10 წელი 2008 წლის აგვისტოდან: შეიძლებოდა თუ არა ომის თავიდან აცილება
აგვისტოს  ომთან  დაკავშირებით  კითხვები  მუდმივად  იქნება  და     ყველა თაობას მათზე განსხვავებული პასუხი ექნება. 2014 წელს უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმამ  ისტორიის  აღქმა  შეცვალა  -  აგვისტოს  ომს  ბევრმა  სრულიად  სხვა თვალით შეხედა. იმ თაობისთვის კი, რომელმაც ომი საკუთარ თავზე გამოსცადა   - როგორც მონაწილემ, დაზარალებულმა თუ უბრალოდ მაყურებელმა - მთავარი კითხვა იქნება: შეიძლებოდა თუ არა ამ ომის თავიდან აცილება? უფრო სწორი იქნება, კითხვა რომ ასე ჩამოვაყალიბოთ: შეიძლებოდა თუ არა ომის თავიდან აცილება და თუ შეიძლებოდა, რის ფასად?
ტრადიციულად, როდესაც საუბრობენ იმაზე, თუ რატომ დაიწყო ომი, სამ მოვლენას ასახელებენ: 2008 წლის 17 თებერვალს კოსოვოს დამოუკიდებლობის საერთაშორისო აღიარებას, 2008 წლის 2-4 აპრილის ნატოს ბუქარესტის სამიტსა და
2007  წლის  4  ივლისის  საერთაშორისო  ოლიმპიური  კომიტეტის  გადაწყვეტილებას ზამთრის ოლიმპიური თამაშების სოჭში ჩატარების შესახებ.
2007 წლისა და 2008 წლის პირველი ნახევრისათვის ცაზე ყველა ვარსკვლავი რუსეთის სასარგებლოდ განლაგდა. 2008 წლის 11 ივნისს ნავთობის ფასებმა ისტორიულ მაქსიმუმს - ბარელზე 147 დოლარს მიაღწია. ნავთობსა და გაზზე ფასების უწყვეტი   ზრდის ათწლეულმა რუსეთი მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ საექსპორტო ბაზრად და  საინვესტიციო შესაძლებლობად აქცია. გაზის მიწოდების გრძელვადიანი კონტრაქტების წყალობით „გაზპრომი“ რუსეთისათვის ევროპაზე ზეგავლენის  მთავარ იარაღად იქცა. ერაყის მეორე ომის შემდეგ, დასავლეთ ევროპაში საზოგადოებრივი აზრი მკვეთრად ანტიამერიკული გახდა. 2008 ბუშის პრეზიდენტობის ბოლო წელი იყო, რამაც, ცხადია, მისი გავლენა საერთაშორისო ასპარეზზე მნიშვნელოვნად შეამცირა.     მართალია, შრიოდერისა და შირაკის ერა გერმანიასა და საფრანგეთში ამ დროს უკვე დასრულებული იყო, მაგრამ ამ ქვეყნების საგარეო პოლიტიკაში რუსეთთან ურთიერთობას კვლავაც უმნიშვნელოვანესი ადგილი ეჭირა, რაც გამოჩნდა კიდეც ბუქარესტის სამიტის დროს.
პუტინმა გადაწყვიტა, რომ მისი დრო დადგა. მოვიდა დრო, საბჭოთა კავშირის დაშლის შედეგად „დაჩოქებული რუსეთი მუხლებიდან  ამდგარიყო“. მუხლებიდან ადგომა კი იმას ნიშნავდა, რომ რუსეთი უნდა დაბრუნებულიყო მთავარი სახელმწიფოების „უმაღლეს ლიგაში“.   ამერიკა აღარ უნდა ყოფილიყო ერთადერთი ზესახელმწიფო. ამაზე რუსეთის პრეზიდენტმა ღიად ილაპარაკა 2007 წლის 10 თებერვლის ცნობილი მიუნხენის გამოსვლის დროს.
მხოლოდ  აგრესიული  რიტორიკა  დიდ სახელმწიფოებს  შორის  ადგილს  ვერ დაგიმკვიდრებს. თუ გინდა ახალი საერთაშორისო წესრიგის შექმნა, ჯერ ძველი უნდა დაანგრიო. სწორედ ამის  კეთება  დაიწყო  რუსეთმა  2008  წლიდან.    საქართველოში შეჭრ გაგრძელდა  უკრაინაზე  თავდასხმით,  სირიაში  ინტერვენციითა  და დასავლეთის წამყვანი სახელმწიფოების არჩევნებში ფაქტობრივად დაუფარავი ჩარევით.
