ევროპარლამენტის არჩევნების შედეგები - რას ნიშნავს საქართველოსთვის?
არჩევნების ღამეს ბრიუსელში უხალისო განწყობა იყო. ევროპეისტები შფოთავდნენ პოპულისტური ძალების შესაძლო აღმავლობის გამო, რაც არ მოხდა, თუმცა საზეიმოც ბევრი არაფერი ყოფილა.
კარგი ამბავი ის არის, რომ ევროპარლამენტის არჩევნებმა ახალი იმპულსი შეიძინა. 1979 წელს ჩატარებული პირველი პირდაპირი არჩევნების შემდეგ ამომრჩეველთა აქტივობა სულ უფრო და უფრო მცირდებოდა. 2019 წელს კი, წინა არჩევნებთან შედარებით, ამომრჩეველთა მონაწილეობა თითქმის 9%-ით გაიზარდა. ეს დადებითი ტენდენცია აჩვენებს, რომ ხალხი კვლავაც არის დაინტერესებული ევროპით და შეინიშნება ევროპელი დემოსის გამოღვიძება, რომელიც ევროპარლამენტის არჩევნებს აღარ მოიაზრებს „მეორე რანგის“ არჩევნებად. კიდევ ერთი კარგი სიახლე ის არის, რომ პოპულისტები და ნაციონალისტები თავშეკავებით იყვნენ და ისტერია, დაკავშირებული პროევროპულ და ანტიევროპულ პოპულისტურ ძალებს შორის არსებულ იდეოლოგიურ განხეთქილებასთან, დასრულდა.
ცუდი კი ისაა, რომ ევროკავშირი გაურკვევლობაში დარჩა არა დანაწევრების - ბოლოს და ბოლოს მთავარ პარტიებს შეუძლიათ უმრავლესობა უზრუნველყონ, არამედ მზარდი განხეთქილების გამო, რომელიც არსებობს წევრ სახელმწიფოებში, სადაც ევროპის მომავლის შესახებ ურთიერთსაწინააღმდეგო შეხედულებებია. ევროკავშირის საბჭოს ახალ წყობაშიც უფრო დელიკატური გახდება შეთანხმებების მიღწევა. ცხადია, პოლიტიკურ გარემოზე გავლენას პოპულისტებიც ახდენენ. მიუხედავად იმისა, რომ მათი აღზევება არ მოხდა, ადგილების წილი 20%-დან 25%-მდე მაინც გაზარდეს. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის, რომ იტალია, დამფუძნებელი წევრი სახელმწიფო, ევროკავშირის პრინციპებს სულ უფრო შორდება და ნატალი ტოჩის სიტყვებით რომ ითქვას, „ეროვნული მარგინალიზაციის გზა აირჩია“. იტალიაში პირველ ადგილას სალვინის ულტრამემარჯვენე ლიგის პარტია გავიდა. სალვინი საფრანგეთთან, დიდ ბრიტანეთთან, უნგრეთსა და პოლონეთთან ერთად, ევროკავშირის თამაშის წესების ცვლილებას აანონსებს. მარინ ლე პენის გამარჯვება, მიუხედავად მცირე ზღვრისა, ევროკავშირის რენესანსის მაკრონის ხედვის შესუსტებაზე მიანიშნებს მაშინ, როცა ბრიტანეთში ფარაჟი კვლავ ყურადღების ცენტრშია. ბელგიაში არჩევნების ღამე „შავი კვირა“ აღმოჩნდა - ნაციონალისტურმა, სეპარატისტულმა და ანტიიმიგრანტულმა პარტიამ, “Vlaams Belang” (ფლამანდიის ინტერესი), სამი არჩევნები მოიგო (რეგიონული, ფედერალური და ევროპული). ამ ტიპის პარტიების აღზევება გვიჩვენებს, რომ პოლიტიკური ტაბუების პერიოდი დასრულდა და ხალხი ულტრამემარჯვენეობის ღიად ჩვენებას არ ერიდება.
ეს ტენდენციები კვლავ ადასტურებს, რომ ევროპაში პოლიტიკური აქტივობა მუდმივად იცვლება. მიუხედავად ყველაფრისა, ჩვენ არ უნდა შეგვეშალოს ცალკეული ქვეყნების შედეგებში ევროპული ტენდენციების ამოცნობა. მაგალითად, თუ გერმანელი და ფრანგი მოქალაქეებისათვის მწვანე პოლიტიკაა მიმზიდველი, ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპას სხვა მიმართულებები უფრო აინტერესებს. ამომრჩევლების პრეფერენციები ფრაგმენტულია, რაც თავის მხრივ რეგიონულ დაყოფასა და ევროკავშირში არსებულ უთანასწორობას წარმოაჩენს.
