ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკა - პრობლემები და გამოწვევები
საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების თაობაზე დისკუსია ძალზე აქტუალურია. ამას არა მხოლოდ საქართველოს წინაშე არსებული გამოწვევები და რთული უსაფრთხოების გარემო განაპირობებს, არამედ ამ სფეროში მაკოორდინირებელი და პოლიტიკის დაგეგმვაზე პასუხისმგებელი უწყებების გარშემო ბოლო წლებში განვითარებული მოვლენები.
2017 წლის ბოლოს       „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებების შედეგად გაუქმდა სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო1. მის ნაცვლად შეიქმნა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური2, რომელიც, მართალია, ძალიან მნიშვნელოვანი, მაგრამ აბსოლუტურად განსხვავებული ფუნქციების მქონე უწყება იყო. კერძოდ, მის კომპეტენციას არ მიეკუთვნებოდა პოლიტიკის დაგეგმვა და კოორდინაცია ეროვნული უსაფრთხოების სფეროს საკითხებზე, მაშინ, როდესაც სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო, უპირველეს ყოვლისა, სწორედ ამ მიზნებისთვის შეიქმნა 2014 წლის დასაწყისში.3
საქართველოს ახალი კონსტიტუციით, 2018 წლის 16 დეკემბრიდან გაუქმდა ეროვნული უშიშროების საბჭო. აქვე უნდა ითქვას, რომ სხვადასხვა ობიექტური მიზეზის გამო ეროვნული უშიშროების საბჭოს საქმიანობა გართულებული იყო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, როდესაც ნაწილობრივ   შევიდა ძალაში ახალი კონსტიტუცია.4 ახალი კონსტიტუციის მიხედვით, ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკაზე პასუხისმგებლობა ეკისრებოდა საქართველოს მთავრობას და, შესაბამისად, მის ხელმძღვანელს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრს. პრეზიდენტი, მართალია, სახელმწიფოს მეთაურად და უმაღლეს მთავარსარდლად რჩებოდა, მაგრამ მისი კომპეტენცია ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მკვეთრად შემცირებული იყო.
ამ გარემოების მიუხედავად, 2009-2010 წლებში საქართველოს კონსტიტუციის რეფორმის საკითხზე შექმნილმა საკონსტიტუციო კომისიამ ეროვნული უშიშროების საბჭო დატოვა პრეზიდენტის სათათბირო ორგანოდ. ზუსტად რთული სათქმელია, თუ რით იხელმძღვანელა კომისიამ ამ საკითხზე გადაწყვეტილების მიღებისას. ალბათ იმით, რომ პრეზიდენტი რჩებოდა სახელმწიფოს მეთაურად და უმაღლეს მთავარსარდლად. თუმცა, რეალურად ეს არ იყო სწორად გააზრებული გადაწყვეტილება, რამაც, საბოლოო ჯამში, ზიანი მიაყენა ეროვნული უსაფრთხოების არქიტექტურას და ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესს საქართველოში.
დღეს, როდესაც დასკვნით ეტაპზეა საქართველოში ახალი ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს ფორმირების პროცესი,5  რომელიც პრემიერ-მინისტრის სათათბირო ორგანოდ უნდა ჩამოყალიბდეს, ძალზე მნიშვნელოვანია მანამდე არსებული ნაკლოვანებების სწორად გაანალიზება, რაც ახალი გამართული სისტემის შექმნის საფუძველი უნდა გახდეს.
საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის (რონდელის ფონდი) ფონდი ამ  საკითხს საკმაოდ დიდ ყურადღებას უთმობს. სულ ცოტა ხნის წინ ფონდის მიერ გამოცემულ „ექსპერტის აზრში“ გამოქვეყნდა საქართველოს  ეროვნული  უშიშროების  საბჭოს  მდივნის  მოადგილის  პუბლიკაცია „საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკა - დაგეგმვა, კოორდინაცია და პრაქტიკა“. მანამდე, ამავე თემას მიეძღვნა რონდელის ფონდის შემდეგი პუბლიკაციები - „რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეები და საქართველოს უსაფრთხოების სისტემა“; „უსაფრთხოების სექტორის რეფორმა საქართველოში“.
