საქართველო და რუსეთის პოსტმოდერნისტული ფაშიზმი
თვეზე მეტია, რაც საქართველოში პოლიტიკური მღელვარებაა: მცოცავი ოკუპაცია, გარეჯი, 17 მაისი და „კომბლიონი“, გავრილოვის ღამე და ლევან ვასაძის ლაშქრის კვლავ გამოჩენა. რეალურად ვხედავთ პროდასავლური და პრორუსული ძალების დაპირისპირებას. პრორუსულ ფრთას წარმოადგენენ კრემლის კარის ფილოსოფოსის - ალექსანდრ დუგინის მიმდევრები. იმაზე, თუ რა მიზნებს ისახავს და როგორ მოქმედებს დუგინი, საუბარია ჩემი კოლეგის, ვალერი ჩეჩელაშვილის სტატიაში (იხ. 20 ივნისის „რონდელის ბლოგი“). მე კი მსურს დუგინის მიერ შექმნილი იდეოლოგიის ფესვები განვიხილო, რის გარეშეც საქართველოში დღევანდელი რუსეთის მოქმედებების გაგება ბევრად უფრო რთული იქნება.
რუსული საზოგადოების მაკონსოლიდირებელი ახალი იდეოლოგიის შექმნა პუტინის ხელისუფლებამ ძალაუფლების ხელში ჩაგდებიდან მალევე განიზრახა. ეს დაემთხვა „ძალაუფლების ვერტიკალის“ შექმნას, ანუ კრემლის მიერ პოლიტიკური და ეკონომიკური ძალაუფლების მონოპოლიზების პროცესს. ამით პუტინი რუსეთის ტრადიციულ პრაქტიკას დაუბრუნდა, როდესაც კრემლში (დროებით პეტერბურგში) მჯდომი მმართველები თვითმპყრობელობას თუ კომუნისტურ ტოტალიტარიზმს რუსეთისთვის დიადი სტატუსის უზრუნველყოფით ამართლებდნენ.
იმპერიული რუსეთის იდეოლოგია მესამე რომის კონცეფციას ეფუძნებოდა, რომელიც საუკუნეების მანძილზე განსაზღვრავდა მმართველების თვითლეგიტიმაციას და უპრეცედენტო ექსპანსიონიზმს.
პირველი მსოფლიო ომის დროს მესამე რომის იდეა კინაღამ რეალობად იქცა, როდესაც საიქს-პიკო-საზონოვის საიდუმლო შეთანხმებით ანტანტა რუსეთის მიერ კონსტანტინოპოლის და სრუტეების დაკავებას დათანხმდა. თუმცა რუსეთისთვის ყველაფერი სრულიად საპირისპირო სცენარით განვითარდა - ძველი ბიზანტიის გულში შეჭრის და ხმელთაშუა ზღვაზე სანუკვარი გასასვლელის მოპოვების ნაცვლად, იმპერია ჩამოიშალა და მრავალი ტერიტორია დაკარგა (ზოგი - საბოლოოდ, ზოგიც - დროებით).
ინტერნაციონალიზმის კომუნისტური ლოზუნგებით მოსულმა ბოლშევიკებმა სულ მალე წარმატებით ჩაანაცვლეს მესამე რომის დოქტრინა კიდევ უფრო ამბიციური და ექსპანსიონისტური იდეოლოგიით. მისი არსი მსოფლიო რევოლუციის გზით კომუნიზმის საყოველთაო გავრცელებაში იყო. მსოფლიო კომუნიზმის ცენტრი კი, რასაკვირველია, მოსკოვი უნდა ყოფილიყო. მართალია, მსოფლიო რევოლუციის იდეების გვერდზე გადადება ჯერ კიდევ სტალინს მოუწია, მაგრამ ათწლეულების მანძილზე კომუნიზმი საბჭოთა კავშირის ერთადერთ იდეოლოგიად რჩებოდა, რამაც ის სრულიად ტოტალიტარულ სახელმწიფოდ აქცია და ასევე დიდწილად განსაზღვრა მისი საგარეო პოლიტიკა, რომლის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს კომუნისტური მმართველობის მაქსიმალურად გავრცელება და მხარდაჭერა წარმოადგენდა.
საბჭოთა იმპერია საბოლოოდ იმას შეეწირა, რომ იდეოლოგიით ტოტალურად რეგლამენტირებული იყო არა მხოლოდ ძალაუფლების სტრუქტურა და საგარეო პოლიტიკა, არამედ ეკონომიკაც. შედეგად, საბჭოთა იმპერია - ძლევამოსილი სუპერსახელმწიფო - უბრალოდ გაკოტრდა და რუსეთის იმპერიის ბედი გაიზიარა.