რას ნიშნავს ევროპარლამენტის არჩევნები საქართველოსთვის?
პირველ რიგში, ეს ნიშნავს, რომ ევროპარლამენტში ძალის ახალი ბალანსია. უმრავლესობა, რომელსაც 40 წლის განმავლობაში კონსერვატორული მემარჯვენე-ცენტრისტული EPP (ევროპის სახალხო პარტია) და PES (ევროპის სოციალისტების პარტია) იყოფდნენ, დასრულდა. მოსალოდნელია უფრო ფართო კოალიციების შექმნა, ლიბერალებისა და მწვანეების ჩართვით. საქართველოსთვის გამოწვევა შეიძლება იყოს ის, რომ შეთანხმებები და გადაწყვეტილებები ქვეყნისთვის სპეციფიკური საკითხებისა და საგარეო ურთიერთობების (აღმოსავლეთ პარტნიორობა) შესახებ უფრო კომპლექსური და ხანგრძლივი იქნება. ქართველმა დიპლომატებმა თავიანთი მოლაპარაკებების სტრატეგიები სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფებს უნდა მოარგონ. თუმცა ეს ძალისხმევა ამაო იქნება, თუ ეროვნული პოლიტიკური პარტიები თანაშრომლობას არ დაიწყებენ. დროა, წამყვანმა ქართულმა პარტიებმა ეროვნულ დონეზე მოახერხონ საგარეო პოლიტიკური მიზნის გარშემო რესურსები გაერთიანება, რათა მოხდეს სტრატეგიული ინტერესების ლობირება და ევროპარტიების (პარტიები ევროკავშირის დონეზე) თანამდებობის პირების, ევროპარლამენტის წევრებისა და რელევანტური პოლიტიკური ფიგურების ყურადღების შენარჩუნება.
საქართველოს ამბიციის დონე იმაზეც იქნება დამოკიდებული, თუ ვინ მიიღებს ევროკავშირის უმაღლეს თანამდებობებს. აქ კი მთავარი კითხვაა: მომავალი ევროკომისია იქნება პოლიტიკური თუ ტექნიკური? თუ კომისიის პრეზიდენტი Spitzenkandidaten-ის (წამყვანი კანდიდატი) პროცედურით იქნება არჩეული (რაც ნიშნავს, რომ ევროპული საბჭო კანდიდატს ევროპარლამენტის შედეგების გათვალისწინებით წამოაყენებს), კომისია პოლიტიკურ ინსტიტუტად ჩამოყალიბდება, რომელსაც შეეძლება მხარი დაუჭიროს მეზობელ ქვეყნებთან, მათ შორის საქართველოსთან, პარტნიორობის ახალ ფორმატებს. თუკი საბჭო ამ პროცედურის უარყოფას გადაწყვეტს, პრეზიდენტს ევროპული საბჭო წარადგენს წევრი ქვეყნების მიერ შეთავაზებული კანდიდატებიდან. ეს კი ფაქტობრივად ნიშნავს ევროკავშირის სამთავრობათაშორისო ღერძის გაძლიერებას და ძალის ბალანსს წევრი სახელმწიფოებისაკენ მიმართვას, რომლებიც გაფართოების დღის წესრიგის მიმართ დიდი ენთუზიაზმით არ გამოირჩევიან. აღსანიშნავია, რომ რამდენიმე დღის წინ გამოქვეყნებულ წლიურ ანგარიშში ევროკომისია ალბანეთთან და ჩრდილოეთ მაკედონიასთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების დაწყების რეკომენდაციით გამოვიდა. მიუხედავად ამისა, როგორც ევროკომისიის გენერალური მდივანი მარტინ სეილმაიერი კერძო საუბრებში ადასტურებს, ივნისში დაგეგმილი სამიტის შედეგი ამ მიმართულებით ნულოვანი იქნება, ვინაიდან წევრი სახელმწიფოებისათვის გაფართოება არ არის აქტუალური. ბუნებრივია, სამეზობლო პოლიტიკის დღის წესრიგის წინსვლის მიზნით აუცილებელი იქნება როგორც საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის ძლიერი უმაღლესი წარმომადგენლის, ისე გაფართოებითა და სამეზობლო პოლიტიკით დაინტერესებული კომისრის ყოლა.