კოსოვოს აღიარება (17 თებერვალი) პუტინმა საბაბად გამოიყენა და არაორაზროვნად განაცხადა, რომ „მაიმუნობას არ აპირებდა“ და შესაბამისი გეგმები უკვე მომზადებული ჰქონდა. ამის შემდეგ სწორედ რუსეთმა და არა საქართველომ დაუფარავად დაიწყო აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში სტატუს-კვოს შეცვლა: 6 მარტს რუსეთი  გამოვიდა  დსთ-ის  შეთანხმებიდან,  რომელიც  აფხაზეთს  სანქციებს უწესებდა, 21 მარტს რუსეთის დუმამ მიიღო დეკლარაცია, რომლითაც რუსეთის მთავრობას მოუწოდა, დაეწყო აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარების საკითხის განხილვა.  3  აპრილს  პუტინმა  მიწერა  წერილი  აფხაზეთისა  და  სამხრეთ  ოსეთის
„პრეზიდენტებს“ და რეალურ დახმარებას დაჰპირდა. ამგვარი დახმარების საფუძვლად მოხსენიებული იყო საქართველოს სურვილი, გაწევრიანებულიყო ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში. თუმცა, ნატო რომ არაფერ შუაში იყო, მალევე გამოჩნდა. 2-4 აპრილის ბუქარესტის სამიტიდან საქართველოს დელეგაცია ხელცარიელი დაბრუნდა, თუმცა რუსეთის ქმედებები გეგმის მიხედვით გაგრძელდა.
16 აპრილს პუტინმა გამოსცა ბრძანება და რუსეთის რეგიონების ხელმძღვანელებს აფხაზეთთან   და   სამხრეთ   ოსეთთან   პირდაპირი   ურთიერთობების   დამყარება დაავალა. 20 აპრილს რუსულმა ავიაგამანადგურებელმა აფხაზეთში ჩამოაგდო ქართული უპილოტო საფრენი აპარატი. 29-ში რუსებმა დემონსტრაციულად შემოიყვანეს დამატებითი სამხედრო ძალა აფხაზეთში ნოვოროსიისკისა და ფსკოვის საჰაერო-სადესანტო ნაწილების სახით. 31 მაისს რუსებმა ასევე დემონსტრაციულად შემოიყვანეს სარკინიგზო ჯარები და სოხუმი-გალის რკინიგზის რეკონსტრუქცია დაიწყეს, რკინიგზისა, რომელსაც რუსული მძიმე ტექნიკის გადასროლის გარდა, სხვა დანიშნულება არ შეიძლებოდა ჰქონოდა. 9 ივნისს, ამერიკის სახელმწიფო მდივნის კონდოლიზა რაისის ვიზიტის პარალელურად, რუსული   ავიაგამანადგურებლები დაუფარავად შემოფრინდნენ საქართველოს საჰაერო სივრცეში და მეორე დღეს, პირველად ისტორიაში, რუსეთის ხელისუფლებამ მათი ფრენა დაადასტურა. ამასობაში, საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო ინიციატივებს კრემლი სრულ იგნორირებას უკეთებდა.
აშკარაა, რომ რუსეთი ყველაფერს აკეთებდა იმისათვის, რომ როგორც სამხედრო, ისე პოლიტიკური თვალსაზრისით, ყველაფერი მზად ჰქონოდა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარებისა და ფაქტობრივი ანექსიისათვის, თუმცა საბოლოო ნაბიჯის გადადგმას არ ჩქარობდა.
როგორი იყო დასავლეთის რეაქცია: საქართველოს მეგობრები ხედავდნენ, რომ რუსეთი აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ფაქტობრივი ანექსიისათვის ემზადებოდა, თუმცა ფიქრობდნენ, რომ ამის საწინააღმდეგოდ რაიმეს გაკეთება არ შეეძლოთ. რუსეთი და საქართველო კონფრონტაციისკენ მიდიოდნენ, დასავლეთს რუსეთის შეკავება არ შეეძლო, ამიტომ ის ცდილობდა კონფლიქტი თავიდან აეცილებინა იმით, რომ მაქსიმალურად შეებოჭა საქართველო.
უამრავ საუბარში, რომელიც ომის წინ საქართველოსა და მის პარტნიორებს შორის გაიმართა, და რომელთა მონაწილეც ბევრჯერ ამ სტრიქონების ავტორიც ყოფილა, საქართველოს არათუ არავინ მოუწოდებდა რუსეთთან ომისაკენ ან რაიმე სახის დახმარებას ჰპირდებოდა, პირიქით, ჩვენ მოგვიწოდებდნენ, რომ მიგვეღო რუსეთის ფაქტობრივად ნებისმიერი ქმედება, ოღონდ თავიდან აგვეცილებინა რუსეთთან  ომი.  დაახლოებით  მსგავს  რჩევას  აძლევდნენ  ისინი  უკრაინის ახალმოსულ მთავრობასაც, როდესაც რუსეთი ყირიმის ანექსიას ახდენდა.
