისა და ინსტრუმენტალიზმისათვის - ასეთი მიდგომით ხდება ადმინისტრაციული რესურსის მნიშვნელოვნად დაზოგვა. თუ ორმხრივი თანამშრომლობისთვის გამოყენებული მოდელები ძირითადად ინსტიტუციური ხასიათისაა და პარტნიორისგან ვალდებულებების შესრულებას მოითხოვს (ასოცირების შეთანხმება, უვიზო რეჟიმი), მრავალმხრივი თანამშრომლობის ფორმატი მეტად „სოციალიზაციის“ მეთოდს ეფუძნება - ნაკლები ვალდებულებები, მაგრამ მეტი ურთიერთობა, თანამშრომლობა, იდეების, პრინციპების გაზიარება და ა.შ.
შედეგები
პოლიტიკის შედეგი ძირითადად 1) დეკლარირებული მიზნების განხორციელების ხარისხით იზომება, მაგრამ დასაშვებია შეფასდეს 2) შესაძლო ალტერნატიული შედეგის განხილვითაც, ანუ იმის განსაზღვრით, თუ რა რეალობას მივიღებდით ხსენებული პოლიტიკა რომ არ გატარებულიყო. ამრიგად ის, თუ რა შედეგი მოიტანა აღმოსავლეთ პარტნიორობამ ამ ათიოდე წელიწადში, ასევე განვიხილოთ ორი ხსენებული ასპექტიდან:
1) თავდაპირველად შევეცადოთ დავინახოთ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ძირითადი მიზნების განხორციელების სურათი:
რეგიონის ქვეყნების ეკონომიკური ინტეგრაცია და პოლიტიკური ასოცირება. ექვსიდან სამ სახელმწიფოს - საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვას - ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმება (ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცით) აქვს გაფორმებული - უფრო მძლავრი, ვიდრე ნებისმიერ სხვა ქვეყანას ან ქვეყნების ჯგუფს. სომხეთმა, მიუხედავად იმისა, რომ ევრაზიულ კავშირშია გაწევრიანებული, 2018 წელს გააფორმა თანამშრომლობისა და ფართო პარტნიორობის ხელშეკრულება. 2017 წელს ევროკავშირმა ბელარუსთან ადამიანის უფლებების შესახებ დიალოგის ინიცირება, ხოლო აზერბაიჯანთან - ახალი თანამშრომლობის შეთანხმების მოლაპარაკებები დაიწყო. მრავალმხრივი თანამშრომლობის ფარგლებში (ე.წ. თემატური პლატფორმებისა და პანელების) ხელშესახები წინსვლა არ ყოფილა, თუმცა როგორც საფლაგმანო ინიციატივები, აქტიურად მოქმედებს მცირე და საშუალო ბიზნესის დაკავშირების პროექტები, მოკრძალებული შედეგებია ენერგობაზრის რეგულირების, ენერგოეფექტიანობის, გარემოს დაცვის მმართველობის, კატასტროფების პრევენციისა და მართვის დარგებში ნორმატივების დაახლოების მიმართულებებითაც.
ადამიანების გადაადგილების თავისუფლება. მოლდოვამ, საქართველომ და უკრაინამ მიიღეს უვიზო მიმოსვლის უფლება მოკლევადიანი ვიზიტებისთვის. სომხეთმა ხელი მოაწერა სავიზო რეჟიმის გამარტივების შეთანხმებას და აწარმოებს სავიზო დიალოგს, ანალოგიურად, უვიზო მიმოსვლის უფლების მისაღებად.
