პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერის პროგრამის მონწილეების გასვლით სემინარი ბაზალეთის ტბის კომპლექსში
2012 წლის 14-15 ივლისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა ”პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერის პროგრამის” ფარგლებში ორგანიზება გაუწია გასვლით სემინარს ბაზალეთის ტბის კომპლექსში.
სემინარი მიზნად ისახავდა ქალაქიდან გასვლით პროექტის მონაწილეთა შორის უშუალო ურთიერთობისა და სასარგებლო კავშირების დამყარების ხელშეწყობას, რასაც თან ახლდა სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე ცოდნის გაღრმავება. სემინარს ესწრებოდა 13 სხვადასხვა პარტიის 19 წარმომადგენელი, მათ შორის - საპარლამენტო და არასაპარლამენტო ოპოზიცია. გასვლით სემინარზე ტრენინგის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მოესმინათ ლექციები შემდეგ საკითხებზე: გარემოს დაცვის პოლიტიკა, ლექტორი - მანანა ქოჩლაძე, მწვანე ალტერნატივა, ეტიკეტი და ქცევის წესები დიპლომატიასა და საჯარო სამსახურში,  დავით დონდუა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი, და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები - ზურაბ აბაშიძე, ”საქართველოს ენციკლოპედიის”   მთავარი რედაქტორი.
მიუხედავად საკმაოდ დატვირთული სამუშაო განრიგისა და მხურვალე დისკუსიისა, თავისუფალი დრო დაეთმო არაოფიციალურ კომუნიკაციასა და იდეების ურთიერთგაცვლას.
პროექტს ”პოლიტიკური პარტიების მხარდაჭერის პროგრამა” ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი (GFSIS) საერთაშორისო რესპუბლიკურ ინსტიტუტთან (IRI) ერთად, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (GFSIS) ფინანსური მხარდაჭერით.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს პოლარიზებული პოლიტიკური გარემოს გაუმჯობესების პროცესს, რისთვისაც შემუშავებულია პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისთვის ექვსთვიანი სასწავლო პროგრამა.  პროგრამის სასუალებით მონაწილეები სწავლობენ პოლიტიკის თეორიას, საერთაშორისო ურთიერთობებს, ეკონომიკას, განვითარებას, პოლიტიკის ანალიზს, კვლევის მეთოდებს და სხვა.

Weekend Seminar for the Political Party Staffers at the Bazaleti Lake Resort
On July 14-15, 2012 GFSIS organized a Weekend Seminar for the Political Party Staff Training project participants at the Bazaleti Lake Resort.  The seminar aimed at deepening the knowledge of topics related to important nationwide issues and creating an opportunity for the project participants to reinvigorate professional networking. The weekend seminar was attended by nineteen (19) representatives of thirteen (13) different parties, including the parliamentary and non-parliamentary opposition.
The three main components on the agenda consisted of presentations on the following topics: Environmental Policy in Georgia - presented by Ms. Manana Kochladze (Green Alternative Georgia), the Custom and Etiquette in Diplomacy and Public Affairs – presented by Mr. David Dondua (Chief of the Cabinet of the Chairmen’s Office at the Parliament of Georgia), and the Russian-Georgian Relations and Internal Situation within the Russian Federation – presented by Amb. Zurab Abashidze (Chief Editor of the Georgian Encyclopedia, former Ambassador of Georgia to NATO and Russian Federation) despite the demanding schedule, time was devoted to informal networking, sharing ideas, and socializing.
The Political Party Staff Training Project led by GFSIS in partnership with IRI is funded by USAID. The project intends to address the lack of healthy policy debate and the polarized political environment existing in Georgia through carrying out a six month long training program for political party staffers in political theory, international relations, economics, development, policy analysis and research methods.