აშშ-თურქეთის დაძაბული ურთიერთობები - საქართველოსთვის მოსალოდნელი საფრთხეები და გამოწვევები
აშშ-თურქეთის ურთიერთობები არასოდეს ყოფილა ასე დაძაბული 1974 წლის შემდეგ, როდესაც ვაშინგტონმა ანკარას, ამ უკანასკნელის მიერ კვიპროსზე განხორციელებული სამხედო ინტერვენციის გამო, იარაღის მიწოდებაზე ემბარგო დაუწესა. ამერიკულ-თურქული ურთიერთობების ამჟამინდელი კრიზისი რადიკალურად განსხვავდება „ცივი ომის“ ეპოქის ვითარებისგან, როდესაც საერთო საბჭოთა საფრთხის გამო ორმა ქვეყანამ მალევე შეძლო საერთო ენის გამონახვა. თურქეთის მაშინდელი ხელისუფლებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი იყო ვაშინგტონის „თავდაცვით ქოლგას“ შეფარებოდა.
ახლა აღარც ასეთი გამაერთიანებელი საფრთხე არსებობს და თურქეთის სათავეშიც სხვა ტიპის ლიდერები დგანან. ახლანდელი თურქეთის პოლიტიკური ელიტა,  წინა  ეპოქის  მმართველებისგან  განსხვავებით,  მრავალპოლუსიან მსოფლიოზე ფიქრობს და ლაპარაკობს. ამას ემატება რეგიონული ომები (სირია, იემენი, უკრაინა და ა.შ.), გლობალიზაციასა და საინფორმაციო ეპოქასთან დაკავშირებული პრობლემები, პოლიტიკური პოპულიზმი და მზარდი ქაოსი საერთაშორისო ურთიერთობებში (განსაკუთრებით - ახლო აღმოსავლეთში). ეს ყველაფერი კი სიტუაციას ძნელად პროგნოზირებადს ხდის.
პრობლემატური საკითხები ორმხრივ ურთიერთობებში
მთავარი პრობლემა ისაა, რომ აშშ-ისა და თურქეთის პოლიტიკურ ლიდერებსა და ელიტებს ერთმანეთისგან მკვეთრად განსხვავებული ფილოსოფია აქვთ. ისინი განსხვავებულად აღიქვამენ როგორც სხვა ქვეყნებთან არსებულ კავშირებს, ისე თავიანთი ქვეყნების წონასა და ადგილს საერთაშორისო ურთიერთობებში. შესაბამისად, წლების განმავლობაში ამერიკულ-თურქულ ურთიერთობებში მრავალი პრობლემა დაგროვდა, რომელთა გადაჭრა დროში გაიწელა. მათი მოუგვარებლობა გრძელვადიან ზიანს აყენებს ორმხრივ ურთიერთობებს, მაგალითად:
-     ანკარა  დიდი  ხნის  განმავლობაში  უშედეგოდ  ითხოვს  აშშ-ში  მცხოვრები ისლამისტი სასულიერო ლიდერის ფეთულაჰ გულენის თურქეთში ექსტრადიციას, ადანაშაულებს რა მას და მის მიმდევრებს 2016 წლის 15 ივლისის სახელმწიფო გადატრიალების მოწყობის მცდელობაში;1
-     თურქეთი  ასევე  ითხოვს  აშშ-ში  დაპატიმრებული  თურქული  სახელმწიფო ბანკის Halkbank-ის გენერალური დირექტორის მოადგილის მეჰმეთ ჰაქან ათილას გათავისუფლებას, რომელსაც ბრალად ედება სახელმწიფო ბანკის გამოყენებით ამერიკული სანქციების გვერდის ავლით ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან მრავალწლიანი ვაჭრობის წარმოება;2
