სემინარები ტურიზმის განვითარების შესახებ მაღალმთიანი რეგიონების ადგილობრივი მოსახლეობისთვის
15-19 აპრილს რონდელის ფონდისა და ესტონური არასამთავრობო ორგანიზაციის, იან ტონისონის ინსტიტუტის (Jaan Tonisson Institute) ორგანიზებით პანკისში, ახალქალაქსა და ხულოში ადგილობრივი მოსახლეობისთვის გაიმართა ერთდღიანი სემინარები ტურიზმის განვითარებასთან დაკავშირებით.
სემინარზე ესტონელმა და ქართველმა ექსპერტებმა განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა წარმოება და ტურიზმი საქართველოში, სასოფლო ტურიზმი, სერივისის დიზაინი და მენეჯმენტი, პროექტები და დაფინანსების შესაძლებლობები (პარტნიორების მოძიება, პროექტის წერა, ა.შ.). სემინარების მიმდინარეობისას ჩატარდა პრაქტიკული სავარჯიშოები და გაიმართა დისკუსია.
აღნიშნული სემინარები ხორციელდება პროექტის „საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერა“ ფარგლებში, რომელიც ფინანსდება ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ, განვითარების თანამშრომლობისა და ჰუმანიტარული დახმარების ფონდიდან. პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს მაღალმთიან რეგიონებში, კერძოდ, მაღალმთიან აჭარაში, ჯავახეთსა და პანკისის ხეობაში, ეკონომიკური განვითარებისა და კეთილდღეობის ზრდის მხარდაჭერას რეგიონებს შორის სოციალურ-ეკონომიკური უთანასწორობის შემცირების გზით.

Seminars on Tourism Development for Local Entrepreneurs in Mountainous Regions of Georgia
On 15-19 April Rondeli Foundation in partnership with Jaan Tonisson Institute, Estonia organized seminars on tourism development for local entrepreneurs in Pankisi, Akhalkalaki and Khulo. During the seminars Estonian and Georgian experts discussed topics including entrepreneurship and tourism in Georgia, rural tourism, service design and management, projects and funding opportunities (finding partners, project writing, etc.). Additionally, practical exercises and discussions were organized.
The seminars are conducted under the framework of the project: “Supporting the Economic Development of Georgian Rural Areas” with the financial support of the Estonian Ministry of Foreign Affairs from the funds of development cooperation and humanitarian aid. The project aims to support the economic development of Georgian rural areas - Mountainous Ajaria, Javakheti and Pankisi Gorge, by decreasing the socioeconomic disparities between Georgian regions and increasing their welfare.