უახლოეს პერიოდში კი ევროკავშირს მოუწევს შიდა გამოწვევებთან გამკლავება, მათ შორის საკუთარი პოზიციის პოვნა პოპულისტებთან და მწვანე მოძრაობებთან მიმართებით. ამასთან, საქართველომ არ უნდა იგრძნოს თავი უყურადღებოდ მიტოვებულად. პოლიტიკურმა ელიტებმა ვიწრო პარტიული ინტერესების უგულებელყოფის გზით უნდა მიაღწიონ კონსენსუსს, რათა შექმნან მყარი სტრატეგია სამოქალაქო საზოგადობის ჩართულობით, ქვეყნის ეროვნული ინტერესების განვითარებისათვის და მოახერხონ სტრატეგიული კომუნკაციის არხების გაფართოება, როგორც ევროკავშირის, ასევე წევრი სახელმწიფოების დონეზე.

The Outcome of the European Parliament Elections - What Does it Mean for Georgia?
The mood during the election night was quite gloomy in Brussels. Europeanists from all sides felt anxious about the possible populist surge - it did not happen, yet there are not many reasons to celebrate.
The good news is that the European Parliament (EP) elections somehow gained a new momentum. Since its first ever direct elections in 1979, the voter turnout has continuously shrunk while this year we see an increased participation by almost 9% as compared to the previous elections. This positive trend suggests that people are interested in Europe again and that there is an awakening of the European demos which no longer views the EP elections as 'second order' elections. Another piece of good news is that the populists and the nationalists are contained and the hysteria over a genuine cleavage among pro-EU and anti-EU populist forces is over.
The bad news is that the EU is left in uncertainty, not because of fragmentation - after all, the major parties can secure the majority - but because of the growing division among the Member States which hold conflicting visions on the future of Europe. In the new setting of the Council, it will become more delicate to reach agreements. The political ambiance is affected by the populists as well. Although they did not rise significantly, their share of seats increased from 20 to 25 percent. It is particularly worrisome that Italy, a founding Member State, is drifting away from EU principles and, in the words of Nathalie Tocci, has 'chosen a path of national marginalization.' Salvini's far right League party came first in Italy. It promises to change the rules of the EU game together with France, the UK, Hungary and Poland. Marine Le Pen's victory, although by a small margin, signals the weakening of Macron's Renaissance vision of the EU while in the UK, Farage is again in the spotlight. In Belgium’s election, the night turned out to be a 'Black Sunday' - the nationalist, separatist and anti-immigrant party, the Vlaams Belang (Flemish interest), won triple elections (regional, federal and European). The rise of these types of parties illustrates that the times of political taboos are over and people do not shy away from proclaiming being on the extreme right.
These trends again confirm that the political architecture in Europe is in constant change. However, we should not make the mistake of reading the European trends in the votes of a single country. If green politics appeal to German and French citizens, the same is not valid for Central and Eastern Europe, for example. The voters' preferences appear fragmented, shedding light on the regional divisions and disparities within the Union.
But what do the EP elections mean for Georgia?
First of all, it means that there is a new balance of power in the European Parliament. Forty years of a majority between the conservative center-right EPP (European People's Party) and the PES (Party of European Socialists) is over and broader coalitions are expected to be created, including the Liberals and Greens. Now, the challenges for Georgia might be that agreements and decisions on country-specific issues and on foreign affairs (the Eastern Partnership) will be more complex and prolonged. Georgian diplomats will need to adjust their negotiation strategies to various political groups; however, their efforts will be in vain if national political parties do not decide to cooperate. The cross-party partnerships of leading Georgian parties will be needed to secure attention from Europarty (parties at EU level) officials, Members of the European Parliament and relevant political figures. It is high time that the Georgian political parties pool their resources to lobby the country's strategic interests at the EU level in a coordinated manner.
Georgia's level of ambition will also depend on who will take the EU's top jobs. The key question here is – will the next Commission be political or technical? If the Commission President is chosen via the Spitzenkandidaten (lead candidate) procedure (which means that the European Council proposes a candidate taking into account the election results of the European Parliament), the Commission will emerge as a more political institution, strong enough to support the new formats and partnerships with the neighborhood countries, including Georgia, by itself. If the Council decides to reject this procedure, the President will be nominated by the European Council. This will signal a return to inter-governmentalism, shifting the power balance towards the Member States which do not show much enthusiasm for the enlargement agenda. Yet, the European Commission recommends opening the accession talks with Albania and North Macedonia in an annual report published a few days ago; however, as Martin Selamayr, the European Commission's Secretary General, confirms in a private talk, the result of the upcoming Council Summit in June will be zero on this as Member States are simply reluctant. Naturally, in order to advance the neighborhood policies, it will be essential to have a strong High Representative for Foreign Affairs and Security Policy as well as a committed Commissioner for Enlargement and the Neighborhood Policy.
Looking ahead, it is clear that while the EU will need to fix its internal challenges, among others reconciling the populist moves and the green waves, Georgia should not find itself put aside. Its political elites should find a cross-party consensus and build a solid strategy involving civil society to advance the country's interests by enhancing its channels of strategic communication at EU and at Member State level.