იაპონიის უსაფრთხოებისა და დიპლომატიის უახლესი განვითარება
28 თებერვალს რონდელის ფონდში გაიმართა ქართული საექპერტო და ანალიტიკური წრეების შეხვედრა იაპონიის პრემიერ მინისტრის ყოფილ მრჩეველთან საგარეო უსაფრთხოების საკითხებში ბატონ შინიხიდ კიტაიოკასთან, რომელიც 2015-2022 წლებში ასევე ხელმძღვანელობდა იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) მისი პრეზიდენტის სახით. ბ-ნმა კიტაკამ ვრცლად ისაუბრა იაპონიის თანამედროვე საგარეო პოლიტიკის მიზნებსა და მისი ჩამოყალიბების ეტაპებსა და მნიშვნელოვან ასპექტებზე. თავის გამოსვლაში ბ-ნი კიტაოკა ასევე შეეხო გლობალური პოლიტიკის ისეთ მნიშვნელოვან თემებს, როგორიცაა რუსეთის აგრესია უკრაინაში, ჩინეთის გავლენა საერთაშორისო უსაფრთხოებასა და სტაბილურობაზე, ტაივანის დამოუკიდებლობის და უსაფრთხოების საკითხი, მთლიანობაში იაპონიის საგარეო პოლიტიკა ინდო-წყნარი ზღვის ოკეანის ფართო რეგიონში, ურთიერთობები ევროპასთან და საქართველოსთან თანამშრომლობის დღის წესრიგი.
შეხვედრაზე დამსწრეთ სიტყვით მიმართა რონდელის ფონის პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა და იაპონიის ელჩმა საქართველოში აკირა იამამურამ.

Recent Development of Japan's Security and Diplomacy
On February 28, a meeting of Georgian expert and analytical circles was held at the Rondeli Foundation with Mr. Shinichi Kitayoka, a former adviser to the Prime Minister of Japan on foreign security issues, who also headed the Japan International Cooperation Agency (JICA) as its president in 2015-2022. Mr. Kitaka spoke at length about the goals of Japan's modern foreign policy and the stages and important aspects of its formation. In his speech, Mr. Kitaoka also touched on such important topics of global politics as Russia's aggression in Ukraine, China's influence on international security and stability, Taiwan's independence and security issue, Japan's foreign policy in the wider Indo-Pacific region as a whole, relations with Europe and Georgia, the Day of Cooperation order.
Ekaterine Metreveli, the president of the Rondeli Foundation, and Akira Yamamura, the Japanese ambassador to Georgia, addressed the audience at the meeting.