უსაფრთხოების მიმოხილვის ფარგლებში შემუშავებული ჩვენი დოკუმენტის მიზანია   საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის წინა პროცესის მიმოხილვა და მისი ხარვეზების გამოვლენა, რაც, შესაძლოა, ამ პროცესის გაუმჯობესებას წაადგეს მომავალში.
ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესი საქართველოში
საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესის ინსტიტუციონალიზაცია „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ დაიწყო. 2004 წლის ოქტომბერში საქართველოს პარლამენტმა მიიღო დადგენილება, რომელიც ეროვნული უშიშროების საბჭოსგან  ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის  რეალურ ვადებში შემუშავებასა და საქართველოს პრეზიდენტისა და საქართველოს პარლამენტისთვის წარდგენას ითხოვდა.6
2005 წლის 8 ივლისს საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია.7  ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესისთვის ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის მნიშვნელობაზე ნათელ წარმოდგენას ქმნის თავად ამ დოკუმენტის შესავალი, სადაც აღნიშნულია, რომ „საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია არის ფუძემდებლური დოკუმენტი, რომელიც ასახავს ქვეყნის უსაფრთხო განვითარების ხედვას, ფუნდამენტურ ეროვნულ ღირებულებებს და ეროვნულ ინტერესებს, აღწერს ეროვნული უსაფრთხოების წინაშე მდგარ საფრთხეებს, რისკებს და გამოწვევებს და ადგენს უსაფრთხოების პოლიტიკის ძირითად მიმართულებებს.“8
2007 წლის 24 სექტემბერს საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით დამტკიცდა „საქართველოს საფრთხეების შეფასების 2007–2009 წწ. დოკუმენტი“.9  ეს დოკუმენტი, რომელსაც ჰქონდა სრულიად საიდუმლო ვარიანტი, ახდენდა ჩვენი ქვეყნის წინაშე არსებული სხვადასხვა ტიპის საფრთხეების იდენტიფიცირებას. მაშინ საქართველოს საფრთხეების შეფასების დოკუმენტის შემუშავება საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კოორდინაციით ხდებოდა.
2008 წლის აგვისტოში საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის სამხედრო აგრესიამ სხვადასხვა სავალალო შედეგბთან ერთად, ნათლად წარმოაჩინა საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვისა და უწყებათაშორისი კოორდინაციის სერიოზული ნაკლოვანებები. ომის შემდეგ ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატმა დაიწყო საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების არქიტექტურაში არსებული ნაკლოვანებების იდენტიფიცირებისა და მათი გამოსწორების პროცესი.10
ეს პროცესი, თავისი არსით, ძალზე მნიშვნელოვანი იყო, მაგრამ მისი დეტალური აღწერა არ წარმოადგენს წინამდებარე პუბლიკაციის მიზანს.11 ჩვენი მიზანია, მოკლედ აღვწეროთ  ის  განვითარება,  რაც  ამ  პროცესის  შედეგად  მოხდა საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვაში, კერძოდ:
დაიგეგმა  ეროვნული  უსაფრთხოების  მიმოხილვის  (რაც,  თავისი  არსით, ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვას წარმოადგენს) სამ ეტაპად განხორციელება; პირველი ეტაპი გულისხმობდა ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციისა და საფრთხეების შეფასების დოკუმენტის ადაპტირებას; მეორე ითვალისწინებდა უწყებების დონეზე სტრატეგიების შემუშავებას; მესამე - ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიის შემუშავებას, რომელიც განსაზღრავდა ეროვნული უსაფრთხოების მთავარ პრიორიტეტებს   და ერთიან ეროვნულ სტრატეგიას მისი შემუშავებისა და განხორციელების თვალსაზრისით.12
ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატის კოორდინაციით უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში შემუშავდა ,,საქართველოს საფრთხეების შეფასების 2010–2013 წწ. დოკუმენტი“, რომელიც საქართველოს პრეზიდენტმა 2010 წლის სექტემბერში დაამტკიცა;13
ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატის კოორდინაციით უწყებათაშორისი სამუშაო  ჯგუფის ფორმატში  შემუშავდა  საქართველოს  ეროვნული  უსაფრთხოების კონცეფცია, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა 2011 წლის დეკემბერში დაამტკიცა;14
2012   წელს   დაიწყო   მუშაობა   ეროვნული   უსაფრთხოების   სტრატეგიაზე, ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატის კოორდინაციით და უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში. იგი ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის მსგავსად უნდა ყოფილიყო საჯარო დოკუმენტი. თუმცა, სტრატეგია არ შემუშავებულა. აქ ერთი რამ უნდა ითქვას. ძნელად თუ მოიძებნება პრეცედენტი, როდესაც რომელიმე ქვეყანას ერთდროულად  გამოქვეყნებული  აქვს ეროვნული  უსაფრთხოების  კონცეფციაც  და ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიაც. ეს ბუნებრივიცაა, რადგან რა არსებითი განსხვავება უნდა იყოს ასეთ ორ საჯარო დოკუმენტში და რით შეიძლება წაადგნენ ისინი ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესს, გაუგებარია;
ამით პრაქტიკულად დასრულდა „ეროვნული უსაფრთხოების მიმოხილვის პროცესი. 2014 წლიდან, სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს შექმნის შემდეგ, ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვა გადავიდა ამ ახალი საბჭოს აპარატის კომპეტენციაში. ამ შემთხვევაშიც ჩვენი მიზანი იგივეა - მოკლედ   აღვწეროთ   ის   განვითარება,   რაც   2014   წლის   შემდეგ   სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს აპარატის კოორდინაციით მოხდა საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვაში, კერძოდ:
სახელმწიფო  უსაფრთხოებისა  და  კრიზისების  მართვის  საბჭოს  აპარატის კოორდინაციით უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში შემუშავდა/განახლდა
„საქართველოს საფრთხეების შეფასების 2015-2018 წწ. დოკუმენტი“, თუმცა - მხოლოდ სრულიად საიდუმლო ვარიანტი. საჯარო ვარიანტი არ გამოქვეყნებულა, რითაც, სამწუხაროდ, დაირღვა არსებული პრაქტიკა;
სახელმწიფო  უსაფრთხოებისა  და  კრიზისების  მართვის  საბჭოს  აპარატის კოორდინაციით უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში დაიწყო მუშაობა რამდენიმე სტრატეგიაზე. ამ პროცესის ფარგლებში შემუშავდა საქართველოს კიბერუსაფრთხოების 2017-2018 წლების ეროვნული სტრატეგია და მისი სამოქმედო გეგმა15; ასევე - საქართველოს კატასტროფის რისკის შემცირების 2017-2020 წლების ეროვნული სტრატეგია და მისი სამოქმედო გეგმა16;
სახელმწიფო  უსაფრთხოებისა  და  კრიზისების  მართვის  საბჭოს  აპარატის ძალისხმევით შემუშავდა საქართველოს კანონი „ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის წესის შესახებ“.17 ეს კანონი განსაზღვრავს ეროვნული  უსაფრთხოების  პოლიტიკის  სფეროებს,  ამ პოლიტიკის  დაგეგმვისა  და კოორდინაციის პროცესს და მაკოორდინირებელი უწყებების უფლებამოსილებებს. ამ კანონით, რომელიც 2015 წლის მარტში დაამტკიცა საქართველოს პარლამენტმა, დადგინდა ისეთი საკითხები,   რომელიც მანამდე არ იყო დარეგულირებული.   მათ შორის დადგინდა ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის სფეროები და ეროვნული დონის კონცეპტუალური დოკუმენტების სახეები.
ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის ნაკლოვანებები
ზემოხსენებულმა მიმოხილვამ აჩვენა, რომ საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესი წლების განმავლობაში მეტ-ნაკლები წარმატებით ვითარდებოდა. თუმცა, ჩვენთვის, როგორც დასაწყისში უკვე აღინიშნა, მთავარია ნაკლოვანებების იდენტიფიცირება, რათა შემდგომში მოხდეს მათი გამოსწორება.
ნაკლოვანებებზე როდესაც ვსაუბრობთ, პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესისთვის არ არსებობს მკაფიო ნიშნულები, რითაც იწყება და სრულდება იგი. უფრო სწორად, დასაწყისზე და დასასრულზე საუბარი პირობითია, რადგან ისევე, როგორც სხვა ნებისმიერი პოლიტიკის    დაგეგმვას,    ეროვნული    უსაფრთხოების    პოლიტიკის    დაგეგმვასაც „ციკლის“ ხასიათი აქვს.
