თარგმანი: დაჩი სახლთხუციშვილი რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა არის ყოველკვირეული დაიჯესტი, რომელიც მკითხველს სთავაზობს ინფორმაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების საკვანძო აქტივობებისა და იქ მიმდინარე ცვლილებების შესახებ. მიმოხილვა გამოადგება მკვლევრებს, საჯარო მოხელეებსა და ყველა სხვას, ვისაც აინტერესებს თუ რა ხდება მსოფლიოს ამ ერთ-ერთი ყველაზე აგრესიული სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში. რუსეთის სამხედრო სტრუქტურის გეოგრაფიული განაწილების სანახავად იხილეთ ჩვენი რუსეთის სამხედრო ძალების ინტერაქტიული რუკა.
გეოსტრატეგიული აქტივობები ომი უკრაინაში - 28 ოქტომბერი-3 ნოემბრის კვირაში ყოველდღიურად მიმდინარეობდა სროლა უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე. რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიჭრა ხუთი უკრაინელი ჯარისკაცი, იტყობინება უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრი. ომი სირიაში - 28 ოქტომბერი-3 ნოემბრის კვირაში რუსები ყოველდღიურად ახორციელებდნენ საჰაერო დარტყმებს სირიელ ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. პარალელურად, რუსები აგრძელებდნენ სამხედრო პატრულირებას ალ-ქამიშლისა და ად-დარბაზიას არეალში, სირიის ჩრდილო-აღმოსავლეთით. მათ შორის, გასულ კვირას დაიწყო რუსეთის და თურქეთის სამხედროების ერთობლივი პატრულირებაც. მინიმუმ ათმა რუსულმა წყალქვეშა ნავმა დაიწყო სამხედრო მანევრები ატლანტის ოკეანის ჩრდილოეთით. მედიაში დასახელდა მანევრებში მონაწილე ორი წყალქვეშა ნავის სახელი, ესენია პროექტ 945A „კონდორის“ (ნატოს კლასიფიკაციით „სიერა 2“) კლასის ატომური წყალქვეშა ნავები „ნიჟნი ნოვგოროდი“ და „ფსკოვი“. ორივე მათგანის დისლოკაციის ადგილია ჩრდილოეთის ფლოტის ვიდიაევოს სამხედრო ბაზა მურმანსკის ოლქში. ზემოხსენებული მონაწილე ათიდან რვა წყალქვეშა ნავი ატომურ ენერგიაზე მუშაობს. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ, ეს რუსული წყალქვეშა ნავების ყველაზე მასშტაბური სწავლებაა. ის 2 თვეს გასტანს. ატლანტის ოკეანის ჩრდილოეთი ნაწილი 1983 წლის რუკაზე, რომელზეც მონიშნულია გრენლანდია-ისლანდია-გაერთიანებული სამეფოს ნაპრალი (GIUK). დღეს აღნიშნული არეალი, განსაკუთრებით კი აღნიშნული საზღვაო ნაპრალი, იბრუნებს ცივი ომის დროინდელ სტრატეგიულ მნიშვნელობას. წყარო: ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტო
რუსეთი აფრიკაში - გავრცელებული ინფორმაციით, 27 ოქტომბერს ხუთი დაქირავებული სამხედრო, მოზამბიკში მოქმედი რუსული ვაგნერის ჯგუფიდან, ჩასაფრებაში დაიღუპა. შემთხვევა მოხდა კაბუ-დელგადუს პროვინციაში, ჩრდილოეთ მოზამბიკში, სადაც რუსები ადგილობრივ ხელისუფლებას ისლამისტ ამბოხებულებთან ბრძოლაში ეხმარებიან. რუსეთმა, დახმარების სახით, ტაჯიკეთს 5 მილიონი დოლარის ღირებულების სამხედრო აღჭურვილობა გადასცა.
სტრუქტურული ცვლილებები რუსეთის სამხედრო სარდლობა შექმნის ახალი საავიაციო დივიზიის შტაბ-ბინას საკის საჰაერო ბაზაზე, ნოვოფედოროვკაში, ოკუპირებულ ყირიმში. ორი არსებული პოლკი, რომლებიც შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციას ეკუთვნის, ამ ახალ დივიზიაში შევა. ესენია - 43-ე საზღვაო-მოიერიშე (საკის საჰაერო ბაზა) და 318-ე შერეული (კაჩას საჰაერო ბაზა) საავიაციო პოლკები.