საბჭოთა კავშირის ჩამოშლით, რაც, ეკონომიკასთან ერთად, სწორედ მისი იდეოლოგიის გაკოტრებას მოჰყვა, რუსეთს შანსი მიეცა, რომ მოდერნიზაციისა და პროგრესული პოლიტიკური სისტემის მშენებლობისკენ გადაედგა ნაბიჯი. მას ჰქონდა ამის გარკვეული მცდელობა, მაგრამ 1990-იანი წლების ექსპერიმენტი სავალალოდ დასრულდა, როდესაც თითქოს დემოკრატმა პრეზიდენტმა ელცინმა მემკვიდრეობად დატოვა არა მხოლოდ კორუფციით გაპარტახებული ეკონომიკა და მორყეული სახელმწიფოებრიობა, არამედ ახალ მმართველად - საბჭოთა კაგებეს ოფიცერი ვლადიმირ პუტინი.
ასე, თითქოს არსაიდან მოგვევლინა კრემლის მბრძანებლის კაბინეტში, ერთი შეხედვით, უსახური „აპარატჩიკი“. რეალურად კი პუტინი და მისი გუნდი ამისთვის მთელი 90-იანი წლების განმავლობაში ემზადებოდნენ. მათ მაქსიმალურად გამოიყენეს ძველი უნარ-ჩვევები და კავშირები და პოლიტიკოსების, ძალოვანი სტრუქტურების და ორგანიზებული დანაშაულის წარმომადგენლების უნიკალური სინდიკატი შექმნეს. რაც მათ ყველაზე მეტად აკლდათ, ეს სწორედ იდეოლოგია იყო, რომელიც ამჯერად მათ მიერ ძალაუფლების მონოპოლიზებას გაამართლებდა.
საბჭოთა კავშირის ჩამოშლის შემდეგ მართლმადიდებლობის რეაბილიტაცია უკვე მომხდარი იყო, მაგრამ პუტინს და მის ჯგუფს ესმოდა, რომ ის ვერ ჩაანაცვლებდა კომპარტიას და ვერ დაიპყრობდა ათეისტურად გაზრდილი მასების გონებას: კაგებე ეკლესიას და მის მესვეურებს ბრწყინვალედ იცნობდა და მათ მიმართ ილუზიები ვერ ექნებოდა. ეკლესიის საკუთარ სამსახურში ჩაყენების პარალელურად აუცილებელი იყო მებრძოლი ტოტალიტარული იდეოლოგიის შექმნა, რომელიც უნდა გამხდარიყო ახალი ხელისუფლების და მისი პოლიტიკის ლეგიტიმაციის წყარო.
მანამდე არაფრით ცნობილმა ფილოსოფოსმა ალექსანრდ დუგინმა პუტინს ამგვარი იდეოლოგია შეუკოწიწა და მას პირობითად ევრაზიულობის ან რუსული სამყაროს დოქტრინა უწოდა (ხაზგასასმელია, რომ გავრცელებული მოსაზრება დუგინის, როგორც „კრემლის ტვინზე“, სრულიად გაზვიადებულია). მაგრამ ამ დოქტრინაში ერთი შეხედვითაც ამოიცნობენ ისტორიკოსები მე-20 საუკუნის დასაწყისის რუსი ავტორების იდეებს. მათგან პირადად მე ორს გამოვარჩევდი - ნიკოლაი ტრუბეცკოისა და ივან ილინს. ტრუბეცკოის შრომები განსაზღვრავს რუსეთს, როგორც ანტიევროპულ ფენომენს და კატეგორიულ ამტკიცებს, რომ რუსეთის ნამდვილი ფესვები და განსაკუთრებულობა ოქროს ურდოს მემკვიდრეობიდან მოდის და არა - კიევის რუსეთიდან, რომელსაც ის ზედმეტად ევროპულად განიხილავს. თუ წაიკითხავთ 1925 წელს გამოქვეყნებულ მის „კავკასიის ხალხების შესახებ“, არ გამოგეპარებათ იმ მეთოდების გასაოცარი მსგავსება, რომლებსაც რუსეთის დღევანდელი ხელისუფლება საქართველოს მიმართ იყენებს. ტრუბეცკოი ერთგვარ ანდერძად უტოვებს მემკვიდრეებს, რომ ქართველებზე (და ამით კავკასიაზე) კონტროლის შესანარჩუნებლად აუცილებელია ქართველებში ყოველგვარი საშუალებით ჩაახშონ „იქაურ ნაციონალიზმში ბოლო დროს აღმოცენებული ევროპულობა“ და ხელი შეუწყონ ეთნიკურ „ერთგვარ ევრაზიულ ნაციონალიზმს“.[1] სწორედ ტრუბეცკოის მიერ შემუშავებული იდეების ხორცშესხმას წარმოადგენს ჩოხაში გამოწყობილი დუგინის ქართველი შეგირდების გააქტიურება საქართველოში.