-     თურქეთი  საკუთარი  უსაფრთხოებისთვის  ერთ-ერთ  უმთავრეს  გამოწვევად სირიის ჩრდილოეთ ნაწილში ქურთული სახელმწიფოებრივი წარმონაქმნის ჩამოყალიბების შესაძლებლობას მიიჩნევს და ყველანაირად ცდილობს წინ აღუდგეს ასეთ პერსპექტივას. იგი ამ მიზნით არ ერიდება არც დიპლომატიურ და არც პირდაპირ სამხედრო ჩარევას სირიაში. ანკარა ჩრდილოეთ სირიაში მოქმედ YPG-ს (პროქურთული „ხალხთა დაცვის ნაწილები“)   ტერორისტულ ორგანიზაციად მიჩნეული PKK-ის („ქურთისტანის მუშათა პარტია“) გაგრძელებად   განიხილავს, ხოლო   აშშ-სთვის   YPG   ერთ-ერთი   უმთავრესი მოკავშირეა   სირიაში,   რომელსაც   სოლიდურ   სამხედრო   და   პოლიტიკურ დახმარებას უწევს. ანკარა ვაშინგტონისგან უშედეგოდ მოითხოვს YPG-ისთვის დახმარების შეწყვეტას;3
-     თურქეთში   2016   წლის   ოქტომბრიდან   ტერორიზმის   ხელშეწყობისა   და გულენის მოძრაობასთან კავშირის ბრალდებით დაკავებულია ამერიკელი ევანგელისტი მღვდელმსახური ენდრიუ ბრანსონი, რომლის განთავისუფლებასაც დიდი ხანია უშედეგოდ ითხოვს ვაშინგტონი.4  ეს მოთხოვნები განსაკუთრებით გააქტიურდა 2018 წლის ნოემბრისთვის, აშშ-ში დანიშნული შუალედური არჩევნების ფონზე. დაკავებული ბრალდებებს უარყოფს. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში, მას 35 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.5
-     იმავე  ბრალდებით  თურქეთში  დაკავებული  არიან  აშშ-ისა  და  თურქეთის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე სხვა პირებიც, ასევე აშშ-ის საელჩოში მომუშავე 2 პირი (თურქეთის მოქალაქეები), რომელთა განთავისუფლებასაც ითხოვს ამერიკული მხარე;6
-     თურქეთმა    გააფორმა    ხელშეკრულება    რუსული    საჰაერო    თავდაცვითი სისტემების S-400-ების შეძენაზე. ამერიკული მხარე დაჟინებით მოითხოვს ანკარისგან   უარი   თქვას   ამ  ხელშეკრულებაზე,   რადგან   ეს      ტექნიკურად შეუთავსებელია  დასავლურ  შეიარაღებასთან  და  შეუძლებელი  იქნება  მისი ჩართვა ნატოს საერთო თავდაცვით სისტემაში;7
-     თურქულ საზოგადოებაში ძალზე მაღალია ანტიდასავლური განწყობები, რაც ბუნებრივად აისახება პოლიტიკოსთა ნარატივზეც. ანტიდასავლური განწყობების მაღალ მაჩვენებელს ადასტურებს    საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვაც. CAP-ის (Center for American Progress) მიერ 2017 წლის ნომბერში ჩატარებული კვლევის მიხედვით, თურქეთის მოსახლეობის 73 % უარყოფითადაა განწყობილი ევროპის მიმართ. კიდევ უფრო ცუდი სურათია აშშ-ს მიმართ. მის მიმართ უარყოფითადაა განწყობილი თურქეთის მოსახლეობის 83%.8 ამასთან, საყურადღებოა, რომ ანტიამერიკული განწყობები გრძელვადიანი და სტაბილური ფენომენია თურქეთისთვის.9  შესაბამისად, მოკლე დროში შეუძლებელი იქნება მისი შეცვლა. აქედან გამომდინარე, როგორც ხელისუფლებაში მყოფი თურქი პოლიტიკოსებისთვის, ისე ოპოზიციის წარმომადგენლებისთვის ხშირად დამახასიათებელია მკვეთრად ანტიდასავლური (განსაკუთრებით, ანტიამერიკული) განცხადებების კეთება.