რუსეთი კი ამასობაში ძაღლის კუდს ნაწილ-ნაწილ ჭრიდა. მას არაფერი შეუშლიდა ხელს ეღიარებინა სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი ან მოეხდინა ამ რეგიონების ფორტიფიკაცია. ის აჩვენებდა საქართველოს ხელისუფლებას, რომ ომისათვის მზად იყო, მაგრამ ღია ომს არ იწყებდა.
რუსეთის ამგვარმა საქციელმა ბევრს აფიქრებინა მაშინაც და ახლაც, რომ რუსეთის მიზანი იყო საქართველოს ხელისუფლების პროვოკაციაზე წამოგება, რათა ომის დამწყებად საქართველო გამოჩენილიყო, რაც მოახერხა კიდეც საქართველოს ხელისუფლების იმპულსურობისა და არაშორსმჭვრეტელობის წყალობით. სინამდვილეში, ეს მოსაზრება აბსოლუტურად მცდარია.
მთელი გაზაფხული და ზაფხულის დასაწყისი პუტინი ახდენდა თავისი შეიარაღებული ძალების მზადყოფნის დემონსტრირებას როგორც ოსეთსა და აფხაზეთში, ისე ჩრდილოეთ კავკასიაში. სამხედრო წვრთნები „კავკასია 2008“ ამ მზადყოფნის დემონსტრირების ბოლო აკორდი იყო. პუტინს რომ   ნდომებოდა საქართველოს პროვოცირება ომზე, ის ხომ ზუსტად საპირისპიროდ მოიქცეოდა? მაქსიმალურად  მოაჩვენებდა  თავს საქართველოს  მთავრობას,  რომ  ცხინვალისა  და სოხუმის გულისათვის ომს არ აპირებდა.
სინამდვილეში, პუტინმა აგვისტოს დასაწყისისათვის ყველაფერი მოამზადა ომისათვის, ცხინვალიდან მშვიდობიანი მოსახლეობის თითქმის სრული ევაკუაციის ჩათვლით. შემდეგ განზე გადგა და სცენა კოკოითის დაუთმო. კოკოითიმ ღიად განაცხადა,  რომ  მისი  მიზანი  იყო  დიდი  ლიახვის  ხეობის  ქართული მოსახლეობისაგან გაწმენდა. ოსებმა ცეცხლი გახსნეს. 7 აგვისტოს სეპარატისტების არტილერიამ ცეცხლი გაუხსნა ქართულ სამშვიდობო ბატალიონს. საქართველო არჩევანის წინაშე აღმოჩნდა: ან დაეწყო ქართველო სამშვიდობოების, პოლიციისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის ევაკუაცია, ან საფრთხეში მყოფი ხეობისათვის დამხმარე ძალა მიეშველებინა, რაც უეჭველად ნიშნავდა რუსეთის წინააღმდეგ ომს. ყველა თავისი განცხადებით თუ ქმედებით, მათ შორის, სამხედრო ნაბიჯებით, რუსეთი ახდენდა იმის დემონსტრირებას, რომ ომში ჩასართავად სრულიად მზად იყო.
პუტინის გათვლა, როგორც ჩანს, სწორედ იმაზე იყო, რომ საქართველო შედრკებოდა და აშკარა კატასტროფის წინაშე უკან დაიხევდა. რა შედეგით შეიძლებოდა დამთავრებულიყო საქართველო-რუსეთის ომი, სრულიად ცხადი იყო.
