აშშ - ირანის ურთიერთობები
ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ირანის ურთიერთობა ერთ-ერთი ყველაზე კომპლექსურია დღევანდელ გეოპოლიტიკურ სამყაროში. 1979 წლის ისლამური რევოლუციის შემდეგ, ქვეყნები ერთამანეთთან ძირითადად დაპირისპირებულნი არიან და დიპლომატიური ურთიერთობები გაწყვეტილია. 2015 წლის 14 ივლისს, ირანსა და გაეროს უშიშროების საბჭოს 5 მუდმივ წევრს (ჩინეთი, საფრანგეთი, გერმანია, რუსეთი, დიდი ბრიტანეთი და აშშ) შორის მიღწეული იქნა ერთობლივი ყოვლისმომცველი სამოქმედო გეგმა (JCPOA), რაც დადებითი იმედების საშუალებას იძლეოდა, თუმცა მოგვიანებით გაქარწყლდა. წლების განმავლობაში, ორ ქვეყანას შორის ურთიერთქმედებას დიდი გავლენა ჰქონდა მსოფლიოზე და მათ შორის ჩვენს რეგიონზე, სამხრეთ კავკასიაზე.
ჯო ბაიდენის გაპრეზიდენტებას მოყვა ახალი კითხვები აშშ-ირანის მომავალი ურთიერთობების შესახებ. რა ფორმას მიიღებს ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ირანის ურთიერთობა და შემცირდება თუ არა დაძაბულობა? ეს საკითხები იქნება განხილვის მთავარი თემები.
შემოგვიერთდით სამშაბათს, 9 თებერვალს 19:00 საათზე.
მოდერატორი: შოთა უტიაშვილი - რონდელის ფონდის უფროსი მკვლევარი.
როს ჰარისონი - ახლო აღმოსავლეთის ინსტიტუტის უფროსი მკვლევარი და დირექტორი. როს ჰარისონი წლების განმვალობაში თამაშრომლობს რონდელის ფონდთან და კითხულობს ლექციებს ერვნული უსაფრთხოებისა და საჯარო პოლიტიკის პროგრამაში, რომელიც საქართველოში აშშ-ის საელჩოს მხარდაჭერით ხორციელდება.

The relationship between the United States and Iran is undoubtedly one of the most complex in the geopolitical world today. Since the 1979 Islamic Revolution, they have mostly been adversarial and the relations have never recovered. The Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) reached by Iran and the P5+1 (China, France, Germany, Russia, the United Kingdom and the United States) on July 14, 2015 brought some positive hopes which were later dashed down. Over the years, interactions between the two states have had a profound worldwide impact, including on our region in the South Caucasus.
With President Joe Biden now in office, new questions are arising about the US-Iran relationship moving forward. How will relations between the United States and Iran take shape and will they lead to the reduction of tensions? These were the major topics of our discussion.
Moderator: Shota Utiashvili - Senior Fellow at Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation).
Prof. Ross Harrison - Senior fellow and director of research at the Middle East Institute.
Dr. Kayhan Barzegar - Director of the Institute for Middle East Strategic Studies (IMESS) in Tehran.