როგორც ზემოთ აღინიშნა, 2009-10 წლებში დაიგეგმა ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის სამ ეტაპად განხორციელება. თუმცა, ჯერ ერთი, ციკლი არ იყო სწორად განსაზღვრული, რადგან ძნელი სათქმელია პირველ ეტაპზე შესამუშავებელი ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციასა და ბოლო ეტაპზე შესამუშავებელი ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიას შორის რამდენად არსებითი იქნებოდა განსხვავება და რა მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანდა ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვაში ამ ორი კონცეპტუალური დოკუმენტის ცალ-ცალკე შემუშავება . მეორე, ციკლი არ დასრულებულა, რადგან ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგია არ შემუშავებულა.
არ იკვეთება მტკიცე კავშირი ეროვნული დონის კონცეპტუალურ დოკუმენტებსა და უწყებრივ დონეზე შემუშავებულ კონცეპტუალურ დოკუმენტებს შორის. ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესს უნდა ჰქონდეს ერთიანი ხასიათი. საფრთხეების შეფასების დოკუმენტი და ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია, ჩვენთან უკვე მყარად დამკვიდრებული პრაქტიკის თანახმად, წარმოადგენენ მთავარ კონცეპტუალურ დოკუმენტებს ეროვნულ დონეზე. შესაბამისად, სწორედ ისინი უნდა იყოს ერთგვარი სახელმძღვანელო დოკუმენტები უწყებრივ დონეზე შესამუშავებელი კონცეპტუალური დოკუმენტებისათვის. პრაქტიკაში კი, სამწუხაროდ, ასე არ ხდება. ხშირად ამა თუ იმ უწყების ხელმძღვანელი საკუთარი შეხედულებიდან გამომდინარე იღებს უწყებრივ დონეზე კონცეპტუალური დოკუმენტის შემუშავების გადაწყვეტილებას.
საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია არ განახლებულა 2011 წლის შემდეგ. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2014 წელს რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიისა და აღმოსავლეთ უკრაინაში განხორციელებული სამხედრო აგრესიის შედეგები ამა თუ იმ ფორმით აისახა ყველა იმ ქვეყნის ეროვნული უსაფრთხოების დოკუმენტში, რომელიც რუსეთის ამგვარ ქმედებებს პირდაპირ თუ ირიბ საფრთხედ მიიჩნევდნენ. მათ შორის, მაგალითად, ეს მოვლენები აისახა 2015 წელს, ბარაკ ობამას პრეზიდენტობის პერიოდში შემუშავებულ, აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიაში. ასევე - 2017 წელს, უკვე პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის დროს შემუშავებულ ეროვნული უსაფრთხოების ახალ სტრატეგიაში. ევროკავშირმა კი 2016 წელს, 2003 წლის შემდეგ პირველად, გადაწყვიტა შეეცვალა საკუთარი ეროვნული უსაფრთხოების დოკუმენტი, რომელშიც რუსეთი და მისი აგრესიული პოლიტიკა საკმაოდ ადეკვატურად არის შეფასებული.
რაც შეეხება საქართველოს, მას სხვა დიდი თუ მცირე ქვეყნებისგან განსხვავებით, 2014 წლის მოვლენები საკუთარი ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციაში არ აუსახავს. ზოგადად, საქართველოს ტიპის ქვეყნისთვის, რომლის გარშემო უსაფრთხოების გარემო საკმაოდ სწრაფად იცვლება, 7-8 წელი საკმარისზე მეტი პერიოდია იმისთვის, რომ ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია გადაიხედოს. შესაბამისად, შესაძლოა მიზანშეწონილი იყოს საკანონმდებლო რეგულაციის მეშვეობით დროის ლიმიტირებული პერიოდის დაწესება, რომლის შემდეგაც ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის გადახედვა უნდა მოხდეს.
2007–2009 წწ. და 2010-13 წწ. საქართველოს საფრთხეების შეფასების დოკუმენტების ღია ვარიანტებიდან თუ ვიმსჯელებთ, ამ დოკუმენტებში აღწერილია საქართველოს წინაშე არსებული სხვადასხვა ტიპის საფრთხეები. მაგალითად, სამხედრო-პოლიტიკური, საგარეო-პოლიტიკური, სოციალურ-ეკონომიკური და ა.შ., მაგრამ საფრთხეების პარალელურად  მოწყვლადობა აღწერილი არ არის.