გადაიარაღება და მოდერნიზაცია აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის ინფორმაციით, ოლქმა 2019 წლის განმავლობაში შეიარაღების 800 ახალი ერთეული მიიღო. პროექტ 955-A (ნატოს კლასიფიკაციით „Borei-A”) კლასის პირველი მოდერნიზებული ატომური სარაკეტო წყალქვეშა ნავი „კნიაზ ვლადიმირი“ გეგმის თანახმად, ჩრდილოეთის ფლოტს 2019 წლის ბოლოს შეუერთდება. რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა მოდერნიზებული, T-80BVM ტიპის ტანკის პირველი პარტია მიიღო. გავრცელებული ცნობით, აღნიშნული ტანკები გაგზავნილ იქნა ქვეყნის ჩრდილოეთში განლაგებულ დანაყოფებში. T-80BVM ტიპის ტანკების ტრანსპორტირებისთვის მომზადების პროცესი. წყარო: TASS რუსეთის საჰაერო ძალებმა დაიწყო ექსპერიმენტული გამოყენება უპილოტო საფრენი აპარატისა (უსა) „ორიონი“, რომელსაც როგორც სადაზვერვო, ისე მოიერიშე დანიშნულება გააჩნია. მე-14 სპეციალური ოპერაციების ძალების ბრიგადას (ხაბაროვსკი) მიეწოდა ახალი Tigr-M SpN ტიპის ყველგანმავალი ქვეითთა ჯავშანმანქანები. ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსის 22-ე საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო პოლკმა (კალინინგრადი) შეიარაღებაში მიიღო Tor-M2 ტიპის ახლო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
სწავლებები* რუსეთის საზღვაო და საჰაერო ძალებმა ხმელთაშუა ზღვაში სწავლება ჩაატარეს. მასში შავი ზღვისა და ბალტიის ფლოტების ხომალდები მონაწილეობდნენ. რუსეთისა და სერბეთის საჰაერო ძალებმა ასტრახანის ოლქში ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს.
შეიარაღების ექსპორტი სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდარ ვუჩიჩმა გაასაჯაროვა ინფორმაცია სერბეთის მიერ რუსული Pantsir-S1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების შეძენის შესახებ. უზბეკეთმა რუსეთისგან Typhoon ტიპის ჯავშანმანქანები შეიძინა. Typhoon ტიპის ჯავშანმანქანა. წყარო: RIA Novosti * ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ არმიაში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო. |

War in Ukraine – Daily shooting continued on the Donbass frontline in the week of 28 October-3 November 2019. Five Ukrainian servicemen were wounded as a result of the Russian hybrid forces’ actions, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Syria – Russians conducted daily air strikes against the rebel-held wider Idlib region in the week of 28 October-3 November. Meanwhile, Russian ground patrols continued in the Al-Qamishli and Ad-Darbasiyah area in Syria’s north-east, including the joint Russian-Turkish patrols that were first launched during the week.
At least ten Russian submarines have launched military maneuvers in the North Atlantic. Two of the participating submarines named in the media are the Sierra II / Project 945A Kondor class nuclear-powered Nizhny Novgorod and Pskov. Both are normally stationed at the Northern Fleet’s Vidyayevo naval base in Murmansk Oblast. Eight of the ten submarines in question are nuclear-powered. The maneuvers, considered to be the largest Russian underwater exercise since the fall of the Soviet Union, are supposed to last for two months.
Map of the North Atlantic from 1983, with the Greenland, Iceland, United Kingdom (GIUK) Gap marked. Today the area, and the maritime gap in particular, appear to be regaining the strategic importance they had during the Cold War. Source: CIA.GOV, from The Drive
Russia in Africa – Five mercenaries from the Russian Wagner group, operating in Mozambique, were reportedly killed in an ambush on 27 October. The incident occurred in Cabo Delgado Province, in northern Mozambique where Russians are assisting the local government in its fight against an Islamist insurgency.
Russia has donated military hardware worth about 5 million US dollars to Tajikistan.
Russian military command will establish a new aviation division headquarters at the Saki air base in Novofedorivka, occupied Crimea, Ukraine. Two existing regiments belonging to the Black Sea Fleet’s Naval Aviation will be included in the new division - the 43rd Maritime Attack Aviation Regiment (Saki air base) and the 318th Mixed Aviation Regiment (Kacha air base). Russian media also reported formation of the 132nd Mixed Aviation Division under the Baltic Fleet Naval Aviation, in Kaliningrad Oblast, although the existence of the 132nd Division as of 2019 had already been known and reflected on the Rondeli Foundation’s interactive map of the Russian military forces.
The Eastern Military District reported it had received 800 units of new weaponry in 2019.
The first modernized Borei-A / Project 955-A class nuclear ballistic missile submarine Knyaz Vladimir is set to join the ranks of the Northern Fleet before the end of 2019.
Russian armed forces have received the first batch of modernized T-80BVM tanks. The tanks were reportedly sent to the units based in Russia’s north.
T-80BVM tanks prepared for transportation. Source: TASS
Russian air force has started the experimental use of the Orion recon and attack UAV. According to the Russians, the decision was made after the Orion drones had been initially used in Syria.
The 14th Special Forces Brigade (Khabarovsk) has been supplied with the new Tigr-M SpN armored all-terrain infantry mobility vehicles.
The 22nd Anti-Aircraft Missile Regiment (Kaliningrad) of the Baltic Fleet’s 11th Army Corps received Tor-M2 short-range surface-to-air missile systems.
Russian navy and air force conducted an exercise in the Mediterranean Sea. Ships from the Black Sea Fleet and the Baltic Fleet participated.