მაგრამ, რა მოხდებოდა, თუ საქართველოს მთავრობა ლიახვის ხეობას ბედის ანაბარა მიატოვებდა და ფაქტობრივად, კოკოითის წინაშე კაპიტულაციას გამოაცხადებდა? დიდ ლიახვს მოჰყვებოდა ფრონე და პატარა ლიახვი, შემდეგ - ახალგორი, შემდეგ - კოდორი. საქართველოს მოსახლეობის თვალში მოხდებოდა არა მხოლოდ გამყიდველი და მოღალატე მთავრობის, არამედ სახელმწიფოს სრული დისკრედიტაცია. ქვეყანა უძლურია დაიცვას საკუთარი მიწები, მთავრობამ ტერიტორიები ჩააბარა მტერს. ქვეყანა განწირული იქნებოდა იმისათვის, რომ ხელისუფლებაში მოვიდოდნენ არა უბრალოდ პრორუსული, არამედ პირდაპირ კრემლის მიერ კონტროლირებადი ძალები, არჩევნების ან სამხედრო გადატრიალების გზით, და ოცნება დამოუკიდებელ საქართველოზე კიდევ დიდი ხნით გადაიდებოდა. რუსეთი კი ბევრად უფრო მეტს მიიღებდა, ვიდრე „ახალ რეალობას აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში“. სერგეი შამბას ამასწინანდელი ინტერვიუ, სადაც იგი საუბრობს, რომ ომის დამთავრებისთანავე მოსკოვმა მათ სამხრეთ ოსეთთან კონფედერაციის შექმნა შესთავაზა (რომელშიც მესამე წევრისთვისაც უნდა შენახულიყო ადგილი), სწორედ ამაზე მიანიშნებს.
ამიტომაც იმ ტრაგიკულ საღამოს, 7 აგვისტოს, ცეცხლის გახსნა, თუნდაც წინასწარ წაგებულ ომში, იყო ერთადერთი სწორი გადაწყვეტილება, რომელმაც შესაძლოა ტერიტორიების დროებითი დაკარგვა გამოიწვია (არ დაგვავიწყდეს, რომ ამ ტერიტორიების უდიდესი ნაწილი იქამდეც რუსეთის კონტროლქვეშ იყო), მაგრამ საქართველოს მისცა შანსი, დარჩენილიყო დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ.

Ten Years since August 2008: Was it Possible to Avoid the War?
Questions about the August war will remain and every generation will have different answers to them. The Russian attack on Ukraine in 2014 altered the perception of history – many have started to observe the August war through absolutely different lenses. For the generation which experienced the war – as the participant, the victim or a simple observer – the  primary  question  is:  was  it  possible  to  avoid  this  war?  Perhaps  a  more  accurate formulation of the question would be: was it possible to avert the war and, if so, at what cost?
Three  events  have  been  identified  as  the  triggers  for  the  August  war:     the international recognition of Kosovo on February 17, 2008, the NATO Bucharest summit of April 2-4, 2008 and the July 4, 2007 decision of the International Olympic Committee to hold the Olympic Games in Sochi.
By 2007 and the first half of 2008, the stars were all aligned in favor of Russia. On June 11, 2008, oil prices reached a historic maximum of USD 147 per barrel. A decade of uninterrupted rise in oil and gas prices propelled Russia to become one of the world’s most attractive export markets and investment opportunities. Long-term gas supply contracts transformed Gazprom into a major tool of Russian influence on Europe. Public opinion in Western Europe, after the second Iraq war, became drastically anti-American. The year 2008 was the final period of the Bush presidency in the United States which, naturally, considerably reduced his influence on the international arena. Although the era of Schröder in Germany and Chirac in France had ended by this time, relationships with Russia still occupied an immensely important place in the foreign policy of these countries which again materialized during the NATO Bucharest summit.
Putin decided that his time had come. It was time for Russia, which had been “put on its knees” by the collapse of the Soviet Union, to “rise again.” This meant returning Russia to the “elite league” of major states. The United States was to cease being the only superpower. The President of Russia openly spoke about this on February 10, 2007 during his famous Munich speech.
Solely aggressive rhetoric is not capable of uplifting a country to the status of a major power. If one’s desire is to create a new international order, the old order must first be demolished. This was precisely Russia’s agenda beginning in 2008 as was seen in the invasion of Georgia followed by the attack on Ukraine, intervention in Syria and the outright interference in the elections of leading Western states.
Putin used the recognition of Kosovo (February 17) as a pretext and unambiguously declared that he was not going to “fool around” and that appropriate blueprints had already been prepared. After this Russia, not Georgia, overtly began altering the status quo in Abkhazia and South Ossetia:   Russia withdrew from the CIS agreement which imposed sanctions on Abkhazia on March 6 and the Russian Duma adopted a declaration on March 21 calling on the Russian government to initiate discussions on the issue of the recognition of Abkhazia and South Ossetia. On April 3, Putin wrote a letter to the “presidents” of Abkhazia and South Ossetia and promised tangible assistance. Georgia’s aspiration toward membership of the North Atlantic Alliance was provided as the underpinning reason for such assistance.