რეალურად, ამ თუ იმ ქვეყნის წინაშე არსებული რისკების შემცირება ორ ძირითად კომპონენტს ემყარება. პირველი, ეს არის ქვეყნის წინაშე არსებული საფრთხეების იდენტიფიცირება და შემდგომ, მათი პრევენციის მიზნით, შესაბამისი პოლიტიკის შემუშავება. მეორე კი, ქვეყნის მოწყვლადობის იდენტიფიცირება და მათი აღმოფხვრის მიზნით შესაბამისი პოლიტიკის შემუშავება. აქვე მნიშვნელოვანია ხაზი გავუსვათ საფრთხესა და მოწყვლადობას შორის არსებულ განსხვავებას. საფრთხე გარეგანი წარმოშობისაა და იგი ნებისმიერ შემთხვევაში შეიძლება არსებობდეს, რამდენად ეფექტიანიც არ უნდა იყოს ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკა. შესაბამისად, უმეტესად საფრთხის პრევენციაა შესაძლებელი და არა მისი გაქრობა.
რაც შეეხება მოწყვლადობას, საფრთხისგან განსხვავებით იგი შინაგანი ხასიათისაა და   სწორი პოლიტიკის განხორციელების შემთხვევაში, შესაძლებელია მისი გაქრობა. ამდენად, სწორედ მოწყვლადობის შემცირება უნდა წარმოადგენდეს საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცების ერთ-ერთ ოპტიმალურ გზას.
ახალ ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს, რომელიც პრემიერ- მინისტრის დაქვემდებარებაში იქმნება, საკმაოდ   სერიოზული ამოცანების გადაჭრა მოუწევს. პირველ რიგში, უნდა განისაზღვროს, თუ რითი იწყება და სრულდება საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვის ციკლი. გასაახლებელია ეროვნული დონის კონცეპტუალური დოკუმენტები - საფრთხეების შეფასების ეროვნული  დოკუმენტი  და  ეროვნული  უსაფრთხოების  კონცეფცია.  ამ ეროვნული დონის კონცეპტუალურ დოკუმენტებთან შესაბამისობაში უნდა მოვიდეს უწყებრივი კონცეპტუალური დოკუმენტები, რაც ერთგვარად შეკრავს საქართველოში ეროვნული უსაფრთხოების დაგეგმვის პროცესს.
გარდა ამისა, რა თქმა უნდა, ყოველდღიურად უამრავი ამოცანა იქნება გადასაჭრელი. საქართველოს უსაფრთხოების გარემო იმდენად რთულია, რომ პრაქტიკულად ყოველდღიურ რეჟიმში მოითხოვს უწყებათაშორის კოორდინაციას ეროვნული უსაფრთხოების სფეროს მიკუთვნებულ სხვადასხვა საკითხში. ასეთ პირობებში კი, საქმიანობის პრიორიტეტების სწორად განსაზღვრას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.

National Security Policy – Problems and Challenges
Discussion on national security matters in Georgia is prevalent. This is not only due to the severe security environment and challenges faced by the country but also because of the developments in recent years concerning the agencies responsible for the policy planning and coordination in this domain.
By the end of 2017, amendments to the Law of Georgia on the Structure, Authority and Rules of Operation of the Government of Georgia brought an end to the State Security and Crisis Management Council.1  The Emergency Management Agency2  was formed in its place which, although very important, was an agency with absolutely different functions. In particular, the policy planning and coordination of national security issues were not under its portfolio whereas the State Security and Crisis Management Council was primarily created for these purposes at the beginning of 2014.3
The National Security Council has been abolished since December 16, 2018 by the new Constitution of Georgia. It should be noted that for various objective reasons, the performance of the National Security Council was complicated after the 2012 parliamentary elections when the new Constitution4  partially came into effect. According to the new Constitution, the responsibility for national security policy fell upon the Government of Georgia and, therefore, its head, the Prime Minister of Georgia. Although the president remained the head of the state and the supreme commander, his competence vis-à-vis national security issues was sharply reduced.