სანქციები
რამდენადაც ვერ მოხდა შეთანხმება მღდელმსახურ ბრანსონის ვერც გაცვლაზე და ვერც განთავისუფლებაზე, აშშ-მ:
-     ა.წ. 1 აგვისტოს სანქციები დაუწესა 2 თურქ მინისტრს.10  კერძოდ, ამერიკულ მხარეს მიაჩნია, რომ ბრანსონის დაპატიმრებაში გადამწყვეტი როლი ითამაშეს თურქეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა სულეიმან სოილუმ და იუსტიციის მინისტრმა აბდულჰამით გულმა, რომლებსაც დაუყადაღდათ საბანკო ანგარიშები და ქონება (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) შეერთებულ შტატებში, ასევე ამერიკის მოქალაქეებსა და ფირმებს აეკრძალათ მათთან საბანკო გადარიცხვების წარმოება.11   მართალია, ამ პირებმა განაცხადეს, რომ უცხოეთში მათ ქონება არ გააჩნიათ,12  მაგრამ თურქეთისთვის ძალზე მტკივნეულია თუნდაც სიმბოლური სანქციების დაწესების ფაქტიც კი;
ასევე გააორმაგა ტარიფები თურქეთიდან შეტანილ ფოლადსა და ალუმინზე.13
თურქულ  ფოლადზე  გადასახადი  გახდა  50%,  ხოლო  ალუმინზე  -  20%.14 საერთო ჯამში, ამ ნაბიჯს გავლენა ექნება დაახლოებით 1,7 მლრდ. აშშ დოლარის ღირებულების თურქულ ნაწარმზე, რომელიც შედის აშშ-ის ბაზარზე;15
-     აშშ-ის  კონგრესმა   შეაჩერა   უახლესი   მოდელის   100   ერთეული   სამხედრო თვითმფრინავის - F-35-ის თურქეთისთვის გადაცემის პროცესი;16
-     აშშ-ის   სენატის   საგარეო   ურთიერთობების   კომიტეტმა   მხარე   დაუჭირა კანონპროექტს, რომელიც ზღუდავს თურქეთის მიერ მსოფლიო ბანკის, საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და სხვა საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციებისგან სესხის აღების შესაძლებლობას;17
-     შესაძლოა ჯარიმები დაწესდეს თურქეთის სახელმწიფო ბანკის „Halkbank“-ის წინააღმდეგაც,   რომელმაც   აშშ-ის   სანქციების   გვერდის   ავლით   გამართა ვაჭრობა ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან.18 მსგავსი ჯარიმები და სანქციები შესაძლოა      დაუწესდეს სხვა თურქულ  სახელმწიფო თუ კერძო ორგანიზაციებსაც,   რომლებიც,   ირანის   წინააღმდეგ   დაწესებული   ახალი სანქციების მიუხედავად, მასთან ვაჭრობის გაგრძელებას აპირებენ;
ზემოხსენებული სანქციების საპასუხოდ თურქეთმაც, ნაცვალგების პრინციპიდან გამომდინარე, სანქციები დაუწესა შესაბამის 2 ამერიკელ მაღალჩინოსანს;  ასევე  გაზარდა  ტარიფები  აშშ-დან  შემოტანილ  საქონელზე  და დაიწყო ამერიკული პროდუქციის (მათ შორის აიფონების) ბოიკოტი.19 თუმცა ამ ნაბიჯს, ბუნებრიავია, ამერიკული ეკონომიკისთვის რამე მნიშვნელოვანი ზიანი არ მოუტანია.
სანქციების შედეგები
აშშ-ის  მიერ  თურქეთის  წინააღმდეგ  დღემდე  შემოღებულ  სანქციებს რეალურზე მეტად  ფსიქოლოგიური და სიმბოლური დატვირთვა აქვს.20  თუმცა ესეც საკმარისი აღმოჩნდა რამდენიმე მიმართულებით სერიოზული პრობლემების წარმოსაქმნელად:
-     ამერიკულ-თურქულ ურთიერთოებებში ორივე მხრიდან იმატა უნდობლობამ და გაურკვევლობამ;
-    სანქციების   დაწესებამ   აჩვენა   რამდენად   სერიოზულია   აშშ-ის   პოზიცია, რომელიც არ აპირებს უკან დახევას;
-     თურქეთში  მანამდეც  არსებული  ეკონომოკური  პრობლემები  კიდევ  უფრო გაღრმავდა. მაგალითად, აგვისტოს თვეში წლიური ინფლაციის დონემ 17,9%-ს მიაღწია, რაც ბოლო 15 წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.21 შედეგად, აგვისტოსა და სექტემბერში თურქეთში   ფასებმა თითქმის ყველა პროდუქტსა და სერვისზე მოიმატა. მოსალოდნელია, რომ ინფლაცია მომავალშიც არაერთ პრობლემას შეუქმნის თურქეთის ეკონომიკას;
