შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის დელეგაციის ვიზიტი
2017 წლის 9-11 ივლისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა (რონდელის ფონდი) უმასპინძლა შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის (SIIS) დელეგაციას.
საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის დელეგაცია შეხვდა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველ მოადგილეს დავით ზალკალიანს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ტრანსპორტისა და ლოჯისტიკის დეპარტამენტის უფროსს ქეთევან ვაშაკიძეს, ასევე საქართველოს რეფორმების ასოციაციისა (GRASS) და საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს წარმომადგენლებს.
ვიზიტის ფარგლებში რონდელის ფონდში გაიმართა დისკუსია „აბრეშუმის გზის ეკონომიკური სარტყელი: ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავების ახალი პერსპექტივები“. დისკუსიაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა რონდელის ფონდის პრეზიდენტი ეკა მეტრეველი, მომხსენებელი იყო  შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის ვიცე-პრეზიდენტი იან ძიენი. დისკუსიას ხელმძღვანელობდა რონდელის ფონდის გამოყენებითი ეკონომიკის კვლევის ცენტრის დირექტორი, პროფესორი ვლადიმერ პაპავა.
გამომსვლელებმა იმსჯელეს, თუ რა უპირატესობა აქვს აბრეშუმის გზის ეკონომიკურ სარტყელს სამხრეთ კავკასიისთვის, რეგიონის უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური განვითარებისთვის, როგორც გეოპოლიტიკურ ჭრილში, ისე ადგილობრივ დონეზე.  შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საქართველო-ჩინეთს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების სამომავლო პერსპექტივები,  ეკონომიკის, განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებებით.
შეხვედრის ბოლოს რონდელის ფონდსა და შანხაის საერთაშორისო კვლევით ინსტიტუტს შორის გაფორმდა ურთიერთგაგების მემორანდუმი, რომელსაც ხელი მოაწერეს რონდელის ფონდის პრეზიდენტმა ეკა მეტრეველმა და შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის პრეზიდენტმა ჩენ ტუნსიაომ.
საქართველოში შანხაის საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის დელეგაციის ვიზიტის ორგანიზატორი იყო რონდელის ფონდი.

Visit of the Delegation of Shanghai Institutes of International Studies
On July 9-11, 2017 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) hosted the delegation of Shanghai Institutes of International Studies (SIIS).
In the framework of the official visit to Georgia, the members of the delegation met with David Zalkaliani, the First Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Ketevan Vashakidze, the Head of Transport and Logistics Development Policy Department, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia as well as with  the representatives of non-governmental organizations: Georgia's Reforms Associates (GRASS) and Atlantic Council of Georgia.
During the visit, the Rondeli Foundation organized the roundtable discussion “Economic Belt of the Silk Road: New Perspectives for Mutually Beneficial Cooperation” with participation of Georgian experts. The event was opened by Ekaterine Metreveli, the President of the Rondeli Foundation. The presentation was delivered by Yang Jian, the Vice-President of SIIS. The discussion was moderated by Prof. Vladimer Papava, the Director of the Center for Applied Economic Studies at the Rondeli Foundation.
The speakers emphasized the advantages of Economic Belt of the Silk Road mainly in the aspect of ensuring the security and economic development in the South Caucasus region on global and local levels. The speakers also discussed the future prospects of the development of cooperation between China and Georgia in the areas of economy, education and science.
At the end of the meeting a Memorandum of Understanding between the two organizations was signed by Eka Metreveli (President, Rondeli Foundation) and Chen Dongxiao (President, SIIS).