At the present moment, when the formation of the new National Security Council in Georgia 5 – as a deliberative body of a Prime Minister – is in its final stage, a correct analysis of the previous shortcomings is very important. It should lay the foundation for creating a new and well-functioning system.
The Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) devotes  considerable  attention  to  this  issue.  Recently,  the  Foundation’s  Expert Opinion released an issue written by the Deputy Secretary of the National Security Council of Georgia entitled  The National Security Policy of Georgia - Planning, Coordination and Practice. Earlier, the same topic was the focus of the following publications issued by the Rondeli Foundation:    Dangers Originating from Russia and Georgia’s Security System and  Security
Sector Reform in Georgia.
The goal of this article, developed within the framework of the Security Review, is to examine the previous process of national security policy planning in Georgia and identify its shortcomings. We are hopeful that this might improve the overall process in the future.
Process of National Security Policy Planning in Georgia
The institutionalization of the process of national security policy planning in Georgia started after the Rose Revolution. In October 2004, the Parliament of Georgia adopted a decree demanding the National Security Council produce a National Security Concept within a reasonable timeframe and submit it to the President and the Parliament of Georgia6.
On July 8, 2005, the Parliament of Georgia approved the National Security Concept of Georgia7. The significance of the National Security Concept for the process of the national security policy planning is evident from the preamble of the document itself. The document states that "The National Security Concept of Georgia is the fundamental document that reflects the vision of the country's secure development, its fundamental national values and interests and describes the threats, risks and challenges to national security and designates the main directions for security policy.”8
On September 24, 2007, Georgia's Threat Assessment Document for 2007-2009 was adopted by an order of the President of Georgia.9  This document, which had a completely classified separate section, identified different types of threats to our country. At that time, the threat assessment document was drafted under the coordination of the Ministry of Defense of Georgia.
In August 2008, Russian military aggression against Georgia, among other disastrous consequences, illuminated the serious deficiencies of national security policy planning and inter-agency coordination in Georgia. After the war, the office of the National Security Council initiated a process to identify and remedy the deficiencies in the national security architecture of Georgia.10
That process, in essence, was very important; however, its detailed description is not the purpose of this article.11 Our goal is to briefly describe the repercussions of that process as it influenced national security policy planning in Georgia, namely:
The realization of the National Security Review (which, in essence, is equivalent to national security policy planning) was conceived in three stages. The first stage was to adjust the National Security Concept and the Threat Assessment Document. The second stage envisaged the development of strategies at the level of agencies. The third stage focused on the elaboration of a National Security Strategy that would define the main priorities of national security and formulate and implement the overall national strategy.12
The interagency working group, under the coordination of the National Security Council office, developed the Threat Assessment Document of Georgia for 2010-2013 which was approved by the President of Georgia in September 2010.13
The interagency working group, under the coordination of the National Security Council office, put together the National Security Concept of Georgia which was approved by the Parliament of Georgia in December 2011.14
In 2012, through the format of the interagency working group and under the guidance of the National Security Council office, the work to create the National Security Strategy was initiated. It was conceived to be a public document much like the National Security Concept. However, the strategy was not developed. At this point, a certain fact must be underscored. It is difficult to find a precedent when a country has simultaneously published both a national security concept and a national security strategy. This is natural because it is difficult to comprehend a substantive difference between these two public documents and how can they be of service to the process of national security policy planning.
Essentially, this was the end of the national security review process. Since 2014, after the creation of the State Security and Crisis Management Council, the responsibility for national security policy planning has been transferred to the office of this new body. In this instance, our goal in this article is the same - to briefly describe the progression in national security policy planning in Georgia after 2014 under the coordination of the Office of the State Security and Crisis Management Council, namely:
The interagency working group, under the coordination of the Office of the State Security and Crisis Management Council, developed/updated the Threat Assessment Document of Georgia for 2015-2018. However, changes applied only to a top-secret section of the document. The public version has not been published which, unfortunately, has disrupted the existing practice.
