პროფესორ ტერეზა საბონის-ჰელფის დისკუსია სატრანზიტო ქვეყნის მნიშვნელობის შესახებ
2017 წლის 23 მარტს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში (რონდელის ფონდი) გაიმართა დისკუსია სახელწოდებით „ვის სურს იყოს სატრანზიტო ქვეყანა? რეგიონის  ენერგოტრანზიტში საქართველოს მზარდი როლის დადებითი და უარყოფითი მხარეები“. დისკუსიას უძღვებოდა ომის ეროვნული კოლეჯის (ვაშინგტონი, აშშ) პროფესორი ტერეზა საბონის-ჰელფი.
ღონისძიება გახსნა რონდელის ფონდის პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა, რომელმაც აუდიტორიას წარუდგინა მომხსენებელი.
პროფესორმა ტერეზა საბონის-ჰელფმა წარმოადგინა პრეზენტაცია და  იმსჯელა იმ დადებით და უარყოფით ასპექტებზე, რაც დამახასიათებელია ენერგომატარებლების სატრანზიტო ქვეყნისთვის,  მიმოიხილა რეგიონის ქვეყნებთან საქართველოს ენერგეტიკული თანამშრომლობის შესაძლებლობები, ენერგოუსაფრთხოების  თვალსაზრისით საქართველოს ამჟამინდელი პოლიტიკა. პროფესორმა ასევე ისაუბრა აზერბაიჯანის როლის მნიშვნელობაზე საქართველოს ენერგოპოლიტიკაში.
შეხვედრის ბოლოს გაიამართა საინტერესო დისკუსია მომხსენებელსა და აუდიტორიას შორის.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სამოქალაქო საზოგადოების, აკადემიური წრეების, სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.

Discussion with Dr. Theresa Sabonis-Helf on being a Transit State
On March 23, 2017 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) hosted a discussion “Who Wants to be a Transit State? The advantages and disadvantages of Georgia's growing role in regional energy transit".
The presentation was delivered by Dr. Theresa Sabonis-Helf, Professor at National War College, Washington D.C.
Dr. Ekaterine Metreveli, President of the Rondeli Foundation made the welcoming remarks and introduced the distinguished speaker to the audience.
Dr. Theresa Sabonis-Helf discussed the main advantages and disadvantages of the energy transit state, the opportunities of Georgia’s energy cooperation with the countries of wider region as well as overviewed the current state of the energy security of Georgia. The speaker also talked about the importance of the role of Azerbaijan in Georgia’s energy policy.
The presentation was followed by an ardent Q&A session.
The discussion was attended by the representatives of civil society, academic community, governmental and non-governmental organizations as well as the diplomatic corps.