კარგი მმართველობის დანერგვა. ის მთავრობები, რომლებიც საჯარო მმართველობის სფეროში ევროკავშირიდან გრანტებს და კრედიტებს იღებენ, უფრო მეტად ანგარიშვალდებული გახდნენ ევროკომისიის მიმართ და მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვთ როგორც ფინანსური დისციპლინის, ასევე გადაწყვეტილებების გამჭვირვალობის მხრივ (თუმცა მოლდოვას 2016 წლის კორუფციულმა სკანდალმა კითხვის ნიშნები გააჩინა). ევროკავშირის დახმარების შედეგად მნიშვნელოვნად შეიცვალა ამ ქვეყნების ინსტიტუციური შესაძლებლობები, გაიზარდა საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაცია. იმ ქვეყნებშიც კი, სადაც პროგრესი ნაკლებია, განვითარების დასახული მიზნები შეესაბამება პრაღის დეკლარაციის პრინციპებს, ანუ სიღარიბისა და უთანასწორობის შემცირებისკენ, სოციალური და ადამიანური განვითარებისკენაა მიმართული.
სტაბილურობა და კონფლიქტების მოგვარება. ამ მიმართულებით აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფაქტორი არ აღმოჩნდა ძლიერი. მიუხედავად ამისა, რეგიონის ქვეყნებს შორის (გარდა სომხეთ-აზერბაიჯანის ძველი კონფლიქტისა) არანაირი დაპირისპირება არ არსებობს. უფრო მეტიც, მიუხედავად მცდელობისა, რუსეთმა ვერ მოახერხა, რომ უკრაინასთან კონფლიქტში ჩაეთრია ბელარუსი, ან საქართველოსთან კონფლიქტში - სომხეთი. აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნები უარს ამბობენ გეოპოლიტიკურ კონფლიქტებში მონაწილეობაზე.
შიდარეგიონული თანამშრომლობა. მიუხედავად რუსეთის მცდელობისა, ორად გაეხლიჩა აღმოსავლეთ ევროპის სივრცე (აზერბაიჯან-სომხეთის გარდა), რეგიონის ქვეყნები ერთმანეთთან მშვიდობიან თანამშრომლობას ავითარებენ, თუმცა შიდარეგიონული ვაჭრობის მაჩვენებელი ჯერ დაბალია. მიუხედავად რუსეთიდან მომდინარე პროპაგანდისა და ევროკავშირსა და მის პარტნიორებზე გამალებული ჰიბრიდული თავდასხმებისა, აღმოსავლეთ ევროპის არც ერთი ქვეყანა არ მონაწილეობს ამ პროვოკაციებში. ხაზგასასმელია ბოლო ორი წლის განმავლობაში მრავალმხრივი ფორმატის ფარგლებში ჰიბრიდული საფრთხეების საკითხებში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების თანამშრომლობაც.
2) დავაკვირდეთ როგორი გამოწვევების წინაშე დადგა აღმოსავლეთ ევროპა ბოლო 10 წელიწადში და ამ კონტექსტში რა როლი ითამაშა აღმოსავლეთ პარტნიორობამ:
14 მაისს გამართულ კონფერენციაზე საგარეო და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ფედერიკა მოგერინიმ აღნიშნა, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობა არ არის გეოპოლიტიკური პროექტი და არავის წინააღმდეგ არ არის მიმართული. ამ აზრს არ შეიძლება არ დაეთანხმო, თუმცა ასევე ეჭვგარეშეა, რომ პოლიტიკის რეალიზაციას მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური შედეგი მოჰყვა. აღმოსავლეთ პარტნიორობის იდეის გახმაურება დაემთხვა რუსეთის მიერ რეგიონში „მისი ლეგიტიმური უფლებების აღდგენისთვის“ წამოწყებულ ბრძოლას (რიგ შემთხვევაში - სამხედრო ძალის გამოყენებით). რომ არა ევროკავშირის მხრიდან რეგიონის ქვეყნების სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის ღია და აქტიური მხარდაჭერა, შესაძლოა, დღეს სულ სხვა შედეგი გვქონოდა. უკრაინას, საქართველოსა და მოლდოვას აუცილებლად შეექმნებოდათ კიდევ უფრო დიდი გარე თუ შიდა პრობლემები, ხოლო სომხეთი და ბელარუსი, შესაძლოა, რუსეთის პროვოკაციებში ჩართულ მხარეებად გვეხილა. ევროკავშირი ვერ წარმართავდა რუსეთთან კომპრომისებზე აგებულ თამაშს, რაც „ერთიანი სამეზობლოს“ ნახევრის მისთვის დათმობას ნიშნავდა, რადგან იგი მას აღმოსავლეთ ევროპაში ტერიტორიების გამო არ უპირისპირდება.