The interagency working group, under the coordination of the Office of the State Security and Crisis Management Council, began working on several strategies. Within the framework of this process, the National Cybersecurity Strategy of Georgia for 2017-2018 and its action plan were produced15 as well as the National Disaster Risk Reduction Strategy for 2017-2020 and its Action Plan.16
With the effort of the State Security and Crisis Management Council, the Law of Georgia on National Security Policy Planning and Coordination Regulation was enacted.17 This law defines the areas of national security policy as well as the process of the planning and the coordination of this policy and the jurisdictions of the coordinating agencies. This law, which was adopted in March 2015 by the Parliament of Georgia, has regulated issues that were previously not included. Among these are the spheres of national security policy and the categories of national-level conceptual documents.
Shortcomings of the National Security Policy
The aforementioned review demonstrated that the process of national security policy planning in Georgia has been progressing with varying degrees of success over the last years. However, as we have already noted at the beginning, our main objective is to identify shortcomings in order to subsequently correct them.
Whenever we speak about shortcomings, first and foremost, it should be underscored that the boundaries of the national security policy planning process are blurry. It is difficult to distinguish  where  it  starts and  where  it  ends.  More  precisely,  the discussion about  the beginning and the end is conditional since, much like any other policy, national security policy planning also has a "cyclical" nature.
As noted above, the three stage implementation of the national security policy was planned in 2009-2010. However, firstly, the cycle was not defined correctly, since it is hard to comprehend how essential would have been the difference between the National Security Concept and the National Security Strategy (the development of the concept preceded the strategy), and how the separate formulation of these two conceptual documents would make any significant contribution to the national security policy planning. Secondly, the cycle was not over, because the national security strategy was not developed.
There is no strong connection between the conceptual documents at the national level and the conceptual documents developed at the agency level. The process of national security policy planning should have a uniform character. The threat assessment document and the national security concept, according to an already firmly established practice in our country,
are the main conceptual documents at the national level. Consequently, they should be a kind of guideline for agency level conceptual documents. In practice, unfortunately, this is not so. Often, this or that head of an agency makes the decision to develop a conceptual document at the agency level based on their individual considerations.
The National Security Concept of Georgia has not been renewed since 2011. It should be noted that consequences of the Russian Federation's annexation of Crimea in 2014 and the military aggression carried out in eastern Ukraine, one way or another, have been reflected in the national security document of all those countries that regarded such action by Russia as either a direct or indirect threat. For example, among others, these events have been reflected in the US National Security Strategy developed during the presidency of Barack Obama in 2015. This is also true for the new national security strategy developed during the administration of President Donald Trump in 2017. In 2016, the EU, for the first time since  2003, decided to change its own national security document where Russia and its aggressive policy are judged quite adequately.
When it comes to Georgia, unlike other large and small states, it had never reflected the events of 2014 in its own national security concept. Generally, for a country like ours where the security environment is changing quite rapidly, seven-to-eight years is more than enough time to revise the national security concept. Therefore, it might be appropriate to set a limiting timeframe through legislation after which the national security concept has to be reviewed.
The unclassified versions of Georgia’s threat assessment documents for 2007-2009 and 2010-2013 describe threats of various types which are facing the country. These include military-political, foreign-political, socio-economic and others; however, the threat emanating from vulnerability is missing.
In fact, the reduction of risks facing this or that country is based on two major components. First, it is the identification of threats facing a country and afterwards, developing appropriate policies for their prevention. Secondly, there is the importance of determining the vulnerability of a country and enacting appropriate policies for its elimination. At this juncture, it is important to emphasize the difference between what constitutes a threat and what constitutes a vulnerability. A threat is of an external origin and it can exist regardless of the effectiveness of the national security policy. Accordingly, it is possible to prevent a threat but not eliminate it.
As for vulnerability, in contrast to a threat, this is internal by nature and, in the case of a proper set of policies, its elimination is possible. Thus, the reduction of vulnerability should be precisely one of the optimal courses for strengthening Georgia's national security.
The new National Security Council set up under the Prime Minister will have to solve numerous serious tasks. First of all, the beginning and the end of the national security policy planning cycle should be determined. The national level conceptual documents – National Threat Assessment Document and the National Security Concept – are due for revision. Agency level conceptual documents have to be brought in line with these national level conceptual documents and this will somewhat complete the national security planning process in Georgia.
In addition, most certainly, a great deal of tasks have to be solved on a daily basis. The security environment of Georgia is so difficult that it requires inter-agency coordination on matters related to the national security domain practically every day. In such conditions, setting working priorities straight is of particular importance.