-     თურქული  ლირის  დევალვაციის  გამო  იმატა  თურქეთის  საგარეო  ვალმა ლირებში,  საიდანაც  453  მლრდ.  აშშ  დოლარი  სახელმწიფო,  245  მლრდ.  კი კერძო სექტორზე მოდის;22
-     დაჩქარდა     ისედაც     დაწყებული     ინვესტიციების     გადინების     პროცესი თურქეთიდან,23  რასაც მოჰყვა სამუშაო ადგილების შემცირება. ინვესტორებმა  თურქეთში არსებული ქონება გაყიდეს ლირებში, რითაც  შეიძინეს ვალუტა და უცხოეთში გაიტანეს. ამით გაიზარდა მოთხოვნა უცხოურ ვალუტაზე, რამაც ვალუტის კურსის ზრდა გამოიწვია;
-     თურქული  ლირის  კურსი  დაეცა  ორმხრივ  ურთიერთობებში  დაძაბულობის მომავალში კიდევ უფრო გაზრდის მოლოდინის გამოც. თუ სანქციების შემოღებამდე 1 აშშ დოლარი 4,79 ლირა ღირდა, ა.წ. 13 აგვისტოს 1 აშშ დოლარის ფასი 6,95 ლირა გახდა, ანუ თურქული ლირა  დაახლოებით 45%-ით გაუფასურდა;
-     ლირის  გაუფასურების  გამო  დაზარალდნენ  თურქეთში  ლეგალურად  თუ არალეგალურად მომუშავე საქართველოს მოქალაქეებიც, რომლებსაც საგრძნობლად შეუმცირდათ შემოსავალი უცხოურ ვალუტაში.24  შესაბამისად, მათ ნაკლები თანხის გამოგზავნა შეძლეს საქართველოში. შედეგად, ქართული ლარი დაახლოებით 4%-ით გაუფასურდა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებით.
საქმეს კიდევ უფრო ართულებს ახალი, უფრო მკაცრი ამერიკული სანქციების დაწესების ალბათობა, რის შესახებაც ვაშინგტონმა უკვე გააფრთხილა ანკარა.25
-     კრიზისის წარმოშობის შემდეგ განვითარებულმა მოვლენებმა გვიჩვენა, რომ ამერიკულ-თურქულ ურთიერთობებში დაძაბულობა გრძელვადიანია და მალევე არ უნდა ველოდოთ მათ მოგვარებას;
-     ამერიკულ-თურქული დაძაბული ურთიერთობები ვერ მოგვარდება მხოლოდ მღვდელმსახურ  ბრანსონის  განთავისუფლებით.  ბრანსონის  პრობლემა ორმხრივ ურთიერთობებში მხოლოდ აისბერგის მწვერვალია. სირთულეები გაცილებით ფართოა და კომპლექსურ მიდგომას საჭიროებს;
-    მკვეთრად დაძაბული ურთიერთობის ფონზე ჯერჯერობით დღის წესრიგში
არ დამდგარა არც თურქეთის ტერიტორიაზე მდებარე ინჯირლიქის სამხედრო ბაზის ფუნქციონირების საკითხი და არც თურქეთის ნატოში წევრობის თემა, რაც დადებითი მოვლენაა და იძლევა იმის იმედს, რომ სიტუაციის შემობრუნების შანსები ჯერ კიდევ არსებობს;
-     ანკარის ვაშინგტონთან დისტანცირების პარალელურად იზრდება თურქეთის რუსეთზე დამოკიდებულების ხარისხი, რაც საფრთხეს ქმნის საქართველოსთვის;
-     ნატოს  ორი  წევრი  ქვეყნის  (აშშ  და  თურქეთი)  დაპირისპირება  არ  შედის საქართველოს ინტერესებში. მით უმეტეს, ორივე მათგანი საქართველოს სტრატეგიული მოკავშირეა. შესაბამისად, ეს დაპირისპირება შეიძლება უარყოფითად აისახოს საქართველოს როგორც საგარეო, ისე ეკონომიკურ უსაფრთხოებაზე;
-     აშშ-სა   და   თურქეთს   შორის   დაძაბულობის   გაგრძელების   შემთხვევაში, შესაძლოა მომავალში პრობლემები შეექმნას როგორც ნატოს აქტიურობებს შავ ზღვაზე, ისე საქართველოს ნატოში გაწევრიანების ისედაც გართულებულ და დროში გაწელილ პროცესს;
-     ორ ქვეყანას შორის დაძაბულობის გაგრძელების შემთხვევაში, მოსალოდნელია ახალი სახის ეკონომიკური და სამხედრო სანქციების შემოღება თურქეთის წინააღმდეგ. რამდენადაც თურქეთი საქართველოსთვის ნომერი პირველი სავაჭრო  პარტნიორია  და  უამრავი  ეკონომიკური  სახის  კავშირები  გვაქვს ამ ქვეყანასთან, ეს გართულება უარყოფითად აისახება საქართველოს ეკონომიკაზეც.