ევროკავშირი პრინციპების გამო ეჯახება „უკანასკნელ იმპერიას“. ამ კონტექსტში შეუძლებელია ახალი „იალტა“. თუ აღმოსავლეთ ევროპის რომელიმე ქვეყანა თვითონ აირჩევს რუსულ გზას, ევროკავშირი არ შეეცდება გავლენა მოახდინოს მის გეოპოლიტიკურ არჩევანზე. ევროკავშირი არც უკრაინელი ხალხის 2013 წელს გაკეთებულ არჩევანში ჩარეულა, მაგრამ ასოცირების შეთანხმების პერსპექტივამ და, შესაბამისად, აღმოსავლეთ პარტნიორობის არსებობამ თავად განაპირობა მნიშვნელოვანწილად ხალხის პრიორიტეტი. არ ვიცით, თუ რა მოხდებოდა სომხეთში, ეს ქვეყანა რომ არ ყოფილიყო „ევროკავშირის რადარის“ ქვეშ და რუსეთს იქ მოქმედებისთვის სრული „კარტ-ბლანში“ რომ მისცემოდა! არ ვიცით, დაიჯერებდა თუ არა სომეხი ხალხი იმას, რომ კანონიერებისთვის ბრძოლას აქვს აზრი, რომ არა ევროკავშირის მიერ აღმოსავლეთ ევროპაში სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებისთვის გაწეული მხარდაჭერა. როგორ დასრულდებოდა „ღირსების რევოლუცია“? ევროკავშირის რბილი ძალისა და მისი ფაქტორის გარეშე, რომელიც ყველაზე მეტად სწორედ აღმოსავლეთ პარტნიორობითაა წარმოდგენილი, ბელარუსი „ორმაგ თამაშსაც“ კი ვეღარ გააგრძელებდა და, გასაგებია, რა ბედიც ეწეოდა მის დემოკრატიულ ოპოზიციას.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფაქტორი მნიშვნელოვნად ასუსტებს მონაწილე ქვეყნებში რუსეთის არადისკრიმინაციული და უხეში ჩარევის შესაძლებლობას (როგორც ყირგიზეთსა და ტაჯიკეთში). ევროკავშირის დახმარებისა და გავლენის შესუსტება იმ ქვეყნებზე, რომლებიც ჯერჯერობით არ არიან მზად მასთან ასოცირებისთვის, უთუოდ გამოიწვევდა ამ ქვეყნების დისტანცირებას მთლიანად ევროპული ინტეგრაციის სივრცისგან. ეს ფაქტი კი უარყოფითად აისახებოდა უკრაინის, საქართველოს ან მოლდოვის ევროპულ მისწრაფებებსა და ევროკავშირში მათი ინტეგრაციის პერსპექტივებზე. ამრიგად, შეიძლება დავასკვნათ, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი რეგიონში მშვიდობას, სტაბილურობასა და განვითარებას.

Ten Years Since the Establishment of the Eastern Partnership
On May 7, 2019, the Eastern Partnership had its 10th Anniversary. The Eastern Partnership Initiative was founded through a joint declaration adopted by the European Union and six Eastern European states at the Prague Summit in 2009. The main aim was to create appropriate conditions for political association and economic integration between the partners. It was supposed to strengthen stability and multilateral cooperation in the region, deepen ties between the countries, facilitate reform, quicken the social cohesion and economic development of the region.
