ბოლო 24 საათი სირიაში, 5 თებერვალი
• შედგა სატელეფონო საუბარი რუსეთისა და თურქეთის პრეზიდენტებს შორის. თუმცა, მხარეებმა ვერ მოახერხეს შეთანხმების მიღწევა სირიის იდლიბის პროვინციაში მიმდინარე კონფლიქტის დეესკალაციის მიმართულებით;
• თურქეთის პრეზიდენტმა ერდოღანმა ასადის რეჟიმს მოუწოდა უკან დაიხიოს და ალყა მოხსნას თურქული სადამკვირვებლო მისიებისგან. მან იქვე დასძინა, რომ წინააღმდეგ შემთხვევაში თურქეთს თავად მოუწევს ამის გაკეთება;
• გრძელდებოდა ასადის რეჟიმისა და რუსეთის ინტენსიური შეტევა იდლიბის პროვინციაზე. ასადის რეჟიმის ნაწილებმა მოახერხეს დამატებითი დასახლებული პუნქტების დაკავება იდლიბის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში. მათ ასევე ალყა შემოარტყეს კიდევ ერთ თურქულ სადამკვირვებლო მისიას;
• ქ. იდლიბიდან თურქეთის მიმართულებით ლტოლვილთა ახალი დიდი ტალღა დაიძრა. გაეროს მონაცემებით, ბოლო 2 თვეში ლტოლვილად იქცა 520 000-ზე მეტი სირიელი. მათ შორის 80% ქალები და ბავშვები არიან;
• თურქეთის მმართველი „სამართლიანობისა და აღორძინების პარტიის“ პრეს-სპიკერმა ომერ ჩელიქმა განაცხადა, რომ თურქეთში ლტოლვილთა დიდი ნაკადების შემოსვლის შემთხვევაში ეს პრობლემა ევროპასაც შეეხება;

The Last 24 Hours in Syria, February 5
• The president of Turkey and Russia talked over the phone, but they failed to reach an agreement to de-escalate the ongoing conflict in Idlib province, Syria.
• Turkish President Recep Tayyip Erdogan urged Syria to withdraw its troops from its military observation posts in northwestern Idlib province, otherwise, “Turkey will be obliged to take matters into its own hands,” he says.
• Russian and Syrian government forces keep striking Idlib province, occupying some settlements in the southeastern part of Idlib and besieging another Turkish observation mission;
• A new big wave of refugees has moved from Idlib to Turkey. According to the UN, more than 520,000 Syrians have been displaced over the last two months. 80% of them are women and children;
• Omer Çelik, a spokesman for Turkey's ruling Justice and Revival Party, said that this problem would also affect Europe to a large extent