მაგრამ ევრაზიულობის იდეოლოგიის ლომის წილი დუგინმა და მისმა კოლეგებმა ივან ილინისგან ისესხეს. რა არის განსაკუთრებული ევრაზიულობის მთავარი წინასწარმეტყველის პიროვნებაში ან იდეებში და საიდან ვიცით, რომ სწორედ მას ეთაყვანებიან კრემლის მმართველები? ამის სრულიად უტყუარი ფაქტები არსებობს: 2005 წელს პუტინის მთავრობამ ივან ილინის ნეშტი შვეიცარიიდან მოსკოვში გადმოასვენა და დონის მონასტრის სასაფლაოზე დიდი პატივით დაკრძალა (ეს რუსი საზოგადო მოღვაწეების ერთგვარი პანთეონია), გამოაქვეყნა მისი შრომების 25 ტომი, აშშ-დან გამოისყიდა და რუსეთში ჩამოიტანა ილინის არქივი, თავად პუტინს, მისი მთავრობის უკლებლივ ყველა წევრს, მოსკოვის პატრიარქს და სხვა მაღალჩინოსნებს რეგულარულად მოჰყავთ ილინის ციტატები.
ამ დროისთვის მკითხველმა შეიძლება იკითხოს, თუ რა შუაშია „ფაშიზმი“, რომელიც ასე ყურის მომჭრელად ფიგურირებს ამ სტატიის სათაურში? პასუხი - პირდაპირში! ფილოსოფოსი ივან ილინი 1922 წელს გააძევეს რუსეთიდან, როგორც ბოლშევიკებისთვის არასასურველი ელემენტი. ის გერმანიაში დასახლდა და მალე თავისთვის სათაყვანებელი გმირი - ბენიტო მუსოლინი აღმოაჩინა, რომლის შექმნილი ფაშისტური მმართველობა ევროპისთვის საუკეთესო პოლიტიკურ სისტემად გამოაცხადა.
ჰიტლერის გამოჩენამ და ნაცისტების ხელისუფლებაში მოსვლამ ის კიდევ უფრო გაამხნევა. ის საკუთარ თავს ფაშისტად ღიად მოიხსენიებდა. ფაშიზმისადმი ენთუზიაზმი ილინს მალევე დაუფასდა - „რუსეთის ინსტიტუტი“, რომელშიც ის მუშაობდა, პროპაგანდის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადავიდა და მაშინ, როცა პრაქტიკულად ყველა სხვა იმიგრანტი გამოყარეს, ილინი, როგორც სანდო, დატოვეს. ასე აღმოჩნდა ილინი იოზეფ გებელსის თანამშრომელი.
თუმცა დიდი ომის მოახლოებასთან ერთად ნაცისტების კეთილგანწყობაც გაქრა, მაგრამ მილიონობით ადამიანისგან განსხვავებით, ის რეპრესიების მსხვერპლი არ გამხდარა - 1938 წელს შვეიცარიაში გადასახლდა. გასაოცარია, მაგრამ ილინის შეხედულებები ნაცისტური გერმანიის კატასტროფულმა მარცხმაც ვერ შეცვალა და გერმანიის წარუმატებლობას პირადად ჰიტლერის შეცდომებით ხსნიდა.
აი ასეთი მამა ჰყავს დღევანდელ რუსულ სახელმწიფო იდეოლოგიას. პარადოქსი ისაა, რომ როგორც თავისი წარმოშობით, ისე შინაარსით დიდწილად ფაშისტური რეჟიმისთვის „ფაშიზმი“ ყველაზე საყვარელი სალანძღავი სიტყვაა. როდესაც რუსეთის ხელისუფლებას ვინმე არ მოსწონს, ის აუცილებლად „ფაშისტია“. ამ სიტყვას ყველაზე ხშირად ბოლო წლებია უკრაინის მიმართ იყენებენ. მერე რა უშავს, რომ „ფაშისტურ“ და თანაც „ნაცისტურ“ უკრაინას დღეს პრეზიდენტიც და პრემიერ-მინისტრიც ებრაელი ჰყავს - პარალელური რეალობის შექმნა ხომ ტოტალიტარული რეჟიმებისთვის, განსაკუთრებით ფაშიზმისთვის, ჩვეულებრივი ამბავია! პუტინის პროპაგანდისტთა განკარგულებაში დღეს დასავლეთში შექმნილი უახლესი ტექნოლოგიური მიღწევებია - მთელ მსოფლიოში მაუწყებელი რუსული ტელეარხებიდან დაწყებული, სოციალური ქსელებით დამთავრებული.