On May 14, at a high-level conference in Brussels dedicated to ten years of the Eastern Partnership, the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, among other achievements, underlined the signing of Association Agreements with three partner states as well as the establishment of visa-free travel with them; a 75% growth of trade between the countries of the region and the EU; the participation of over 80,000 youngsters in EU education programs and so on. European Commissioner for the European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, underlined the multiple-billion participation of EU financial institutions in projects for developing transport and energy ties in Eastern Europe. The Eastern Partnership is considered in the EU to be the eastern dimension of the European Neighborhood Policy. The Eastern Partnership did not appear in an empty place – it arose from the midst of the European Neighborhood Policy which had been functioning since 2003.
Both the financial instruments and the political principles of the European Neighborhood Policy became the servants of this new policy. The author of the initiative was the European Union itself. Eastern European governments were involved in its formulation process only on the level of consultations. The 2007 proposal voiced by the governments of Sweden and Poland at the request of the EU Council was presented in the 2008 communication by the Commission. EU member states approved the communication on June 22, 2008, later initiating it at the 2009 Prague Summit.
Why was the Eastern European dimension separated from South Mediterranean one within the European Neighborhood Policy?
Placing the EU’s Southern and Eastern neighbors in one basket in terms of the European Neighborhood Policy in 2003 was not a properly thought-through step and this format of regional cooperation required revision sooner or later. These two regions with completely different geographic, political, social, historical and cultural characteristics could not have remained a venue for a unified EU approach. It can be said without any exaggeration that the political transformation of Eastern Europe and the establishment of functional democracies there seemed like a difficult, yet more prospective endeavor, than in the case of the Southern Mediterranean states (excluding few of them).
By creating the Eastern Partnership, the EU resolved the following strategic tasks:
• Designating space for the further development of political goals, tactical maneuvers and relations with these two regions, obtaining more freedom of action in the process.
• Creating a two-dimensional format – for multilateral and bilateral cooperation. The “Differentiation” between partners within the European Neighborhood Policy was somehow restricted. The Eastern Partnership, however, put multilateral and bilateral relations in different tracks, opening up prospects for a varying pace of approximation with certain more motivated states.
In 2009, the EU member states and institutions could already see the differences between the Eastern European states which would be creating future barriers for maintaining the same pace and direction for developing relations with all six of these countries.
It is important for the EU to maintain regional stability and deepen cooperation in the neighborhood and, therefore, the multilateral relations with these countries also have a goal of intra-regional integration. For the EU itself, it is much simpler to conduct a unified policy with countries of the region being traditional to its institutions and instrumentalism – in this way, administrative resources are conserved in a significant manner. If the models used for bilateral relations are mainly institutional in nature and require meeting obligations by the partners (Association Agreement, visa-free regime), the multilateral cooperation format relies much more on the “socialization” method – less obligations, yet more relations, cooperation, sharing of ideas and principles and so on.
Results
Policy results are mainly 1) measured through the degree of implementation of the declared goals although they can also be assessed through 2) considering possible alternative outcomes which means determining what kind of reality we would have if the aforementioned policy had not been implemented. Hence, let us discuss the results delivered by the Eastern Partnership in the past decade through the lens of the aforementioned two aspects:
1) First, let us try to see the picture of the implementation of the Eastern Partnership’s main declared goals:
Regional integration and political association of the countries in the region. Three of the six states – Georgia, Ukraine and Moldova – have signed the Association Agreement (including the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union – more powerful than any other countries or groups of countries. Armenia, despite its membership of the Eurasian Union, managed to sign the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU in 2017. In 2017, the European Union started initiating dialogue on human rights with Belarus and negotiations on a new cooperation agreement with Azerbaijan. In terms of multilateral cooperation (the so-called Thematic Platforms and Panels), there has been no tangible progress; however, as Flagship Initiatives, the projects for connecting SMEs are quite active and there are also modest results in norm approximation in the fields of regulating the energy market, energy efficiency, environmental protection, prevention, preparedness and response to natural and man-made disasters, digital market.