Tense Relations between US and Turkey – Expected Threats and Challenges for Georgia
US-Turkey relations have not been so tense since 1974 when Washington imposed an arms embargo on Ankara due to its military intervention in Cyprus. The current crisis in US- Turkey relations is fundamentally different from the Cold War period situation when the two countries managed to find common ground due to the Soviet threat facing them both. It was vital for the then government of Turkey to take cover under the “security umbrella” offered by Washington.
Now, we do not have this kind of unifying threat and other different leaders are currently running Turkey. The current Turkish political elite, unlike the rulers of the previous era, thinks and talks of a multi-polar world. This is complemented with the regional wars (Syria, Yemen, Ukraine, etc.), globalization, political populism and increasing chaos in international relations (especially in the Middle East). All of these issues make the situation unpredictable.
Problematic Issues in Bilateral Relations
The main problem is that the US and Turkish political leaders and their elites have philosophies which are very much different. They perceive both the connections with other states, as well as the weight and place of their countries in international relations, in differing ways. Consequently, many problems have accumulated in US-Turkey relations over the years and resolving them has been prolonged. Their non-resolution harms bilateral relations such as, for example:
Ankara has long been demanding the transfer of an Islamist spiritual leader, Fethullah Gülen, who currently resides in America, but to no avail. Turkey accuses him and his supporters of attempting the July 15, 2016 coup;1
Turkey also demands the release of Mehmet Hakan Atilla, Deputy Director General of the Turkish state-owned Halkbank, who is accused of conducting trade with the Islamic Republic of Iran, through the state-owned bank, in violation of US sanctions and for multiple years;2
As one of the main challenges to its security, Turkey considers the possibility of the formation of a Kurdish state entity in Northern Syria, trying to oppose such a perspective with all available means. For this purpose, it does not shy away from either diplomatic or even direct military interventions in Syria. Ankara considers the YPG (pro-Kurdish People’s Protection Units) that operates in Northern Syria to be the continuation of the PKK terrorist organization (Kurdistan Workers’ Party), while for the US the YPG is one of its main allies in Syria which gives it serious military and political assistance. Ankara is futile in its demands for Washington to stop assisting the YPG;3
In October 2016, Turkey arrested the American evangelist pastor, Andrew Brunson, on charges of abetting terrorism and having ties with Gülen’s movement. Washington has long been demanding his release but with no results.4   These demands were especially activated for November 2018, given the mid-term elections scheduled in the United States at that time. The prisoner denies the charges. If the charges are confirmed, however, he faces up to 35 years in prison;5
Other persons holding dual US and Turkish citizenships are also imprisoned in Turkey for the same charges in addition to two employees of the US Embassy (Turkish citizens) whose release is demanded by the American side;6
Turkey has signed an agreement for the purchase of the S-400 Russian anti-aircraft system.
The US side insists that Turkey renounce this deal as this is technically inconsistent with Western  weaponry  and  would  be  impossible to  incorporate  into  the  NATO  defense system;7
There is a high level of anti-Western sentiment in Turkish society which is reflected in the narratives of the politicians as well. Public opinion polls also confirm the high-level of anti- Western sentiments. According to a November 2017 study conducted by CAP (Center for American Progress), 73% of the Turkish population is negatively disposed towards Europe. The situation is even worse when it comes to the US with about 83% of the population negatively disposed.8  It is also noteworthy that anti-American sentiments are long-term and stable in the case of Turkey.9 Hence, it will be impossible to alter them in the short- term perspective. Consequently, it is characteristic for both the Turkish government politicians, as well as the ones from the opposition, to make sharply anti-Western (especially anti American) statements.