ასე რომ, ჩვენმა კომბალოსანმა „პატრიოტებმა“ კარგად უნდა იცოდნენ, რომ იდეოლოგია, რომელიც მათ მოსკოვიდან გაუზიარეს, პირველ რიგში, საქართველოს დამოუკიდებლობის ძირის გამოთხრას და ერის განადგურებას ისახავს მიზნად. მიუხედავად იმისა, ჩოხაში შეფუთავს, „ევრაზიულობისა“ თუ „რუსული სამყაროს“ შალითაში, ამგვარ იდეოლოგიას მოკლედ „ფაშიზმი“ ჰქვია.

Georgia and Russia’s Post-modern Fascism
For more than a month Georgia has been in turmoil: the creeping occupation, Gareji,[1] 17 May and Komblioni,[2] Gavrilov night[3] and the return of the Levan Vasadze militia to the scene. What we are observing is a clash between pro-Western and pro-Russian forces in Georgia.
The pro-Russian wing is represented by the followers of the Kremlin’s court philosopher – Aleksandr Dugin. My colleague, Amb. Valeri Chechelashvili, explains Dugin’s goals and tactics in Georgia in his recent article (see Rondeli Blog, 20.06.19). In this piece, I will discuss the roots of his ideology without whose understanding it would be more difficult to comprehend Russia’s conduct in Georgia.
Putin felt the need to create a new ideology that would help consolidate Russian society immediately as he came to power. He started building his “Power Vertical” – a political system under which all political and economic power was to be monopolized by the Kremlin. Thereby, he simply returned to Russia’s traditional practice when the rulers of the Kremlin (temporarily of Saint Petersburg) justified totalitarianism - whether under the Samoderzhavie (Tsars’ autocracy) or the Communist regime – by the pretext of ensuring Russia’s great nation status.
The ideology of Imperial Russia was based on the concept of the Third Rome which defined the self-legitimization of its rulers and its unprecedented expansionism. During World War I, the idea of the Third Rome almost became a reality when the allies agreed to Russia’s plans to take Constantinople and the Straits. However, history judged otherwise and instead of conquering the heart of old Byzantium and gaining much longed access to the Mediterranean, the empire collapsed, resulting in the loss of vast territories (some forever and some - temporarily).
Having grabbed power under internationalist and Communist slogans, Bolsheviks quickly replaced the Third Rome doctrine with an even more ambitious and expansionist ideology. In essence, it was based on the idea of spreading Communism universally through a world revolution. Naturally, the center of the world’s Communism was to be in Moscow. Although Stalin had to put aside the idea of a world revolution, Communism was the only ideology of the Soviet Union for decades and it turned it into a completely totalitarian state and defined its foreign policy, making the spread of Communism one of its top priorities.
The demise of the Soviet Union also came from its ideology totally prescribing not just its political structure and foreign policy but its economy, too. It resulted in the Soviet Union – the mighty superpower – bankrupting and sharing its fate with the Russian empire – its predecessor.
The collapse of the Soviet Union, which was caused not just by its bankrupted economy but also by its ideology, gave Russia a historic opportunity to try modernizing itself and build a more progressive political system. In the 1990s, some attempts were made but the experiment resulted in utter failure when the supposedly democratic president (Yeltsin) left behind not just a ruined economy, ridden with corruption and the state in disarray, but also a former KGB officer as the new ruler.
Out of nowhere came an unknown apparatchik into the Kremlin’s ruler’s office. In reality, Putin and his team have been preparing for the entire 1990s. They took advantage of old skills and connections and created a unique syndicate of politicians, the intelligence community and organized crime bosses. What they lacked most was an ideology which would justify their monopoly on power.
Since the demise of the Soviet Union, the Orthodox Church had already been rehabilitated but Putin and his team understood that it could not merely replace the Communist Party and would not master the minds of the masses that were brought up as atheists. The KGB knew the Church and its hierarchs very well and could not have had any illusions about their abilities. Besides putting the Church into its service, it was essential to create a militant totalitarian ideology which would become the source of the political legitimation of Putin’s power.