However, the irrelevance of NATO quickly became vivid. The Georgian delegation returned empty-handed from the Bucharest summit of April 2-4 although Russian actions proceeded as planned. On April 16, Putin issued a decree and instructed the heads of the Russian regions to establish direct relations with Abkhazia and South Ossetia. On April 20, a Russian fighter jet shot down a Georgian unmanned aerial vehicle. On April 29, the Russians demonstratively moved additional military forces – the Novorossiysk and Pskov airborne units - into Abkhazia. On May 31, the Russians, also demonstratively, moved in railway troops and started work on the reconstruction of the Sokhumi-Gali railway, a railway with no other purpose than transporting Russian military heavy equipment. On June 9, in parallel with the visit of the U.S. Secretary of State, Condoleezza Rice, Russian fighter jets blatantly flew into Georgian airspace and on the second day, and for the first time in history, Russian authorities confirmed their flight. Meanwhile, the Kremlin was completely ignoring the Georgian government’s peace initiatives.
It is obvious that Russia was doing everything to prepare the military as well as the political ground for the recognition and actual annexation of Abkhazia and South Ossetia. It was, however, not in a rush in making the final move.
What  was  the  reaction  of  the  West?  Georgia’s  friends  acknowledged  Russia’s intention to actually annex Abkhazia and South Ossetia although they believed that they could do nothing to oppose it. Georgia and Russia were moving towards confrontation. The West was not able to contain Russia and so it tried to avoid conflict by restraining Georgia as much as possible.
There   were   countless   conversations   between   Georgian   officials   and   their international partners before the war. In no case has any Western nation offered assistance in case of war with Russia. On the contrary, the advice in effect was to accept any new status quo, imposed by Russia in order to avoid an outright war.  Incidentally, nearly similar advice was also given to the new Ukrainian government when Russia annexed Crimea.
Meanwhile, Russia continued “chopping off the dog’s tail piece by piece.” Had Russia wanted to just recognize Abkhazia or South Ossetia, or fully fortify it militarily, it could have done so quickly and easily. But Putin wanted much more. It was demonstrating to the Georgian government its readiness for war even though it was not initiating an open confrontation.
Many, then as well as now, thought that these Russian actions were designed to provoke the Georgian government in order for it to appear as the instigator of the war, something which was effectively achieved due to the impulsive and shortsighted nature of the then Georgian government. In reality, however, this is absolutely false.
Throughout the entire spring and the beginning of the summer of 2008, Putin was demonstrating the readiness of his armed forces in South Ossetia and Abkhazia as well as in the North Caucasus. The Caucasus 2008 military exercises were the final chord to illustrate this. If provoking Georgia into a war was indeed Putin’s desire, would his behavior not then
be exactly the opposite? He would do his best to misguide the Georgian government into believing that he was not going to war over Tskhinvali and Sokhumi.
In fact, by the beginning of August, Putin had completely set the stage for the war, including the almost full evacuation of the civilian population from Tskhinvali. Afterwards, he stood aside and left the stage to Kokoiti who openly declared that his aim was the expulsion  of  the Georgian  population  from  the  Big  Liakhvi  gorge.  The  South  Ossetians opened fire. Precisely, on August 7, separatist artillery opened fire at the Georgian peacekeeping battalion. Georgia was faced with the choice:  either begin the evacuation of the Georgian peacekeepers, police and the civilian population or send in reinforcements to the endangered gorge which certainly was tantamount to going to war against Russia. With every  statement  or  action,  including  military  steps,  Russia  was  signaling  its  complete readiness to engage in a war.
Putin’s calculation, it seems, was precisely that Georgia would become unnerved in the face of an obvious catastrophe and retreat. The potential outcome of the Russian- Georgian war was very clear.
However, what would happen if the Georgian government were to abandon  the Liakhvi gorge and effectively capitulate to Kokoiti? Big Liakhvi would have been followed by Prone and Little Liakhvi, then Akhalgori and next, Kodori. In the eyes of the Georgian population, not only the betrayer and treasonous government but the entire state would have been discredited because it was unable to protect its land with the government handing over territories to the enemy. The country would have been doomed to be governed not simply by pro-Russian but directly Kremlin-controlled forces which would assume power through elections or a military coup d'état thereby postponing the dream of an independent Georgia for a long time. Russia would get much more than a "new reality in Abkhazia and South Ossetia." Sergei Shamba's recent interview, in which he says that right after the end of the war Moscow offered them the creation of a confederation with South Ossetia (in which a place had to be reserved for the third member), indicates precisely that.
This is why on that tragic evening of August 7, the opening of fire, even in a war where defeat was predetermined, was the only right decision. It might have led to the temporary loss of territories (we should not forget that the majority of these territories were already under Russian control); however, it gave a chance for Georgia to remain an independent state.