Sanctions
Given the fact that an agreement could not be reached about either the exchange or the release of Pastor Brunson, the United States:
Imposed sanctions on two Turkish Ministers on August 1, 2018.10  More specifically, the American side considers that the Minister of Interior of Turkey, Süleyman Soylu, and the Minister of Justice of Turkey, Abdulhamit Gül, played a vital role in Brunson’s arrest and, hence, their properties and bank accounts (in the case of the existence of such) have been confiscated in the US, also prohibiting US citizens or companies to make transfers to them.11   Despite the fact that these persons have stated that they have no properties abroad,12 even symbolic sanctions are quite painful for Turkey;
Fines could be imposed on the Turkish state-owned Halkbank as well as it traded with the Islamic Republic of Iran in violation of the US sanctions.13 Such fines and sanctions could also be imposed on other Turkish state or private organizations which plan to continue trading with Iran despite the newly imposed US sanctions.
In response to the aforementioned sanctions and pursuant to the principle of reciprocity, Turkey also imposed sanctions on two respective US officials; it also increased tariffs on the goods imported from the US and started boycotting US products (including iPhones) in general.14 However, these steps, of course, have not dealt any serious harm to the US economy.
Results of Sanctions
The US sanctions enacted against Turkey to date have more of a psychological and symbolic character.15  However, even this was enough to create serious problems in certain directions:
-     Distrust and confusion on both sides has increased in US-Turkey relations;
-     The imposition of sanctions showed how serious the US position is and that it clearly does not plan on backing down;
-     Previously existing economic problems in Turkey have deepened. For example, the annual inflation reached 17.9% in August which is the highest in the past 15 years.16 As a result, prices on almost all products and services increased in Turkey in August and September. It is expected that inflation will create multiple problems for the Turkish economy in the future as well;
-     Due to the devaluation of the Turkish lira (TRY), Turkey’s external debt in TRY has also grown of which USD 453 billion goes to the state while USD 245 billion is owed by the private sector;17
-     The already on-going process of the outflow of investments from Turkey has quickened18 which has caused a reduction in the number of jobs. Investors sold their properties in Turkey in TRY through which they bought currency and took it abroad. This caused the demand on the foreign currency to increase which caused the growth of the exchange rate;
-     The TRY exchange rate also dropped due to the expectation of increased tensions in bilateral relations in the future as well. If before the sanctions USD 1 cost TRY 4.79 the cost of USD 1 became TRY 6.95 on August 13 which means that the Turkish national currency depreciated by about 45%;
Georgian citizens working legally or illegally in Turkey have also suffered from the TRY depreciation as their income in foreign currency dropped markedly.19 Consequently, they were only able to send smaller amounts of money to Georgia. As a result, GEL depreciated by about 4% with regard to foreign currencies.
The situation is further complicated by the probability of the imposition of new and stricter US sanctions about which Ankara has already been warned by Washington.20
-     The events unfolding after the beginning of the crisis have shown that tensions in US- Turkey relations are long-term and we should not expect that they will be resolved quickly;
-     The tense US-Turkish relations cannot be resolved by simply freeing Pastor Brunson. His case is only the tip of the iceberg in the bilateral relations. The difficulties are much greater and require a complex approach;
-     Given the very tense relations, the issues of the functioning of the İncirlik military base in Turkey or the membership of Turkey in NATO have not yet been raised. This is positive and generates hope that the situation could still be turned around;
-     Parallel to Ankara’s distancing itself from Washington, the level of Turkey’s dependence on Russia is growing which poses a threat for Georgia;
-     A  confrontation  between  two  NATO  members  (US  and  Turkey)  is  not  in  Georgia’s interests. This is true especially given the fact that both of them are its strategic allies. Hence, this confrontation could negatively influence Georgia’s external as well as economic security;
-     In the case of the continuation of the confrontation between the US and Turkey, NATO’s activities on the Black Sea could face difficulties in the future and the same goes for the already complicated and prolonged process of Georgia’s NATO membership;
-     In the case of continued tensions between the two countries, the imposition of new economic and military sanctions against Turkey can be expected. Given that Turkey is the top trade partner for Georgia and has a myriad of economic ties with the country, such complications will negatively influence the Georgian economy as well.