Such an ideology was concocted by a then unknown philosopher, Aleksandr Dugin, and named it “Eurasionism” (it must be emphasized that his influence on the Kremlin’s decision-making is usually vastly exaggerated). But at the very first glance at this doctrine, historians would recognize the ideas of the early 20th century Russian authors (as well as Slavophile roots). I would single out two of them – Nikolay Trubetskoy and Ivan Ilyin. Trubetskoy defines Russia as essentially an anti-European phenomenon and categorically claims that Russia’s true roots and exceptionality stem from the heritage of the Golden Horde, not Kievan Rus, which he considers too European. If you read his “On the Peoples of the Caucasus” published in 1925, you will inevitably recognize the resemblance of the methods Russia is using on modern day Georgia. Trubetskoy has left his descendants a detailed instruction on how to treat Georgians if they want to preserve their rule over Georgia (and, thereby, the entire Caucasus). He deems it critical to suppress all forms of emerging Europeanness in the young Georgian nationalism and instead facilitate a specifically ethno-Georgian – “Eurasian kind of nationalism.”[4] The sudden appearance of Dugin’s Georgian followers dressed in the national costumes is a direct manifestation of Trubetskoy’s ideas.
But the lion’s share of the ideas of Eurasianism were borrowed by Dugin and his associates from Ivan Ilyin. What is so special about the chief prophet of Eurasianism and his ideas and how do we know that he is revered by the Kremlin’s rulers? The facts are in plain sight: in 2009, the Putin government reburied Ilyin’s remains from Switzerland (where he died in 1954) to Moscow’s Don Monastery – the resting place of many great Russians, they published 25 volumes of his work, purchased and repatriated Ilyin’s vast archive from the United States; Putin, Medvedev, Patriarch Kirill and officials at all levels of the Russian government regularly quote him, state TV channels dedicate lengthy programs to him in which Ilyin is almost presented as a saint.
By this time the reader may ask – so what? What does all of this have to do with “fascism,” the word which so prominently features in the headline of this article? The connection, however, is quite direct. Philosopher Ivan Ilyin was expelled from Russia as an anti-Soviet element along with other intellectuals. He settled in Germany and soon discovered a new idol – Benito Mussolini, whose creation – fascism he declared as the perfect political system.
The appearance of Hitler on Germany’s political scene and the emergence of the fascist government inspired him greatly. He openly called himself a fascist. Ilyin’s enthusiasm for fascism was soon rewarded – when the Russian Institute, where he worked, was moved under the subordination of the Ministry of Propaganda, all non-Arian employees were sacked but they kept him known for his loyalty for the Nazi regime. Thus, Ilyin became an employee of non-other than Josef Goebbels.
As Germany was preparing for the new great war, Ilyin ran out of favor of his Nazi superiors; however, unlike millions of people, he did not become a victim of repressions – in 1938 he simply had to emigrate to Switzerland. As hard as it is to believe, Ilyin’s belief in fascism was not shaken even by the catastrophic defeat of Nazi Germany and in his post-war works explained its failure by Hitler’s mistakes.
This is a kind of a father that gave us the modern Russian state ideology. As ironic as it is, the regime that hails a fascist philosopher and behaves very much according to the fascist textbook loves to call its enemies and opponents “fascists.” Most often in recent years, the Kremlin and its propaganda have been dedicating this word for Ukraine and Ukrainians, even though this “fascist” and “Nazi” country is the only state outside of Israel with Jews as both President and Prime Minister. The creation of a parallel reality is normal for totalitarian regimes, especially fascism. Putin’s propagandists have all of the latest Western technological tools at their disposal – whether it is global TV networks or social networks.
So, Georgia’s club-wielding “patriots” should be aware that the Moscow-made ideology which they have adopted is designed to destroy Georgia as a nation and turn it into a conglomerate of tribes. And regardless of whether or not it is wrapped in Georgian traditional costume, called the Eurasian or the Russian World, this ideology is fascist.
[1] A border dispute with Azerbaijan.
[2] A reference to the call by the Dugin-affiliated leader of the Georgian far-right, Levan Vasadze, to use clubs (kombali) against the anti-homophobia activists.
[3] A violent crackdown on demonstrators protesting the visit by a Russian Duma Communist/Orthodox Deputy which involved the use of rubber bullets by police and left hundreds injured, including two young people losing their eyes.