Freedom of movement of individuals. Moldova, Georgia and Ukraine received the right of visa-free travel for short-term visits. Armenia signed the agreement for the simplification of the visa regime and is holding a dialogue to also obtain visa-free travel.
Establishment of good governance. The governments that receive grants and credits for their public management field from the EU have become more accountable to the European Commission and have significant progress in both the financial discipline as well as the transparency of decisions (this said, the 2016 corruption scandal in Moldova has raised some questions). The institutional capabilities of these countries changed significantly with the help of the EU with the qualification of civil servants also increasing. Even in the countries where the progress is slow, the desired development goals are compatible with the Prague Declaration principles which means that they are aimed at reducing poverty and inequality as well as boosting social and human development.
Stability and conflict resolution. In this direction, the Eastern Partnership factor did not turn out to be very strong. Despite this, there are no confrontations between the countries of the region (apart from the old conflict between Armenia and Azerbaijan). Furthermore, despite attempts, Russia has failed to involve Belarus in a conflict with Ukraine or Armenia with Georgia. The Eastern Partnership states refuse to participate in geopolitical conflicts.
Intra-regional cooperation. Despite Russian attempts to divide the Eastern European realm into two, apart from Azerbaijan-Armenia, countries of the region continue to develop peaceful cooperation with one another. However, the intra-regional trade figures are still low. Despite Russian propaganda and frequent hybrid attacks on the EU and its partners, none of the Eastern European states are participating in these provocations. It must be underlined that for the past two years the Eastern Partnership countries have also been cooperating on the issues of hybrid threats in multilateral formats.
2) Let us look at what kind of challenges Eastern Europe has been facing for the past ten years and what the role of the Eastern Partnership was in this context:
At the May 14 conference, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini, pointed out that the Eastern Partnership is not a geopolitical project and, therefore, is not directed against anyone. One cannot disagree with this statement; however, it is also beyond doubt that the implementation of the policy was followed by important geopolitical implications. The announcement of the Eastern Partnership idea coincided with the beginning of Russia’s fight for “restoring its legitimate rights” in the region (in some cases – with the use of military force). If it were not for the EU’s open and strong support for the sovereignty and independence of the countries of this region, we could have had an entirely different picture today. Ukraine, Georgia and Moldova would have even greater external or domestic problems, while Armenia and Belarus could have become parties involved in Russian provocations. The European Union could not have led a compromise-based game with Russia which would have meant ceding half of the “common neighborhood” to it as EU's aim has never been confronting Russia for territories in Eastern Europe.
The EU is clashing with the “last empire” on the ground of principles. In this context, the new “Yalta” is impossible. If any of the Eastern European states choose the Russian road themselves, the EU will not attempt to influence their geopolitical choice. The EU was also not involved in the 2013 choice made by the people of Ukraine; however, the prospect of the Association Agreement and, hence, the existence of the Eastern Partnership itself mostly determined the people’s priorities in that case. We do not know what would have happened in Armenia had it not been under the radar for the EU and Russia had been given a full carte blanche for its action there! We do not know whether the people of Armenia would have believed that it does make sense to fight for the rule of law had it not been for the support to civil society undertaken by the European Union in Eastern Europe. How would the Revolution of Dignity have ended? Without EU soft power and its factors, which is most of all represented by the Eastern Partnership, Belarus would have even failed to play the “double game” and it is clear what the fate of its democratic opposition would have been.
The Eastern Partnership factor significantly reduces the probability of Russia’s indiscriminate and severe interference (like in Kyrgyzstan and Tajikistan) in the beneficiary states. The weakening of EU support and influence on the countries that are not yet ready for association with it would doubtlessly have caused them to be distanced from the European integration process as a whole. This factor would negatively influence the European aspirations and integration prospects of Ukraine, Georgia and Moldova. Hence, we can conclude that the Eastern Partnership significantly facilitated the development, peace and stability in the region.